Havenstaking, strijd om de macht Mijnwerkersstaking brengt V.S. in wanhopige situatie Ten koste van het Ned. volk KV ,Unie voor Britsch-Indië voorgesteld Geen onafhankelijk Pakistan E Staking alleen maar schadelijk Onze uitslagendienst De sleutel tot de Papendrecht Wie wordt premier in Frankrijk? Tot hoofd en hart ^9ste JAARGANG No, 23546 VRIJDAG 17 MEI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week MIN. SCHERMERHORN Vrijwilligers opgeroepen V. Het weer Uitslagendienst te Santpoort vJ Stakingsverbod voorgesteld Laguardia wil het graan opeischen Zeebodem-onderzoek met televisie /Ned. tankschip^ Mn den oorlogj Secretaris Int. Roode Kruis vermoord Nu fraude op distributie kantoor Eindhoven De, C.C.D. heeft onregelmatighe den ontdekt op het distributiekan toor te Eindhoven. De geheele lei ding is geschorst; de directeur, de heer v. d. V. en de adjunct-direc teur v. d. W. 2ijn ln arrest gesteld. Mrs. en Miss Churchill bezochten Donderdagmiddag de tentoonstelling „Herwonnen Kunstbezit" ln het Mauritshuls te Den Haag. Duizelen zult ge van de getal len, die gij hedenavond over de radio zult hooren. oj mor gen in uw krant zult lezen. En toch, wat zijn getallen? Eén ziel kan tegen de wereld opwegen en één geest ziet soms hoogere waarheden dan een parlement van natiën. Keeren wij den rug niet toe aan een schaar krassende ra ven om te luisteren naar één V nachtegaal? "T» Hl'iWl NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bij de havenstaking gaat het nu niet om de vraag van loon en arbeidsvoorwaarden. Het is een strijd geworden om de macht of liever nog wordt er ten koste van het Nederland sche volk uitgevochten, of wij in Nederland de arbeidsvoor waarden in de toekomst willen zien vastgesteld op grond van rechtsregels of dat deze, als in de donkerste tijden van de arbeiderswereld, uitsiuitend zul len moeten resulteeren uit een strijd om de macht, die met alle wapens van het geweld wordt gevoerd, aldus min.-pres. prof. Schermerhorn, gister avond voor de radio. Het is uitermate betreurenswaardig, aidus vervolgde 6pr., dat niet alleen de arbeiders, maar het geheele Neder- landsche volk van dezen strijd de dupe worden. Het is niet zonder tra giek, dat dit gebeurt in de dagen waarin de regeering haar uiterste kracht Inspant om alle transport, dat er maar eenigszlns voor in aanmer king komt, over Nederlandsche havens te leiden. Rotterdam was de importhaven voor bananen voor geheel West- Europa. liet heeft moeite gekost, een eerste regeling te treffen, die een herstel hiervan In het voor uitzicht stelt. A.S. Maandag zou de eerste boot met bananen in Rotterdam aankomen, maar één ding is zeker, indien de huidige toestand voortduurt in de haven, gaat dit schip naar elders met de groote waarschijnlijkheid, dat het dan ook voor de toekomst met dit belangrijke transport voor Rotter dam zal zijn afgeloopen. Spr. hekelde de houding van de E.V.C., die methoden toepast, die in een rechtsstaat niet kunnen worden toegelaten en die de regeering dan ook met de grootste kracht zal be strijden. Gelukkig is thans de politie zoodanig geactiveerd, dat er voor menschen, die hun ware belang zien en bereid zijn om te werken, geen lijfsgevaar meer bestaat. Tot eenig resultaat kan een staking als deze nooit leiden. Zij levert slechts schade en nadeel op, zoowel voor de arbeiders als voor het herstel van ons land, voor de voedselvoorziening en voor het bedrijfsleven. De regeering heeft besloten een oproep voor vrijwillige arbeids krachten voor Rotterdam te doen in de gemeenten der Zuid-Hol- landsche eilanden en ln West- Noord-Brabant en voor Amster dam ln het gebied rondom onze hoofdstad. De menschen, die wij hiervoor oproepen, noem ik uit volle overtuiging geen onderkrui pers, maar menschen, aldus spr., die weten, dat wij in ons land langs den weg, die door de E.V.C. bewandeld wordt, den ondergang en den chaos in het arbeidsleven tegemoet gaan. In het uiterste geval zal de reges- rlng niet schromen, indien zulks on vermijdelijk ls, ook het leger te ge- De Regeèringsvoorlichtingsdienst heeft een verklaring uitgegeven, waarin o.m. wordt medegedeeld dat thans, mede als gevolg van onjuiste voorlichtino. en bedreigingen, vele havenarbeiders, zonder dat hun ar beidsvoorwaarden op eenigerlei ma nier in het geding zjjn, staken, en daartoe zijn aangezet omdat de op roep van de Eenheidsvakcentrale aan de zeelieden om te staken te weinig resultaat had. Tot eenig resultaat kan deze sta king niet leiden. Zij levert slechts schade en nadeel op, zoowel voor de havenarbeiders als voor het herstel van ons land, voor de voedselvoor- n'rê en het bedryfsleven. Daarom nemen de overige vakor ganisaties ten sterkste stelling tegen dit draven. B B Hedenavond zal de K. R. o. flitsen van de verkiezingen uit zenden over Hilversum II. Deze flitsen verzorgt de heer Paul de Waart aan de verkiezings- burcaux van de N.V. Drukkerij „De Tijd" te Amsterdam. bruiken. Het leger ls een instituut voor da verdediging van de hoogste belangen van het vaderland, weliswaar voor een zeer speciale taak. Spr. zou er persoonlijk niet aan denken, het leger te gaan gebruiken in een ge wone staking, waarin het gaat om arbeidsvoorwaarden, te gebruiken als stakingsbreker, dus voor wat men vanouds terecht noemt, onderkrui- perswerk. In dit geval ligt de zaak echter volkomen anders. Wat hier ge beurt, kan Nederland niet verdragen en wij zijn niet bereid, lijdelijk toe te zien. Wij zouden daarmee onzen plicht tegenover het vaderland ver zaken op uitermate ernstige en on vergeeflijke wijze. Aan dezen chaos moet een einde komen. Kardinaal Luigi Masella, speciaal Pauselijk delegaat bij de plechtighe den op 13 Mei te Fatima in Portugal, verbleef eenige momenten op het graf van den onbekenden soldaat uit den eersten wereldoorlog, om er te bidden. Links de Kardinaaldegaat, rechts Kardinaal Dom Manuel Gon- salves Cerejeira, aartsbisschop van Lissabon, die het graf, dat zich in de vijftiende eeuwsche abdij van Batalha bevindt, zegent. Verwachting tot Zaterdag avond Na een betrekkelijk helderen nacht overdag opnieuw half oi zwaar bewolkt. Plaatselijke re genbuien met eenige kans op on weer. Zwakke of matige wind t"s- schen Zuid en Oost. Weinig ver andering ln temperatuur. Zon onder 20.29. Maan 22.04 6.01. Zon op 4.43. 24 Mel L.K. Hedenavond zullen te Santpoort de uitslagen der verkiezingen bU Boekhandel „Erasmus", Hoofd straat 200, bekend worden gemaakt door middel van een geluidsinstal latie en publicatieborden. De raad der gemeente Kromme nie komt Donderdag 23 Mei in openbare zitting bijeen. Evenals zulks vroeger gebruikelijk was, zullen wij ook heden avond de binnenkomende verkiezingsuitslagen bekend maken. De ruimte voor onze bureaux aan de Smedestraat is wat krap en daarom zullen wij ook aan het gebouw van „De Spaarnestad" aan de Nassaulaan op groote borden voor ieder duidelijk zichtbaar de resultaten publiceeren. Ditmaal zal vroolijke muziek ten gehoore worden gebracht, waarnaast de van onzen verkiezingsdienst binnenkomende uitslagen door de microfoon zullen worden omgeroepen. Ten gerieve van onze vele lezers in Haarlem-Noord, zullen ook aan het gebouw van den R.K. Landarbeidersbond aan de Zaanenlaan bij de Lidwinakerk op .verlichte borden regelmatig de uitslagen worden gepubliceerd. Ook hier muziek en de stem van een omroeper. In de etalages van ons agentschap aan den Binnenweg 31 te Heemstede en de drukkerij Van Deursen te Zandvoort kan men ook het verloop van de verkiezingen volgens onzen verslagdienst volgen. De abonné's worden verzocht onze bureaux en ook de drukkerij „De Spaarnestad" hedenavond niet op te bellen, daar anders de uitslagendienst te zeef belemmerd wordt. President Truman heeft Dondér- dag voorgesteld het conflict tus- schen mijnwerkers en werkgevers aan arbitrage te onderwerpen. Hu ver klaarde op een persconferentie, dat de V. S. in een wanhopige situatie zullen geraken, als de mijnwerkers niet aan het werk gaan. Mijneigenaars echter zoowel als de mijnwerkers hebben deze arbitrage- voorstellen verworpen. John D. Small, bestuurder voor de burgerlijke productie ill de V. S., beval daarna ter legalisatie 'n voor stel aan, waardoor stakingen gedu rende ten minste zes maanden on wettig gemaakt zouden wprden. Small zeide, dat de voorzitter der vakvereeniglng van mijnwerkers, Op een persconferentie zeide Lagu ardia, de directeur van de Unrra, dat hij de*regeering had aanbevolen, het graan 'direct bij de boerderijen te requlreeren. HIJ achtte het plan van de regeering om beslag te leggen op vijfentwintig procent van de oogst, welke aan de markt wordt gebracht, in principe zeer toe te Juichen, „doch als dit graan niet in de pak huizen terecht komt, aldus Laguar dia, zijn we niet erg opgeschoten." Het voedselplan van Hoover noemde Laguardia „realistisch". Hij meende echter, dat Hoover's plan om 63000 ton graan voor de Ünrra bijeen te krijgen niet te verwezenlijken was en dat hij den hemel op zijn knieën zou danken, als hij 6850 ton graan voor de hongerende volken hijeen kon krijgen. Radio Moskou meldde Donderdag', dat Russische geleerden met de per- fectlonneering van een televisie apparaat bezig waren, dat zal moe ten dienen, om de wrakken van ge zonken schepen en andere voorwer pen op den zeebodem te onderzoeken Met dit toestel -„hydroperiscoop" ge naamd, zal het mogelijk ziijn om de zeefauna op een diepte van 10 voet te bestudeeren en te photographeeren. John L. Lewis, bij zijn leiding van de steenkolenstaking, het algemeene welzijn had genegeerd en een chao- tischen toestand ln de industrie der Vereenigde Staten had geschapen. De staking in de bruinkoolindustrie heeft thans een veel verder reikende uitwerising dan eenige andere sta king in de geschiedenis van de Ame- rikaansche mijnen. Andere stakingen hebben wel anderhalf jaar geduurd maar erjorme reserves „verzachtten" de uitwerking ervan op de Ameri- kaansche industrieën, spoorwegen en openbare nutsbedrijven. Minister Attlee heeft Donderdag bij het Lagerhuis een nieuw plan voor Indlë Ingediend, dat ifa een officieel witboek wordt gepubli ceerd en zes belangrijke voorstel len omvat, welke door de thans in Indlë vertoevende Britsche ka binetsmissie aan de voornaamste Indische partijen zullen worden voorgelegd. De voornaamste pun ten zijn: a. Het vormen van een zgn. unio van Indië, welke zoowel India als de vorstenstaten omvat. b. De unie zal een wetgevende en een uitvoerende macht hebben, sa- samengesteld uit vertegenwoordigers van Indlë en de vorstenstaten. Het opstellen van een constitutie gebaseerd op zelfbestuur en decen tralisatie. c. De vorstenstaten blijven all'e za ken behartigen en alle bevoegdheden behouden, die niet door de unie wor den waargenomen. d. De provincies zijn vrij om gros- peeringen te vormen, waardoor elke provincie zijn eigen regeering en zijn eigen wetgevend lichaam krijgt. Churchill noemde als leider van de oppositie de Indië-verklaring een knap doch melancholiek document". „Ik heb ln langen tijd niets gehooid wat zoo de aandacht van het parle ment en de Britsche naties verdien de", zeide Churchill. Hij achtte het echter voor niemand raadzaam om te trachten nu reeds een gedetailleerd commentaar op de lange en gecom pliceerde voorstellen te geven. De kabinetsmissie heeft de elsch indelijk, na vele jaren zwerven, is het tankschip „Papendrecht" weer in Hollandsche haven teruggekeerd. Het behoort tot de weinige Nederlandsche schepen, die de bewo gen jaren ongeschon den doorkwamen. Toen in 1940 de Duitschers ons land binnen vielen en Rot- langszij te komen. Eenl terdam, waar de „Pa pendrecht" gebouwd werd. bezetten, toon den zij al spoedig veel belangstelling voor dit schip. Nadat zij uit Ham burg een speciale be manning hadden gere- cruteerd verlieten zij met het schip de ha ven van Rotterdam. Wat het schip pre cies gedurende den tijd, dat het onder vij andelijke, vlag voer. heeft gedaan, is niet in alle details bekend. Wel staat het vast, dat het o.a. gebruikt werd om eens een Engelsch convooi te schaduwen. Natuurlijk hadden de Duitschers ook den naam van het schip omgedoopt, het djoeg nu derf naam van de nieuw vei'wopven pro vincie „Lotharingen". Tijdens den geweldigen zeeslag, waarin de „Bismarck" naar den bodem van den oceaan verdween. werd de .„Lotharingen" door de geallieerden buit ge maakt. De „Lotharin gen" werd ontdekt S.L.E.U.T.E.L.S stond, durfde men niet aan te raken, uit vrees, dat er daarachter nog de een of andere ge vaarlijke installatie was. Als allerlaatste werd dit paneeltje openge-- broken en daar vond men toen, keurig van aanwijzingen voorzien, een compleet stel sleu tels voor het geheele schip. Op zekeren dag ont dekte een der leden van Ph. van Ommeren's scheepvaartbedrijf, de eigenaars van het schip, de „Papendrecht", op de reede van Gourock. Deze kon zijn oogen niet gelooven. Intusschen- zat de varende Duitschers de Nederlandsche regee- baas te worden waar- ring niet stil om het door een vllegboot, die een bom plaatste naast het voorschip. Hierdoor ontstond eeni ge schade. Men be merkte echter, dat de bemanning onderling slaags was geraakt als gevolg van het feit, dat een deel zich liever wilde overgeven. De Engelsche torpedojager „jaguar" profiteerde van deze wanorde om ge Engelsche man schappen wisten de op- na zij het schip naar de Bermuda-eilanden voerden. Daar werd het om gedoopt ln de „Empi re Salvage". Een En gelsche martne-reserve- bemannlng kwam aan boord. Zij hadden aanvan kelijk moeite zich aan boord te oriënteeren, omdat het type Stork- machine hun onbe kend was en de op schriften in het Ne-- derlandsch voor hen een raadsel waren. Al le 'deuren werden open gebroken omdat de sleutels niet gevonden konden worden. Al leen één mysterieus pa neeltje in de hut van den eersten stuurman waarboven het woord schip voor de Neder landsche koopvaardij vloot terug te krijgen. Deze onderhandelingen slaagden echter eerst na den oorlog, op 2 April J.l. Na ongeveer vijf Jaar ln den vreem de te hebben rondge zworven is de „Papen drecht" dan eindelijk gisteravond den Nieuwen Waterweg binnengeloo- pen. Dat de reeders, die de opdracht tot den bouw van het schip gaven, blij waren het schip in vrijwel onge schonden staat terug te zien, ls te begrij pen. Door de regeering zijn zij belast met het beheer van de „Pa pendrecht", totdat de eigenaars-kwestie gere geld ls. van de Mohammedaansche Liga in zake een afzonderlijke en onafhanke lijke staat Pakistan afgewezen, daar zij meenen, dat Pakistan het Moham- medaansch-Hindoestaansche probleem der minderheden niet zou oplossen. Er ls een algemeen verlangen naar eenheid gebleken, behalve bij de aan hangers van de Mohammedaanschd Liga. Volgens den Parijschen corres pondent van de News dhronlcle heeft de M.R.P. besloten, dat de partijleider, de tegenwoordige mi nister van buitenlandsche zaken, Bidault, candldaat zal zijn voor het premierschap na de verkle dingen van 2 Juni. De socialisten verlangen, dat Goi.in premier zal blijven, Indien althans Léon Blum, die ln de Ver. Staten 11. nancleele besprekingen voert, deii post niet ambieert. De communisten zien in hun partijleider Thorez den man. Zij heb ben de hoofdlijnen van hun politieke programma reeds bekend gemaakt. In buitenlandsche politieke aangele genheden zijn zij voorstanders van een bondgenootschap met Engeland, van versterking van het pact met de Sovjet-Unie en van een politiek van „loyale vriendschap" met de Ver, Staten. De Nederlandsche regeering heeft de delegatie van het Internationale Roode Kruis ervan verwittigd, dat op Bali het lijk van den secretaris van de delegatie, den Zwitser Anderlegg uit Zürich, is gevohden. Uit betrouw bare bron wordt meegedeeld, dat de heer Anderlegg' Goeden Vrijdag Ba tavia verliet met bestemming Bail. Het doel van zijn reis was mede werking te verleenen bij de opsporing van een vermisten Engelschen offi cier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1