Oorlog raasde over Boim mel er waar d Ondergrondsche strijd kostte Frankrijk duizenden levens Katholieken van Berlijn Het Japansche Neurenberg Meidagen 1940 Communisme wil de school veroveren V. WOENSDAG 15 MEI 194b PAGINA 1 ontreddering^' beleven bange dagen Cr Chaos en Nieuwe zorgen (^Aanklacht van elf landen Venieüwing van hooger onderwijs Herdenking te Mill en op Ypenburg Te Mil Velddriel was een welvarende •parochie in het Westelijk Ka tholieke deel van de Bomméter- waard, voordat de geesel van den oorlog er over heen sloeg. Nu is het geplunderd, stuk geschoten en geteisterd; de parochiekerk is geheel verwoest, de pastorie voor de helft ingestort en afgebro ken. De godsdienstoefeningen worden er, voorloopig, nog altijd gegeven in een voormalige sme derij: op het smidsvuur heeft er de Kerststal opgeslagen gestaan; aan de zolderingen hangen nog de raderen voor de drijfriemen bevestigd; de werkbank dient poor zitplaats tijdens de Zon dag sche preek; een groote elec- trische boor staat er tijdelijk terzijde gezet en tegen den muur hangt ergens een koude, ijzeren electromotor naast een kleurig kerkvaan. Maar het zal verande ren. Stapels balken liggen ge reed voor de noodkerk; en het, terrein der afgebroken parochie kerk wordt bewaard, voor, in de toekomst, een schoon, nieuw kerkgebouw. De parochianen denken nog vaak terug aan den laats ten barren oor logswinter, toen de Engelsche gra naten in de nabijheid van hun mooie kerk neerkwamen. In de pastorie van Velddriel wa ren toen behalve de pastoor nog geherbergd een Empelsche familie met een Hedelsche -evacué, de de ken van Kerkdriel en de pastoor en kapelaan van Ammerzoden; te vens had een stel Duitsche soldaten hun kwartier in een deel der pas torie opgeslagen en van buiten het' gebouw beveiligd door 'n geweldi gen stapel, met zand gevulde, fruit manden. Drie maanden zaten zij allen (behalve die Duitschers) reeds te wachten op de bevrijding, waar van ze echter niets bemerkten dan de voortdurende salvo's granaten, die bij dag en nacht overal gierend insloegen. Geheel Velddriel was tot in alle hoeken en gaten volgestopt met vluchtelingen; het,ging voor „veilig" door en de bewoners der naburige dorpen kwamen liever dtór, dan uit te wijken naar het verre Noorden. i Vierduizend évacué's zijn er een tijdlang geweest. In één boerderij woonden negentig menschen.- Een Ortskomman- dant, die een leeggeruimd fa miliegraf nabij Hedel op den duur een te onveilige of te lu gubere verblijfplaats achtte, ver huisde, en sloeg zijn tenten ook nog op in de pastorie van Veld driel. Koude en honger spookten rond in het overbevolkte dorp; de .gods dienstplechtigheden werden moei lijk door gebrek aan brood en wijn, er kwamen veel granaten, nog meer alarmeerende geruchten, maar wei nig betrouwbare berichten: ze wa ren er afgesloten van Noord en Zuid. Den kapelaan van Ammerzo den, een 52-jarigen pater Francis caan, werd het te machtig. Hij werd ziek en stierf na enkele dagen in de keuken, terwijl de overige bewo ners der pastorie voor de aangie rend© granaten zaten weggedoken in den kelder. En nog vóór hij be graven was, kiwam het bevel, dat hetgeheele dorp moest evacueeren. Den - volgenden morgen, terwijl de groote uittocht der bewoners op karren, fietsen, handwagens en kinderwagens aan den gang was, heeft de pastoor voor hem, en te gelijk voor drie anderen, de uit vaart gedaan: een gelezen H. Mis, zonder koster, zanger, misdienaar of organist, ook zonder familie, want iedereen vluchtte. En eigen handig heeflt hij hun graf moeten uitkappen in de bevroren aarde en ze haastig toevertrouwd aan den gewijden grond. Na dón middag was Velddriel leeg, op de Duit schers na, die begonnen te plun deren. Drie maanden heèft hun opont houd in den vreemde geduurd. Toen, 18 April, mochten ze om een of andere réden terugkeeren. De Duitschers waren ex nog. Kerk en pastorie, wat gehavend door grana ten, stonden nog overeind. Maar nu scheen het einde toch in zicht: het bericht kwam, dat de Engel- schem over de Maas waren geko men en reeds in Kerkdriel waren doorgedrongen. Het einde bracht echter de zwaarste beproeving. Een Duitsche soldaat werd doodgesto ken- tijdens een ruzie met Veld- drielsche mannen; er vollgde een razzia, de Duitschers vuurden op burgers. De pastoor, bij twee ge troffenen geroepen, werd zelf door een schot aan het oog getroffen en terwijl hü gewónd bij een zijner parochianen In bed lag, vloog zijn parochiekerk met een daverenden knal in de lucht, opgeblazen door de Duitschers. Een week daarna krwam de bevrijding op 5 Mei. De omgeving van de zwaargetroffen kerk van Velddriel Bij K.B. is, gerekend te zijn inge gaan 1 Mei 1946, aan prof. mr. G. W. J. Bruins eervol ontslag verleend als koninklijk commissaris bij de Ned. Bank, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in die functie den lande bewezen. (Van onzen Berlijnschen correspondent) Na 12 jaar Hitlerregeering en 6 jaar oorlog is Berlijn een stad der ruïnes. Maar niet alleen de huizen zijn herschapen in troostelooze puinhoopen, ook het economisch leven, de begrippen van zedelijkheid en naastenliefde zijn ontredderd, ontwricht. Er heerscht een chaos op maatschappelijk en geestelijk gebied. De moraal is tot ongekende diepten gezonken, de ze den zijn hopeloos -verwilderd. De toestand, waarin en de omstandig heden waaronder een groot deel der Berlijnsche bevolking leeft, verhoo- gen de sociale en geestelijke nooden en kweeken gevaren, waarvan de consequenties nog niet zijn te over zien. In een stad, waarvan de woon huizen tot 70 pCt. zijn verwoest, leven weer meer dan 3millioen menschen (vroeger 4.2 mill.). Het is geen zeldzaamheid, dat 10 tot 16 personen, volwassenen en kinderen, vrouwen en mannen, ln één ver trek hulzen. Het aantal katholieken te Ber lijn wordt geschat op 300 tot 350.000. Ook zij leven onder deze omstandigheden. Ze leven ln kel ders en bouwvallige woningen, op elkaar gepropt, in angst en nood; z(j lijden gebrek aan alles, honge ren, worden ziek, sterven In den afgeloopen zomer en herfst bedroeg het sterftecijfer der zuigelingen 80 tot 90 pCt. en ook nu nog bedraagt het 30 pCt. In den laatsten winter stierven 30 000 vol wassen menschen per maand, dat ls 1000 per dag. In Maart was dit cij fer gedaald tot 1215.000 per maand. In vele gezinnen zijn de mannen nog niet teruggekomen en wie weet wanneer en of zij zullen terugkomen? Duizenden én nog eens duizenden vluchtelingen uit het Oosten hebben in Berlijn een toe vlucht gezocht, het waren- hoofdza- keiyk katholieken. Wat zij mee brachten was ellende, nood en ziekte. De Caritasbond en de sta tionszending kunnen het werk niet af. Lichamelijke en geestelijke nood gaan hand in hand. Er zijn geen kleeren, er is geen voedsel. De katholieke bibliotheken zijn ver brand. De bevrijding heeft vele zorgen weggenomen, maar aan den ande ren kant nieuwe zorgen gebaard. De nieuwe politiek, die te Berlijn een sterk communistisch karakter draagt, richt zich op andere proble men dan op een herstel van het kerkelijk leven. Evenals onder Hit- Ier eischen de politieke machtheb bers het recht voor zich op, de jeugd op te voeden en op te leiden in hun geest, een geest, die niet de geest is van de Kerk en van'het Christelijk geloof. Het communisme poogt dé school te veroveren. Meest al ls het zoo, dat van 50 kinderen van een klas er hoogstens 5 katho liek zijn. Het is begrijpelijk, dat een geregeid godsdienstonderwijs voor deze kleine minderheid nauwelijks mogelijk is. De Sociale Vrouwen- school van den Katholieken Vrou wenbond, de eenige katholieke school die de Jaren van het natio- naal-socialisme heeft overleefd, heeft' met de grootste moeilijkhe den te kampen en wordt thans eveneens bedreigd. Het katholieke volksdeel van Berlijn beleeft weer bange dagen. Als een weldaad werd het beschouwd, dat de Britsche bï- zettingsautotteiten de z.g. „Aktion Storch'' in het ieven hebben geroe pen, een actie om katholieke kin deren uit Berlijn eenige maanden lang onder te brengen bij katholie ke gezinnen in het Westen van Duitschland, waar zij extra voedsel Voor het verzame len van gegevens ter staving van de Neder- landsche aanklacht te gen Japan, vertoeft momenteel mr. W. G. F. Borgerhoff Mulder, de Nederlandsche openbare aanklager bij het Internationale Gerechtshof voor oor logsmisdaden te Tokio, ln Batavia. Naar mr. Borgerhoff Mulder mededeelde, zullen de zittingen van dit Hof waarschijnlijk niet vóór 1 Juni a.s. begin nen en men verwacht, dat zij zeker een half jaar in beslag zullen nemen. Elf landen dienden een' aan klacht in, n.l. de Ver. Staten, China-Rus- land, Engeland, Aus tralië, Nederland, Br.- Indië, de Philippijnen, Nieuw-Zeeland, Cana da en Frankrijk. Ne derland zaj tevens de belangen van Portugal behartigen. De zittin gen zullen gehouden worden in een der grootste gebouwen van Tokio: het departe ment van Oorlog. Naast het belang rijke punt betreffende <3e slechte behande ling van' onze krijgs gevangenen en burger geïnterneerden handelt de Nederlandsche aan klacht voornamelijk over de politieke agi tatie van Japan in Ned.-Indië. Een der redenen voor het be zoek aan Batavia is dan ook het verzame len van gegevens be treffende Japans po litieke werkzaamheid tijdens de bezetting. Op de vraag, of in de aanklacht ook wordt gewezen op het feit, dat Japan na zijn ca pitulatie deze politie ke activiteit in Ned.- Indië heeft voortgezet, verzekerde mr. Borger hoff Mulder, dat dit. wèl zal geschieden. Binnenkort zal de lijst van de voornaam ste oorlogsmisdadigers, die zich voor het Hof zullen moeten verant woorden, worden be kend gemaakt. Als hun verdedigers treden Amerikaansche en Ja pansche rechtsgeleer den op, die hiervoor 'een vastgesteld salaris zullen ontvangen. On der de Amerikaansche verdedigers bevinden zich enkele vooraan staande advocaten uit Washington en New York. Dit salaris, zoo als trouwens alle kos ten van het Hof, zal uiteindelijk door Japan moeten worden betaald. Hierna deelde de heer Borgerhoff een en ander mede over de toestanden in Ja pan. Voor zoover de buitenlander kan waar nemen, is de houding van de bevolking na de nederlaag er een van berusting. Men moet hierbij niet uit het oog verliezen, dat vele bevolkingsgroepen en vooral de vrouwen onder het militaire be stuur in een veel be tere positie zijn geko men. Voor generaal MacArthur koesterde mr. Borgerhoff Mulder groote bewondering. .De opperbevelhebber werkt letterlijk dag en nacht en de resultaten van zijn organisatie talent zijn alom merk baar. Men kan als bui tenlander in Japan gerust voor het week einde naar buiten trekken; in Kioto en andere bekende toe ristencentra van het vooroorlogsche Japan zijn de meeste hotels, veelal onder Ameri- kaansch beheer, dan ook heropend. In het land heerscht rust. Misschien zullen en kele „diehards" onder de oppervlakte wroe ten, doch naar buiten is alles volmaakte.orde en veiligheid. kregen en aan de ongezonde met ziektekiemen besmette atmosfeer van de groote puinstad werden ont trokken. Zoowel door het Zweedsche Roo- de Kruis als van Pauselijke zyde wordt hulp verleend. Doch ook de katholieken van Berlijn zelf slaan de handen Ineen en zijn aan het werk getogen, om den stryd tegen den nood, tegen verwaarloozing en ontaarding aan te binden. Het ka tholieke gymnasium aan de Liet- zensee en de katholieke lycea heb ben hun poorten weer geopend en zijn dank zij den Intergeallieerden Contróleraad door. den staat er kend, maar de gebouwen zijn ge deeltelijk vernield en er is gebrek aan ruimte. Het is zelfs mogelijk, dat enkele scholen weer moeten worden ontruimd, omdat zy we gens bouwvalligheid moeten wor den afgekeurd. Het vereenigingsle- veh begint weer te kiemen en de kerken zijn vol. Vooral' de katholie ke jeugd legt veel Ijver aan den dag. Het katholieke Zondagsblad, het „St. Petrusblatt", verschijnt weer. Jonge krachten komen in be weging. Zij bereiden zich voor op harden strijd onder zware lasten en hopen op hulp van buiten. Bij K.B. is ingesteld een. staats commissie, welke tot taak heeft aan den Miniser van O., K. en w. rap port uit te brengen inzake een ver nieuwing van het hooger onderwijs aan de Nederlandsche universitei ten en hoogescholen. Tot leden van de1 commissie zijn benoemd 71 personen, professoren, doctoren, juristen en anderen. Tot voorzitter werd benoemd mr. H. J. Reinink te 's-Gravenhage en tot secretaresse: mevrouw mr. M. J. KochKiJIstra. Herdenking van de Meidagen 1940 op de scholen. Op alle scholen in ons land werd aan de leerlingen een kort cfverzicht ge geven van de krijgsverrichtingen Hoewel het reeds 6 jaar geleden is, heeft iedere Nederlander de capitula tie van de Nederland sche strijdkrachten op dien be- ruchten 14dem Mei nog versch in het geheugen. Toen een stra lende zomerdag, die in schry- nende tegenstelling was met den zwaren slag, welke het Ne derlandsche leger trof. Nu een koude gure dag waaróp de ge vallenen van de oorlogsdagen en van het verzet op het vlieg veld Ypenburg - plechtig wer den herdacht. Kolonel D. A. van Hilten gaf een uitvoerig overzicht van de oorlogs dagen in 1940. Op deze historisché plek, midden in het hart des lands, zoo zeide de kolonel, zijn wij samen gekomen, ter herdenknig van den strijd, welke in de Meidagen van 1940 is gevoerd tegen don Duitschen; overweldiger, die met ongekende overmacht ons vreedzame land beeft overvallen. Bij herhaling had het Duitsche R.yk de plechtige verzeke7 ring gegeven, de neutraliteit van het Koninkrijk te zullen eerbiedi gen, doch op den vroegen morgen van 10 Mei 1940 werd deze belofte brutaal geschonden. Vervolgen» schetste spr. den strijd op de vlieg velden Valkenburg en Ypenburg. Nadat het „Wilhelmus" was ge speeld, deed kapitein Troeger voor lezing van het K.B., waarby talrijke gesneuvelden op het vliegveld Ypen burg posthuum werden onderschel den. Te Mill in Noord-Brabant waren duizenden op de Vilheide, eens het tooneel van moedigen strijd, sa mengestroomd en woonden daar on der een loodgrijzen hemel, waaruit gestaag de regen viel, de herden kingsplechtigheden bij. Jhr. J. Smits van Oyen voerde het woord namens de regeering. Hy eerde de nage dachtenis van de moedige mannen, die hier in den ongelijken stryd te gen den verraderiyk binnengeslopen vijand hun leven gaven en wier bloed dit stuk van den Brabantschen bo dem heeft doordrenkt. Kolonel A. van der Kroon gaf een kort overzicht van den kor ten stryd en beschreef hoe een Duitsche pantsertrein tot by Mill wist door te dringen en. onze troepen in den rug aanviel. Er werd goed weerstand gebo den en zulks aanvankelijk met succes. Doch tenslotte moesten onze soldaten in den nacht van den tienden Mei voor de over- machtigen .vijand wijken en zich terugtrekken achter de Zuid- Willemsvaart. Toen ook deze hindernis door de Duitsche pant sertroepen genomen werd, moest het derde legercorps stellingen betrekken benoorden de groote rivieren. Daar werd de tegen stand dapper voortgezet. By de capitulatie op 14 Mei was de verslagenheid groot. Nadat „De Dooden" van Muu8 Jacobse was gedeclameerd en een aalmoezenier het „Onze Vader" had gebeden, werd één minuut stilte in acht genomen, waarna de aanwezi gen gezamenlijk het „Wilhelmus" zongen. Op den dag dat Nederland zijn capitulatie in 1940 herdacht, heeft de Fransche generaal Guillain de Benou- ville gesproken over Frankrijk in zijn verzet tegen de Duitschers. De omstandigheden in Frapkrijk waren anders dan in Nederland. Wel kende Frankrijk de Gestapo met al haar beestachtigheden, maar niet een Seyss-Inquart met zijn Grüne Polizei. De bezetting van Frankrijk heeft zich tot °P den dag van de bevryding be perkt tot een militaire, die wel niet veel verschil maakte met de bezetting, zooals wij haar gekend hebben, maar dit gradueele verschil, gevoegd bij het feit, dat Frankrijk een land is met „ruimte" er zijn groote stukken waar een zeer geringe bevolkings dichtheid is, en Frankrijk heeft zijn bergen waar de ondergrondsche be weging voor haar volledig uitgeruste en geüniformeerde regimenten een afdoende schuilplaats kon vinden maakt dat het probleem bij onze Zuidelijke bondgenooten ondanks de collaboratie van Vichy geheel anders lag dan in ons land. Het verzet in Frankrijk, aldus bleek ons uit hetgeen generaal De Benouville verteldè, had daardoor een heel ander karakter. De Fransche verzetsbeweging, die uit vertegenwoordigers van alle par tijen was samengesteld, vormde een hechte eenheid en deze samenwerking maakte, dat men ondanks verschil in politieke opvatting toch een hechte basis tot samenwerking had. Het grootste deel van de huidige minis ters is ook voortgekomen, hetzy uit de binnenlandsche, dus ondergrond sche verzetsbeweging, hetzy uit de bovengrondsche Fransche verzetsbe weging, dus uit het Imperium of uit Londen. Sprekende over de slagen, die Frankrijk te verduren heeft ge had tydens de Duitsche bezet ting, noemde generaal De, Benou ville enkele cijfers die te denken geven. In totaal zijn 800.000 Fran sche levens verloren gegaan; 300.000 door fusillade of in den ondergrondschen stryd en 300.000 op het slagveld. Ruim 200.000 Franseben hebben de Duitschers naar concentratiekampen gevoerd. Hiervan zijn 50.000 teruggekeerd en van deze 50,000 is de helft later nog overleden. Daarnaast komen de geweldige materieele verwoes tingen welke de Duitschers heb ben aangericht. Typeerend is dat ondanks een zeer strenge zuivering in Frankrijk slechts 3000 van 40 millioen inwoners zyn gefusilleerd wegens verraad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 5