Prof.Romme, strijdbare figuur Ideale dag" gezocht Laatste appèl NIEUWE INSTRUCTI EG REN S DER NEDERLANDSCHE CONCESSIES Onze uitslagendienst Voor bonnenlijst v__ Radio-rede van prof. Schermerhorn Slujting en opening der Kamers Tot hooM en hart 69ste JAARGANG No. 23545 DONDERDAG 16 MEI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543' Pogtgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Dr. VAN MOOK: „Fedeïatie" van Ned.-Ind. eilanden met gecombineerde controle? Het weer Prof. mr. C. P. M. Romme zie pag. 6 De zaak-Arnold Meyer n Over de stakingen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Weet u nog, hoe wij in ja ren der bezetting, toen de Duitschers ons iedere poli tieke uiting in, het openbare leven hadden ontnomen, verlangd heb ben naar den dag, waarop 't weer mogelijk zou zijn in een vrij Ne derland onze stem uit te brengen om een parlement te kunnen sa menstellen, dat weer geheel in overeenstemming zou zijn met den wil van ons volk? Over enkele uren breekt die dag aan. In alle vrij heid kunnen wij onzen kiezers plicht uitoefenen. Maar die plicht legt ons ook 'n groote verantwoorde lijkheid op. Want wel is ons land vrij, maar geestelijk en stoffelijk tg er zóóveel verwqest, dat wij in veel opzichten vaak van den grond af zullen moeten gaan opbouwen. Hoe dit zal geschieden is van enorm groot belang. Zal het een zoogenaamde revolutiebouw worden, zoodat ons nationaal tehuis over weinige jaren onbewoonbaar zal blijken of zal het Nederlandsche bouwwerk hecht gefundeerd en de gelijk worden opgetrokken? Het zijn deze vragen, die wij ons, be wust van onze vèrantwoordelijk- heid, moeten stellen. Op ons, Katholieken, rust bij dit werk van opbouw een zware taak, niet alleen omdat wij door ons aantal vanzelfsprekend een groot aandeel in dén materieelen opbouw zullen 'hebben, maar voor al, omdat wij zoo veel kunnen bij dragen voor den zedelijken op bouw* Als wij zien, welk een propagan da sommige partijen moeten ma ken, hoeveel leuzen zij moeten uitdenken, wat voor beloften zij moeten doen om een aan hang te winnen, dan moeten wij, Christenen, ons toch wel rijk ge voelen met onzen godsdienst bij het aanschouwen van de innerlijke leegte vaak bij hen, die God niet kennen of niet willen kennen. Hieruit volgt echter de onont koombare consequentie dat wij ons dezen rijkdom waardig moeten toonen, en ook anderen er deel genoot van moeten maken. Wij mogen dien schat niet te grabbel gooien, maar moeten hem be schermen en veilig stellen. Het ^gaat dus om het behoud en het doen beleven van dë zedelijke nor men; het behoud en het beleven van den godsdienst en de daaruit voortvloeiendeconsequenties, de christelijke beginselen,-waarop ook het staatkundig leven gebaseerd moet zijn. Wellicht is het nog nooit zóó dringend noodzakelijk geweest, hieraan vast te houden als op dit oogenblik. Als men ziet, hoe men, in een groot deel van ons werelddeel alles doet om godsdienst en zeden te onderdrukken of zelfs uit te roeien, dan begrijpt men de onrust en de waarschuwingen, die wij uit den mond van Paus en Bis schoppen juist in deze, dagen her haaldelijk kunnen vernemen. Met de vernietiging van het nationaal- socialisme is 't gevaar voor Kerk, goddienst en christelijke maat schappij immers niet verdwenen, want een ander gevaar, een an dere ideologie, zeker niet minder dreigend, heeft zijn plaats inge nomen en zal er niet voor terug deinzen met zoo mógelijk nog gro ver middelen zijn doel te bereiken.- Het is zeer wel mogelijk, dat in de eerstkomende jaren reeds de be slissing valt of Europa behouden zal blijven voor de christelijke be schaving of niet. En al is ons land klein, den invloed, die van ons op andere staten kan uitgaan, mogen wij niet onderschatten. Daarom moeten wij katholieken ons hecht aaneensluiten om sterk te zijn wanneer de gevaren, waar van de symptomen reeds nu met den dag duidelijker vallen te con- stateeren, ook onze grenzen zullen naderen. Dat is' geen fictie verdedigen, zooals „Het Parool" gister avond in een commentaar op de verklaring der bisschoppen be weert. Het Episcopaat treedt door dit" „ingrijpen", zooais het blad sugge reert, in den pajrtijHtrijd geens zins de saneering van de staatkun dige verhoudingen in Nederland in den weg, zooals het blad eveneens sohirijift, maar het ziet scherper de gevaren, die de wereld ten óók ons land bedreigen en stelt de belangen van godsdienst en zedelijkheid hoo- Evenals zulks vroeger gebruikelijk was, zullen wij ook Vrijdag avond de binnenkomende verkiezingsuitslagen bekend maken. De ruimte voor onze bureaux aan de Smedestraat is wat krap en daarom zullen wij ook aan het gebouw van „De Spaarnestad" aan de Nassaulaan op groote borden voor ieder duidelijk'zichtbaar de resultaten publiceeren. Ditmaal zal vroolijke'muziek ten gehoore worden gebracht, waarnaast de van onzen verkiezingsdienst binnenkomende uitslagen door de microfoon zullen worden opgeroepen. Ten geriep van onze vele lezers in Haarlem-Noord, zullen ook aan het gebouw van den R.K. Landarbeidersbond aan de Zaanenlaan bij de Lidwinakerk op verlichte borden regelmatig de uitslagen worden gepubliceerd. Ook hier muziek en de stem van een omroeper. In de etalages van ons agentschap aan den Binnenweg 31 te Heemstede en de drukkerij Van Deursen te Zandvoort kan men ook het verloop van de verkiezingen volgens onzen verslagdienst volgen. De abonné's worden verzocht onze bureaux en ook de drukkerij „De Spaarnestad" Vrijdagavond niet op te, bellen, daar anders de uitslagendienst te zeer belemmerd wordt. v Van Mook, die zich optimis tisch heeft uitgelaten over evéntueele heropening der on derhandelingen met de Indo nesiërs, verklaarde vandaag, volgens U. P., dat hij de toe komstige regeling zag als een soort „federatie" van de Ne- derlandsch-Indisohe - eilanden met een algeheele gecombineer de Nederlandsch-Indonesische controle. Hij aeide, dat de uitgesproken wensobeh van het volk een beslis sende factor zouden zijn in de ge bieden, waar de „republiek" zou worden erkend en een .bepaalde mate van plaatselijke autonomie toegestaan. Gevraagd naar zijn meening, of autonomie de bevoegd heid tot het zich terugtrekken uit de „federatie" zou insluiten, ant- Verwachting tot Vrijdagavond:, Licht bewolkte of heldere, koude nacht. Overdag weer half of zwaar bewolkt met enkele buien. Weinig wind. Iets warmer dan vandaag. Zon onder 20K28. Maan 20.57 5.09. Zon op 4.45. Vandaag V.M. ger, omdat juist zonder deze er geen sprake kan zijn van gezond making der staatkundige verhou dingen. „Het Parool" moge verder gerust zijn. Het behoeft heusch niet aan te komen, zooals het, overigqns wei nig origineel, gisteravond wederom doet met het grapje van de katho lieke geitenfokvereenigingen. Juist na den oorlog is er op vele gebie den een zeer gelukkige samenwer king met andersdenkenden tot stand gekomen en wij zien niet in, waarom deze samenwerking niet zou kunnen worden voortgezet en uitgebreid. En ten slotte moge „Het Parool" er van verzekerd zijn, dat &ls onverhoopt nog eens een vijand zloh aan ons vaderland mocht ver grijpen, de Bisschoppen en met hen alle goede katholieken wederom vooraan op de bres zullen staan om, niet minder dan de schrijver in „Het Parool" de groote verzetsman Pleter 't Hoen dit in de afgeloopen oorlogsjaren heeft gedaan, met alle krachten de nationale zaak te ver dedigen. Het Episcopaat heeft Zondag ji. in niet mis te verstane bewoordin gen ieder katholiek op zijn plicht gewezen. Naar de overtuiging der Bisschoppen worden de belangen van godsdienst, zeden en vaderland het best gewaarborgd door de Ka tholieke Volkspartij. Onze katho lieke voormannen hebben het pro gram der partij, ook in ons blad, van alle kanten belicht en hun plannen om dit program ook inder daad te verwezenlijken, uiteengezet Een ieder kenne nu zijn plicht. Het is ons laatste appèl. Stemt no. 1 van lijst 2 en onze overwinning is zeker. •woordde Van Mook/dat hij er zeker van was, dat geen enkel gebied zich zou terugtrekken, omdat dit uit sluitend in eigen nadeel zou zijn. Hij baseerde zijn uitingen op het inzicht aan beide zijden, dat de tot nu toe bereikte resultaten weer te niet zouden worden giedaan, als de huidige impasse blijft voortduren. Van Mook deelde verder mede, dat hij thans precies de bevoegd heden van zijn mandaat wist en dat hij bezig was een definitieve regeling op te stellen op de basis van zijn nieuwe instructies, die naar zijn meening de grens der Nederlandsche concessies inhouden. Na uit Soerakarta in Batavia te zijn teruggekeerd, heeft Sjahrir bevestigd, dat hij gedurende zijn reis naar Midden-Java Sóekamo niet had ontmoet. Een voltallige ,,kabinets"-zitting zal waarschijn lijk de volgende week in Batavia of Djokjakarta worden gehouden. Het Is eigenlijk 'n overbodigheid. Prof. Eomme aan onze lezers te presenteeren. Hij is de meest omstredene on der de lijsttrekkers van de K.V.P., de meest omstredene èn, naar wij gelooven, de meest strijdbare. Zeker is ïn ieder geval, dat hij niet in de laatste plaats vanwege zijn strijdbaar heid zoo omstreden is. Over het Urgentie programma van de K. V. P. sprekend, stelde hij ln zijn verkiezings rede te Den Haag o.m. vast, dat van humanis tische zijde zoo dik wijls de meening wordt verkondigd, dat de za ken van belang alle op sociaal-economisch ter rein liggen en dat de diepere beginselen bij de actueele hier te voeren politiek geen rol zouden spelen. Het ls Prof. Romme toever trouwd de materialis tische ketterij, die aan déze opvatting ten grondslag ligt, te weer leggen. Want heel zijn politieke werkzaamheid was steeds doortrokken van de tegenoverge stelde overtuiging, welke hij ver dedigde, men zou haast zeggen: als een Paulus te pas en te onpas. Hoe vocht en vecht hij niet voor den God erkennenden staat! Zonder de erkenning van God vormt de moraal op haar best een aantal leefregels, waaraan het wel practlsch ls, zich te houden. Maar waarvan men hoe kan het anders, wanneer het toch maar practlsche leefregels zijn? o, zoo gemakkelijk zal af wijken. Prof. Romme ls de onvermoeide strijder voor de diepste beginselen, die het maatschappelijk leven bë- heerschen en als eenige een stabiele maatschappelijke orde mogelijk ma ken. Een man, die bij alles zijn ge- loof vooropstelt, een man, die du consequenties van zijn geloofsover tuiging op maatschappelijk gebied streng, dóór gedacht heeft en vurig propageert. Maar een politicus; hij beseft ook wat het kiezen van de juiste mid delen waard is en wéét deze te kiezen. Hij kam terugzien op een veeljarige pohtieke practijk. Nog pas vijf en twintig Jaar zetelde hij reeds in den Amsterdamschen gemeente raad. Hij ls lijsttrekker ln de kieskrin gen Haarlem, Den Helder, Leiden, Dordrecht en Middelburg. De katho lieke kiezers ln die kringen zullen het een voorrecht achten, op hem hun stem te mogen uitbrengen. Naar „De Gelderlander" meldt, zal de zaak Arnold Meyer 12 Juni a.s. voor het Bijzonder Gerechts hof te Den Bosch Voorkomen. Japansche oorlogsmisdadigers staan terecht. In het gebouw van het ministerie van oorlog te Tokio zal op 3 Juni a.s. het proces tegen Japans voornaamste oorlogsmisdadigers een aan vang nemen. Dezer dagen vond de beschuldiging plaats. In de beklaagdenbang (links boven) de 26 beklaagden Grillig weer kan de oorzaak zijn, dat de binnenkort te- hou den proef met atoom bommen bij de.Bikini- Atol een gok worden, waarmee verscheidene millioenen dollars ge moeid zijn. Meteorologen doen hun best om ln de eer ste twintig dagen van Juli „een idealen dag" te vinden, waarop alle omstandigheden gun stig zijn voor waarne ming van de explosie en voor de fotografi sche en wetenschappe lijke bestudeering daar van. De opschuiving van de proeven van Mei naar Juli betee- kent, dat zij gehouden zullen worden in de eerste periode van de zomermaanden ln den centralen Stillen Oce aan, hetgeen dk&rom meteoreologen zorgen baart, omdat de Ame- rikaansche weerdes- kundigen niet volko men op de hoogte zijn met dit gebied, dat ln 1944 op de Japanners veroverd werd. Aan de volgende twee voorwaarden moet de „Ideale dag" voor het afwerpen van de bom en voor het verkrijgen van goede resultaten bij de wetenschappelijke waarneming voldoen: De wind moet tot op een hoogte van 18.000 meter oostelijk zijn. Voor de proeven I mei atoombom J Er moet goed zicht aijn met slechts een dunne laag van stapel wolken. De wind uit Oostelij ke richting is noodig om de luchtmacht do gelegenheid te geven, het tracé te kunnen volgen en een studie te maken van de groote radioactieve wolken massa. die als een pa raplu zal hangen bo ven Bikini, zooals dit ook het geval was bij de ontploffingen in Nieuw-Mexico, Hiroshi ma en Nagasaki. Indien de wind wes telijk is bij het vallen van de bom, bestaat de mogelijkheid, dat deze wolk zal breken, waarbij een gedeelte naar het Oosten en het andere gedeelte naar 't Westen drijft, zoodat gevaar voor bewoonde gebieden en passeerende schepen kan ontstaan. Uitgebreide voorzorgs maatregelen worden ge troffen om te voorko men, dat geheimen over het experiment uitlek ken en aan de mari niers, die de wacht heb ben, is opdracht gege ven, onmiddellijk te schieten. De veiligheidsmaat regelen worden lederen dag verscherpt. De aan - komst van de bom zelf zal absoluut geheim gehouden worden, want zelfs de grootte en de vorm van het projec tiel zo den een waar devolle Inlichtingen zijn voor een land, dat er op uit is achter het ge heim te komên. (A. F.) Hedenavond 9.10 uur zal minis ter-president prof. ir. W. Scher merhorn voor de beide zenders van Hilversum zich in een radio-rede tot het Nederlandsche volk richten en daarbij de zeeliedenstakingen in Rotterdam en Amsterdam bespre ken. In het bijzonder zal de minister president zich richten tot de sta kende arbeiders. Verschenen _is een Koninklijk Be sluit, waarbij een aantal data zijn vastgesteld met betrekking tot de plechtige bijeenkomsten van bet parlement na de verkiezingen voor de Tweede Kamer en betreffende de verkiezing en candidaatstelling van leden der Eerste Kamer. De Tweede Kamer zal worden ontbonden met in gang van Maandag 3 Juni, de Eerste Kamer met ingang van Maandag 23 Juli. De tegenwoordige zitting der Sta- ten-Gqperaal zal in vereenlgde ver gadering worden gesloten Zaterdag 1 Juni, 3 uur, namens H„ M. de Ko ningin door den minister van Bin- nenlandsche Zaken. De eerste samenkomst van de bui tengewone zitting van de (oude) Eerste Kamef en de nieuwe Tweede Kamer zal geschieden in vereenigde vergadering Dinsdag 4 Juni. De minister van Btnnenlandsche Zaken zal namens H. M. deze zitting openen. De verkiezing van leden der Eerste Kamer zal geschieden Vrijdag 12 Juli, de candidaatstelling Vrijdag 21 Juni. De sluiting van de buitengewone zitting van de (oude) Eerste en de nieuwe Tweede Kamer zal 20 Juli geschieden door den minister van Btnnenlandsche 'Zaken. De nieuwe zitting van de belde nieuwgekozen Kamers zal in veree nlgde vergadering worden geopend Dinsdag 23 Juli. Talent en vlijt zijn de voor waarden voor alle grooten. Hebt gij dooruw gaven en arbeidskracht goed te gebrui ken u in het leven omhoog en vooruitgewerkt, waak er dan voor niet grootsch te worden. De deftigste menschen zifn vaak de eenvoudigste.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1