Italië zwijmelt in zijn vr: Morrison over den voedselnood Maar het verteert zijn reserves Tulpenfestijn in het Amerikaansche Holland Biljet van één milliard pengö „Wil ontbreekt om juiste hoeveelheden in juiste monden te brengen Nederlandsche meubelen tiaar Engeland Massa-klopjacht in Londen Verhooging der premies van levensverzekeringen PONDERDAG 16 MEI 1946 Over treinen, prijzen en zwarten handel De Dom te Milaangelukkig niet geschonden door den oorlog Veertigduizend francs buit bij treinoverval Onbekenden hebben den trein Tienen—Tongeren in Noord-België aangevallen. Onder bedreiging met hun wapens openden zij de post zakken en gingen er van door met een som vari'ongeveer 40.000 fr. PAGINA Vliegtuigen tegen sprinkhanen Vijf Amerikaansche C—47 vliegtuigen verlaten heden En geland voor hun eerste oor logs"-opdracht sedert het ein de der vijandelijkheden. Ge laden met 10 ton gamtnexene, een insecten-doodend middel, zullen zij trachten een eind te maken aan de hevigste sprink hanenplaag, die Sardinië ooit gekend heeft. Het hoofdkwar- tier van de UNRRA te Londen heeft verklaard, dat de sprink hanen op Sardinië zich in de richting der graanvelden be wegen in een colonne, die 45 kilometer lang, 4 kilometer breed en vier rijen dik is Indien deze insecten nu niet verdelgd worden, zullen zij bin nen een paar dagen vleugels hébben gekregen en dan zat het bijna onmogelijk' zijn de oogst van dit jaar te redden. De vliegtuigen zijn heden morgen wan het vliegveld Eschborn th Duitschland opge stegen, De lading gammexene wordt in Engeland aan boord genomen. Gerst en aardappelen naar Duitschland Het stadje Holland in Mi chigan heeft Woensdag als tegenhanger van het Euro- peesche Holland, een tulpen- festijn gevierd. Dit feest duurt vier dagen, hoewel er dit jaar jammer genoeg niet zooveel tulpen zijn als de vorige jaren. Het tulpensei zoen van Holland began in 1H27, toen onderwijzers' het initiatief namen, om het stad je te werfraaién. De, bollen werden uit Nederland geïm porteerd. Met het bloemen- feest herleefden ook Neder landsche gébruiken en klee derdrachten, zooals het dra gen van oud-Hollandsche costuums. Het feest begint met de ceremonie van het straatschrobben. De burge meester en de wethouders gaan er in hun ambtsklee- ding op uit om dit werk te inspecteeren. Vervolgens kon digt de stadsomroeper aan, dat de stad gereed is bezoe kers te ontvangen. Dan vol gen vier dagen van uitgela ten vroolijkheid, afgewisseld met volksdansen in de straten van het stadje. Een van de merkwaardig ste bezienswaardigheden is steeds het Netherlands Mu seum geweest, dat nu als een centrum van Nederland sche cultuur in de Ver. Staten wordt beschouwd. Het Scala te Milaan, wereldvermaard middelpunt van muziek- en zangcultuur .w wash's SpsSfsr^fct^S (Van een correspondent) ROME, Mei 1948 Men heeft, eenmaal ln Rome aan gekomen, het protocolaire „buon rlposo" van den maitre d'hötel warempel niet noodlg, om terstond ln slaap te vallen want het relscomfort, dat de Itallaansche spoor wegen u op den langen weg van - de Fransche grens via Turijn. Milaan Verona en Florence hadden aan te bieden, is gelijk nul. Het liefst wil men rusten en vergeten. Vergeten, dat de treinen vandaag in Italië uit drie derde-klas-wagons met dichtge timmerde vensters plus een sliert goe derenwagens bestaan; dat men zich als laatkomer in een beestenwagen moest installeeren met aan zijn lin kerzij een comfoortje met spaghetti en rechts ben krijschend Italiaander- tje; en dat men tegen den ochtend gewekt werd doordat een der 's nachts te drogen gehangen luiers bij een bruuske halte, nog ietwat klef, op zijn gelaat neerzwiepte Wat men echter niet vergeten wil, dat is de bijna kinderlijke pret. die zijn medereizigers onder zoo penibele omstandigheden een dag en een nacht lang botvierden. In eiken veewagen kwamen onmiddellijk dè mandolines en guitaren voor den dag en terwijl de wind door de wijd-geopende wa gendeuren met het kaarslicht speelde er is nergens verlichting, ook piet op de stations zong de trein .zijn refreinen van cuore en amore, van Sorrento en Napoli, alsof er in dit land sinds Hannibal geen oorlog meer gewoed had. Men begrijpt dat de conduoteuvs van deze rollende cabarets de handen vol hebben. Het gebrek aan closets, de juiste plaatsverdeeling en de be waking van^de in een hoek opgestapel de bagage "vergen geregeld hun ingrij pen. Daarnaast hebben ze hun salaris te verdedigen, want de staat betaalt te weinig, te laat of heelemaal niet. Ze probeeren daarom onderweg aan hun trek te komen door zoowat Iede re reiziger een boete op te leggen. De passagiers van hun kant, die de vóór het fascisme bestaande gewoonte van zonder biljet of met verloopen kaartjes te reizen weer Ingevoerd héb ben, laten zich niet gemakkelijk van gen en precies als in de detective romans blazen ze op crltieke momen ten de kaarsen uit, om in een anderen wagen te glippen. Men ziet, er is op reis afwisseling te over. Graag wil men ook de ellende ver geten, die het aspect van bijvoorbeeld een stad als Milaan oplevert. Een derde van de stad zeeg onder de bom men ineen. Maar de Dom en het Cas- tello staan er nog, zoo goed als het onverwoestbare bakbeest van een sta tion. De trotsche trams, vroeger de elite van de Europeesché tramwereld, zien er uit als gedeukte conserven - bussen en geen Milanees denkt eraan voor een rit ln zulke vehikels te be talen. De stad is drukker dan ooit en tegen het middaguur schijnt de heele provincie mekaar onder de zwaar be schadigde Galerij te treffen. Een m-ys- terieus gedoe heerscht hier en duistere grimassen begeleiden er de dikke bun dels bankpapier (dat driemaal - het formaat van het onze heeft en niet in portefeuilles, doch. in relsnécessalres opgeborgen wordt), zoodra het in an dere handen overgaat. Het is de zwarte markt van Milaan. De carabinieri met hun napoleon tische steekhoeden zorgen er voor de orde. Waarom eigenlijk ook niet en met welk gezag zouden ze hier ingrijpen? Wat hier gebeurt draagt noodgedwongen een -officieel karak ter sedert men op zijn maandelijk'sche levensmiddelenkaarten, die zoo groot zijn als een parochieblad, nauwelijks de 200 gram Zwart brood ontvangt, die het dagrantsoen vertegenwoordi gen. De andere bonnen zijn waar deloos. In de winkels heerscht het zelfde zwarte bedrijf. Menvindt er alle lekkernijen der wereld geëta leerd: hammen, coteletten, de vele merkwaardige vischsoorten van de Middellandsche Zee, eieren, boter, aardappelen, citroenen, pruimen, alles. Alleen dadels en bananen ont breken in Italië,. De prijzen zijn keu rig aangegeven: vleesch 250300 lire per kilo, eieren 12 lire per stuk, schoenen 4000 lire, een wollen hee- rencostuum 15 tot 20 duizend lire. Men doet terloops de ervaring op, dat de zwarte prijzen in heel Euro pa zoo ongeveer om het gelijke ni veau schommelen; er zijn helaas geen goedkoopé landen meer. Zooals gezegd, op den bon koopt de Ita liaan alleen zijn brood. In theorie heeft hij weliswaar nog andere rech ten, maar daarmee vergaat het hem als onzen kapper in Milaan, die ver telde den heelen nacht voor een slagerij in de rij te hebben gestaan en per slot van rekening meer te hebben moeten neerleggen dan op de zwarte markt. Andere Itallaan sche prijzen? De tram 5 lire, 'n krant 15, 'n koffer in depot geven 10 lire. Voor 300 lire eet men draaglijk, voor 300o beter dan- in New-York. Men staat tegenover dezen over vloed en deze abominabel hooge prij zen als voor een raadsel. Waar komt dit alles vandaan en wie kan het koopen? Met Hongarije en Griekenland behoort Italië tot de landen, waar men den handel den vrijen loop laat, omdat die hier de eenige wijze van distributie is. Een reisgenoot, hoofdambtenaar van het ministerie van Handel, gaf ons de volgende verklaring: U verwondert, zich over den overvloed hier? Onze overvloed, caro signore, is het beste bewijs van ons tekort. We lijden aan een tekort aan alles, aan steenkool, textiel, vet, yleesch, boter. We kunnen de bevol king, en dat nog met moeite, alleen haar rantsoentje brood per dag ga randeeren. Moesten we voor de rest bonnen invoeren, zooals bij u, we konden slechts 5 tot 10 pet. van on ze mensehen voeden en kleeden. Daarom is hier alles vry. Hoppe, wie koopen kan. Maar vroegen we verder men ziet toch maar magazijnen vol meubelen, schoeisel en kleeding, dat moet toch ergens vandaan komen. Italië verteert zijn reserves, was het antwiord. De rijke van gisteren verkoopt wat hij aan roerend goed te missen heeft aan den rijke van vandaag, met name den zwarthan delaar en den speculant. Bovendien heeft 'Italië nog aardig wat grond stoffen. Toen we Hitler's as-partners waren lieten we ons door Berlijn, zoogenaamd voor oorlogsdoeleinden, groote partijen wol, katoen, alumini um en wat al niet toewijzen. Het meeste daarvan reserveerden we en komt nu in den vrijen handel. Met dat al teren we in en er moet een moment komen, dat we „uitver kocht". zijn. Inderdaad krijgt men den indruk dat het leven hier een stempel van vertwijfeling draagt, hoezeer ook de uiterlijke schijn het tegendeel wil bewijzen. De Italiaan verkoopt wat hij heeft, om te kunnen koopen, wat hij niet heeft. De ambtenaar met zijn 8000 lire salaris per maand moet, zoo hij al niet ln de linnen kast of het bijouterl^doosje van zijn grootouders wil grijpen, naar buiten gewone inkomsten uitzien, wil hij het leven behouden. Hij zorgt daar om, dat een van zijn zoons of doch ters ergens bij de bezettende macht wat te doen heeft, wijl dat behalve dik geld ook zeep, conserven of ben zine oplevert, die tegen wittebrood (180 lire' per kilo) en mórtadella af zet vinden. Of hy mengt zich nolens volens, in een dier tien duizend dagelijks voorkomende af faires tusschen occupantèn en be volking, die beiden partijen een il legale winst afwerpen. De vruchten ook daarvan ziet men openlijk ln den straathandel versjacherd, zoo als splinternieuwe autobanden, fo toapparaten van Amerikaansche herkomst, legerkleeding en zooveel andere dingen, die door de mazen der legeradministratie plegen te glippen. Deze eerste impressies, vluchtig ln Milaan opgedaan, zal men later over al in Italië bevestigd vinden, want in materieel opzicht, bestaat tusschen noord en zuid maar heel weinig ver schil. Politiek gesproken staan de zaken eenlgszins anders. Als hoofd stad der Verzetsbeweging speelt Mi laan in het land een eerste rol en men behoeft zich niet te verhelen, dat de stad zeer rood getint is. De overbevolking, veroorzaakt door de bombardementen en den toevloed uit de provincie, is den rooden zeer gun stig. In ellende hokt men bij elkaar en het is dit - milieu,' dat de beste broedplaats voor revolutionnaire idelo- en is. Waalt in Milaan de roode vlag ln top, zoo zijn het meer zuidelijk, beneden Rome, de wit-gele kleuren van den Paus, die de politieke gevoe lens van de bevolking verzinnebeelden. Tusschen deze twee kent Italië even wel nog zoovele nuances, dat het beter is de situatie van vandaag wat beter op de keper te beschouwen, al vorens zijn oordeel gereed te hebben. Bestaat er trouwens een moeilijker te beoordeelen volk dan dit, dat na een dikke twintig jaar fascisme plot seling zijn oude vrijheid en individua lisme terugkreeg? Dit zwijmelen in vrijheid gaat soms alle grenzen der menschelijke verbeelding te boven, wanneer bijvoorbeeld het bericht is officieel rle spoorwegen, een Jaar na den wapenstilstand, geregeld klach ten moeten indienen over opnieuw vernielde spoorbruggen en viaducten en het onderzoek uitwijst dat bier een geheime organisatie van.... vrachtauto-ondernemers aan het werk is, die vindt, dat al dat restaureeren van bruggen en zoo tegen de belangen van den privé-ondernemer gericht is. De heeren laten een bom explodeeren en rijden den volgenden dag weer met volle lading. H. A. Woensdag is in Boedapest een nieuw Hongaarseii bankbiljet van 1 milliard pengö in circfiatie ge bracht. Vóór den oorlog zou dit bankbiljet, dat op slecht papier gódrukt is, 200 millioen dollar waard zijn geweest. Nu is het nog geen 50 dollarcenten waard. I In een radiotoespraak tot het Amerikaansche volk Ihteeft Herbert Morrison, de Engelsche minister van Voedselvoorziening, Woensdagavond gezegd dat, indien de menschen den hongerdood zouden sterven, dit iliet zou gebeuren omdat er „te weinig voedsel" is, maar omdat „het bt) ons aan den wil ontbreekt om de juiste hoeveelheden op het juiste oogen- blik in de juiste monden te brengen." Morrison zeide, dat er „een grim mige mogelijkheid" bestond, dat de toekomstige geschiedschrijvers zou den moeten opteekenen, dat 1946, „het eerste volle vredesjaar", meer dooden, epidemieën en lijden voor de menschheid bracht dan alle vree- selijke oorlogsjaren. „Op de keper beschouwd is dit probleem geen voedsel-probleem," verklaarde Morrison. „Het is het pro bleem, hoe men, wat voedsel betreft, zich zal gedragen als producenten, distribuenten, transporteurs en consumenten." Morrison zelde, dat men (te Ma dras en ln andere streken van India voor een volkomen ineenstorting van de voedseldistributie stond. „Wat wy van buiten af kunnen en moeten doen," zoo vervolgde hy, „is er voor -te zorgen, dat het distri butiesysteem niet werkelijk ineen stort. Indien wy hierin niet slagen, zal India niet slechts een prooi van de hongersnood, maar ook van poli tiek extremisme worden." Morrison voegde er aan toe, dat hij sterk was aangemoedigd door zijn bespreking met president Tru man en de kabinetsleden. Hij chreef de kritiek uit Europa en het Verre Oosten op de Amerikaansche voed- selbydragen toe aan een gebrek aan begrip bij de criticasters voor het Amerikaansche besluit om het voed selprobleem op te lossen. Volgens Morrison „hebben de voedselexperts zich te veel zorgen gemaakt over schepels en calorieën en nier genoeg gedacht aan den geest, dien wij moeten opwekken indien wy niet willen, dat de UNO door hongersnood te gronde gaat." V Morrison zeide voorts, dsit het denkbeeld, dat Groot-Brittannië groote tarwe-voorraden' opzamelt, op een misverstand berust en voegde er aan toe, dat er in den slag tegen den hongersnood, geen ruimte is voor een Amerikaansch, Britsch of In disch standpunt. Deze slag heeft een menscheiyke en een onmenscheiyke zijde en wy moeten ons allen voor een der beide uitspreken, aldus Morrison. (A.P.) Meubilair uit Nederland wordt sinds 'eenigen tyd naar de Britsche zeebadplaatsen gebracht, zoodat de hotels en pensions zich wederom kunnen inrichten voor den verwacn- ten toeloop van vacantiegangers, al dus meldt een schijven namens den En.gelschen lord grootzegelbewaarder, Arthur Greenwood. Het Britsche Ministerie van Han del heeft maatregelen getroffen voor den import van eenlg meubilair uit Nederland, dat boven de kwaliteit van ons „utillty-meubilalr" is. Londen beleefde Maandag zyn grootste menschen jacht van de laat ste jaren, toen ongeveer 1000 de tectives en eenige duizenden geüni formeerde politieagenten op zoek waren naar een Duitschen krijgsge vangene, die kans had gezien uit een gevangenkamp te ontsnappen. De ontsnapte w,erd beschreven als een „gevaariyk en overtuigde nazi" en wordt vastgehouden we gens een moord op 50 RA.F.-pilo- ten in Silezië. Gepantserde 'auto's en troepen die met stenguns gewapend waren, na men aan de klopjacht deel en de radio zond verzoeken tot opsporing uit. De ontsnapte Zacharias was zijn naam ontkwam door de beur van zyn cel te forceeren en abor diverse prikkeldraad-versperringen heen te kruipen. In de haast bleef zijn schoen ergens hangen. Reeds spoedig werd er alarm ge blazen, dat Zacharias gesignaleerd was. Eèn officier zag hem door een paar boschjes kruipen met een mea in zijn hand en even later rende hy full speed over een golf-links. Politie en soldaten renden achter hem aan, maar Zacharias werd ge pakt door een wandelaar, die het wel een beetje raar vond iemand met één schoen, een mes ln zijn hand en gebukt hoofd met een dergelijke snelheid te zien loopen. Ter vermijding van een volledig© ineenstorting van het economische stelsel in West-Duitschland zal En geland 70.000 ton gerst en minstens 20.000 ton aardappelen naar West- Duitschland verschepen. Deze maat regel is noodzakelijk, aangezien de Duitsche voorraden broodgraan aan het einde van deze maand zullen zyn uitgeput. Naar wy vernemen zullen de le vensverzekeringsmaatschappijen de premies voor kapitaal- en pensioen verzekeringen per 5 Juni 1946 we derom verhoogen. De per 1 Decem ber 1945 toegepaste verhooging ver valt en wordt vervangen door een verhooging, die in vele gevallen tweemaal zoo veel of meer bedraagt. De verhooging der premies voor .pensioenverzekeringen van 6 plus een toeslag van f 1.60 op de jaar premie wordt bijvoorbeeld gewijzigd ln een verhooging van 12 plus een toeslag van f 4.50, terwyi de pensioenpremies voor vrouwelijke verzekeringnemers nog een extra- verhooging ondergaan. m Dit museum heeft een oor spronkelijke Volendammer keu ken, een Zeelandsche kamer en bevat voort o.m. een, Neder landsche stad in miniatuur, compleet met vaarten, molens, buizen, menschen en dieren. Het is werk van Nederlandsche am bachtslieden,. (U.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 5