Oraniëhburj Gillette is er weer! H. Bloedprocessie BRUGGE Robin Hood" achter de tralies Herleving der Primitieven Koningin reikt verzets- kruisen uit van Het Allerheiligste wordt in de H. Bloedprocessie te Brugge meegedragen Bergen aan Zee veriest uit isolement HELDENDOOD VOOR DE VRIJHEID Nederlanders stierven tegen den grauwen muur Bijzondere klank n Bandiet en philantroop DONDERDAG 9 MEI 1946 PAGINA 5 DR. HIRSCHFELD NAAR NEURENBERG (Van onzen Belgischen correspondent) Fóor wie het nooit eerder gezien heeftblijft de befaamde H. Bloedprocessie te Brugge in de maand Mei een godsdienstig- folkloristische gebeurtenis van de eerste orde. In België is het met de boete-processie in Veurne zeker de voornaamste ge beurtenis pan dien aard. Dit jaar was het de 795e verjaardag van het feest (want het H. Bloed ivordt te Brugge beivaard sedert 1150) en honderddui zenden waren naar de stad opgetrokken met extra-treinen uit alle streken van het land om den stoet te zien. Het toeer was, zij het ook niet aan één stuk door zonnig, toch voortreffelijk. Onder de veilige hoede van het Roode Kruis van België hadden wij een rustig plaatsje gevonden van waaruit wij den stoet, die om streeks half twaalf vertrok, rustig konden gadeslaan. Voorafgegaan door enkele poli tiemannen in jeeps en een corps stadspolitie en militairen in im- peccabele marschorde, volgde de stoet zelf, herleid tot vier deelen. Het eerste deel stelt de Bijbelsche voorafbeeldingen van het H. Bloed voor in een zevental samenhan gende groepen, gaande van de be loften van den Verlosser tot de Voorspellingen van de Profeten. Daartusschen ziet men in de weel derigste kleuren van blauw, rose, geel, wit, groen enz. op primitieve, maar het volk aansprekende wijze allerlei Bijbelsche tafereelen. Men ziet Adam* en Eva in dierenhuiden, diep naar elkaar toegebogen, vol van zondebesef, en daarachter de Engel met iet vlammende zwaard, die af en toe een charge onder neemt om onze gevallen voorouders nogmaals uit het paradijs te ver drijven; men ziet Abraham, die zijn zoon wil doorsteken, maar door Gods Hand wordt tegengehouden; men ziet een Jacob, die werkelijk vermorzeld schijnt door de ge schiedenis met Jozef. Enjnen staat verbaasd over de ingeniositeit, die met al deze voorstellingen en uit beeldingen gepaard gaat. Dat geldt zeker niet minder voor het tweede deel van veertien groe pen, die het vergieten van het H. Bloed, dat wil zeggen het leven en d«n dood van Christus voorstel len. Hier is Christus voortdurend het middelpunt en men ziet Hem omringd nu eens door Maria en Jozef, dan weer door de visschers die Apostelen werden en die man den met echte visch in den stoet meedr,agen. De intocht in Jeruza lem, die waarschijnlijk het sterkste moment was uit dit deel, werd voortreffelijk gemimeerd en ge zongen. En nadat men de schaal met bloed gezien heeft, die aan de reliquie ten grondslag ligt, volgt het derde deel, waarin de vereering van het H. Bloed in den loop der tijden wprdt verbeeld. Hier ziet men achter de blauw witte'vlag van het Brugsche Vrije en de rood-wit gestreepte vlag met den Vlaamschen Leeuw van de Stad zelf, de ambachten en het Brugsch Magistraat, de soldaten, de poorters en de vrouwen, de gil den en de ridders en Diederik van den Elzas met Vrouwe Sybilla van Anjou, die de reliquie dragen. Dit gedeelte is merkwaardig onthul lend. Men ziet hier rasechte Vla mingen in middeleeuwsche gewa den en daar wordt het bewijs ge leverd, dat ook door den filmer Karei Dekeukeleire eens geleverd fc in een in dat opzicht goedge slaagde documentaire, dat weinig volkeren in den loop der tijden physiek zoo zichzelf gebleven zijn. Achter elkaar voortschrijdend ont dekt men er telkens weer nieuwe figuren in, die men al sinds lang kent; precies zoolang als men voor het eerst schilderijen zag Van Memlinc en de gebroeders Van Eyck. Ik heb een magistraat ge zien, die in alle opzichten te ver gelijken was met kanunnik Van der Paele van Van Eyck; een an der die sprekend leek op het por tret van Martin van Nieuwenho- ven van Memlinc, op een mannen- portret van Jan Mostaert. En dat idee raakt men niet kwijt bij het vierde deel, de kerkelijke hulde, waar de kloostergemeenten, de parochiale geestelijkheid, de studenten aan het grootseminarie, de kostbare reliquie van het H. Bloed voorafgaan met er achter tenslotte de Bisschoppen en de Overheid. Bisschoppen waren er dit jaar verschillende. Behalve Mgr. Lami- roy, Bisschop van Brugge, was er nog de Bisschop van Doornik Mgr. Carton de Wiart, Mgr. Myers, hulpbisschop van Westminster (Londen), Mgr. Tanghe, Aposto lisch Vicaris van Ubanghi (Bel gische Congo) en de abt van Zeven kerken, Dom Theodore Neve O.S.B. De heele stoet duurde bijna twee uur, maar heel die twee uur lang wordt men geboeid door een van de merkwaardigste godsdien stige schouwspelen die België te zien geeft. Meer dan anderhalf jaar ls Ber gen aan Zee van het achterland ge ïsoleerd geweest, toen met de trein staking ln September 1944 de eeni- ge verbinding, die door een stoom tram met Alkmaar werd onderhou den, uitviel. Begin Juni a.s. zullen de Nederlandsche Spoorwegen dezen dienst weer openen. De befaamde H. Bloedprocessie trok weer door de straten van Brugge j-\ egin Mei 1942, vier jaar geleden, werden in het beruchte h\ concentratiekamp Oranienburg bij Berlijn 72 Nederlanders, leden van den Orde-Dienst, na een schandelijk schijnproces ter dood veroordeeld, voor het vuurpeleton gevoerd en vermoord. 72 Nederlanders, jeugdigen en bejaarden, rijken en armen, man nen uit alle kringen der bevolking, stierven tegen den grauwen muur, tusschen de hondenhokken en het crematorium, den hel dendood voor de vrijheid en het recht pan het vaderland. De Duitsche knechters hadden ze gegrepen, beticht van spionnage en zonder een schijn van bewijs voor schuldig verklaard. Hun namen scharen zich in de rijen dergenen, die onze geschiedenis glorie verlee- nen, hun zielen zullen het loon niet derven, dat God den getrouwen doet toekomen en hun geest moge als een louterende wind door Nederland va ren, door de bosschen en over de vlakke velden, door de steden en dorpen, door de harten van ons volk, een oud ruischend lied; „Zij zullen het nooit hebben Ons oude Nederland!" Op de plaats waar het misdrijf werd voltrokken, heeft admiraal L. A. C. M. Doorman, het hoofd van de Nederlandsche Militaire Missie te Berlijn, ln tegenwoordigheid van een groep kolonels, officieren en man schappen van zijn staf. een krans met witte Hollandsche tulpen neergelegd en ln een korte kernachtige toespraak den dood der 72 herdacht. ,,Een volk, dat zijn helden niet eert, is verloren en gaat ten gronde 1" Na |arcn van scheerellende komt Gillette ons bevrijden I Gillette Standard lOct. p.mesje. Öranienburg Voor Nederlandsche ooren heeft deze naam een bij zonde ren klank, hij leidt onze gedachten terug naar het verleden, toen* onze voorvaderen, dragers eener sterke cultuur, in vreemde gewesten aan zien en eer genoten en door kloeke daden de faam van het kleine land aan de zee verkondigden. Oranien burg De residentie van een vorstin uit het Hollandsche vorstenhuis Het was namelijk Henriette van Oranje, die het Brandenburgsche stadje zijn weiluidenden naam verleende. Zij was de jonge gemalin van den Grooten Keurvorst, die op zijn reizen naar ons land niet alleen zijn levensge zellin, doch ook een groote bewonde ring ontdekte voor de beschavings vormen van ons volk. Voor de poor ten van zijn hoofdstad liet hij voor Henriette een paleis bouwen in Hol- landschen stijl en de Keurvorstin zelf zorgde ervoor, dat ook de omge ving van haar nieuwe woonplaats een Hollandsch karakter kreeg. Hollandsche waterbouwkundigen Door de rijken ge vreesd en door de armen aan beden, is de Ita- liaansche „Robin Hood" gearresteerd door de politie, na een Jacht van zes weken van Na pels tot Florence. Zijn naam was eenvoudig La Marca, en deze ban diet 'voerde het bevel over een bende van 600 man, welke bij voorkeur* zwarte handelaren, en oorlogsprofiteurs be roofde. Een groot deel van zijn buit verdeelde hij onder de arme boe ren in de Romeinsehe heuvels, waar heele dor pen werden weggevaagd gedurende den stoot van de geallieerden naar Rome. Niemand had La Marca ooit gezien voor zijn arrestatie. Hij ver toonde zich slechts ge maskerd en over zijn rug wapperde 'n schar laken roode mantel. Honderden rijke vil la's van Florence tot Napels werden door hem in vele succes volle raids geplunderd en de buit bedroeg mil- lioenen in geld en ju- weelen. lederen Maan dagmorgen arrivieerde er een som van een 10.000 lire op een bank in Frosimone bil Rome, waarbij geen ander be richt was gevoegd, dan „Voor de armen, Robin Hood". Kort voor ztjn arres tatie zond hij een brief naar den minister van Binnenlandsche Zaken, waarin hij zijn plan aankondigde zich can- didaat te stellen voor de verkiezingen in Na pels. Hij wilde zich zelfs aanmelden, indien hem eerlijk recht ge schiedde: andere vijan den dan profiteurs had hil immers niet! Toen het „La Marca- probleem" een zoo ern stige zaak werd, dat zelfs vliegtuigen tegen hem werden uitgezon den, beëindigde hij zijn actie. Zijn „kapitaal" werd eerlijk onder zijn mannen verdeeld, en La Marca dook onder. Maar een van zijn me deplichtigen werd ge arresteerd, verraadde zijn schuilplaats en La Marca werd in La Spe- zla in een klein kamer tje gearresteerd, zonder dat er een schot gelost werd. Later vertelde hij de politie, dat hij had wil len probeeren naar New Vork te komen als een verstekeling aan boord van een schip, dat spoedig uit La Spe- zia zou vertrekken. Zoo heeft iedere oorlog in Italië zijn bandiet op geleverd. In de jaren van den strijd om de eenheid terrosiseerde Passator Cortese de Romagna en na den vorigen oorlog ontken de Mussolini niet te verwarren met den la- teren dictator wet en orde in Calabrië. (U.P.). dijkten er polders in, legden ka nalen aan, bouwden er molens; Hollandsche boeren vestigden zich door haar toedoen en onder haar bescherming op het ontgonnen land, herschiepen het onvruchtbare land in vruchtdragende akkers, moestuinen en boomgaarden; Hol landers begonnen er het eerste Pruisische zuivelbedrijf, dat later een voorbeeld werd voor heel Duitsch- land. Henriette van Oranje was een wel doenster, die de welvaart van haar onderdanen bevorderde en hun nood poogde te lenigen. Zij schonk het stadje een groot weeshuis, dat tot op den huldigen dag bewaard is gebleven en in de kronieken der stad wordt haar bewind vermeld als een regime van sociale rechtvaardigheid en liefde. Oranienburg In duizenden Neder landsche gezinnen zal het noemen van dien naam droeve herinneringen wakker roepen. Oranienburg Een oord van ballingschap, van wreedheid en moord Tallooze zonen van ons volk hebben in het concentratiekamp van dien naam geleden en gezucht; binnen zijn omheiningen is veel Nederlandsch leed geleden; vele Nederlanders hebben zijn verschrikkingen niet overleefd. Oranienburg was het eerste con centratiekamp, dat de nationaal-so- cialisten in Duitschland voor poli tieke gevangenen oprichtten en in den zomer van 1933 was ik de eerste buitenlandsche journalist, die toe stemming kreeg het kamp te bezoe ken. Er waren toen uitsluitend Duit sche communisten, en wie daarvoor werden gehouden, geïnterneerd, kaalgeschoren mannen nog niet ge broken door de later toegepaste „op voedingsmethodes", revolutionnairen, die openlijk hadden geweigerd de knieën voor Hitier te buigen. Het kamp werd bewaakt door S. A. en de commandant, een oud-strijder der partij, telde onder zijn gevangenen een van zijn eigen zoons. Toen ik het kamp verliet, zongen de achterblij- venden: ,,Wer weiss ob wir uns wiedersehn" „Am grünen Strand der Spree." Velen van hen zullen het Spree- strand nooit hebben weergezien. Oranienburg was het eerste van de dertien concentratiekampen, die Hit- Ier noodig had om het Duitsche volk weerloos en willoos to maken en de slachtoffers van zijn schrikbewind in de bezette buitenlandsche gebie den van zijn macht te overtuigen. Nu is Graniënburg weer concen tratiekamp. Het ligt in de Russische zone en, bewaakt door Russische soldaten, wachten er 16.000 natio- naal-socialisten, in hoofdzaak léden van de vroegere S.S. en van het be wakingspersoneel der voormalige strafkampen, op hun berechting. Zij zagen en hakken er hout, bouwen de Het Internationaal Militair tri bunaal te Neurenberg heeft den wensch te kennen gegeven, dr. H. M. Hirsehfeld te hooren als getuige voor het tribunaal in verband met de verdediging van Seyss-Inquart. Op verzoek van de Nederl. regeering heeft de heer Hirsehfeld aan dezen oproep gehoor gegeven. Hij is heden naar Neurenberg vertrokken. Voor hetBijzonder Gerechtshof to Zutphen verscheen een aantal in den Harskamp verblijvende S.S.-ers, on der wie zekere H. E. uit Losser, die ook dienst had gedaan als .bewaker te Vught. De procureur-fiscaal, mr. Serraris, wees op de mentaliteit van de Nederlandsche bewakers in het kamp te Vught. Zij gedroegen zich nog erger dan Duitschers. Tegen do S.S.-ers werd 15 a 20 jaar gevange nisstraf geëischt, tegen W. J. Bek kers uit Enschede, die hielp bij do razzia's te Putten, hij overvallen en moorden, eischte de procureur-fiscaal de doodstraf. H.M. de Koningin heeft heden morgen in de Troonzaal de eerste 50 Verzetskruisen uitgereikt aan de na bestaanden van gevallen illegale wer kers. Bij deze plechtigheid was oa. aanwezig prof. ir. Schermerhorn. Het Verzetskruls is uitgevoerd in brons. Tot de posthuum gedecoreerden be lmoren pater Bleys, Th. W. L. Baron van Heemstra, ds. D. A. van den Bosch, F. Duwaer Guermonprez, mr. de Groot, baron van Hövell tot Wes- terflier, H. Hot, prof. d. V. J. A. A. Mekel, L. Moonen uit Heerlen, prof. Oranje, prof. mr. V. H. Rutgers, prof. Ir. H. L. A. Schoemaker, prof. mr. Teldens, Gerrit van der Veen en dr. Wiardl Beekman. Na afloop van de plechtigheid on derhield de Koningin zich op ver trouwelijke wijze met de nabestaan den, terwijl koffie geserveerd werd. Ter opluistering van de feestelijk heden ter gelegenheid van V.E.-day in Moskou, stonden langs de oevers van de Moskwa 6509 Duitsche en Ja- pansche vliegtuigen, kanonnen, tanks en ander oorlogstuig opgesteld. gedeeltelijk vernielde barakken op en verrichten er andere werkzaamheden. Het zijn over het algemeen lugubere gestalten in versleten kleeren, ver. vallen gele geaichten, vertwijfelde oogen. Als ons groepje Nederland sche en Russische officieren voc-rbijmarcheert, springen zij in de houding, de handen strak langs het lichaam, de oogen recht vooruit. Men moet zich geweld aandoen en er aan denken, dat deze menschen, jarenlang ongestraft de lafhartigsta misdaden begingen anders zou men medelijden kunnen voelen. Maar toch doemt de vraag op of deze vorm van vergelden, dit met dezelfde munt 'terugbetalen niet te onwaardig is om er voldoening over te gevoelen. Die vraag vervaagt als we de 13 meter hooge galg zien, waaraan tel kens twee gevangenen tegelijk kon den worden opgehangen. Van de galg loopen rails naar liet cremato rium; op een lorrie werden de lijken naar den oven gereden. We komen aan hooge hoopen witte ascli voor bij het overblijfsel van de ver brande offers. De ascli werd ln ron de stukken geperst, in den vorm van een stuk toiletzeep, en van een nummer voorzien. Er liggen nog sta pels van ln liet zand van het kamp. De nabestaanden van de te- rechtgestelden ontvingen op ze keren dag zoo'n stuk asch thuis gestuurd met de mededeeiing, dat de gevangene X. was overleden en dat het stoffelijk overschot werd bijgevoegd. Het was een massafa bricatie van aschstukken: wille keurig werd een greep gedaan in de hoop wit-verbrande beende ren; ruw en zonder een zweem van piëteit werden de overblijfse len van tienduizenden e» nog eens tienduizenden dooreengemengd. Het eenige, dat niet willekeurig was. is het nummer. De registra tie ging met Pruisische nauwkeu righeid. Oraniënburg, oord van histori sche herinneringen, plaats van on- menschelijke gruwelen! Duitschland, land der romantiek, land der ellen de! Oraniënburg, Duitschland na men, die ons hart tegelijk vervullen met weemoed en verontwaardiging... Berlijn, 4 Mei 1946. Weerlooze slachtoffers van het Duitsche schrikbewind halen hun schamel bordje koolsoep

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 5