Herdenkingsbijeenkomsten in beide St. Bavókerken Sportuitwisseling Haarlem-Derby Stad en land op de korrel Ho, moet ik stemmen? em Caspar Onze eereplicht Stoptreinen Bollenstreek Politieke vraagstukken van den dag Wat er dezen zomer gebeuren zal DINSDAG 14 MEI 1946 PAGINA 2 60-jarig huwelijk Razzia op gokkers Actieve Bennebroeker wil herstel Bedevaart L.T.B. naar Heiloo Kath. Volkspartij te Heemstede INTERNATIONAAL CONTACT EN VERKIEZINCSHAUSSE WAT BIEDT DE RADIO WOENSDAG? Op initiatief van het comité „Eereschuld en Dankbaarheid" zijn gisteravond in de beide St. Bavókerken herdenkingsbijeen komsten gehouden ter nagedach tenis aan de gesneuvelde Neder- landsche militairen sinds den lOden Mei 1940. In de kathedrale St. Bavo heeft de vicaris-generaal mgr. N. Am- merlaan een plechtig Lof gecele breerd, terwijl de weleerw. heer Bottelier als diaken en pater B. v. d. Aardweg S.S.C.C. als diaken fun geerde. Het kathedrale mannen- en jongenskoor van dr. A. Kat ver leende zijn medewerking. Leger aalmoezenier majoor J. B. v. d. Vegte hield een toespraak, solda tesk en krachtig. Hij had als tekst gekozen: „Niemand heeft grooter liefde dan hij, die alles gegeven heeft voor zijn vrienden" (St. Jan). Wij denken in dit uur, aldus spr., met oprechte bewogenheid aan de soldaten die gevallen zijn in 1940. Niémand had grooter liefde^ voor God en Vaderland dan zij, die hun leven hiervoor hebben gegeven. Wij zijn' dank verschuldigd aan hen en aan hun nabestaanden, dankbaar heid aan allen. d:'e voor onzen vrede gevallen of gewond zijn. De finan- cieele verzorging van de nabestaan den is eereschuld; zoolang de Staat zich hiermede niet voldoende belast, is het onze taak voor deze menschen te zorgen. De tweede eereschuld is het verbeteren van de wereld, waarvoor onze gevallenen 't leven gelaten hebben. Doch wan neer wij hieraan willen werken, moeten, wij eerst met ons zelf be ginnen.*Het einddoel van alles moet komen, de communistische opvat- God zijn. Dit kost offers, doch wij zullen er komen, want het is eere schuld en eereplicht. Vele militaire en burgerlijke autoriteiten waren bij deze plechtigheid tegenwoordig, o.m. burgemeester M. A. Reinalda en wethouder A. A. Angenent. Ook vele soldaten die in de Meidagen van 1940 hadden gestreden en die hun vrienden hierbij hadden verlo ren, gaven bij deze gelegenheid van hun medeleven blijk. Ook in de Groote Kerk kwamen velen bijeen. Bij deze herdenkings plechtigheid sprak ds. J. H. Groe- newegen, die als onderwerp had ge kozen „Zij die vielen". Ds. I. P. v. d. Waal schetste het leven van de nabestaanden der gesneuvelden. De bijeenkomst werd besloten met het Wilhelmus. Ondanks de van gemeentewege Verstrekte kennisgeving schijnt het, dat er nog steeds kiezers zijn, die niet goed weten hoe zij a.s. Vrij dag 17 Mei moeten handelen. Het geen niet zoo verwonderen kan als we nagaan, dat wij sinds 1937 geen verkiezing hebben gehad. Toch is de zaak doodeenvoudig. Men moet zich allereerst overtui gen bij welk stembureau men zich moet melden. Ieder heeft zijn stra- tenlijst ontvangen en voor zoover Bit niet het geval mocht zün, is zij op Verschillende punten In dè gemeente te controleeren. De straten staan in alphabeti- sche volgorde aangegeven. Vóór den naam van de straat waarin men woonachtig is staat het nummer van het stembureau aangegeven. Men kan op die lijst tevens vinden in welk gebouw het stembureau voor uw straat gevestigd is. Het is van belang op een en an der goed te letten, omdat anders het gevaar bestaat, dat men bij een verkeerd stembureau terecht komt met het onvermijdelijke ge volg, dat men onverrichterzake teruggestuurd wordt. Voorts kan het dienstig zijn er nogmaals de aandacht op te vesti gen dat men zich moet legitimee- ren, waarvoor de 2e distributiestam kaart kan dienen. Is deze om welke reden dan ook niet be schikbaar, dan kan het trouwboekje of geboortebewijs dienst doen om zijn identiteit te bewijzen en aan te toonen, dat men vóór 1 Ja nuari 1923 geboren is. Men wendt zich met bedoeld bewijs tot den voorzitter van het stembureau, die daarna het stembiljet ter hand stelt. Met dat biljet begeeft men rich in één van de stemhokjes en wat men déér te doen heeft, zal voor ieder toch wel duidelijk zijn. 1 De bovenste naam van lijst 2 is die van Romme. Welnu, het hokje vóór den naam van Romme moe ten wij rood maken. Ieder kan dat thuis op zijn gemak nazien en bij onduidelijkheid zich door een be trouwbaar persoon doen inlichten. Denkt er ook aan, dat we maar één hokje rood mogen maken. Meerdere hokjes „bewerken" makkt het stembiljet ongeldig. Personen met lichaamsgebreken zoodanig dat zij verhinderd zijn hun stem uit te brengen kun nen dat aan den voorzitter van het stembureau bekend maken, die dan de noodige hulp beschikbaar zal stellen. Zaterdag 18 Mei herdenken de heer A. J. Hoonakker en mevrouw M. E. Hoonakkerde Groott, Holsteijnstraat 23 rood, den dag, dat zy voor 60 jaar in het huwelijk traden. Gisteravond heeft de politie, «aar aanleiding van geruchten, die de ronde deden, dat in verschillende café's hazard gespeeld zou worden, een razzia in Haarlem gehouden in samenwerking met den dienst van Sociale Zaken en controleurs van Ie drankinspectie. In de meeste gevallen werd er wel gekaart, doch niet met geld op de tafels. Eenige partijen jenever werden in beslag genomen. De dienst van Sociale IZaken hield vele steuntrekkers aan, die hun geld in de café's verspeelden. Deze zullen te zijner tijd aan den tand gevoeld worden. De heer H. Hegener te BenneWoek heeft aan de verschillende raden der gemeenten langs de spoorlijn Haarlem-Leiden hét volgende ge vraagd: Mag ik U beleefd in overweging geven, met de besturen der andere, gedupeerde gemeenten, bij de re geering een gemeenschappelijk pro test in te dienen tegen de weigering van de directie der Nederlandsche Spoorwegen, de treinverbinding op de tusschen Heemstede en Leiden gelegen plaatsen te herstellen. Organiseer wijders een plaatse lijke protestmeeting, laat spandoe ken aanbrengen langs de spoorweg- lijn, wendt U zich desnoods met een verzoekschrift tot H. M. de Konin gin, en leg u niet bij de weigering der Spoorwegen neer. Gebeuren moet er iets. Want voor zeer velen is deze toestand werkelijk onhoud baar. B. en W. van Bloemendaal stellen voor het adres in hun handen ter afdoening te stellen. wees, dat de democratische regee- ringsvorm, zooals wij dien thans Weer kennen, aan het volk groote verplichtingen oplegt. Maandagavond was te Overveen een bijeenkomst van de K.V.P., waarop mr. dr. P; J. Witteman het woord voerde over het onderwerp: „Politieke vraagstukken van den dag aan de hand van onze begin selen". Spr. toonde aan hoe ook op politiek terrein de stroomingen op het gebied der levensbeginselen tingen zijn b.v. niet vereenigbaar met godsdienst in het algemeen. Zoo heeft dan ook onze katholieke levensbeschouwing haar weerslag op politiek terrein. Bij de bespreking van het vraag stuk: geleide economie? wees spr. erop, dat ook hier deer de katho lieken hun oorspronkelijke en eigen critiek, reeds voorbereid door ja renlange bestudeering dier vraag stukken, hebben laten hooren. Samenwerking na de verkiezin gen, in een kabinet dus uit enkele partijen met een absolute meerder heid, is mogelijk, maar ook in een kabinet van nationale eenheid. Dit hangt echter af van de vraag, wie als kabinetsformateur wordt aan gewezen en welken weg deze als goed politicus zal inslaan om de beste oplossing te vinden voor een vlot loopend staatsbestuur. Dat de partij niet haar geheele program zal kunnen verwezenlijken als zij geen absolute meerderheid heeft, is duidelijk, maar niet aanvaardbare programpunten van anderen be hoeven wij daarom nog niet aan te nemen. Voor de bedevaart van den L. T. B. naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo (Runxputte), Woensdag 15 Mei, zal een extra trein rijden van Haarlem naar Runxputte (ver- trgjg uit Haarlem 8.16 uur) en van Alkmaar naar Runxputte (vertrek uit Alkmaar 9.54 uur). De trein uit Haarlem stopt in Santpoort, Beverwijk en Uitgeest. Ook voor de terugreis is er een extra trein tot Alkmaar en tot Haarlem. Maandagavond hield de afd. Heemstede van de Kath. Volkspartij een propagandavergadering in ver band met de kamende verkiezingen. De heeren Bekkers en Weijers, bei den lid van de Propagandadub, voerden het woord. Eerstgenoemde drong aan op een grootsch opgezet propaga nda - apparaat, terwijl de laatste spreker een beknopte uit eenzetting gaf omtrent de verschil lende regeeringssystemen in den loop der eeuwen, waarbij hij er op 23. Toen volgden de gebeurtenissen elkaar snel op. „Wij zullen nu eens laten zien wat een goede Nederlandsche vechtjas vermag." riep de hertog, „naar de maan met die gendarmes!" Hij sprong uit de koets en de baron sprong hem na en daarop sprong de koetsier van den bok en de schild wacht, zoodra hij het woord vechtjas maar hoorde, liet de brancard voor de zooveelste maal in den steek en strompelde met heldenmoed naar den strijd. Mijn hemel, wat sloeg de schildwacht er op losDe gendarmes, die hem zagen, lachten hem eerst hartelijk uit en dat deed het krijgsvuur zoo bij hem oplaaien, dat hij alle veertien gendarmes uit het lood sloeg. De hertog, baron en koetsier stonden er op het laatst alleen nog maar naar te kijken. Maar tpen gebeurde er iets wat niemand had voorzien. De schildwacht geraakte in vervoering. Hij was precies als een brullende leeuw, die zeven geiten verslonden heeft en likkebaardend uitziet naar een nieuw slacht offer De schildwacht wist niet meer van ophouden. Hij voelde het zelf en was nog zoo vriendelijk om te waarschuwen. „Ik kan me niet meer in houden/' schreeuwde hij, ,,uit de weg, ik sla ieder waar ik hem raken kan." En om de daad bij het woord te voegen, rende hij op den koetsier af De koetsier probeerde nog te ontkomen, maar hij liep zoo hard, dat hij geen tijd meer had om adem te halen, vanzelfsprekend kon hij er toen het bijltje wel bij neerleggen. Hij zakte als een zoutzak in elkaar. Het resultaat van de bespre kingen tusschen de delegatie nit Derby en de Commissie tot het organiseeren van een Sportweek, dat namens het gemeentebestuur van Haarlem optreedt, is, dat een zestigtal dames en heeren uit Derby naar Haarlem komt tijdens de sportweek en de vie ring van het 700-jarig bestaan der stad, dat een even groot aantal sportmen eind Augustus naar Derby reizen, dat veertig jongens en meisjes in Derby zul len kampeeren en dat een schrif telijke schaakwedstrijd wordt ge houden. Men is van het standpunt uitge gaan, dat "op bescheiden schaal begonnen moet worden. Mogelijk zal dat hier en daar eenige teleur stelling wekken, vooral omdat sportvereenigingen reeds plannen hadden gemaakt, doch in verband met het transport en de devieZfen meenden de organisatoren, dat het beter is een klein programma sa men te stellen. In de sportweek, dus begin Juli, komen voetballers en boksers naar Haarlem. Vermoe delijk zal een sterk amateur-elftal worden aangewezen, dat den strijd aanbindt tegen het Haarlemsch elftal. Zes boksers uit Derby 'zul len aangewezen worden tegen Haarlemmers uit te komen. Bij de sportwedstrijden tijdens de jubileumwedstrijden ter gelegen heid van het 700-jarig bestaan der stad zullen vijftien dames-athleten, ken voor de samenstel ling van de gemeente raden. De nieuwe verkie zingsstrijd zal straks niet gaan om de zetels, die bij eerste verdeeling wor- Engeland Is bij ons mannen, „De Witte Bxi- ten hem terzijde staan. troef. Het gemeen- gade" uit België, in ons Niet alleen uit het tabestuur van Der- midden gehad, tijdens de eigen land, maar ook van Jjen~~ toegewezen, maar by is hier luisterrijk vele herdenkingen, die buiten de grenzen vex- restanten, waarbij ontvangen en stevige hier evenzoovele hoogte- wachten we belangstel- een ze(-el CT, een paar sportbanden zijn ge- punten waren. lenden. Deviezenkwesties, slernmen gewonnen kan smeed onder het flikke- Het kan geen kwaad, visa en meer van die on- wortjen of verloren gaat. rend licht uit de kaar- dat we ons weer wat meer aangename dingen scha- Maar <jat geldt ook voor senkronen in onze his- internationaal gaan voe- kelen we uit, waartoe de vrijdag! Vandaar dan torische stadhuishal. In len. Straks vieren we het volijverige commissie, die dat u per auto naar Velsen hebben twee groo- 700-jarig bestaan van zich met de organisatie de stembus gebracht kan te figuren uit de bouw- Haarlem, met een fan- van de grootsche ultge- worden. Alle kiezers? De wereld verteld hoe men tastiscihen optocht, spe- stippelde gebeurtenissen .propagandisten zouden in Engeland industrie- ciaal geschreven en be- bezig houdt, natuurlijk ^et prachtig vinden, complexen bouwt en mis- kroonde tooneelspelen en zal besluiten. maar zij moeten zich schien hebben ze aan draadmolens. Uit alle deelen van ons VOOiaisnog tot de zieken, den overkant ook wat De belangstelling voor rayon komen berichten zwak.ken en al te ouden yan dagen beperken. van onze prestaties, b.v. in Eindhoven, bescheiden naar voren gebracht. De Haarlemmer G. Oddens zal op het Internationaal stedebouwkundig oomgres Intusschen moet gecon stateerd worden, dat de verkiezingsstrijd in onze stad waardig gestreden candd- wordt. De geluidswagen te Hastings in Engeland den historisch-allegori- binnen over de exposeeren met een ont- schen optocht is nog niet daatstelling voor den ge- van de K. V. P. trekt werp om vliegpleinen op bijster groot. Goede meenteraad. Het zial er vele toehoorders, die spoorwegstations te bou- Haarlemmers denken, dat gaan spannen! Niet wat daardoor hebben vèmo- wen de oplossing van tusschen Hildebrand en de verkiezingen op den men, dat in de nieuwe re- het stedelijk verkeerspro- Kenau Hasselaer b.v. een 26en Juli betreft, maar geering heel wat katho- bleem kamt dan later reclame-wagen voor het nog deze maand, nu de lieke ministers zitting wel aan de beurt, want verhuren van moderne definitieve lijsten van de zullen hebben. Ocli, wat wil men nu nog met trouwcostuums kan rij- candidaten moeten wor- waarom zouden "we dat trolleybussen? en ver- den. Laat het hier dus den samengesteld. Gewoe- ook maar niet vast me- der zijn we nog ln de nog eens gezegd zijn, dat ligheden, standsbewust- dedeelen, nu anderen er war van het bezoek, dat deze optocht een kleur- zijn en persoonlijke am- al eerder over gepraat Churchill in den nacht rijk, artistiek volkomen bitie spelen een groote hebben. En waarom zou- aan Haarlem bracht, al verantwoord uiterlijk rol, niaar niemand zal den we de speech door was het op doorreis, moet hebben, zonder re- het groot, algemeen den luidspreker niet op- waarbij de nachtwakers clame! Herman Moer- plaatselijk welzijn uit het vroolijken met dein be den grooten gast een kerk heeft op dit gebied oog verliezen. Dat hopen kenden schlager: We stille hulde op een af- zijn sporen verdiend, we althans. Overigens zal gaan naar Romme, we stand hebben toebedeeld. Haarlemmers van eiken het interessant zijn, Vrij- gaan naar Romme! Bij Tenslotte hebben wij rang en stand, niet al- dag, aan de hand van de den lijstaanvoerder thuis geen Belgische voetbal- leen de jeugd, maar cijfers voor de Tweede zou het hoogstens wat Iers, maar ex-verzets- vooral ook ouderen, moe- Kamer, conclusies te trek- druk kunnen werden. twaalf zwemsters en twaalf zwem mers aan den start verschijnen. De dames zullen uitsluitend in de loop-nummers uitkomen, aangezien zij in Derby alleen dit onderdeel der athletlek beoefenen. De zwem sters en zwemmers komen uit in de volgende Olympische nummers: 100 meter vrije slag, 100 meter rugslag, 200 meter schoolslag, alle voor dames en heeren, 4 maal 100 meter estafette heeren, 3 maal 50 meter èsfafette dames en een wa- terpolowedstrijd. In de week van 17 tot 26 Augus tus maken de Haarlemsche voet ballers, boksers, athleten (dames), zwemmers (sters), ongeveer zestig in totaal, een reis naar Derby. Van 27 Juli tot 3 Augustus en van 24 tot 31 Augustus worden in Derby kampen gehouden; beide keeren krijgen twintig meisjes en jongens gelegenheid daar te kam peeren. Het tegenbezoek aan Haar lem mggt nop; worden geregeld. Het aanwijzen dér deelnemers (sters) geschiedt in samenwerking met de jeugdorganisaties. De reiskosten komen over het algemeen voor rekening van de deelnemers (sters), doch zoowel ln Haarlem aIs in Derby zijn zij gast en betalen geen Verblijfkosten. Er zal niet gestreefd worden naar een sa menstelling van de sterkste ploegen; hoofdzaak wordt het maken van banden van vriendschap en cultuur. De delegatie uit Derby heeft Maandagmiddag een bezoek ge bracht aan de eerebegraafplaats aan den Zeeweg. Vandaag is ze naar Engeland teruggereisd. Koning George van Engeland heeft een geschenk van 30 zwarte paarden aanvaard van de Nederlandsche regee ring. Luistert hedenavond van 31.45^ 22 uur naar Hilversum II. spre- pater mag. dr. S. Stokman I 22 uu ker is i i O.F.M. re- au I HILVERSUM I - 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn.. 7.30 Gram: 8.00 Nieuws. 8.15 Progr. 'overz. 8.20 Gram. 8.50 Huisvrouw. 9.00 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Vro"W. 10.35 Sopraan en piano. 11.00 R.V.U 11.30 Gram. 11.45 Krijgsgev. i.. OJ Ensemble George Frank. 12.30 Kal. 12.35 Stafmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Vrouw. 14.15 Gram. 14.30 Cocktails. 15.00 Jeugd. 17.00 Eddy Walls. 17.30 Volksherstel. 17.35 Johan Jong, orgel. 18.00 Nieuws. 18.12 K.N.M.I. 18.15 R.V.U. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Piano. 19.15 Luisterwedstrijd. 19.30 Lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 Toespraak. 20.25 De bedrogen Kadi. 21.15 Klank beeld. 21.45 Ramblers. 22.15 Ge sprek. 22.25 Mannenkoor. 22.45 Geestelijk leven. 23.00 Nieuws. 23.15 Benedict Silberman. 23.45 Gram. HILVERSUM II - 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Oehtendgymn. 7.30 Gram'. 7.45 Woord voor den dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr.-overz. 8.20 Gram. 9.15 Ziekenbezoek. 9.30 Wa- terst. 9.50 Reglna Wijnalda, cello. 10.20 Gram. 10.30 Morgend. 11.00 Luchero Trio. 11.40 Gram. 12.00 Melodia. 12.40 N.C.R.V.-koor. 13.00 Nieuws. 13.15 Progr.-overz. 13.20 Celesta Ensemble. 14.00 Gram. 14.30 Vioolrecital. 15.00 Chopln. 15 30 Concertgebouwkwintet. 16.00 Post zegels. 16.15 Zanggenot. 16.45 Hoor spel. 17.30 Al Round Sextet. 18.30 Rijk Overzee. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws. 19.15 Progr.-overz. lg 20 Gram. 19.30 Toespraak. 20.20 Radio Philharm. Ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Na het nieuws. 22.30 Bei Canto. 23.15 Gram. 23.50 Schrift. Directeur! J. J. W. Boerrigter. Waarn. Hoofdredacteur: W. Severln.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2