Onze parken en plantsoenen ROMME Een huis aan de Nieuwe Gracht Weer een lust voor het oog De Haarlemsche gemeenteraad WOENSDAG 15 MEI 1946 PAGINA 2 STADSNIEUWS De waarde van één stem „Indië in nood" Orgelbespeling Beethoven-cyclus "SP Haarlem krijgt een nieuw museum HET HONDENLEVEN IN HAARLEM Reeds 4000 geregistreerd Gemeente-secretarie op de verkiezingsdagen Gustav Mahler- herdenking Candidaten der Kath. Volkspartij Haarlemsche politie op het tooneel Inlichtingenbureau te Heemstede KOLENBONNEN 60 EN 61 B.V. BRANDSTOFFENHANDEL „DE SPAARNESTAD" WAT BIEDT DE RADIO DONDERDAG? Med 1946, een jaar na de bevrij ding. In onze gedachten gaan we een jaar terug en wij herinneren ons hoe onze Haarlemmerhout, parken en plantsoenen er uit zagen en wat er van onze straatibeplantingen overbleef. De oorzaken van dezen chaoti- echen toestand op te sommen is eigenlijk overbodig. We kennen ze alle: „wesrmachtewerken, brand- etoffennood en bij gebrek aan transportmiddelen vele plantsoenen gedegradeerd tot vuilnisbelten." En nu een jaar later kunnen we geluk kig oonstateeren dat er al veel her steld is, nadat er door de bedrijven van Openbare Werken en Reini ging „geruimd" werd. Waar een jaar geleden nog het huisafval in velerlei vormen hoog opgestapeld lag, kunnen we ons nu weer verlustigen in den aan blik van een frisch gazon, be plantingen en bloemen. Zoo wer den, op enkele na, alle plantsoe nen en parken hersteld en 100- duizenden sierheesters, dekhees- ters, groenblijvende heesters, jonge boomen, vaste planten en een-jarige bloemplanten geplant. Meer dan een half millioen graszoden werden gelegd, terwijl groote terreinen door inzaaien tot gazon werden gemaakt. Ook de gemeentelijke sportterrei nen zijn grootendeels weer in orde gebracht. De Hout is opnieuw beplant en hoewel het vele jaren zal duren eer de jonge boomen weer een be hoorlijken wasdom hebben bereikt, zullen toch de overgebleven boo men, de nieuiw aangeplante bosch heesters, de waterpartij, de door zichten en de Hertenkamp weer end een recreatieoord vormen voor duizenden. En hoe reageert men op dit deel der herstelwerkzaamheden? Men is over het algemeen tevre- den,. en met een vergelijking door sommigen met andere gemeenten, vindt men, dat Haarlem geen slecht figuur slaat. Hoéwei ex dus veel verloren is gegaan, hebben we, voor zoover dit noodig was, ook iets geleerd. Zij die meenden, dat plantsoenen en straatbeplantingen een over bodige luxe waren, zijn tot an dere gedachten gekomen en heb ben de onmisbaarheid ervan in gezien. Ons past dus dankbaarheid, dat Hoe men aan zulke onjuiste re deneeringen komt, zal wel altijd een raadsel blijven. Maar we hoor den dezer dagen nog met veel na druk vertellen, dat het er bij de verkiezingen nu niet op een paar stemmen aan komt, aangezien er steeds voldoende stemmen over schieten. Dat kan inderdaad gebeuren, maar het blijft een dwaling en nog wel een, die zeer ernstige gevolgen zou kunnen hebbem. Hoe toch staat de zaak? Nadat de kiesdeeler is berekend, en is vastgesteld hoeveel stemmen op een bepaalde Hjst zijn uitgebracht, worden evenveel zetels toegewezen als de kiesdeeler begrepen is in het, aantal op die lijst uitgebrachte stemmen. Tot zoöver is alles gewoon en zal er als regel wel een grooter of kleiner aantal stemmen „overschie ten". Het zal echter wel nimmer gebeuren, dat op een dergelijke wijze de 100 zetels kunnen worden toegewezen. De rest van de neg niet toege wezen zetels moet nu echter toe gekend' worden, waarbij de „over schotten" van de diverse lijsten in aanmerking worden genomen.' En juist bij deze procedure kan het wel degelijk op één stem aankomen. Afgezien van het feit, dat ieder wettelijk verplicht is, zich bij het Stembureau te melden, zou het toch wel zeer onverantwoordelijk zijn, indien wij ons in bovenstaande of om andere onjuiste redeneeringen liéten weerhouden om als katholiek ook ten deze onzen plicht te vervul len. Het uitoefenen van het kiesrecht is, zooals wij nu toch wel allen we ten, door Paus en Bisschoppen ge noemd „een daad van zware, zede lijke verantwoordelijkheid". Waar bij niet uit het oog mag worden verloren, dat iedere stem haar waarde heeft en in bepaalde geval len van beslissende beteekenis kan zijn. ten eerste onze stad voor directe oorlogshandelingen vrijwel ge spaard bleef en ten tweede, dat verschillende herstelwerkzaamhe den vlot konden verloopen. Laat deze dankbaarheid tot uit drukking komenv door het herstel voor vernieling en beschadiging te behoeden, want dit laat momenteel nog zeer veel te wensohen over! De ouderen moeten hier het voorbeeld geven, door niet over de gazons te loopen, en geen papieren weg te werpen. Honden moet men bij zich houden en de jeugd ver bieden, wanneer ze op eenigerlei wijze de gazons, heester- of bloem perken of straatbeplantingen be schadigt of misbruikt. Het gemeentebestuur zal een cir culaire richten aan alle hoofden en directeuren van Haarlemsche scho len, met den oproep de jeugd er op te wijzen, dat zij de herstelde en vernieuwde aanplantingen leert waar de eren en vernielingen dus moet nalaten. E» wanneer nu van 18 Mei tot en met 2 Juni de poorten van de Haarlemsche ge- meentekweekerij weer voor het pu bliek worden opengesteld, zal men zich kunnen verlustigen in den aanblik van bijzondere gewassen, welke men in de stad niet aantreft. Hoe komt dit? De oorzaak hier van is, dat men deze, veelal eenigs- ains teere gewassen in de stad niet kan aanplanten. Dat is jammer. Laten we dus er naar streven, hier in verbetering te brengen, opdat daardoor onze stad die gelukkig rijk is gezegend jmet groen, nog meer in bekoorlijkheid wint en haar naam als ,31oemenstad" eer aan doet. Vrijdag 17 Mei herdenkt de heer C. Gosewehr den dag, dat hij voor 25 jaar als stoffeerder in dienst trad bij de Nederlandsche Spoor wegen. Gisterenavond is in het Gém. Concertgebouw te Haarlem een openbare vergadering gehouden van de Stichting „Indië in nood", waar bij als sprekers optraden dr. W. K. H. Feuilleteau de Bruyn en mr. P. N. Janssen, oud-burgemeester van Batavia en oud-lid van den Indi- schen Volksraad. Dr. Feuilleteau de Bruyn oefende felle crltiek op het beleid van dr. Van Mook, waarna de vergadering besloot ëen telegram te zenden aan H.M. de Koningin met den volgen den Inhoud: „Vergadering Stichting „Indië in Nood" te Haarlem, gehoord het be zwarend feitenmateriaal in open bare vergadering, overgelegd in ver band met beleid van dr. Van Mook, spreekt groote urgentie uit voor on derzoek terzake, op zeer korten ter mijn in belang van Nederlandsch- Indië en het Koninkrijk". Het programma van de orgelbe speling in de Groote of St. Bavo- kerk, op Donderdag 16 Mei, van 15 16 uur, door George Robert, ver meldt: Suite du Deuxième Ton van L. N. Clérambault, Puer nobis nas- citur en Les cloches van N. Le- bègue, Benedictus en Dona nobis pacem van F. Couperin, Noël van L. Cl. d'Aquin, Choral I van C. Franck. Woensdag 15 Mei 8 uur zal het eerste concert van den Beethoven- Cyclus in de Groote Kerk te Haar lem gegeven worden. Er zullen dezen avond twee wer- Overzichtsfoto van de herdenking van de capitulatie gisteren op de Groote Markt Haarlem zal er nog een mu seum by krijgen en wel in het huis van baron Röell aan de Nieuwe Gracht, dat tot het over lijden van den commissaris der Koningin als ambtswoning ge diend heeft. Reeds voor den oor log was men van plan een woning voor den commissaris be- schikbaar te stellen en wel in de buurt van het Provinciehuis aan de Dreef. Het „paleis" zou een heele ge schiedenis kunnen vertellen over hetgeen het vanaf zyn bouw tot nu toe heeft meegemaakt. In opdracht van een fabrikant in manufactu ren, W. Th. Barnaart, heeft een Amsterdamschen architect het ont werp gemaakt. De woning, die zeer luxueus werd ingericht, werd ge bouwd in 1805. De heer Barnaart was zeer in zijn schik met zijn huis, vooral toe* de Raad van Haarlem hem verzocht het beschikbaar te stellen voor de receptie, die Koning Lodewijk bij zyn bezoek aan de stad zou houden. De kas van de stad was destyds niet bij machte een dergelijke receptie te bekosti gen, zoodat men zich tot de up per ten wendde. De fabrikant steeg steéds meer in aanzien, zoodat hy in 1811 Maire van Haarlem werd. In 1815 werd hij met den titel van Jonkheer in. den adelstand verhe ven, ondanks het feit, dat hy niet tot de standvastigsten en heldhaf- tigsten van „Haerlem" behoorde. Na den dood van Jhr. Barnaart, burgemeester van Haarlem en oud- manufacturenfabrikant, brak een nieuw tijdperk aan. De familie Haitsma Muiier nam de woning over en verkocht ze weer aan de Provincie Noord-Hol land. Ook deze zat er biykbaar mee want ze stond het huls ln huur af aan den Staat, die het bestemde als woning van den commissaris des Konings. Tydens den oorlog kwam het huis ln handen van de NS.B, Ook deze heeren wisten er geen raad mee en richtten het in om er een tentoonstelling van Heemkunde te houden. Na de be vrijding was de Heemkunde in rook vervlogen en nam de P.O.D. het in beslag. Voor iederen bewoner was het huis te groot, doch voor den P.OD. was het te klein. Nu staat het „paleis" zonder bewoners. Men is van meening, dat het niet meer als woonhuis gebruikt moet.wor den, doch als museum, waarin her inneringen aan den tyd van het Empire geplaatst zullen worden. Ook wil men daarin den inhoud van de vroegere historische vertrekken van het paviljoen „Welgelegen" onderbrengen, die tydens den oorlog op last van den „commissaris der provincie" Backer zyn opgeruimd. ken worden uitgevoerd: het viool concert in D. gr. terts waarmede de solist Theo Olof het concert opent en vervolgens de Derde Symphonie in Es gr. terts Op. 55 (Eroïca) Hoewel het met het eten in vele opzichten nog mondjesmaat is, zijn we toch niet meer in de periode, dat een hond of een kat niet veilig zou zijn voor hongerige menschen. In den oorlog zijn er heel wat vier voetige huisvrienden afgeslacht, omdat de baas niet eens voldoende voedsel voor zichzelf had, of van ellende omgekomen. Verleden jaar om dezen tijd was het alsof het hondenras volledig was uitgestor ven. De vijand had de groote hon den gevorderd, echter met weinig resultaat, want de stadgenooten hielden er dezelfde methode op na als by het koper en de radio. Ai moet worden toegegeven, dat een koperen kandelaar gemakkelijker te verstoppen is, dan een hazewind hond. Bij informatie op het stadhuis bleek ons, dat er eind 1945 totaal 3400 honden geregistreerd waren, hetgeen niet wil zeggen, dat er dus niet meer rondliepen, omdat er nog aityd belasting voor zoo'n diertje betaald moet worden. Thans is dit aantal gestegen, tot 4000, waarbij we niet kunnen vaststellen of de eerlijkheid van de eigenaars of de voortplanting van den hond aan deze verhooging debet is. Vergelijken wij het aantal hon,- den met dat van eind 1939 dan zien we dat er toen 7000 bij de ge meente bekend waren. Men kan dit aantal groot of klein en verheugend groot en verheugend klein noemen. Het ligt er maar aan hoe je een hond bekijkt en hoe je getallen be kijkt. Hoe grooter het getal, hoe meer respect hondenminnaars voor hun stadgenooten hebben, hoe klei ner het getal hoe meer de aanhan gers van schoone trottoirs jubelen en juichen. De laatste categorie zal echter spoedig weer haar mopper lied kunnen aanheffen, want insi ders beweren, dat wy binnen twee jaar den 7000 honden weer gaster y- heid zullen verleenen. Iedere Haarlemsche hond is be lastingplichtig, of hy nu buitens- of binnenshuis verkeert. De leef- tydegrens van belasting ligt by hen veel lager dan by de burgers. Slechte honden beneden de 6 we ken, die niet de straat, maar de huiskamer verontreinigen, zajn vrij van een hondenpenndng. Het inko men van den baas bepaalt de te betalen belasting. Tot duizend gul den betaalt hij f 5.tot twee dui zend gulden f 6.enzoovoorte tot een maximum van f 25. Waakhon den en honden ten dienste van eenig bedryf kosten belangrijk min der. Hoe meer honden, hoé meer kans om niet wegens belastingont duiking in de gaten te loopen, maar hoe meer kans om op straat uit te giyden. Daarom tot slot deze wenk aan hondenbezitters: Gij hebt niet aan al uw plichten voldaan, wan neer ge uw lieven hond een pen ning om den hals geeft, want ge moet het dier ook zóó opvoeden, dat het weet, waar het al dan niet op straat mag pauzeeren. Op de dagen der verkiezingep, n.l. 17 Mei en 29 Mei, zal de afdee- ling bevolking der gemeente-secre tarie voor het publiek gesloten zyn. De afdeelingen verkiezingen en burgeriyke stand zullen op die da gen wel geopend zyn, Zaterdag 18 Mei acht uur zal de bekende muziekkenner en psycho loog Drs. J. G. H. Braakman in de Begijnhofkapel te Haarlem spreken op een herdenkingsbijeenkomst ter herinnering aan den sterfdag van den grooten componist: Gustav Mahler. Ten gehoore zal worden ge bracht Mahler's machtige composi tie „Das lied von der Erde", o.l.v. Bruno Walter, In een gisteravond gehouden vergadering van de gemeentelijke centrale der K.V.P. is besloten de volgende grosiyst aan de leden der party voor te leggen:- 1 A. J. M. Angenent, 2 Th. S. J. Hooy, 3 dr. J. G. Hoge, 4 A, v, d. Veldt, 5 H, Loerakker, 6 H. J. L. Klein Schiphorst, i ir. P. C. v. d. Heyden, 8 mej. A. W. M. Bol-' sius, 9 J. A. Schippers, 10 J. Nooy, 11 mr. dr. A. F. Schreurs, 12 mr. J. Th. M. v. d. Vaart, .13 A. J. Frenay. Verder op de aanvullende lijst: 14 P. Ottolini, 15 F. W. Knape, 16 R. Warnars, 17 A. Peterse, 18 J. G. Spruyt, 19 J. M. Bonfrer, 20 J. A. van Son. Zondag 26 Mei is de stemming. In den nacht van Zaterdag 18 op Zondag 19 Mei, precies 12 uur, is er een speciale nachteoorstelling in het Rembrandt Theater aan de Groote Mfiïifct. Hert; personeel, van hert Haarlem sche politiecorps voert de cabaret revue „De Vlag in. Top" op. De baten van deze uitvoering ko men ten goede aan de door den oorlog getroffen gezinnen van dB politie in de Betuwe. Medewerking verleenen o a. Uke- lelemitoe, The singing Sailors, The singing Bobbies, The Ranchero's, terwyi een groote muzikale show wordt gegeven door het Haar], Po litie Amusementsorkest, a 1. V, Jacky Wildschut. Het Haarlemsche politiecorps heeft reeds onderling een bedrag van f 1400 voor bovengenoemde hulpactie bijeengebracht, welk be drag door eenige vxywlllige bijdra gen is gestegen tot f 1600 Het inlichtingenbureau van de Kath. Volkspa,rty, af(l. Heemstede, is op de verkiezingsdagen gevestigd ln het R.K. Vereenigingsgebonw aan den Heerenweg, tel. 28534. Op dit bureau worden alle mogelijke inlich tingen de verkiezingen betreffende gegeven. Tevens kan men bier aan vragen doen voor hulp of voor een vervoermiddel voor zieken en ge-' brekkigen bp den stemmingsdag. Denkt u er om zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk 25 Mei, naar Dan bent U zeker van een vlotte bediening. FRIESCHE VARKENMARKT 6-10 (Spaarne bij viaduct) TEL. 14164 en 13904 - HAARLEM HILVERSUM I, 301 M- 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.15 Morgenw. 9.30 Gram. 10.30 Gesprekken. 10.35 Dos de Zwart, piano. 11.00 Nuttig en noodig. 11.10 Kerkzang, 11.45 Krijgsgev. 12.00 Fransche chansons. 12.20 Metro Sax-qulntet. 1230 „Spion netje". 12.35 Ensemble Geza Kiss. 13.00 Nieuws. 13.15 Vaudeville- orkest. 14.00 „Meisjes in Tur kije" 14.20 Kwintetspelers. 15.00 Sterren en sterretjes. 15.20 „Con fetti". 17.00 Kaleidoscoop. 17.30 Dansorkest.* 18.00 Nieuws. 18.16 K.N.M.I. 18.18 Gram. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 ....en nu naar bed. 19.05 Sport. 19.20 „Les Gars de Paris". 20.00 Nieuws. 20.05 -Toespraak. 20.25 Concertgebouw. 22.30 Ouderen en jongeren. 23.00 Nieuws. 23.15 Aart Schol. 23.45 Gram. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgengeb. 7.45 Gram. 800 Nieuws. 8.15 Progr. overz. 8.20 Gram. 9.30 Waterst. 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 11.00 „Zonnebloem". „Boeck- huys". 11-30 Lezing. 11.45 Piano. 12.15 Hoorspel. 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.45 Vrouw. 14.00 Staf muziek. 14.40 Causerie. 15.00 Gram. 15,15 Concert. 16.00 Bybell. 16.45 Gram 17.00 Rijk overzee. 17.10 Orgelbesp. 17.30 Ned. helpt in dië. 17.35 Rhapsodie Sextet. 18.30 Lezing. 18.45 Gram. 19-00 Nieuws. 19.15 Progr.-overz. 19-20 Gram. 19.30 K.V.P. 19.50 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 R.V.D. 20.20 Or kest. 22.00 Nieuws. 22.15 Lezing. 22.35 Kon, Mil, Kapel. 23.15 Gram.'23.50 Schriftl. Directeur: J. J. W. Boerrigter. Waarn. Hoofdredacteur: W. Severln.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2