Afbraak Janswegschouwburg Installatie gemeente-secretaris te Bloeraendaal Haarlem ter stembus Nieuw gebouw voor Stadsbibliotheek? Voorlichtingswinkel geopend Stadsbibliotheek bestaat 350 jaar rio Wordt hotel Vanouds het Raadhuis niet gevorderd? KOLENBONNEN 60 EN 61 VRIJDAG 17 MEI 1946 PAGINA 2 STADSNIEUWS HULDIGING VAN DEN HEER A. ANGENENT Burgerlijke Stand „Winston" in Haarlem Beethoven-cyclus SPORTAGENDA Polo-tournooi Brandsloffenhandel „De Spaarnestad" WAT BIEDT DE RADIO ZATERDAG? De schouwburg aan den Jans- weg, die in 1849 geopend werd en die zooveel voor kunstlievend Haarlem beteekend heeft, zal, als de raad evenals het gemeen tebestuur dit wenscht, in den ouderdom van bijna IOC jaar ter ziele gaan. Zooals men weet, heeft de N. S. B.-burgemeester Plekker in de oor logsjaren het gebouw voor de ge meente gekocht, teneinde er een pied terre te vestigen voor de Kameropera. De koop van het wrak is rechtsgeldig gebleken en dus was Haarlem eigenaar van een der mooiste objecten die het ooit gehad heeft! De burgery heeft in den oor logswinter den chaos vervolmaakt door in het gebouw alles weg' te halen wat maar brandbaar was. Het gevolg van een en ander was, dat het gebouw thans gevaar voor instorting oplevert. Het oude ge bouw is echter tot het laatst nog dienstbaar gebleven nJ. als ver kooplokaal voor roerende goede ren. Aanvaardt de raad het voorstel tot slooping, dan komt de vraag op wat de gemeente met het vrij komende terrein gaat doen. Ons is ter oore gekomen, dat het in de bedoeling zou kunnen liggen de stadsbibliotheek en -leeszaal daar onder te brengen in een modern nieuw gebouw. In den loop der ja ren zijn verschillende plekken in de stad reeds genoemd om den uit het Prinsenhof gegroeiden zoo be langrijken boekenrijkdom maar te verhuizen. Dit terrein, dat overi gens kostbaar is vanwege zijn prachtige ligging, zal eventueel voor dit doel kunnen dienen. De Janswegschouwburg werd ge bouwd door den architect Nico Swarte en kostte f 40.000. In No vember 1849 werd hij geopend. In 1890 werd hij zeer intensief ge restaureerd. Op 25 Maart 1904 was de schouwburg zoo bouwvallig ge worden, dat B. en W. niet langer de verantwoordelijkheid voor de veiligheid durfden te dragen. De heer G. J. van Gasteren, die direc teur van het theater werd, heeft den schouwburg toen opnieuw laten restaureeren. Aan B. en W. werd een subsidie gevraagd, maar na zeer langdurige besprekingen in den geftieenteraad werd de aan vraag afgewezen. In latere jaren is de heer Joh. Kaart nog directeur van den schouwburg geweest en hoewel de trek naar den Jansweg zeer groot was, liep ook -deze af faire vast. Toen kwam het gebouw leeg te staan in afwachting van Plekker. In een feestelijk met bloemen versierde zaal van het gebouw St. Bavo is de heer A. Angenent bij gelegenheid van diens zilveren ju bileum als gesalarieerd bestuurder van het centraal bestuur der R. K. Arbeidersvereeniging gehuldigd. Aanwezig waren alle voorzitters van de vak- en onderafdeelingen, benevens het bestuur der Kath. Ar beidersbeweging met den geestelij ken adviseur rector Broers. Tevens de voorzitters der kringen met het eere-lid, den heer Dekker. De heer A. v. d. Veldt dankte den jubilaris voor het vele en vaak moeilijke werk dat in die 25 jaar door hem is verricht. Hij bood den jubilaris een koperen schemerlamp aan. Mevrouw Angenent werden bloemen aangeboden. Daarna sprak rector Broers den jubilaris toe. Hij feliciteerde de vak- en on derafdeelingen met de verkiezing van den heer Angenent als voor zitter en wees op hetgeen onder zijn leiding reeds tot stand is ge komen. Ook mevrouw Angenent be trok hij in de hulde. Daarna was het woord aan den heer Angenent. Zichtbaar onder den indruk dankte hij allen die dezen avond voor hem en zijn vrouw onvergetelijk hadden ge maakt. Met uw hulp, aldus spr., zal niets mij te veel zijn om voort te gaan op den ingeslagen weg. Gistermiddag is in de Frans Halsstraat een voorlichtingswinkel geopend van het Voorlichtingsbu reau, van den Voedingsraad. Dr. C. den Hartog, directeur van den Voedingsraad, die het gebouw open de en het overdroeg aan mevr. van Dijk van Lieshout, die de leiding van de Haarlemsche afdeeling heeft, verwelkomde de vele be langstellenden en zette het doel van den Voedingsraad uiteen. In korte trekken schilderde hij den toestand van het huis voor het in gebruik genomen kon worden en welke moeilijkheden men had moe ten overwinnen can tot de opening van een Haarlemsche afdeeling te komen. Vervolgens sprak mevrouw van Dijk-van Lieshout eenige woor den van dank tot den heer Den Hartog en zette uiteen wat deze afdeeling voor de huisvrouwen in Haarlem zal doen. Men moet dit gebouw beschouwen als een winkel, al is het ook een gesloten huis; wanneer met moeilijkheden heeft met de huishouding, de kinderver zorging of opvoeding kan men zich te allen tijde tot dit bureau wen den. Hierna maakten de aanwezigen een rondgang door het huis. Op de eerste verdieping is eên ruime keu ken gemaakt, waar de demonstra ties voor de huisvrouwen gegeven zullen worden en waar zij ook zelf de proef op de som kunnen nemen met hetgeen zij bij de demonstra ties gezien en geleerd hebben. Het gebouw is dagelijks geopend van 95 uur. Des Zaterdags van 9 tot 12.30 uur. De stadsbibliotheek van de ge meente Haarlem bestaat 22 Mei 350 jaar. De viering van dit jubi leum zal worden uitgesteld tot 18 Januari 1947, omdat dan d'e open bare leeszaal 25 jaar bestaat. Er zijn plannen, om dit feit te her denken, o.a. met -een interessante tentoonstelling. Mej. G. Noist-Trenlté te Voor burg is te Utrecht geslaagd voor het doctoraal examen Nederlandsoh recht. Davis-cup, eerste ronde: Joego slaviëEgypte 50. Noorwegen Nederland (niet voor Davls-cup): Van swol slaat RInde met 63, 64, 6—2. RinkelHaanig afgebr. met 7—9, 6—3, 5—7. Velen hebben zich vanmorgen afgevraagd of het wel verstandig geweest is den fciezers te verzoeken vroeg te gaan stemmen. De op komst van de Haarlemsche kiezers en kiezeressen was reeds voor 8 u/ur ongekend groot, zoodat bij de meeste bureaux lange rijen ge vormd werden, clie herinnerden aan den tijd waarin wij eten en brood •moesten halen gedurende den oor logswinter. De strubbelingen, die de voorzitters van de stembureaux hadden te overwinnen, waren niet gering en Br werd vandaag een proef op de som genomen ten aan zien van de reconstructie van het bevolkingsregister na de Duitsche periode. Vooral in het begin van den morgen gingahet stemmen met eenige vertraging gepaard. Dit was allereerst te wijten aan het feit dat het opzoeken van de persoonskaar ten eenigen tijd vorderde en dat er zoo nu en dan ook kaarten in de bakken ontbraken. De meeste Kiezers hebben er wel een uurtje aan moeten geven, voor dat zij aan de beurt waren en in hun stemhokje konden verdwijnen. Maar intusschen was er voldoende gelegenheid voor goeden humor en kwinkslagen. Tegen 11.30 vanmor gen zag het er naar uit, dat om vijf uur niet iedereen geholpen zou zijn, maar al zou het stemmen tot vaifavond 7 uur moeten duren, al degenen, die voor 5 uiur bij het stembureau stonden, zullen aan de beurt koimen. HAARLEM. Geboren: T. Mulder. Nederveen, z; C. Branderhorst Maarssen, d; A. BultmanWijsha ke, d; G. NiehotDreef, d. en z.; J. StemHuelsmann, d; A. Hen straPrinsen, d; H. Linthorstv. Dansik, d; H. T. van Straatenv. Dam, z; J. van AsdonkBogaard, z; M. J. VerkooijJongejan, d; A. A. KollerFavier, d; H. W. Kors van Luijken, z; C. C. Nederstigt Brand, z; M. C. PostNeele, d; H. E. van. DrilKoenders, z.; H. J. v. DijkBoterbloem, z. Overleden: R-, 17 uur, z. van W. van Wanrooi), de Genestetstraat; H. H. van EmmenSnijder, 52 j., Parklaan; A. Bruijn-Hilarius, 72 j., Middenw.; F. van der Landen, 58 j., Pijlsl.; A. H. Breij, 66 j., Pijlsl. Ondertrouwd: C. J. Jongejans en M. A. Piro'vano; H. M. Vellinga en A. E. Kraan; H, B. Poel en E. van Ouwerkerk; J. L. de Heer en W. de Boer; H. A. Kooijman en B. van Heijningen. Gehuwd: W. P. Sweijen en M. A. IJzermans, C. H. Vos en L. H. van der Weerdt; H. Fokker en M. H. Spanjaard; H. P. Nijenhuis en H. C. Loogman; H. Kater en L. J. van Huijstee; T. Mulder en E. F. Houber; J. A. van der Meer en E. de Klerk; P. Beute en J. Germans; H. Lesterhuis en A. C. Blom; W. de Groot en M. Bakker; J. N. Blom en J. de Graaf. 26. Plotseling kittelde er iets tegen zijn been. Hij sloeg de oogen op en bemerkte, dat hij onder water gekomen was. Een snoek was daar juist bezig den bekenden snoeksprong aan een verzameling stekelbaarsjes uit te leggen. Telkens nam de snoek een sprong en telkens zag je wat minder stekelbaarsjes. Wat kan een mensch van de natuur toch veel leeren, dacht de baron, het is jammer, dat Je daar altijd te. laat opkomt. Meteen besefte hij, dat hij met zijn laatste oogenblikken nog niet klaar was. Ik zou nu eigenlijk het beeld voor mijn geest willen krijgen van haar, die ik altijd heb bemind, dacht de baron. Hij kneep zijn oogen stijf dicht en probeerde of het beeld wilde komen. Maar het kwam niet; alleen een paling glibberde langs hem heen. Dan 'was er dus niets, dacht de baron, valt dat even tegen! Hij was er eigenlijk ook verbaasd over en, gelijk dat met verbaasde menschen gaat, hij deed zijn mond wijd open. Meteen kreeg hij een scheut water binnen. Ben ik nu nog niet naar de haaien? vroeg hij zich af. Weer opende hij de oogen en toen zag hij, dat hij met zijn neus boven water stak. Dan heb ik dus geen laatste oogenblikken gehad, dacht hij, die houd ik dus nog tegoed. Hij werd zoo vroolijk als een haring, die de lente in de vinnen heeft. Snuivend en proestend baande hij zich een weg door het water. Omdat hij toch iets moest doen, ging hij op zfln teenen staan en riep wat ieder doet in zoo'n geval; „Help!" en „Man overboooord!" Het klonk prachtig in het kabbelende water. Op initiatief van de Nederland- sche Gist- en Spiritusfabriek te Delft worden in de groote steden van ons land cursussen gegeven in liet Pakken van klein- en luxe brood. Ook in Haarlem zijn twee instructeurs uit Delft gekomen, de heeren J. B. Geijs en J. Landman, die in de bakkerij van de Coöp. „De Eendracht" aan het Donkere Spaaxne in enkele uren tijd de Haarlemsche bakkersgezellen lee ren, hoe zij met de huidige grond stoffen de fijnste broodjes kunnen bakken. Zij demonstreeren dit niet alleen, doch laten het de gezellen ook zelf doen, zoodat de bakkers binnen een dag de methode mach tig zijn. Ook tot nu toe werden iri Haarlem onbekende broodjes ver vaardigd .zooals de Winstons". Dit zijn tulbanden zonder krenten met of zonder maanzaad. Verder waren er o.a. struifselsnacken, room- briochevla's etc. De Haarlemesche bevolking zal binnen afzienbaren tijd er zelf kennis mee kunnen ma ken. Het tweede concert van den Beethoven-cyclus dat de H. O. V., o.l.v. Hein Jordans, Dinsdag 21 Mei 8 uur in de Gemeentelijke Concert zaal zal geven, wordt geopend met de ouverture „Coriolan". Hierna speelt de solist van dezen avond, Paul Frenkel, met orkestbegeleiding het Vierde Pianoconcert in G. gr. Terts, Na de pauze wordt de Zesde Symphoniè in F. gr. Terts „Pasto rale" ten gehoore gebracht. f? Donderdagmiddag is de heer G. van Eek in de zitting van den Bloemendaalschen gemeen teraad geïnstalleerd als gemeen te-secretaris. Nadat de nieuw benoemde functionnaris den zuiveringseed en ambtseed had afgelegd, sprak de burgemees ter, jhr. mr. C. J. A. den Tex, hem toe: „De twee dominee- rende eigenschappen, die u, al dus spr., hier op deze plaats hebben gebracht, zijn: weer stand en Werkkracht, kwalitei ten hecht gefundeerd op een rotsvast Godsvertrouwen. Resoluten weerstand hebt gij ge toond tegenover den Duitscher, op de secretarie zyt gij de kern van het verzet geweest. Het is aan uw voorbeeld te danken, dat de jongere ambtenaren in deze gemeente „goed" gebleven zijn. Moge gij een secretaris-figuur zijn, zooals er in Holland gelukkig nog bestaan, onkreukbaar in onver droten plichtsbetrachting". Nadat de burgemeester den heer van Eek zijn gelukwenschen had aangeboden, voerden nog het woord wethouder Cassee en de raadsleden Noorman, Cochius en Bier. Vervol gens bedankte de nieuwe gemeente secretaris het college van B. en W. en den raad voor de felicitaties. v De crediet-aanvrage van f 400,— tot dekking van de gemaakte onkos ten betreffende de oprichting van een monument ter herinnering aan de kindervoeding in oorlogstijd ontlokte nog eenige discussie. Tij dens de debatten werd den voor zitter een briefje overhandigd, waarin zich een goede gever aan bood, die verzocht, niet meer over het geval te spreken en zich bereid verklaarde het bedrag van f400, voor zijn rekening te nemen. De voorzitter was hiervoor zeer erken telijk, maar vond dit niet den juis- ten weg. Met meerderheid van stemmen nam de raad tenslotte het voorstel van B. en W. aan, een cre- diet van f 400,te verleenen. Van eenige zijden werden be zwaren geuit tegen uitbetaling aan den hear D. Kuiper van de volle wedde, als tijdelijk hoofd van de Hartenlustschool boven het pen sioen. Enkele raadsleden meenden, dat deze belofte, die de N. S. B.- burgemeester den heer Kuiper had gedaan, als vervallen kan worden beschouwd. B. en W. stonden op het standpunt, dat de belofte moet worden nagekomen, vooral daar het aan den hear Kuiper te dan-, ken is, dat geen N. S. B.-school hoofd benoemd is. Met negen stem men voor en zes tegen werd be sloten, de wedde uit te betalen en daarvoor een crediet van i 2879.15 beschikbaar te stellen. De raad beschikte afwijzend op het verzoek van het R. K. school bestuur te Overveen, of de ge meente de kosten op zich wil ne men van de herstelling der schade aan de R. K. jongensschool aan het Zandvoorterpad door militaire bezetting aangebracht. Op de vraag van den heer Holt (R. K.) of men op dit besluit terug mocht komen, indien het ministerie van Financiën in deze materie niet beslist, ant woordde wethouder Cassee, dat af gewacht moet worden, wat de wet gever daarover zegt; het verzoek kan voorloopig zeker niet ingewil-' ligd worden. In de rondvraag deelde de voor zitter mede, dat hij een telegram van den kabinetschrijver heeft ont vangen, waarin hem', in verband met de vordering van het hotel „Vanouds het Raadhuis", aangera den werd, zich in verbinding te stellen met mr. Raedt, die voor de behartiging van de belangen der delinquenten optreedt. Dit had spr. gedaan, waarbij h.y zich op het standpunt stelde, dat de gemeente Bloemendaal geen gebouwen meer kan afstaan. IntussChen heeft het comité voor politieke delinquenten het oog laten vallen op de fabriek „De Vrede" in de Zaanstreek bij de monding van de Zaan in het Noordzeekanaal. Het is nu de vraag, of dit gebouw geschikt is, Ingericht te worden voor de huis vesting van N. S. B.-kinderen. Tenslotte deed de burgemeester de mededeeling, dat het districts bureau voor oorlogsslachtoffers de huizen In de gemeente Bloemen daal, die door de bezetting of an derszins onbewoonbaar zijn gewer den, bewoonbaar zal maken voor Indische gerepatrieerden. Haarlem: Terrein HFC: Haar lem—Feyenoord, Noorder Sport park: stormvogelsNeptunus. Ver der: TYBB—HFC, EHSSpaarne- vogels en WDTHB. Heemstede: Sportpark: RCHHBC (Zaterdag avond half zeven). R.K. Sportpark: DSS—VI. Vogels. HillegomHillinen—SJC. Santpoort: TerrasvogelsHRC. Beverwijk: Atletiekwedstrijden DEM, KennemersTOG, Bever wijkZandvoortmeeuwen, IEV Alkmaar. A.s. Zondag organiseert de R. K. zwemvereeniging „De Watertrap- pers" een waterpolotoumooi voor heerenp'.oegen, spelende in de 2e en 3e klasse van den K.N.Z.B. De deelnemende ploegen zijn Dolfijn en de Amstel uit Amsterdam, Tri ton uit Weesp, Neptunus uit Zaan dam, de zyi uit Leiden en de Wa tertrappers. Het toumooi wordt ge houden in het Haarlemsche Sport- fondsenbad. De wedstrijden begin nen om 1 uur. De Zondagsdienst der artsen wordt waargenomen door dir. D. R. Mansholt, Ginkenbaan 23, tel. 8320. De bad- en zweminrichting aan de Ham, te Krommenie, opent Za terdag 18 Mei haar poorten. moeten vóór 25 Mei worden ingeleverd. Doet TJ dit dan bent TT zeker van een vlotte bediening. Friesche Varkenmarkt 6-10 (Spaarne bft viaduct) Tel. 14164 en 13904, Haarlem HILVERSUM I, 301 M.: 7 00 Nieuws', 7.15 Ochtendgymn., 7 30 T3ram., 8.00 Nieuws, 8.15 Progr.- overz., 8.20 Gram., 10.00 Morgen wijding, 10.20 Cornells Kalkman, tenor, 10.45 Gram., 11.45 Krijgs- gev., 12.00 Aart Schol 12.30 Ka lender, 12.35 Eddy Walis, 13 00 Ned. Strijdkr., 13.30 Vaudeville- orkest, 14.00 BUltenl. weekoverz., 14.15 Luchero Trio, 14.45 Boek- bespr., 15.00 Doikas-herd., 16 00 Maleische les, 16.15 Gram 16 45 Sport, 17.00 Voordr., 17.30 City halfuur, 18.00 Nieuws, 18.15 K.N. M.I., 18.18 Jan Corduwener, 18.30 Ned. Strijkr., 19.00 „Vox Jubi laris", 19.20 Lezing, 19.30 Bijbel, 20.00 Nieuws, 20.05 Lezing, 20.10 Promenade-orkest, 20.30 Binnenl. weekoverz., 21.10 Klankbeelden, 21.40 Muziek, 23.00 Nieuws, 23.15 Weekemdserenade, 23.45 Gram. HILVERSUM n, 415 M.: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Morgengeb., 7.45 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 Progr.-overz8.20 Gram., 9.30 Waterst., 10.15 Vrouw, 10.30 Gram., 11.00 Zonnebloem, 11.45 Vioslrecltal, 12.15 Voordr. 12.30 Concert, 13.00 Nieuws, 13.15 Progr.-overs., 13.45 „De Tootieel- khker", door mr. Jan Derks, 14.00 Gram., 14.15 Eng. les, 14.45 Gram., 15.00 Kinderland, 16.00 Piano recital, 16.30 voordr., 16.50 Gram., 17.00 Kiosk, 17.15 Gram., 17.45 Sportpraatje door Jan Cottaar, 18.00 Dinermuziék. 18.30 Rijk Overzee, 19.00 Nieuws, 19 15 Progx.-overa., 19.20 Jonge kun stenaars, 19.40 Weekoverz., 20.00 Nieuws, 20.05 Lichtbaken, 20.o0 Te Deum, 20.50 Alibaba en de veertig roovers, 21.35 Puzzle, 21.50 Muz. parodieën, 22.00 Nieuws, 22.15 Avondgebed, 22.35 Selecta, 22.45 Slagwoorden, 23 15 Gram. Directeur: J. J. W. Boerrlgter. Waara. Hoofdredacteur: W. Se verin

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2