m Zeldzaam eerbetoon voor een bezielend strijder I J Het wil niet vlotten op de Panische conferentie TOESTAND OP SUMATRA Koning Umberto II chaotisch en onzeker Urgentie-program Kath. Volkspartij UITWEG NAAR ZEE Vliegpleinen boven spoorwegstations? Voortdurende Russische obstructie Met humor gekruide antwoordrede van bejaarden jongen doctor De verliezen aan locomotieven ZATERDAG 11 MEI 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht Kabinet aanvaardt hem ah opvolger De Indra^oera naar ons land H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bemhard, die de eere promotie van Winston Churchill bijwoonden, begeven zich naar de St. Pieterskerk, waar de plechtigheid plaats vond Rantsoenverlaging voor Britsche leger TE DURE GEBITTEN Zeerooverij langs de Oostkust Laat geen bonkaarten verloren gaan STEMT No. 1 LIJST 2 VAN Sinds eeuwen, wordt de Russische buibanlandsche politiek geken merkt door een verlangen naar havens. En de economische op bloei die ontegenzeggelijk sinds de entree van het bolsjewistisch bewind valt waar te nemen, geeft aan dit verlangen bijzonderen kleur. Moer- mansk, leningrad, Wladiwostok '7,ijn zijn tot nu toe de Russische uitwe gen naar de wereldzee. Maar ze lig gen, ver weg, aan den buitenkant van het onmetelijke rijk. Oekraine en Kaukasus wat voor nut hebben havens op duizenden mijlen afstand voor den graanrijk- dom, de industrieën, de olievoorra den van die gebieden? Zoolang de Bosporus en de Dardanellen ln Turk- sche handen aljn is er een rem op de ontwikkeling van Oekraïne en Kaukasus. En de Russische pogingen om zeggenschap over dien zeeweg te verkrijgen stuiten, altijd en ook nu, op feilen tegenstand van Turkije en de mogendheden. Er blijven den Sovjets dan nog drie andere mogelijkheden over: Basra aan de Perzische Golf, Saioniki aan de Egeifiche Zee en Triest aan de Adratische Zee; alle door ander mans land te bereiken. De stoot naar de Perzische Golf is, minstens voorloopig, afgeweerd door de ge lukkige oplossing van de Iraansche kwestie: de Russische troepen zijn Uit het land vertrokken (al wordt bericht dat er op sommige plaatsen hog wel „toeristen" zijn achtergeble ven die wellicht eenaelfde taak heb ben als' de Duitsche „zakenlieden" in ons land vóór 1940). Ook op Saioniki verloopen de kan sen. Wel is de stad communistisch gezin, maar de Grieksche regeering wordt steeds rechtscher en zal den Russen werkelijk geen vasten voet ln haar haven gunnen. Niet voor niets zijn de Engelsche troepen zoo langen tijd in het land gebleven! Het gevecht om Triest is onlangs ontbrand op de conferentie der vier ministers te Parijs. Het is niet be ëindigd, maar door een wapenstil stand opgeschort: Engeland, Frank rijk en de Vereenigde Staten waren er vierkant tegen dat de haven aan den Russischen vazal, het Joego slavië van Tito, zou worden toege kend; een beslissing hierover zal pas genomen worden als de vier opnieuw bijeen zullen komen, of op een nog niet vastgestelde conferentie van de 21 geallieerde naties. Zou Triest in derdaad aan Tito worden overgele verd, dan zou het den Russen niet moeilijk vallen door den aan hen onderworpen Balkan een handelsweg naar de stad aan te leggen. Verweven met de economische as pecten van het Russische streven naar havens zijn echter de strategi sche. Het belang van de Russische oorlogshaven to de Oostzee, Kroon stad bij Leningrad, reikt niet verder dan de Sont. Moermansk ligt te noordelijk om militair beteekenis te hebben. Basra zou wel voor de Per zische Golf. maar niet verder dan Aden van gewicht zijn. Triest en Saioniki echter hebben vrije uit wegen naar de Mlddellandsche Zee en geven dus pas recht toegang tot de wereld. De regeerders van de westelijke staten hebben nauwgezet laten on derzoeken, hoeveel Italianen en hoe veel Slaven er in en om Triest wo nen. De reden daartoe is niet hun meening, dat de stad Joego-Slavisch moet worden als er een groote meer derheid van Slaven gevestigd is. De werkelijke reden is hun hoop, dat zij een meerderheid van Italianen zul len constateeren, en dat zij daaruit een voorwendsel zullen kunnen put ten om Triest Italiaansch te maken. De kwestie-Triest is niet een meer derheid-minderheid-kwestie. Zij is een van de brandpunten waarin de groote internationale politieke stre vingen samenkomen, een van de sleutels tot de staatkundige en dus ook geestelijke toekomst van Europa. In zijn zitting van Vrijdag heeft het Italiaansche kabinet koning Umberto II aanvaard als opvolger van Victor Emanuel. In een proclamatie, welke door de Italiaansche radiozenders werd ver breid, heeft de nieuwe koning o.m. verklaard, zich te zullen onderwer pen aan de uitspraak van het volk inzake den vorm en de nieuwe structuur van den staat. Na een „groet aan het geheele volk en in het bijzonder aan de Ita lianen van Venezia Giulia" wordt er in de proclamatie op aangedrongen dat het volk zich zal scharen om de vlag waaronder de eenheid van Ita lië tot stand werd gebracht. Vele duizenden personen verza melden zich Vrijdagavond op het Piazza del Quirinale om koning Umberto den tweeden toe te jui chen. Een uitgebreide politiemacht en ook eenige troepen carabinieri waren op de been om de orde te handhaven. De koning en zijn fami lie verschenen onder groot enthou siasme op het balcon van het pa leis en dankten voor de huldebetui ging van de bevolking, die niet op hield met het roepen van „Vive 11 re". Onder opschriften over de volle breedte van de pagina maken de Romeinsche bladen van het aftre den van Koning Victor Emmanuel gewag. De linksche bladen zien In dit aftreden een opzettelijke ma noeuvre om het referendum van 2 Juni a.8., waarin over de vraag monarchie of republiek beslist moet worden, te dwarsboomen. Het motorschip „Indrapoera" is 9 Mei uit Tandjong Priok vertrokken piet 1238 passagiers aan boord. Begin October zal in Hastings (Eng.) een Internationaal stede bouwkundig congres worden gehou den met daaraan verbonden een ex positie. Op deze tentoonstelling zal een project worden getoond, ontwor pen door den heer G. oddens te Haarlem, dat het verkeer tusschen de groote steden beoogt te vergemak kelijken door de huidige stations overkappingen te vervangen door een modern vlak dak van gewapend be ton met veel glas. Dit dak aal van een speciale constructie moeten zijn, welke het landen en opstijgen van vliegtuigen met neuswiel mogelijk maakt. De ontwerper stelt zich voor, dat de exploitatie zal worden gedreven door een onderneming, welke is ont staan uit een samenwerking tusschen de spoorweg- en luchtvaartmaat schappijen. Men zou zijn kaantje aan hetzelfde loket kunnen koopen, waar ook de treinkaartjes worden gekocht. En door gebruik te maken van zoo genaamde „luchtbussen" zou men den tijd uitsparen, die tot heden noodig is om zich van en naar de vliegvelden te begeven. Een .zij- lijntje" van deze luchtbussen zou dan aansluiting moeten geven op het in ternationale verkeer op de groote vliegvelden. De conferentie der ministers van Buitenlandsche Zaken te Parijs heeft gisteravond tijdens een informeele vergadering ge leid tot een voorloopige over eenkomst inzake de kwesties der Italiaansche koloniën, de Ita liaansche herstelbetalingen en liet aanhouden van Italiaansche oorlogsmisdadigers. Het netelige punt tot vaststel ling van een datum voor de vre desconferentie werd omzeild. Het standpunt van Molotov ls nog altijd, dat men het eerst eens moet worden over de „kernpunten van het geschil", voordat men kan overgaan tot het bijeenroepen van de vredes conferentie. Bevin zeide, met instemming van Byrnes, dat ieder punt als kernpunt kan worden beschouwd. Wanneer men dit als voorwaarde stelt, zou de conferentie wel nooit kunnen worden gehouden. „Dit is niet alleen een veto tegen de Vredesconferentie, maar ook een veto tegen het recht der volkeren, die aan den oorlog deelnamen, hun meening te uiten. Daar kan ik het niet mee eens zijn," aldus Bevin. Bidault stelde voor 15 Juni op nieuw een bijeenkomst der vier mi nisters te houden. De plaatsvervan gers der ministers zouden dan intus- schen voortgaan met de pogingen over de geschilpunten tot overeen stemming te komen. Byrnes ant woordde, dat dit plan, evenals dat van Molotov, de oplossing op de lange baan schuift. Met nadruk ver klaarde hij. dat het van groot be lang is nu een datum voor de vredes conferentie, die de vier ministers te Berlijn en Moskou aan de wereld hebben beloofd, vast te stellen. Hij voegde er aan toe, dat hij iedere po ging de geschillen vóór de conferen tie op te lossen zou ondersteunen, maar ontkende de noodzakelijkheid tot volle overeenstemming te komen. De commissie van maritieme des kundigen is bij haar bespreking over de verdeeling der Italiaansche vloot overeengekomen Italië 45 oorlogs schepen, waaronder twee oude slag schepen en vier kruisers, te laten behouden. Met betrekking tot de twee moderne slagschepen „Italië" en „Vittoria Veneto" waren de mee ningen verdeeld: zoowel Engeland, Amerika als Rusland eischen deze schepen op. Naar men aanneemt zal deze aangelegenheid naar de minis ters van Buitenlandsche Zaken zelf worden verwezen. De Britsche regeering heeft be kend gemaakt, dat in verband met de ernstige voedselsituatie der we- ïeld is overgegaan tot een vermin dering van de rantsoenen van het Britsche leger in het moederland met 10 pCt. De verlaging zal tot gevolg hebben, dat het rantsoenniveau van het leger op ongeveer hetzelfde peil komt als dat der burgerbevolking. Een grondig onderzoek van den prijscantröledienst heeft aan het licht gebracht, dat een tandheelkundige inrichting te 's-Gravenhage, met fi lialen o a. in Amsterdam en Haarlem, in de jaren 1940 tot 1946 een onge oorloofde winst heeft gemaakt van ruim f 315.000. De patiënten van deze inrichting, die tot de minder araagkrachti'gen moeten worden gere kend, moesten voor een gebit, dat ten hoogste f 75,— mocht kosten, een bedrag neertellen, dat tusschen de f 135 en f 500 varieerde. Tegen twee verdachten is proces-verbaal Opge maakt. (Vervolg van pag. 1) Een oogenblik later zien wij de ge stalte van den bejaarden „jongen doctor" op den preekstoel verschij nen. Het ls misschien voor het eerst, dat Churchill op een preekstoel staat, maar hij voelt zich er kennelijk op th'-ls en op een volmaakt ongedwon gen wijae, nu en dan gesticuleerend, z(jn bril nu eens af, dan weer op zettend, spreekt hij zijn met lichten humor gekruid antwoord, dat di rect weerklank vindt bi) zijn gehoor. Vermoedelijk voor het eerst sinds reuwen klmkt de lach van honder den in deze ruimte. En een spontaan applaus, ook al een zelden binnen deZe muren gehoord geluid, beloont Churchill aan het eind van zijn rede voor zijn nobel, menschelijk woord Hiermede ls de plechtigheid ten einde. Wederom schallen trompetten en bazuinen wanneer de stoet der officleele persoonlijkheden het ge bouw verlaat. Churchill begeeft zich naar de uni versiteit, waar een korte receptie wordt gehouden, tijdens welke de hoogleeraren der Leidsche universi teit aan hem worden voorgesteld. Het plechtige deel van het feest ls hiermede geëindigd, het jolige neemt een aanvang. Want getrouw aan de academische traditie moet de „Jon ge doctor" zich laten vieren door de studenten. De mannelijke studenten wachten hem op to de Sociëteit „Mi nerva" aan de Breestraat, waar hem na een korten rit door de stad door de rumoerige studentenbevolking een geestdlftige" ontvangst wordt bereid. „De jonge doctor" klinkt het bij de deur, wanneer Churchill ver schijnt en het „Io vivat" davert hem uit honderden kelen tegemoet. Prins Bemhard en Prof. Gerbrandy zijn er reeds om hem mede te ontvangen en glimlachend, toch wel even ont- In het afgeloopen Jaar is van het door de Duitschers weggeroofde ma terieel een deel teruggekomen. Sinds een maand staat deze terugvoering echter stop en ziet het er naar uit, dat de Spoorwegen niet veel meer zullen terug ontvangen. Reden waar om het wellicht nuttig kan zijn een overzicht te geven van wat de Ne- derlandscha Spoorwegen aan mate rieel verloren hebben. Voor de locomotieven is de situ atie thans zoo, dat er meer locomo tieven zijn dan vóór de staking. In September 1944 waren er 866 loco motieven en thans in het geheel 1181, waarvan er echter slechts 622 geschikt zijn om dienst te doen en, wat heel belangrijk ls, daarvan zijn er slechts heel weinig geschikt om met hooge snelheid te rijden. Van de bruikbare locomotieven zijn er 305, die tot het oude locomotieven- park der N.S. behooren. Verder zijn er 18 overgenomen Zwitsersche en 23 nieuwe Zweedsche, doch van deze laatste zijn er slechts 5 sneltrein- machines en 18 goederentreinloco- motleven. Dan zijn er nog 27 dooi de Duitschers bij de capitulatie achtergelaten machines en 288 En gelsche legerlocomotieven, die ech ter het bezwaar hebben dat zij langzaam zijn en uiterst moeilijk te repareeren. Tenslotte zijn er nog 6 Engelsche diesel-eleetrische locomo tieven, die alleen voor rangeerwerk worden gebruikt. Weliswaar beschik ken de N.S dus thans over meer locomotieven dan ln 1944, maar de kwaliteit ls veel minder en er be staat een nijpend tekort aan snel treinlocomotieven. Van de tijdens de staking door de Duitschers weg gevoerde 464 locomotieven zijn er 405 in ons land teruggekeerd, waar van er echter slechts 133 konden worden gerepareerd. tusschen Sumatra en Ma- lakka varen en die door gaans illegale vracht aan boord hebben. Men heeft prauwen gevonden, die ge laden waren met gestolen producten van de cultuur ondernemingen en met Een speciale 'correspon- te hebben, zullen executee- naai probleem vormen, machinerieën afkomstig dent van United ren. Het is echter evenzeer gezien ztjn strategische van Nederlandsche, Engel- Press, die zoojuist 'n mogelijk, dat zij hun uit ligging, zoo meenen mi- sche, Amerikaansche, Bel- reis heeft gemaakt dankbaarheid zullen toe- litaire waarnemers. Het gische, Fransche en Zwit- door Midden- en Zuid-Su- staan in Atjeh te blijven eilandje beheerscht den sersche maatschappijen, matra, en o.a. gesproken wonen. toegang tot de Straat van Het zal alleen de vraag Er is geen enkele blanke Malakka, en tijdens den zijn hoe deze piraten tot In Atjeh op het oogenbllk oorlog hebben de Britten de_orde zijn te brengen, De geallieerden houden de ondervonden, dat het met heeft met verschillende geallieerde leiders van le ger en vloot, en met ci De Britsche autoriteiten viele officieren, komt tot de wacht van het Zuiden uit zijn prachtig vliegveld en op Midden-Sumatra geven volgende conclusies: te Medan en van het Noor- schitterende baai, een toe dat zij er tot dusver Als, over eenige weken of den uit op Sabang. Ln groote last kan zijn voor niet ln geslaagd zijn de maanden, de Engelsche troepen Sumatra zullen hebben verlaten, zal de si tuatie op dit eiland er als volgt uitzien: In het uiter ste Noorden, Atjeh, een groep Japanners; op Mid den-Sumatra een grootere nizoen, doch de Engel- groep Japanners met veel schen spreken zelf van de meer invloed; een bulten- gewoon moeilijke en ver warde situatie le heele oostkust. Het ls daarom onmoge- hand te leggen op den lel- der van de Japansche ver zetsbeweging, kapitein Inua. Men schat het aan tal Japansche deserteurs op vele honderden, alleen Medan ligt een sterk gar- Ceylon, de Nicobaren en al in dit middendeel van de Andamanen. het eiland. Zij hebben veelal de leiding bil de OLilCll OUIC&CU ZCil VttU U.C -p. J V OCiUi 'Viu.ub "II vesting Medan en komen P? Seschledenis door organisatle van de Indo- e-pwoor, moeunse en vei- vrijwel niet buiten de stad. hebben de Atjehers bewe- nesische militaire machine, warde situatie langs de ge- Ook buiten de beide an- eff v,rm fn-nrt of hever gezegd machines, heele oostkust. dere steden, die zij op &u- ^Atjehere in hun land <,p Su_matra. De kans dat matra bezet houden, n.l. Padang en Palembang, ver- lijk te voorspellen hoe de toonen zl( zlch nlet Qp wenschen, zelfs geen an- (jeze japanners eenvoudig dere Indonesiërs. onder de autochtone be- Intusschen neemt hun volking zullen verdwijnen, toekomst van sumatra er Sabang zijn alléén Neder- piratendom toe. Zij ope- is hier veel grooter dan ln uit ziet. Het is een feit, landsche troepen Het be- reeren voor de kust van Atjeh. De mogelijkheid om dat de Atjehers, zonder stuur ls in handen van de Malakka, van uit hun ba- hen zonder huip van de dat er ook maar één ge- Indonesiërs onder toezicht 863 aan de Oostkust van bevolking te pakken te allieerde soldaat aanwezig Van de Nederlanders Er Atjeh. Verder Zuidwaarts krijgen, is dan ook gering. was, de Japanners uit hun heerschi vrede en orde op langs Sumatra's 1600 km. Trouwens, de Engelschen land hebben verdreven Zij het eiland doch alle con- lanSe Oostkust hebben de schijnen niet van plan te hebben echter een aantal tact met Atieh ls over en Chineesche zeeroovers hun zijn ernstigen pogingen aan vaci, met «ijen over t-u „„„-„„„.„mi,. lloflen havens, voornamelijk te te wenden om deze lieden Bagan Siapiapl en Beng- in handen te krijgen. Dit Wat ook de toekomstige khalis. zou immers beteekenen dat - - - „In zeker opzicht doen zij nog 'n zeer langen tijd deskundigen, na van hun zijn, het eiland van Sabang deze zeeroovers goed went. op Sumatra zouden moe- Japansche experts waar- weer verboden schijnlijk ruim 100 ach tergehouden. Het ls moge lijk, dat de Atjehers deze status van Sumatra moge diensten gebruik gemaakt zal een apart lnternatlo- zij vallen prauwen aan die ten blijven. .ff roerd, neemt de grijze jonge doctor de ovaties der studenten ln ont- vengst. In het hoekje bij den haard, die nu natuurlyk niet brandt, wacht hem naar oud gebruik een goeda borrel en wanneer die naar ver dienste is genoten, neemt de praesea Collegii het woord om Churchill na mens de studenten en de jeugd van Nederland dank te zeggen voor zijn werk voor de overwinning, den vre de en de vrijheid. Hij herinnert aan de dagen waarin Nederland door de radio luisterde naar het woord van den nieuwen eere-doctor der Leid sche universiteit, waarvan de klank het vertrouwen verried in de over winning van het recht. En Churchill antwoordt, heel ge moedelijk, huiselijk bijna. Maar er is in zijn stem een klank van die pen ernst en hoop. Hij spreekt als een jonge doctor en een reeds be jaard, wijs man en hij doet een be roep op het idealisme van de jeugd, die hij voor zich ziet. Hij spoort haar aan de leiding tei nemen in een oude en. ontredderde wereld, er voor te zorgen dat de met zooveel bloed, zweet en tranen bevochten vrede en vrijheid werkelijkheid worden voor leder mensch en hij besluit met den wensch, dat het Europa, dat deze jonge generatie kan bouwen als zij wil, in dei laatste helft der twin tigste eeuw gelukkiger, vreedzamer en vrijer zal zijn dan het in de eer ste helft van deze eeuw is geweest. Mevr. Churchill en haar dochter zijn tijdens het bezoek van haar echtgenoot en vader aan de Sociëteit Minerva de hartelijk gefêteerde gas ten geweest van de Leidsche meisjes studenten, bij wie zich als van ouds H.K.H. Prinses Juliana had gevoegd. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat zij. die de bonkaar ten suiker en boter enz. KF 606 of KG 606 vermissen, geen nieuwe kaart zullen kunnen ontvangen. Men be ware deze kaarten dus met de groot6t mogelijke zorgvuldigheid, aan gezien geen uitzonderingen op deze regeling zullen worden gemaakt Slechts in gevallen van bewezen overmacht zal tot vergoeding kun nen worden overgegaan. V. FINANCIEEL HERSTEL 1. De beteugeling van in- flationistische ontwikkeling van prijzen en loonen maakt noodzakelijk, dat de sterk gestegen staatsschuld tot een houdbaar niveau worde te ruggebracht. 2. De hiertoe benoodigde mid delen zullen o.m. door het treffen van eenmaal toe te passen fiscale maatregelen moeten worden gevonden, met name door een zeer hoo ge heffing van den vermo- ?iensaanwa3 tijdens den oor- op met een redelijke vrij stelling voor de kleinere progressies en, voor zoover mogelijk, een belastingshef fing van 100 pCt. op alle winsten, ontleend aan zwar ten handel of aan transac ties voor of met den vijand. Daarna is een algemeene vermogensheffing noodzake lijk. 3. Het beheer der overheidsfi nanciën zij voorzichtig en zuinig, ook met betrekking tot den omvang van het amb telijk apparaat. Dit beheer zij tevens constructief in dien zin, dat het in sterke mate gericht zij op de ont wikkeling van het economisch leven in het belang van al len. De Staatsbegrooting worde het eenjarig hoofdstuk van een meerjarig, nationaal welvaartsplan. 4. De geldpolitiek en in nauw verband daarmede de belas- tingpolitiek dienen zoodanig te zijn, dat niet alleen het streven naar productieve aanwending van arbeid en kapitaal wordt ondersteund, doch dat tevens onevenwich tigheden tusschen het pro ductief en consumptief ver mogen van ons volk ver zwakt worden en bij de in komstenbesteding een ge zonde verhouding tusschen besparing en verbruik wordt bevorderd. 5. In het belastingstelsel wor de bij noodzakelijke techni sche wijziging inzonderheid bij de inkomstenbelasting, de huidige tarifierlng, voor zoo ver die rekening houdt met gezinssterkte en al of niet gehuwd zijn, in hoofdzaak aangehoudenOnder hand having van een sterk progres sieve en hooge belasting cp het persoonlijk inkomen wor de gezorgd, dat de onderne mingslust niet te sterk worde belemmerd. Overgegaan worde tot de verlaging van de be lastingen op de eerste le vensbehoeften en van de grondbelasting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3