Proeve van ontwerp van wet op de bedrijfschappen Churchill voor de journalisten Industrie in Kennemeriand Benzine en olie vrij Ingediend door het „Centrum voor Staatkundige Vorming" Hoe men in Engeland complexen bouwt Vele geschenken voor Churchill Van het witte doek ZATERDAG 11 MEI 1946 PAGINA 7 Met ingang van 1 Juni STADSNIEUWS Het conflict bij „De Eendracht" Expositie Schoonbrood en Stauthamer ZIJN MEENING OVER VREDESPROBLEMEN „DE VRIJHEID VLAGT" Tooneelisten bijeen Portefeuille gestolen BOLLENSTREEK „Het Vierde Beest" Voortbrengselen der elf provincies AGENDA Frans Halsmuseum De commissie, ingesteld door bet Centrum voor staatkundige vorming (Katholiek Vormings instituut op Staatkundig gebied) ten einde van advies te dienen inzake het „voorontwerp van wet op de bedrijfschappen", door mi nister Vos aan belanghebbenden en belangstellenden voorgelegd ter fine van „wel overwogen sug gesties en critiek", is met haar werkzaamheden gereed gekomen. Zij heeft het resultaat van haar studie en overleg neergelegd in een „proeve van een ontwerp van wet op de bedrijfschappen en den sociaal-economischen raad". Deze proeve verschijnt thans in druk Aan de inleiding tot de proeve rau een ontwerp van wet wordt het vol gende ontleend: Ten einde haar principieele en practische bezwaren duidelijk uit te laten komen, heeft de commissie den technlschen opzet-en de terminologie van het voorontwerp- Vos zoo veel mogelijk gevolgd. De commissie is zien wel bewust, dat haar proeve geen afgewerkt ontwerp van wet is, dat gereed is voor de be handeling in de staten-Generaal. In tegenstelling tot het voorontwerp-Vos is in de onderhavige proeve getracht de gedachte, dat het bedrijfschap een eigen doel en bijgevolg ook een eigen taak heeft, onderscheiden van het doel en de taak van den staat, na der uit te werken. In bedrijfslichamen, in den echten zin van het woord, is geen plaats voor directe participatie vanwege de centrale overheid. Het voorontwerp- Vos stelt zich op het standpunt van directe participatie. In de proeve is de participatie indirect. In de plaats van den door de Kroon benoemden commissaris, die ambtshalve voor zitter is van het bestuur en voor zien van tal van bevoegdheden, tre den eenerzijds de door de gewone leden van het bestuur gekozen voor- Bitter en het dagelijkseh bestuur, anderzijds de waarnemers, die door den minister kunnen worden be noemd. Deze waarnemers van de centrale overheid hebben in het be stuur slechts raadgevende stem. Voor het toezicht op de bedrijfschap pen wordt de sociaal-economische raad ingeschakeld, die in het voor ontwerp-Vos niet voorkomt. Voor wat den opbouw betreft, wordt het voorontwerp-Vos be- heerscht door de gedachte aan be drijfschappen, die verticale kolom men omvatten. De commissie stelt zich niet op een theoretisch voor keurstandpunt t.a.v. verticale of ho rizontale organisatie. De behoeften van het bedrijfsleven bepalen de richting van de keuze. In den tech- nischen opzet van deze proeve van een ontwerp is uitgegaan van hori zontale bedrijfschappen, die voor al le daarvoor in aanmerking komende aangelegenheden kunnen worden samengevat in verticale lichamen- Anders dan in het voorontwerp- Vos is het terrein, waarop het be drijfschap regelend kan optreden, in dit ontwerp omlijnd. Het bedrijf schap is slechts bevoegd, voor zoo ver de wet het bevoegd verklaart. Voor aangelegenheden, die het be drijfschap kan regelen, geldt echter onverminderd de bevoegdheid van den minister aanwijzingen te ge ven, wanneer hij zulks in het alge meen belang noodzakelijk acht. Bij niet opvolging, of opvolging in strijd met het algemeen belang, kan de minister zelf de noodige rege lingen vaststellen. Wanneer het bestuur van het be drijfschap in kamers is ingedeeld, onderwerpt de economische kamer alle autonome verordeningen aan het oordeel van de sociale kamer. De goedkeuring van de laatste is noodig voor autonome verordenin gen, die aangelegenheden regelen, die in belangrijke mate van invloed zijn op het sociale terrein. Deze aangelegenheden worden aangewe zen door den sociaal-economischen raad. Het voorontwerp-Vos bepaalt zich hier tot overleg tusschen bei de kamers, wanneer het naar het oordeel van den commissaris be sluiten betreft, die voor de andere kamer belangrijke gevolgen kunnen hebben. Ten besluite van deze opsomming van belangrijke verschilpunten tus schen deze proeve van een ontwerp van wet en het voorontwerp-Vos moge dienen, dat in tegenstelling tot het voorontwerp-Vos de proeve een regeling geeft voor den sociaal- De distributie van benzine, van motorolie en van alle andere smeeroliën en vetten zal met in gang van 1 Juni a.s. worden opge heven. De voorraadpositie 'van benzine is in de laatste maanden veel gun stiger geworden en deze situatie deed de regeering overwegen of de distributie kon worden opgehevei). In de toekomst kan op een be vredigenden aanvoer worden gere kend. Vervolgens zal door de op heffing van de benzinedistributie het verbruik niet beduidend stij gen. Daarenboven wordt er door de opheffing van de benzine-distribu- tie een bedrag van ong. 1% mil- economischen raad. Deze raad nu is een gemengd lichaam, waarin de centrale overheid wel direct parti cipeert. Zijn bevoegdheden zijn be langrijker, dan in het begeleidend schrijven bij het voorontwerp-Vos wordt gesuggereerd. In aansluiting op het bericht betreffende het dreigend conflict bij de coöperatie „De Eendracht" geven wij hieronder het stand punt weer van het bestuur. Het deelt mede niet afwijzend te staan tegenover loonsverhooging en is bereid een verhooging in te voeren, die belangrijk uitgaat bo ven 25 pet. Het meende, dat een en ander bij den rijksbemiddelaar in bewerking was. Het heeft thans aan de Bedrijfsunie voorgesteld Donderdag 16 Mei in vergadering bijeen te komen en de loonsver hooging te hespreken. Maandag 13 Mei, 8 uur, wordtin het R.K. Vereenigingsgebouw te Heemstede een propagandaverga- dering van de Kath. Volkspartij ge houden. Op 17 Mei kiest U no. 1 van Hjst 2, maar alle andere dagen fa. M. C. HOOIE, die nog steeds goede prijzen betaalt voor Uw naai machine. Defect geen bezwaar. Bel ons even of stuur een kaartje. Wij komen bij U aan huis. AdresRijksstraatweg 250, Haarlem-Noord - Tel. 22787. (Ingez. med.). Men zou, en zeker niet ten on rechte, kunnen veronderstellen, dat de cartons voor glas-in-lood en de schilderijen, die tezamen zijn ge- exposeerd in de Kunstzaal Leffe- laar aan de Groote Markt, niet van één hand zijn. De catalogus en de signatuur ver tellen ons echter, dat het wél zoo is, n.l. van de hand van den Lim burger H. Schoonbrood, die ons hier werk toont uit twee periodes: de eene rijk van speelsche barok, zooals we die uit Limburg kennen, in warme, maar donkere kleuren, waarvan hij zich sinds kort heeft losgemaakt, èn het nogal versche werk, waar hij in een strakker (misschien naïever) lijn en sim peler kleur en manier van doen, zoekt naar een nieuwen vorm, om zich te uiten, en dit zoeken, hier en daar wat opzettelijk en te zeer manier, is duidelijk waar te nemen. Bij de cartons is het eenige uit de nieuwe periode een drietal schet sen voor een raam in de Theresia- kerk, dat in compositie zoowel als in teekening en kleur sterk ver schilt van het omringende werk. Wie door het nieuwe vrije werk niet overtuigd kan worden, bekijke eens aandachtig de vrouwenpor tretjes, die, doordat zij sterker ge bonden zijn aan het model, nog niet zoozeer meedoen in de evolutie. Mede-exposant is Cephas Staut hamer, met een serie knappe en tevens prachtig geteekende studies en eenig beeldhouwwerk, waarvan de portretten ons het meest inte resseeren. „19401945" stijgt veruit boven de actueele gedachte, èn bo ven de materie èn boven de afme tingen. Gaarne hadden wij ook groote beelden, al was het in gips, van Stauthamer gezien. De tentoonstelling is tot 29 Mei en wel op werkdagen van 105 uur geopend. L. T. Burgemeester Reincilda verwelkomt zijn collega uit Derby, den heer T. Johnson, die met de sportdelegatie uit Engeland is meegekomen. Den laatsten tijd heeft het ge meentebestuur van Velsen plannen besproken industrieën in de ge meente te vestigen, waarbij het in het bijzonder het oog had op kleine bedrijven. Bij de besprekin gen is ook de aandacht gevestigd op de wijze, waarop in Engeland industrieën gesticht zijn. Daarover wisten de heeren H. A. Maaskant, een der ontwerpers van het nieuwe uitbreidingsplan van Velsen, en ir. A. G. van der Veen, chef van den Economisch-Technologischen dienst van de Kamer van Koophandel in Zuid-Holland, die kort geleden een studiereis van drie weken hebben gemaakt door industrie-centra van Londen, Zuid-Wales en Schotland, meer te vertellen. B. en W. waren van meening, dat hun ervaringen van belang waren voor anderen en hadden Vrijdagmiddag in de Raadzaal een bijeenkomst uitge schreven, welke bezocht was door vertegenwoordigers van gemeente besturen uit de omgeving en indus- trieelen. Na een inleidend woord van den burgemeester, mr. Kwint, merkte ir. van der Veen op, dat binnenkort alle krachten ingespan nen moeten worden, om handel en nijverheid op het oude peil terug te brengen. Daarom is het van be lang na te gaan hoe de situatie is in het buitenland en welke wegen lioen gulden per jaar bespaard terwijl een groot aantel ambtena- 1 daar bewandeld zijn. Een onder ren voor andere bezigheden be- zoek in Engeland wees uit, dat schikbaar komt. idaar in de laatste dertig jaar de overheid en particulieren den bouw van fabrieken ter hand heb ben genomen en exploiteeren. Door een complex te beheeren kunnen collectieve voorzieningen, zooals voor gas, water, electri- teit enz. getroffen worden, waardoor de kosten lager worden. Spr. was van meening, dat deze manier van industrie-bouw en exploitatie de aandacht verdient van de Neder landers, als binnenkort het vraag stuk der huisvesting aan de orde komt. Aan de hand van een serie licht beelden deed de heer Maaskant mededeelingen over. de inrichting der industrie-centra, welke niet alleen bestaan uit gebouwen, maar ook uit recreatie-oorden, tuindorpen enz. Spr. zeide voorts, dat de in dustrie-bouw een geldbeleggings object is geworden, zooals Neder land dat kent bij den woningbouw. Groote fabrieken worden over het algemeen in ons land niet ver huurd, doch ze zijn eigendom van de maatschappijen, welke ze ge bruiken. Zelfs langs hoofdwegen in Londen kent men panden, welke verdieping voor verdieping ver huurd zijn. Tenslotte merkte spr. op, dat de industrie in Engeland op een ander peil staat dan in ons land. in de eerste/plaats is de be- olking meer op de fabrieken aan gewezen in bepaalde streken, maar bovendien is in de oorlogsjaren hard in de bedrijven gewerkt. In ons land daarentegen zijn de ar beiders uit de fabrieken naar Duitschland overgebracht en ma chines zijn weggehaald. Daardoor heeft Nederland een flinken ach terstand. Zonder eenig spoor van vermoeie nis nog te toonen, goed gehumeurd, trad vanmorgen Churchill in het paleis te Amsterdam den hoofdredac teuren van de Nederlandsche bla den tegemoet met een goeden mor gen en de vraag „Wat kan ik voor u doen?" Waarop het gebruikelijke snelvuur van vragen volgde. Gelooft u, dat Frankrijk snel zal regenereeren? Ja, dat geloof lk. Wat prefereert u, een West- Europeesch blok of een federatie, die geheel Europa omvat? Het laatste. Moet Duitschland in die fede ratie opgenomen zijn? Ja. Maar na ontwapend te zijn en geschoeid op onze politieke leest. En wat die ontwapening betreft, zij moet zich ook uitstrekken tot de in dustrieën, die oorlogsmaterieel kun nen vervaardigen. Is u ook niet van meening, dat men Pruisen en het overige Duitsch land moet onderscheiden? Dat ls altijd mijn meening ge weest, ja. Dan gaan de vragen in een eenigs- zins andere richting. Er wordt ge constateerd, dat zich overal nog haarden bevinden van fascisme en nationaal-socialisme, en de vraag luidt, hoe Churchill meent, dat men deze moet uitroeien. Met democra tische middelen? Churchill aarzelt geen oogenblik. Ja Eli hij verbindt er een nauw plei dooi aan voor de fundamenteele be ginselen van de democratie, die hij het juiste gedefinieerd acht als re geering voor het volk door het volk. In het bijzonder legt hij den nadruk op de onafhankelijkheid der recht spraak. En dan raakt de conferentie toch weer aan de internationale po litiek, wanneer hij constateert, dat democratie vanzelfsprekend betee- kent vrije verkiezingen. Hij acht het woord democratie veel misbruikt op het oogenblik. De jongste historie komt op het tapijt. Wat was Hitler's grootste fout? Dat hij zich na München niet fatsoenlijk heeft gedragen. Wat was voor u de zwartste dag van den oorlog? Ik kan niet een bepaalden dag noemen. Wel kan ik zeggen, dat ik het gevaar van de ü-booten zwart heb ingezien. En zwarte momenten waren natuurlijk Singapore, To- broek. En wat was het keerpunt? Pearl Harbour. Dat verzekerde ons de hulp van de Vereenigde Staten. En dan nog eenige meer persoon lijke vragen. Hoe hij de Nederland sche sigaren vroeger vond? Uitstekend. Ja, hij is in krijgsgevangenschap geweest. In den boerenoorlog. Smuts heeft hem toen ondervraagd. Van toen dateert hun vriendschap. Ja, hij heeft, gelooft hij, den man, die hem gevangen nam, gisteren de hand geschud. Hij spreekt tenslotte in antwoord op een dankwoord van Mr. Rooy, voorzitter van den Nederlandschen journalistenkring, over de vrijheid van de pers. Hij acht haar nood zakelijk en wenscht haar in alle landen. Maar zij moet berusten op verantwoordelijkheid en fair play. Zijn enorme sigaar is nog niet tot de helft, als hij zich verontschul digt en zich terugtrekt. Op uitnoodiging van de tooneel- ccmmissie van het comité ter vie ring van het zevenhonderdjarig be staan van Haarlem als stad zijn gisteravond alle plaatselijke dilet- tanten-tooneelvereenigingen bijeen gekomen in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond, waar dr. P. H. Schroder een uiteenzetting gaf van zijn historisch openlucht spel „De Vrijheid vlagt". Voor de uitvoering van dit spel, dat in Au gustus op de Groote Markt zal worden opg oerd, zal gebruik wor den gemaakt van 250 perscr-en alt dilettantengezelschappen, ie er 40 'n speelrol krijgen en de ove rigen als figuranten zullen optre den. De hoofdrollen worden ver tolkt door bercepsacteurs. Voor het stadhuis wordt een po dium gemaakt, dat een frontbreed te van 18 meter zal hebben. Daar omheen zullen op de Groote Markt tribunes worden gebouwd. Gisteren kwam in een schoen makerij in Haarlem-Noord een on bekend gebleven individu, dat zich voorstelde als controleur van Bouw en Woningtoezicht en in deze kwa liteit de woning wilde onderzoeken. Terwijl de niets vermoedende schoenmaker den controleur door het huis leidde, kwam een andere persoon de zaak binnen en nam de portefeuille van den schoenmaker, die hij in zijn winkel had laten lig gen, mede. Toen beide personen verdwenen waren, ontdekte de schoenmaker den diefstal en deed hiervan aangifte bij de politie. Zondag 12 Mei hoopt het echt paar J. de GoedeIJlstra, Midden- tuindorplaan 8, Haarlem-W., zijn 50-jarig huwelijksfeest te vieren De R. K. Harmonie Euphonia zal dien avond 8 uur een serenade brengen. Meer dan drie uur heeft Henri de Greeve zijn gehoor in de zaal van „Flora" te Hillegom geboeid met zijn voordracht „Het Vierde Beest". Zelden of nooit heeft het publiek in deze gemeente zich zoo laten boeien als met deze voor dracht, waarin dramatische mo menten afwisselen met humoristi sche scènes. De heer J. Rusman, voor zitter van de Kath. Jonge Mid-- denstandsvereeniging, welke het initiatief nam tot deze voordracht, opende met een kort woord dezen a-'ond. Zondagavond zal het geheel ge restaureerde R.K. Vereenigingsge bouw aan de Schoollaan te Benne- broek op feestelijke wijze worden heropend. Pastoor Janssen Schmidt zal een feestrede uitspreken en de jongste loot aan den bloelenden boom van het Bennebroeksche too- neelleven, de R.K. Tooneelvereeni- ging „Bennebroek" zal debuteeren met het tooneelspel „Een, die niet geteld wordt". De opvoering van dit spel wordt 13 en 19 Mei her haald. Vanmorgen heeft het Dutch Allied Goodwill ten paleize op den Dam Churchill een geschenk overhandigd, dat representatief voor het geheele Nederlandsche volk mag worden ge noemd. Het bestond ni. uit een mijnwerkerslamp uit Limburg, een zeer modern klein radiotoestel uit Noord-Brabant, Zeeuwsche knoopen uit Zeeland, bijzonder mooi glas werk uit Leerdam, daarbij nog een kunstvoorwerp uit de Delftsche Aardewerkfabriek: uit Noord-Hol land het model van een Noord-Hol- landsche molen, uit Gelderland een zilveren legpenning uit de Battle of Arnhem, uit Utrecht Oud-Hollandsch. postpapier, uit Deventer een op bij zondere wijze "erpakte Deventer koek, uit Drente t.r oud-Drent - sche wandelstok, uit Gig -gen een oud-Groningsche koffiekan' met comfort, uit Friesland 2 Makkum- sche borden met inscriptie, uit de Overzeesche Gebieden een doos met bijzonder uitgezochte sigaren. Het geheel was in een groote bloemen mand opgemaakt. Stadsschouwburg: 11 Mei 8 u., Co- media" met „Prof. Klenow"; 12 Mei 8 u„ „Comedia" met „Tartuffe"; 14 Mei 8 u., „Het Rresidentie Tooneel" -met „Toontje heeft een paard ge- teekend"; 16 Mei 8 u., „Comedia" met „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet." Groote Kerk: 13 Mei 89 u., Orgel bespeling; 15 Mei 8 u., H.O.V.; 16 Mei 34 u., Orgelbespeling. Bioscopen Rembrandt: 2, 4.15, 7 en 9.15 u., „De Roode Aarde"; Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 u., „Alarm in mijn 17"; Frans Hals: 2, 4.30, 7 en 9.15 u., „Zet 'm op, George". Spaarne bioscoop: 2, 4.15. 7 en 9.15 u., „Het dulvelspaard" (III). Apotheekdiensten De Zondag- en avonddiensten der apotheken worden in de week van 12 tot 25 Mei waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Grijseels van Hees, L. Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals- Apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. Behalve de twee geprolongeerde films: „Roode Aarde" en „Zet hem op George", wordt rteze week een een voor Haarlem nieuwe film. ge titeld „Alarm in mijn 17", vertoond en wel in het Luxor-theater. Het is een werk, dat ongetwijfeld zijn kwaliteiten heeft, zoowel filmisch als wat spel betreft. Deze indruk wekkende rolprent, waarvan het verhaal zich in een mijnstadje af speelt, is gemaakt naar een roman van dr. A. Cronin. Boven 18 jaar. De film „Dertig dagen corvee", die in Cinema Palace draait, heeft de Kath. Film-Actie afgekeurd, zoodat ze voor Katholieken niet toelaatbaar is. In de expositiezaal van het Frans Halsmuseum zal een ten toonstelling worden gehouden van een keuze uft het werk van Kathe Kollwïtz. Deze tentoonstelling zal worden geopend Donderdag 16 Mei en dagelijks tot en met Zondag 2 Juni te bezichtigen zijn van 10 tot 16 uur, op de Zondagen echter van 13 tot 16 uur. De toegang is aan de achterzijde van het Museum aan het Klein Heiligland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 7