Om de toekomst Herdenking der gefusilleerde» Koningin herdenkt de gevallenen Churchill's bezoek aan ons land COMMUNISTEN EN SOCIALISTEN IN FRANKRIJK VERSLAGEN Overwinning voor M.R.P. en de rechtsche partijen Alleen in Christus is de redding gelegen De beteekenis van het verzet GEEN GRATIE VOOR MUSSERT Tot hoofd en hart Eenvoudige, doch indrukwekkende plechtigheid Het weer 09ste JAARGANG No. 23536 MAANDAG 6 MEI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Mgr. Van Noort 85 jaar Mgr. dr. G. C. van Noort, oud deken van Amsterdam, viert 10 Mei zijn 85en verjaardag. Henri de Greeve hield Zaterdagmorgen hij de herdenking voor de jeugd een toespraak bij het monument aan de Jan Gijzenbrug FRANSCHE GRONDWET VERWORPEN REFERENDUM ZONDER INCIDENTEN Parijsche persstemmen DE REDE VAN MINISTER LOGEMARN Indonesische reactie Morgen terechtstelling Bevrijdingsboom te Bloemendaal In tegenwoordigheid van H. M. de Koningin vond te Vught een imposante herdenkingsplechtig heid plaats, waarvan vrij hierbo ven een treffend moment geven Anderen in zijn rijkdom of overvloed laten deelen, kan een uiting van naastenliefde zijn. Doch het wonder der naastenliefde openbaart zich pas ten volle, als men zijn laatste stukje brood met een v ander deelt. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De frissche en kloeke woorden die prinses Juliana Zondag middag tot jong Nederland heeft gesproken, zullen de meesten onzer wel uit het hart zijn gegrepen. Het was een voortreffelijke gedachte juist op den eersten ver jaardag onzer bevrijding' nog eens ln het middelpunt te plaatsen de heldendaden, waaraan onze jeugd eoo'n groot aandeel heeft gehad. De prinses begreep de teleurstelling, die velen hunner heeft aangegrepen bij het alen van den tragen en moeiza- men gang, dien ons land gaat op den weg' naar herstel en vernieuwing. Zij wenschen ln hun jonge enthousias me ruimte, om zich te kunnen ont plooien, en vinden Nederland te klein en te eng. Daarom dat ver langen ons land te verlaten, de wijde wereld ln te gaan, om Iets anders, Iets sensatloneelers mee te maken dan het moeilijke en vaak ondank bare werk van het orde scheppen in den chaos, dien de bezetter ons ach terliet. En toch, zonder onze jon geren kan Nederland niet worden cpgeboi wd. Zij vormen de schakel met de toekomst. Wat zij doen, al dus zeide Hare Koninklijke Hoogheid zeer terecht, is beslissend voor den tijd. die voor ons ligt. Over enkele dagen zal ons volk Zich kunnen uitspreken over den weg, dien het wil gaan om ons ge teisterd vaderland op te heffen uit den materieelen en geestelijken chaos, en het terug te brengen op het pad, dat naar orde, gezag en welvaart voert. Hier ligt een hoogst belang rijke taak voor de jongeren. Van de beslissing', die zij nu nemen, zal veel voor de toekomst afhangen. Het ls negen jaar geleden, dat ons volk voor het laatst ter stembus ging. Honderdduizenden jonge kiezers en kiezeressen zullen voor het eerst hun stem uitbrengen; men schat hun aantal zelfs op een dertig pro cent. Als dus ooit Juist aan de stem der jongeren een grodte waarde zal werden toegekend dan ls het wel bij de verkiezingen die 17 Mei a.s'. zui len worden gehouden. Het behoeft geen betoog, dat on der deze jongeren de katholieken een zeer groot percentage uitmaken. In onze katholieke gezinnen treffen wij Goddank nog den grootsten kin derzegen aan. Dit zal bij de a.s. ver- kieatngen zeker tot uiting komen. Onze katholieke jongeren hebben geen Derde Rijk-achtige verkiezings propaganda noodig; zij behoeven niet geïmponeerd te worden door massa bijeenkomsten met roode vlaggen, gebalde vuisten en veel geschreeuw; zij weten, dat het niet gaat om vóór of tegen het socialisme, zooals het in den oorlog ook niet ging om Mussert of Moskou. Katholiek Ne derland kent zijn plicht. Het weet, dat het in de eerste plaats gaat om do toepassing der Christelijke begin selen, ook op staatkundig gebied, sjoo magistraal uiteengezet in de encyclieken van onzen Paus en die Zijner voorgangers Plus XI en Leo XIII Het weet, dat, wanneer aft handelt ln den geest, welken de jongste Herderlijke Brieven ademen, het den velligen weg bewandelt. Nederland zal verjongd herrijzen, Bel de prinses op den eersten ver jaardag der bevrijding. Laat Katho liek jong Nederland door op 17 Mei a.s zrijn stem op de Katholieke Volkspartij uit te brengen, bewijzen, dat het zijn deel ln den opbouw van ons vaderland aandurft. Velen zullen het misschien betreuren, en vaak terecht, dat zij nog niet volledig deel mogen hebben aan politieke leiding. Laten zij echter niet vergeten, dat de toekomst tóch voor hen ls, om dat zij immers de onmisbare scha kel aijn. Van 8 tot 13 Mei zal zooals gemeld, Churchill ln Nederland vertoeven op uitnoodiging van H.M, de Koningin en de Neder- landsche regeering. De heer Churchill zal vergezeld zijn van Mevr. Churchill en Miss Chur chill. De gasten zullen verblijf houden in het Paleis op den Dam te Amsterdam. Het vliegtuig, waarmede Chur chill den overtocht maakt, zal laag over Walcheren cirkelen, alvorens het omstreeks 4.30 uur op Schiphol landt. Donderdag 9 Mèl wordt Churchill in de Treveszaal een dejeuner aan geboden. Vrijdagmiddag geschiedt de eerepromotie in de St. Pieters kerk te Leiden. Zaterdag 11 Mei zal de stad Amsterdam Churchill een gouden medaille aanbieden in den raadzaal van het stadhuis. Zondag 12 Mei zullen de gasten dejeuneeren op het palels te Soestdijk en ten slotte zal 13 Mei een bezoek aan Rotterdam worden gebracht. Ons blad bestaat heden uit 8 pagina's, in verband met het niet verschijnen op Zaterdag j.I. De Directie. Onder het gebeier, der kerk klokken zette een groote stoet Haarlemmers zich Vrijdagavond -J in beweging, om in stilte naar den schuilkelder op de Dreef te trekken, waar een plechtigheid gehouden werd ter nagedach tenis aan hen, die vielen voor Onze vrijheid. In volkomen stilzwijgen defi leerden de verschillende buurt- vereeni,gingen en belangstellen den langs het eeregraf en be dolven het onder een zee van kransen en bloemen. Ook aan de Westergracht hadden velen zich opgesteld bij het eenvou dige houten kruis, dat te mid den van duizenden vergeet-mij- De nieuwe Fransche Grondwet, welke eenige weken geleden door de Kamer met 309 tegen 249 stemmen werd aangenomen, heeft het Fransche volk in een Zondag gehouden referendum met 1.167.530 stemmen meerderheid afgewezen. 9.238.646 personen stemden vóór en 10.406.176 personen tegen de Grondwet. Het kiezerscorps heeft hiermede een nederlaag aan de communis ten en socialisten toegebracht, waarvan vooral de eersten een groote propaganda hebben gevoerd ten gunste van de Grondwet. Het voornaamste geschilpunt tus- schen de rechtsche en linksche partijen was de bepaling betreffende een oppermachtige nationale ver gadering, welke den president van de republiek, den premier en het grootste gedeelte van de rechterlijke macht zou kiezen. Meer dan 5.000.000 menschen heb ben verzuimd hun stem uit te bren gen. In Groot-Parijs stemden 1.189.855 vóór en 1.204.860 tegen de grond wet. In de gebieden van Amiens en Marseille waren de vóór-stemmers ln de meerderheid. De links-christelijke Republi- kelnsche Volksbeweging en <te rechtsche partijen liehben door dit referendum een overwinning behaald en het gevaar voor een communistisch overwicht afge wend. Er zal nu een nieuwe Constituante gekozen moeten worden, welke op haar beurt binnen 7 maanden een nieuwe grondwet zal moeten ont werpen. Het referendum verliep zonder incidenten. In de morgenuren wer den duizenden afdrukken van een boodschap, welke aan De Gautle wordt toegeschreven, van de daken in Parijs geworpen. De Parijsche perscommentaren, zoowel van rechtsch als van linksch over de resultaten v. h. Fransche refe rendum, dragen het karakter van verbazing, daar niemand verwacht had, dat de resultaten zoozeer ten gunste van de ,,neens'' zouden zijn. Schumann, voorzitter van de M.R.P. (voorstander van de ,,neen"-stem- ming), schrijft in „l'Aube", dat de zeer nadrukkelijke verwerping van de leiding van de linksche partijen door Parijs ,,cle stoutste verwachtin gen overtreft". De commentaren van de zijde van de linksche partijen zijn tegenstrij dig. Het radicale ..L'aurore" hoopt, dat de socialisten hun partij nu zul- De officieele Indonesische reactie op de verklaring van minister Loge- mann in de Tweede Kamer wordt als volgt omschreven: „De Neder- landsche regeering is geheel verant woordelijk voor de verklaring van minister Logeman, waarvan de re- publikeinsche „regeering'' van Indo nesië vooraf geen kennis droeg. De republikelnsche „regeering'' hand haaft haar standpunt, dat aanvaard ls door het „Centrale Nationale Co mité", en heeft het plan haar stand punt opnieuw te bepalen als dr. Van Mook met nieuwe voorstellen komt." len losmaken uit den communisti- schen greep. Het communistische blad „Huma- nité" doet het voorkomen alsof de overwinning van de „neens' voorko men had kunnen worden, Indien de socialisten het communistische aan bod tot een vereenlgde actie aan vaard hadden. De geheele rechtsche pers is uit gelaten en stelt de verwerping van de grondwet gelijk met een neder laag van de communisten van de berste orde. Het uiterst rechtsche blad „Epoque" druk een spotprent af, voorstellende de Fransche repu bliek, die aan een wurggreep van den communistischen leider Maurice Thorez ontsnapt, waarbij het onder schrift luidt: „Net op tijd." Verwachting tot Dinsdagavond; Koude nacht. Overdag meest matige wind uit Noord-Oostelijke richting. Tijdelijk zonneschijn. Geen regen van beteekenis. Zon onder 20.10. Maan 9.00 1.24. Zon op 5.01. De minister van Justitie maakt bekend, dat door H. M. de Ko ningin het gratieverzoek, inge diend ten behoeve van ir. A. A. Mussert, is afgewezen. Naar wij nader vernemen, zal het doodvonnis morgen, Dinsdag, op de Waalsdorper vlakte, bü Den Haag door middel van den kogel worden voltrokken. nietjes de. plaats aangaf, waar tijdens de bezetting de verzets mannen hun bloed vergoten voor het welzijn van ons va derland. De weleerw. heer Bottelier me moreerde hetgeen op deze plaata gebeurd was en besloot: „Zij zijn voor ons een symbool voor dat ontzaglijk groote offer, waarmede de bevrijding van de Duitsche ty- rannie verkregen werd." Hierna werden eenige liederen ten gehoore gebracht door het Kathedrale koor onder leiding van Dr. A. I. M. Kat. Air, tweede spreker nam Ds. Mackaay het woord. „Het ideaal, dat deze verzetsstrijders zich voorgesteld haddep," aldus spr., „is niet ten volle verwezenlijkt. De taak is aan U, om de idealen van vrijheid en gerechtigheid te voltooien." Onder het spelen van het Wilhel mus door de muziekvereeniging van de N.Z.H.T.M. werden kransen en bloemstukken van verschillende buurtvereenigingen en organisaties bi' het monument neergelegd. Treffend en ontroerend was da plechtige herdenking bij de laatste rustplaats van de acht gefusilleer- den naast de Jan Gijzenbrug in Haarlem-Noord. Honderden waren daar samengestroomd, om hen te eeren, die het offer van hun leven brachten, opdat wij vrij zouden zijn. Nadat het mannenkoor „Caecilia" en het muziekcorps „Arti et Reli- gioni" stemmigen zang en muziek hadden laten hooren, hield ds. H. van der Loos een toespraak, waarin hij behalve de aan de Jan Gijzen- vaart geëxecuteerde slachtoffers, wier namen hij alle noemde, da millioenen strijders herdacht, die over de geheele wereld tijdens den oorlog voor de vrijheid zijn gevallen. (Vervolg op pag. 7) Op het dorpsplein te Bloemen daal is een bevrijdingsboom geplant, waarbij de burgemeester een korts toespraak hield. Behalve vele ge- itteentenaren waren ook de wet houders Rohling, Cassee en Geluk aanwezig. Op het executieveld in de Vughter heide nabij het voormalige Duitsche concentratiekamp te Vught is Vrijdagmiddag 'n plechtige herdenking gehouden van de gevallenen in de oorlogsjaren 1940— 1945, welke herdenking door de aanwezigheid van H. M. de Koningin, tal van autoriteiten en nabestaanden van slachtoffers uit het ge heele land een nationaal karakter droeg. Duizenden hadden zich verzameld op deze historische martelplaats en zij waren getuige van een sobere plechtigheid, die echter juist door haar eenvoud uitzonderlijk indrukwekkend was. Na aankomst van de Koningin nam zij een enormen krans over van haar adjudant, ging daarmede, terwijl het gevolg achterbleef, ge heel alleen verder en legde dezen neer aan den voet van het kruis. In gedachten verzonken bleef de Vorstin op deze plaats staan en met Haar herdacht de menigte de ge vallenen gedurenden één minuut stilte. Daarna klonk Haar Konink lijk woord van troost voor de na bestaanden, van dankbaarheid voor de helden, die hun leven gaven, en van droefheid om het lot van de 13.600 vaderlanders, die in het Vughtsche kamp om het leven kwamen. Aan Haar toespraak is het vol gende ontleend: Op dezen dag gedenk lk, aldus H. M„ bijzonder met grooten dank en waardeering de tallooze offers', die de strijdkrachten onzer bondgenoo- ten vöor ons hebben gebracht en breng ik hulde aan hun dappere mannen, die ln den strijd zéjn ge vallen. Allen, die wij herdenken, wa ren zich bewust, dat zij vielen voor een goed® zaak, voor de hoogste goederen der menschheid, voor een betere wereld, waarin deze goederen toetssteen en maatstaf zouden zijn voor het leven van menschen en volkeren. Mochten allen, die over het heengaan van een. die hun dierbaar is, treuren, in die gedachte troost vinden. Op een herdenkingsdag als deze, willen wij ons nogmaals ten volle rekenschap geven van de beteekenis van het verzet voor ons volk en hoe die beteekenis kan blijven voortbe staan. Zij ligt in het feit, dat achter de daden, den moed en het boven- menschelijke uithoudingsvermogen stond <je geesteskracht, die de bezie ling gaf. De overtuiging, dat het tenslotte ging om waarden, hooger zelfs dan het leven, heeft den mensch boven zichzelve,, uitgeheven Veel wordt er gesproken over ver wildering, over geestelijken nood. over duistere machten, die in de wereld zijn losgebroken, Is' het niet voor een ieder, die ziien wil, overduidelijk, dat. sinds de band tusschen de zienlijke en onzienlijke wereld is onthecht, onze wereld ls uiteengevallen, noodat zij dreigt ten onder te gaan? (Vervolg op pag. 3)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1