De E.V.C.-mentaliteit leidt tot dwangmethoden Wensch van Episcopaat is voor ons voldoende" AMERIK. ONDERSCHEIDING VOOR 8.000 NEDERLANDERS Men wil erkenning van de organisatie tot iederen prijs forceeren Zij hielpen neergeschoten Amerikaansche vliegers Het weer. Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23544 WOENSDAG 15 MEI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 2154^ - Telefoon Administratie 21543 - Postgiro 143480 - Abonnementsprijs 30 cent per weeks SCHEPEN MAKEN THANS RECHTSOMKEERT Prof. Romme over den brief van de Bisschoppen Het urgentie-programma BRITSCHE PRESSIE OP SPANJE Snelle uitlevering van Duitschers geëischt Nog 27.800 landgenooten wachten op repatrieering Min. Vos vervangt min. Ringers NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De aankondiging van regee- ringszijde dat, indien de staking in de Rotterdamsche en Amsterdamsche havens niet spoedig tot een einde zou komen, een verlaging van het vetrantsoen te wachten zoiu zijn, heeft alarmee- rend gewerkt; en men ging zich af vragen hoe het mogelijk was, dat zooveel arbeiders over zoo weinig verantwoordelijkheidsgevoel bleken te besohikken. Intusschen is èn uit den opzet èn uit het verloop van bijna alle (en betreurenswaardig vele) arbeids conflicten iin den laatsiten tijd wel duidelijk naar voren gekomen, dat de oorzaken van den chaotischen toestand, die dreigt te ontstaan, niet zoo zeer gezocht moeten wor den bij de arbeiders zelf, als wel bij een kleine groep lieden die het voor het zeggen hebben in een vak- vareeniging, die zich aandiende on der den weidschen titel van Een heidsvakcentrale, maar in waarheid niet anders is dan een communis tische mantelorganisatie. Deze Eenheids vakcentrale, de E.V.C., is geen erkende organisatie en zij k&n dat ook niet zijn, omdat zjj, uitgaande van haar principe, hoe dan ook, iedere voorkomende stalking te steunen, zichzel{ den pas atsnijdt wanneer het er op aan komt door onderhandelingen een arbeidsconflict op te lossen. De eene partij aal in zulk een geval altijd ten minste begrip van de an dere voor haar standpunt verwach ten. Deze onverzoenlijke houding van de E.V.C. is een noodzakelijk gevolg van haar revolutlonnaire beginselen op socjaai gebied', en geheel in hun lijn liggen de absoluut funeste me thoden, die zij gebruikt om' bout prix de erkenning van haar organisatie af te dwingen. De E.V.C. tracht telkens het conflict zooveel mogelijk te rek ken en toe te spitsen en daardoor de tegenpartij te pressen. Maar de heeren vergeten daarbij, dat zij op deze manier het door hen beoogde resultaat toch niet zullen bereiken, zoolang Ne derland nog een rechtsstaat is en dat zij door hun handelwijze de arbeiders, voor wier belangen zij zeggen op te komen, en het geheele Nederlandsche volk zeer dupeeren. Heel duidelijk kwam de boven geschetste E.V.C.-mentaliteit tot uiting in de havenstaking te Am sterdam. Op 26 April weigerde een kleine groep van havenarbeiders van de samenwerkende Havenbe drijven het schip de „Java" té los sen, zoogenaamd uit sympathie met de stakende zeelieden. Een vol komen misplaatste sympathie ove rigens, want de arbeidsvoorwaarden waaronder deze zeelieden werken zijn uitstekend, veel beter bijvoor beeld dan die van de stakende ha venarbeiders zelf. Desalniettemin steunde de E.V.C. de staking met alle geoorloofde, maar ook ongeoor loofde middelen en het conflict breidde zich door haar intrigeeren over andere maatschappijen uit. De werkwilligen werden gedwon gen langs wegen van relletjes en terreur ook den arbeid te staken. Toen ongeveer een week geleden da arbeiders door toedoen van de confessioneele organisaties en 'het N.V.V. besloten het „werk op Maan dag 6 Mei te hervatten hield de E.V.C. den avond daarvoor een vergadering, waarna de stemming .ondar de arbeiders volkomen om sloeg, zoodat het conflict tenslotte toch nog voortduurde. Totdat gis teren na een laatste gezamenlijke poging van de drie bonafide vak organisaties de arbeiders nogmaals besloten het werk te hervatten, een en ander ook als gevolg van den oproep van wnd. burgemeester Franke. Intusschen moet men maar afwachten of de E.V.C. zich by deze situatie zal neerleggen, al is afgaande op dé gebeurtenissen van deze week in Rotterdam de kans daarop niet groot. Het conflict op Schiphol dat nog Steeds voortduurt biedt nog een ander aspect. Hier is de medezeg genschap van de arbeiders in het geding gebracht. En de heeren van de E.V.C. 'pogen heel listig deze kwestie volgens de principes van hun communistische ideologie op te lossen, door buiten de vak organisaties om een zg. contact commissie, bestaande uit E.V.C.- leden, de arbeidersbelangen te laten behartigen. Vanzelfsprekend verzetten zich de werkgevers hiertegen om prin- cipieele redenen niet alleen, maar evenzeer omdat zij het vraagstuk der medezeggenschap in het ka der van dat der bedrijfsorganisa tie een algemeene regeerings- kwestie achten, die na de verkie zingen zeker aan de orde zal komen. Intusschen is het wel zonne klaar, dat de E.V.C.-methoden voor een redelijke oplossing van de so ciale vraagstukken beslist fnuikend zijn. En de katholieke aflei ders zullen dan ook zonder twijfel bü de aanstaande ver kiezingen hun lot in handen leggen van die mannen die op het gebied der maatschap pelijke ordening zeer duidelijk om schreven en welgefundeerde denk beelden hebben. Zij stemmen op de K.V.P. niet alleen ontdat zij katholiek zUn maar ook uit over wegingen van het allernuchterste gczonie verstand. Het Noorsche stoomschip „Tigre", dat de haven'van Rotterdam zou bin- nenloopen, heeft rechtsomkeert ge maakt, toen de kapitein vernam, dat de staking in de haven nog voort duurde. Het schip heeft nu naar Lis sabon koers gezet. Koning Gustaaf van Zweden be groet de Nederlandsche tennis spelers, die te Stockholm vertoe ven tn verband met de wed strijden om den Davis-cup Lossen en laden in de Amsterdamsche haven (Van onzen. Haagschen redacteur) De verkiezingsavond van de K.V. P., welke Dinsdag in de Houtrust- halien in Den Haag werd gehouden, was er een in grootschen stijl. We gens de sprekersprof. C. P. M. Romme en de heef W. Andriessen, de lijstentrekkers in de groote ste den, evenzeer als om het getal van hun toehoorders, die met duizenden naar het groote gebouw waren ge trokken aan de peripherie van de stad, ten deele in optocht, onder parapluies, die versierd waren met K.V.P.-pamfletten, en spreekkoren aanheffend. Zij vormden een geest driftig gehoor. De jongefen onder hen waren zeker niet in de minder heid. De heer Andriessen belichtte in zijn gloedvolle rede vooral de K.V.P. als beginselpartij. De diepe over tuiging, dat politiek zoo nauw ver bonden is met levensbeschouwing, heeft de katholieken in een eigen politieke machtsformatie doen aan eensluiten. De beginselen spelen im mers een groote rol bij de ernstig ste levensvragen. Er gaat thans een golf van humanisme over de we reld, maar hoeveel glijdbaars en zwevends ls daarin voor katholie ken, wanneer het normatief wordt bij het bepalen van het staatkun dig bestuur. Ook de Partij van den Arbeid is overwegend humanistisch. Hij appelleerde tenslotté aan de jon geren, van wie elf jaarklassen voor De Amerikaansche regcering zal duizenden Fransche, Belgische, Nederlandsche, Deensche en an dere Europeesche burgers, die ge durende den oorlog hun leven vele malen In de waagschaal hebben gesteld om langs ondergrondsche kanalen en in organisatorisch ver band neergeschoten geallieerde vliegers te begeleiden op hun ont- snappingstochten, eerlang onder scheiden. Mis-X is het legeronderdeel, dpt belast is met het onderzoek en het naar waarde schatten* van de hulp, welke aan geallieerd vliegtulgpersoneel bij hun poging den vijand te ont snappen en hun linies weer te berei ken werd verleend. Na zestieh maanden onderzoek naar de werkzaamheden van een 60,000 il legale verzetslieden gedurende den oorlog, van wie vermeld werd, dat zij op eenigerlel wijze hulp verleend heb ben aan de ontvluchtingspogingen der geallieerde vliegers, is Mls-X thans in staat mede te deelen, dat c'e voor bereidingen het vaststellen van hetgeen ieder precie3 gedaan heeft ln een zoo vergevorderd stadium ge komen zijn, dat het weldra mogelijk zal zijn over te gaan tot de officieel® uitreiking der onderscheidingen- Naar schatting zullen van deze 60.000 personen, wier naam aan Mis-X bekend is, ongeveer 46.000 een dergelijke erkenning ontvan gen. Onder deze 46.000 zijn 25.000 Franschen, 8.000 Nederlanders, 12.000 Belgen, 300 Denen, 200 Tsjechen, 300 Hongaren en 100 Polen. Ongeveer een derde hier van zal de „medal of freedom" ontvangen, vergezeld van een per kamenten oorkonde, geteekend door generaal Eisenhower en ge tuigend van hun moedige hulp aan de geallieerden. Meer dan 3000 pilotenhelpers zijn gedeporteerd, omdat zij geallieerde vliegers geholpen hebben. Hiervan overleden er 400 in gevangenschap, terwijl 50 door Duitsche vuurpeletons gefusilleerd werden. De «fficieele uitreiking, aldus wordt van Amerikaansche zijde medegedeeld, zal ten doel hebben nog eens duidelijk den nadruk te leggen op den dank en de bewondering van het Ameri kaansche volk voor den voortdurenden moed welken de geallieerde onder grondsche werkers aan den dag hebben gelegd bij de redding van het leven van zoovele Amerikaansche vliegers. ZIJ zal in het eerste gedeelte van den komenden zomer geschieden. het eerst ter stembus zullen gaan en die allen reeds bewezen hebben achter de K.V.P. te staan. Prof. Romme zeide, dat juist om wille van den doorgroei naar natio- nale eenheid het een plicht voor de katholieken is aanêengerijd te staan lil een eigen politieke machtsfor matie, om ons daardoor te hoeden voor vervlakking. Het presidium van de Party van den Arbeid heeft een uit stekende gelegenheid om te zwijgen voorby laten gaan, toen het naar aanleiding van den brief van de Bisschoppen, welke Zondag werd voorgelezen, met veel strijkages overigens zei, dat stemming op een andere lust dan die der K.V.P. toch maar niet verboden was. Voor het ka tholieke Nederlandsche volks deel is immers ruim voldoende een wensch van het Episcopaat. Een doorbraak, waarvan o.m. Koos Varrink gesproken heeft en waarvan intusschen geen sprake is, zou een afbraak zun, waardoor aan het Nederlandsch algemeen welzün een wel zeer slechte dienst zou worden be wezen. Wat het urgentie-programma be treft: van humanistische zijde wordt zoo dikwüls de meening ver kondigd, dat de zaken van belang «11e op sociaal-economisch terrein liggen en dat de diepère beginselen by de actueele hier te voeren poli tiek geen rol gouden spelen. Dit nu is een onwaarheid. Er zijn pok op cultureel, geesteiyk en zedeiyk ter rein urgente zaken, zooals de in perking van de echtscheiding, de opheffing van de beperking der openbare godsdienstoefening, in trekking van het verbod om ker kelijke huwelyken te sluiten voor de burgeriyke, verdere- doortrek king van de financieele geiykstel- ling van het onderwys, waarby prof. Romme o.m. naar Nymegen en Tilburg wees. By zün korte op merking ten aanzien van de actu eele beginsëlpolitiek op economisch- sociaal terrein bracht prof. Romme hulde aan prof. Aalberse voor diens pioniersarbeid in een moeilijken tijd. Als de drie voornaamste pun ten dezer politiek noemde hy de gemeenschapsgedachte in het on- dernemingsleven, waarbij de onder nemer niet alleen verantwoording schuldig behoort te zyn aan den kapitaalverschaffer, maar ook aan den arbeider en op welk terrein an- derzyds het spook van het staats socialisme dreigt; de publiekrech- teiyke bedrijfsorganisatie, waarbij spr. het ontwerp volkojpen stelde tegenover dat van het Oentrum voor Staatkundige Vorming; en de verschaffing van meer bestaans zekerheid, welke niet moet neerko men op het Romeinsche „Brood en spelen", maar alle behoeften dient te omvatten van den naar geluk snafckenden mensoh. Verwachting tot Donderdag- avond; Vanavond nog een enkele bul, daarna snel oplossende bewolking. Heldere nacht met kans op lichte nachtvorst. Morgen overdag weer toenemende bewolking, echter met geringere huienactiviteit flan vapidaag. Iets minder koud. In den nacht zwakke, overdag ma tige wind tusschen N.W. en W. Zon onder 20.26, Maan 20.57 5.09. Zon op 4,46. V.M. 16 Mei Groot-Brittannië oefent groots pressie uit op de regeering van Franco om het uitleveren van nazi's en ongewenschte Duitsche agenten aan de geallieerde autoriteiten te bespoedigen. Volgens de inlichtin gen, die de Britsche regeering heeft ontvangen, zijn er tusschen de 2.200 en 2.500 Duitschers in Spanje. Ver dere onderzoekingen zullen wellicht nog aantoonen, dat deze cijfers te laag zijn geschat. Van dit getal zijn, voorzoo ver te - Londen bekend is, slecht» ongeveer 400 bijeengebracht, die thans klaar staan om naar Duitsch- land te worden verscheept. De kwestie wordt zoowel te Londen als te Madrid in behandeling geno men. (A.N.P.) 1, Mei 1946 hadden 37.750 repatri- eerenden Ned.-Indië verlaten, en wel 19.800 uit Java, 5.400 uit Su matra, 10.000 uit Singapore. 2.400 uit Ceylon, 1.000 uit Siam, 200 uit Manilla, 550 uit Borneo en Groote Oost en 600 uit Australië en Nieuw- Zeelanü. Op dien datum wachtten in totaal nog 27.800 landgenooten op repatrieering, n.l. 15.000 op Java, 4.300 op Sumatra, 1.900 te Singa pore, 600 op Ceylon, 2.600 in Siam en 3.400 in Australië en Nieuw-Zee- land. Voor den tijd. dat de mi nister van Openbare Werken en Wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, in verband met zyn reis naar Noorwegen afwezig zal zijn. zal het beheer van dit departe ment worden waargenomen door den minister van Handel en Nij verheid, ir. H. Vos. Meeuwen, die in wijde krin gen vliegen, tegen den ivind in stilstaan, klimmen, om- zwenken, neerschieten en met een schreeuw zich laten pal len op het vischje, dat aan de oppervlakte nan het ivater komt of op het voedsel, dat hun wordt toegeworpen, zijn symbolen van ons cirkelen, voorstelen en zoeken; zij zijn de tolk van onzen kreet naar c aardsch bezit. j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1