Parijsche conferentie maakt geen vorderingen I Montmartre Indië voor den Veiligheidsraad? Spookbeeld van communistische dictatuur verdreven Het Kamerdebat over Indië goedkooper dan Nieuwendijk Westersche mogendheden beroepen zich op overeenkomst van Potsdam Het weer. Het Fransche volk deed uitspraak Mussert heden terechtgesteld Hoofdredactie „De Tijd Toi hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23537 DINSDAG 7 MEI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143489 Abonnementsprijs '30 cent per week „Bezwaar tegen deze „republiek" Aldus een hoofdartikel in het Dagblad De heerschers van gisteren Jeugdige Londensche meisjes bewonderen de in bloei staande tuigen in Regent's Parkeen gift van de Nederlandsche bevolking aan de Engelschen als teeken van dank voor haar bevrijding van het juk der Duitsche overheersching Besprekingen te Singapore Londensche autobussen in ons land. De P.T.T. onderhoudt een autobusdienst tusschen Apel doorn en Kootwijk en gébruikt daarvoor Londensche autobus sen, die door de geallieerden werden afgestaan GEMASKERDE MANNEN PLEGEN ROOFOVERVAL ^Wandeling door het drukke Parijs^ NIEUWE INTERLOCALE TELEFOONGIDS Op den dag, dat zij hun uniforlm aan den kapstok hangen, boeten sommigen veel in van hun macht en grootheid. J E HAARLEMSCHE COURANT De Vereenlgde Staten, Enge land en Frankrijk vormden op de ministersconferentie een ge sloten front tegenover Rusland en deelden Molotov categorisch mede, dat zfg onder geen om standigheden accoord konden gaan met een toewijzing van Triest aan Joegoslavië. De drie Westelijke mogendhe den weigerden elk compromis te aanvaarden, waarbij de havenstau aan Joegoslavië zou worden toe gewezen In ruil voor concessies ten aanzien van de Italiaansclie koloniën en schuldbetalingen, ge lijk Molotov voorstelde. Deze bleef vasthouden aan het Russische standpunt Inzake Triest en de ministers moesten tenslotte toegeven, dat men opnieuw op het doode punt was gekomen. Ondanks de impasse over Triest waren de afgevaardigden van de En- gelsche en Amerikaansche delegat.es van oordeel, dat de besprekingen thans in een wat zuiverder atmosfeer werden gehouden, dan de vorige ma len het geval was', vooral nadat men na een ontmoeting tusschen Byrnes en Molotov tot eenige opheldering was gekomen. Deze ontmoeting werd ook door Wisjinsky bijgewoond. Van Amerikaansche zijde werd er later op gezinspeeld, dat Westelijke mogend heden wellicht bereid waren iets van hun bezwaren tegen den door de Russen aan Italië gestelden elsch van driehonderd millioen dollar schadeloosstelling' te laten vallen, als Molotov zijn standpunt inzake Triest wilde herzien. Byrnes, B'evin en Bi- dault maakten vanmorgen echter duidelijk, dat zij over Triest geen compromis konden aanvaarden, om dat dit in strijd zou zijn met de overeenkomst van Potsdam, waarbij bepaald is dat geen grondgebied zon- sder volksstemming kan worden over gedragen. Tevens zou een dergelijke oplossing onvereenigbaar zijn met de te Londen genomen besluiten ten aanzien van de minderheden. Uit Amerikaansche bron werd vernomen, dat de Amerikaansche minister van buitenlandsclie za ken, Byrnes, er op aan zal drin gen dat Rusland de overeen komst van Potsdam nakomt en de dwars door Duitschland ge trokken grenzen opheft. Ofschoon Duitschland het laatst op de agenda vermeld stond, waren de Amerikaansche, Britsche en Fran- sche vertegenwoordigers reeds begon nen deze kwestie buiten de confe rentiezaal te bespreken, daar zij het Duitsche probleem als den sleutel der ,,De Nederlandsche regeering heeft niets anders gedaan dan wijken voor de revolutie", aldus de heer Belonje, hoofdredacteur van het „Dagblad" te Batavia, die morgen zijn functie zal neerleggen. „Alle Nederlanders in Indje", zoo gaat het hoofdartikel verder, „zijn bereid op gemeen schappelijke gronden van gedachten te wisselen over een politiek voor stel, van welken aard dan ook, mits zulks geschiedt in een zuivere sfeer en met vrije uitwisseling van ge dachten en niet onder den druk van of de bedreiging met geweid Geen enkele Nederlander zal ooit toestemmen in een politieke regeling, die is afgeperst door het richten van een pistool een Japansch pistool op het hart.... Ér is geen be zwaar tegen de „republiek" in het algemeen, maar wel tegen deze „re publiek" in het bijzonder, alsmede tegen de wijze, waarop zij is ontstaan en thans aan ons is opgedrongen." Tolcio is, in den trant van Neu-, renberg, met de berechting van 55 Japansche oorlogsmisdadigers begonnen. Er deden zich twee incidenten voor, het eene in Ja pan, het andere in Duitschland. Een Japansche verdachte, dr. Okawa, gaf den vóór hem in de beklaagdenbank zittenden oud-, premier Tojo onverwacht een klap op zijn hoofd. Daarna pro beerde dr. Okawa nog tweemaal op soortgelijke wijze van zijn af keuring blijk te geven In Neurenberg maakte de ge wezen Rijksmaarschalk een lan-< gen neus naar dr. Schacht, die Goering kenschetste als een „mis dadiger, wiens kennis op elk ge bied nihil is". Schacht beschreef daarna een feestje ten huize van mevrouw Goering, ivaar de Rijks maarschalk zich aan den volke vertoonde in een Romeinsche toga, ap sandalen, met juweelen bezette ringen aan de vingers en eera met verf opgemaakt gezicht.J Europeesche vredesregeling beschou wen. Krachtens de overeenkomst van Potsdam aanvaardden Groot Brit- tannië, de Ver. Staten en Rusland het principe, dat Duitschland admi nistratief en economisch als een eenheid zou worden beschouwd, maai dit werd echter nooit in praktik gebracht. Ofschoon het Fransche veto de op richting van centrale Duitsche be stuurslichamen heeft verhinderd, werd uit gezaghebbende bron ver klaard, dat Rusland even hardnekkig geweigerd had de bepalingen van Potsdam uit te voeren, aan de op stelling waarvan Frankrijk geen deel had. isru -■ Verwachting tot Woensdag avond.; Wind tusschen Noord-Oost en Noord-West. Aanvankelijk afne mend, daarna weer toenemend. Ook de bewolking neemt toe met later plaatselijk eenige buien. Lagere temperaturen. Zon onder 30.13. Maan 11.30 2.46. Zon op 4.59. Te Singapore is een reeks confe renties gehouden tusschen Mount- batten. Lord Killearn, generaal-ma- joor Mansergh, luitenant-generaal Stopford en den Britschen consul- generaal op Java Gilbert Macker- rath. Het resultaat van deze bespre kingen ls een voorstel betreffende de houding van Engeland ten opzichte van Java, dat naar Londen is gezon den om door het Britsche kabinet beoordeeld te worden. Volgens inlichtingen uit gezag hebbende Britsche bron zou de Brit sche regeering het plan hebben alle Britsche en Britsch-Indische troepen van Java terug te trekken voordat een politieke regeling is bereikt, ten einde een overeenkomst tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs te forceeren. Indien daardoor het pro bleem nog niet zou worden opgelost, zou Australië als voornaamste Paci- fic-Iand in de Vereenigde Volken de zaak uiit naam van het Britsche rijk voor den Veiligheidsraad brengen, daarbij aandringende op een trustee- schap van Engeland, Amerika, Australië en Nederland ter oplossfng van het Indonesische vraagstuk. Het Nederlandsche schip „Kota Gedeh" is met levensmiddelen voor de Indische bevolking te Batavia aangekomen. Over enkele weken zal een tweede zending, bestaande uit voedingsmiddelen en textiel, naar Indië gaan. (Van onzen Parijschen corresp.) Voor het eerst in de geschiedenis heeft het Fransche volk een aan zijn uitspraak voorgelegde grondwet ver worpen. Het onaangenaamste getrof fen door dezen uitslag van het refe rendum zijn ongetwijfeld de commu nisten, die hun krachten aanzienlijk blijken te hebben overschat. Het ver toon van zelfverzekerdheid heeft plaats gemaakt voor een merkwaar dig kalm, volkomen democratisch aandoend incasseeren der geleden nederlaag, waarvoor zij in hun com mentaren <je socialistische weigering van een gemeenschappelijke propa- ganda-actie verantwoordelijk stellen. De socialisten zien een belangrijke oorzaak voor de nederlaag der ja- zeggers in de door de communisten slecht gehanteerde leus; „Door recht aan de macht", welke leus volgens hen het spookbeeld opriep van een door de republikeinen terecht ge vreesde bolsjewistische dictatuur. Vergeleken met de cijfers <jer alge- meene verkiezingen van October '45 blijkt, dat in het meerendeel der districten een deel van den toen aan den dag getreden marxistisctien aan hang het consigne „ja" te stemmen thans niet heeft opgevolgd. Dat dit verschijnsel zich o.a. in de indus- trieele districten van het noorden heeft voorgedaan, bevestigt den al- gemeenen indruk, dat deze ontrouw voornamelijk gepleegd is tegen de socialistische S.F.I.O.; de uitslagen van Parijs en zijn banlieues schijnen er echter op te wijzen, dat ook het communisme zijn deel ervan heeft gekregen. Zoo doet de uitgebreide neenzeggerij in een aantal voorheen zwaar radicale districten een her leving van de M.R.P. en de rechtsche partijen verwachten. 's-GRAVENHAGE, 7 Mei Na mens den minister van Justitie wordt medegedeeld, dat het dood vonnis tegen ir. A. A. Mussert heden in den vroegen ochtend is voltrokken. In den nacht van Zondag op Maan dag zijn drie gemaskerde mannen binnengedrongen in de woning van den heer J. Dekkers, kassier van de Boerenleenbank te Mierlo-Hout. Onder bedreiging met revolvers en stenguns wisten de bandieten den sleutel van de brandkast te bemachtigen, waarna zij met een bedrag van ongeveer 10,000 en een aantal spaarcertlfl- caten verdwenen. Wie den rompslomp en ook het tikje ergernis lieeft on dervonden bij een poging een visum voor het buitenland te krijgen, kan het plezier begrijpen, waar mee velen 15 April in den trein zijn gestapt, toen door het openstellen van de Fransche grens aan veel ellende een einde kwam. De heel vluggen hebben misschien nog een paar uur in een Fransch ca chot moeten doorbrengen, omdat men nu eenmaal niet mag verlangen, dat de douane ergens aan de grens maar één twee drie weet, wat Parijs al of niet decreteert. Maar voor de meer bezadigden, die na zooveel jaren ook nog wel een dag konden wachten, werd de illusie van de vrij heid niet zóó wreed ver stoord. Ge kunt met de „ex presse" en met den traln- omnibus afzakken en in het laatste geval meema ken, dat de trein nog even apart voor U door rijdt naar l»et Fransche station om U daar aan do genade of ongenade van de Fransche douane over te leveren. Men hoede zich echter voor de Fran sche douanière, die al haar vrouwelijke nieuwsgierig heid bot viert op den in houd van de koffers en op de kwaliteit van lin gerie of kousen. Maar ook aan deze temptatie komt jaar geleden, verder kunt ge er theoretisch Uw vele wenschen vervullen, on verschillig of deze op horloges, paflfums, siera den of vulpenhouders be trekking hebben. Ge wandelt door de lichte stad en ergens dirinkt ge een café-noir, welke in het gunstigste een eind en een paar uur later wandelt men in Pa rijs om het voor het eerst of na vele jaren op nieuw te ontdekken. En dwalend en flanee- rentd door de straten en over de boulevards, ont moet ge het oude en vindt U het nieuwe. Want er is wel iets veranderd in pa rijs, en Uw portemonnaie zal hiervan wel den mees ten weerslag ondervinden. De ravitailleering mag zoo slecht zijn, dat aard appelen en melk voor volwassenen even, onbe kend zijn als bij ons een geval met een druppel vloeibare saccharine is ver zoet. Elders verbaast U (zich over de élégance, waarmee de Parisienne, gedost met een hoed als een kerstgrot in Uw kerk of met een kapsel, dat een vergelijking met de huizenhooge golf van een springvloed kan weer staan, de kwaliteit van kreeften zonder bon on derzoekt. Op een ander moment vergeet ge de bijna vooroorlogsche druk te van het verkeer en hoort ge zelfs het schrille fluitje van den politie agent niet, die zijn witten baton hanteert als een maarschalk zijn maar schalksstaf. en dit al les'alleen, omdat U ergens een tros bananen ont dekt. Maar ook In Parijs gaan de kinderen voor en krijgt U geen bananen, en de sinaasappelen, die a raison van 50 francs op de trappen van de Sacré Coeur worden aangebo den, vindt U vermoedelijk tocb wel al te prijzig. Ter wijl de Lucky Strikes, die een Fransche of Grieksche gifhandelaar U ergens op den Montmartre zonder gelispel onder oogen houdt, in vergelijking met den Amsterdamschen Nieuwen dijk niet eens zoo duur uitkomen. En wanneer U niet een of ander restaurant „ex- ceptionnel" opzoekt, en Uw maag of Uw eetlust niet al te groot is, is zelfs een diner mogelijk, dat door een bijna bedrieglijke spijskaart veel doet ver wachten, en niet eens in de vele honderden fran ken behoeft te loopen. In Amsterdam bent U overi gens niet goedkooper uit! Maar zoo gaat het nu eenmaal en prijs U daarom gelukkig, dat het U in Pa rijs overkomt, waar de zu re dingen van het dage- lijksche leven nog door een, zij het 'extra-bere kenden, wijn verzoet kun nen worden. (Van onzen parlementairen redacteur) De indrukken van den eersten da,o' van het groote Kamerdebat over de Indische politiek, de bat, dat tot diep in den nacht voortduurde laten zich in be trekkelijk eenvoudige trekken samenvatten. Een voorzichtige Kamer, die niet bepaald goed keurt en niet bepaald afkeurt, maar vóór een goed deel vel cri- tiek en wantrouwen zit. Deze generale lijn wordt dooi enkele scherpe curven onderbroken. Aan den eenen kant in afdalend® volgorde Palar, Goedhart en Joekes', die de regeeringspolitiek verdedigen en de lezingen, welke het rapport van de commissie-Van Poll over de toestanden in Indië geeft, op som mige punten aanvallen, ter an dere zijde Schouten, Bajetto en Max van Poll, van wie de beide eerst,1e - noemden m het rapport stof te over vinden, cm er oppositie mee te voe ren, terwijl alle drie in meer of min der forsche bewoordingen de regee ring critiseeren. Een zeer duidelijk uitgelijnd politiek standpunt is er evenwel niet, noch onder de voor standers, noch onder de tegenstan ders. Belde partijen zoeken hun kracht voornamelijk in het in twij fel trekken. Vierkant en principieel is daarbij eigenlijk alleen de Anti- Revolutiónnaire fractie-leider schou ten. De weg, dien de regeering volgt, ls voor hem in beginsel onaanvaard baar en hij zegt het kort en bondig en zeer ernstig. Men kan het met deze politieke beschouwing, die in hooge mate leerstellig en in uiterst geringe mate praktisch is, niet eens zijn, maar het valt niet te ontken nen, dat dit een standpunt is. Deze politiek ligt buiten de grenzen van de anti-revolutionnaire staatkunde. Daarom gaat deze oppositie ook fei telijk langs het regeerimgsbeleid heen. De ministerstafel en het bankje van den heer Schouten vertegenwoordigen twee werelden, die niet eens op el kaar kunnen botsen, omdat zij geen raakpunt hebben. Zoo wordt de voornaamste te genspeler van minister Logemann Max van Poll. wiens oppositie meer gezag gewonnen heeft, om dat hij de initiatiefnemer eu aanvoerder ls van de parlemen taire commissie. Niettemin om de figuur goed te kunnen beoor- deelen is het noodig, dit in het oog te houden is Max van Poll geen opposant-ult-een-stuk, geen tegenspeler, die een eigen zelf standige- politiek ontvouwt als te- genhangster van de politiek der regeering'. Hij is de opposant van den twijfel, de man die oprecht en ernstig aan de Indonesisch® verlangens tegemoet wil komen, maar die zich tot aarzelen ge noopt voelt door ontelbare over wegingen van theoretischen aard, welke met deze ingewikkelde en inderdaad nogal fantastische werkelijkheid niet kloppen. Daarbij komt, dat het oogenbliK om de regeeringspolitiek in een con crete uitspraak goed of af te keuren zeer ongelegen valt in deze demis- sionnaire Kamer, die staat tegenover ren demissionnair kabinet. En zoo blijft het ook bij dat deel der oppo sitie, dat min of meer achter Van Poll staat en dat levend genoeg ls om iets beters en dcelmatigers dan welke loutere leerstelligheid te willen, een aarzelen, een tasten naar zwakke plekken, naar fouten en onvolko menheden en het loopt tenslotte uit op een motie Van Poll, waarin de re geering eenige richtlijnen worden voorgelegd, (Vervolg op pag. 3) Met ingang van 16 Mei a.s. is be noemd tot hoofdredacteur van „De Tijd" de heer P. A. Kerstens. oud- minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij in het kabinet-Gerbrandy te Londen, die met ingang van den zelfden datum aftreedt als directeur van Onderwijs en Eeredienst in da Ned.-Indische regeering. De heer Kerstens ls oud-voorzitter van het Partijbestuur van de Indi sche Katholieke Partij, oud-fractie leider van de I. K. P. In den Volks raad van Ned.-Indië en lid van het College van Gedelegeerden uit den Volksraad. In Augustus zal het eerste deel van een nieuwen intercommunalen tele foongids verschijnen. Het tweede deel komt in verband met de zeer vele mu taties eerst in Januari uit. IV

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1