Geen resultaat te Parijs Staking en caesarenwaan AAN STRAND EN ZEE Het seizoen te Scheveningen De Perzische kwestie Verdere straffen in Unilever-zaak Oorlogsmateriaal Krachtig protest van den chef staf O.D. Prijsverlaging in België Verdaging der conferentie tot 15 Juni? Strijd tegen Haagsche onderwereld Italië en het banditisme Amerikaansch mijnwerkersconflict dreigt nationale ramp te worden WOENSDAG 15 MEI 1946 PAGINA 6 jjponcentratie in de Ned. I vliegtuigindustrie Ajnsterdamsche zwem- f/ kampioenschappen V Een trappenklimmende jeep is wel het laatste, wat er op het gebied der prestaties van dit wonderlijke voertuig te consta- teeren valt. Wij zien hier een jeep in actie op éen van Delfts oudste bruggen Nieuwe inscriptie in vaandel 8ste R.I. in ruil voor ambassades DAMPROBLEEM Op de vele malen herhaalde yraag: kunnen we van den zomer weer genieten van het strapd en jyan de zee, luidt thans voor wat betreft Scheveningen het antwoord 'aldus: Als 1 Juni de badplaats Scheveningen gereed is om .zij het op nog beperkte schaal haar gasten te ontvangen, wordt jSe Boulevard en het daarbij aan- [uitende strand (en de zee) van e Keizerstraat tot het Noordeinde an den Strandweg vrijgegeven, [et gedeelte van de Visschersha- en tot. de Keizerstraat zal dan og niet gereed zijn, doch zal zoo- ra de werkzaamheden het toela- en ook worden opengesteld, ll Het bad van de Mij. Zeebad Scheveningen gaat op ouderwet- hche wijze 1 Juni open en het p/olkszeebad tegelijkertijd of anders zoo spoedig als men met het her- 6 tel der cabines enz. gereed is. u( Ten Noorden van den Boulevard f- richting Wassenaar zijn de bstakels verwijderd en mijnen geruimd, doch de tijd heeft ont broken daar op dezelfde grondige JWijze te speuren als ter hoogte van Jflen Strandweg. Bovendien, de Voet van de duinen en de hellingen jen koppen daarvan bergen geva- jten. Daarom blijft dit strandge- Voor den economischen polltie- fechter hebben tn de zaak van de Inllever Verkoop-Centrale alsnog terecht gestaan de afdeellngschef p. B. M., de administrateur C. v. P., fie magazijnchef W. A. v. d. S.', de ■administrateur A. P. K. en de bo- jterhaadelaar P. R. D. Zij werden Ttesp. veroordeeld tot 8, 4, 3 en 9 "maanden gevangenisstraf, met af- Jrek van de preventieve hechtenis, fin verbeurdverklaring van de in be slag genomen goederen. De boter- handelaar kreeg f 1000.boete ■fubsldiair 1 maand hechtenis. De afdeellngschef J. B. M. ver- .jvierf zich met de bonnenzwendel 'éen vermogen van 150.000 en tal rijke goederen. De magazijnchef W. A- v. d. S. kon in 1943 een huls koopen, mitsgaders 4 bontmantels Voor zyn vrouw, een accordeon, een bureau, boekenkast, Ijskast etc. A. P. K. verkocht 30.000 rantsoenen aan den boterhandelaar W., die inder- jtyd tot 6 maanden gevangenisstraf Is veroordeeld. (Van onzen Haagschen redacteur) De voormalige chef staf O.D. ko lonel Six heeft namens deze organi satie een krachtig protest laten hoo- 'ren tegen enkele uitlatingen van Koos Vorrink, die den O.D. betrof- 'len. Kolonel Six ontkent elk ver- Ïiand tusschen de verantwoordelijke eden van den O-D. en „Nat. Front", 'pok heeft de leiding van den Or dedienst niet getracht „Nat. Front" jvan de lijst van verboden organisa ties te houden, zooals Koos Vor rink suggereerde. De beschuldiging van den heef Vorrink, dat de leiding van den Ö.D. Pas de Loup en Wiardl Beek man naar Engeland wilden sturen firn politieke contra-adviezen te Verstrekken, is volgens kolonel Six jbesllst onjuist. Kolonel Six ontkent ook de uit lating van Vorrink, als zouden lie den uit den O.D. in het M.O. zijn Ondergedoken en zich daarna sleu telposities in het ambtenarencorps en da legerleiding hebben veroverd. De arrestatie van Arnold Meyer In het najaar van 1944 Is geschied op last van den gewestelijken com mandant der B.S., W.-Brabant, .Voormalig gewestelijk commandant .O.D., aldaar. De regeering heeft, na kennis ge nomen te hebben van het rapport der vliegtuigindustrie-commissie, besloten, dat de Nederlandsche vlieg tuigindustrie dient te worden ge concentreerd in een onderneming, welke den vorm van een naamlooze vennootschap zal krijgen. De regee ring heeft zich bereid verklaard haar medewerking aan den opbouw van deze industrie te verleenen door de kapitaaldeelneming en zoo noodlg da financiering van de ontwikke- - llngskosten van nieuwe vliegtuig typen onder daarbij passende voor- JWaarden te bevorderen. Bij de uitwerking van deze beslis sing zal de regeering worden bijge staan door een vertrouwensman. De zwemsportcommissie van den Koninklijken Nederlandschen Zwem- bond, kring Amsterdam, heeft dit jaar de Amsterdamsche zwemkam- pioenschappen vastgesteld op de vol gende data: Zaterdag 15 Juni, Woensdag 3 Juli, Zaterdag 13 Juli, Zaterdag 27 Juli en Zaterdag 3 Augustus a.s. De wedstrijden zullen Iworden gezwommen in het Amstel- parkbad. deelte verboden voor het publiek. Waarschuwingsborden worden aan gebracht. En nu het z.g. stille strand en de Westduinen. 1 Juli a.s., dus vó&r den aanvang der vacanties, zal het strand zoo goed mogelijk zijn geruimd. De toegangswegen door de Westduinen zijn vol komen veilig. Voor de aan grenzende duinterreinen kan echter niet de garantie gegeven worden dat alles veilig is. Ma teriaal om langs deze wegen een degelijke afzetting aan te brengen ontbreekt. Borden zullen het publiek in herinne ring brengen, dat het duinter rein verboden en gevaarlijk gebied is. Het strand komt ter beschikking van het publiek en wel van dé Duivelandschestraat tot Kijkduin, doch ook hier bergen de koppen, da hellingen en de voet der duinen gevaren. Het betreden daarvan is verboden. Er wordt aan gewerkt om de duinenrij af te zetten met prikkeldraad. Men zij echter nog nadrukkelijk gewaarschuwd voor het volgende: Het kan zijn, dat door zandverplaatsing of bij het spelen der kinderen in kuilen on bekende voorwerpen, projectielen enz. te voorschijn komen, of wel mijnen aanspoelen na een storm, Men waarschuwe terstond de poli tie. Zoowel op het z.g. stille strand als op het strand ter hoogte van den Boulevard zal extra worden gesurveilleerd. Binnen 14 dagen zullen alle prij zen van Belgische goederen en dien sten met 10 procent worden ver laagd. Deze verlaging heeft betrekking zoowel op den prijs van een japon als op de prijzen van tramkaartjes, kranten en telefoongesprekken. Te gen den zwarten handel zal krachtig opgetreden worden. De maatregelen, die Dinsdag door de regeering werden genomen, vor men een energieken stap in den slag om het behoud van den franc en een krachtig antwoord op den eisch dei- communistische partij tot verhooging der loonen. Nederland herdenkt zijn dooden. In tegenwoordigheid van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard werden de gevallenen van de Meidagen 1940 op den Grebbeberg plechtig herdacht. In opdracht van H. M. de Koningin werden door Prins Bernhard aan de nabestaanden der strijders de posthuum ver leende onderscheidingen uitgereikt Tijdens een formeele zitting van de ministers van Buiten landsche Zaken der groote vier is het rapport van de commis sie van deskundigen over de FranschItaliaansche grens kwestie goedgekeurd. Minder belangrijke economische vraag stukken inzake het Italiaan- De Veiligheidsraad van de V. V. riet aich voor de mogelijkheid van een hieuw debat betreffende Iran geplaatst. De onderhandelingen tus schen de Iraansche regeering en Azerbeidsjan zijn-in een impasse ge raakt en er is .geen officieel nieuws omtrent de bewegingen va» het Roeide Leger. De afgevaardigden zijn kennelijk verontrust over het uit blijven van de bevestigine van de SoVjet-RupslsQhe ontruiming. De laatste- aanwijzing, die de afgevaar digden van de Ver. Volken te Washington hebben ontvangen, is, dat Soeltaneh liever geen „commissie van onderzoek" naar Aaerbeldsjan zendt. Hij geeft er de voorkeur aan te wachten tot ue onderhandelingen met den Azerbeidsjaanschen „pre mier" ln.een meer gevorderd stadium zijn .gekomen. Als de Iraansche re geering Maandag a.s. den Veiligheids raad nog niets over de ontruiming door het Roode Leger kan mede- dcelen, zijn eenige afgevaardigden van plan den raad voor te stellen zelf een commissie naar Iran te aen- den vodr een zelfstandig' onderzoek. Mét succes bindt de politie den strijd aan tegen de Haagsche onder wereld. Zoo ls zij er in geslaagd de daders te arresteeren van een Inbraak, welke In October 1945 aan de Prinsen gracht te Den Haag geschiedde en waar f 46.000 werd ontvreemd, voorts o.a. tafelzilver, kleeding en schoeisel. Het kwam de politie ter oore, dat aan de Hoefkade een pantalon werd ver handeld, die aan een bewoner' van het huls had toebehoord. Daar werden 4 personen ln arrest gesteld. Een aantal „zware" Jongens was bij deze zaak betrokken. Er was zelfs in een bepaald geval een zwijggeld van f 15.000 betaald. Bovendien heeft de politie ln arrest gesteld 6 personen, die eenlgen tijd geleden een huis aan de Sterreboschstraat hebben -leeg ge haald. Een van de dieven had ln zijn woning f 23.000 verborgen. Bovendien is de politie er achter gekomen, dat twee weken geleden 3500 K.G. suiker uit een pakhuis aan de Leeghwater- kade gestolen was; 3 personen werden gearresteerd. Bij een tuinder te Loos duinen werden nog 23 balen van 100 kilo aangetroffen. H. M. de Koningin heeft goedge keurd dat de woorden „De Grebbe berg 1940" in het vaandel van het achtste regiment infanterie zullen worden gevoerd, naast de woorden: „Quatre Bras en Waterloo 1815" die het vaandel reeds sierden. Prof. mr. 3. 3. ScUrieke, oud-secre- taris-generaal van Justitie, die we gens hulpverleening aan den vijand door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeeld ls tot de doodstraf, zal 12 Juni terecht staan voor den Bijzonderen Raad van Cas satie. sche vredesverdrag en het te rugtrekken van troepen uit voormalige vazalstaten van de as-mogendheden vormden ook een punt van bespreking. De besprekingen leidden echter niet tot resultaten. Byrnes stelde tijdens de zitting van Dinsdagavond voor de confe rentie te verdagen tot 15 Juni en een vredesconferentie tegen 1 of 15 Juli bijeen te roepén. De confe rentie zal Woensdag over dit voor stel een beslissing nemen. Ten aan zien van de punten van het Itali aansche vredesverdrag is geen be slissing genomen. De vier minis ters verklaarden,, dat zij niets nieuws te berde te brengen hadden met betrekking tot de herstelbeta lingen, de koloniën en de Itali- aansch—Joegoslavische grens. De ministers kwamen overeen, dat hun plaatsvervangers de Oos- tenrijksche vertegenwoordigers zou den hooren over kleine wijzigingen van de Italiaansch—Oostenrijksche grens. De Amerikaansche regeering ls bezig de overtollige voorraad oorlogsmate riaal van leger en vloot die zich fa Europa bevindt in" ruil voor onroe rende goederen van de hand te doen. Dit werd Dinsdag verklaard door kolonel Daniel P. Gaulklns uit New York van het' bureau van den ge volmachtigde voor de liquidatie van buitenlandsche eigendommen voor het Mlddellandsche Zeegebied. Hij zeide: Het Amerikaansche ministerie vaa buitenlandsche zaken hoopt zoodoen de ambassade- en consulaats-gebouwen ter waarde van 50 mlllloen dollar ta verwerven. Hieronder zal ook het historische Margherlta paleis te Rome vallen waar in de Amerikaansche ambassade thans gevestigd ls, benevens consulaatsge bouwen te Genua en elders. Andere onroerende goederen waarop men het oog heeft laten vallen be vinden zich o.a. ln Tsjecho-Slowakljo, Polen, Nederland, België, Enge land. (A.P.). De Italiaansche politie ls Dinsdag overgegaan tot de arrestatie van Da- mlano Barblerl, een vroeger partisa- nenleider ln het gebied van Como. HIJ wordt er van beschuldigd zich een deel van de fabelachtige schat te hebben toegeëigend, die op geheim zinnige wijze verdween toen de Duce verleden jaar April gevangen werd genomen. De partisanen die Mussolini op zijn vlucht naar Zwitserland ge< vangen namen hebben zich na da executie van den Duce uit de voeten gemaakt met millioenen aan göud, Juweelen en buitenlandsch bankpa pier. Volgens de politie was Barbieri in het bezit van een groote som gelds waarvan hij de herkomst niet kan verklaren. Hij heeft een villa laten bouwen die zes mlllloen Ure kostte. Barblerl wordt er ook nog door de politie van beschuldigd voordat hU zich bij de partisanen voegde met da Dultschers gecollaboreerd te hebben. (Ü.P.). Be medaille van het Roode Kruis is toegekend aan mr. W. J. baron van Lynden, oud-eerste-ondervoor- zitter van het dageiyksch bestuur van het Ned. Roode Kruis. No. 1247 van 3. Scheyen te Kerkrade. In Londen veroverde de Ameri kaansche bokser Lesnevltch den we reldtitel halfzwaargewicht. Wit speelt en wint; oplossingen in te zenden tot half Juni aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 38 te Heemstede. Oplossing no. 1241 van T. Linde man te Apeldoorn. Wit speelt: 18, 30, 31, 1, 40, 39, 27 en wint. Aar dig vraagstukje zonder groote mo menten. No 1242 van Joh. v. d. Boogaard te Nuland. 49^4, 17. 22, 32, 43-38. 43, 8, 22 en wint. Een fraai slag werk-probleem,. (Van onzen correspondent) New-York, 6 Mei Terecht wordt de staking in de bitumineuze steenkoolmijnen in het rapport van het Witte Huis een nationale ramp genoemd. De ééne fabriek na dé andere wordt gesloten. Het treinverkeer wordt ingekrompen, -_.enals de diensten van de Railway Express, het Ame rikaansche equivalent van Van Gend en Loos en éen onontbeerlijke schakel in het goederenvervoer. In Washington en andere steden is de straatverlichting al half gedempt. Zelfs een onmisbaar verkeersnet als de New-Yorksche ondergrondsche, welke al ln normale tijden afschu welijk overbelast ls, wordt bedreigd met een gedwongen inkrimping van haar rijtijden. Het kan maanden duren om de schade, nu reeds aan het omschakelingsproces van de In dustrie toegebracht, te herstellen. De Senaat heeft zijn ongeduld met John Lewis, den geweldenaar, niet langer kunnen beheerschen. Men noemde hem „dronken van macht" en de staking een „opstand tegen de regeering". De Senaatsleden spoorden den President aan, op grond van zijn oorlogsbevoegdheden .(officieel is de oorlog immers nog niet geëindigd!) de mijnen in beslag te nemen. Maar het ls de vraag, of de mijnwerkers erin zouden toe stemmen, wèl voor de regééring te werken. Gedurende den oorlog heeft President Roosevelt het van hen gedaan gekregen. En Pres. Tru man heeft hetzelfde - succes gehad met de arbeiders ln de vleeschcon- serven-fabrieken en de olieraffina derijen, toen de regeering deze den vorigen winter eveneens ln beslag nam. Wat de stakers thans zouden doen, onder een recalcltranten lei der als Lewis, staat te bezien. Als Lewis hen aanspoorde te weigeren, kon men tegen hem optreden. Maar wat kan men beginnen tegen 400.000 mijnwerkers? En met bajo netten kan men geen steenkool delvenMisschien is de vraag echter al beantwoord als u dit leest. Lewis' heeft precies voorspeld wat er gebeuren zou. Het economische leven, het treinverkeer, de goede renhandel zouden langzaam-aan tot stilstand komen. Zoo heeft hij het gewild en daar gaat het nu op aan. Tenzij De schuld en het egoïsme zijn bh conflicten als deze nooit geheel aan één zijde te zoeken. De mijn werkers hebben rechtmatige grieven. Het aantal dooden en gewonden, aan 1 ton kool verbonden, is te groot. Ook de mijneigenaars zien dat ln. De veiligheidsmaatregelen moeten worden verbeterd. En de zorgen voor zieken en gewonden eveneens. Maar wat Lewis elscht, yerder dan wat ooit een arbel- dersleider heeft durven voorstellen. En het ls de manier waaröp, die het publiek rebelsch maakt. Lewis elscht, alvorens over loonsvoorwaar den te willen opderhandelen, de toezegging dat zijn vakvereenlging voor iedere ton gedolven steenkool 10 cent zal ontvangen, met het doel daarmee een welvaartsfonds voor de leden te stichten. Dit zou de Union 50 tot 60 mlllloen dollar per Jaar opleveren, waarover nie mand anders dan Lewis net beheer zou hebben. Hy heeft geweigerd ln te gaan op een voorstel van de werkgevers om gemeenscha p- p el ijk een dergelyk fonds te stich ten, waartoe zoowel werkgevers als werknemers zoudèn bijdragen en dat beheerd zou worden door het Roo de Kruis of een dergeHjke instel ling. Negentien dagen lang heeft hij heelemaal niet willen onderhan delen. Hij boudeerde. En toen men eindelyk weer samenkwam, verweet hy den mijneigenaars hun luxe le ven en hun „in vroolijkheld door gebrachte nachten". Men zou met de tactiek van Lewis kunnen sympathiseeren, als zij den mijnwerkers tot nut strekte. Maar zijn caesarenwaan drijft iKlfs pro gressieve Congresleden tegen hem in het harnas. Die waan dreigt de geheele vakbeweging in discredfet te brengen en president Truman heeft de grootste moeite om het opstandige Congres van drastische anti-labcr-wetten af te houden. Want dit is en blijft in de eerste plaats een kapitalistisch land en wanneer ieder oogenblik het econo mische raderwerk met stopzetting wordt bedreigd, voelt ieder Con greslid, progressief of niet, dat het zijn plicht is, zijn land voor een economische catastrophe te behoe den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 6