Wat gebeurt er in Iran? Prijs der Kamer zetels Iraansche troepen zouden den aanval op Azerbeidsjan hebben ingezet Kard. E. Gasparrit Valsche stembiljetten in Tilburg Het weer Nieuwe bespreking Van Mook-Sjahrir Ontploffing te Lunteren Jongetje overreden en gedood Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23549 MAANDAG 20 MEI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weelc Gevaarlijk karwei te Coventry Prinselijk Paar in Zwitserland Iran en den Veilig heidsraad De hertogin van Barcelona, echtgenoate van Don Juan, den hui dige,n Spaanschen troonpretendent, maakte met haar blinde dochter een pelgrimstocht naar Fatima tijdens de groote plech tigheden die aldaar op 13 Mei plaats vonden en waarbij een half millioen menschen samengestroomd waren Door aanhangers van Am. Meyer verspreid Congres der Katholieke Artsenvereeniging Kard. de Jong dankt voor de principeele houding AUTO VAN VIER METER HOOGTE NEERGESTORT Herriot, eertijds premier van Frankrijk, getuigt in de rechtszit ting tegen Angelie, prefect van Lyon tijdens de Vichy-regcering Toestand op Sumatra ter sprake gekomen Batavia verrast Driejarig meisje gedood Hulprechercheur in arrest Het moge dan waar zijn, dat een mensch niet in staat is zijn eigen lot in handen te nemen of altijd zijn hart openendicht te sluiten wanneer hij dat wil, toch zijn we wel degelijk baas over onze eigen daden. I NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Radio Tebris meldde Zondag avond, dat traansche troepen Azerbeidsjan hebben aangevallen. De aanval werd ingezet vanuit het Zuid-Westen, uit de streek der Koerden rondom het meer van Oermia. In Tebris is de staat van beleg afgekondigd. Er is len mi litaire regeering gevormd en elk een die zich na 11 uur des avonds op straat vertoont wordt neerge schoten. Het ..nationale leger van Azerbeids jan" had reeds bevel ontvangen om te vechten indien het werd aange vallen. De oorlog dreigde reeds, toen de onderhandelingen in Teheran met den „minister-president" van Azer beldsjan over den status van deze provincie binnen het Iraansche rijU, mislukten. In een radio-rede had Pisjevarl reeds het voornemen van Azerbeidsjan versterkt om zich met geweld te vernetten tegen elke po ging der centrale regeering de pro vincie binnen te trekken. De Iraansche regeering heeft reeds wekenlang troepen samengetrokken langs de geheele grens van Azerbeids jan van Irak tot de Kaspische Zee. Volgens waarnemers in Teheran kan het Iraansche leger in het Noord-Wes ten op zijn hoogst 10.000 man sterk fijn. Azerbeidsjan daarentegen zal Waarschijnlijk een veel grooter strijd macht ter been kunnen brengen. Tebris zelf biedt, volgens een cor respondent van de Times, den aan blik van een versterkt kamp. Op Iedere twee mannen loopt er op zijn minst één met een geweer over den schou der. Patrouilles, met mitrailleurs be wapend, kruisen door de voornaamste Enrico kardinaal Gasparri is, naar Associated Press uit Rome bericht, aldaar in den leeftijd van ruim 74 jaar overleden. De kardi naal was een neef van den overle den kardinaal-staatssecretaris Hetro Gasparri. Kardinaal Gasparri was in 1871 te Ussiata geboren. Na een carrière In verschillende nuntiaturen werd hij in 1925 tot kardinaal benoemd. In 1933 werd hij bisschop van Vel- letrl. Onder zijn vele functies be hoorde die van Prefect van de Supreme, Tribunaio della Signatura Apostolica. Mot den dood van kardinaal Gasparri is het aantal kardinalen teruggeloopen tot 66. Na het laatste consistorie zijn overleden kard. Boetta van Genua, kard. Glennon van St. Louis en kard. Von Galen Van Münster. De Engelsche stad Coventry heeft Zaterdag j.l. de uitvoering van een gevaarlijk karwei beleefd. Een herin nering aan de Duitsche luchtaanval len van 194041. Nadat namelijk een niet-ontplofte bom, welke bij de gas fabriek was Ingeslagen, uit zijn kuil Jvas verwijderd, begon, het detonatie- uurwerk in het vernietigingsapparaat te tikken. In verband met de aan wezigheid van vele gasleidingen in den grond ter plaatse leek het onver antwoord de bom aldaar tot ont ploffing te brengen. De tikkende bom werd dus op een vrachtwagen geladen en door de straten van de stad vervoerd naar een drie kilometer verder gelegen plek. Een politie auto met luidspeker ging het ge vaat lijk e vrachtje vooruit om waar- achuwlngen te doen hooren en het drukke spits-uur-verkeer op een af stand te houden. Ter bestemder plaatse werd de bom op' deskundige wijze tot ontploffing gebracht, het geen echter niet zonder glasschade •voor nabijgelegen huizen kon ge schieden, aldus meldt de „Daily Te legraph". Prinses Juliana en Prins Bernhard zyu Maandag per vliegtuig te Ge neve gearriveerd voor een semi-offi- van drie dagen, waarbij het Zwitsersche volk den dank overbrengen van ons land, voor de hulp van Zwitsersche zijde ontvangen. Het prinselijk paar ver liet het vliegveld per auto. Het eer ste reisdoel is Bern, waar de bezoe kers door de Zwitsersche regeering officieel zullen wore n ontvangen. (A.P.) Sinds de bevrijd! - van België zijn 88 personen, die gein d hebben met nazi's doodgeschoten. r .ft h^gsnblik wachten in ver schillende gevangenissen in België nog 897 personen op hun executie. Terwijl er meer dan 2254 personen bij verstek ter dood veroordeeld ztju. straten. Gisteren werd, tijdens een parade, het standbeeld van den Shah Reza vervangen door dat van den Azerbeidsjaanschen revolutionnair, Skatter Khan. Zondagavond werd medegedeeld, dat de Iraansche kwestie weer op de agenda van den Veiligheids raad der V.N. zal voorkomen in de zitting die Woensdagmiddag a.s. zal beginnen. De eerste minister van Iran heeft Trygve Lie, den secretaris-generaal der V.N., in een telegram meegedeeld, dat de Iraansche regeering niet in staat zal zijn overeenkomstig het 8 Mei door den Veiligheidsraad genomen be sluit, 20 Mei aan deze Instantie ge detailleerde inlichtingen te verschaffen over de terugtrekking der Sovjet-troe pen uit Noord-Iran, maar dat de Iraansche autoriteiten „zoodra' zij daartoe in de gelegenheid zijn", aan den Veiligheidsraad rapport zullen uitbrengen. Het was de Tilburgsche recherche ter oore gekomen, dat bij de stem ming voor de Tweede Kamer te Til burg frauduleus stembiljetten onder de burgerij in omloop waren gebracht en in de stembus gedeponeerd. In verband hiermede zette de recherche de omgeving van de Enschotsche- straat af voor een controle. Zij trof omstreeks half twee in den namid dag een auto aan, waarin zich aan hangers van den heer Meyer bevon den: het waren de heeren C. C. A. en A. M. J. A., beiden uit Tilburg. In den wagen werden 127 stembil jetten aangetroffen voor stemming der verkiezing der Tweede Kamer kieskring Den Bosch. Zij droegen aan de achterzijde de handteekening in druk van den burgemeester van Den Bosch mr. Loeff, en zouden gedrukt zijn door de Kon. drukkerijen Teu- lings te 's-Hertogenbosch. Auto en stembiljetten werden ln beslag ge nomen en de verdachten ter beschik king gesteld van den commissaris van politie. Volgens verklaring van ver dachten werden de stembiljetten door aanhangers van AVnold Meyer verspreid onder „ver trouwde" personen van de Til burgsche burgerij, waarbij deze opgewekt werden de biljetten in de stembus te deponeeren. Deze waren reeds van te voren van een rood stempelhokje voorzien, en op verschillende candidaten en partijen uitgebracht. Nader vernemen wij, dat een der verdachten verklaard zou hebben, dat een en ander geschiedde ln ver band met het feit, dat de berech ting van Arnold Meyer niet volgens belofte vóór de verkiezing plaats vond. Een onderzofflc'te 's-Hertogen bosch, bij genoemde drukkerij inge steld, wees uit, dat bij vergelijking met de goede stembiljetten de ln be slag genomen exemplaren valsch wa ren. Verwachting tot Dinsdagavond; Tamelijk heldere nacht. Over dag gedeeltelijk bewolkt. Kant op een enkele verspreide onweers bui. vrU warm. Strakke wind. Zon onder 20.33. Maan 0.50 8.25. Zon op 4.39. De groote spoorwegstaking In de V.S. is voor den duur van vijf dagen opgeschort. Dit werd bekend ge maakt een half uur voordat de sta king uit moest breken. De onder handelingen worden voortgezet tus- schen Steelman, vertegenwoordiger van Truman, en Lewis. (Van onzen Utrechtschen correspondent) Voor het eerst na de bevrijding kwam de Katholieke Artsenvereeni ging byeen in een tweedaagsch con- fres te Utrecht. Tijdens de eerste ijeenkomst sprak Z. Em. Joh. Kar dinaal de Jong de aanwezigen toe. Z. Eïn. bracht den artsen dank voor het vele goede, dat uit hun prln- cipieele houding tegenover de Duit sche nazi-overheersching was gebo ren. Tegen het gevaar van nazi-in- flltreering hebben de artsen zich schrap gezet en namen zy een be wonderenswaardige houding aan. De Katholieke Artsen-Vereeniging ging eervol ten onder, om den strijd te gen den bezetter ondergronds voort te zetten met de niet-katholieke col lega's ln het Medisch Contact. De Kardinaal sprak in dit verband woor den van bijzondere hulde aan den geestelijken adviseur van de Kath. Artsen-Vereeniging, mgr. P. van der Loo. Men kan thans echter niet op deze lauweren blijven rusten, zoo vervolgde de Kardinaal, want er valt nog zéér veel te doen. De art sen moeten medewerken aan meer deren eerbied voor het gezinéleven, voor het huwelijksleven, voor red ding van de volksgezondheid, van de christelijke moraal en van de volkszeden. Een Canadeesche auto, komende uit de richting Grave, is te Nijmegen door de leuning gereden van een brug over de spoorhjn. Van vier meter hoogte stortte de wagen neer op de rails. Twee Canadeesche sol daten werden op slag gedood en twee andere zwaar gewond Dr. Van Mook heeft gisteren eeu ontmoeting gehad met SJaU- rir. De toestand op Sumatra, over welk gebied de Indonesiërs zeggenschap zouden opeischen, is het onderwerp van besprekin gen geweest. Men verwacht, dat Sjahrir zoo spoedig mogelijk naar het nationa listisch hoofdkwartier zal vertrek ken en dat te Djokjakarta waar- schynlijk een „kabinets"-zitting zal worden gehouden. Reuter verneemt nog. dat de Nederlanders voorne mens zyn orde en rust op geheel Sumatra te herstellen en een volks stemming te houden, teneinde daar uit de wenschen van de bevolking te leeren kennen. Voor het Nederlandsche consulaat in Bombay is, volgens U.P., een ster ke politiemacht geplaatst, nadat dp besprekingen tusschen de leiders van 400 Javaansche zeelieden en den Ne- derlandschen consul inzake de re- patrieering dezer zeelieden mislukt zyn. Een speciale trein met 21 wagons heeft de laatste groep Nederlandsche vluchtelingen, wier aantal 643 be draagt, onder wie 18 invaliden, uit hun kamo te Kandy (Ceylon) naar Colombo 'gebracht, alwaar zy zullen worden Ingescheept. De officleele reactie op de verkie zingsuitslagen in Nederland beperkt zich te Batavia ln alle kringen tot uitingen van verrassing over het feit, dat de Partij van den Arbeid zich niet als de grootste partij heeft kunnen handhaven. Zulks tengevolge van 'c verlies van zetels, dat zy. naar men geleden. Met betrekking tot de ver kiezingen en haar gevolgen voor de oplossing van de Indonesische kwes- meent. aan de communisten heeft tie geven vehantwoordelijke kringen over het algemeen er de voorkeur aan, af te wachten en te zien of de politiek van de huidige regeering zal worden gehandhaafd door de benoe ming van prof. Schermerhorn als mi nister-president. Naar aanleiding van de stemming over de motie-Van Poll neemt men te Batavia algemeen aan, dat de coalitie tusschen de Katho lieken en de Partij van den Arbeid een groote kans heeft te worden verwezenlijkt. Een driejarig meisje om het leven gekomen, haar twee zusjes zwaar ge wond: dit waren de gevolgen van een I ontploffing in den tuin van de fami lie de B. te Lunteren. De vader, die in zijn tuin wat afval verbrandde, had zich juist even in huis bege ven, toen een lulde knal weerklonk. Hy haastte zich naar buiten, waar hij zijn drie dochtertjes, die met andere kinderen bij het vuurtje had den staan kijken, met bloedende verwondingen op den grond zag lig gen. De kinderen werden overge bracht naar het Gemeenteziekenhuis te Arnhem, waar de driejarige Ma- rietje spoedig overleed. Voor haar beide zwaargewonde zusjes bestaat nog kans op behoud. De andere kin deren werden slechts licht gewond. De aard van het voorwerp, dat de ontploffing veroorzaakte, is niet be kend. Bij een aandachtige beschouwing van het aantal stemmen, dat by d® jongste Kamerverkiezingen op de politieke partyen werd uitgebracht en van het aantal zetels, dat elk dier partijen in de Tweede Kamer verwierf, ervaart men, dat de prijs-, die voor lederen zetel betaald moest worden, nogal varieert. Drie partijen, hebben zelfs een zeer hoogen prija moeten betalen. Deelt men immers het aantal verworven Kamerzetels op de door Iedere partij behaald® stemmen, dan blijkt, dat bij een kiesdeeler van 47.602 de Kath. Volkspartij 45.823, de Party V. d. Ar beid 46.471, de Christ. Hist. Unia 46.648, de Anti-Rev. partij 47.244, de Communistische Party 50.293, de Staatk. Ger. party 50.866 en de Par ty van de Vrijheid 50.867 stemmen per zetel betaalde. De laatste dria partijen zyn dus wel zeer duur uit geweest. Een en ander ls het gevolg van het feit, dat by de eerste toewijzing niet alle honderd, zetels konden worden verdeeld. Deze toewijzing geschiedt namelijk als volgt. Is het totaal aan tal uitgebrachte geldige stemmen bekend, dan wordt, daar er honderd Kamerzetels te bezetten zyn, dit totaal door honderd gedeeld. De dee- lingsuitkomst is de kiesdeeler. All® partijen, die dezen kiesdeeler niet hebben behaald, doen aan de zetel- toewijzing niet mee. De Prot. Unie, de Bellamy-partii en de groep Lopes werden dus terstond, uitgeschakeld. Zoo dikwijls nu de kiesdeeler gaat op het aantal op iedere party uitge brachte stemmen, zooveel zetels krygt elke partij toegewezen. Bij de deeling konden in totaal 95 zetels worden toegewezen; er bleven dus nog vijf zetels ter verdeelmg over. Deze vilf overschotzetels nu zyn over de partijen verdeeld volgens het stel sel der grootste gemiddelden, d.w.z. men gaat na wat elke party voor een zetel aan stemmen zou moeten be talen, als die party eens één zetel meer zou krijgen. Een voorbeeld moge dit verduide lijken. De Kath. Volkspartij had reeds bij de eerste toewijzing, dus als uit komst van de deeling van den kies deeler 47.602 op het aantal behaald® stemmen 1.466.510. dertig zetels ge kregen. Om het gemiddelde voor d® Kath. Volkspartij te vinden werd nu het stemmentotaal gedeeld door 31. Evenzoo handelde men met de ande re partijen; men deelde dus het door hen behaalde aantal stemmen door het aantal toegewezen zetels 1» Na deze bewerking bleek de Kath. Volksparty met een gemiddelde van. 47.306 aan den kop te gaan. Deze partij kreeg dus den eersten rest zetel. Nu werd opnieuw het gemid delde van de Kath. Volkspartij be rekend; men deelde dus 1.466.510 door 32 (31 J- 1). De deeluitkomst was 45.828. Het bleek, dat nu de Anti Rev. partij met 47.244 aan den kop stond, gevolgd door de Chr. Hist. Unie met ,46.648 en de Party van den Arbeid met 46.471. Daarop volgde de Kath. Volkspartij met het gemiddelde van 45.828. Door de toewijzing van een zetel aan elk van die partijen waren de vier overig® restzetels bezet. Het getal 100 was compleet. De Communistische partij met een gemiddelde van 45.721 moest het ïydelijk aanzien, dat de Kath, Volkspartij met een gemiddelde van slechts 107 stemmen hooger den laat- sten hap van den koek nam. Uit de opdeeling van de restzetels blijkt duidelijk van hoeveel waard® iedere stem is. Want indien het ge middelde van de Kath. Volkspartij slechts één stem hooger geweest zou zijn dan dat van de Communistische partij, dan nog zou de Kath. Volks partij den laatsten restzetel gehad hebben. Kiezers, denkt daaraan telkens als gij ter stembus moet. Een der betrokkenen bij den overval op den heer Jansen te Til burg, de hulprechercheur C. P. K., hulprechercheur bij de politieke re cherche te Amsterdam, is in arrest gesteld, verdacht van opzettelijke wederrechtelijke vrijheidsberoovïng te Tilburg gepleegd. Nog meer ar restaties worden verwacht. Te Oostzaan is een vierjarig jon getje onder het achterwiel van een achteruit rijdenden vischauto ge raakt. In zorgwekkenden toestand is 't knaapje naar het ziekenhuis overgebracht; waar het aan de be komen verwondingen is overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1