r mÊM Hem Caspa Dr. Hirschfeld eervol ontslagen MAANDAG 20 MEI 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING WEDSTRIJDEN VAN DE BRANDWEER Geslaagde cudermiddag Toediening van het H. Vormsel K.VJP. Heemstede 'Het feest van pastoor L. Beune Stille Omgang Heemstede 25 jaar BLOEMBOLLENCULTUUR De afzet naar het buitenland Export van bloembollen Inbrekers slaan hun slag Gemeentezaken Haarlem „Lysistrata 1946" Medewerking verleend aan den bezetter De Haarlemsche Kweektuin 50-jarig professiefeest Aanrijding Droevig familiedrama Er is nog niet genoeg WAT BIEDT DE RADIO DINSDAG? Zaterdagmiddag werd te Bloe- tn endaal en door de Brandweer ploegen van den Kring Haarlem (Haarlem-Bloemendaal-Zandvoort- Beverwijk-Velsen en de Fabrieks- brandweer van de Firma Enschede) een wedstrijd gehouden. De Vrijwillige Bloemendaalsche Brandweer is als overwinnaar uit den strijd gekomen. Zij mag nu deelnemen aan de districtwedstrij den te Zaandam, waarna de win naars van de verschillende distric ten een landelijken wedstrijd in Utrecht zullen houden. De wedstrijd verliep sportief en vlot waarbij het loopen met ladders en slangen over een balk en het juiste afspuiten van de gekleurde blokken het grootste struikelblok vormden voor de enthousiaste deel nemers. Onder de aanwezigen waren de burgemeester van Haarlem, de bur gemeester van Bloemendaal, de commissaris van politie te Bloe mendaal, v. IJzendoorn, de brand weercommandanten Flaming uit Leiden en Roelcfs uit Haarlem en bij de jury Wethouder Cassee uit Bloemendaal. Na afloop van den wedstrijd maakte burgemeester Den Tex de uitslagen bekend: 1. Bloemendaal (gouden medail le); 2. Beverwijk; 3. Zandvoort; 4 Haarlem; 5. Velsen; 6. Fabrieks- brandweer Enschede. Onder groote belangstelling van de zijde der ouders is Zondagmid dag in het R. K. Vereenigihgsge- bouw aam den Heerenweg te Heemstede een oudermiddag ge houden. Vier oud-leerlingen voer den het blijspel in één bedrijf „Een eeuw achter" van Godfried Bo- mans op, dat veel bijval oogstte. Vervolgens hield zuster Sophia Magdalena een causerie over het onderwerp „De school en de ouders". Veel aandacht werd geschonken aan het mooie tooneelspel „Simon, zoon van Jona'', een soort levens schets van "den apostel Petrus, dat op uitnemende wijze werd ver tolkt, niettegenstaande hier geen spelers maar speelsters aan het woord waren. Aan het slot van het laatste bedrijf gaven leerlingen met gebarenspel een indrukwekkende uitbeelding van het Credo, dat achter het tooneel door een groep andere kinderen werd gezongen. Namens de ouders brachten de Jieeren Sanders en Roozen dank aan het onderwijzend personeel. Bovendien werden woorden van huilde gesproken tot zuster Maria Petra, die vorige week haar zilve ren professiefeest heeft gevierd. Drievuldigheids-Zondag, 16 Juni half acht, zal Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem het H. Vormsel toe dienen aan volwassenen in de Ka thedrale Kerk te Haarlem. Ook de Volwassenen die buiten de stad wo nen en nog niet het H. Vormsel ontvangen hebben, kunnen van deze gelegenheid gebruik maken. Zij moeten dan zorgen, dat zij een kwartier voor den aanvang in de kerk aanwezig zijn, met een vorrrï- briefje van een der plaatselijke geestelijken. Wij vestigen de aandacht van onze lezers te Heemstede er op, dat de vergadering van de afdee- ling van de Kath. Volkspartij -niet Maandagavond doch Dinsdagavond a.s. zal zijn. Hedenavond 7 uur zal pastoor L. Beune, die morgen zijn zilveren priesterfeest viert, in de parochie kerk van de Allerheiligste Drie eenheid, te Bloemendaal feestelijk ontvangen worden. Onder het plechtig Lof zal hij worden toege sproken door kapelaan F. L. Kok. De jubilaris zal Dinsdag half tien een plechtige H. Mis opdragen, van 1.30 tot 2 uur recipieeren voor kerkelijke en buiten-kerkelijke vereenigingen en van 2 tot 3 urn- voor parochianen en belangstel lenden. Het hoogtepunt van den dag zal de openbare Mariahulde zijn, die des avonds 7 uur o.l.v. den pastoor gehouden wordt in de open lucht, op de terreinen aan den Dennen weg. De parochie zal daarna op een origineele wijze hulde aan den jubilaris brengen. Mocht het slecht weer zijn, dan wordt deze hulde verschoven naar Zondag. Op Drievuldigheids-Zondag 16 Juni a.s., des avonds half 8, zal Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem het H. Vormsel toedienen aan volwassenen in de Kathedrale Kerk te Haarlem. Ook de volwassenen, die buiten de stad wonen en nog niet het H. Vorm sel ontvangen hebben, kunnen van deze gelegenheid, gebruik maken. Zij moeten dan zorgen, dat zij een kwartier voor den aanvang in de kerk aanwezig zijn, met een vorm- briefje van een der plaatselijke gees telijken. Het gezelschap van den Stillen Omgang te Heemstede zal 2 Juni den dag herdenken, waarop het voor 25 jaren werd opgericht. De Initiatief-nemers waren des tijds de Zeereerw. heer J. E. M. Brinkman, eerste geestelijk advi- seür; de heer H. M. A. Krieger, die de functie van voorzitter be kleedde en in 1937 eere-voorzitter van het gezelschap werd; wijlen de heer W. Groenland, secretaris en in 1937 voorzitter. De heer L. A. Vosse, die penningmeester was, verleent in kwaliteit van eere-lid van het gezelschap nog steeds medewerking aan het huidige be stuur. Voor de viering van dit ju bileum heeft het bestuur het vol gende programma samengesteld Des morgens 10 uur wordt in de St. Bavo-kerk aan den Heerenweg een plechtige H. Mis opgedragen door den zeereerw. heer G. P. J. van den Burg, deken van Amster dam en moderator van het hoofd bestuur van het gezelschap. Des avonds te 8.15 uur wordt "n feest-- vergadering belegd in het R. K. Vereenigingsgebouw, waar als spreker zal optreden de Zeereerw. heer P. Fr. Gilbertus Lohuis O.F. M. Het kathedrale koor o.l.v. Dr. A. I. M. Kat zal voor de muzikale omlijsting zorgen. De Algemeene Vereeniging voor Blcembollencultuur hield heden morgen een algemeene vergadering te Haarlem. Nadat de voorzitter, dr. A. J. Verhage, de overledenen her dacht had, bleef hij langdurig stil staan bij het vraagstuk betreffende den voldoenden afzet van de bloem bollen. Ieder land ln Europa geeft moeilijkheden en steeds weer dienen onze belangen, aldus spr., in dat land zelf verdedigd te worden in nauwe samenwerking met onze re- geeringsinstanties. Een goede sa menwerking bestaat gelukkig. Er moet gestreefd worden naar een internationaal handelsverkeer, dat een vrijere uitwisseling van pro ducten zal toelaten. In de V. S. en Canada zal een "rootsche reclame campagne worden opgezet, om on zen afzet daar uit te breiden. Het met Rusland gelegde contact is veel belovend. Spr. wees er op, dat de producten aan de hoogste kwaliteit moeten beantwoorden. Met de stands- en arbeidersorganisaties wordt de organisatievorm voor het bloembollenvak besproken. Vooral eer de nieuw te stichten pu bliekrechtelijke organisatie een feit zal zijn, zal een algemeene verga dering worden gehouden. Het Britsche ministerie van Han del heeft bekend gemaakt, dat van 1 Juli 194C tot 31 Maart 1947 zon der importvergunningen bloembol len uit Nederland geïmporteerd kunnen worden. De totale hoeveel heid, die volgens deze regeling ge ïmporteerd mag worden, is 6000 ton. Van den nacht der verkiezingen hebben de inbrekers gretig gebruik gemaakt om in verschillende dee- len van de stad hun slag te slaan. In een juwelierszaak aan het Ju- lianapark werd een groote hoe veelheid gouden en zilveren rin gen, horloges, broches etc. tot een ge/zamenlijke winkelwaarde van 4500.ontvredmd. Bovendien werd een aantal reparatie-artike len gestolen. In een schuur aan de Lorentzkade hebben eenige onge- wenschte bezoekers een Ford- vrachtauto weggehaald. De deuren van de schuur hadden zij inge trapt. Uit dit alles blijkt wel, dat men bij de volgende verkiezingen op zijn hoede moet zijn, daar de inbrekers juist van deze gelegen heden gebruik maken. Bij de Haarlemsche politie is voorts aan gifte gedaan van diefstal van een radiotoestel en een kinderwagen. Na een vrij rustige periode van. fietsendiefstallen werden ln den nacht van Zondag op Maandag niet minder dan vijf rtfwi elen i ontvreemd. B. en W. van Haarlem stellen den raad voor een bedrag van f 416.200 ter beschikking te stellen voor de uitvoering van de volgende werken, namelijk het herstel van het Ge meentelijk Sportterrein aan de Kle verlaan, het dempen van de tank gracht tussehen Brouwersvaart en de spoorlijn Haarlem—Zandvoort, het opruimen van betonnen en ge metselde schuilplaatsen, het her. stel van de speelterreinen aan de Westergracht en aan den Rijks straatweg, het herstellen en her bouwen- van bruggen, het ver nieuwen van de bestrating, het gedeeltelijk dempen en vergra ven van het tankkanaal tij de her tenkamp, alsmede het reorganisee- ren van dit gedeelte van den Haar lemmerhout. Het college van B. en W. heeft het Rijk om een bijdrage verzocht van f339.825, daar een groot deel van dé uit te voeren wer_ ken betreft het herstellen van als gevolg van den oorlog of de bezet ting ontstane schade. Eduard Veterman heeft het klaar gespeeld in een comedie van drie bedrijven alle hebbelijkheden en onhebbelijkheden van den man en van de vrouw te klutsen en daar bij te voegen een dosis critiek op regeeringen en ministers. Van Aristofanes heeft hij het thema van .Xysistrata 1946" geleend, de decors en costuums heeft hij van de antieken overgenomen, zoodat men het merkwaardige feit mee maakt, dat de zeer moderne dicht- regel$ uitgesproken worden in een zeer eerbiedwaardig, klassiek mi lieu. Het wemelt van vrouwen op hét tooneel, want zij moeten een duur- zamen vrede winnen door te sta ken en haar mannen als lucht te beschouwen. De kordate veldheeren verliezen den slag -tegen Eros en Veterman meent, dat zelfs de atoombom het tegen de liefde zal moeten afleggen. Het Amsterdamsch-Rotterdamsch Tooneelgezelschap heeft van deze comedie een grootsche vertooning gemaakt, waarvan een volle Stadsschouwburg Zaterdag genoten heeft. Fientje de la Mar. die als gast de titelrol vervulde en in alle opzichten in haar element was, had een ovatie in ontvangst te ne men. Ongetwijfeld is dit spel een evenement in - het Haarlemsche tooneelseizoen. Er dient echter voorbehoud voor volwassenen ge maakt te worden. v. W. 28. De reig verliep twee dagen lang ongestoord. Wel was de lijfwacht nog altijd een eind vooruit, maar er was goeden moed, dat ze die ook wel zouden achterhalen. Langzaam maar zeker naderden ze de Alpen, die, gelijk ons een blik op de atlas laat zien. Frankrijk van Italië schei den. „Dat wordt me straks een toer," zei de baron, terwijl hij de toppen der bergen aanschouwde, „hoe komen we daar- in 's hemelsnaam over heen?" „Geen moeite mag ons te veel zijn," antwoordde de hertog, „naar boven gaat moeilijk, naar beneden gaat vanzelf." „Is-'t-er geen eeuwige sneeuw, meneer?" vroeg de koetsier, die er het zijne van wilde weten. „Ja zeker," sprak de hertog, „Is daar nou niks tegen te deen, meneer?" vroeg de koetsier. „Nee niets," antwoordde de hertog. ,',De natuur is toch maar mooi, meneer," zei de koetsier „een mensch kijkt er zijn oogen bijkans hij uit." Ook de schildwacht, in de koets achter hem. gaf nu blijken van mede leven met de schoonheid van het landschap. Hij klom op het dak van de koets en maakte een praatje met Petronius. „Het is machtig om aan te zien," zei de schildwacht, ,,en ik kan er gewoonweg geen woorden voor vinden. Ik vind, dat we er maar een klein hartversterkinkje op moesten nemen." „Ik vind het ook," zei Petronius. „waar is de flesch?" Zij zochten gedurende een half uur naarstig en vonden de flesch in da broekzak van den schildwacht. OcgenbUkkelijk dronken zij haar leeg. En terwijl de schildwacht hoe langer hoe vroolijker werd, geraakte Petronius in steeds dieper bedroefdheid. In deze stemming reden zij de Alpen op, waar juist een paar klipgeiten van de eene klip naar de andere sprongen. Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld. dat de ministers van Han del en Nijverheid en van Landbouw. Visscherij en Voedselvoorziening 10 Mei 1946 eervol ontslag met wacht geld hebben toegekend aan dr. H. M. Hirschfeld. secretaris-generaal van de voormalige departementen van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en van Landbouw en Vis scherij. De ministers hebben daarbij overwogen, dat uit een terzake in gesteld onderzoek is gebleken, dat dr. H. M. Hirschfeld als secretaris generaal van de voormalige depar tementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Vlssqherij, hoewel aan zijn trouw aan de Koningin en het vaderland niet valt te twijfelen en bij inder daad door zijn aanblijven cok veel schade en ontreddering heeft weten te voorkomen, niettemin door het verleenen van medewerking aan den bezetter ook in gevallen, waar een stellige weigering op haar plaats was geweest, een belemmerenden in vloed uitoefende op den weerstand tegen den vijand van hen. die zich onvoorwaardelijk en principieel tegen den bezetter en alle door dezen ge propageerde beginselen te weer stel den. X Geslaagd voor het candidaatsexa- mem rechten aan de R.K. Universi teit te Nijmegen A. H. J. M. Kah- man, Haarlem. «SSwIWMlirocBw Brandweerploegen uit den kring Haarlem houden een wedstrijd Van 18 Mei t.m. 2 Juni zullen de poorten der gemeentekweekerij aan de Kleverlaan weer voor het pu bliek geopend worden. De kweekerij heeft gedurende den bezettingstijd niet geleden, al heeft het veel Inspanning geikost tijdens den winter de kassen en bakken vorstvrij te houden. Kos.bare plantencollecties, waar onder tropische gewassen als ba naan, suikerriet, rijst, peper, ka neel, enz, bleven zoodoende ge spaard. i De boomkweekerij onderging een algeheele verjongingskuur. Nage noeg alle in dit stadsreservoir aan wezige boomen en heesters werden gebruikt voor het herstel van par ken en plantsoenen en vervangen door jonge boomen, heesters en stekken. Het geheele complex bevindt zich thans weer in goeden staat en het is een bezoek alleszins waard. De openstelling, ook op Zonda gen, ls als volgt geregeld: van 10— 12 uur, van 14—17 uur en van 19 21 uur. Kinderen beneden 16 ja ren hebben slechts toegang onder geleide. 21 Mei viert de eerw. zuster Gon- zalva in het St. Lucia gesticht, Kloosterstraat 34, haar gouden professiefeest. Voor de parochianen van St Elisabeth en Barbara is zuster Gonzalva geen onbekende, daar zij zich 28 jaar" aan de op voeding der kleuters heeft gege ven. Gelegenheid tot gelukwenschen Woensdag 22 Mei tussehen 3 en 4 uur aan het St. Luciagesticht. Hedenmorgen ongeveer 9 uur is de 23-jarige M. de B. uit Heem stede op den Cruquiusweg door een blauwen vrachtauto aangereden. Zij liep hierbij een armfractuur op, zoodat zij direct naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. De politie van Heemstede verzoekt den bestuurder van den vrachtwagen en. de drie dames, die in de auto hadden plaats ge nomen, zich zoo spoedig mogelijk te melden op het politiebureau Raadhuisstraat, Heemstede. Dezer dagen is een inwoner van Overveen in een ploteelingen aan val van verstandsverbijstering zijn huisgenooben te lijf gegaan met een bijl en bracht hiermede zijn echt- genoote en zijn 28-jarige dochter ernstige verwondingen toe. Zijn dochter overleed onmiddellijk, ter wijl zijn ech/tgenoobe in zorgwek- kenden toestand naar het zieken huis werd overgebracht. Het levens gevaar is echter geweken. Geheel overstuur van hetgeen hij gedaan had, heeft de man tenslotte de hand aan zichzelf geslagen. Met behulp ran een mes heeft hij zloh zoo ge wond, dat hij inmiddels is over leden. Hedenavond 8 uur wordt in heb gebouw- van den Protestantenbond in de Jacdbstmat een paedagcgisch jeugdconoert gegeven door heb Haarlemsch Kamerorkest. Maizena fabrikaat Duryea, om fa voldoen aan de groote vraag. Ge doet goed liw leverancier steeds weer te vragen, opdet hij U niet vergeef els er weer een zending binnenkomt. Hef oude vermaarde merk HILVERSUM II, 415 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgengebed. 7.45 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr.-overz. 8.20 Gram. 9.30 Waterst. 10.15 Licht baken. 10.30 Gram. 10.40 „Lied van Sevilla". 11.15 „Als de ziele luistert". 11.30 Gram. 11.45 Cel lo. 12.15 Russische sprookjes. 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 Progr.-overz. 13.45 „De Volksdans". 14.00 Gram. 14 30 Hartvelt-kwartet. 15-00 vrouw 16.00 „Zonnebloem". 16.30 Ana de Brito Aranha, zang. 17.00 Ned. kamermuziek. 17.30 Kunstlied. 18.00 Dinermuziek. 18.15 „Feest van den Arbeid". 18.50 Als ik slapen ga.... 19.00 Nieuws. 19.15 Progr.-overz. 19.20 Gram. 19.30 Arbeidersjeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Depart 20.20 Rad. Philh. Ork. 21.25 Filmkwartier door A. van Domburg. 22.00 Nieuws. 22.15 Avondgebed. 22.30 Katholiek Nieuws. 22.45 „Selecta". 23 15 Gram. HILVERSUM I. 301 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9 15 Morgenw. 9.30 Gram 10.30 Vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Voor dracht. 11.15 Pianorecital. 11.45 Familie-ber. 12.00 Guus van Op stal. 12.30 Platteland. 12.40 Pia no-duo. 13.00 Nieuw-s: 13.15 Vage bonden. 14.00 Naald en schaar. 14.20 Kwintetspelers. 15.00 Vrou wen. 15.15 Gram. 15.35 Z.-Afr. liedjes. 15.45 „Cocktails" 16.05 Sonate. 16.30 Kindertijd. 16.45 „Van 1418". 17.00 George van Renesse. 17.30 Dansorkest 18.00 Nieuws. 18.15 Gram. 18 30 Ned. Strljdkr. 19.00 en nu, naar bed! 19.05 Java. 19.20 Maria Bra- nèzo, zang. 19.45 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05- K-N.M.I. 2*0.08 Bon te' Dinsdagavondtrei-n. 21.30 Hoor spel. 22.00 „Contact". 22.15 Bul- tenlandsch overz. 23.15 „Les Gars de Paris*'. 23.45 Gram, Directeur: J. J. W Boerrlgter. Waarn. Hoofdredacteurs W. Severin.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2