TOESTAND LAAT NOG TE WENSCHEN OVER WIJ HEBBEN GEEN LEVEN" verzucht KNVB-secretaris rto DONDERDAG 9 MEI 1946 PAGINA 4 OORDEEL OVER DE KAMPEN Interneering moet aan redelijke eischen beantwoorden NAAR VERBETERING DIENT GESTREEFD Kamp Vlaardingen zéér slecht De relletjes te Amsterdam Gezondheidstoestand Geestelijke verzorging IMPORT VAN WIJN EERSTE KAMER Kortebaandraverij in het Vondelpark Laatste normale dag een maand geleden S® Y 7~zt was laat op den avond h~j en vrij donker op het Utrechtsche perron maar de verlichting scheen juist vol doende in een ongebruikte telefooncel, om iedereen, die langs kwam, te laten zien, hoe daar twee broodjes met visch, het eene een beetje afgebeten, waren achtergelaten. Van de voorbijgangers, die langs drentelden, waren er ze ker, die precies een jaar gele den van hun fiets zouden zijn gestapt om een aardappel, en ook wel om een halven aardap pel op te rapen, of die uit groentenafval langs den weg de nog eetbare restjes zochten. Vergeet een mensch zoo snel? Is hij zoo weinig dankbaar? Het is hem nóóit geoorloofd het goede der aarde te verspil len, maar het is een ernstig misbruik tegenover de ge meenschap, dat te doen in een tijd van grooten dreigenden hongersnood, 'misschien wel buiten zijn gezichtskring, maar toch binnen de samenleving, waar hij toe behoort. Het is een ergernis voor ve len, broodresten, zooals vooral in de steden, langs den weg 4e zien liggen als afval. Maar blijkbaar niet voor iedereen, anders lagen ze daar niet waardeloos iveggeworpen. Alle brood is te verwerken, ook al is het oud, al zijn het. korsten. Heeft u ooit broodsoep gemaakt? Op een ons oud brood neemt ge een liter water en melk, wat soepgroenten, prei, ui, margarine, aroma. De fijngesneden groenten en an dere ingrediënten worden op de gewone wijze gekookt en het brood, in blokjes gesneden, dient als bindmiddel. Het is een voedzame soep. En daar is bijvoorbeeld het broodgehakt als variatie op bonnengehakt, om het vleesch te vervangen. In plaats van boonendeeg maakt men met kruiden, aroma enz. een deeg van het geweekte brood. Men kneedt er op de gewone manier balletjes van, paneert die en bakt ze bruin. Grand Prix Ambiorix voor Schulte Sportsnippers WAT BIEDT DE RADIO VRIJDAG? Waarn. Hoofdredacteur: W. Severing Verschenen is het verslag van de vaste commissie voor privaat- en «trafrecht omtrent bezoeken aan in terneeringskampen voor politieke delinquenten. Alvorens een conclusie te formuleeren, wil de commissie er nog eens den nadruk op leggen, dat zij de kampen in de eerste plaatsheeft bezien als inrichtingen, bestemd voor de bewaring van nog niet veroor deelde politieke verdachten en voorts ook als inrichtingen voor de internee ring en de heropvoeding van reeds veroordeelden. Met het oog op beide categorieën moeten de kampen vol doen aan zoodanige eischen, dat de gedetineerden daar een bestaan kun nen leiden, dat allerminst aangenaam behoeft te zijn, doch wel mensch- waardig. De commissie heeft, van dit ge zichtspunt uit beschouwd, den in druk, dat de toestanden in de interneeringskampen zooals uit het voorgaande blijkt nog op tal van punten te wenschen overlaten, zij het in het eene kamp in veel sterkere mate dan in het andere, en dat bovendien mede met het oog op de toestanden in de kam pen, de werkwijze van vele P.R.A.'en ten spoedigste drastische verbete ring behoeft. Zij stelt aan de Kamer voor, den minister van Justitie uit te noodi- gen met groote kracht naar ver betering te streven, zoodat vertrouwd mag worden, dat binnen afzienba- ren tijd de interneering aan redelijke eischen zal beantwoorden. Daar het totale aantal kampen in ons land ten tijde van haar rondgang meer dan 100 bedroeg, heeft de com missie reeds door tijdsgebrek lang niet alle kampen kunnen bezoeken. Onder de bezochte zijn echter, zoover zij kan nagaan, de voornaamste types wel vertegenwoordigd. Volgens een opgave, welke vanwege den minister aan de commissie werd verstrekt, bedroeg het aantal kampen 15 Januari 1946: 106 (waarbij een aantal kampen in den N.O.-polder tezamen als één geteld is), met een totale bevolking van rond 93.000 gedetineerden, onder wie rond 20.000 vrouwen. Intusschen is zoowel het aantal kampen als het aantal ge detineerden verminderd. Wat betreft de verschillende typen van kampen: Br heerscht op dit ge bied zeer groote verscheidenheid. Wat de gebouwen betreft, loopt de beoordeeling door de commissie uit een van goed tot zeer slecht. Goed zijn o.a. de kampen van den voorma- llgen N.A.D. en van den D.U.W. Aan redelijke eischen voldoen ook ver scheidene van oe andere barakken, kampen, mits zij niet overbevolkt worden, doch dit laatste moest be laas niet zelden worden geconsta teerd. Op meer dan één plaats trof de commissie barakken aan, welke voor een niet te groot aantal gede tineerden een behoorlijk onderdak zouden opleveren, doch die zoo schrikbarend volgestopt bleken te Eijn, dat daartegen ernstig bezwaar gemaakt dient te worden. In het kamp Parel Coenraadpolder (Fin- sterwolde) bijv. bedroeg de ruimte per gedetineerd ln de barakken naar schatting (voor een opmeting ont brak de gelegenheid) niet meer dan S M3„ terwijl de ventilatie volkomen onvoldoende is. Hetzelfde geldt o.a met betrekking tot het kamp aan den Kanaalweg te Rotterdam. Bepaald slecht ls de legering ln het kamp Levantkade te Amster dam en het kamp „Vianda" te Hoek van Holland. Bijzonder slecht ls ook de legering ln den Harskamp. Als zéér slecht, wat de huisvesting betreft, moet de com missie ook liet kamp te Vlaar dingen qualificeeren. Talrijke verblijven leveren bij brand groot gevaar op. De commissie kreeg den indruk, dat de behandeling der gedetineerden in de meeste der be zochte kampen behoorlijk ls. Er heb ben op dit gebied aanvankelijk onge twijfeld misstanden geheerscht, dóch (daaraan ls voor het overgroote ge deelte een einde gemaakt. Toch laat de toestand hier en daar nog wel te wenschen over. Het blijkt zeer moei lijk te zijn geschikte personen te vinden voor de leiding der kampen. Groote moeilijkheden worden on dervonden bij de recruteering van de bewaarders. 'Een bijzonder moeilijk probleem vormt het toezicht op de Vrouweiyke gedetineerden. Over het algemeen heerscht er ln de kampen een behoorlijke orde, zon der dat deze door excessieve tucht maatregelen moet worden afgedwon gen Ook de strafcellen laten niet Belden veel te wenschen over. De commissie heeft „bunkers" bezocht, welke men niet anders dan als on- menschwaardtg kan beschrijven, bijv. te Leiden, waar de gestraften den geheelen dag op den steenen vloei moesten zitteq of staan. Volkomen ontoelaatbaar acht de commissie verder het gebruik van strafmaatregelen bij wijze van pjjnbank, hetwelk zij ln het kamp te Hoek van Holland moest constateeren. Hier werd opslui ting ln den „bunker" en zelfs kromslulting ln de boelen toe gepast. Mishandelingen door be waarders komen nog wel een. enkele .maal voor, doch ln de meeste kampen zoo sporadisch, dat men wel kan zeggen, dat aan dit euvel, hetwelk ln den eer sten tijd zich-nogal eens voor deed, vrijwel een einde is ge maakt. Opvallend is, dat de gedetineerden in het eene kamp zooveel meer vrij heid van beweging hebben dan in het andere. In sommige kampen is men bijzonder nauwlettend ten aan zien van het bezit van papieren en zelfs van photo's. De relletjes, welke begin Maart plaats vonden in het kamp aan de Levantkade te Amster dam, vonden mede hun oorzaak in het feit, dat een bewaakster aan een vrouwelijke gedetineerde een photo van haar kind afnam" en deze ver scheurde. De commissie meent, dat hier een strengheid is betracht, wel ke in plagerij ontaard is. In dit op zicht zijn de bewaaksters erger dan haar mannelijke collega's. Aan de Levantkade hebben de bewaaksters zelfs de kleerenhangers van de vrou wen in beslag genomen, omdat deze niet stonden op het lijstje van arti kelen, welke de gedetineerden moch ten bezitten. De commandant heeft ze teruggegeven. Slechts zelden beschikt de kamp leiding over eenigszins volledige ge gevens betreffende de omstandighe den van ieders geval. Het moet mo gelijk zijn hierin eenige verbetering te brengen door aan de kampleiding althans eenige gegevens te verschaf fen, op grond waarvan een zekere selectie mogelijk is. Vooral in de vrouwenkampen geeft het tot allerlei ongewenschte toestanden aanlèiding, dat „Moffenmeiden" en andere vrou wen, op wie op zedelijk gebied veel aan te merken is, zich bevinden midden tusschen fatsoenlijke vrou wen, die op politiek gebied verkeerd gehandeld hebben en op een geheel ander peil staan, boe haar handel wijze ook geweest moge zijn. Bedenkelijk acht de commissie het ook, dat zoovele, jongelieden (o.a. honderden jeugdige S.S.-ers) den heelen dag tusschen veel oudere mannen verblijfhouden. De voeding is over het geheel ge nomen goed. T.a.v. de kleeding moe ten de gedetineerden een mensch- waardig bestaan kunnen leiden. De dekking is in de meeste kampen vol doende De commissie heelt den In druk, dat de medische verzorging over het algemeen behoorlijk is. Aan medicamenten en verband middelen bestaat hier en daar gebrek. Ten gevolge van den oorlogstoe stand en de voedselschaarschte ln het laatste oorlogsjaar was aanvan kelijk de gezondheidstoestand ook onder de gedetineerden slecht. In niet weinige gevallen ondervindt men hiervan nog steeds de nawer king. Aan de Levantkade, waar het zie kenhuis niet groot genoeg is, heeft men verschillende groepen besmet ten ondergebracht ln dezelfde loods als groote groepen gezonde gedeti neerden. Zij zijn slechts door prik keldraad gescheiden. Over het algemeen is de gezond heidstoestand in de kampen naar het oordeel der met de verzorging van de gedetineerden belaste artsen be vredigend. Het percentage zieken is niet hooger dan normaal. Sterfte komt bijna niet voor. Tot haar leedwezen heeft de commissie moeten constateeren, dat er aan de tewerkstelling der gedetineerden nog zeer veel ont breekt: Een groot deel van hen werkt ln het geheel niet. In en om de groote steden laat de werkgelegenheid veel, zoo niet al les te wenschen over. Duizenden politieke delinquenten voeren hier niets uit. Daarentegen zijn er gelukkig tal van andere kam pen, waar regelmatig door alle tot werken bekwame gedetineer den behoorlijk werk wordt ver richt. De kampwerkplaatsen zouden nog een belangrijke uitbreiding kunnen ondergaan. Hoewel In het algemeen aan het te werk stellen van gevan genen buiten het kamp bezwaren verbonden zijn, acht de commissie het noodzakelijk en onvermijdelijk, dat met dit systeem wordt voortge gaan. Zij acht het uitgesloten, dat binnen de kampen voldoende werk gelegenheid voor alle gedetineerden gevonden zou kunnen worden. De commissie heeft inlichtingen inge wonnen bij de directie van den N.O.- polder. Deze stelt zich op het stand punt, dat zij den polder met vrije arbeiders wil en kan exploiteeren. Het komt de commissie voor, dat het ln feite mogeiyk ls, den ontgln- ningsarbeld althans ten deele met behulp van gedetineerde politieke de linquenten uit te voeren. De commissie meent, dat een Iets ruimer contact tusschen de gedeti neerden en hun familie mogelijk moet worden gemaakt. In de meeste der bezochte kam pen bleek deze behoorlijk geregeld. De commissie meent, dat het ln het algemeen aanbeveling verdient aan elk kamp ten minste één vasten predikant en één vasten Roomsch- Katholieken geestelijke te verbinden en zij acht het noodig zoodanige re gelingen te treffen, dat er voldoende gelegenheid beslaat yoor eea persoon lijk gesprek over godsdienstige aan gelegenheden. Tot haar leedwezen moet de com missie verklaren, dat de stemming onder de gedetineerden naar haar uit allerlei gesprekken gebleken is op vele plaatsen slecht is. Groote groepen van gedetineerden zien vol strekt niet in, dat zij onjuist gehan deld hebben. De commissie meente dat nu zoo spoedig mogelijk met de heropvoe ding der gevangenen begonnen moet worden. Wat de vrijlating betreft, vernam' de commissie o.m. op vele plaatsen klachten over de willekeu rige volgorde, waarin de zaken blijk baar worden behandeld. Aan het eind» van haar verslag gekomen, wil de commissie niet na laten enkele woorden te wijden aan de toekomst der interneeringskam pen. De commissie meent, dat een aantal van de best ingerichte te genwoordige interneeringskampen op den duur als werkkampen gehand haafd zal moeten blijven. Of het noodzakelijk is, daarnaast nog nieu we kampen te stichten, kan zij zon der over cijfers betreffende de be rechting te beschikken thans nog niet beoordeelen. In ieder geval ver dient het naar haar oordeel aanbe veling, reeds thans na te gaan, welke kampen t.z.t. gehandhaafd zullen moeten worden, opdat vooral aan de inrichting dezer kampen nu reeds de noodige aandacht kan worden besteed. In het kortgeleden afgesloten handelsaccoord met Frankrijk is op genomen een import van wijn voor ongeveer 5'/2 millloen gulden. Uit Portugal komen een millioen liter port en 300.000 liter tafelwijn. Inmiddels is het wijncontingent uit de overeenkomst van het vorig jaar (ongeveer l'/i millioen liter) vrijwel geheel uit Frankrijk in ons land gearriveerd. (Van onzen parlementairen redacteur.) De Eerste Kamer heeft Woens dagmiddag in een korte vergade ring een aantal kleine wetsont werpen zonder discussie goedgekeurd. Alleen het wetsontwerp „Aanvul ling van het vorderingsbesluit woon ruimte" loktei eenig debat uit. al vorens dit de goedkeuring der se natoren verwierf. Woensdag wer<j in het Vondel park te Amsterdam een kortebaan draverij gehouden, welke door 2500 bezoekers werd. bijgewoond. Zeven tien beste paarden verschenen aan den start. In den tweeden omloop kwamen Guy Hanover, Alouez, Eduard, An nie, Harris, Epona, Akron B, Gonny D. Robicon Dalver, in den derden omloop Dalver, Guy Hanover, Harris, Akron B, Gonny D. Na eenige kamp- ritten werd de favoriet Guy Hanover geklopt door Gonny D, die den eer sten prijs van f 80o verwierf. Goede tweede werd Guy Hanover (f400), derde Harris (f200), vierde Dalver. Het bestuur stelde nog een vijfden prijs (f 50) beschikbaar, welke ge wonnen werd door Akron B. 19. „Sta op. Petronius," sprak de hertog toen, „wij gaan naar Napels.' Petronius keek den hertog met weemoedigen blik aan. ,,Nu ai?" vroeg hij na een langdurige stilte. „Zeker," zei de hertog, „wij; hebben geen oogenblik te verliezen." „Ik moet een woord hebben, dat rijmt op stoep, zei Petronius. „Dat is niet makkelijk," sprak de hertog en nadat hü ge durende eenigen tijd in diep nadenken verzonken was geweest, schudde hij het hoofd en ging moedeloos op de stoep zitten naast den lakei. Opnieuw probeerden ze alle letters van het alphabet, maar telkens ein digden ze op het bepaalde woord, dat wij met den hesten wil van de wereld niet durven neerschrijven. Plotseling echter sprong Petronius overeind. „Ik heb het, riep hij, „ik, heb het gevonden." „Goed," sprak de hertog, „wat is het?" Petronius wachtte een wijle en zette zich ontmoedigd weer neer. „Ik dacht, dat ik het had," zei hij toen, „maar het is een vergissing." „Wat was het dan?" vroeg de hertog. De wangen van den lakei kleurden donkerrood. „Het was dat," fluisterde hij. ,,Nee!" riep de hertog. „Ja,zei ae lakei en hii boog het hoofd van schaamte. De hertog raakte zoo in de war, dat hij peinzend de stoep afliep en in het bosch terecht kwam, waar hij zonder aanzien des persoons op de lijfwacht stootte. Ben blik van vreug- dige herkenning gleed over zijn gelaat. (Van onzen Haagschen redacteur) Een Olympisch Stadion met 500.000 in plaats van 50.000 zit- en staanplaatsen zou nog niet groot ge noeg zijn om alle menschen te be vatten, die ooggetuige willen, zijn van den voetbalwedstrijd tegen onze Zuiderburen, zoo groot is de be langstelling voor deze eerste Neder land.België ontmoeting na de bevrijding. Vooroorlogsche records vallen erbij in het niet. Het bestuur van den KNVB, voorzoover dat al thans op het bondsbureau in Den Haag zetelt, is er slechts matig blij mee. Het is het slachtoffer gewor den van een waanzinnige kaartjes- Jacht. Nu ongeveer een maand ge leden beleefde men in het bonds bureau den laatsten normalen werk dag.» Sedert dien heeft de telefoon niet stil gestaan en de bel even min. De post bracht duizenden aan vragen. Voor de deur van het bu reau werd queue gemaakt. Daar waren redelijke menschen bij, die zonder meer afdropen als er neen werd verkocht. Er waren er, die aan een zoet lijntje wel weg te krijgen waren. Er waren echter ook volhou ders, die halsstarrig weigerden te vertrekken zonder een toegangsbe wijs en zij maakten de zaak dik wijls ingewikkeld. „Wij hebben geen leven," ver zuchtte de bondssecretaris de heer Staal. Wij voelen met hem mee. Aangezien er geen. voorverkoop heeft plaats gevonden, doch alleen actie ve voetballers, officials enz. een kans maakten op een. plaats via den bond. richtte de Jacht zich op zijn hoofd en op dat van de zijnen. Er zijn bijna 2500 voetbalvereenigingen. in den lande en er zijn bij elkaar heel wat officials enz. en toch zij» er duizenden particulieren gekomen, die het ondanks alles probeeren wil den. De prijzen, die voor de plaatsen geboden werden, sprongen niet de week omhoog. Een maand geleden deed een staanplaats, waarvoor men aan het loket enkele kwartjes zou moeten betalen, 25 gulden. Thans heeft zij den prijs van 150 gulden reeds overschreden, indien de be zitters al geen fietsbanden, zomer- jassen of balen Engelsche sigaret ten vragen. De belangstelling van de pers is navenant. Er werden maar liefst 220 aanvragen ingediend. Ook hier moesten velen worden teleurgesteld. Meer dan 150 persplaatsen kwamen er nieit. En dan moest er nog reke ning gehouden worden met een 30 Belgische sportjournalisten, die met hun nationale elftal meekomen. De Woensdagmiddag te Tongeren over een parcours van 160 km. verreden „Grand Prix Ambiorix" is door Scbulte gewonnen in den tijd van 4 u. 8 min. Van Dijck (België) bezette de tweede plaats met 2 min. achterstand: Giltay en Knaepkeus (België) kwamen resp. 3 en 4 aan, gevolgd door Prevotant (Frankrijk) op de vijfde plaats. De Tsjecho-Slowaaksche snelwan delaar Balsan verbeterde drie wereld records snelwandelen, t.w. 3 km. in 11 min. 37 sec. (11 min. 51.8), 5 km. in 19 min. 53.8 (20 min. 26.8) en 10 km. ln 41 min. 57.2 (42 m. 31). Naar alle waarschijnlijkheid zal dei ministerpresident, prof. W. Scher- merhorn, bij dén voetbalwedstrijd. NederlandBelgië tegenwoordig zijn. HILVERSUM I, 301 M. 7.0C Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Gram-., 8.00 Nieuws, 8.15 Toespraak, 8.30 Progr.-overz., 8.35 Orgel, 9.0C Gram., 10.00 Morgenw., 10.20 Re genboog, 10.45 Vrouw, 11.00 Gram,. 11.15 „Cocktails", 11.45 Krijgsgev., 12.00 Blaas-Sextet, 12.30 Sport, 12.35 Pierre Palla, orgel, 13.15 Orkest M'a- lando, 14.00 Kookkunst, 14.20 Solis ten, 15.15 Hoorspel, 16.00 Gram., 16 30 De school is uit! 17.00 Eddy Walls, 17.30 HARK, 17.35 Orgelspel, 18.00 Nieuws, 18.15 K.N.M.I., 18.18 Jan Corduwener, 18.30 Ned. Strijd- kr 19.00 Buitenl. Weekoverz., 19.15 Departem., 19.30 Lez.. 20.00 Nieuws, 20.05 Toespraak, 20.25 Gram., 20.30 Lezing, 21.00 Op de brug, 21.15 Hoorspel, 22.40 Avondwijding, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. HILVERSUM II, 415 M 7.C0 Nieuws 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Gram., 7.45 Woord voor den dag, 8.00 Nieuws, 8.15 Progr.-overz., 8.20 Gram., 9.30 Waterst., 9.50 Gram 10.30 Morgend., H.oo Cello-recital, 11 40 Gram 12.00 Rhapsodia Sextet, 13.00 Nieuws, 13.15 Progr.-overz., 13.20 Vedelaars, 14.00 Piano-recital, 14,20 Lezing, 14.40 Orgel, 15.25 Gr., 15.45 Concert, 16.45 Gram., 17.00 Liederen, 17.45 Rijk Overzee, 18.00 Vrij en Blij, 18.40 Lezing, 19.00 Nieuws, 19.15 Progr.-overz., 19.20 Gram., 20.00 Nieuws, 20.05 Herden king, 21,00 Op de brug, 21.15 Orgel, 21.30 Zang, 22.00 Nieuws, 22.15 Na het nieuws...., 22.30 „Even terug zien", 22.50 Gram., 23.50 Schrift.1. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 4