Amsterdamsch elftal verslaat Stockholm met 3-1 NIEUWE BONNEN Radio zet grooten stap vooruit Naar electrificatie van het geheele spoorwegnet ,Volendammer hulde Belangrijke proeven worden genomen ER KOMEN BANANEN Zwitsersche locomotieven eerst over een jaar Nederland-België-Frankrijk Kath. VolkshoogescM- week Grostscheepsche actie van prijzencontrêle Stereofonie, belangwekkende noviteit DONDERDAG 16 MEI 1946 PAGINA 6 Ten stadhuize Twaalf dagen vacantie voor de bakkers Een aardige geste. Iedere spely van het Zweedsche elftal, dat in het kader der Nederlandsche dank-actië jegens Zweden in het Olympisch stadion te Amsterdam een voetbalwedstrijd tegen een Amsterdamsch elftal speelde, had een bal als ge schenk voor de tegenpartij bij zich. Elf spelers met elf ballen Maar de E.V.C. stelt eischen De, biljartdriekamp te - Rotterdam Waardeering van het Episcopaat P.T.T. en verkiezingen Kunstooren (Van onzen sportredacteur) AMSTERDAM, 15 Mei. Dè Zweedsche voetballers kunnen er moeilijk over klagen, dat er bij het Amsterdamsche publiek wei nig belangstelling was voor deze sportieve deputatie uit het land, dat het in den hongerwinter van kostelijk wittebrood voorzag. Even als Zondag bij den grooten strijd tegen de Belgen waren alle rangen bezet, hetgeen beteekent, dat om trent 50.000 toeschouwers van hun belangstelling voor den stedenwed- strijd ^tusschen Amsterdam en Stockholm blijk gaven. Zij zagen een vriendelijk par tijtje voetbal, dat door Amsterdam met 31 gewonnen werd. Deze Zweedsche ploeg speelde veel minder sterk dPn Malmö, dat Indertijd Blauw-Wit met 72 had verslagen. De balbehandeling van de gasten was prima, maar met heel hun geraffineerde samen spel konden zij toch pas na 22 mi nuten spel het eerste schot op Van Raalte afvuren. De schoten, die van hun voeten kwamen, dat bleek bij het nemen van verschillende straf schoppen, waren hard en zuiver ge richt. maar bjj hun aanvallen maakten zij van dit gevaarlijke wapen zoo goed als göen gebruik, zoodat Caldenhove en Van der Linden, die er goed het oog in hadden, het gevaar steeds konden bezweren eer het al te dreigende vormen had aangenomen. Voorts speelde de Stockholmsche ploeg zeer consequent het stopperspil- systeem. waarbij het opviel, dat bij aanvallen op hun doel vrijwel de geheele ploeg naar achteren trok. Dat maakte het spel ■moei lijk "voor ons binnen trio Sonne- veld-De Jongh-Ooms, dat overigens niet bijster op dreef was. Vooral De Jongh was geen schaduw vah den rappen en gevaarlijken aan valsleider uit Volewijckers glo rietijd. De buitenspelers Bergman en Drager, na rust vervangen door Maas, waren beter, maar Berg man's voorzetten kwamen meestal achter de voorhoede terecht en die van Drager vonden bij zijn makkers een weinig gunstig ont haal. De Amsterdammers waren met hun spel doorgaans in de meerder heid, doch bepaald gevaarlijk toon den zij zich slechts bij vlagen. Een goed schot van Drager uit het middenveld en kort voor rust kop ballen van Ooms en Drager waren eigenlijk de eenage momenten, dat de aanvallen in de eerste helft goed werden afgewerkt. Kort na dè hervatting nam Am sterdam op niet geheel bevredigen de wijze de leiding, toen scheids rechter Van Moorsel een Zweed sche overtreding in het strafschop gebied afstrafte. De penalty werd door Van der Linden benut (10). Negen minuten later was de stand 20, toen Sonmeveld dicht bij doel een vrije' kans kreeg, die hij met een hard schot benutte. De Zwe den trokken hierna wat feller van leer en gooiden hun spel meer open, waardoor het direct gevaar lijker werd. Middenvoor Andensson, goed doors jouwend op een lange pass, bracht na 24 minuten met een ferm schot den stand op 21. Daarmede was wel de interessante periode van den wedstrijd ingeluid. De Zweden deden nog hardnekkige pogingen om den achterstand te verkleinen, maar Van Raalte weer de zich schitterend. Het pleit werd definitief ten gunste van Amster dam beslecht, toen Bergman met een hóóg schot, juist onder de lat, den eindstand op 31 bracht. Voor den wedstrijd werden de Zweden hartelijk gehuldigd. Cal denhove bood den Stockholmschen aanvoerder bloemen aan en fleu rige Volendammer meisjes bezegel den hun goede gaven, poppen in Volendammer costuums, met een ferme kus. Als tegenprestatie bo den de Ztveden ieder een voetbal aan. De volksliederen werden ge speeld door een militaire kapel, die voorts met haar mascotte, een gedit, muzikale rondwandelingen over het terrein maakte. Woensdagmiddag Is de voetbalploeg van Stockholm door het gemeentebe stuur van Amsterdam ln de raadzaal van het gemeentehuis ontvangen. Eerst ln het Nederlandsch vervolgens in het Zweedsch sprak wethouder A. de Hoos, die kortgeleden een bezoek aan Stockholm heeft gebracht, de spelers toe. HU bracht ln herinnering noe Zweden ons land in den honger winter met margarine en brood heeft bijgestaan en bracht daarvoor -den Zweden als vertegenwoordigers van hun land den dank van de Neder landers over. De eere-voorzltter van den Zweedschen Voetbalbond, de heer Anton Johansen. dankte daarop het gemeentebestuur in een korte maar hartelijke, in het Nederlandsch uitgesproken toespraak. v Vóór den wedstrijd Amsterdam Stockholm bood aanvoerder Cal denhove zijn Zweedschen collega bloemen en een vaantje in Am sterdamsche kleuren aan In de staatscourant is opgeno- irien een wijziging van de regeling van loonen en andere arbeidsvoor waarden in. het bakkersbedrijf, waarbij voor het jaar 1946 12 dagen vacantie wordt gegeven. Het Zwltsersche voetbalelftal ver loor Woensdag. met 31 van Schot land- De plannen van de directie der Spoorwegen tot modemiseering van het bedrijf beginnen langzamerhand realiteit te wordën al blijft het groote gebrek aan materiaal nog steeds zeer remmend werken. Het ligt in<"Öe bedoeling ons geheele spoorwegnet te electrificeeren en- de reissnelheid tot 120 km. en hooger op te voeren. Ook de snelheid van de goederentreinen, die in hoofdzaak in de nachtelijke uren zullen rijden, zal van 60 km. op ten minste 100 km. worden gebracht. Men is met de uitvoering en voorbereiding dezer plannen reeds geruimen tijd doende, doch het tempo van de uitvoering is nog altijd noodzake lijkerwijs zeer laag. Allereerst zou men moeten be ginnen met de verbetering ,van de banen, in verband met het opvoe ren van de snelheden. Om deze banen voldoende te kunnen peilen, zijn onderzoekingen naar den toestand van de grondonderlaag noodzakelijk, omdat de daarover bekende gegevens volkomen ver ouderd zijn. Bovendien zijn in den loop der jaren de systemen, die in dit onderzoek gebruikt kunnen worden, verbeterd. Tusschen Utrecht en Arnhem wordt een proefvak aangelegd en ten dien einde is op het oogenblik even buiten Utrecht het spoor over groote lengte opgebroken. Op dit proefbaanvak wordt het baan- lichaam verbreed en op 12.30 meter gebracht. De oude spoorstaven, die een gewicht hebben van 46 kg. per meter, worden vervangen door zwaardere met een gewicht van 63 kg. per meter/ Deze hebben een breederen voet en zijn langer. De nieuwe rails zouden dus minder laschpunten hebben. De gebruikelij ke houten baanligger zullen worden gehandhaafd, hoewel op beschei den schaal ook proeven worden ge nomen met betonnen baanliggers. De leveringsmoeilijkheden zijn gelukkig niet zoo groot, dat men niet.in staat zou zijn een behoor lijke hoeveelheid nieuw materiaal op de lijn UtrechtArnhem te verwerken gedurende dit jaar, zoo dat de belangrijke en noodzakelijke proeven op dit baanvak spoedig ge- <- -..v.- nomen kunnen worden. Een van de belangrijkste eigenschappen van het baanvak, waarop met groote snelheid zal worden gereden, is de vaste ligging1 van het spoor. Dit is uitsluitend te bereiken door den grintballast te vervangen door basaltballast, welke bovendien op slappen -Ondergrond nog moet wor den verstevigd met het aanbren gen van een zoogenaamde paklaag of een betonplaat. Een andere eisch van de groote snelheid is bovendien, dat de onderlinge spoorafstand tot minimum 4 meter wordt verhoogd. Over het geheele baanvak UtrechtArnhem zal bo vendien aan beide zijden een wan del- of rijwielpad worden aange legd. De in het baanvak voorko mende kleine stalen bruggen zullen worden vervangen door bruggen van gewapend beton. Wanneer het mogelijk zal zijn 'den aanvoer van ballast uit België regelmatig te on derhouden, hoopt men per dag 400 meter enkel spoor te kunnen aan leggen en dan is het geheele tra ject UtrechtArnhem in het ko mende voorjaar gereed. Binnenkort zal ook een aanvang worden gemaakt met den herbouw van den spoorweg Rotterdam- Lage Zwaluwe en Amsterdam- Utrecht. De vólgende week wordt in Rot terdam een schip met bananen verwacht. De E.V.C. wil aan de lossöig daarvan medewerking ver- leenen, als er uitsluitend arbeiders worden tewerk gesteld, die zich vrijwillig bij haar hebben gemeld, als de lossing mede onder het toe zicht van de stakingsleiding der E.V.C. èeschiedt, als het totale loon aan de E.V.C. ter hand wordt ge steld, die er in overleg met de arbeiders een bestemming aan zal geven. Men heeft het aan minister Mansholt en aan de Scheepvaart- vereeniging Zuid laten weten. De in Zwitserland bestelde elec- trisch^ locomotieven zullen in den zomer van 1947 afgeleverd worden. Deze locomotieven, die 110 kilome ter kunnen rijden en als goederen treinlocomotieven bedoeld zijn, zul len echter voorloopig waarschijnlijk ook vóór personentreinen ge bruikt worden. In de Rivièrahal te Rotterdam is Woensdag de drielanden-biljartwed- strijd België-Frankrijk-Nederland begonnen. Burgemeester Oud open de het tournooi door den afstoot te verrichten. Van Vliet bond den strijd aan met den Franschman Beigna in het speltype 45/2. Reeds in de tweede beurt maakte onze landgenoot, die buitengewoon ge makkelijk speelde, een groote serie van 146. De uitslag van deze partij was: Van Vliet (N.) 400 15 146 26.66 Beigna (F.) 134 15 69 9.93 De Leeuw trok in het speltype 7112 van leer tegen den Franschman Ma- cia, die zijn landgenoot Kron ver ving. Belden speelden zeer voorzich tig. De Leeuw (N.) 300 19 85 15.78 Macia (F.) 87 19 20 4.57 Uitslagen driebanden: Vingerhoedt (B.) 50 48 10 1.041 La Croix (F.) 18 .48 4 0.375 Lagache (F.) 50 56 8 0.892 v. d. Spiegel (B.) 18 56 2 0.321 Het bestuur van de stichting Ge meenschapsoord op het landgoed „Drakenburgh" nabij Baarn, waar in het Katholiek Nationaal Cultuur centrum. de eerste Volkshooges'chool op Katholieke basis tot stand kwam, mocht dezer dagen van het Hoog waardig Episcopaat volgend schrij ven ontvangen „Met groote voldoening hebben de Hoogwaardige Bisschoppen ken nis genomen van het initiatief van Uw bestuur tot het organi- seeren van Katholieke Volkshoo- geschcolweken op Drakenburgh. Zij zijn U daarvoor 2>eer erkente lijk". Bovendien wordt in dit schrijven goedkeuring gehecht aan het initia tief van de stichting, om, na gevoerd overleg', in samenwerking met an dere betrokkenen, de instantie te vormen, welke zal functionneeren als centrale voor het geheele Ka tholieke VólkshoogeschoolWerk in Nederland. Deze zal zoo spoedig mogelijk in het leven worden ge roepen, waartoe personen uit de onderscheiden bisdommen zullen worden ultgenoodlgd. De „Oranje", die, aooals men weet eigenlijk voor Amsterdam bestemd was, maar door de herstelwerkzaam heden aan de sluizen te iJmuideu. niet naar Amsterdam kon, is heden ochtend de haven van Rotterdam bihnengeloopen. Voor de eerste helft van de 6de periode 1946 (12 t.m. 25 Mei) geven elk der volgende bonnen recht c*p het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 606; 285 alg. 250 gram jam, stroop enz. 284 alg. 100 gram koffie - 283 alg. pijn. 225/gr. huishoudzeep 282 alg. 4 doosjes lucifers BONKAARTEN KF 606: 369 BMV 125 gram boter 384 res. 125 gram margarine BONKAARTEN LA, LB, LC 606: A 44 melk 2 L. melk B44, C44 melk 3^ L. melk 228 aardappelen 2 kg. aardappelen BONKAARTEN KD, KE 606: 785 alg. 250 gram jam, stroop, enz. 784 alg. pl.m. 225 gr. huishoudzeep 78i alg. 4 doosjes lucifers BONKAARTEN LD, LE 606: D 44, E 44 melk 6 L. melk 728 aardappelen 1 kg. aardappelen Tabakskaarten enz. T 28 2 rantsoenen tabak V 28 100 gr. chopolade of suikerw. X28 100 gr. chocolade of suikerw. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 Mei as. wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aard appelen, waarop eerst met ingang van Maandag 20 Mei mag worden afgeleverd. De Prijzencontróledienst heeft 'n grootscheepsehe actie in de textiel branche ingezet, die heel het land tot operatieterrein zal hebben. De eerste eontröle is dezer dagen in den Friéschen Zuid-West-hoek ge. houden, waar eenige tientallen pro cessen-verbaal moesten worden op gemaakt wegens het achterhouden en te duur verkoopen van textlel- goederen, waaraan groote behoefte Is. In welke plaatsen de actie zal worden voortgezet is nog niet be kend, maar wel staat vast, dat de contröleambtenaren daar zullen zijn waar men hen waarschijnlijk het minst verwacht. Het element van de verrassing zal bij deze eontröle en' die, welke op ander gebied onge twijfeld volgen, voorzitten. Indien de omvang der correspon dentie in verband met de bekend making van de uitslagen der ver kiezingen zulks noodzakelijk maakt, zal Zaterdag 18 Mei a.s. in de mid daguren eentweede postbestelling worden uitgevoerd. Ook bestaat de mogelijkheid dat de gelegenheid zal worden opengesteld de correspon dentie, desnoods ook na sluitings tijd, op de P.T.T.-kantoren af te halen. Mededeelingen hierover zul len tijdig in de wachtkamers worden opgehangen. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 28 Mei. Zaterdag 15 Juni a.s. zal Radio Nederland te Ililvelsum over de beide zenders stereofonische proef- uitzendingen houden. Luisteraars, die op een of andere manier over twee radiotoestellen kunnen be schikken, zullen dan kennis kun nen maken met de ruimtelijke ge luidsweergave. Bij de geluidsweergave schuilt het onvolkomene ln hVt feit, dat men steeds het geluid verneemt uit een bepaalde richting. De mensch is met zijn twee ooren in staat vast te stellen uit, welke richting het geluid komt en op welken afstam de geluidsbron zich bevindt. Beluistert hij oen groot orkest, dan kan hy de ge- lulden der verschillende instru menten onderscheiden niet alleen door hun timbre, maar ook door hun richting. Door scherp „ln een bepaalde richting" te luisteren, Kunnen we zelfs hinderlijke bij geluiden en in het algemeen uit andere Richtingen komende ge- lulden min of mer ellmineeren. By radio en film gaat dit vermo gen verloren. Als men een orkest door de radio beluistert, komen do geluiden van alle Instrumenten uit een richting, die van den luid spreker en het plastische van de orkestmuziek valt weg. Het essentieele van de stereofo nie bestaat daarin, dat men het ge luld ln eerste Instantie door twee „kunstooren" laat opvangen en vervolgens hetgeerf door „linker" en „rechter" kunstoor opgevangen wordt, volkomen gescheiden leidt naar respectievelijk linker- en. rech teroor van den toehoorder. Men maakte daartoe gebruik van een „kunsthoofd", aanvankelijk een ge wone etalage-pop, monteerde in de ooren der pop microfoons en verbond deze met de correspondeerende helften van een koptelefoon. In dè practijk moest uiteraard met het systeem van de koptelefoons worden gebroken. Er moest voor een groot publiek zooiets- komen als een gemeenschappelijke koptelefoon. Men bereikte dit door de microfoons van het kunsthoofd te verbinden met twee luidsprekers; die links en rechts in de zaal werden opgesteld. Het geluld van den linker luidspreker wordt natuurlijk ook opgevangen door het rechteroor en omgekeerd. Door het aanbrengen van verschil lende technische verbeteringen be reikte men echter toch een zeer goed resultaat en een. inderdaad bevredi** gende ruimtelijke geluidsweergave. Het kunsthoofd is ondertusschen veranderd in een bol van ongeveer 17 cm. doorsnede, waarin twee mi crofoons gemonteerd werden, omdat proevee ondertusschen hadden uit gewezen, dat de vormen van het menschelijk gelaat geen doorslagge vende rol speelden. Men kan zelfs ongeveer hetzelfde resultaat bereiken (docH niet zoo goed) door twee losse microfoons plusminus 50 cm. van elkaar op te hangen. Allerlei technische kunstgrepen zjjn thans mogelijk. Men kan b.v. door eenvoudig .aan een knop te draaien het musiceeren'de orkest voor den toekoorder van links naar rechts of omgekeerd verplaatsen of de leden van het orkest dichter bU elkaar of verder uit elkaar zetten. Zuiver experimenteel heeft men by Philips ook reeds stereofpnlscho gramofoonplaten vervaardigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 6