Mysterieuze krachten moeten het ook nu weer doen Waarschijnlijk minder brood o&aip&Cg-eh. Me tiehêeeft Belgische gasten hebben ie beste kansen Eerste na-oorlogsche contact Vetpositie de zwakke schakel in de voedselvoorziening ZATERDAG 11 MEI 1946 PAGINA 5 Vingerwijzing Minister-president naar NederlandBelgië angst vouii de belgên^ Wis ft L Eere-promotie van Winston Churchill. De stoet op weg naar da St. Pieterskerk te Leiden Groente naar Duitschland Politieke delinquenten Sportsnippers Kromme spijkers lekker eten en een hoedje van papier j Niet in staat om goederen te leveren Boschbrand op Veluwe AMSTERDAM, 11 Mei. Men heeft ons bi) de beschouwingen over het eerste na-oorlogsche voetbalcontact tusschen de landenploegen van Nederland en België nimmer kun nen vinden in het kamp van de zwartkijkers. Zonder blind te zijn voor den achterstand, dien ons voetbal o.m. door de zooveel tragere bevrijding en de daarmee gepaard gaande hongerperiode van het Westen had opgeloopen, meenden wij toch, dat bij het altijd wat ex- ceptioneele karakter van de wed strijden NederlandBelgië niet bij voorbaat van een succes onzer Zuidervrienden kon worden ge sproken. Zelfs toen In het begin van dit jaar Neöerlandsche waarnemers uit België, Engeland en Schotland terugkeerden met de verzekering, dat wij tegffn dit voetbal niet waren opgewassen, ble ven wij van meening, dat de typische mentaliteit van onze spelers, om Juist onder de moeilijkste omstandigheden het beste te bereiken, den Belgen bij heel hun technischen voorsprong nog parten zou kunnen spelen. Wij meen den dat er tijd en gelegenheid zou zijn om Jonge kerels, die bleken iets in de mars te hebben, tijdig ver trouwd te maken met de vrienden- sfeer van de Nederlandsch-Elftal-Club en met handhaving van enkele oude ren bij wijze van ruggegraat een elftal te vormen, dat niet alleen in staat zou blijken eervolle resultaten te behalen, maar tevens en dat is belangrijker ons uitzicht zou geven op de mogelijkheid, dat er ln een niet kl te 'verre toekomst weer iets méér van ons Oranjeteam te verwachten was. De wedstrijd tusschen Zwaluwen en Roode Duivels te Rotterdam heeft aangetoond, dat onze opinie Juist was. Terwijl het overwicht van de Belgen toch sprekend mocht heeten en de onzen over alle linies in de minderheid bleven, moesten de rood- hemden toch met de kleinst mogelijke zege genoegen nemen. Wel werd daar bij ook door ons opgemerkt, dat de eindstand (23) de Juiste verhou ding van de veldsterkte niet weergaf, maar tenslotte is er behalve veldsterk te ook nog productiviteit van noode om in een wedstrijd den beslissen- den slag te kunnen slaan. Aan het laatste mankeerde bij de Belgen nog wel een en ander en toen puntje bij paaltje kwam, was er maar een klein beetje spelbegrip ln en tus schen de Nederlandsche linies noodig geweest om de nederlaag af te wen den en daardoor het verschil in spel- kwaliteit eenigermate te camouflee- ren. De Keuze Commissie van den K.N. V.B. heeft ons het echter moeilijk gemaakt ons nimmer verflauwd opti misme ook in deze voorbeschouwing van den eersten interlandwedstrijd NederlandBelgië m'i den oorlog uit te drukken. Inplaats van voort te gaan op den weg der vernieuwing en het aan te durven met verantwoor de risico's als Van Bultenen e.a., heeft zij, toen het er op aankwam, allen moed laten varen en zóóver in de historie van het Nederlandsche voetbal teruggegrepen, dat zij ons tenslotte een middenlinie kwam presenteeren, waar niemand eigenlijk aan geloofde, voordat de opstelling officieel bekrach tigd was. Paauwe-Kuppen-De Vroetwij heb ben er op den dag der publicatie van wat wij de Wanhoopsmiddenlinie noemden al genoeg over gezegd. Wat wij van haar verwachten? Het beken de oude spelletje, in de breedte en dan alleen maar zoo lang als een Paauwe met alle respect de moordende spanning van dezen ener veerenden wedstrijd zal kunnen vol houden. Men weet dat wij met de samen stelling van da achterhoede ac toord gaan en in uitersten nood op den betrouw baren Kraak onze hoop vestigen. Men kent onze fopinle over de voorhoede. Holle man, Wilkes, Roo- zen en Rijvers hebben al een zekeren naam ge maakt en verdie nen deze kans om ze deflnltjef te vestigen. Smit hadden we een roemvoller einde Kraak toegedacht dan op Naar wij vernemen zal de minis ter-president, ptof. Sr. W. Seher- merhorn a.s. Zondag den internatio nalen voetbalwedstrijd Nederland België, bijwonen. Het ligt in zijn bedoeling de spelers van beidei elf tallen voor den aanvang van den wedstrijd aan zich te laten voor stellen. de linksbuitenplaats, waar men ln den regel aan snelheid hoven alles de voorkeur geeft. Al deze spelers bij elkaar zullen het moeilijk krijgen. Moeilijker dan wij gedacht hadden en, als wij het goed zien, ook moeilijker dan ze kunnen verdragen. Maar zelfs onder Ou CE 30 N& B10E0 IN HET NEDEQlOnDSCW - f IF TAL KRAAK (Stormvogels) POTHARST v. (Ajax) PAAUWE KUPPEN (Feijenoord) (Sitt. Boys) HOLLEMAN WILKES ROOZEN (V.U.C.) (Xerxes) (Haarlem) O MERMANS CHAVES DECLEYN (Anderlecht) (Gent) (Meehelen) DE VOS VERCAMMEN die omstandigheden hebben we allen moed nog niet verloren. Op het nuchtere papier moet dit team der verrassingen onder doen voor de goed Ingespeelde combinatie der Belgen. Onze kans ls misschien dat deze Oranje-elf, tot het uiterste geprikkeld door de geeselende critleken welke zij in pers en volksmond kreeg, wordt opgezweept tot een enthousiasme en verbeten strijdkracht, die wonderen doen als vanouds. Dinsdag, tijdens den laatsten trainingsavond in de VUC-tenit, hebben onze uitverkorenen een eerste opwekking gehad van dien acrobaat der mentale training bij uitstek Karei Lotsy. Vele minu ten lang hebben de jongens de douche van Lotsy's welsprekend heid genoten Van een gecritiseerdei en beneden peil geschatte ploeg hebben zij zich voelen groeien toit een combinatie van welhaast on waarschijnlijke kracht. Niet omdat Lotsy hun kunnen overschatte, maar omdat hij nu een maal de kunst ver staat krachten te wekken en snaren te bespelen, aan welker bestaan een ander nieit ge dacht zou hebben. Maar tot slot moet het ons tóch van het hart dat wij het betwijfelen of zelfs Lotsy's in- spiratieve rethoriek bij machte zal zijn de mysterieuze krachten te wek ken, die dit elftal tot de zege moe ten voeren. NEDERLAND d. LINDEN (Ajax) DE VROET (Feijenoord) RIJVERS SMIT (N.A.C.) (Haarlem) aanv. (Beerschot) PANNAYE (Tilleur) COPENS LEMBERECHTS (Meehelen) (Meehelen) PUTTAERT (Lyra) (Union St. Gilloise) PAVERICK (Antwerp) aanv. DAENEN (Tilleur) BELGIË iiiiiilliiuiliililllllllllllliiMiiiiiiliiiilliiiiiiliiiiiiiiiiililliltliiiiiiililiiiiiiiliiiliiiimiiiiiiitiiiiliilli llllliiimiiii Om den wereldvoorraad aan graan, welke voor den nieuwen oogst nog ter beschikking kan komen, zoo goed mogelijk te verdeden, is een beroep gedaan op alle landen, het broodrantsoen te beperken tot 300 gram per dag. De regeering is van meening dat, indien wij zullen overgaan tot de invoering van dit rantsoen, wij met andere voedingsmiddelen zullen moeten trachten, de voedingswaarde in calorieën van het levensmidde lenpakket op het tegenwoordige niveau te handhaven. Het zal dan waarschijnlijk noodig zijn andere voedingsmiddelen, b.v. vleesch, h» grootere hoeveelheden in te voeren, aldus minister Mansholt gister avond in zajn praatje „Op de Brug". Hoewel het na de bevrijding mo gelijk was, zoo vervolgde spr., de voedselvoorziening vrij snel tot een redelijk peil op te voeren, blijft er neg steeds een zwakke schakel, nJ. de vetvoorzienmg. De wereld- sohaarsohte aan vet is zoo mogelijk nog ernstiger dan die aan granen. Dit heeft tengevolge gehad, dat wij tot dusver steeds met een uiterst minimalen werkvoorraad hebben moeten mamipuleeren. Zoo hangt de regelmatige distributie van het ook naar ons inzicht nog te lage vetramtsoen volkomen af van een ongestoorden aanvoer van grond stoffen en regelmatige verwerking. Daarbij komt nog, dat de melk productie, mede tengevolge van het droge weer, belangrijk beneden de raming is gebleven, zoodat deze aanzienlijk minder is dan voor de zen tjjd van het jaar verwacht mocht warden. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bemhard, die de eere promotie van Winston Churchill in de St. Pieterskerk te Leiden bijwoondenbegroeten Churchill Op vragen van het Kamerlid Ne- derhorst betreffende dë door de pro cureurs-fiscaal te volgen gedragslijn bij de buitenvervolgingstelling van politiek verdachten heeft de minis ter van Justitie o.m. geantwoord, dat aan de procureurs-fiscaal bij de Bij zondere Gerechtshoven opgedragen is al de politieke delinquenten voor waardelijk bulten vervolging te stel len, ten aanzien van wie kan worden verwacht, dat het Tribunaal geen verdere interneering dan de bereids ondergane zal opleggen. Van een overmatig gebruik van de bevoegd heid tot voorwaardelijke buitenver volgingstelling is echter naar de mee ning van den minister geen sprake. Kampioenschap eerste klasse drie banden. Uitslagen: Wevers 47 Go- bltz 50. Sweering 38 Barnkamp 50, Mutsaerts 31 Tournier 50 Helnrich 36, Baay 50 Wevers 50 Tournier 39, Sweering 50 Baay 43, Barnkamp 50 Mutsaerts 43, Gobltz 50, Helnrich 43. De Amsterdammer Gobltz heeft thans de leiding. Mermans (Anderlecht) zal de linksbuitenplaats in het Belgisch voetbalelftal bezetten. Leipzig heeft zijn twaalf eeuwen oude jaarbeurs na ja ren van oorlog en Nazidom doen herleven en heeft zich daarbij aangepast aan de omstandigheden. De nadruk is gelegd op gebruiks goederen en opnieuw verwerkte materialen, en de meeste nouveau- té's en snufjes, waarvoor de beurs vroeger bekend stond, zijn nu ver bannen. Bijna geen van de 28.000 stand houders was in staat de goederen direct te leveren. Zij legden zeer tactvol aan de geïnteresseerden uit, dat de belangrijkste goederen, zoo als voedsel, textiel, kolen, ijzer en staalproducten streng gerantsoe neerd waren en dat het gebrek aan grondstoffen hen zou beletten hun orders uit te voeren voor het ver strijken van een periode die lag tusschen de drie maanden en een jaar, dat de glanzende tentoonge stelde producten eerder monster waren dan goederen, die eerstdaags op de markt te koop zouden wor den aangeboden. Sommigen bekenden, dat zij slechts gekomen waren, omdat zij „er in het verleden altijd een stand hadden gehad en niet vergeten wil den worden," Er waren aluminium pannen, die de Duitschers hard noodig hebben, maar de pannen, die er waren ten toongesteld, waren slechts bij wijze van monsters vervaardigd en een tekort aan materiaal maakte het onmogelijk de onmiddellijke pro ductie ter hand te nemen, zeide de standhouder. De meesten van hen, die orders plaatsten, waren kleine Duitsche zakenlieden, die er op uit waren de goederen te bemachtigen, die er sinds den oorlog al niet meer ge weest waren. Buitenlandsche koo- pers waren er niet. De meeste affaires schenen te worden gedaan door zaken, die op nieuw verwerkte materialen lan ceerden. Vele vrouwen plaatsten orders voor hoeden van gekleurd en gevlochten papier vervaardigd. Hiervoor werden geen textielpunten gevraagd. De kooper moest een kilo papier inleveren voor een hoed, maar zelfs hier zou er wel eenige vertraging zich voordoen bij de uit voering van de orders, daar de fa brikanten geen touw hebben voor het bijeenbinden van het materiaal. Andere firma's maakten vloer matten van oude motorbanden, bo den zich aan voor het bergen en afbikken van beschadigde bakstee- nen, of verkochten machines voor het rechtbuigen van kromme spij kers. Er waren 250 speciale restaurants voor de bezoekers van de jaarbeurs. Op vertoon hun hun toegangskaartje voor de jaarbeurs kregen zij een levensmiddelenkaart voor zwaren arbeid voor den duur van hun be zoek. Zij kregen ook een speciaal rantsoen van 24 sigaretten. Velen drukten hun verbazing uit over het menu, dat voor hen was samenge steld: 200 gram vleesch, voldoende spinazie en bieten, aardappels. Sommigen zeiden dat zjj in jaren niet zoo goed gegeten hadden. Daarbij komt dat in onze havens sedert eenigen tijd een arbeidscon flict gaande is. Het is naar onze meening onverantwoordelijk, om in de buitengewoon moeilijke situatie, waarin onze voedsel voc Mepi^g nog steeds verkeert, bij het oplossen van een dergelijk conflict niet den weg van overleg en arbitrage, doch die van staking van het werk te kiezen. Spr. was verplicht mede te deelen, dat bij voortduring van het conflict, hjj zich genood zaakt zal zien 26 Mei het vet- rantsoen te verlagen. Minister Mansholt deed nogmaals een ernstig beroep op de betrokke nen bij dit conflict, er in ieder ge val voor te zorgen, dat onze voed selvoorziening niet nog meer in ge vaar wordit gebracht. Spr. wees op het verschijnsel, dat er gfoente op de veiling wordt doorgedraaid en daarna op de mestvaalt terecht komt. Zeer be langrijk is voor ons steeds geweest, zoo*vervolgde spr., de export ran tuinbouwproducten naar Duitsch land, maar het zal zonder meer duidelijk zijn, dat Duitschland als 'normale klant voor onze tuinders voorloopig heeft afgedaan. Niet dat Duitschland onze groente niet noo dig zou hebben, maar men is slechts in staat voedingsmidde len te importeeren en te betalen, welke een hooge voedingswaarde bezatten. De geallieerde bezettings autoriteiten in Duitschland zijn derhalve niet geneigd onze groen te af te nemen. Wij dienen hierbij ook wel te bedenken, dat Engeland en Amerika op het oogen- blik een groot, gedeelte van het Duitsche volk van voedsel moeten voorzien en dat dit een zwaren fi- nancieelen last legt op het Engel-! sche en Amerikaansche volk. Wi) staan op het standpunt, dat wij dan ook niet kunnen eischen, dat de overschotten van onze groenteproductie door de geallieerde autoriteiten ln Duitschland worden afgenomen tegen een prijs, welke bij nor malen export mogelijk is. WU zijn ook bereid terwille van het voorkomen van voedselvernieti- ging deze groente ver beneden den kostprijs aan Duitschland te leveren. Te dezer zake is thans overeenstemming bereikt, zoodat vernietiging van groen te tot het verleden zal behooren. Brandwachten in de omgeving van Apeldoorn meldden Vrijdagmid dag een zwaren brand ln de bosschen ten Westen van den Arnhemschett Karweg te Putten (Veluwe), behoo- rende tot het bekende landgoed „Groot-Sprlel". Ijlings werden alle boschbrandweren uit de omgeving gealarmeerd, alsmede de brandweren van Putten, Voorthulzen, Nunspeet en Apeldoorn. Dank zij den tank wagen van deze laatste gemeente wist men een midden in het bosch liggende boerderij en boschwachters- woning te behouden, ook militairen uit Ermelo, de Harskamp en Stroe verleenden krachtig assistentie. Niet temin werd een oppervlakte van ca. 50 HA. een prooi der vlammen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 5