OP DE EEREPLAATS DER NATIE Regeering veroordeelt de zeelieden-staking Victor Emanuel treedt af Rechten der kleine landen dienen te worden erkend Dreigende verlaging van vetrantsoen Tot hoofd en hart Ontwrichting aldus teweeg gebracht bedreigt de geheele bevolking HOE IK CHURCHILL GEVANGEN NAM Ten gunste van Prins Umberto 69ste JAARGANG No. 23540 VRIJDAG 10 MEI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Churchill in de Staten-Generaal Churchill spreekt Bij zijn aankomst op het Bin nenhof in Den Haag begroet Winston Churchill de enthou siast juichende menigte op origineele wijze Het weer. Jan Oldenziel vertelt Staande in zijn auto begroet Winston Churchill bij zijn aan komst op het Binnenhof de hem uitbundig verwelkomende menigte Een overzicht in de Ridderzaal tijdens de rede van den Brit- schen oud-premier in de zitting van de Kamers der Staten- Generaal KARDINAAL DE JONG NAAR LAREN Electrificatie der spoorlijnen O verveenZand voort begin Juni gereed Salarisherziening voor onderwijzers Mer\ kan nooit iets uit zijn leven heelemaal van zich af schudden, overal blijft wat va.n hangen. Men kan 't verle den niet vergeten; men kan echter oök niet zijn, die men gisteren was of vroegen men is lederen dag anders dan den vorigen, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT (Van onzen parlementairen redacteur) Er staan drie rijen stoelen op den troon in de Ridderzaal en de middelste stoel op de voorste rij is daar klaargezet voor Winston Churchill, den doodsvijand van Adolf Hitler. Diens vertegenwoor diger, Seyss Inquart, heeft in deze zaal gestaan en toen was de Troon van Nederland leeg en verlaten. Wat is een troon zonder koning of koningin? Een podium voor een marionet. De troon in de Ridder zaal is zulk een podium geweest, maar gisteren was de troon van Nederland in gereedheid gebracht voor den Right Honourable, voor den leider van alle vrije volken. Winston Churchill zal deze plaats bezetten in de Staten-Generaal van het vrije volk van Nederland, tegenover den ministerraad van dit land en de leden van den Raad van State, in een zaal vol met grooten van dit Rijk, die allen naar zijn stem geluisterd hebben en het zich een eer weten, dat zij zich op hun beurt door hem naar de overwin ning hebben laten leiden. Onverstoorbaar zit baron de Vos van Steenwijk oud maar rel op den hoogen voorzitterszetel en alle grif fiers der beide Kamers om hem heen. Buiten op het Plein hoort men reeds het gejuich, waarmede het volk zijn oorlogsleider begroet. Een paar mi nuten later komt hij binnen met vrouw en dochter. En als hil bli de voorste rq is gekomen, dan begint er Iemand, te klappen en meteen klapt de geheele zaal. Winston Churchill glimlacht breed en vol. Daar staat de troon, een adjudant wijst hem den stoel waar hij moet gaan zitten. Hij gebaart om zich te vergewissen met de hand: Is het die? Dan heeft hij de treden beste gen en zit Winston Churchill op de eere-plaats der Nederlandsche natie. Hij moet weer direct op staan want men blijft klappen en juichen en hij neemt dat alle maal op zijn gemak in ont vangst, want zooals hij het goede der aarde weet te genieten, zoo houdt hij er thans ook van om de vruchten te plukken van zijn werk. Dan valt de stilte en baron de Vos van Steenwijk houdt zijn welkomst rede namens de Nederlandsche re geering in het Nederlandsch. Men geeft Churchill de rede in handen in een Engelsche vertaling, die hij met ijver en snel doorleest. Wij zien in u, aldus spr., den groo ten staatsman, aan wlen na God niet alléén Nederland, maar het geheele beschaafde Europa Ja, de gansche wereld, grooten dank ver schuldigd is. Thans is de oorlog voorbij, maar Europa is ten eenen- male verweost, moreel verzwakt en stoffelijk verarmd. Materieele op bouw is noodzakelijk, maar geestelijk herstel eerste eisch. Thans zal Euro pa zich moeten aangorden om zijne beschaving, op het Christendom ge grondvest, te redden. Moge het u ge geven worden onder Gods Zegen ook daaraan uwe beste krachten te wijden. Na de woorden van den voorzitter der Vereenigde Vergadering is de beurt aan Churchill. Daar staat hij, de gedrongen krachtige gestalte, doch op zijn gemak, geboren en ervaren redenaar als hij is, terwijl zijn sier lijke maar krachtige handen nu en dan een enkel gebaar maken. Mees tentijds omklemt de linkerhand de revers van zijn jas, soms glijdt de hand onwillekeurig langs zijn em bonpoint. Welk een toonbeeld van tot natuur geworden zelfbewustzijn, want er is niets van een pose of ge affecteerde hooghartigheid in dien man. Het gebaar dat hij maakt is eenvoud. De lach op zijn gezicht is zoo prettig als die van een kind, zijn manier van loopen mist alle deftig heid en de toon waarop hij spreekt is van een simpele directheid, die geen oogenblik doet denken aan ge maaktheid voor de plechtige gele genheid. Men begint hier iets te be grijpen van zijn geheim, dat hem tot leider van een halve wereld heeft ge maakt. Onder zijn landgenooten is hij een van de hunnen en hier is hij een van de onzen. Het is voor mij, zoo begon Chur chill, een groote eer vandaag hier het woord te mogen richten. In deze vereerende uitnoodiging zie ik een bewijs voor de hoogachting die u mijn dierbaar land toedraagt en voor het vertrouwen, dat u in mijn land hebt gesteld bij het herwinnen der vrijheid tegen den overweldiger. Nederland heeft zeer snel zijn sta biliteit en kracht in Europa herkregen. De stabiliteit van de Nederlandsche constitutie gebaseerd op de vereeniging van Kroon en volk, is een voorbeeld voor vele landen. Ik vertrouw dat uw aangelegenheden in het buitenland even voorspoedig zullen gaan als die in het binnenland. WIJ in Engeland kennen en waar- deeren de diensten, die Nederland in recente en vroegere tijden aan de Euro- peesche vrijheid heeft bewezen. (Vervolg op pag. 3) 's-GRAVENHAGE, 10 Mei. De regeeringsvoorlichtingsdienst deelt o.m. mede: Gedurende bijna één maand ia in de Nederlandsche havens een sta king gaande, die het uitvaren van schepen belemmert en den laatsten tijd ook het laden en lossen van zeeschepen vertraagt en bemoeilijkt, De ontwrichting, die aldus teweeg wordt gebracht in onze Overzeesche verbindingen, die het na een vijf jarige afsluiting eindelijk weer mo gelijk maakten te voorzien in de drin gende behoefte aan voedingsmiddelen, grondstoffen en andere goederen, waaraan hier te lande een groot ge brek bestond en de gelegenheid ver- Verwachting tot Zaterdag avond: Morgen voornamelijk In de Noordelijke provincies tijdelijk wat bewolking, overigens zonnig weer. Weinig verandering van temperatuur. Zwakke tot matigen wind tusschen Noord en Oost. Zon onder 20.18. Maan 15.12 3.50. Zon op 4.54. Verbaasd kijkt de 79- jarige Jan Oldenziel ons aan, als hij zich plotseling omringd ziet door journalisten en fotografen, na zijn mededeeling aan de politie, dat hij Churchill gedurende den Boerenoorlog mede gevangen had genomen. Ja., het was 1899, vertelt de oude Groninger met zijn markanten hoe- kigen kop en zijn levendige blau we oogen, ik had een zaak in Pre- toria, toen de oorlog uitbrak. Eerst was ik bij de bereden politie, maar alles bleef rustig en toen werden we naar het front gestuurd. Dat was geen genoegen, want we hadden weinig materiaal en de Engelsche Long Toms schoten alles van verre kapot. Maar op korten afstand scho ten de boeren onfeilbaar met hun geweren. Op een dag lagen we aan een „spruit" (beek), de comman dant had de brug laten opblazen, want we wisten dat er een pantser- trein in aantocht was. Nu, de ma chinist bracht den trein nog juist tot stilstand en toen hebben we de bemanning overmeesterd. Onder de gevangenen was ook een jongeman in burger, Chur-. chili genaamd, die onmiddellijk in vrijheid wenschte te worden gesteld, want hij was een oor logscorrespondent. Maar toen wij hem fouilleerden kwamen er twee revolvers te voorschijn. We hebben hem in de Staatsmodel- school, waar de krijgsgevangen Eu gelsche officieren verbleven, geïn terneerd en daar heb ik den heeren nog eenigen tijd les ln de Neder landsche taal gegeven. Later is Churchill ontsnapt en toen op Pink stermaandag de Engelsche troepen Pretoria binnenmarcheerden reed Churchill te paard naast generaal Lord Roberts aan het hoofd van de troepen. De bijna 80-Jarige staat op, haalt zijn oude foto-album te voorschijn en toont ons de oude vergeelde beelden uit een tijd, die zoo lang geleden schijnt. Toen was Churchill nog een jongeman en hij een krijgs haftig Transvaler te paard met de traditloneele kogeltassclien over den schouder, een fiere verschijning met opgedraaide snorren en een breed- geranden vilthoed. Jan Oldenziel, die nu verblijft ln het Tehuis voor Ouden van Dagen aan den Aker polderweg te Amsterdam, heeft een audiëntie aangevraagd bij Churchill en misschien zal deze hem vandaag i ontvangen. schafte het personenvervoer met onze Overzeesche gebledsdeelen te hervat ten, dreigt onze geheele bevolking met zeer ernstige gevolgen. In overzeesche havens ln Amerika en elders liggen groote hoeveel heden voor Nederland bestemde goederen, die ln belangrijke mate tot herstel van het door den oor log lamgelegde economische leven kunnen bijdragen, op verscheping te wachten. Te wijzen ls b.v. op belangrijke partijen suiker, die in het tekort van de eerstkomende maanden moeten voorzien, op mais en gerst, op lijnzaad ter verbete ring van onze vetpositie, op textiel en schoenen, op productiemiddelen tot herstel van onze industrieele uitrusting. Wat ls de reden van deze staking? Op 4 April ls een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor zeevarenden ln werking getreden. De loonen en arbeidsvoorwaarden van de zeelleden zijn ln deze C. A. O. op zoo zorgvul dige en behoorlijke wijze geregeld, dat zij ln het algemeen uitgaan boven het ln eenigen anderen bedrijfstak gel dende peil. Niettemin meent een deel van de zeelieden onder leiding van de Een helds-Vak-Centrale deze nieuwe loon en arbeidsvoorwaarden niet te moeten aanvaarden en tracht met politieke agltatiemtddelen en bedreigingen met geweld de werkwilligen, die verreweg de meerderheid vormen, van hun werk af te houden. Op het oogenblik liggen in Am sterdam en Rotterdam ter lossing schepen met soyaboonen, soyaolie, vleesch, suiker en rogge. Komt de soyaolie niet deze week ter be schikking van de margarine- rabrieken, dan dreigt 26 Mei een rantsoenverlaging van vet. De levensbelangen van het Neder landsche volk worden zoodoende op de meest onverantwoordelijke wijze tot speelbal gemaakt van een door een kleine groep gevoerden machtsstrijd, waaraan het algemeen welzijn volko men wordt opgeofferd Een dergelijke staking, waaraan iedere redelijke grondslag ontbreekt, mag noch door het Nederlandsche volk in zijn geheel, noch door de Nederlandsche regeering worden geduld. Alle maatregelen, die ten dienste staan, zullen derhalve wor den genomen om het scheepvaartver keer onder Nederlandsche vlag van Nederland uit, alsmede het lossen en laden van schepen voortgang te doen hebben. St. Jansdag, Maandag 24 Juni, zal Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong, de St. Jansprocessie te Laren bijwonen. Na afloop der processie zal de Kar dinaal den zegen met het Allerhei ligste geven. In de eerste dagen van Juni zal de spoorlijn OverveenZandvoort electrisch worden bereden. Omstreeks 1 Augustus zal men ook op de lijnen AmsterdamZaandam en Utrecht Hilversum weer electrisch gaan rij den en omstreeks 1 September op de lijn UtrechtAmersfoort, waarna de lijn Haarlem—VelsenIJmuiden Uitgeest aan de beurt voor electrifi catie is. Ingesteld ls een commissie van advies en overleg ter voorbereiding van de herziening van het bezoldi gingsbesluit burgerlijke rijksambte naren, voor zoover dit op de salaris sen van de onderwijzers betrekking heeft. Voorts een commissie van advies en overleg tervoorbereiding van de herziening van het bezoldigingsbe sluit burgerlijke rijksambtenaren, voor zoover dit op de salarissen van directeuren en leeraren van de kweekscholen voor onderwijzers en I of onderwijzeressen betrekking, heeft Het in liquidatie treden van den Bond voor Bedrljfsautoverkeer ln Nederland, beter bekend als de B.B N., ls ongedaan gemaakt. Koning Victor Emanuel III van Italië heeft Donderdagmor gen om 12 uur een besluit tot troonsafstand geteekend ten gun ste van zijn zoon Umberto. Formeel zou deze moeten op volgen, maar hierover kan eerst na het referendum van 2 Juni beslist worden. De koning teekende zijn abdicatie te' Napels, waarna deze met een brief in een leeren enveloppe werd gesto ken. De ceremonie duurde vijf mi nuten. Een paar uur later wierp de krui ser „Dv.ca degli Abruzzi" het anker voor Napels uit. Twee torpedoboot- jagers kruisten in de omgeving. De koning en de koningin namen in een sloep plaats, die hen naar den kruiser voer. Bij het vertrek was' de geheele koninklijke familie aanwezig. Ko ningin Elena verloor bij het afscheid van haar zoon Umberto haar zelfba heersching. Doch de koning behield zijn koelbloedigheid. Uit de villa van den koning werden 50 groote kisten naar het schip ge bracht, dat even later in Zuidelijke richting vertrok, vermoedelijk naar Port Saïd. Victor Emanuel Is 77 jaar oud en besteeg in 1900 na den moord op zijn vader den troon. In 1911, 1923 en 1941 werden er moordaanslagen op hem gepleegd. In 1936 aanvaardde hij den keizerstitel na de verovering van Abessinië. Emanuel was een bekend mun- tenveraamelaar. Zijn verzameling, die de mooiste van Italië zou zijn, werd door de S.S. gestolen, maar later ver pakt in 24 ijzeren kistjes terugge vonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1