- Triomfale intocht van Churchill Een historische gebeurtenis in feestelijk bevlagde hoofdstad Koos Vorrink gaat heen mw WOORDEN EN DADEN Diner ten Paleize I Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23539 o DONDERDAG 9 MEI 1944 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per areeü Het weer. Munitie-opslagplaats iu de lucht gevlogen In afwachting Op de minuut af Inspectie eerewacht Als regeeringsgemachtigde Van Mook verklaart Britsche troepen blyven op Java i Studenten lossen de schepen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Te verwonderen is het niet, dat de communistische „Waarheid" wat zuur is geworden, nu zoo kort voor de verkiezingen in Nederland de Pransche communisten en. socialisten bij het Zondag j.l. ge houden referendum jjver de nieuwe grondwet een behoorlijke nederlaag te incasseren kregen. Zuur is ook het „welkom", dat het blad Winston Churchill toeroept bij zyn komst naar Nederland. „Wij staan voor de verkiezingen en ongetwijfeld is Churchill naar ons land uitgenoodlgd juist op het oogenbllk om zijn woord te laten hooren ten gunste van al wat reactie heeft. Wij zullen er niet inloopen," aldus schrijft het blad. Het klinkt niet vriendelijk voor den man die met de taaiheid van een bulldog zich reeds aan den vyand had vastgebeten, toen Moskou nog non-agressie-pacten en handels- accoorden met den „Pührer" van het Derde Rijk sloot Zuur vooral is de toon van het blad, waarmee het zijn commentaar ten beste geeft over het urgentie program van de Katholieke volks partij. „Het land van Romme" is de kop van het hoofdartikel en dan volgt er een tirade, zóó gespeend van alle logica, zóó hatelijk en insi nueerend voor ons katholieken, dat wij weinig lust gevoelen op alle aan tijgingen in te gaan. Het ls wellicht voldoende ter illu stratie van het bovenstaande op één staaltje van demagogie even de aan dacht te'vestigen. Het communistische blad schrijft: „Volgens de Kath. Volkspartij is de allereerste taak van de Overheid, den eerbied voor God en den gods dienst te bevorderen. De tweede taak is nog steeds niet de wederopbouw, neen, eerst komt bevordering van de Zondagsrust aan de orde. Niet, dat wij iets tegen zulk een eisch heb ben Maar toch zouden wij het In den' huldigen noodtoestand heel niet erg vinden, wanneer enthousiaste werkers in den wederopbouw eens be sloten, hun vrijen dag er aan te ge ven. Gelukkig hebben wij zulke voorbeelden. Kjjk maar eens- naar de stoere dijkwerkers in Walcheren." Dat schrijft de communistische „Waarheid*, nauw gelieerd met de eveneens communistische Eenheids vakcentrale. Nietwaar, wij stoere communisti sche arbeiders, wij willen werken aan den wederopbouw van ons va derland, niet alleen op werkdagen, maar onze enthousiaste werkers zul len er desnoods graag hun vrijen dag voor geven. Wij vinden dat niet noodig. Wij zouden alleen willen vragen, dat de énthpusiaste stakers in onze ha venbedrijven en fabrieken inderdaad nu eens eindelijk enthousiaste w e r- kers zouden worden. Meer niet. Dan zouden wij gisteren niet een oproep voor vrijwilligers van den Rotterdamschen burgemeester heb ben behoeven te plaatsen om de schepen te lossen. Dan had het di rectoraat-generaal voor Zeehaven- en Rijnvaartzaken niet op eenige ern stige nationale gevaren hebben be hoeven te wijzen, welke de actie der havenarbeiders met zich brengt, zooals de dreiging, dat het vetrant- soen verminderd zal moeten worden. Dan hadden bijv. geeni kolenschepen op lossen behoeven te liggen wach ten. Dan hadden geen 700 stakende havenarbeiders te Amsterdam ont slagen behoeven te worden. Dan had ook op Schiphol niet gestaakt behoeven te worden. Dan hadden ook de IJmuider visschers, onder wie de E.V.C. steeds ageert, kun nen uitvaren enz. enz. Wij <joen hier slechts een greep uit de stakingsr acties, waarvan wij de twee laatste dagen melding hebben gemaakt. Is er een duidelijker demonstratie van de onoprechtheid van de com munistische „Waarheid" denkbaar? Wij weten, dat-, bet niet noodig is onze katholieke arbeiders 'nog te waarschuwen voor het zoete gefluit van den communistischen vogelaar, of hij zich nu vermomt onder de „vrienden van de Waarheid" of on der de E.V.C. Hun oogen zijn allang open gegaan en hun ooren luisteren al lang niet meer. Zij luisteren naar de stem van het gezonde verstand, die hun zegt, dat op deze wijze Nederland niet wordt opgebouwd, maar verder afgébroken. En hieraan doen onze katholieke arbeiders ze ker niet mede. Dat kunnen en zullen zij ook toonen bij de verkie zingen op 17 Mei a.s. Want zij wil len geen afbraak, maar opbou'W. zij willen enthousiaste werkers zijn, niet met woorden, maar met daden. H. M. de Koningin heeft Woens dagavond aan Churchill in de troon zaal van het Paleis op den Dam te Amsterdam een diner aangeboden, waar tevens aanzaten: mevr. Chur chill, Mary Churchil, prof. Schermer- horn, minister Van Royen, Jhr. mr. E. F. M. J. Mlchieis van Verduynen, Sir Nevile Bland, Britsch ambassadeur te Den Haag, mevr. Grey, mr. J. K. Uys, eerste-secretarls der Zuld-Afri- kaansche delegatie, jhr. mr. F. Bee- laerts van Blokland, prof. mr. Ger- brandy, wethouder B. c. Franke, wnd. burgemeester van Amsterdam-. Het diner had een intiem karakter. Het werd slechts door H. M. de Ko ningin bij de soep onderbroken voor het uitbrengen van een dronk op z. M. den Koning van Engeland. Sir Nevile Bland beantwoordde den dronk met zijn glas te heffen op Hare Majesteits welzijn. Verwachting tot Vrijdagavond Zonnig en vrij warm weer met zwakken tot matigen wind tus- schen N'oord-Oost en Zuid-Oost. Zon onder 20.16. Maan 14.00 3.33. Zon op 4.56. 16 Mei V.M. Te Zutphen is even ten Oosten van 't station bij het Twentekanaal, op het punt, waar de spoorlijn uit Zutphen zich splitst In de lijnen ZutphenHengelo en Zutphen Winterswijk, een munitie-opslag plaats in de lucht gevlogen. Er ont stonden hevige branden. Aan de spoorwegwerken werd geen schade aangericht, doch op last van de po litie is het verkeer ZutphenDeven ter en Zutphen—Winterswijk tot na der order gestaakt. Winston Churchill begroet de enthousiaste menigte, die hem bij zijn aankomst op den Dam te Amsterdam verioelkomde genoote en zijn dochter af te halen en naar Nederland te brengen, al in aantocht Is, dan ls dat alleen om dat hun eigenaars ongeduldig de komst afwachten van den winnaar van den grooten gewapenden wed loop tusschen Groot-Brittannië en Nazi-Duitschland. (Van onzen specialen verslaggever) Winston Churchill, de groote oorlogsleider, is» Woensdagmiddag op Schiphol aangekomen, voor een bezoek aan ons land, dat tot en met Maandag zal diuren. De Britse he staatsman is thans de gast van dankbaar Nederland. Zoo groot als het vertrouwen was in z«n beleid tijdens den oorlog, zoo groot ook is de dankbaarheid jegens den man, die onwrikbaar stond in den tweeden wereldoorlog, zóólang, tot de wreede, niets-ontziende vijand verslagen ter neer lag. Er zijn den heelen oorlog door optimisten geweest, die meenden, dat er wel eerder een einde aan de ellende zou komen dan Churchill voorspelde. Zij hebben ongelijk gekregen. Vandaag, Woensdag, heeft Churchill voorspeld, dat hij om twee minuten voor vijf boven Schiphol kou cirkelen en dat hij precies om vijf uur voet aan land zou zetten. Niettemin hebben vele honderden optimistan gedacht, dat het best mogelijk was dat Churchill om twee of drie uur uit de lucht zou komen vallen, met het gevolg, dat er op dat tijdstip rèeds op Schiphol een drukte heerscht, die herinnert aan de lang vervlo gen dagen, waarop de eerste In- dië-vliegers en de deelnemers aan de Melbourne-race by hun terug keer op Schiphol gehuldigd moes ten worden. Ach ja, dat was een romantische tijd en Schiphol heelt er toen, althans wat zijn gebouwen betreft, bepaald niet primitiever uitgezien dan het nu doet. Maar tegenwoordig kijken we nau welijks meer naar vliegtuigen. Zelfs het groote Amerikaansche- vliegtuig „Boston", dat vol passagiers weg rolt om den sprong over den Atlan- tischen oceaan te maken, trekt geen bekijks meer. En als vele oogen nu en dan den hemel afturen om, te zien of hét K.L.M.-vliegtuig, bestuurd door den piloot Lamens, dat heden morgen naar Londen ls vertrokken om den grand old man, zyn echt- De alleen maar gewoon belang stellenden, die louter voor hun plei- zier naag Schiphol zyn gekomen, worden netjes binnen de afrastering van het nog Ietwat geïmproviseerde statlonsemplaeement gehouden Daar bulten, op het vliegveld zelf, wach ten verschillende autoriteiten Win ston Churchill op. Onder hen be vinden zich schout-bij-nacht Rost van Tonningen, vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, de minister president Z.Exc. prof. Ir. W. Scher- merhorn, de minister van Buiten- landsche Zaken Z.Exc. mr. J. H. v. Royen, de1 ambassadeur van Groot- Brittannlë Z. Elxe. de heer Neville Bland, de Canadeesche gezant Z.Exc. de heer Pierre Dupuy, de zaakgelas tigde van Australië, mr. Hood en die van Zuid-Afrlka mr. Uls, alsmede kapitein Zlnnlcq Bergmann, de door H.M. de Koningin voor den duur van heel zijn bezoek aan Nederland aan Churchill toegevoegde adjudant en verschillende andere burgerlijke en militaire autoriteiten. De manschappen van het tweede bataljon van het eerste regiment Infanterie uit Bloemendaal onder commando van majoor W. Hensens vormen de militaire eerewacht. Het geduld van de optimisten wordt geruimen tyd op de proef ge steld, want het is inderdaad twee minuten voor vijf als het K.L.M.- vliegtuig met de hooge gasten aan boorld boven de Amsterdamsche luchthaven verschynt en precies op tijd taxiet het gevaarte enkele Het Parijsche blad „Le Figaro" vertelt, dat Mac Arthur langzamerhand bjj de Japanners voor een godheid versleten wordt. Het paleis van de Amerikaansche am bassade, waar Mac Arthur nu met zyn vrouw en zoon woont, werd voor den oorlog al gebouwd. Het heeft speciale fundamen ten; die aard,bevingen kunnen weerstaan. De muren zijn brandvrij. Zooals het in Japan de gewoonte is erft hij, die het land re geert, het goddelijke prestige van den mi kado. Hoewel zijn residen tie niet ligt in een oasis van stilte, zioo- als dat het geval was voor Hirohito, zoo be let toch een gordel van waakzame M P.'s een al te vrijen toe gang tot de ambas sade. Binnen heerscht een luxe die, volgens oog getuigen, de pracht van het keizerlijk hof nog overtreft. In de residentie van MacArthur - Vtolgens de „New York Herald Tribune" heeft de generaal on langs een aanbod van Truiman, om naar Amerika terug te keeren, afgeslagen. Hij zal zonder twijfel nog ettelijke - jaren over Japan „heeirschen", waar hij het respect van ziijn „onderdanen" bezit, die er van over tuigd zijn, dat hij een zoon is van Ameratsu, de zonnegodm. Mevrouw Mac Ar thur wordt door de Japanners met bloe men en geschenken overladen. Een keizerlijk pro tocol regelt de maal tijden, die opgediend worden door acht maitres-d'hotel, ge kleed In bruine ki mono's waarop heit wapen van de Veree- nigde Staten is ge borduurd. Zelfs de Amerikaan sche journalisten ko men onder den indruk van dit ceremonieel. „Als dat zoo maar blijft duren", zucht mievrouw Mac Arthur en zij beklaagt er zich over, dat haar jon gen niet naar een Amerikaansche school kan gaan. oogenblikken later over het veld naar de plaats van ontval ^..it. Het duurt even voor de reizi gers naar bulten komen, maar des te hartelijker klinkt dan ook weldra het gejuich van het ach ter de eerewacht en achter de vrywel hermetische afsluiting van de rijkspolitie saamgestroomde K.L.M.-personeel wanneer het In de deuropening van het toestel de gestalte ontwaart, die wij kennen van tallooze foto's: Win ston Churchill gehuld In een donkere overjas en met dien zwarten hoed op het hoofd, zon der welken men zich geen En- gelsche staatsman meer denken kan. Onder het gaan steunt hij merk baar op zyn wandelstok, denzelfden stok, waarmee hy ln de afgeloopen jaren tientallen malen langs regi menten ls geschreden, die hy tijdens den oorlog moest lnspecteeren. En nu inspecteert hy. nadat schout-by- nacht Rost van Tonnlngen, de Bn- gelsche ambassadeur en de ministers Schermerhorn en Van Rooyen hem hebben verwelkomd en ook zijn vrouw en zijn dochter hebben be groet, de Nederlandsche eerewacht, die stram en martiaal ln de houding staat en het geweer presenteert. Churchill loopt langs de rijen der manschappen, hen bijna stuk voor stuk met kennersblik monsterend. En ondertusschen monstert het saamgestroomde publiek de bijna legendarisch geworden figuur van den Engelschen oorlogs-premier: een eenigszins gedrongen gestalte, een peinzend gelaat, waarin ergens een zweem van melancholie ligt. (Vervolg op pag. 3) Op het balcon van het Konink lijk palels op den Dam te Amsterdam nemen H. M. de Koningin en Winston Churchill de enthousiaste toejuichingen der menigte in ontvangst 's-GRAVENHAGE, 9 Mei. De Regeeringsvoorllchtingsdienst deelt mede: De beschuldigingen, gericht te gen den heer J. J. Vorrink, regee ringsgemachtigde in Algemeenen Dienst bij het ministerie voor Al- gemeene Oorlogvoering van het Koninkrijk en tevens voorzitter van de Party van den Arbeid, in ver band met de zaak Arnold Meijer, hebben den heer Vorrink aanlei ding gegeven tot een krachtig openbaar verweer, waarin het be leid van de byzondere rechts pleging ter zake in het geding is gekomen. De regeering heeft het volsta vertrouwen, zoowel in den heer Vorrink, als in het beleid van het directoraat-generaal voor de By zondere Rechtspleging, maar heeft in de discussie, die is ontstaane aanleiding gevonden haar stand punt ter zake van de vereenlgbaar- heid van de ambteiyke en de po litieke functie, die de heer Vor rink tot nog toe heeft bekleed, te herzien. Zy erkent de bezwaren, aan de dubbele positie van den heer Vor rink verbonden, te hebben onder schat. Laatstgenoemde heeft op grond daarvan besloten zijn ont slag te vragen als regeeringsge machtigde in Algemeenen Dienst. Dr. Van Mook heeft, volgens U.P., te Batavia verklaard, dat het bericht uit Britsche bron volgens hetwelk de Engelschen al hun troepen van Java zouden terug trekken vóór een politieke regeling is bereikt, ongegrond is, „tenminste volgens myn beste weten", zoo voegde hy hieraan toe. Op een conferentie te Batavia ls overeengekomen, dat, voorloopig twea maanden, 11.000 ton rijst per maand van de rijstverbouwende gebieden op Java zal worden aangevoerd voor da onder geallieerd beheer staande ge bieden op Java. De huisvrouwen te Bandoeng zul len voorloopig nog geen gas krygen en het probleem om brandstof voor kookdoeleinden te krygen wordt met den dag grooter. Op 16 en 17 Mei a.s. zal ln Brussel het eerste congres worden gehouden van de Fédération Internationale des Jeunesses Muslcales. De havenstaking is thans ook naar Vlissingen overgeslagen, maar in Rotterdam hebben enkele hon derden studenten van de Ec. Hoo- geschool en leerlingen van de M.T.S. zich na den oproep van den burgemeester om vrywilligers aan gemeld. Vooral in den verkiezingstijd worden heel wat valsche theorieën verkondigd. Om een verkeerd betoog op te bouwen zijn slechts enkele minuten noodig; het kost echter vaak vele jaren om het af te brekeny

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1