Britten ontruimen Egypte K Kamer aanvaardt motie-Van Poll Heftige oppositie in Lagerhuis Een overeenstemming welke zekere reserves inhoudt m Het lichtje in de bungalow Welkom Churchill Havenstaking brengt vetrantsoen in gevaar Rotterdam staakt het wéér wint Iran ontruimd? Het weer Extra vleeschbon Plechtige herdenking op Grebbeberg Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23538 o WOENSDAG 8 MEI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Wat ontruiming beteekent Pensioenregeling voor mijnwerkers vDagproductie stijgt En schepen vertrekken weer ongelost Waar de liefde Binnenkort weer PERRONKAARTJES Prijs: 10 cents Winston Churchill De K.L.M. zal in de toekomst nieuwe machines op alle lijnen gaan gebruiken. Dit nieuwe type draagt den naam van ,J?lying Dutch man", terwijl elk toestel een streeknaam krijgt, zooals Friesland, Groningen e.d. De eerste „Flying Dutchman" boven Nederland Het Amerikaansche vliegdek- schip „Saratoga", dat bij de atoombomproeven in de Stille Zuidzee gebruikt zal worden als een der doelen, op weg naar de plaats van bestemming. Op het dek bevinden zich eenige vlieg tuigen en legertanks füe ramp I de „Thea" Vrijwilligers opgeroepen Van Hoogstraten naar Nederland Men kan ook te veel vertrou wen op eigen kracht en werk. Een mensch heeft niet altijd alles in zijn hand. soms niet eens zichzelf. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT In Londen ls Dinsdag bekend gemaakt, dat Engeland zijn troe pen uit Egypte wil terugtrekken. Hierover werden ln het Lagerhuis gisteravond heftige debatten gevoerd, waarin de oppositie de regeering aanviel. Onder interrupties van de Labourbanken zeide Churchill: „Na 60 jaar beleid worden dingen, die met harden arbeid zijn opgebouwd, ln groote schande en dwaasheid weg gegooid." Hij betoogde, dat er in de Suezkanaal-zone troepen moeten zijn en achtte het geen goede diplo matie om bij het begin der onder handelingen in het voornaamste punt toe te geven. Ook Eden uitte zijn verbazing over het regeeringsbesluit. Attlee verklaarde, dat de regeering den argwaan, dat Engeland Egypte zou willen bezetten, weg wil nemen. Hij achtte de ontruiming de beste manier van toenadering. Een motie van de oppositie tegen het regeeringsvoorstel werd met 327 tegen 158 stemmen ver worpen. Sedert 64 jaar zijn er Britsche troepen in Egypte geweest. Bij terugtrekking zal de Britsche vloot de groote marinehaven van Alexan- drië verlaten, wat inhoudt, dat het verdedigingssysteem van de Britsche De ministerraad heeft een regeling getroffen voor de mijn werkerspensioenen, doch deze regeling zal eerst bekend wor den gemaakt, nadat de wilde staking in Eijgelshoven is op geheven. Voor eenigen tijd is in de kampen van politieke gedetineerden de mo gelijkheid opengesteld zich vrijwil lig te melden voor arbeid in de mijnen. Bijna 1800 N.S.B.-ers heb ben zich voor dit werk aangemeld. Eén 500-tal daarvan is reeds aan het werk in deze bedrijven, geheel gescheiden van de overige arbeiders. De gemiddelde dagproductie van de Ned. mij'fvn is gestegen van 24.300 ton per dag in Maart tot 26.093 ton per dag in April. Vijf Engelsche schepen, die in de Rotterdamsche haven liggen, zullen wegens de staking aldaar met hun lading naar Duitschland vertrekken. De schepen „Cromarthyfirth", „Sin cerity" en de „Mons" gaan met aard appelen naar Emden. De „Inverbank" en de „Port Perrot" gaan met graan naar Hamburg. Het Zweedsche s.s. „Normande", dat te Rotterdam stuk goederen moest laden en lossen, is naar Antwerpen vertrokken. Het moest vanwege de staking tien ton stukgoederen laten staan. Sinds vijf jaren gold in een bioscoop te Clones in Amerika een voorschrift, dat aan onge- trouwden verbood gemengd de voorstelling bij te wonen. Er werd een nieuwe bioscoop in het stadje geopend en deze had geen enkele beperking op dat gebied ingesteld. Om een failliet te vermijden, heeft de oude toen ook maar haar standpunt gewijzigd. verbindingslijn door de Middelland- sche Zee en Suezkanaal geheel ge reorganiseerd zal moeten worden. Een heel leger van deskundigen zal moeten vertrekken en havens, vliegvelden, etc., waaraan in de afge- loopen jaren groote sommen gelds zijn besteed, zullen geruimd moeten worden. Er zal beschikt moeten worden over oorlogsvoorraden van 120 mil- lioen pond sterling. Volgens een verklaring van den woordvoerder van de Iraansche te- geering, prins Piroes, is volgens in Teheran ontvangen rapporten ae ontruiming van Iran voltcoid. tot Donderdag- Verwachting avond: Matige wind uit Noordelijke richtingen. Gedeeltelijk bewolkt. Geen regen van beteekenis. Iets koeler. In het binnenland hier en daar lichte nachtvorst. Zon onder 20.15. Maan 12.46 3.13. Zon op 4.58. vandaag E.K. Op de drukkerij van de Nederland- sehe Spoorwegen zijn. momenteel perronkaartjes in bewerking, die binnenkort verkrijgbaar zullen wor den gesteld. De prijs zal echter een dubbeltje zijn. I (Van onzen parlementairen redacteur) Het einde van. den tweeden dag van, het groote Indische debat in de Tweede Kamer heeft een aanzienlijke meerderheid opgeleverd voor de motie-Van Poll,Mie met 4526 stemmen werd aangenomen en met vreugde door de regeering werd aanvaard, zij het dan dat de heer Van Poll op aandringen van minister Logemann eenige betrek kelijk kleine wijzigingen in de motie had aangebracht, want de minister verklaarde, dat het onmogelijk was de motie te aanvaar den indien daarin zou zijn uitgedrukt, dat de invrijheidstelling van de geïnterneerden eerst voltooid zou moeten zijn vóórdat nieuwe besprekingen over andere punten konden worden gevoerd. Bij de besprekingen op de „Hooge Veluwe" heeft de regeering dit punt allerminst veronachtzaamd en het gevolg van het overleg daarover ls dan ook geweest, dat er reeds een evacuatie-schema ls opgesteld vol gens hetwelk de evacuatie van de geïnterneerden uit de kampen bin nen een klein aantal maanden vol tooid moet zijn. Na het verkrijgen van deze overeenstemming thans de besprekingen stop te zetten tot de evacuatie geheel geschied ls, zal ook op de buitenwereld een funesten in druk kunnen maken. Na deze verklaring gehoord te hebben heeft de heer Van Poll het was immers van meet af aan zijn bedoeling om de ver schillende partijen op een ge meenschappelijk platform te brengen zijn motie veranderd in dier voege, dat er thans ln wordt uitgedrukt, dat evenwel bij de voortzetting der bespre kingen allereerst dient vast te staan, dat de thans in gang zijn de invrijheidstelling van de nog in interneeringskampen vastge houden Nederlandsche onder danen snel en regelmatig zal worden afgewikkeld en dat het uitblijven van deze invrijheid stelling een beletsel zal vormen voor den verderen voortgang der besprekingen. Op 't laatste oogenblik ontsponnen zich nog eenige politieke schermut selingen. De tegenstanders van de regeeringspolitiek wilden de motie naar hun kant trekken als een soort motie van wantrouwen. De heer Joe- kes en zijn partijgenooten wilden haar juist zooveel wijzigen en haar Interpreteeren, dat zij een motie van vertrouwen zou worden, doch de heer Van Poll hield staande, dat de motie noch in den eenen, noch in den anderen zin kon worden opge vat. De interpretatie, die hij er zelf van gaf, ls het handhaven van den status quo tot na de verkiezingen. Minister Logemann wilde de motie niet als een programma, doch wel als een richtlijn opvatten. De regee ring zet haar politiek op haar eigen verantwoordelijkheid voort, doch ge zien als de samenvatting van de formuleering van een aantal punten, waaromtrent tusschen de regee ring en de meerderheid van de Ka mer overeenstemming bestaat, wilde de minister haar van harte gaarne aanvaarden. Was er dus nog wel een nuanceverschil tusschen de inter pretatie van de heeren Van Poll en Logemann, de eerste deed er verder het zwijgen toe, hetgeen ook veelzeg gend was. Zoo is nu tenslotte een over eenstemming tusschen Kamer en regeering bereikt, een overeen stemming, die zeker wel reserves inhoudt, maar die de regeering voorshands de vrijheid laat om datgene te doen wat zij geboden acht. Het is een goed schouwspel ge weest te zien hoe de heer Van Poll, uitgaande van veel wantrouwen en een hart vol crltiek, zich opgewerkt heeft tot een zoo hoog standpunt, dat hij terwille van het algemeen belang een formuleering heeft ge vonden, waarbü een constructieve politiek tusschen regeering en Ka mer mogelijk werd. De - verdiensten van deze tactiek waren grooter, naarmate zij meer moeite en zelfoverwinning gekost heeft en een ernstig beroep deed op de intelligentie van hen die haar be dreven. op den laatsten dag van haar aitting heeft de Tweede Kamer verstandig werk gedaan. (Vervolg op pag. 3) Op 9 Mei zal voor de leeftijds groepen boven 4 jaar een extra bon voor 100 gram vleesch per persoon worden aangewezen. 14 Mei zal het .geheele Nederland sche volk plechtig den weerstand herdenken dien de Konihkl. Land macht in den 80-urigen oorlog van 1940 tegen den overweldiger heeft geboden en allen, die als slachtoffers daarbij vielen. De belangrijkste plech tigheid ls die op den Grebbeberg. Het woord zullen aldaar voeren de minister-president pref. ir. W. Scher- merhorn en luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, cud- commandant van het veldleger. Een jonge vrouw en vijf mannen, nat tot op de huid en volkomen uitgeput, beukten op de deur van een bungalow in Barmston, boven op de rotsen gelegen, en deel den, toen zij binnen waren gestrompeld, me de dat hun schip was gekapseisd en gezon ken in Bridlington Bay. Meer dan drie uur lang was het kleine lichtje van het huis op de rots hun een baken geweest toen zij den storm in hun reddings boot doorworstelden. Zij werdjen op het strand geworpen en toen be gonnen de zes overle venden van de scheeps ramp van het Neder landsche vrachtschip „Thea", waarvan wij reeds melding maak ten, de rotsen te be klimmen. Eerst toen zij het huis hadden bereikt merkte de kustbewaking de ramp op en toen trok ken de reddingsbooten erop uit om naar de twee vermiste schepe lingen te zoeken. Na zes uur kwamen ze on verrichter zake terug. Later is zooala be kend het stoffelijk overschot van een der opvarenden aange spoeld. De jonge vrouw was de 24-jarige Engelsche echtgenoote van den Hollandschen kapitein Jan Bergsma. Zij stond naast haar man op de brug toen hij de „Thea" tegen een hevigen Noord-Oost-storm in Bridlington-Bay tracht te binnen te loodsen. Het weer was zoo on stuimig, dat overal langs de kust de be manning van de ted- dingsbooten klaar stond om bij een eventueel gevaar handelend op te treden. Plotseling deed een hevige sitortzee het schip kapseizen. De kapiteinsvrouw ver telt dan: Het gebeurde binnen enkele secon den, Jan, mijn man, riep de bemanning toe in de reddingsboot te gaan. Er was geen tijd meer over om iets mee te nemen. Zes van ons sprongen erin en de boot was nog niet neer gelaten of het schip kapseisde geheel. De mast kwam op de red dingsboot neer, waar door wij in zee gewor pen werden. Ik raakte met mijn beenen verward in de touwen van den mast en het duurde wel even voor ik ze vrij had. Ik had ook nog verwon dingen opgeloopen, mijn rug en beenen deden pijn. Ik wist al gauw de reddingsboot, die ge lukkig niet vernield was, te bereiken en toen ik er in zat zag ik mijn man en de anderen in het rond zwemmen. Zij trachtten de boot te bereiken en met inspan ning van al mijn krach ten wist ik ze aan boord te krijgen. We keken nog goed uit naar de andere twee leden van de beman ning, maar we konden ze niet ontdekken. We hadden tegen de hooge zeeën in wel groote moeite de boot zonder verdere onge lukken aan wal te krij gen, maar tenslotte kwamen we toch ver kleumd en geheel over stuur aan land. Het is een feit, dat wij, bewoners van de Lage Landen, voor den persoon van Winston Chur chill groote bewondering en sympathie koesteren. En het is moei lijk te bepalen, welke eigenschap het meest de oorzaak van die gevoelens ls: moed, doorzicht, onverzettelijk heid, sarcasme of flegma. Want van dit alles heeft hij, overvloedig en met breede allure, blijk gegeven in de periode 19401945, waarin hij Enge land en de wereld heeft verdedigd tegen de Duitsche agressie. Niets bracht hem aan het wankelen. War schau, Narvik, Duinkerken. Tobroek. Kreta, Singapore, Churchill heeft ze koelbloedig geïncasseerd. Temidden van vliegtuigbommen en V-projec tielen heeft hij staag en schrander doorgewerkt aan de overwinning, die hij wist te zullen behalen. Hij heeft overwonnen, en Neder land is deelgenoot geweest van de victorie. Zijn arbeid was toen ten einde: voor het werk van den vrede koos Engeland zich een andere re geering, en Churchill werd de felle voorman van de oppositie. Voor ons echter is hij de Engelsche oorlogslei der, de man die met een sigaar in den mond de plannen tot bewape ning, tot den grooten aanval, tot de uiteindelijke zegepraal uitwerkte en uitvoerde. De man die hunkerde om. met de soldaten, z ij n soldaten, in Normandië aan land te gaan. De man. die een „persoonliike boodschap aan Hitler" over den Rijn schoot. De man, die triomfantelijk twee vingers in de lucht stak: Victory, zege! Churchill is ook de man die ge waarschuwd heeft, en die nu wéér waarschuwt. Wi1 kunnen hem niet misverstaan, als hi1 zegt: ,.Op het oogenblik heb ik dezelfde ongerust heid over het leven en de toekomst als in de dagen van 1940 en 1941." Wij weten, dat hii met deze woor den. die hii nog in Aoril te Edin burgh uitsprak, de wereld bedoelt op te roepen tot vereeniging van alle krachten tegen de nieuwe gevaren, die de menschheid overschaduwen. Vandaag is deze wereldhistorische figuur in ons land aangekomen, om er aller toeluichingen en de Leid- sche doctorsbul in ontvangst te ne men. Dankbaar om ziin ontzaglijke nrestaties rceot het volk van Neder land. wuivend en vlaggend, hem het ™<4kom" toe. Naar aanleiding van de sta king der havenarbeiders in Rot terdam en Amsterdam wijst men ons van de zijde van het directoraat- generaal voor Zeehaven- en Riln- vaartzaken op eenige ernstige natio nale gevaren, die deze actie van de havenarbeiders met zich brengt. Het moet den stakers toch iets zeggen, wanneer de minister van Landbouw moet mededeelen, dat bij een voortzetting van de sta king na 20 Mei het vetrantsoen niet zou kunnen worden gehand haafd. Al schijnt het den stakers koud te laten, dat er b.v. kolenschepen op lossen liggen te wachten, het Neder landsche volk zal beseffen, dat hier mede onae industrie en daarmede onze geheele materieele voorziening (textiel, schoenen, bakkerijen, elec- triciteit) wederom ernstig vertraagd wordt. Er wacht in beide Nederland sche havens een groote reeks van schepen. En hoeveel zullen er zijn die onze havens voorbijgaan? Met groote moeite is een translto- verkeeT in onze havens verkregen voor de UNRRA, voor de 21ste geal lieerde legergroep aan den Rijn, voor Zwitserland en Tsjecho-Slowakije en de actie van de stakers brengt ook dit vervoer wel zeer ernstig ln ge vaar. Men verwacht van overheidswege, dat het gezond verstand zich nog op het laatste oogenblik zal laten gei den en dat niet langer roekeloos gespeeld zal worden met een zoo moeizaam verworven beait als het vervoer door onze zeehavens. Burgemeester Oud van Rotterdam heeft reeds een oproep gericht tot de burgerij, waarin hij dringend om vrijwilligers vraagt. De heer Van Hoogstraten, chef van de afdeeling Algemeene Perso neelsaangelegenheden van het depar tement van Financiën te Batavia, zal 18 Mei naar Nederland vertrekken, teneinde de functie van gecommit teerde voor Indische aangelegenheden bij het ministerie van Overzeesche Gebiedsdeelen van den heer Krijger over te nemen. De heer Krijger aal naar Indië terugkeeren om de functie van den heer »Van Hoogstraten te vervullen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1