Byrnes poogt de conferentie van Parijs te redden „UIT INDIE IN NOOD f* Veilig sein Toestand in Perzië Vijftien jaar voor De Marchant Joe wist wèl hoe laat het was Thans 12 jaar tegen dr. Carp geëischt Tót hoofd en hart Nieuw compromis-voorstel inzake het - beheer der Ital koloniën Ruim vijf millioen stemgerechtigden 6^sta JAARGANG No. 23543 DINSDAG 14 MEI 1943 Bureaux Smedestxaat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weelt Het weer. Sovjet-officieren in het leger van Azerbeidsjan Toezicht bij referendum in Griekenland Ingezetenen van Batavia richten oproep tot kiezers in Nederland RUS BIJ DEN NEUS CENOMEN V. „Hollandsche nieuwe" Verkiezingsbureau K.V.P. Het leven is iets moois, on danks alles. Het i$ ook een voudig, maar velen maken er een ingewikkelde gebeurtenis J NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het moet den argeloozen en ze ker den weifelachtigen kie zer wel gaan duizelen, als hij, nu de verkiezingspropa ganda haar hoogtepunt heeft be reikt, van alle kanten de leuzen en beloften op zich ziet losstormen. Dat wij intusschen het einde van den verkiezingsstrijd zien naderen is wel te merken aan de oude paard- Jes, die van stal gehaald worden, zooals byv. de betere verzorging voor de ouden van dagen. Dat is meestal het laatste stadium van de actie. De belofte: iedere jonggebo rene in de toekomst een spaarbank boekje met duizend gulden van den staat, Is blijkbaar nog bij geen der" partijen, zelfs de communisten nie' opgekomen. Toch zou het misschien een niet onaardige verkiezingsstunt geweest zijn. Het valt op met welk eenrustige zekerheid de katholieken dèn uit slag der verkiezingen tegemoet zien. Het hechte fundament hunner be ginselen doet hen sterk staan, doet hen zich bewust gevoelen t*n de kracht, dat zij, wanneer zij hun plicht doen, niet alleen de belangen van den godsdienst dienen, maar ook het welzijn van het vaderland. Daar zijn geen opgewonden leuzen en be loften voor nocdig Noodlg is dé consequente uitvoering van de dui delijke richtlijnen in tal van ency clieken en Herderlijke brieven gege ven,. Morgen is het juist vijf en vijftig jaar geleden dat de encycliek „Rerum Novarum" van Paus Leo Kill verscheen, die zooveel heeft bijgedragen om het aanschijn der wereld van de arbeidersklasse ten goede te veranderen, jfceftig jaar later zond Pius XI zyn „Quadra- gestmo Anno" de wereld in, een mo derne aanvulling, een nadere uit werking, preciseering en praktische toepassing van de beginselen, door Leo Xin uiteengezet. Iedereen weet, dat de Katholieke Kerk altijd en overal in heel haar geschiedenis op de bres heeft gestaan voor de ver drukten. Heit lijkt ons goed hieraan nog eens te herinneren, omdat juist ln deze verkiezingsdagen vooral de communisten en socialisten doen alsof zy alleen opkomen voor de rechten der arbeiders. Ook in het ur gentieprogram der Kath. Volksparty, dat wy in zijn geheel in ons blad afdrukten, wordt aan de versterking en vernieuwing der economisch-so- clale grondslagen van ons volksle ven zeer veel aandacht gewijd. De katholieke arbeider kan er dan ook van overtuigd zijn, dat zijn belangen bij de Kath. Volksparty zeker niet minder behartigd zullen worden dan by die partyen, die er hoog over opgeven, dat die belange# alleen bij haar veilig zijn. Ook hierin zal de ondervinding de beste leermeesteres zyn. Reeds nu beginnen duizenden arbeiders, die de communisten voor hun wagentje wisten te spannen, in te zien, hoe zij door de Waarheid en de Eenheidsvakcentrale, die hen stelselmatig tot staking ophitsen, Worden bedrogen. Wanneer wy nu. zoo kort voor de verkiezingen, het strydperk overzien, dan be- grypen wy die kalme ze kerheid, waarmee wij katholieken den uitslag der verkiezingen tege moet zien. Als wy ooit eens hebben mogen twyfelen of oen eigen ka tholieke organisatie wel noodtg was, dan heeft Juist 'deze verkiezings campagne aan allen twyfel een ein de gemaakt. Het heele optreden van de Party van den Arbeid heeft onze meening, die wy reeds bij de geboor te van deze partij neerschreven, dat namelijk een katholiek zich hierin o.l. niet kon thuis voelen, beves tigd. Wie de verkiezingsmeetings van de Partij van den Arbeid met oog of oor volgde de K.R.O. moest er- dezer dagen nog eens op wyzen, welk een misbruik de Party van den Arbeid van de radio maakt met haar roode vlaggen, gebalde vuisten, Internationale enz., twij felde geen oogenblik meer, dat de katholiek hier nooit aan zal gewen nen. Ook wees haar optreden in de richting van een party-dictatuur, waarvan wy, zeker na vyf jaar bezet ting, meer dan ooit afkeerig zyn. Hoezeer het tyd werd, dat hieraan reeds nu een eind kwam, bewees wel het heengaan van den heer Vorrink als regeeringsgemachtigde ln algemeenen dienst, die tenslotte meende overal zijn neus in te kun nen en te mogen steken, wy heb ben destyds, toen Vorrlnk's naam ln de Arnold Meijer-affaire heirhaal- deiyk genoemd werd, reeds geschre ven, dat het laatste woord in het kabinet hierover nog niet gesproken was. zyn wy goed ingelicht, dan zou, indien de heer Vorrink niet was heengegaan, vrywel zeker, zelfs vlak voor de verkiezingen nog, een der ministers zyn ontslag hebben aange boden, waarvan een kabinetscrisis het gevolg had kunnen zyn. Uit dit alles blykt, dat de Ka tholieke kiezer, die op de lijst der Katholieke Volks- partij stemt, den veiligen weg bewandelt. Wie daar nog een oogenblik aan getwijfeld mocht hebben, en de groote massa der katholieken heeft dit- zeker niet, geve gehoor aan den wensch van het Episcopaat, zooals deze Zondag 1.1. nog eens duidelijk is uitgespro ken. Wy gelooven, dat het Episcopaat niet duidelijker zijn wensch had kunnen for'muleeren. Wy vinden het daarom te betreuren, dat heit praesidium van de Partij van den Arbeid, waarin zooals bekend ook een katholiek zitting heeft, ge meend» heeft met een commentaar Een zeer fraai ge schenk ontving Ch ur- chill een dezer da gen van de goud en zilverindustrie in Nederland. Het is een zilveren fre gat, uitgerust met razeilen, bezaan en gaffeltopzeil. Het schip rust Op een zilveren standaard, die op een coroman delhouten voetstuk is geplaatst. De zil veren plaat, die op dit voetstuk is bevestigd, is versierd met het Nederland- sche wapen en dat van Churchill, waar tusschen de Engel- sche tekst is aan gebracht, die ver taald luidt: De Ne derlandsche goud en zilverindustrie vervaardigde di schip als een bewijs van haar dankbaar heid jegens Mr. Winston Churchill, den grooten verdedi ger der vrijheid. De federatie goud en zilver, waarin alle fabrikanten, grossiers, juweliers en ambachtslieden vereenigd zijn, heeft met dit geschenk bovendien de kracht willen symbolisee- ren, waarin een klein volk groot kan zijn. Het fregat verbeeldt zoowel de roemrijke houding van onze oorlogsvloot in de Indische wateren, als de groote reputatie van onze koopvaardij gedurende vele eeuwen. Minister Byrnes heeft Maandag op de conferentie te Parijs een nieuw compromis-voorstel gedaan voor de kwestie der Italiaansche koloniën. Hij stelde voor, dat de raad van ministers van buiten- landsche zaken zelf de Italiaan sche koloniën ond?r beheer zou nemen voor het komende jaar, waarna de zaak verwezen zou kunnen worden naar den Voogdij raad van UNO, indien de groote vier dan nog geen oplossing ge vonden hadden. Bevla verklaarde de voorkeur te geven aan het oorspronkelijke Ame- rikaansche voorstel om de koloniën onmiddellijk over te dragen aan den Voogdijraad van UNO. Molotov, die er den nadruk op legde dat het prijsgeven van de Russische aanspraken op het man daatschap over Tripolitanië een concessie was van de Sovjet-Unie, deelde Byrnes mede, dat hij den tijd wilde hebben om het voor stel bestudeeren. De Fransche minister van buiten- Verwachting tot Woensdag avond Langzaam naar N.W. krimpen de wind, meest matig ln het bin nenland, tijdelijk nog krachtig langs de kust. Na een tijdelijke opklaring in den naeht, overdag weer zwaar bewolkt met een en kele bul. Zeer koud voor den tijd van het Jaar. Zon onder 20.24, Maain 19.48 4.50, Zon op 4.48. 10 Mel V.M. Volgens Reuter heeft de Iraansche premier Ghavam Soeltaneh willen aftreden wegens het vastloopen der onderhandelingen tusschen de cen trale regeering en de afgevaardigden van Aaerbeidsjan, maar hy heelt dit tot dusver nagelaten op uitdrukke lijk verzoek van den Sovjet-ambas sadeur satsjikof. De kans op burgeroorlog groeit, aangezien de opstandelingen ge wapend zouden zyn met mate riaal, dat het Roode Leger hun voor de ontruiming van Azer beidsjan zou hebben gegeven. Talrijke Sovjet-officieren zouden in het Azerbeldsjaansche leger dienst hebben genomen: Ghavam had de ontbinding van dat leger geëischt. In het Lagerhuis heeft de onder staatssecretaris van buitenlandsche za ken Hector McNeil heden medegedeeld, dat de Britsche en Amerlkaansche re geeringen zijn overeengekomen mis sles naar Griekenland te sturen om toezicht uit te oefenen op de herzie ning van de kieslijsten ter Voorberei ding van het referendum over de vraag: monarchie of republiek, dat op 1 Sept. zal worden gehouden. De houding van Frankrijk ls nog niet bekend. op de verklaring van het Episcopaat te moeten komen. Hoewel deze commentaar in uiterst zachte termen gesteld is en o.l. van katholieke hana moet zyn, doet het toch pijn hier weer de conclusie te zien getrokken, dat het stemmen op de candtdaten van de Party van den Arbeid niet door een verbod is getroffen. Is de duidelijk uitgespro ken overtuiging van het Episcopaat dan nog niet voldoende? Wij weten, dat eenlge Katholieken, aan wier goede trouw wij niet twijfelen, ln de Partij van den Arbeid zit ting hebben, maar wy zouden toch willen vragen, of het niet- gehoor geven aan den wensch der bisschoppen wel ln over eenstemming te brengen is met den waren sensus catholicus. Wij weten, dat deze katholieken, die er 'zelf van overtuigd zijn, dat zij met een e x- periment bezig zijn, nieuwe we gen willen gaan. Wij gelooven dat zij, spoedigermisschien dan zij zelf nu nog verwachten, zullen bemer ken op den verkeerden weg te zijn. Voor den Katholiek staat het roode sein van de Party van den Arbeid op onveilig. Veilig staat voor hem slechts 't sein van de Katholieke Volkspartij. Daarom kan hij 17 Mei a.s. rustig zijn stem uitbrengen op no. 1 van lijst 2. Op deze wijze zal hij om nog maals de woorden van het Epis copaat te herhalen niet alleen de belangen van den godsdienst en de goede zeden dienen, maar ook het welzyn van ons dierbaar va derland. Een groote groep van uitsluitend te Batavia woonachtige ingezetenen heeft een oproep gericht tot de kiezers van Nederland, onder den titel „wy roepen u uit Indlë, uit Indië in nood". De oproep gaat ver gezeld van lysten met ruim 4000 handteekeningen van personen en is toegezonden aan den voorzitter van de Tweede Kamer. Voor het zetten der handteekeningen was slechts anderhalve dag beschikbaar. Aan dezen oproep ls het volgende ontleend: „Wy bezweren u, u deugdelijk te bezinnen waórom het by de Kamer verkiezingen gaatde hoogste be langen van Indië en Nederland bel de en te zamen staan op het spel Wij verklaren u, dat de wil van de z.g. „republikelnsche regeering" niet ls de stem van Indië, niet de stem van Java of van Sumatra. Gy weet het niet en wij verklaren u, dat van uit het nlet-bevrijde Java en Sumatra geen enkele stem kan spreken, niet één noodkreet tot u en ons kan doordringen. Wij roe pen u: laat u niet misleiden of in- timideeren door de zelfverheer- lijkende, opgeschroefde beweringen en leuzen der z.g. nationalisten: hetgeen gij veelal van die zijde hoort ls het spreekkoor van extremisten, niet dé zucht van het naar rust en orde en bescherming snakkende verreweg grootste deel der bevol king. Wij doen u weten, dat de „on derhandelingen" van de Neder- landsche enIndische Regeerin gen met feiteiyke vertegenwoor digers der „Republikelnsche re geering" niet werden gevoerd na openiyk overleg en met instemming van de niet-„repu- blikeinsche"' bevolkingsgroepen. De oproep geeft verder aan, dat de maat thans vol ls en dat talloos zijn de incidenteele of voortgezet te aantastingen van de waardigheid van den Nederlandschen Staat. De oproep zegt dan verder: Gy moet weten en er van door drongen zyn, dat het belang van Indië en Nederland, beide en te zamen, dringend eischt een Regee ring: a. die erkent, dat geen mo- gelykheid bestaat tot vormen van een oordeel aangaande de werkeiy- ke politieke wenschen en verlan gens van de bevolkingen van Java en Sumatra vóór en aleer in de binnenlanden rust en orde zyn her steld en een einde is gemaakt aan de alles-overheerschende terreur en intimidatie; b. die, gedragen door het bewustzyn de groote meerder heid van de bevolkingen van Ne derland èn van Indlë achter zich te hebben, met nationale zelfbe wustheid by de Regeeringen der Geallieerden op de bres staat by de verdediging van de eer van den Nederlandschen Staat. wy moeten om der wille van Indië-zelf ons verzetten tegen gevaarlyke overschat ting der revolutlonnaire beweging met haar sterke extremistische ter reur en intimidatie. WIJ roepen u, behoedt en behoudt Nederland en Indië,' Oost en West te zamen." De Limburgsche kamer van het Byzonder Gerechtshof te 's-Herto- genbosch heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen M. V. graaf de Mar chant et d'Ansembourg, voormalig commissaris der provincie Limburg, ex-districtslelder der N.S.B. in die provincie, ex-byzondere gemachtigde van Mussert en ex-hoofdraadsheer der N.S.B. Het Hof achtte de Marchant et d'Ansembourg schuldig aan het voortgezette misdrijf van opzettelij ke hulpverleening aan den vUand ln tijd van oorlog. Het veroordeelde hem tot vijftien Jaar gevangenis straf met levenslange ontzetting uit belde kiesrechten en met recht van cassatie. Tegen hem was de doodstraf ge- elscht. Zwitserland heeft de zwarte markt in horloges in Duitschland alles behalve om zeep ge bracht. De dagen, dat de Amerlkaansche sol daten hun „Mikkte Muts"-uurwerkjes voor l.OOo dollar konden verkoopen, zijn voorby. Te veel er van zyn het land binnengestroomd via de Zwltsersche grenzen. De voornaamste klanten waren steeds de Russen en het was een oude mop van de Amerlkaansche solda ten te Berlijn om te zeggen: „Laten we de Sovjet-ambassade eens opbellen en vragenvhoe laat het is". Maar de beste mop is die van den Yankee, die een zonnewijzer ïan een Rus verkocht, zy kwamen elkaar op een morgen ergens in Beriyn tegen en Iwan vroeg onmiddeliyk aan Joe; „Wil je je horloge vorkoopen?" „Ik heb geen horlo ge," antwoordde Joe. Iwan rolde trotsch zyn mouw op. „Kyk", zei hy, „ik heb er vier". Inderdaad zy waren er en zy tik- ten van zyn pols tot bijna aan zyn elleboog toe. Joe keek eens vlug op het meest nabijzijn- de horloge en zag, dat het elf uur was. Hy liet een stok zien, waarmee hy zwaaide en zei: „Iwan, ik kan je door middel van dezen stok zeggen hoe laat het is en ik hoef hem niet eens op te winden". „Laat eens zien", zei Iwan. Hy stak den stok ln den grond en zag hoe de schaduw zou vallen. Toen trok hij een cirkel en nummerde dien als een klok met de cyfers een tot twaalf, er zorg voor dragende, dat het getal elf kwam te staan waar hy wist, dat de schaduw zou vallen. Hy keek eens naar de felle zon en zette toen de punt van zijn stok binnen ln den cirkel. „Mijn zonnestok zegt, dat het elf uur ls, hoe laat heb JIJ het". „Iwan hekeek zijn vier horloges eens cri- tisch en antwoordde bedrukt: „Elf uur, zeg, dat ls een goede klok. Ik geef Je er duizend mark voor". Joe gaf hem den stoè en wandelde weg, 100 dollar rijker. Hij hoop'- te, dat de zon achter een wolk schuil zou gaan totdat hij 'n paar blokken van Iwan af zou zyn. landsche zaken Georges Bldault gaf nog steeds de voorkeur aan een Ita» liaansch "mandaatschap. Voorts deelde Byrnes de vergadering mede, dat hij Instructies had gegeven aan generaal Lucius Clay om aan den. Geallieerden toezichtsraad ln Berlijn voor te stellen een commissie van de vier mogendheden ln te stellen om de ontwapening van Duitschland ia alle vier de zones te onderzoeken. Zulk een onderzoek zou de door Mo lotov naar voren gebrachte bezwaren tegen een verdrag van wederzijdschen bijstand gedurende 25 jaar wegnemen. Ook de internationalisatie van Triest kwam weer ter sprake. Zoowel Byrnes als Bevin verklaarde, dat zij het Fransche voorstel, waarbij Triest en een klein deel van Istrlë aan Italië zouden blijven, als basis van onderhan delingen zouden willen aanvaarden. Doch Molotov was heftig gekant tegen dit voorstel. De zitting werd verdaagd tot Dinsdag 11 uur. De verkiezingsdienst van hek A.N.P. deelt mede: Het aantal stemgerechtigden voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer, welk» verkiezing 17 Mei wordt gehou den, bedraagt voor het geheele land 5.229.927. By de verkiezingen voor da Tweede Kamer in 1937 was het aantal kiezers 4.462.859. waarvan toen 4-212.903, zijnde 94.40 pet. aan de stemming hebben deelgenomen. Bij de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten, gehouden in April 1939, bedroeg het aantal stemge rechtigden voor het geheele land 4.623.414. De gemeente met het grootste aantal stemgerechtigden is Amster dam, met 493.711 personen. De ge meente met het kleinste aantal stemgerechtigden is Ritthem, in da provincie Zeeland, met 75. De Biizondere Raad van Cassatie te Den Haag behandelde Maandag do zaak tegen den voormallgen presi dent van het Vredegerechtshof, dr. J. H. Carp, die door het Byzondef Gerechtshof te 's-Gravenhage waa veroordeeld tot 18"jaar gevangenis straf wegens opzettelijke hulpverlee ning aan den vyand in tyd van oor log. De advocaat-fiscaal, mr. Lange- meyer,concludeerde tot vernietiging van de sententie van het Bijzonder Gerechtshof en tot veroordeeling vaa den requirant tot een gevangenis straf van 12 jaar. Maandag is de eerste nieuwe Hol landsche maatjesharing, na een on derbreking van 7 jaar, aan den af slag te Vlaardingen verhandeld. Voor deze eerste lading werden orfgekentt hooge prijzen betaald. De kwaliteit is voor den tyd van het jaar goed te noemen. Op den dag der verkiezingen zul len in Haarlem aan de volgende adressen inlichtingenbureaus zijn gevestigd: Jansstraat 49 (hoofdbureau) tei, 10307; Zoetestraat 12; JeugdgebouW TeilerpleinParochiehuis VVester gracht Zaanenstraat 18, tel. 13383; Spaarne 91, tel. 11551; Rijksstraat weg 365, tel. 23500; Domi, Zand- voorterpad; Bibliotheek naast do kerk, Kleverparkweg; De Burcht, Tugetystraat 3. Op deze bureaus worden alle ge- wenschte inlichtingen over de ver kiezingen verstrekt, kunnen aan vragen tot hulpverleeiüng worden in gediend en kan ook voor zieken en gebrekkigen auto-vervoer op dei» stemmingsdag worden aangevraagd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1