Katholieken en de P.v.d.A. De visie van Mag. Stokman Volksgezondheid in goede handen Stemt in den ochtend PRINS EN PRINSES VIER DAGEN NAAR ZWITSERLAND 5.243.798 stemgerechtigden Oplossing voor Ziekenfonds-vraagstuk BEL .ONS NIET OP MORGENAVOND Stemverbod voor pol. delinquenten DE VROUW NAAR DE STEMBUS Zij zal goed stemmen Urgentie-program Kath. Volkspartij DONDERDAG 16 MEI 1946 PAGINA 3 Mag. dr. S. Stokman Programma vastgesteld Zware straffen bij overtreding Dr. Chr. Mol A. STEMT No. 1 LIJST 2 VAN (Van onzen parle ment. redacteur) Vóór pater mag. dr. stokman ligt het com mentaar, dat het presidium van de Party van den Arbeid heelt uitgege ven op de verkla ring van het Episco paat van Zondag J.l „Ik herinner mij", zegt hij, „dat ik in de Jaren 19341936 vele discussies ge voerd heb met uit nemende katholieke intellectueelen die nie-t te spreken wa ren over wat de Bisschoppen zeiden Over fascistische en natlonaal-socialis- tlsche stroomingen. Zij meenden, dat in het sociaal-econo mische' programma van deze staatkun dige stelsels veel goeds aanwezig was en dat overigens het vraagstuk van den regeerlngsvorm, dien men zich wenscht als den, meest ge- schlkten voor een bepaald tijdsbestek, van strikt princi pieel standpunt uit gezien een vrije kwestie is. Achtera! is gebleken, van hoe groot belang het was, dat de Bis schoppen" wèl tijdig gesproken hebben Want in de eerste plaats bleek, dat er zoovele geestelijke gevaren in fascisme en nationaal-socia- lisme scholen, dat alle andere voor- deelen, die zij misschien zouden hebben kunnen bezitten, in net niet verzonken vergeleken met de geestelijke en zedelijke onheilen, die eruit zijn voortgekomen. In de tweede 'plaats hebben deze staat kundige stelsels, bezien op hun so ciaal-economische en staatkun dige merites zelf, evenzeer bewezen, hoezeer zij in strijd zijn met de ka tholieke staatkundige beginselen. Ook voor den oorlog was het te zien, dat de oplossing van het werkloos- heidsprobleem, die Duitsehland scheen te leveren, geen werkelijke oplossing was. omdat zij slechts was gericht op de voorbereiding van den oorlog. Overigens behoeft het ons niet te verwonderen, dat er onder de ka tholieken een aantal zijn, die een afwijkende meening zijn toegedaan, ook nu weer. Er zijn er onder ons De verkiezingsdienst van het A. T.P. deelt mede: Van dd zijde van de gemeente Botterdam wordt gemeld, dat het aantal kiezers voor de a.s. Tweede-Kamer-verkiezingen niet 368.723 bedraagt, doch 382.594, zoodat het totaal aan tal stemgerechtigden in het ge- heele land op. 5.243.798 komt. Voor de eerste maal zijn ook de genen, die 23 en 24 jaar zijn, kies gerechtigd; hun aantal wordt ge raamd op 320.000. In vergelijking met het aantal kiesgerechtigden in 1937 (laatstgehouden Tweede-Ka mer-verkiezingen) bedraagt het ac cres ten aanzien van 1946 17.2 pCt. en na aftrek van de 23- en 24-jari gen 10 pCt. De overeenkomstige cij fers voor 1939 (Provinciale Staten) ten aanzien van 1946 zijn 12.7 pCt. en 5.8 pCt. Medegedeeld kan nog worden, dat de bevolking van Nederland 1 Januari 1946 uit 9.298.888 inwoners bestond. Waarschijnlijk zal later blijken, dat dit aantal iets te hoog is, maar meer dan 40.000 zal het verschil zeker niet zijn. Dat het aantal Inwoners per 1 Januari 1946 niet nauwkeurig kon worden vast gesteld, ls gelegen In het feit, dat verschillende bevolkingsregisters op dien datum nog niet volkomen in orde konden worden gebracht. katholieken altijd geweest, die Ae neiging vertoonen tot afwijking, omdat zij met het bestaande alte ontevreden zijn. Maar het is wel gebleken, dat er onder degenen, die voor de Partij van den Arbeid ge porteerd zijn, zich een aantal be vinden, die zich laten leiden door gedachten, die in strijd zijn met de werkelijkheid, of die onder den in vloed gekomen zijn van een zekere propaganda en die "werkelijk niet eens weten, wat er in de katholieke groepeerlMg in staatkundig opzicht aan de hand is. Ik ken er tenmin ste velen, die het katholieke pro gramma niet eens gelezen hebben en die het zelfs niet willen lezen. Zij smalen b.v. op Romme en zij hebben verschillende staatkundige en sociaal-economische bezwaren te gen hem. Hoe men nu wil oordeelen over zijn ontwerp voor een grondwets herziening Is to* daar aan toe, maar dit boekje ls In leder geval niet re levant voor de K.V.P. als zoodanig, en overigens durf Ik gerust zeggen, dat Romme gezonder democratische opvattingen heeft dan de opvattin gen, die men ln de Partij van den Arbeid veelal bemerkt. En het zijn zeer in het bijzonder de katholie ken, die vandaag aan den dag en onder de huidige omstandigheden den plicht hebben de gezonde de mocratische opvattingen in het staatkundig leven te handhaven. En dan ls er nog zooietshet zoogenaamde kwartje van Romme. Maajr is het wetsontwerp consumen- tencrediet van de huidige regeering zooveel beter? Dit crediet Immers moet tot, den laatsten cent worden terugbetaald, een eisch, waaraan tal van gezinnen onmogelijk kunnen voldoen. Het systeem Romme sti muleert het sparen, «waarbij de overheid het dubbele van het ge spaarde bedrag cadeau geeft. Als Eys- teem acht ik het verre te prefe- reeren boven het consumentencre- diet, zooals het nu wordt voorge steld, tenzij men het alsnog zoo zou wijzigen, dat het crediet ln bepaal de gevallen geheel of gedeeltelijk k fonds perdu zou worden geschonken. Maar om nu terug te komen op de verklaring van de Partij van den Ar beid. Eenerzij ds tracht deze verklaring respect te betuigen voor het stand punt, dat de Bisschoppen Innemen, anderzijds poogt zif daar onderuit te komen otn in ieder geval dit doel te bereiken: een aantal katholieke stem men voor haar eigen candidatenlijst te winnen. Een niet bijster gelukkige poging. Weliswaar vermanen de Bis schoppen ons te stemmen op die candidaten, van wie men met recht mag verwachten, dat zij zich bij hun Staatkundig werk laten leiden door de katholieke beginselen. Welnu, zegt het presidium van de Partij van den Arbeid, bij ons zijn menschen, die zich ln hun staatkundig streven even zeer laten lelden door de zedelijke beginselen van het christendom. Men kan dus gerust op die menschen stemmen. Het presidium ziet dan evenwel over het hoofd, dat de Bis schoppen n& gezegd te hebben, dat de politici zich door de katholieke beginselen moeten laten lelden als hun overtuiging te kennen geven, dat dit het best gewaarborgd wordt door de K.V.P. De Bisschoppen hebben niet ge zegd, dat de waarborg van de na leving van de door hen gestelde noodzaak het best .geleverd wordt door Individuen, maar door een partij als zoodanig en dit uiteraard temeer, omdat men niet op personen, maar op een partij stemt. Ware de Inter pretatie van het presidium van de Partij van den Arbeid juist, dan had den de Bisschoppen gevoeglijk kun nen zwijgen en geen verklaring be hoeven af te leggen. Om te besluiten kan ik slechts den vurlgen wensch uitspreken, dat de katholieken hun oogen zullen open houden voor de tendenties in de Partij van den. Arbeid, die erop ge richt zijn stemmen van de ka tholieken te verkrijgen, teneinde aan het programma van deze partij den meesten invloed te geven op het te voeren regeeringsbeleid. Niemand ver- lieze uit het oog dat v. d. Goes van Naters op het stichtlngsoongres van de Partij van den Arbeid heeft ver klaard: Wie. den minsten winst be haalt, moet ook het meest rekenen met het program van den ander. Dit zullen wij nu dus moeten zien." In verband met de te verwachten veelheid van telefonisch binnenko mende berichten moeten wjj onzen lezers dringend verzoeken onze kan toren op 17 Mei 's avonds en ln den nacht daarop volgende niet op te bellen. Dit zou overbelasting op onze lijnen veroorzaken en onzen verkiezingsdienst ten zeerste be lemmeren. REDACTIE In verband met het ophalen van invaliden en zieken, alsmede ter waarschuwing van tragen, is het ge- wenscht, dat de propagandisten van de K.V.P., die morgen bij de stem- bureaux aanwezig zullen zijn, tijdig een overzicht hebben van de kiezers, die ter stembus zijn geweest^ WIJ dringen er daarom bij de kiezers op aan, zooveel mogelijk ln de morgen uren hun stem uit te brengen. Het programma van het bezoek, dat H.H. K.K. H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard aan Zwitserland zullen brengen, is thans vastgesteld. Maandagochtend 2# Mei II uur zal het Prinselijk Paar op het vliegveld Ciontrin bij Genève arriveeren, vanwaar de hooge gasten zullen vertrekken naar Kehrsatz, waar de Zwitserse he regeering het staats eigendom „Villa Lohn" te hunner beschikking heeft gesteld pn waar de gezamenlijke Bondsraad hen zal ontvangen. Dan zal het Prinselijk Paar, na de eerewacht geïnspecteerd te heb ben, in het Bondspaleis met een begroetingsrede van president Ko- belt worden ontvangen, waarna een persconferentie zal worden gehou den. 's Avonds zullen de gasten aanzitten aan een banket in hotel Bellevue te Bern. Dinsdagochtend 21 Mei zal een autotocht door de stad Bern wor den gemaakt, waarna de stedelijke en kantonnale aütoriteiten het Prinselijk Paar ten" stadhuize zul len ontvangen.. Om 15 uur is een receptie in het Nederlandsche ge- zantschhpsgebouw van vertegen woordigers van Nederlandsche stichtingen en vereenigingen in Zwitserland. In hetzelfde gebouw zal dan om 18 uur weer de voltal lige Zwitsersche Bondsraad wor den ontvangen; Prinses Juliana zal een geschenk aanbieden en een rede uitspreken. Deze plechtigheid zal door de drie Zwitsersche radio zenders worden uitgezonden. Hier na zullen Prinses Juliana en prins Bernhard vertegenwoordigers ont vangen van Zwitsersche organisa ties voor hulp aan Nederland, en Zwitserland die actief aan deze hulpverleening hebben meegewerkt. Woensdag 22 Mei zal des och tends worden begonnen met een autotocht door het kanton Bern. Om 16 uur zal Prins Bernhard de militaire paardenstallen van den Zwitserschen staat in Bém bezoe ken. 's Avonds zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard in het Neder landsche gezantschap aan de Zwit sersche regeering een banket aan bieden, waarna- in hotel Bellevue te Bern Zwitsersche officieele per soonlijkheden door Hunne Konink lijke Hoogheden zullen worden ont vangen. Donderdagavond 23 Mei zullen Prinses Juliana en Prins Bern hard weer naar Genève vertrek ken, waar de Prinses, als voor zitster van het Nederlandsche Roode Kruis, een bezoek aan het Internationale Roode Kruis zal brengen. Daar zal een diner wor den aangeboden, waarna de Prins en Prinses de terugvlucht naar Nederland zullen aanvaarden. (Van onzen Brabantschen redacteur) Dr. Chr. Moll, lijstaanvoerder van de Katholieke Volkspartij ln den kiw- kring Breda, is van gewoon medicus via de Kruisvereeniging sociaal ge neeskundige geworden en strijder voor de bevordering van de volksgezond heid. De volgende stap bracht hem ln de politiek. Als voorzitter van het Wit-Gele Kruis in Brabant en nader hand als werker in het nationale W.-G. Kruis kwam hij en kwamen met hem vele andere medici tot het inzicht, dat, wilde men de volks gezondheid werkelijk krachtdadig be vorderen, de strijd tot in het Parle ment gevoerd moest worden. Eerst na den oorlog won dit inzicht ruimer terrein. De volksgezondheid kreeg een plaats ln het Urgentieprogram van de K.V.P. Dokter Moll woont in een ouder- wetsch groot huis met een hardstee- nen stoep op de markt van Et'ten. De mooie rococo-gang geeft langs een trapje toegang tot de werkkamer, die met zijn geur en zijn stalen meube len meteen in de nuchtere sfeer van het wetenschappelijke geneeskundige onderzoek brengt. Dokter Moll zet zich achter zijn bureau, kalm en stevig, en vertelt. Men wil beginnen met den ernstlgen noodtoestand op het gebied van de .volksgezondheid, uitvloeisel van den oorlog, te bestrijden: T.B.C.-zorg, be strijding van venerische ziekten. Men zal de aandacht eveneens richten pp huisvesting en voeding, omdat die onrechtsstreeks bij de volksgezondheid betrokken zijn. Voor de verdere toekomst moet dan een „Volksgezondheidsplan" gereali seerd worden, dat zoowel curatief als productief moet werken. Zoo zal men het Ziekenfonds-vraagstuk moeten op lossen. Er zal een coördinatie van par ticuliere organisaties tot stand moeten koinen, waaruit een publiek-rechtelijk orgaan kan groeien, dat volkomen autonoom, in overleg met de regeering, de gestelde taak kan uitvoeren. Maar, voegde de dokter er aan toe," de hemel spare ons voor van boven opgelegde organen en organisaties. Wij vragen naar Indië en dit blijkt, merkwaardig genoeg, voor een groot deel een medische kwestie. Natuurlijk, zegt dokter Moll, moet eerst het ge zag worden hersteld. Daarna evenwel hebben we geen legers noodig, maar medici en verplegend personeel. De zorg voor de Indische volksgezond heid zal het best de inheemsche men schen voor ons Innemen. Van een samenwerking tusschen Nederland en België is de dokter een_ overtuigd voorstander en ook daaraan is het medische werk niet vreemd: Het Wit-Gele en Groene Kruis zijn van Nederland uit in België doorge drongen en de banden op dat gebied zullen nog worden verstevigd. Maar bovendien is de Brabantsche cultuur nu eenmaal op hét Zuiden gericht. Noord-Brabant, aldus meent dokter Moll, kan de cultuur van Zuid- Brabant en Vlaanderen voor zijn vol waardige ontwikkeling niet missen. Als vanzelf evenwel komt dokter Moll v/eer op de volksgezondheid te rug. Zij is een onmisbare voorwaarde ook bij de opvoeding, voor de geeste lijke gezondheid van het gezin, en het gezin is tenslotte de kerrT van de maatschappij. Hier en daar in den lande is eeni- ge ongerustheid ontstaan, naar aanleiding van het feit, dat ver scheidene politieke delinquenten weer op vrije voeten zijn gesteld en dezen daarom aan de verkiezingen zouden kunnen deelnemen. De mi nister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat zij, die 31 Decem ber 1945 rechtens van hun vrijheid waren beroofd, ingevolge de desbe treffende bepalingen van de kiés- Wet niet op de kiezerslijst mogen worden geplaatst. Door allerlei omstandigheden is het echter mogelijk, dat politieke delinquenten, die van het kiesrecht zijn ontzet, toch op een kiezerslijst voorkomen. Ondanks dit voorkanten op de kiezerslijst en het ten gevolge daarvan oproepen voor de stem ming mogen deze personen niet aan de stemming deelnemen. Doen zij dit toch, dan stellen zij zich bloot aan ernstige bestraf fing. Aangezien deze personen op het stembureau bekend zijn en zij geen langdurige gevangenisstraf zullen riskeeren, bestaat er voor eenige ongerustheid in dit opzicht geen reden. Er is echter ook een groot aantal personen, dat vóór 31 December on voorwaardelijk in vrijheid is gestéld. Dezen mogen wél stemmen. De BTitsche regeering heeft Woens dag bekend gemaakt," dat zij een be slissing van het Anglo-Amerikaan- sche rapport inzake Palestina zou uitstellen, tot zij overleg had ge pleegd. met de leiders van de Joden zoowel als de Arabieren, en te rade was .gegaan met de Ver. Staten, meldt A. P. „Op wlen moet ik stemmen?", zou misschien vandaag nog de vraag kun nen zijn, die in sommige huiska mers gesteld wordt. Het hart van de vrouw gaat nu eenmaal niet naar de politiek uit. Toch /moet de vrouw natuurlijk goed stemmen. En meer nog dan de mannen, omdat zij meer intuïtief handelt, zal zij zich, ook bij het uitbrengen van haar stem, laten leiden door hen, die leiding vermogen te geven. Een leiding, die men o.m. vermag te vinden in de ver klaring <jer Bisschoppen, Zondag IJ. in de kerken voorgelezen. Slechts aan vertegenwoordigers, die met dezelfde geestelijke maat meten en onze eigen levenswaarden hoog houden, zullen wjj bijvoorbeeld de zeer waarschijn lijk aan de orde komende bescher ming in de huwelijkswetgeving kun nen toevertrouwen. En gaat de be scherming van het gezin ons niet al lereerst ter harte? De vrouw heeft geen verstand van politiek, in den zin, dien men daar meestal aan geeft. Maar haar gezond verstand zal haar leiden naar het juiste antwoord op de brandende vraag: „Wlen moet ik stemmen?" vn. NEDERLAND IN DE INTER NATIONALE ORDE 7. De economische structuur van Nederland, en zijn be volkingsdichtheid brengen de noodzaak met zich me de, een levendig economisch verkeer mei het buitenland te onderhouden. Iedere po ging tot uitbreiding van het geordep.de economische ver keer moet dan ook zooveel mogelijk worden bevorderd, terwijl, waar mogelijk, Ne derland zelf het initiatief zal dienen te nemen. 8. Nederland eische, dat in de vredesverdragen een zooda nige omvang der schadeloos-. stelling worde vastgesteld, dat dientengevolge de lasten, die de overwonnen vólken zullen hebben te dragen, moreel verantwoord zijn. An ders dan na den vorigen oor log zal bij de opstelling der herstelplannen van meetaf aan rekening gehouden moe ten worden 'met de economi sche mogelijkheden, alsmede met den economisehen weerslag der op- te leggen verplichtingen. 9. Nederland eische, dat bij de verdeeling der beschikbaar komende hersteUeverartties en herstelbetalingen over de onderscheiden crediteuren, rekening worde gehouden niet alleen met den absolu- ten, maar ook met den rela tieven omvang der schade in de betrokken landen. 10. Bij de vaststelling van de vredesverdragen eische Ne derland als schadeloosstel ling een beperkte strook Duitsch grondgebied, waar uit slechts die bevolkings groepen verwijderd dienen te worden, die een gevaar in houden voor de handhaving pan de openbare orde en rust en de assimilatie van de aldatï wonende bevolking. 11. Nederland eische medezeg gingschap bij de internatio nale inmenging in het be heer van hit économisch le ven in Duitsehland. 12. De diplomatieke dienst worde gedemocratiseerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3