Tot het laatst verdeeld DEM lóst het startschot HERBOUW Eén Nedérlandsche vliegtuigfabriek Geen overeenstemming over datum voor de komende vredesconferentie Athletiekfestijn op nieuwe sintelbaan te Beverwijk VRIJDAG 17 MEI 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht STERE0FONISCHE- UITZENDING P' J< a A, I je IJpr W msBfflMgmm m*>m. SPORTTERREIN WORDT OPGEKNAPT Italiaan verkocht koper voor goud Het gevaar op den weg PARIJSCHE CONFERENTIE HaarlemFeijenoord D.E.M.'s SINTELBAAN Afdeeling Haarlem KNVB Cultureel verdrag NederlandBelgië Post voor de „Willem van der Zaan". Nederland leidt in iiiljartdriekamp Sportsnippers Liturgische weekkalender In een „Letter to the Editor", een ingezonden stuk aan de Times, nam minister-president Smael Sidhy Pasha stelling tegen dege nen die het terugtrekken der troepen uit Egypte afkeuren. Onder meer schrijft de premier, dat niet de 10.000 soldaten en 300 man vliegend personeel, die Engeland in het land aan den Nijl had gestationneerd, de geallieerden in staat hebben gesteld den oorlog in het Midden-Oosten te winnen, maar dat het de goede trouw en de goede wil van Egypte geweest zijn die tot de victorie het meest hebben bijgedragen. Belangrijk in deze passage zijn vooral twee dingen. Ten eerste be merkt men met verbazing hoe klein de militaire concentratie van Enge land is geweest op een punt dat van zoo eminent belang voor het Empire is. Groot-BTittannië heeft gewoekerd met zijn troepen en er niet meer dan juist voldoende aan het Suez- kanaal gepost. Juist voldoende: El Alamein roept nog steeds herinne ringen op aan een met uiterste in spanning en maar op het nippertje afgewenden Duitscnen opmarsch naar Alexandrië, Cairo, Port Said Belangrijk is ten tweede het dui delijk besef bij den Egyptenaar, dat Engeland zijn land noodig had om den oorlog te winnen. En hierin is hij niet slechts voor Egypte typisch maar geeft hij uitdrukking aan een bewustzijn dat bij alle staten van het Biritsche gemeenebest leeft. Het verdedigingssysteem, dat de verantwoordelijke leiders van dit gemeenebest op de conferentie in Londen bezig zijn op te stellen, gaat geheel van de onmisbaarheid der Dominions uit. Het is gebaseerd op de gedachte dat in de verschil lende deelen van de wereld de le den van het Empire verschillende autoriteit bezitten. Zuid-Afrika zou dan in zijn omgeving het militaire leiderschap krijgen, Australië in het zuiden van den Stillen Oceaan. En Egypte in het Nabije Oosten. Geen van alle echter zou zich uitsluitend door zijn eigen belangen mogen la ten leiden. Alleen zou het belang van het wereldrijk door den naastbijzijnden deelgenoot worden behartigd. Gecombineerde staven zouden de waarborg zijn dat de an dere deelgenooten en daaronder is Engeland nog altijd voor ©Ik de voornaamste medezeggenschap in de beslissingen van den „plaatse lijk" leidenden staat zouden bezit ten. Een organisatie dus van het Em pire die wezenlijk afwijkt van de vroegere. De conferentie van mi nisters van Engeland en zijn Domi nions van 1926 aanvaardde als principe, dat inzake defensie het grootste deel der verantwoordelijk heid bij Groot-Brittannië berustte. Nu wordt deze verantwoordelijkheid verdeeld onder de leden van het Rijk. En daartoe is wellicht de ont ruiming van Egypte een noodzake lijke stap. Beveiliging van het Suez- kanaal is dan Egypte's zaak. Be dreiging van dien levensweg zal voortaan op den directen tegenstand van de bewoners langs dien weg stuiten. En al is hij in den voorbijen oorlog ook heldhaftig en meester lijk afgewend, Egypte zelf zal een sterker macht dan 10.000 soldaten en 300 vliegeniers tegen den even- tueelen nieuwen aanvaller kunnen mobiliseeren. Wie weet hoe noodig dit kan zijn? In een uiteenzetting, die de heer Van Tijen, bestuurder van de N.V. Nederlandsehe Vliegtuigenfabriek Fok ker aan het personeel heeft gegeven, deelde deze mede, dat de Regeering thans een beslissing heeft genomen op de voorstellen, vervat in het rap port van de Adviescommissie Tromp. De regeeringsbeslissing beoogt de oprichting van één enkele vliegtuigfabriek in Nederland, waarin de bestaande fabrieken dienen op te gaan. Voorts werd In uitzicht gesteld het verleenen van financieelen steun voor ont wikkelingskosten van nieuwe vliegtuigtypen en om zonder ver dere kapitaalsintering voor de betrokken fabrieken de voort zetting van het tot nu toe gevoer de beleid mogelijk te maken. Tevens heeft de regeering een bij drage toegtzegd, waardoor het mogelijk zal zijn ondanks de nog onvolledige fabrieksultrusting de opdracht op 100 éénmotorlge 4-persoons zakenvllegtul- gen, die de Frits Diepen Vliegtuigen N.V. te Tilburg bereid is te geven, te aanvaarden. Zaterdag 15 Juni 16.30 uur wordt onder auspiciën van het laboratorium der Stichting „Ra dio Nederland" een zoogenaam de stereo fonische uitzending ge houden. Deze gaat over beide zenders en beteekent voor Ne derland een belangrijk initiatief. De omroep zendt Woensdag 12 Juni 19.30 uur over Hilversum I en Donderdag 13 Juni 19.45 uur over Hilversum II een vraag gesprek uit, waarin aan de luisteraars zal worden verteld, op welke wijze zij thuis van deze programmatische noviteit kun nen genieten. f 'l f h t 4 X '4# - ;V< '1 I De bekende motorrijder Jan Bron is van plan in Augustus a.s. een aanval te doen op het wereldrecord in de 125-cc-klasse, dat momenteel op naam staat van den Engelschman Nash. Bij het proefrijden op zijn spgciaal gebouwde Eysink-machine bereikte Bron reeds een snelheid van 118 km., dat is 2 km. boven het bestaande wereldrecord. Jan Bron met den be kenden autocoureur Hans Herkuleyns bij den motor, waar mede hij een aanval zal doen op het wereldrecord Het gemeentelijk sportterrein aan de van Oosten de Bruynstraat is door het optreden van de Duit- sche weermacht geheel onbruik baar geworden. Het terrein is voor 80 pot. ontaood en de bevolking heeft de sintelomhulling van de draineeribuizen opgegraven en het houten hek om bet terrein gesloopt vanwege den brandatoffennood. Het opkU&ppetn van een en ander kost f 48.000. B. en W. stellen voor het werk als D. U. W.-werk te doen uitvoeren, waardoor de gemeente dan f 7.550 zal moeten betalen. Op de markt te Haarlem stond gistermiddag een Italiaan, die on der het voorwendsel vuur voor zijn roakertje noodig te hebben de voorbijgangers aanhield en hun eenige massieve ringen aanbood voor f 2150 per paar, erop speculee- rende dat men zou meenen dat het goud was. Hy schoot ook een re chercheur van de P. R. A. aan, doch zijn opzet mislukte ditmaal volkomen. De rechercheur greep hem in de kraag en bracht hem naar het politiebureau. By onder zoek bleek direct dat het koperen ringen waren, waarin met een spij ker een zoogenaamd keur was aan gebracht. Men kon hem echter niet arresteeren daar men in dit geval niet van oplichting kon spreken. Men zij echter gewaarschuwd. Bij de Haarlemsche politie is gis teren aangifte gedaan van diefstal van 4 lange leeren jassen uit een winkel in de Barteljorisstraai. Volgens de verkeersongevallen sta tistiek bedroeg het aantal ernstige ongevallen op den weg in Maart 378 (Maart 1938: 360) met 62 (42) doo- den en 349 (331) zwaar gewonden. In het eerste kwartaal 1946 hadden totaal 1130 ernstige verkeersongeval len plaats (1938: 1016) met 192 (133) dooden en 1111 (924) zwaar gewonden. De raad der gemeente Haarlem komt Dinsdag 21 Mei twee uur in de Statenzaal bijeen. De agenda vermeldt hoofdzakelijk onderwijs- stukken en verder eenige benoe mingen. Ruim drie uur heeft Byrnes Dinsdagochtend op de geheime zitting van de vier» ministers gestreden om de instemming van zijn collega's met zijn voorstel om In November een vredescon ferentie voor Duitschland bijeen te roepen, aldus meldt U.P. Zoowel Bevln als Bldault stemden In met Byrnes' voorstel om speciale gemachtigden te benoemen die het vredesverdrag met Duitschland moesten voorbereiden. Bevln verklaarde echter op den man af dat hij geen bevoegd heid had om over de Duitsche grenzen te spreken, tenzij de besprekingen de geheele materie der Duitsche grenzen zouden omvatten. Bldault daarentegen maakte duidelijk dat Frankrijk op het oogenblik slechts geïnteresseerd wa3 in de discussie van Roer- en Saarge- bled en Rijnland. Molotov deelde mede dat hij nog geen definitief antwoord op de voorstellen van Byrnes kon geven en hij verzocht de beslissing tot 's middags uit te stellen. Molotov ging vervolgens tot den aanval op Bevln over. HIJ vroeg dezen wtft er thans ln het Roergebied gebeurde en zeide dat hij gehoord had dat daar plannen bestonden om de kolenmijnen te nationaliseeren. Bevln antwoordde dat zoowel William Strang als gene raal Roberts den Berlljnschen con-, tróleraad volledig over deze kwesties op de hoogte hadden gehouden. Ver volgens wendde Molotov zich tot Byrnes en vroeg dezen welk verband zijn voorstel Inzake een vredesverdrag hield met het voorstel Inzake vijf-en- twintig Jaar ontwapening en vroeg of Byrnes de geheele overeenkomst van Potsdam inzake Duitschland wilde revlseeren. Byrnes antwoordde, dat hij slechts een conferentie van de geal- Nieuwe lellen van de Zwitsersche lijfgarde leggen den eed van trouw op den Paus af. De leden van deze lijfgarde worden gerecruteerd uit de katholieke cantons van Zwitserland en dienen twee jaar. Vanaf 1527, toen ongeveer 150 leden der garde stierven bij de verdediging van Paus Clemens VII tegen de Spanjaarden, wordt ieder jaar op 6 Mei deze eed afgenomen. De lijfgarde telt momenteel nog 10Z manschappen en 6 officieren Zondag a.s. wordt er in de ge schiedenis van de R.K. Sportver- eeniging DEM te Beverwijk een nieuwe mijlpaal bereikt. Dan zal op het fraaie Sportpark „Adri- chem" een sintelbaan in gebruik worden genomen en deze gebeurte nis is voor de KNAU aanleiding geweest om aan dit feestelijk ge beuren een officieel tintje te ge ven. Met de ingebruikneming van DEM's sintelbaan wordt het athle- tiekseizoen 1946 n.l. officieel ge opend en niet slechts zullen daar bij de vooraanstaande, personen uit de athletiekwereld aanwezig zijn, ook onze prominente figuren op de loop-, spring, en werpnummers zullen daarbij hun medewerking verleenen, waardoor een program ma zal worden afgewerkt dat eenig is In de geschiedenis van een R.K. Athletiekvereeniging. Officieus zijn de Nederlandsehe athleten reeds van start gegaan. Dit was eenige weken gilleden in Sneek, toen direct al eenige bij zonder goede prestaties werden ge leverd, o.a. op de 100 M„ waar Kleyn en Zwaan onder de 11 sec. bleven en een sprong van 3.80 M. met den polsstok goede verwach tingen in het leven riep voor de toekomst. Zondag bij DEM kunnen onze athleten bewijzen, dat we ook op athletiekgebied weer' op den goeden weg zijn! Haarlem krijgt Zondag nog een heel moeilijken wedstrijd tegen Peijenoord, dat momenteel wel niet zoo grandioos op dreef is, maar in belangrijke wedstrijden als deze toch altijd nog een pittig spilletje weet op te brengen. Ze zullen dat waarschijnlijk ook nu doen en dit houdt in, dat er van Haarlem dezen 'dag het uiterste zal worden ge vergd. Het elftal van HBC heeft eenige weken van welverdiende voetbal- rust genoten, in welke periode de Heemstedenaren zich hebben kun nen voorbereiden voor de laatste vier zware wedstrijden welke over hun lot zullen beslissen. Er resten HBC nog thuiswedstrijden tegen RCH en De Kennemers; UVs en De Kennemers staan nog op het programma der uitwedstrijden. Geen gemakkelijk karwei! Zater dagavond wordt de strijd, aange bonden tegen RCH. Deze ontmoe ting rangschikten we onder de thuiswedstrijden, omdat deze in 't Heemsteedsche Sportpark plaats vindt. RCH heeft bij het resultaat weliswaar geen belang meer, maar bfj wedstryden tusschen de beide Sportparkclubs staan er nog andere dan de gewone factoren ln het ge ding, zoodat we van beide zijden de grootste inspanning mogen ver wachten. Een zege voor de Racing ligt het meest voor de hand, maar HBC vecht al min of meer voor z'n laatste kans, dus achten we een verrassing onder de gegeven om standigheden niet uitgesloten. In de derde klasse vraagt de ont moeting TYBBHFC meer dan gewone aandacht. HFC is vrijwel kansloos geworden voor het kam- D.E.M. in Beverwijk opent Zondag zijn nieuwe sintel baan met een athletiekfes tijn, dat klinkt als een klok. Elders op deze pagina wordt aandacht besteed aan de wedstrijden hier mogen we even aan de sintelbaan, de eerste en voorloopig ook de eenige, in Noord-Holland bo ven Het IJ, aandacht wijden. Deze sintelbaan is een ge schenk van de D.E.M.-leden aan de Nederlandsehe athle tiekwereld. Zij hébben haar zelf bijeengespaard, groot en klein, met guldens en kwar tjes en ook met dubbeltjes. Het is een geschenk, dat door vele opofferingen tot stand is gekomen, maar de waarde wordt er des te grooter dooty pioenschap, maar TYBB heeft de puntjes nog broodnoodig en t iykt ons net iets voor TYBB om aan alle illusies van HFC een definitief einde te maken en zichzelf daar door vrywel in veiligheid te bren gen. Voor deze laatste mogelijkheid is inmiddels een nederlaag van DTS tegen DEM ook nog noodig en dat kunnen wij aan de Wyker- ploeg wel overlaten. IA: Kinheim 2Velsen 3; WE 2 --Stormvogels 4; I EV 2Kenne mers 4. 2C: HFC Vet.TYBB 4. 2D: HBC 3—RCH 7. 3A: Beverwijk 3DEM 4; DEK 2Terrasvogels 3; Waterloo 2—IEV 3; DEM 5—Velsen 5. 3C: THB 3—NAS 2. 3D; Geel Wit 2—DCO 3; HBC 5—Zeemeeu wen 5. 4A: Waterloo 3Velsen 6. 4B: NAS 3EHS 4. 4C: Geel Wit 3—TYBB 5. 4D: Hillegom 4—BSM 3; Hilllnen 5—DSOV 2. 4E: Zee meeuwen 6—OG 4. lieerde naties bij elkander wilde roepen om alle plannen voor Duitschland op te stellen. Byrnes wilde de overeen komsten van Potsdam niet wijzigen, doch wees er op dat het bestuur van Duitschland gemakkelijker zou zijn indien het uiteindelijke doel bekend was. Tijdens de middagzitting beperkt» Byrnes zich-er toe te trachten een overeenkomst tot stand te brengen over zijn plan voor iet instellen van een speciale commissie van plaatsver vangers dér ministers ter bestudeering van het Duitsche vraagstuk. Hij ver- andere den naam van de Duitsch» vredesconferentie en noemde die „al- gemeene .geallieerde conferentie", doen het bleek onmogelijk tot overeenstem ming te komen. Byrnes stemde ei tenslotte in toe te wachten tot 15 Juni met het bepalen van een datum vooi die conferentie. ge ministers van buitenlandsche zaken gingen, naar U.P. meldt, vriend, schappelijk uiteen. Na de zittins kwamen zij bijeen in de bar van hef Palais du Luxembourg en brachtei op elkanders gezondheid een cham. pagnetoast uit. Dit was, sedert he' begin van de conferentie, voor d< eerste maal, dat Molotov aan mill een samenkomst na den arbeid deel' nam. Donderdagmiddag hebben te,- departemente van Buitenlandsche Zaken de Belgische ambassadeur in Nederland, de heer L. C. Nemry en de minister van Buitenlandsche Za ken, dr. J. H. van Royen, het cul- tureele verdrag tusschen Nederland officieel onderteekend. Op zijn tocht van Ned.-Indië naar Nederland zal de „Willem van der Zaan" van 2427 Mei in Port Said en 4 en 5 Juni in Gibraltar zyn. Correspondentie voor de opvaren den behoort uiteriyk 19 en 29 Mei te zyn gepost en voorzien van de 'aanduiding „a/b Hr. Ms. mijnen- legger Willem van der Zaan". In den drielandenkamp biljarten NederlandBelgiëFrankrijk we ren onze landgenooten zich uitste kend. Na den tweeden dag hebben zy met 16 punten de leiding. Bel gië volgt met tien punten en Frankrijk met 6. Kcbus speelde tegen Baudart een constante party en won met 300 192. De Belg V. d. Woestyne slaagde er bijna in het wereldrecord hoogste serie (150) op zijn naam te bren gen. Hij kwam enkele caramboles te kort en strandde op 148. Chausserau noteerde een magere overwinning op Fau?onnier (400394). Onze land genoot Van de Pol liet Feigna wel heel ver achter zich (40063). Na een zeer spannende partij heeft Kobus het niet tegen v. d. Woestljne kunnen bolwerken. De Nederlander verloor eervol met 217—300. In zijn partij tegen Chaussereau bevestigde Van de Pol zyn goeden vorm en won ook nu gedecideerd (400126). In het driebandenspel viel Sweering uit den toon door van den Belg Van den Spiegel met 5044 te verliezen. Sengers maakte veel goed door een keurige overwinning op Vinger- hoedt (5047). De Kon. Ned. Motorwlëlrijd ersver- eentglng heeft toestemming verkregen op particulier terrein wederom wed stryden te organiseeren. Het depar tement heeft echter uitdrukkelijk bepaald, dat toeschouwers niet per auto of motor de wedstrijden zullen kunnen bezoeken. Tydens de mlddagpartljen won Sengers van Lacroise (5019). La- gache (Fr.) van Sweering (5025), Van Vliet van Fanconnier (B.) 400 109 eiT Baudart (B.) van Macla (Fr.)met 300235. ZONDAG 19 Mei: 4de Zondae na Faschen 2 H. Petrus Caelestlnus (Secr. en Postc. uit de nieuwe Paus mis). 3-H. Pudentiana. Credo. Praef. v. Paschen. MAANDAG: H. Bernar- dlnus van Siëna 2 H. Maagd. 3 Kerk of Paus. Praef. v. Paschen. DINS DAG: Mis als Zondag. 2 en 3 als Maandag. Praef. v. Paschen. Haar lem. H. Aufridus. 2 en 3 als Maan dag. Praef. v. Paschen. WOENSDAG: Mis als Zendag. 2 en 3 als Maandag. Praef. v. Paschen. Breda. H Aufri dus. Praef. v. Paschen. DONDER DAG: Mis als Zondag. 2 en 3 als Maandag. Praef. v. Paschen. VRIJ DAG: Mis als Zondag. 2 en 3 als Maandag. Praef. v. Paschen. ZATER DAG: H. Gregorius VII. (Ni uwe Pausmis, maar de collecte uit de Mts v 25 Mei) 2 H. Urbanus (uit de nieuwe Pausmis) Haarlem 3 v. d Paus. Praef. v. d. Apostelen. ZON DAG 26 Mei: 5de Zondag na Paschen. 2 H. Philippus Nffl-ius. 3 H. Eleuthe- rius (uit de nieuwe Pausmis) Credo. Praef. van Paschen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3