Spontane feestvreugde Reeds nu kolenbonnen aangewezen Een jaar later Koningin verleent gratie Siééé1?¥!"F Spanning brak nog onverwacht; Duitschland had gecapituleerd TOEN DE LAST VAN ONZE SCHOUDERS VIEL Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23535 o VRIJDAG 3 MEI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week EEN JAAR GELEDEN Morgen, Nationalen feestdag, zal ons blad niet verschijnen De Directie Het weer. Bezetters grepen met geweld in Zes eenheden brandstoffen voor den komenden winter De „blijde incomstevan onze bevrijders. Talloozen hadden zich op de Groote Markt verzameld om de Canadeezen toe te juichen Waarlens oorlogsjmirnaal De eerste uren na de bevrijding Van geringe straffen uit bezettingstijd Bijeenkomst Katholieke Volkspartij Sprekers mr. Van Maars~ seveen en Bakker Prinses Juliana Zondag voor de radio DE HERDENKING DER GESNEUVELDEN Aanvankelijk lag het in het voornemen de in den oorlog ge vallenen officoel te herdenken op 10 Mei. De regeering heeft thans besloten, dat de officieele plechtigheden op den Grebbe- berg en elders in den lande zul len worden gehouden 14 Mei. De regeering zal het op prijs stel len indien ook ten aanzien van niet-officieele herdenkingen met deze beslissing rekening wordt ge houden. Doet zich een hindernis voor op ons levenspad, dan ont breekt ons vaak de kracht om haar uit den weg te ruimen oj over haar heen te sprin gen; wij gaan er dan liever langs. Dit is eenvoudiger, makkelijker. Omdat de waar heid zoo paak een hindernis op onzen iveg is, liegen wij uit traagheid oj uit zwakte.y NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het is een gelukkige omstandig heid, dat wij deze eerste her denking van onze bevrijding op den 4den Mei vieren. Want die prachtige lente-avond van den 4den Mei bracht voor het eerst, na de spannende dagen, die er aan voor afgingen, dat onuitsprekelijke gevoel van geluk, van ontspanning, van b e v r ij d i n g van dien loodzwaren druk, die vijf jaar op ons gerust had. Vijf jaar had Nederland uitgezien naar d i t uur, dit oogenblik. Het verlangen naar dit uur haq mil- lioenen het ondraaglijke doen dra gen. Het verlangen alleen reeds had velen, die in gevangenissen of con centratiekampen zuchtten, den moed gegeven om verder te leven, want zij wisten, dat d i t uur eens zou, eens móest aanbreken. Thans was dat geluk tot ons gekomen na jaren van zweet, bloed en tranen en wij waren er stil van die eerste oogen- blikken, omdat wij het nauwelijks honden omvatten. Maar daarop barstte de vreugde los, ondanks het razen door de straten van overval auto's met schietende Duitschers. Wii wisten, dat het een demonstratie was van htm nederlaag, van onze overwinning, ook al trachtten zij de vreugde over die overwinning tot het laatste moment in bloed te smoren. Die avond van den 4den Mei bracht de bevrijding. De dagen, die daarop volgden, leefden wij als in een roes. Nederland was herrezen en mét ons land. ons Vorstenhuis, waar van het oranje en de zee van vlaggen getuigden. Maar op lederen roes volgt een ontwaken. Het brengt den mensch weer terug naar de werke lijkheid. En die werkelijkheid is dik wijls hard en rauw, omdat het prak tische leven den mensch nu eenmaal vele illusies ontneemt. Wij komen tot deze overweging omdat er in den loop van dit jaar zoo veel heel anders' is gelo'cpen dan in de droeve laren der bezetting en den eersten roës der overwinning ver wacht werd. Pe eenheid van het Nederlandsche volk tegen den over weldiger, die zich in de jaren der bezetting alom gedemonstreerd had, viel voor een deel weer uiteen, toen het doodelijk gevaar geweken was en het leven langzaam zijn loop hernam Het behoort misschien tot de teleur stellingen die we in de geschiedenis telkens en overal zien terugkeeren. Na 1813, na 1918 waren er even groote teleurstellingen, zoowel nationaal als internationaal. Een verschil is, dat men zich in 1945 en 1946 interna tionaal tenminste niet aan illusies overgeeft. Daar is het eerste jaar der bevrijding herhaaldelijk getuige van geweest. En zioozcer houdt men zich aan de realiteit, dat een Churchill de wereld wederom waarschuwen moest vcfor een nieuwen oorlog, die den vorige in wreedheid nog zou overtreffen. Het is niet aangenaam op dezen eersten verjaardag onzer bevrijding daaraan te denken. Het zou ook ver keerd zijn dkarom zijn hoop op een betere toekomst te laten varen. Want men vergeet te vaak, dat er een God is. in Wiens hand het lot der vol keren ligt. Politici bouwen een wereldbond der volken op aonder God Bij de openingstoespraken der United Nations Organisation vermeed men Gods naam uit te spreken, laat staan Gods zegen over dit vredes werk af te smeeken. Dit zijn de sombere gedachten, die zelfs op dezen vreugdedag bij ons opkomen. Het leven zai steeds een strijd zijn en telkens zullen ons Illusies worden ontnomen. Van be lang is slechts, dat wij den goeden strijd voeren, die ons steeds bewust doet zijn dat wij op aardei zijn om God te dienen, niet alleen bijzonder ln ons' godsdienstig maar ook. in het openbare leven. Dan beoefenen wij ook de deugd van vaderlands liefde. die ons doet streven in ons geteisterd vaderland de welvaart te doen terugkeeren en het weer op te bouwen door in de eerste plaats de geestelijke en zedelijke grondslagen van ons volksleven te versterken. In dezen geest willen wij den eer sten verjaardag onzer bevrijding vie- rejg. Herdenken wij ook de velen, die in die droeve jaren hun leven gegeven hebben voor ons vaderland ln een vurig gebed, opdat de vlag gen. die straks halfstok waaien, niet louter een uiterlijk teeken zijn van onzen rouw. Smeeken wij God ook. dat Hij ons vaderland, dat Hij in heel onze geschiedenis zoo zichtbaar gezegend heeft, zal blijven zegenen, Juist thans, nu Internationaal en nationaal zooveel uiterst belangrijke beslissingen moeten worden geno men. Daarom stijge op ons Te Deum op dezen dag: ln Te Domine speravi, non confundar ln aeternum, op U Heer heb ik gehoopt, in eeuwig heid zal Ik niet beschaamd worden, tezamen mêt de woorden van ons oude Volkslied Mijn Schilt en de Betrouwen syt Gy o Godt, myn Heer. Caïro is Donderdag door den erg- sten storm en regen sinds menschen- heugenis geteisterd. Groote schade werd aangericht en de electriciteits- toevoer werd practisch geheel ge stremd. VK-. *40090ft. mUbhRw: fv XV V 'A-S '"lilt. De bevrijding werd, in haast onzin nig wordende spanning, wel 't meest verbeid in de concentratiekampen. Een opname achter het prikkel draad van het kamp te Amersfoort toen de eerste Canadeesche tanks verschenen. Er zijn van die dagen in de ge schiedenis van ieder volk, die bij heil, die ze beleefden, een dieper indruk nalaten dan de meest roemrijke jaartallen van (1e wereldhistorie vermogen te doen. En wanneer wij den veelbewogen tijd, die vlak achter ons ligt, zoo eens overrekenen, zijn daar een paar data in het boek onzer herinnering, die met rood staan aangemerkt: de vroege ochtend van den lOden Mei 1940, de Dolle Dinsdag» van 1944 en die wonderlijke Vrijdagavond, van daag precies een jaar geleden, 4 Mei 1945. Och, ln het groote fei- tenverband van den schrikkelijksten aller oorlogen waren het wellicht dagen van belang, maar er waren ook andere, van grooter beduiding nog. Voor ons, Nederlanders, echter maken ze dei begrenzing uit van een Teneinde de bevoorrading van den brandstoffen handel voor het stookseizoen 1946/47 zoo vlot mo- geHjk te doen verloopen, ls beslo ten reeds thans over te gaan tot de eerste bonaanwijzing op de nieuwe brandstoffenkaart T 606, met de uitreiking waarvan de distributiediensten II Mei a.s. ge reed zullen zijn. In verband hier mede moeten in het tijdvak van 6 t.m. 25 Mei a.s. de bonnen 60 en 61 van deze kaart bij een brand- stoffenleverancier wórden ingele verd. Op elk dezer bonnen zullen drie eenheden vaste brandstoffen worden afgeleverd, zoodra de han delaar op deze bonnen zal zijn bevoorraad. Ter voorkoming van queue-vor ming bij de brandstoffenhandelaren wordt men aangeraden met de in levering van deze bonnen niet tot de laatste week van den geldigheids duur te wachten. Aangenomen kan worden, dat deze zes eenheden voor de intrede van hef nieuwe ^stook seizoen zullen zijn afgeleverd, zoodat ieder gezin bij het invallen van de koude over een voorraad kolen zal kunnen beschikken. Men is thans niet meer verplicht de beschikbaar gestelde zes eenheden te betrekken van den leverancier bij wien men als klant stond inge schreven. Men verandere echter niet n brandstoffenhandelaar, tenzij hiervoor gegronde redenen bestaan. Tenslotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat aan hen, die pas bij de na-uitreiking' in het beait van de brandstoffenkaart T 606 zullen kun nen worden gesteld, nog nader zal worden meegedeeld, hoe zij in ver band met den dan verstreken geldig heidsduur van de bonnen 60 en 61 moeten handelen. der zwaarste perioden van ons be staan. Ja, die avond van 4 Mei 1945 Spontaner feestgevierd dan toen hebben wij zeker nooit. Want de boodschap, die ons, vóór het vallen van de korte donkerte, de radio toen bracht, beteekende het einde van een andere donkerte, die vijf, schier eindeloos lijkende jaren had geduurd. De spanning had in de lucht gehangen, dagenlang al. Maar toch brak ze nog onverwacht. En toen wij uit onze huizen liepen, de verboden straten op, om het el kaar te vertellen, om eindelijk, eindelijk ons hart te luchten, toen straalden wel onze oogen, maar er blonk toch ook iets in van ver wondering. Was het werkelijk waar? Konden wij onszelf en el kander gelooven? De Duitschers geloofden het niet Haperde er iets aan hun nimmer falende organisatie of was het hun drieste verwatenheid, die hen, tegen beter weten in, deed weigeren d' waarheid te erkennen? Toen nauwe lijks nog de vlaggen zich ontplooid hadden en de feestgangers zich op maakten, naar de aloude ongeschre ven wetten, hun vreugde uit te vie ren, grepen zij in. De zoo bekende en gehate commando's weerklonken en zwaar gingen de ijzer-beslagen schoenen over de straatkeien. Over valwagens zwermden door de stra ten, salvo's ratelden tusschen de huizen. Even was er toen een aarzelen, Een oogenblik was het ons, alsof ons de keel werd dichtgeknepen, juist toen wij meenden weer te kunnen ademen. Wij dachten terug aan den Dollen Dinsdag en er waren er, die vijf jaren de tanden op elkaar ge beten hielden en zich nu den moed voelden ontzinken. De radio zweeg. Y y et zal dien gedenk-, waardigen avond l J[ van het bevrijden de, maar verwach te radio-ibericht van de capitulatie der Duitsche legers in Nederland, we1 overal hetzelfde geweest zijn: de straat op, dansend, schreeuwend, alsof je krankzinnig geworden was, naar zolder rennend voor je vlag, je buren en ieder een dien je tegen kwam omhelzend. We zijn vrij De laatste flesch, jaren voor dit doel bewaard, ont kurkt, gedronken met iedereen, die maar bin-, nen loopt en dan ineens de bange vraag: het zal toch wel waar zijn, was de bron wel serieus, zijn we niet allen gehypnotiseerd? Een buurtbewoner, die een accu heeft, laat zijn radic keihard spelen en we hoo- ren het groote bericht her halen: morgenochtend zijn we vrij! Maar hoe konden we tot morgenochtend wachten met het uiten van onze vreugde? „Haal die Engelsche vlag in" raadt een nuchter voor bijganger met oranje in zijn knoopsgat aan, „ze schieten daarginds." Schie ten? Nu zullen w ij schie ten. Na een uur waren de vlaggen echter weer inge haald en bleef het verbo den om op straat te ver toeven. In Bloemendaal was het verlossende bericht voor velen een dubbele uitkomst; daar was juist een uur voor het radio-bericht bekend ge worden dat de N.S.B.- commissaris van politie ver moet echter weer worden losgelaten, want formeel zijn ze nog de baas. Op het stadhuis zitten de N.S.B.-wethouders in de burgemeesterskamer, zij houden zich gereed voor de arrestatie. Beneden regelen de ondergrondschen de werkzaamheden. Het colle ge, onder aanvoering van moord was door patriotten, wat beteekende koffer pak ken en duiken. 5 Mei. Reeds vroeg in den morgen is het in de binnen stad druk als op Koningin nedag. Waar komen ineens al die vlaggen vandaan? En hoe komen die kinderen aan oranje-sjerpen en mut sen? De Duitschers loopen nog tusschen de menigte, met gezichten, die een plaatje waard zijn. Hola, daar wordt er een opge bracht naar het politie bureau ln de Smedestraat, hij heeft onze vlag, hoort U het, ónze vlag, stukge trokken en vertrapt. Hij wnd. burgemeester Van Driel, vraagt aan de Oranje- verbindingsmannen of ze op epn fatsoenlijke manier kunnen, worden weggeleid. Zij zullen dan bijeen blij ven. Zondagmiddag werden de heeren opgesloten. Met den politle-presldent Van Aperen en commandant Couvee was het vlugger ge daan. Ze waren zóó rap ge arresteerd, dat de S.D. meende, dat men ze ver moord had; om dit te ont zenuwen werden ze nog even „getoond" bij de Unlon-fabriek. De verbin dingsmannen hadden bij de talrijke besprekingen ook een onderhoud met eeD Dultschen generaal in Aer- denhout en het gevolg was een eerste proclamatie van het commando der B.S. aan de burgerij om zich rustig te houden, geen eigen rech ter te spelen ete. De gene raal liet daartegenover een order uitgaan, waarin zijn soldaten o.a. bevolen werd thuis te blijven. Het ls niet mogelijk om in dit korte bestek de dui zend en een gebeurtenissen in die eerste dagen na de bevrijding weer te geven. Een ieder zal zich echter herinneren, dat het voed- selvraagstuk na de capitu latie zijn hoogtepunt be reikte. Maar toen kwamen ook de vetpotten van Egyp te ter tafel: de weken van ponden vleesch, bacon, cho colade en zelfs thee. Daarover zullen we ech ter in dit journaal niet schrijven, want het is een zeer fragmentarisch over zicht geweest van ons lij den, ons verzet, ons moedig volhouden in oorlogstijd. Wie deze opstellen bewaard heeft, zal bij het herlezen vooral getroffen worden door het bewonderenswaar dige ondergrondsche werk ln Haarlem en omgeving, een stoer werk, dat wij gaarne, zonder namen te noemen, aan de vergetelheid wilden ontrukken. Verwachting tot Zaterdag avond: Matige, langs de kust tijdelijk vrtl krachtige wind uit Noords Oostelijke richting. Plaatselijk ochtendnevel. Overdag uitge strekte wolkenvelden. Droog weer. Ongeveer zelfde temperaturen als vandaag. Zon onder 20.07, Maan op 7.05. Zaterdag: Zon op 5.0S, zon onder 20.08. Maan 7.560.20. Zondag: Zon 5.0420.10, maan 9.001.24. Maandag: is oil op 5.02. Toen, na nog lang wachten, kwam de zekerheid. En het feest zette door. Het vreemde feest van een vrij volk, dat voor het eerst weer zijn vrijheid proefde. Het uitgelaten feest van menschen, die den oor log ten einde wisten. Toen kwamen de Canadeezen..... Bij gelegenheid van de viering van de bevrijdingsfeesten op 4 Met 1946 heeft H. M. de Koningin by besluit van 29 April 1946 gratie ver leend van: a. de tijdens de bezetting uit gesproken, nog niet ondergane on voorwaardelijke vrijheidsstraffen van drie maanden of minder en nog niet betaalde onvoorwaardelijke geldboeten van vijfhonderd gulden of minder, opgelegd voor feiten tijdens de bezetting gepleegd, als mede de nog niet ondergane of nog niet betaalde gedeelten van zoo danige straffen; b. het nog niet ondergane ge deelte van tijdens de bezetting on derbroken vrijheidsstraffen, waar van op het tijdstip van de onder breking het overblijvende gedeelte niet meer dan drie. maanden be droeg. De Katb. Volksparty roept reeds thans de katholieken van Haarlem op Vrydagavond 10 Mei vrü te hou den voor een belangrijke demon stratieve vergadering in het Ge meente-concertgebouw, waar als sprekers zullen optreden de heeren mr. i. H. van Maarsseveen uit Utrecht en i. Bakker uit Den Haag. Zondag a.s. spreekt H.K.H. Prinses Juliana tot het Nederlandsche volk over beide Hilversnmsche zenders. De uitzending geschiedt in het Nationaal Programma van 1313.15 uur. Kousen en sokken mag de handel alleen afleveren tegen ln ontvangst neming van den bon A van de tez- tlelkaart VA 510 en de benoodigde punten.»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1