Verklaring van Hoogwaardig Episcopaat Feestelijke rondvaart De prinsesjes aan de hand van den Engelschen gast Nederlarid-België 6-3 Bezoek aan paleis Soestdijk Simla-conferentie afgebroken Tot hoofd en hart Koningin en Churchill op bevlagde IJ Vloot van schepen volgde het hooge gezelschap Z.H. de Paus spreekt tot Portugal Geen ontmoeting Soekarno - S jahrïr Het weer H.M. de Koningin aanwezig HET HAVENCONFLICT Verhooging van het electriciteitsrantsoen 69ste JAARGANG No. 23542 MAANDAG 13 MEI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weeï ONDERHANDELINGEN MET AZERBEIDSJAN MISLUKT O NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Zondag is in alle kerken voorlezing gedaan van het volgende schrij ven van het Hoogwaardig Episcopaat: Op Vrijdag 17 Mei zullen de verkiezingen plaats vinden voor die Tweede Kamer der Staten-Generaal. In verband met deze en andere komende verkiezingen achten Wij het Onzen plicht de katholieken te wijzen op de groote verantwoordelijkheid, welke voor hen uit het kiesrecht voortvloeit. Wü volgen hierin na onzen H. Vader den Paus, die onlangs tot de Vastenpredikers der Romeinsche Kerken heeft gezegd: „Het uitoefenen Van het kiesrecht is een daad van zware, zedelijke verantwoordelijkheid, tenminste als het gaat over het kiezen van per sonen, die geroepen worden om aan het vaderland zijn staatsregeling en zijn wetten te geven; vooral als die wetten b.v., tot onderwerp hebben de viering van de feestdagen, het huwelijk, het huisgezin, de school en de ordening in rechtvaardigheid en liefde van de onder scheidene sociale toestanden. Het behoort tot de bevoegdheid van de Kerk, aan de geloovigen de zedelijke verplichtingen uiteen te zetten, die uit het kiesrecht voortvloeien." B.G. In ons vaderland bestaat niet alleen het kiesrecht, maar ook do kiesplicht. Niemand mag dit recht en dezen plicht onderschatten. De kbmende verkiezingen zullen in belangrijke mate beslissen over de groote lijnen van het regeeringsbeleid, dat bij den geestelijken en stoffelijken opbouw van ons vaderland gevolgd zal worden. In de voorbije jaren van onderdrukking en overheersching hebben wü aan den Hjve ondervonden, wat het zeggen wil, als het volk van lederen werkelijken Invloed op het staatsbestuur beroofd is. Daarom moeten alle katholieken niet alleen het hun gegeven kies recht als een voor het algemeen welzijn nuttige instelling waardeeren, maar ook metterdaad den hun bij de wet opgelegden kiesplicht ver vullen. En daar ook het staatkundig léven op de zedelijke normen van het Christendom gebaseerd moet zijn, moeten zij het zich tot plicht rekenen slechts die personen te kiezen, waarvan zij met recht mogen verwachten, dat zij zich op het terrein van wetgeving en bestuur zullen laten leiden door deze normen, welker naleving naar Onze overtuiging in de gegeven omstandigheden het best gewaarborgd wordt door de Katholieke Volkspartij. Op deze wijze zullen zij niet alleen de belangen van den godsdienst en de goede zeden dienen, maar ook het welzijn van ons dierbaar vaderland. Gegeven te Utrecht den 4den Mei 1946. t JOH. KARDINAAL DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht, t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond, t J- P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem, t W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop van 's-Hertogenbosch t J. W. M. BAETEN, Bisschop-Coadjutor van Breda. Zaterdagmiddag het zonbeschenen Amsterdamsche IJ met zijn talrijke bevlagde en gepavoiseerde schepen en) scheepjes bood een feestelijk en beweeglijk schouwspel, zooals wij het in jaren niet hebben gekend heeft H. M. de Koningin in gezelschap van haar gasten Winston Churchill, diens echtgenoote en dochter en een klein gezel schap genoodigden, waaronder zich leden van het dagelijksch bestuur van de hoofdstad, de Engelsche gezant en de havenmeester van Am sterdam. bevonden, een tocht per motorboot gemaakt door de Amster damsche havens. Het Is in al zijn vroolijke, ongedwongen en spontane opgewektheid een van de hoogtepunten geworden van dit vijfdaagsche feest, flat H. M. de Koningin haar illusteren gast heeft bereid- Overweldigend was de belangstel ling op het IJ. waar een vloot van kleinere en grootere stoom-, motor en zeilschepen aan de oevers en' ver der op het water langs de breede vaargeul gemeerd lag, bemand met een zoo groot aantal passagiers, dat vele schepen zwaar slagzij maakten. Van alle masten wapperden groote rood-wit-blauwe vlaggen ln den vrij straffen Noord-Oosten wind en daar onder en tusschendoor dansten de kleine pavoiseervlaggetjes aan hun lijnen als kleurige confetti. Aan stei ger 9 van de De Ruyterkade lag het overdekte motorscheepje, fleurig met bloemen versierd, gereed ter ont vangst van de Landsvsouwe, den Brltschen Staatsman en de overige genoodigden, wier komst met luid gejuich werd begroet. Langs den voormast van het schip schoot de Koninklijke Standaard omhoog, by het roer ontplooide de nationale drie kleur haar banen en begeleid door enkele motorbooten van de Rijks politie stevende het vaartuig met de hooge bezoekers het woelige IJ op, op korten afstand gevolgd door een aanvankeiyk kleiner later steeds aangroeiende vloot van schepen en scheepjes, volgeladen met belangstel lenden, die uitzwermden over het breede IJ. Het zal wel niet heelemaal ln overeenstemming zyn geweest met de voorschriften van de politie, dat deze heele armade H M. de Koningin en Churchill op hun tocht door de Amsterdamsche havens vergezelde, maar om dat te beletten zou de po litie moeten hebbén kunnen be schikken over een algen vloot. Overigens verliep de tocht uitste kend. Er heerschte een allergenoeglijkste drukte op het IJ. vol rumoer, vol Ter gelegenheid van het feest van de kroning van O. L. Vrouw van Fatiroa heeft Z. H. de Paus heden middag bet Portugeesche volk toege sproken. kleur, vol gejuich, vol levendigheid. Om half vijf keerden de hooge be zoekers terug aan de De Ruyterkade, waar H M. de Konjngin en Churchill in een open auto stegen en terug re den naar het Paleis, gevolgd door 'n tweeden auto, waarin Churchill's echtgenoote en dochter hadden plaats genomen, die deelden ln de ovaties van de menigte. Langs den weg, welken Churchill Zondag volgde om zich naar het paleis Soestdijk te begeven, was het op vele punten zeer druk. Allerwegen heersch te groot enthousiasme toen dé stoet passeerde. „Op den Rijksweg nabij ho tel Jan Tabak, op de grens van de gemeente Bussum en Naarden, had zich een enorme menigte verzameld, welke bij de komst van Churchill het politiecordon verbrak en den rijweg opdrong, zoodat van het houden van een redevoering door den burgemees ter van Naarden, den heer J. E. Bod- deus Hosang, niets kon komen. De burgemeester bood Churchill namens de inwoners van Naarden een kruik ouden Hollandschen jenever aan. Op het kruispunt bij Laren was eveneens een groote menigte samen gestroomd en hier werden Churchill bloemen aangeboden. In paleis Soestdijk was aanwezig een afvaardiging van het Nationaal Instituut, die Churchill een collectie van de tijdens de bezetting boven Nederland uitgeworpen „Flying Dutch man" aanbood. Na den maaltijd begaf het ge zelschap zich naar het park achter het paleis, waar de prin sesjes Irene, Beatrix en Margriet met Churchill aan de hand naar den grooten vyver wandelden. Een alleraardigst huiselijk tafe reeltje, Churchill met de vroolijk babbelende prinsesjes daar aan het water. Eenige oogenblikken later kwamen ook Prinses Juliana en Prins Bernhard. Kort daarna aanvaardde de familie Churchill den terugtocht naar Amsterdam. De bespreking tusschen Soekarno en. Sjahrir is niet doorgegaan, daar Soekarno Djokjakarta moest verla ten voor een vierdaagsch bezoek aan Cheribon. Deze onverwachte reis van den „president" veroorzaakt vele veronderstellingen, daar het on derhoud van hem met Sjahrir van essentieel belang beschouwd werd voor de hervatting der besprekingen met de Nederlanders. Aan Winston Churchill met zijn vrouw en dochter werd ten pa- leize Soestdijk een lunch aange boden. De Prinselijke familie mei haar gasten in den tuin van hei galeis na de lunch tot Dinsdag- Verwachting avond: Meest matige wind tusschen Noord en Oost. In het Noord- Westen van het land hier en daar een buitje. Vrij koud. Zon onder 20.33. Maan 18.39 4.34. Zon op 4.50. AMSTERDAM, 12 MEI..— Dit was een groote dag voor het Nc- derlandsche voetbalGroot om de volkomen onverwachte en klin kende 63 zege op de Belgen, maat niet minder groot door het feit dat H. M. de Koningin deze gelegen heid had aangegrepen om voor het eerst in Haar leven met de voetbalsport te komen kennis maken. Er ging een golf van verrassing over de tribunes toen het publiek, op iets ongewoons attent gemaakt door eenige beweging op de eere- iribune, daar eensklaps de gestalte in. het lila ontdekte. Men gaf het al door, vóór. men zich goed en wel gerealiseerd had dat Zij-het werkelijk was: De Koningin ls er! Een oogen- blik wendde men zich af van het kykspel op het groene veld, ondanks het feit dat het Nederlandsch elftal na met 21 de leiding te hebben genomen, opnieuw ten aanval toog Een paar menschen zwaaiden mot hoeden, jubeldenen direct schal den de juichkreten door heel het stadion. Eén qogenblik maar, want de wedstrijd vroeg in dat stadium alle aandacht. Maar toen de Landsvrouwe na den strijd het stadion verliet, reed zy door een haag van juichende men schen, die duidelijk toonden hoezeer zy dit sympathiek gebaar van H.M. op prijs stelden en hop Innig ay zich aan Haar verknocht voelden. Het was misschien een van de grootste ovaties, die zy ooit ontvangen had. In de tweede helft van den wed- stryd voegden ook H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard zich by Haar. Verder bevonden zich op de eere-tribune minister-president Schermerhorn, die de spelers vóór den kamp aan zich liet voorstellen, zes andere Nederlandsche en één Bel gische minister, de Belgische gezant, de Gouverneur van Antwerpen en vele andere officleele persoonlijkhe den. Er heerschte een internationale sfeer als vanouds. De trams reden, er was ijs en koek, bier en limonade, muziek en een groote politiemacht die het verkeer, óók- als vanouds, perfect regelde. En dan was er, om daar nog eens op terug te komen, de prachtige overwinning van het Nederlandsche elftal,* dat de felle en algemeene crltlek op zyn samenstel ling als uitgangspunt had genomen voor een fontein van geestdrift, waar de Belgen op het beslissende moment niet tegenop konden. Vóór den wedstrijd laat minister-pre sident Schermerhorn de spelers aan zich voorstellen v' De conferentie van de Britsche regeeringsmissie met leiders van de Britsch-Indische Congrespartij en van de Britsch-Indische Mohammedfnen, welke te Simla werd gehouden, is, volgens officleele mededeeling, afge broken. Radio-Nieuw-Delhl haalde een. officieel communiqué aan, dat als volgt luidde: „De conferentie is tot het inzicht gekomen. dal verdere besprekingen geen nut zouden heb ben. De regeeringsmissie wenscht er den nadruk op te leggen, dat geen der partijen voor het afbreken van deze conferentie een blaam kan treffen, daar beiderzijds de uitersts krachten zijn ingespannen om tot een regeling te geraken Van ale zijde der regeeringsmissie „en den onderkoning, Lord Wavell, is verklaard, dat de beëindiging van de conferentie geenszins een beëin diging beteekent van de opdracht, welke hun door de Britsche regee ring en het Britsche volk is gege ven. De regeeringsmissie zal Dinsdag naar Nieuw-Delhi terugkeeren eu binnen enkele dagen een verklaring uitgeven, waarin haar zienswijze over de nu te nemen stappen uit eengezet zal wordeft (Reuter). Radio Tebris heeft medege deeld,» dat de onderhandelingen tusschen (Je Iraansche regeering en de delegatie van Azerbeidsjan zijn mislukt. De bedrijfsunie van samenwerkende transportarbeidersbonden te Rotterdam heeft Zaterdagavond in een vergade ring van havenarbeiders bekend ge maakt. dat de scheepvaartver. Zuid bereid was voor hen, die a.s Maandag het werk hervatten, de aangekondigde strafmaatregelen ln te trekken, door hun het havenarbeidsreserveboekje te rug te geven. De vergadering besloot met 5 stemmen tegen Maandag den arbeid te hervatten en deed een be roep op de nlet-aanwezlge havenar beiders zich bierbij aan te sluiten. Het electriciteitsrantsoen zal met 8 k.w.h. worden verhoogd. Thans mogen derhalve de volgende hoe veelheden worden verbruikt: Aprit- Mei en Juni—Juli onderscheidenlijk 20 k.w.h. en 16 k.w.h.. MeiJuni en JuliAugustus telkens 17 k.w.h. Da rantsoenen voor kookdoeleinden, zoo wel voor gas als voor electriciteit, moeten voorloopig iv>g ongewijzigd biyven. Als gij een kunstenaar aan den arbeid ziet. bedenk dan, dat zijn hoofd het kunstwerk schept en niet zijn handen; zijn geest en niet zijn spieren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1