Zegetocht naar den Dam Mijnwerkers staken in Amerika NIEUWE BONNEN Grafschennis in China CAPRICE ANGLAIS De tweede „Führer" verdedigt zich Koningin ontvangt de hooge gasten Steden zonder licht Het beleid van ir. Louwes tijdens de bezetting Urgentie-program Kath. Volkspartij Meer karnemelk DONDERDAG 9 MEI 1946 PAGINA 3 Bmtenlandsch overzicht Neurenberg iBuit van goud, paarlen, jade en edelsteenen Tienduizenden geestdriftigen begroeten Winston Churchill Op den Dam Konijnenpootjes Op het balcon maken furore Voortdurend op belangen der bevolking gericht STEMT No. 1 VAN LIJST 2 Boterbonnen verlengd Bon voor eieren verlengd TEXTIELKAART voor de a.s. moeders Bonnen voor serviesgoed Geen aanvragen meer voor werkschoenen Een grillige verrassing is voor het Engelsche volk het besluit der Brit- sche regeering, haar troepen uit Egypte terug te trekken. Churchill en Eden hebben in felle termen hun stemmen tegen dezen maatregel ver heven; zij zien in het heengaan der troepen niets meer of minder dan het begin van de afbraak van het Imperium. Inderdaad vraagt men ziph af, hoe de bewindslieden van Labour zich voorstellen de levenslijn van het Britsche Wereldrijk, het Suezkanaal, in stand te houden zonder een aan zienlijke militaire macht in Egypte. Sinds 60 jaar was het Empire ge bouwd op het bezit van dit land, en geen concessies aan het groeiend na tionalisme hadden dit tot nu 4toe kunnen veranderen. De gansche En gelsche politiek in de Middelland- sche Zee, het Midden-Oosten en het Verre Oosten is in dien tijd uitgegaan van het vaste feit dat Engeland Egypte, en daardoor het Suezkanaal, be- heerschte. Met één slag nu wordt de Britsche positie grondig veranderd. Wat bij verdrag van 1936 nog uitdrukkelijk aan Albion was toegestaan, beveili ging van het kanaal door troepen en Installaties, wordt thans prijsgege ven. De taak van de Bngelschen zal dan door de Egyptenaren moeten worden overgenomen, vrijwillig. Aan den eenen kant beteekent dit ver lichting van de lasten van het moe derland. Aan den anderen kant ech ter houdt het verregaande afhan kelijkheid van dit moederland ten opzichte van Egypte in. Door zich militair terug te trekken valt Enge land geheel in handen van de Ara bische staten, waarvan Egypte de welvarendste en strategisch belang rijkste is. Ongetwijfeld brengt dit een definitief standpunt inzake b.v. Palestina met zich mee; het bericht dat het leeuwendeel van het militaire apparaat der Britten in Egypte zal worden overgebracht naar Haifa is daartoe wellicht al een voorspel. Het terugtrekken der troepen uit Egypte (zij waren daar, zooals Eden in het Lagerhuis zei, niet als bezet tingsleger doch als bewakers van het kanaal gestatlonneerd, maar werden zooal3 Labour naar voren brengt, door de nationalisten toch als be zetters beschouwd), het terugtrek ken is de eerste maatregel op het ge bied der buitenlandsche politiek die van een afzonderlijk Labour-inzicht getuigt. Progressiviteit, die aan Egypte de kans geeft, uit <fce groeien tot een machtigen staat; die echter ook het lot van het Britsche Wereld rijk voorgoed aan de beslissingen van de deelen van dat rijk overlaat. Meer nog dan vroeger is de hechtheid van het Empire onderworpen aan de goe de verstandhouding onder de leden. Al3 Engeland Egypte militair ver laat. gaat het daarom een wedden schap aanzullen de staten, die vroe ger zijn koloniën waren, in vriend schap, begrijpen en saamhoorigheids- gevoel met elkaar omgaan, dan i9 het vrijlaten van Egypte gewettigd; staan zij anders tegenover elkaar, dan is het een onverantwoordelijk spelen met de orde in het Empire, op de gansche wereld. Juist één jaar na Doenitz' capitula tie en Duitschlands ineenstorting, be gon admiraal Doenitz Woensdag zijn verdediging in Neurenberg. Hij zat kaarsrecht achter de microfoon en antwoordde tergend langzaam op de hem gestelde vragen. In 1939 was de Duitsche vlobt niet klaar, aldus Doenitz en bezat Duitschland slechts 30 of 40 duik- booten, terwijl er in den eersten tijd slechts twee onderzeeërs in een maand konden worden uitgestuurd. De eigenlijke duikbootoorlog begon eerst in 1942. Doenitz' verdediging, die een week in beslag' zal nemen, steunt op zijn beweringen dat hij een beroepsmili tair was. die zijn plicht deed en slechts orders in ontvangst nam. De Chineesche regeering heeft dorpsbewoners en soldaten in staat van beschuldiging gesteld op grond van plundering van de graftomben van drie Mandsjoe-keizers, die met schatten waren gevuld. Volgens een regeeringsrapport zijn goud, jade, paarlen, edelsteenen en versierselen uit de graftomben van de keizers in de afgeschutte be graafplaats van de Tsing Dynastie in het heuvelachtige Westelijke deel van de provincie Hopei gestolen. In December 1945 schijnen de grafschenners de tomben met dyna miet in de lucht te hebben laten vliegen. In het rapport van de re geering staat, dat de roovers eerst den grafkelder van Kiang Hsi, die van 1662 1723 regeerde, binnengin gen en daar de doodkisten openbra ken van vijf gemalinnen van den keizer; de lijken haalden ze eruit. Bij de buit behoorde een Jade bo kaal met negen draken, een wit Jade paard en een paar leeuwen van balf-edelsteenen. Uit de andere gewelven zijn vier gouden doodkisten en nog andere schatten gestolen. WWVWi Churchill inspecteert na zijn aankomst op Schiphol de eerewacht (Vervolg van pag. 1) De ontvangst is kort en hartelijk. Het publiek juicht, roept zijn naam, klutst Engelsche en Nederlandsclie noorden door elkaar, die geen van alle verstaanbaar zijn. Maar dat hindert niet. Churchill begrijpt de bedoeling en zijn zwijgend en glim lachend gegeven antwoord bestaat In het gespreid opsteken van wijs- en middelvinger van zijn rechterhand: Victorie. Een open auto wacht den hoogen gast, die daarin naast den vertegen woordiger van H. M- de Koningin plaats neemt en een oogenblik later weer uitstapt, omdat hij lets In het vliegtuig heeft laten liggen. Er zijn natuurlijk gedienstige geesten genoeg in de buurt om dat voor hem te halen, maar eenvoudig man als hij is, doet Churchill het net zoo lief zelf. En zijn dochter, die In den tweeden auto met haar moeder heeft plaats genomen, loopt met haar va der mee. Enkele minuten later zijn Zli weer terug, stijgen ln en begeleid door een omvangrijk motor-escorte van de Rijkspolitie zet de stoet zich in beweging, naar Amsterdam. En als hij uit het gezicht is verdwenen zijn wij het er alle maal over eens, dat het toch niet waar is, dat Churchill altijd sigaren rookt. Ditmaal heeft hij het in elk'geval niet gedaan. Hoe het daarmee nu precies zit zouden wij het liefst willen vragen aan de menschen van Scotland Yard. die met een tweede vliegtuig op Schiphol zijn geland. Maar niemand heeft hen zien uitstappen en nie mand weet waar zij gebleven zijn. En dat is dan een van de romanti sche kanten van dit bezoek van Churchill aan Nederland. Op den Dam, waar H. M. de Ko ningin reeds om tien voor half vier is aangekomen om Churchill in het Koninklijk Paleis te begroeten, wach ten inmiddels urenlang duizenden op de komst van den grooten staats man. Zoo biedt het historische plein van Nederland het vertrouwde^ beeld bij nationale gebeurtenissen: een dicht samengedrongen menigte naar alle zijden achter het politie-cordon, belangstellenden overal voor de ven sters der groote gebouwen rondom en hoog boven alles uit de vlaggen, wuivende langs de gevels of strak in den wind tegen den stralend blauwen hemel. Van den Paleiskoepel waait de Koninklijke standaard en op de kleine steentjes vóór de arcade be trekken manschappen van de School voor Reserve Officieren der Marinier® de eerewacht. Zij komen op in storm pas, het geweer in den aanslag. Het wachten duurt lang. De kleine stoet met de hooge gasten rijdt den langen weg van Schiphol in matig tempo door de feestelijk bevlagde stad naar den Dam. Overal langs den weg zijn de Amsterdammers sa mengestroomd om Churchill te zien en toe te juichen. Om tien over zes sen zwenkt de motorpolitie met een groote Amsterdamsche vlag In het zijspan om den hoek van Rokin en Dam. Auto's volgen en daar is de open wagen, waarin de kleine, breedgeschouderde, even gebogen gestalte rechtop staat, het grijze hoofd ontbloot, wuivend met den hoed naar de menigte en telkens gebaend met gespreiden wijs- en middelvinger, het tee- ken der Victorie. Het gejuich zwelt langzaam aan, hoeden en zakdoeken wuiven, tot de groote staatsman, vóór den ingang van het paleis uitgestapt, zich nog eenmaal omwendt en het gejuich tot een ovatie aangroeit, die schalt over den Dam en door de wijde om geving. Dan begeeft Churchill zich. gevolgd door zijn echtgenoote en dochter, naar binnen, waar Hare Majesteit Haar gasten welkom heet. Buiten heft de menigte spreekko ren aan: Chur-chill! Chur-chill! roept zij. Haar geduld wordt niet lang op de proef gesteld. Daar ope nen zich de deuren van het balcon en H. M. de Koningin en Churchill treden naar bulten. Even is er stil te om den indruk van dit historisch evenement: déze vrouw en dézen man hier samen te zien, de ontmoe ting, op déze plek in het hart van het vaderland, van twee menschen, die in den donkeren, achter onslig- genden tijd het lot van Nederland in handen hebben genomen en, wel licht voor generaties, ten goede ge richt. Maar dan stijgt het gejuich op, lang en aanhoudend. Hare Ma jesteit buigt en dankt, Churchill heft nog eenmaal de hand op voor het teeken der Victorie. Tot Hare Majesteit Haar gast weer voorgaat en met hem het paleis betreedt. De menigte verspreidt zich nu snel, want thuis wacht op allen het avond eten. Winston Churchill stapt uit den auto. Op den achtergrond mevr. Churchill Als gevolg van de mijnwerkers- staking over geheel Amerika, welke nu reeds 38 dagen duurt, begint de aanvoer van herstel- goederen naar Europa en Azië te verminderen. Het aantal menschen, dat tenge volge van de staking zonder werk is gekomen, heeft de 800.000 bereikt, nu de voorraden van de industrieën en spoorwegen opraken. Volgens een schatting zijn 51.000 man bij de spoorwegen zonder werk gekomen, welk aantal 15 Mei met 100.000 ver hoogd moet worden. Vier Amerikaansche steden lagen Dinsdagavond ln half duister, cn voor het heele Oosten van Amerika dreigt verduistering. De spoorwegen hebben reeds dozijnen dienstregelin gen stop moeten zetten. Het in dustrieapparaat dreigt geheel vast te loopen. De staal-fabrieken moeten hun productie drastisch beperken en ook bij Ford en Chrysler aal vol gende week 't werk stil moeten wor den gelegd. Het aantal mijnwerkers, dat bij de staking betrokken is, bedraagt 418.000 man. Hun eischen hebben betrekking op een kortere werkweek, hooger loon, betere arbeidsvoorwaarden en een ge zondheidsfonds. Op de ministersconferentie heeft de Amerikaansche gedele geerde, Byrnes, het voorstel ge daan om 'den 15 Juni a.s. de 21 landen, die aan de vredesconfe rentie deelnemen, te Parijs bij een te roepen ter bespreking van de vredesverdragen, waarover de vier ministers het niet eens kunnen worden. Een exporteur te Adelaide in Australië drijft een zeer voor- deeligen exporthandelsinds konijnenpootjes in Noord- Amerika als een gelukaan- brengende mascotte worden beschouwd. Een Canadeesche firma bestelde 500.000 van deze Amuletten" ,,De commissie komt tot de slotsom, dat Ir. S. L. Louwes een bij voortduring op de belangen der Nederlandsche bevolking ge richt beleid ter zake van de le vensmiddelenvoorziening heeft gevoerd en dat hij daarbij groote diensten aan den lande heeft be wezen. Zij is van oordeel, dat zijn aanblijven tot het laatste in 's lands belang Is geweest". Aldus de conclusie van de op ver zoek van ir. S. L. Louwes door den minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening in het leven ge roepen commissie voor het instellen van een onderzoek naar het door lr. Louwes als directeur-generaal van de Voedselvoorziening tijdens de bezet ting gevoerde beleid. En mr. J. Ie Poole, secretaris, voegt aan de con clusie toe, dat hoewel sommige han delingen van den heer Louwes niet worden goedgekeurd, dit de commis sie geen aanleiding geeft wijziging te brengen in haar slotsom. Naar aanleiding van dit rapport heeft de minister ir. Louwes schrifte lijk zijn dank betuigd voor de zoo gewichtige diensten, die de directeur- generaal van de Voedselvoorziening den lande onder zoo moeilijke om standigheden heeft bewezen. De nationale hulp-zegels (zomer- zegels 1946) zijn tot en mèt 31 De cember 1947 geldig voor frankeering. IV. VERSTERKING EN VER NIEUWING DER ECONOMISCH- SOCIALE GRONDSLAGEN 8. In de onderneming worde onderling overleg en weder- zijdsch begrip tusschen werkgever en werknemer aangekweekt. Door herziening van het vennootschapsrecht worde krachtig bevorderddat naast de medezeggenschap der kapitaalverschaffers me dezeggenschap der werkne mers wordt verkregen. Noch de medezeggenschap der ka pitaalverschaffers, noch ook die der werknemers mag echter oorzaak zijn, dat de ondernemer in de goede uit oefening van zijn leidende functie wordt belemmerd. 9. Wettelijke voorziening wor de getroffen inzake de ar-, beidsvoorwaarden, gewaar borgd door een behoorlijken rechtsgang, hetgeen mede brengt een verbod van uit sluiting en staking. 10. De uitbreiding van het pri vaatbezit over de massa van het volk, met name ook door deelneming in den eigendom der productiemid delen, worde stelselmatig bevorderd. 11. De Overheid trejje krachtige maatregelen, dat het onder nemingsleven in zijn econo misch-sociale functie zich richt op het gezamenlijk be lang van alle betrokkenen in het kader van het alge meen welzijnOp het bank wezen, zoomede het kartel en concernwezen, worde bij zonder toezicht uitgeoefend. In die bijzondere gevallen, waarin socialiseering van den eigendom in het algemeen belang is, worde hiertoe over gegaan. 12. De Overheid bevordere een doelmatige bedrijfsorganisa tie van den voor het alge meen belang zoo gewichtigen detailhandel en van het am bacht. Voorts bescherme de Overheid den zelfstandigen middenstand tegen onredelij ke en onnoodige uitbreiding van het grootbedrijf. 13. De landbouw en tuinbouw worden gelijk berechtigd in het nationale welvaartsstre- ven. Bij haar prijzenpolitiek betreffende de eerste levens middelen verlieze de Over heid de noodzakelijkheid van een loonende bedrijfsuitkomst voor het agrarisch bedrijf niet uit het oog. Met name houde zij hierbij rekening met de daar gestegen loonen. Aan het kleine boeren- en tuin- dersbedrijf worde een econo misch verantwoorde grond slag gegeven, welke waar borgt, dat dit bedrijf uit zichzelf een loonend bestaan oplevert. Landbouwkundige voorlichting ook aan land arbeiders worde op doelma tige wijze gegeven. Voor de eerste helft van de pe riode 12 tjn. 25 Mei zijn geldig verklaard BONKAARTEN KA, KB, KC 606: 268 t.m. 273 alg. 800 gr. brood 274 alg. 200 gr. kaas 275 a!g. 200 gr. bloem B 55 res. 1600 gr. brood C 55 res. 800 gr. brood B 56 res. 2 kg. aardappelen BONKAARTEN KF 606: 367 BMV 125 gr. margarine 368 BMV 100 gr. vet 370 suiker 400 gr. suiker BONKAARTEN LA, LB, LC 606t 231, 232, 233, 234 vleesch 100 gram vleesch 227 aardappelen 2 kg. aardappelen A 43 melk 2 L. melk B 43, C 43 melk 314 L. melk BONKAARTEN KD, KE 606: 768, 769 alg. 800 gr. brood 770 alg. 200 gr. bloem 771 alg. 100 gr. kaas D 55, D 56 res. 400 gr. brood E 55 res. 500 gr. rijst, kinder meel of kinderbiscuits BONKAARTEN KG 606: 867 BMV 250 gr. boter 868 BMV 125 gr. margarine 870 suiker 500 gr. suiker BONKAARTEN LD, LE 606: 731, 732, 733 vleesch 100 gr. vleesch 727 aardappelen 1 kg. aardap pelen D 43, E 43 melk 6 liter melk TABAKSKAARTEN enz.: T 27 2 rants, tabaksart. V 27 100 gr. choc, of suikerw. X 27 2 rants, tabaksart. De bonnen voor melk en aardap pelen zijn geldig tot en met Zaterdag 18 Mei a.s. Voor de week van 19 t.m. 25 Met zullen nog bonnen worden aangewe zen voor melk, aardappelen, boter, margarine, jam, koffie, tabak, ver snaperingen, huishoudzeep en lucifers. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 10 Mei a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 13 Mei mag worden afgeleverd. Sinds 14 April heeft het publiek weer karnemelk bij den melkboer kunnen koopen. De hoeveelheden waren evenwel gering en de detail listen konden, vooral in het Wes ten, niet steeds aan de vraag vol doen. Thans is er eenige verbetering gekomen in de karnemelkpositie en kan op iets ruimere schaal karne melk zonder bon geleverd worden. De geldigheidsduur van de boter bonnen 211. 711 en 221 Algemeen van de bonkaarten K 604 ls verlengd tot en met 25 Mei. De geldigheidsduur van pe bonnen voor één ei 167 en 671 algemeen is verlengd tot- en met 25 Mei. De rant soenbonnen voor eieren van het oude model (dus de bonnen voorzien van de aanduiding B) blijven eveneens geldig tot en met 25 Mei a.s. Zooals bekend eindigt de geldigheidsduur van de oude rantsoenbonnen voor de overige voedings- en genotmidde len 11 Mei. In het vervolg zal aan as. moeders voor de geboorte van het kind een textielkaart worden uitgereikt. Deze uitreiking zal geschieden tegelijk met de derde verstrekking van extra rantsoenen voedingsmiddelen. ZIJ, die reeds meer dan drie verstrekkin gen extra rantsoenen hebben ont vangen, zullen bii de eerstvolgende verstrekking deze textielkaart ont vangen. Er wordt op gewezen, dat, indien een babypakket wordt aange vraagd. 40 punten van deze kaart, waarvan 100 punten geldig zijn. noo- dig zijn. Indien men dus voor een babypakket in aanmerking wil ko men, moeten 40 punten gereserveerd blijven. Nader wordt bekend ge maakt. wanneer aanvragen voor babyoakketten weer kunnen worden ingediend. De bonnen B 57, C 57, D 57 en E 57 reserve der bonkaarten K 606 zijn geldig verklaard voor het koo pen van serviesgoed De bonnen heb ben elk een waarde van twee pun ten. Van 13 Mei af kunnen geen aan vragen voor werkschoenen meer worden ingediend. Zoo spoedig mo gelijk zal een nieuwe regeling voor de distributie van werkschoenen worden bekend gemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3