OPENBARE WERKEN Wijkermeerpolder dorado voor natuurliefhebbers in het jaar na de bevrijding Totaal 775 mille uitgegeven Men verwacht U MOEDERDAG Bloemendag Lentefeest in midden-Kennemerland Kath. Volkspartij te Heemstede Weggebruikers attentie! Ontvangst der gasten uit Derby DONDERDAG 9 MEI 1946 PAGINA 2 STADSNIEUWS Uitslag Reclame-optocht Ouderavond K.J.M.V. arl. R. van Empelen Groot militair vertoon Herdenking op de Groote Markt Gedeelte V en W Uitspraken rechtbank Brand bij Multifilm Kind gedood bij aanrijding JULIUS CAESAR DOOR STUDENTEN Officieele ontvangst Bescherming der natuur Voor ons ligt een pamflet, waarop een gezond, jong gezin is afgebeeld en de jeugd dar telt, dat het een lieve lust is. Een toren in het geteisterd gebied wordt weer herbouwd, een groote wagen met gestolen goederen komt uit Duitschland terug en uit een distributie-hoorn van overvloed ko men schoenen, kleeren en potten en pannen gerold. Geïnteresseerd slaan we het koperdiepdrukwerkje om en worden getroffen door drie flinke kerels, die aan den arbeid gaan in de mijnen, aan de kade, in de fabrieken, waarnaast weer de boer zijn golvend korenveld be werkt. Draaien we opnieuw een blad om, dan zien we een forsche keten, die Nederland met Insu- linde verbindt onder het motto: vrijwillige samenwerking op grond slag van zelf-regeering. Nog is het kijkspel met de behartigenswaardige explicatie niet afgeloopen, want we zien een ronde tafel-corresponden tie, waarboven een vredesduif met het olijftakje in zijn bek vliegt: Nederlands positie in de internatio nale orde, erkend als middelgroote mogendheid. Het pamflet sluit met de zes koppen der lijsttrekkers van de Ka tholieke Volkspartij en de opwek king: geeft uw stem aan hen, die ens program zullen verwezenlijken. Het is interessant, plaatjes te kijken, ge kunt getroffen worden door enkele rake teksten en grepen uit het zoo voortreffelijke program onzer partij, maar het luisteren naar een bezielende toespraak van twee alom bekende mannen doet méér. Daarom is het verheugend, dat een der groote demonstratieve ver gaderingen, die in de 18 Rijkskies- kringem zullen worden gehouden, op Vrijdag 10 Mei des avonds 8 uur in het Concertgebouw te Haarlem zal zijn. Sprekers zijn mr. J. H. van Maarsseveen uit Utrecht én» de be kende propagandist Jan Bakker uit Den Haag. Een speciale attractie vormt de medewerking van het kathedrale koor o. 1. v. dr. Kat en de orgelbespeling van Jan Schouten. Zeg nu niet, zooals we thans al veel hooren: „Ik weet het ai, lijst 2, nummer 1" want dat is niet vol doende: u moet doordrongen wor den van de groote waarden, die in ons program schuilen, het kan geen kwaad, dat u, als principieel ka tholiek stemmer, eens meegesleept wordt door onze politieke idealen, omdat uw woord en uw overtuiging anderen weer warm kunnen maken voor onzen strijd en ons werken. Stemmen op nummer één van lijst 2 is goed, Vrijdag naar de de monstratieve bijeenkomst in het Concertgebouw gaan én nummer één van lijst 2 stemmen is beter, daarnaast anderen door uw over tuigend woord voor onze K. V. P. en haar program winnen is het beste. De jury heeft gemeend den op tocht te moeten onderverdeelen in 4 groepen en de eerste prijzen toe te kennen als volgt: A. Groote Groepen: Auto-Cen trale, le prijs: medaille met diploma. B. Kleine Groepen: Feitsma, Feperkoorn, Sebelies, le prijs: medaille met diploma. C. Speciaal zakelijke reclame: v. d. Broek, Eendracht, v. Weert, le prijs: medaille met diploma. D. Sierlijkste wagens: Beun, v. d. Vossen, le prijs: me daille met diploma. Gisteravond hield de afdeeling St. Gerardus Majella der Kath. Jonge Middenstandsvereeniging te Heemstede een ouderavond in het R.K. Vereenigingsgebouw. In een fleurig met bloemen versierde zaal hield rector Brans, verbondsaal- moezenier van de K.J.M.V., een gloedvolle uiteenzetting over de vorming van den jongeman in de K.J.M.V. Het programma van den avond werd afgewisseld met muziek, zang en declamaties. Tijdens de pauze werden de ouders getracteerd op koffie en gebak, welke tractatie ditmaal door hun kinderen werd aangeboden, zooals de voorzitter, de heer J. Preyde, geestig opmerkte. Vervolgens werden vijftien nieuwe leden plechtig geïnstalleerd, waar na de aalmoezenier, kap. Th. Plaat, met een korte toespraak tot de ouders den avond sloot. A.S. ZONDAG Voor goed verzorgd bloemwerk bloemenmagazijn Binnenweg 18 Heemstede - Tel. 28080 Zondag 12 Mei wordt een depu tatie van de Belgische verzetsstrij ders (de Witte Brigade) verwacht in Haarlem. Des morgens 11 uur zal de Witte Brigade naar de Eere begraafplaats gaan ter nag^ach- tenis aan hun Nederlandsche vrienden, die in de oorlogsdagen van Mei 1940 gevallen zyn. Dinsdag 14 Mei, den dag, dat voor zes jaren ons land capituleer de, zullen ongeveer 2000 soldaten uit Haarlem en omgeving zich des morgens 10.30 uur naar de Groote Markt begeven, waar majoor C. L. de Vries de proclamatie zal voor lezen, die zes jaar geleden op den 14en Mei ook bekend gemaakt werd. Hierna zal de garnizoenscom mandant, majoor C. Mars, een toe spraak houden, die gevolgd wordt door muziek en zang. Na de rede van den burgemeester, den heer M. A. Reinalda, houdt le luitenant H. Cox een voordracht, welke de minuut stilte in zal lei den, die om 12 uur in acht geno men zal worden. Nb den laatsten slag van de Groote St. Baaf zal de vlag op de Groote Markt tot in den top geheschen worden. Met het Wilhel mus zal dit défilé besloten worden. Alle nabestaanden van de slacht offers en invaliden worden opge roepen bij deze plechtigheid tegen woordig te zijn. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de Cadi-Club aan den Zijlweg vanaf Zaterdag 11 Mei. Morgen, Vrijdag, zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten: V vanaf Vit en W t/m Wen. De 17-jarige H. S. uit Haarlem, die 14 dagen geleden terecht stond wegens geknoei met benzine-mach- tigingen, werd hedenmorgen ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan 6 maanden voorwaardelijk. De eisch was een jaar jeugdgevangenisstraf zonder aftrek van voorarrest. De 3 arbeiders, die bij een kleer maker in Heemstede hadden inge broken, en tegen wie een straf geëischt was van 2 jaar, werden veroordeeld tot 2% jaar gevange nisstraf. De zaak van den reclame-schil der A. J. B. uit Amsterdam, die in Heemstede eenige gouden ringen en broches uit een villa had gesto len en tegen wien een straf gevor derd was van 2y2 jaar, werd naar den rechter-commissaris verwezen. Dat Openbare Werken van Haarlem na de bevrijding niet stilgezeten heeft, blijkt wel uit het onderstaande rapport, waar in alle activiteiten van deze ge meente-instantie gedurende een jaar, n.l. van Mei 1945 tot Mei 1946. beschreven zijn. Onmiddellijk nadat de vrede in ons land was weergekeerd begon men met het dichten .van een 1000-tal dekkingsgaten en het op ruimen van schuilkelders en loop graven. Wegens gebrek aan sloop materiaal kon echter nog niet wor den overgegaan tot het sloopen van de schuilplaatsen op de Dreef en de nog overgebleven resten van de tankmuren. In orde gebracht werden voorts sportterreinen in het Noorder sportpark, aan den Schalkwijker- weg, en het sportveld gelegen tusschen de Delft en de spoorbaan ten Zuiden van de Kleverlaan. De tankgracht, gelegen in Den Hout tusschen de Fonteinlaan en den Wagenweg, is grootendeels ge dempt. Thans wordt gewerkt aan het vervormen van het resteeren- de deel van de gracht tot vijver. Vervolgens werd de tankgracht loopende van de Brouwersvaart tot aan de spoorbaan naar Zand- voort nagenoeg geheel gedicht. De vaart zelf, die in oorlogstijd was verbreed, is weer in den ouden vorm teruggebracht. De tankgracht, waartoe de Delft werd veranderd, blijft op de daarbij verkregen breedte. De Houtvaart, ook ingericht als tankkanaal, werd aanmerkelijk ver breed door het weggraven van het oostelijk gelegen talud, dat nu over de geheele lengte van de vaart zijn vroegere plaats weer heeft ingenomen. ■-MM Min.-pres. Schermerhorn be groet Winston Churchill na aankomst op het vliegveld Schiphol Tusschen klei- en geestgrond ligt in het rijke midden-Ken nemerland het aardbeienstadje Beverwijk. Het heeft nu weer het oude, vertrouwde aanzien van een marktplaats. Dagelijks komen de tuinders in lange, lange rijen, de Breestraat vullend door hun wagens, vol gela den met spinazie, sla en hier en daar wat bossen jonge worteltjes. In Beverwijk slaat het hart van midden-Kennemerland. En niet alleen de tuinders komen. Steeds groeiend in aantal zijn hier de gasten voor de geestgronden, voor de duinen, voor het strand. Ook zij zoeken het aardbeienstad je, dat hun de richting wijst naar Wijk aan Zee. Wijk aan Zee: zee en strand en de bosschen. Maar een gure wind waait je de oogen vol zand en goed is het slechts in de behaaglijke beschutting van een stille duinpan, waar de wind vergeet door te drin gen. Toch wordt de tocht naar zee gewaagd, toch voelt men de lang zame nadering van het seizoen. En jammer, dat bijna iedereen vergeet, hoe aan de andere zijde van het aardbeienstadje de he mel zioh wijd koepelt over het wijde, eindelooze polderland. Dit geeft aan midden-Kennemer land zoo'n heel aparte bekoring: men heeft er alles bijeen: zee en strand, bosschen en het r«ke poldergebied. ,De polder is in deze weken van een ongekende schoonheid. De Wijkermeerpolder is één groote bloemenruiker geworden; akkers vol bloeiend koolzaad en pas op komend vlas en verderop weer de pracht van stoere darwintulpen. De roep van den kievit gaat door den polder en de vogels zijn onrus tig nu de broeitijd nadert. Tusschen klei- en geestgrond ligt het hart van midden-Kenne merland en het is schoon er nu te vertoeven en alle kanten heen te gaan. Tengevolge van het graven der tankgrachten zijn verschillende bruggen verwijderd, terwijl an dere in ernstige mate wer den beschadigd, door het op de 'brug bouwen van tankvallen of tankmuren. Opnieuw zijn thans gebouwd een brug voor rijverkeer over de HouUuart nabij de Ohm straat, twee bruggen voor voetgan gers gelegen aan het Brouwers vaartpad en een brug over de Delft aan het fietspad naar Santpoort. Er moeten nog twee bruggen ge maakt worden, een nabij de Zaa- nenlaan over de Delft en één over de Jan GSftzenvaart tusschen den Rijksstraatweg en de Delft. De Stuy- vesant- en de Spaarndammerbrug dienen een grondige herstelling te ondergaan, terwijl nog een oplos sing voor voetgangers moet worden gezocht in verband met het weg nemen van de voetbrug, die over de Delft aan de Kleverlaan lag. Door het beschikbaar komen van zand uit de tankgracht werd de gelegenheid verkregen, over te gaan tot het maken van een aarden baan voor den weg langö" de Delft, die den Rijksstraatweg met de Jeugdherberg verbindt. Dit werk kwam grootendeels gereed. Het vormt de laatste schakel in een belangrijke Noord-Zuid-verbinding, die den Rijksstraatweg zal ont lasten. Tenslotte is in uitvoering de ver andering van het parkgedeelte be- hoorende tot het Noordersportpark, dat in bezettingstijd van alle hoo rnen en struikgewas is beroofd. De belangrijkste veranderingen zijn het wijzigen en uitbreiden van den vijver; 't inrichten van een kinder- werktuin en het verleggen van paden. De beplanting van dit ge deelte zal in het volgende plant seizoen kunnen geschieden. Als aanvullend werk, gepaard gaande met het rooien van boomstobben en het planten van boomen. het geen geschiedde door den- dienst tan Hout en Plantsoenen, ver richtte Openbare Werken het dicht maken van een 10.000-tal boom gaten, terwijl voor een 7000-tal ge plante boomen de omranding werd gemaakt. Tot 1 Mei 1946 werd in totaal aan de werken uitgegeven 'n bedrag van f 775.000. waarin aan directe loonen een bedrag van f 400.000 werd betaald. Tenslotte zij vermeld, dat het door grondig onderzoek gelukt Is, een belangrijk deel van de verloren gegane bestratingsmaterialen terug te krijgen. In gewicht uitgedrukt, werd op de erven aangevoerd 480 ton materiaal, wat overeenkomt met 4 t 5 scheepsladingen. Veronder steld mag worden, dat het moreele effect van de opsporing van nog grooter gewicht is. Maandag 13 Mei zal de afd. Heemstede van de Kath. Volks partij een belangrijke vergade ring houden in het R.K. Vereeni gingsgebouw. Door zelfontbranding tengevolge van zonbestraling Is gisteren In 't geboüw van de N. V. Multifilm aan het Kenaupark brand ontstaan op den zolder, waar een groot aan tal aldaar opgeslagen negatieven en een microfilm van H. v. d. Horst, die zoo goed als voltooid was, een gretige prooi der vlam men werd. De brandweer, welke zeer spoedig ter plaatse was, wist den brand te beperken tot de zol derverdieping. Zij slaagde erin, het vuur binnen een half uur te blusschen. Gistermiddag omstreeks 16.45 uur gebeurde te Heemstede op den Cruquiusweg een ongeluk. Het 6-jarig jongetje De B. liep onver wachts, zonder acht te slaan op het verkeer, den rijweg op, juist op het moment, dat een luxe auto uit de richting Hoofddorp naderde Het knaapje werd aangereden en bleef bewusteloos liggen. Later bleek, dat het op slag was gedood. Ter gelegenheid van de boekenweek, om aan deze relief te geven, was er gisteravond in den Stadsschouwburg een galavoorstelling van Shakespeare's Julius Caesar, gespeeld door het Utrechtsch Studententooneel onder leiding van Carel Briels. Hunne Ko ninklijke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard woonden de voor stelling bij, terwijl voorts aanwezig waren de ministers Beel en Van dei Leeuw. De laatste sprak een inleidend woord, nadat hem hierin de voor zitter van de vroegere boekenweek commissie, de heer Reinalda, burge meester van Haarlem, &as voorgegaan. De voorstelling viel in meer dan een opzicht te loven. Zij toonde een voor amateurtooneel opmerkelijke vaart en leverde een Kijkspel op vol kleur en beweging. De tekst werd' wat al te eenvormig declamatorisch gezegd, ter* wijl men bij bijna alle spelers telkens ook hetzelfde min of meer geijkte tooneelgebaar zag. Het waren om zoo te zeggen even zoovele Brielsen, die men aanschouwde. Een uitzondering vormde de vertolker van Marcus An- tonius, die aan zijn rol een persoonlijk accent wist te geven, waardoor zij leefde en boeide. De opvatting, naar welke Carel Briels de massa's der bur gers en soldaten regisseerde, komt mij wat naïef voor. Het is een hache lijke onderneming, de werkelijkheid van een volksmassa of een leger te benaderen door nabootsing in plaats van door suggestie. Na afloop toespraak, bloemstukken en een terecht voldaan publiek. J. D. De Commissaris van Politie te Haarlem vestigt er de aandacht op, dat den laatsten tijd diverse weg gebruikers, die zich aan verkeers overtredingen schuldig maken, ge verbaliseerd worden. Hoewel de politie gelet op de nog bestaande schaarschte aan mate riaal met de noodige soepelheid optreedt, dient men zich er nu toch langzamerhand van bewust te zijn, dat aan den verkeerschaos in het algemeen een einde moet komen. Thans kan cpk voor een wit ach- terspattord gezorgd worden. In het belang van de veiligheid op straat moet thans een ieder zich aan de verkeersvoorschriften houden. De politie controleert, men zij dus gewaarschuwd! De delegate uit Derby, die de uitwisseling van sportbeoefenaren komt bespreken met het Sport week-comité, zal Vrijdagmiddag per vliegtuig uit Engeland aanko men. Het zijn burgemeester mr. T. Johnson, de gemeente-secretaris mr. John Hill en de' chef-redacteur van de „Derby Evening Standard", mr. Channon. Zaterdagavond is er officieels ontvangst ten stadhuize, waartoe vertegenwoordigers van alle Haar- leonsche sportorganisaties zijn uit- genoodigd. Zondag zullen de Engel- sche gasten een bezoek brengen aan den interlandwedstrijd Neder landBelgië in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Na de zakelijke besprekingen over de sportuitwisseling, zal aan de delegatie gelegenheid warden geboden het een en ander van Haarlem en de omgeving te zien, waarbij o.a bezoeken worden ge bracht aan het Frans Hals-mu seum, moderne woonwijken, typi sche plekjes van oud-Haarlem, de bloembollenveiden, Zandvoort en de eerebegraafplaats aan den Zee weg. Dinsdag zullen de Engelsche gas ten de terugreis aanvaarden. Zaterdag 11 Mei des avonds 8.15 uur zullen de afgevaardigden uit Derby van de Anglo Netherlands Sports Association ten stadhuize officieel ontvangen worden door het gemeentebestuur van Haarlem. Op initiatief van de contactcom missie voor natuur- en landschap bescherming te 's-Gravenhage ls te Haarlem een voorloopig comité op gericht tot verbreiding der natuur beschermingsgedachte. Voorzitter is de heer L. L. F. André de la Porte, secretaris de heer J. A. Dorresteyn, directeur hout en plantsoenen, Kieverlaan. Het comité hoopt zich binnenkort met alle vereenigingen op cultureel gebied in verbinding te stellen om tot een definitieve samenstelling te komen. Op de allereerste plaats zal aan het werk der commissie ten grondslag liggen: de bescherming van de natuur in Haarlem en om geving. Er zal ook contact gezocht worden met Heemstede en Bloe- mendaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2