Eere-promotie van Churchill Bijzonder eerbewijs van de Leidsche Universiteit Moederdag Z.H. DE PAUS over Kerk en verkiezingen Ontploffing in kamp Koudenhorn Tot hoofd en hart SJAHRIR OP DEN TWEESPRONG? 69ste JAARGANG No. 23541 ZATERDAG 11 MEI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Sleutelstad in feesttooi K.R.O. en verkiezings propaganda Het weer. De eere-promotie van Winston Churchill te Leiden. Het moment, waarop de promotor, prof. R. P. Cleveringa, aan Doctor Winston Churchill de "bul overhandigt Doctor Winston Churchill zwaait met den koker, waarin zich de bul bevindt, de enthousiaste menigte toe Aftreden of meegaan met extremisten De mijnwerkersstaking in Amerika Voorloopig ten einde Amerik. Senaat keurt leening aan Engeland goed Vervoer van invaliden en ouden van dagen Twee dooden, twee gewonden Opheffing der tollen In de wereld is er slechts éénc liefde, die onder alle omstan digheden blijft, de moeder liefde. Uit het moederhart, dat zoo warm klopt, komen ook de heilzame lessen, die moeder geeft aan het kind op haar arm, de eerste school- hank, waarop het zijn levens- weg wordt gewezen O NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT (Van onzen eigen verslaggever) In een plechtige openbare zitting van den Academischen Senaat, welke o.m. werd bijgewoond door H.K.H. Prinses Juliana en haar ge maal Z.K.H. Prins Bernhard door alle leden van de Nederlandsche Regeering, Z.Exc. prof. ir. W. Schermerhorn aan het hoofd, den oud premier der Nederlandsche Regeering in Londen, Churchill's Nederland- schen politieken strijdmakker tijdens den oorlog, prof. Gerbrandy, hoog leeraren van alle Nederlandsche universiteiten, studenten der Leidsche Alma Mater, vertegenwoordigers van studentenorganisaties elders en vele honderden andere belangstellenden, is Vrijdagmiddag in de P.eters- kerk te Leiden aan Winston Churchill met veel feestelijk vertoon het eere-doctoraat in de rechten aan Nederlands oudste academie verleend. Een statige ruimte, deze Pieterskerk, met haar dubbele rij slanke, ronde, grijswitte pilaren, die de blanke ge welven der zijbeuken schragen en de daarboven uitrijzende lichtroode bak- steenen muren, tot waar het diep bruine houten gewelf waarvan de groote koperen kaarsenkronen afhan gen, zich sluit boven het middenschip. Hier hebben zich, rond het gestoelte der eere, ongetelde honderden ge schaard. de vertegenwoordigers en ver tegenwoordigsters van het openbare en cultureele leven in Nederland, dat op deze wijze getuigt van zijn belang stelling voor de hooge onderscheiding, die het Nederlandsche volk met dit eere-doctoraat verleent aan een der groote triomfators van den tweeden wereldoorlog. Want het is een hooge en zeldzame onderscheiding, die Winston Churchill dezer dagen te beurt valt. Na de eere-promotie van H. M. de Koningin in 1935 Is dit de eerste, die door de Leidsche Universiteit wordt verleend. En Churchill moge dan reeds eere doctor zijn van verschillende univer siteiten in de oude zoowei als in de nieuwe wereld, ook voor hem moet dit eeredoctoraat van een wijdvermaarde academie, die op een rijke geschiede nis van bijna vier eeuwen kan terug blikken, wel een bijzonder eerbewijs zijn. Het wordt hem gul en in oprech te blijdschap verleend. Dat blijkt uit de belangstelling voor deze plechtigheid, dat blijkt uit de intense spanning en vreugde, waarmee heel Leiden de komst van den Brit- schen staatsman verwacht, dat blijkt ook uit de bijzonder smaakvolle bloem- verslering, die in de Pieterskerk is aangebracht. Aan elke zuil is een rozet van witte en paarse seringen en sneeuwballen aangebracht en het im posante koorhek wordt bekroond door oen breede, fleurige strook bloeiende hortensia's. Het orgel speelt werken van oud- Engelsche en Nederlandsche compo nisten. die hier in deze ruimte zoo goed klinken en slechts even valt de stilte in, wanneer het Prinselijk paar binnenkomt en tegenover de ministers plaats neemt. Dan buiten slaat een toren klok de helft van het vierde mid daguur schallen plotseling trom petten en bazuinen In het koor met begeleiding van het orgel: de triom- phale marsch van de Staten van Het Algemeen Secretariaat der Katholieke Volkspartij deelt ons mede: Van talrijke zijden wordt onze aan dacht gevraagd voor de beperkte wijze, waarop de K.R.O. in zijn pro gram zendtijd ter beschikking stelt Een behoeve van de propaganda der Katholieke Volkspartij, Voorop staat, dat de KR.O. zich gaarne bereid verklaard heeft ajjn medewerking te verleenen aan de verkiezingsactie der Katholieke Volkspartij. Het ie echter tevens ge- wenscht er op te wijzen, dat de Ka tholieke omroep zich wenscht te hou den aan de aanwijzingen der re geering en het is in het bijzonder herhaald in een nadrukkelijk schrij ven van den Radioraad, die den hul digen ongewepschten toestand op dit terrein haar voren brengende er „met den meesten nadruk op wijst, dat de omroepvereenigingen, over eenkomstig de aanwijzingen der re geering, de grootst mogelijke sober heid ter zake moeten betrachten." D K.R.O. wil zijn correcte houding handhaven, ongeacht onjuiste metho den van anderen. De Katholieke Volkspartij, het Standpunt van den K.R.O. waar- deerend, is eveneens van meening, dat men zich dient te houden aan de door de rageering gegeven aan wijzingen. Men had verwacht, dat de Partij van den Arbeid hetzelfde in zicht had getoond en hoopt, dat zij alsnog tot dit Inzicht zal komen Luistert hedenavond van 20.43^ 21 uur en Zondagavond van 19.4520 uur naar de beide hoorspelen, welke uitgezonden worden in het kader van het yK.V.P—programma. Holland en de blijde marsch van den jongen Prins van Friesland. En voorafgegaan door twee pedellen in ambtsgewaad en met den staf hun ner waardigheid in de hand, zien wij Winston Churchill, de roode to ga van een Engelsche universiteit om de schouders en het hoofd be dekt met een roode baret, het kerkgebouw binnentreden. Zichtbaar verrast begroet hij de Prinses en den Prins, die hem de hand reiken. Ach ter hem komen zijn echtgenoote en zijn dochter, die op haar beurt ge volgd worden door een indrükwek- kenden stoet van professoren der Leidsche academie. De rector-magnificus der Leidsche Alma Mater, prof. dr. G. Escher, beklimt den preekstoel en verwel komt zijn hoogen gast in zijn uni versiteit. Hij wijst op het feit, dat de rijks universiteit van Lelden slechts bij uiterst zeldzame gelegenheden het doctoraat honoris causa verleent. Wanneer de senaat een bepaalden persoon hiermede begiftigt, moeten daarvoor dan ook heel bijzondere redenen bestaan. De meest gebruikelijke reden is, dat het verleend wordt aan geleer den uit erkenning voor hun weten schappelijk werk. In de tweede plaats kan het verleend worden aan per sonen, die zich voor onze universi teit bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. En in de derde plaats kunnen hiermede personen begiftigd wor den, die door hun moreele eigen-, schappen en hun karaktervolle hou ding den loop der geschiedenis gunstig hebben beïnvloed. En 17, mijnheer Churchill, behoort tot deze laatste en zeldzaamste categorie! Na den rector-magnificus houdt Churchill's promotor, prof. dr. Cleve- ringa, de promotierede, waaraan het volgende ontleend is: „De treffendste verdiensten, die den senaat als „zeer uitstekend" voor oogen stonden bij het verleenen van het eeredoctoraat, zijn die geweest van den man, die bij uitnemendheid ons opwaarts stuwde uit het diepte punt van het rampjaar 1940 naar de vestiging van een wereld, die recht boven macht stelt. Het recht heeft, aldus prof. Cleve- ringa, voor zijn verwerkelijking en vervolmaking denkers, kunstenaars en strijders noodlg. De huidige promoven dus heeft met den diep betreurden Roosevelt, wlen de senaat zoo gaarne mede den eeredoctorsgraad had toege kend, de voorwaarden geschapen, die hebben geleld tot het Handvest der Vereenigde Volken. Hij mag daarom gerekend worden onder de kunstenaars des rechts met „zeer uitstekende ver diensten". Aan het einde van zijn lange toe spraak, die In het Engelsch uitge sproken wordt, daalt de promotor van den preekstoel af en overhandigt Winston Churchill onder het uitsore- ken der Latijnsche promotieformule de doctorsbul. (Vervolg op pag. 3) Verwachting tot Zondagavond; Koude ochtend en plaatselijk nachtvorst. Morgen zonnig weer met aanvankelijk nog een fris- schen Noord-Oostelijken wind. Zon onder 20.20. Maan 16.21 4.19, Zondag zotn 4.5120.21. Maan 17.30—4.34, Maandag zon op 4.50, In een rede, 16 Maart l.l. gehouden, zeide Z. H. de Paus o.m.: „Het is voor de Kerk een recht en tegelijkertijd een essentieele plicht de geloovigen met woord en geschrift te onderrichten over alles wat Geloof en zeden betreft en over alles wat, wijl het onvereenigbaar is met de christelijke leer, voor katholieken ontoelaatbaar is. De uitoefening van het kiesrecht is een handeling van ernstige zedelijke verantwoordelijkheid, althans wanneer het er om gaat degenen uit te kiezen, die geroepen zijn aan het land zijn Grondwet en zijn wetten te'geven, met name die, welke b.v. raken aan de heiligheid der feestdagen, het huwelijk, de school, het gezin of de regeling volgens de beginselen der billijkheid van de veelvuldige maatschappelijke verhoudingen. De Kerk moet bijgevolg aan de geloovigen de zedelijke plichten voorhouden, die uit dit kiesrecht voortvloeien." Officieel wordt medegedeeld, dat Sjahrir en Soekarno elkaar Maandag in een volledige „ka- binets'-zitting zullen ontmoe- ten. Van welingelichte zijde wordt volgens U. P. ge zegd, dat deze zitting van beslissende beteekenis zal zijn zoowel voor Sjahrir's car rière als voor het resultaat der Nederlandsch-Indonesische be sprekingen, vooral daar aange nomen wordt, dat Sjahrir Van Mook's voorstellen in groote trekken heeft ontvangen en dat hij hierover de meening van Soekarno en het „kabinet" wil vernemen. Algemeen wordt te Batavia aan genomen, dat Sjahrir bereid is de hem aangeboden soevereiniteit over de gebieden, waar de facto een In donesisch bewind bestaat, te aan vaarden. Teneinde aijn „regeerings- politlek" te kunnen voortzetten, zou hij zich echter moeten vervreemden van die elementen en hierbij heeft, naar men zegt, soekarno het belang rijkste woord die zich verzetten tegen een Nederlandsche souverelni- teit in die gebieden, waar de natio nalistische beweging slechts swak vertegenwoordigd is. Men aolit het niet onmogelijk, dat Sjahrir zich geplaatst zal zien voor de keuze af te treden, of een meer meegaande houding in te nemen ten opzichte van den extremisten, waar bij verdere concessies van de Neder landers verlangd zouden worden. Volgens de algemeene opvatting hebben de Nederlanders thans de grens van hun concessies bereikt en dientengevolge wordt de situatie van het oogenblik door goedingellchte kringen als „harder" omschreven. Men acht de stugger wordende hou ding van de Indonesiërs een gevolg van den wensch der Britten hun troepen terug te trekken. John Lewis, de leider van de mijn werkers in de V.S., heeft Vrijdag den 400.000 mijnwerkers order ge geven weer aan het werk te gaan tot 25 Mei aanstaande. Deze hervat ting van het werk is afhankelijk ge steld van de toezegging door de plaatselijke directies, dat de even- tueele loonsverhooglngen, welke bij onderhandeling verkregen zullen wor den, terugwerkende kracht zullen hebben. De Senaat van de Vereenigde Sta ten heeft Vrijdagavond met 46 tegen 34 stemmen het wetsvoorstel tot het verstrekken van een leening van 3748 mill, aan Groot-Brlttannië goedgekeurd. Het Algemeen secretariaat der Ka tholieke Volkspartij deelt mede, dat bericht is ontvangen van het direc toraat-generaal van het. Verkeer en het directoraat van het Vervoer, dat aan alle rijksinspecteurs van het ver voer is verzocht maatregelen te tref fen, opdat het vervoer van ouden van dagen en gebrekklgen 17 Mei (dag der Tweede-Kamer-verkiezin- gen) en 29 Mei (dag der verkiesin gen voor de Prov. Staten) ongestoord kan geschieden. Het idee om den „Moederdag", die een Amerikaansche uitvinding is, in Nederland in te voeren, kwam niet in het brein van een man op, noch in het hart van een moeder hoe zou een moeder om erken ning vragen maar in het hart van een ongetrouwde vrouw, die veel met hardwerkende en zwoe gende moeders van groote gezinnen in aanraking kwam. Het is voor ons katholieken al heel toepasselijk, dat de dag van de moeder valt op den tweeden Zondag van Mei, de maand, die bijzonder is toegewijd aande Moeder Gods, die de meest onbaat zuchtige Moeder was en tot Kind had den meest toegewijden Zoon. Het eeren van de moeder is de grondgedachte geweest van den Moederdag op de tweede plaats de vereering met een geschenk, maar allereerst een dankbare eer bied van het gezin voor haar nooit geweigerde zorg en toewijding. Een erkenning van het eigenlijk on dankbaar zwoegen, dat in den loop der daagsche dingen nooit geheel de waardeering krijgt, die het zou moeten hebben. Het is een korte stilstand één Zondag stilte zou men het kunnen noemen, tusschen al die Zondagen van het jaar, die voor ieder een vrijen dag beteekenen, behalve - voor de moeder. Want ook Zondags moet er immers gegeten en ge dronken en vaat gewasschen, moe ten de bedden opgemaakt en da kinderen verzorgd worden. Moeder vindt het gewoon: da anderen vinden het ook dood gewoon. Laten die anderen daar eens één Zondag bij stilstaan. Ieder weet, hoe zwaar het in dezen nog moeilijken na-oorlog- schen tijd voor de moeder van een gezin is, in het bijzonder nu er zoo weinig hulp is. Als de moeder ooit een extra dosis erkenning verdiend heeft, recht op bijzonder mede leven, dan is het nü. Ieder weet, hoe een moederhart mateloos leed en ondank verdragen kan, hoe het met een welnigje har telijkheid mateloos blij en gelukkig gemaakt kan worden. Wie de gelegenheid ervoor heeft, plukke dezen Moederdag. Een noodlottige ontploffing heeft in het kamp Koudenhorn aan twee politieke gevangenen het leven ge kost; twee bewakers werden zwaar gewond. Enkele gevangenen hadden bij werkzaamheden buiten het kamp een koperen voorwerp gevonden, dat later een luchttorpedo bleek te zijn. Zij wilden er, thuis gekomen, eenige koperen gebruiksvoorwerpen van maken, doch bij het demon- teeren kwam de torpedo tot ont ploffing, met het bovenstaande ver schrikkelijke gevolg. Een der kwa kers heeft het gezichtsvermogen verloren. Gebleken is, dat in den bezet tingstijd een betrekkelijk groot aan tal wegtollen is opgeheven, zonder dat daaraan bekendheid is gegeven. Er bestaan in ons land nog slechts 32 tollen met 39 tolboomen, waar van een tiental practlsch van geen beteekenis is. De K.N.A.C. heeft aan den minister van Openbare Werken, en Wederopbouw verzocht te bevor deren, dat spoedig het restant van deze obstakels wordt opgeruimd. Ondanks het bevel „staakt bet vuren'1 is in Centraal-Chlna wederom strijd uitgebroken en de politieke leiders vreezen opnieuw, dat een uitgebreid® burgeroorlog op handen is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1