Geslaagd spel der bevrijding Wordt Parijsche conferentie een mislukking? J Strijd van gevallenen dient voortgezet" Prof. Gerbrandy onderscheiden Tegenstellingen gehandhaafd Elf doodvonnissen uitgesproken Bevrijdingsfeest in de hoofdstad De gebeurtenissen van een jong en veel bewogen verleden Herdenkingsrede van den min.-president Radiorede van Prinses Juliana Urgentie-program Kath. Volkspartij MAANDAG 6 MEI 1946 PAGINA 3 Dankwoord der Bisschoppen Blijvende steun gevraagd Mirakelfeest te Amsterdam Eere-comité Zes Eeuwen Indische gerepatrieerden naar Zwitserland Het Prinselijk Paar en de Prinsesjes Irene en Beatrix woonden het herdenkingsspel in het Olympisch Stadion ter gelegenheid van de herdenking van onze bevrijding bij Koningin herdenkt de gevallenen Electrificatie baanvak Amsterdam-Amersfoort Huldigende woorden van den minister-president Neuengamme Met opgewektheid gevierd Rubberzolen zonder bon STEMT No. 1 VAN LIJST 2 Voor de tweede maal Is het tot de uiterste hoeken met toe schouwers gevulde Olympische Stadion te Amsterdam het the ater geweest van een massa spel, dat in een beknopt drama tisch bestek de gebeurtenissen van een Jong ep veelbewogen verleden samenvatte. Na het drama der bezetting, dat op 31 Augustus van het vorig jaar op het stadionveld werd opgevoerd, hebben op den eersten verjaar dag van Nederland's bevrijding tienduizenden het spel der be vrijding aanschouwd. De tekst voor dit tweede massa spel was wederom geschreven door A den Doolaard, de regie berustte opnieuw bij Care! Briels en daar mee ook deze opvoering heeft het bewezen in goede handen. De plechtige, feestelijke sfeer van dezen middag in het stadion werd gestimuleerd door de aanwezigheid van het Prinselijk Paar, dat zijn twee oudste dochters Prinses Bea trix en Prinses Irene naar deze op voering had meegenomen en dat bij het betreden van de eeretribune werd begroet met 0611 spontaan, door heel de toeschouwersmenigte gezongen Wilhelmus. Daarop klonk de stem van Den Doolaard krachtig en ernstig door de luidsprekers, die zijn met bezieling gesproken woor den voor eenieder verstaanbaar maakten. In de verte staken herauten de trompet en daar herleefde op het Stadionveld, waarop de kaart van Nederland was uitgeteekend en waarop puinhoopen den desolaten toestand van een toch eigenlijk maar nauwelijks teruggeweken vér leden suggereerden, de historie van het jaar der bevrijding, een jaar vol bitterheid, een jaar vol vreugde'. Wij zagen de Duitschers weer met hun bloedbedropeu helmen en be leefden opnieuw, onder de suggestie van den tekstspreker, de laatste De Aartsbisschop en de Bisschop pen van Nederland betuigen aan hun geloovigen openlijk dank voor den steun, dien zij van hen heb ben ontvangen in het verzet tegen den vijand van godsdienst en va derland, niet het minst ook voor den stoffelijken steun, zoo bereid willig gegeven in de collecte voor de Bijzondere Nooden van het Episcopaat. De strijd tegen den vijand is ge wonnen. De strijd echter tegen den nood Is pas begonnen. Zij liggen nu an ders, de Bijzondere Nooden in de Nederlandsche Kerkprovincie, doch ze zijn niet geringer geworden. De verwoeste kerken en kerkelijke ge- "bouwen, de zoo kostbare zielszorg voor onze soldaten, de vaak in nood verkeerende noodzakelijke vereeni- gingen en instellingen van ons ka tholieke volk plaatsen het Epis copaat voor niet te overwinnen moeilijkheden tenzij Gij, Katholie ken van Nederland, ook nu Uw Bis schoppen niet in den steek laat doch volhardend, uit diep geloof en in vertrouwen op hun leiding blijft helpen door de collecte voor de Bij zondere Nooden van het Episcopaat niet te laten verminderen. Het is de roem van uw ouders en voorouders, dat zij de Kerk van Ne derland zoo heerlijk hadden opge bouwd; laat het nu de roem worden van ons, hun kinderen, dat wij de Kerk van Nederland herstellen in nieuwen luister, In verjongde kracht, God ter eer, uw kinderen ten zegen. f JOHANNES KARDINAAL DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht, f Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond, t J. P. HUIBERS. Bisschop van Haarlem, t W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop van 's-Hertogenbosch. t J. W. M. BAETEN, Bisschop-Coadjutor van Breda. Z.Em. Joannes Kardinaal de Jong heeft zich bereid verklaard als Be schermheer te fungeeren van het Eere-Comité voor de viering van ,De Triomf van het Mirakel-Sacra ment", het Zesde Eeuwfeest op 19— 23 Juni te Amsterdam. Voorzitter van het Eere-comité is Z.H. Exc. mgr. J. P. Huibers en leden zijn H.H. Exc. mgr. P. Giobbe, internun tius, mgr. P. Hopmans, mgr. dr. G. Lemmens, mgr. W. Mutsaerts en mgr. J. Baeten, Z.D.H. mgr. dr. G. C. van Noort, oud-deken van Am sterdam en mgr. Th. Lagerwey, oud ste pastoor en de overige 29 pastoors en de beide emeritus pastoors van Amsterdam. Uit Utrecht is de eerste groep uit Indië gerepatrieerde landgenooten vertrokken, die na keuring zijn aan gewezen om met verlof en tot her stel van gezondheid gedurende 3 tot 6 maanden naar Montreux (Zwit serland) te gaan, stuiptrekkingen van de bezettings- terreur, den opmarsch de geallieer de legers, de capitulatie, de uitbun dige vreugde om de bevrijding, en wij zagen daarna, hoe de trotsche belofte en het vaste geloof van de leuze „Nederland zal herrijzen" ge stalte kregen in het wederoprich- ten van fabrieksschootsteenen, hijschkranen, seinbruggen en mijn schachttorens, kerken en huizen en in deft taaien strijd om Walcherens redding en behoud. In een gesproken en tegelijk beel dend journaal ontrolde zich voor onze oogen de geschiedenis van een jaar in bevrijd, opbouwen^ Neder land. En het was een indrukwekkend en overtuigend schouwspel, dat zon der ook maar ooit langdradig te wor den een waar beeld gaf van wat het volk van Nederland in dit eerste jaar van zijn herwonnen vrijheid heeft gepresteerd en ook waarin het In datzelfde jaar soms heeft tekortge schoten. „In het hart van de duizen den, die van ons heen gingen, heeft de overtuiging geleefd, dat zij vielen, niet alleen voor een goede zaak, maar dat met hun strijd gerechtigheid en gees- stelijke vrijheid in den diep- sten zin van het woord gemoeid waren. Wie de dooden wil eeren op waardige wijze heeft dien strijd voort te zetten, hun Idealen door te geven. Echter in het bewustzijn, dat wij thans in een vrij Nederland leven, waar in opnieuw de middelen van het recht, zij het langzaam en met horten en stooten, tot ont wikkeling moeten worden ge- (Vervolg van pag. 1) Wij staan voor een tweesprong: de keus tusschen een betere wereld en ons losmaken van het kwade, of den weg van de ontbinding in te gaan. Een tusschenweg bestaat er niet. Dit is' een zaak van nuchter denken en van gezond verstand. Als vanzelf gaan onze gedach ten uit naar Christus, die de wereld de oplossing geeft van het diepste vraagstuk, waarvoor zij geplaatst wordt, ïk weet, dat velen, die een uitweg zoeken uit den nood van onzen t(jd, naast de oude bekende voorstel ling van Hem, Hem zien in dit nieupe licht. Iedereen is de mogelijkheid ge geven den weg te vinden van de Het is als in de gelijkenis van het zienlijke naar de onzienlijke wereld, begraven talent, dat geen rente op bracht en het andere, waarmede ge woekerd werd. „Wij willen dat gij met ons- zijt", deze wensch van hen, die hun dierbaren moeten missen, zal voor Ons allen in vervulling gaan, indien wij dat talent gebruiken ter voortzetting van wat zij begonnen. De Bossche en Vughtsche man nenkoren zetten hierna het Ecce Quomodo Moritur van Handel in. De Koningin verliet hierna het executieveld, dch niet dan na dat Hij verschillende autoriteiten, met name de Bisschoppen van 's-Her- togenbo'sch en Breda, had begroet en zich aan verschillende familieleden van Nederlanders, die op deze plaats hun leven gaven, had laten voor stellen. bracht en de troebele bron van het geweld in ons nationale le ven dient te worden gestopt" al dus minister-president Scher- merhorn in zijn herdenkings rede voor de radio. Spr. wees vervolgens met nadruk op de groote verantwoordelijkheid, die het Nederlandsche volk als ge heel bezit tegenover het gebeuren in Indonesië, ook in het aangezicht van het lijden, dat schijnbaar geen einde nemen wil. Er zijn er die meenen In alle ernst en oprechtheid, dat de draad van ontwikkeling van vóór 1940 weer opnieuw kan worden opgevat. Spr. kon in antwoord hierop al leen maar zeggen, dat het ook nu weer misschien vijf minuten vóór twaalf is. Wij allen weten immers, dat de wetenschap op het oogen- blik mogelijkheden in zich bergt, die de grens van het krankzinnige waarschijnlijk reeds hebben over schreden. Een oorlog als de vorige dien wij thans nog niet een volledig Jaar achter one hebben, is voor de toe komst een onmogelijkheid. De we tenschap is de gevangene geworden van den machtsstrijd van volkeren en zij zal, wanneer niet de krach ten daarvoor worden opgebracht, haar slavenarbeid hebben te ver richten. De herdenking der dooden heeft alléén wezenlijke beteekenis, wan neer wij bereid zijn die herdenking te plaatsen in het licht van de on herroepelijke keuze waarvoor wij lederen dag opnieuw in ons leven worden gesteld die tusschen ons verantwoordelijkheidsgevoel en het prijsgeven van het zedelijk bewust zijn vooral nu, nu meer dan ooit na dezen barren tijd de mensch- heid en vooral Europa, op den twee sprong staat. Aan het slot van de herden kingsplechtigheden van de be vrijding heeft HK.H. Prinses Juiana zich per radio over bei de zenders tot het Nederland sche volk en in het bijzonder tot de jongeren daaronder ge richt. H.K.H. herinnerde aan het werk, dat talrijke jongeren in de illegali teit verricht hebben. De jeugd van omstreeks twintig jaar heeft zich doen kennen als een jeugd, waar van de geest niet bedorven kon worden door de Duitsche overwel digers. Thans zijn velen van hen teleurgesteld door den gang van za ken na de bevrijding. In den be zettingstijd hebben zij geleerd snel te handelen en te beslissen en thans gaat alles, volgens hun gevoel, zoo langzaam. Daardoor is een drang naar het buitenland ontstaan. Het land, waarvoor zij vijf jaar lang il legaal gestreden hebben, is hun thans te klein geworden. Veel be ter deden de jonge mensehen ech ter, indien zij in Nederland ble ven, omdat Nederland hen zoo drin gend noodig heeft. Er moet echter opgebouwd worden en daarvoor zijn menschen noodig. Ook richtte H. K. H. zich tot de meisjes, bij wie eveneens deze drang naar het bui tenland bestaat. Zij spoorde deze aan, op haar terrein mede te'wer ken aan den opbouw van Neder land. De Ned. Spoorwegen streven er naar, met .ingang van 3 Juni den dienst op het baanvak Amster damHilversumAmersfoort met electrische treinen te gaan onder houden. H.M. de Koningin heeft Prof. Gerbrandy begiftigd met het Grootkruis van de Orde van den Nederlandschen Leeuw, de hoogste Nederlandsche ci viele onderscheiding In een plechtige zitting van den ministerraad heeft de minister-presi dent, ir. Schermerhorn, deze onder scheiding aan prof. Gerbrandy over handigd. Gij hebt aldus de minis ter-president het erfgoed van het Koninkrijk der Nederlanden helpen bewaren door bijna 5 jaar van de In de ministersconferentie te Parijs heeft, zooals voorzien was, Engeland een onverzoenlijke hou ding aangenomen tegenover de Russische expansie politiek, voor namelijk waar deze aanspraken doet gelden op gebied rond de Middellandsche en de Adriatische Zee. Molotov heeft scherpe critiek uit geoefend op het Britsche plan Trl- politanië onafhankelijk te verklaren en verwijt den Engelschen, dat zij alle Italiaansche koloniën voor zich op willen elschen. Engeland en de Ver. Staten zijn er echter tegen, dat de Sovjet-Unie in dit gebied medezeggenschap zou verwerven. Die veiligheid van den weg van het Britsche moederland naar zijn imperium verbiedt aulks. Oostenrijk is het tweede kruis punt waar de Westersche belangen in botsing komen met de Russische. De Ver. Staten en Engeland willen hun bezettingstroepen uit dit land terug trekken, Rusland echter niet. Triëst met het grootste gedeelte van het achterland zou, volgens Molotov, toegewezen moeten worden aan het onder Russischen invloed staande Joegoslavië, hoewel de Rus sische afgevaardigde moet toegeven, dat Triëst zelf een overwegend Ita liaansche bevolking heeft. De Westersche mogendheden heb ben duidelijk te kennen gegeven, dat zij niet van plan zijn een compromis betreffende <jeze vraagstukken af te sluiten. Zij willen een duidelijke om schrijving met definitieve beslis singen. Zoo is het optimisme in Parijs ge weken en wordt de vraag gesteld, of de conferentie wellicht op een mis lukking uit zal loopen met alle ge volgen van dien. ergste crises. Te midden van allen storm hebt gij nooit gewanhoopt aan dg toekomst van ons vaderland en gij hebt er in niet geringe mate toe bijgedragen, de kans op herrijzenis open te houden. Het geheele werk der huidige regeering aldus Schermerhorn zou ondenkbaar zijn geweest zonder de beleidsdaden van u en uw medewerkers in Engeland. Dank zij uw kabinet en in de eer ste plaats dank zij u persoonlijk heeft ons land een plaats behou den en welk een roemrijke plaats te midden van de strij dende volken. Tot slot wijdde spr. een enkel woord aan prof. Gerbrandy's werk voor relief van ons uitgehongerd volk, dat, nu één jaar geleden, het slachtoffer dreigde te worden van een misdadige Duitsche plunderings- politiek. Precies een jaar, nadat de eerste Engelschman In het con centratiekamp Neuengamme ar riveerde, heelt het Hngelsche militaire Gerechtshof In Ham burg alle aangeklaagden van dit moordkamp schuldig bevonden Elf werden ter dood veroordeeld en de drie overigen kregen 10, 15 en 20 jaar gevangenisstraf. Neuengamme was een van de meest beruchte kampen, waar duizenden Nederlanders den dood hebben ge vonden. De openbare aanklager besloot zijn aanklacht met de woorden, dat bo ven Neuengamme's poort de woor den van de hel van Dante zouden kunnen staan; Hij, die hier bin nenkomt, laat alle hoop varen." Na een indrukwekkende herden king op de fusilladeplaatsen in den vooravond terwijl" de stadsklokken beierden, heeft Amsterdam den na- tionalen feestdag met opgewektheid gevierd, maar zonder de uitbundige stemming van de bevrijding zelve. De stad was één vlaggenzee, maar straatversieringen werden ditmaal niet aangebracht. Naast het spel der bevrijding in het Stadion, waar Prinses Juliana, Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix en Irene sioh onder de eeregasten bevonden, vormde een massale bijeenkomst van de Amsterdamsche jeugd ln het middaguur op den Dam, het hoogtepunt van den dag. De ééne minuut stilte om elf uur, aangegeven door het aangloeien der straatverlichting, gevolgd door het voorhijschen der halfstok hangende vlaggen, was een indrukwekkend moment. Van dit oogenblik af vul den zich straten en grachten met feestelijk gerucht van muziekcorp sen, pierementen, marcheerende ge- zagstroepen, mariniers, matrozen en marva's, van zingende jeugdgroepen en met fanfare en praalwagens uit trekkende kinderoptochten. Vijf honderd man Grenadiers uit Bergen op Zoom gaven onder leiding van den Engelschen Sergent Major Bis hop een tot in perfectie verzorgde demonstratie van hun kunnen op den Dam en even na tweeën vloog een eskader van 12 viermotorige bommenwerpers laag over de stad als een groet van de bevrijders. Op vier punten in de stad voerde de tooneelgroep „De Keten'' het wa genspel van Ben Albaeh „De drie Burgers' op. In het Concertgebouw werd 's avonds een bevrijdingsconcert ge geven en uiteraard kwam de stem ming pas recht los op de beide lu naparken, die 's middags waren ge opend. In de straten werd hier en daar ln het avonduur gedanst. Al leen de nationale feestrok was in de hoofdstad een tegenvaller; zij werden maar heel zeldzaam gedra gen. Met ingang van heden is thans ook de handel in uit rubberplaten gesneden hakken, alsmede die in lubberplaat en rubberzolen vrijgege ven. III. HERSTEL VAN DE DOOR DE OORLOGSOMSTANDIGHEDEN GESCHONDEN VOLKS GEZONDHEID 1. De geestelijke en lichamelijke volksgezondheid zij in het Overheidsbeleid een punt van voortdurende zorg. 2. Vooral in de huidige omstan digheden worde nauwlettend aandacht besteed aan de li chamelijke ontwikkeling en de gezondheid van het op- groetende geslacht. 3. De Overheid verleene ruimen steun voor de geneeskundige verzorging van oorlogsinvali den en andere gebrekkigen. opdat zij, eventueel na scho ling, herscholing of omscho ling, de geschiktheid verwer ven in hun eigen onderhoud te voorzien. 4. Onder meer in verband met de bijzondere eischen, die de bestrijding der tuberculose en der geslachtsziekten in dezen naoorlogschen tijd stelt, moe ten de particuliere organisa ties door krachtdadigen steun in staat gesteld worden, haar werkzaamheden ten bate van de volksgezondheid aan te passen aan den huidigen nood. 5. Een wettelijke regeling van het ziekenfondswezen dient een einde te maken aan den ziekenfondsstrijd, zoodat de ziekenfondsen zich ten volle kunnen wijden aan hun die nende taak als organen der gezondheidszorg. 8. De Overheid richte zich in haar beleid op de verwezen lijking van een algemeen ge zondheidsplan. dat voorziet in een organisatie, die het werk van alle op het gebied van de gezondheidszorg werk zame instellingen coördi neert. Deze organisatie ware op korten termijn de sta tus van publiekrechtelijk li chaam te verleenen. 7. In deze organisatie en in het toezichthoudend overheidsap paraat dient aan het me disch element een belangrij ke plaats te worden gege ven. 8. Passend in het algemeen ge zondheidsplan, als bedoeld sub 6, worde de totstand koming van districtsgezond heidsdiensten bevorderd, waarmee vooral de volksge zondheid oij> het platteland en in de kleine steden ge diend is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3