Geen onderhandelingen meer onder huidig mandaat? U.N.0. zal vredesverdragen moeten opstellen Verklaringen van Van Mook TUINDER ZET ZORGELIJK GEZICHT J Hitler-snor als partij-insigne PRINSELIJK PAAR IN BERN Tot hoofd en hart Indien deze zomermaanden geen vredesconferentie wordt gehouden Sovjets mengen zich in Irans bestuur Leiding R.K. Tweede Kamerfractie 69ste JAARGANG No. 23550 o DINSDAG 21 MEI 1946 RADIO-ACTIEVE REGEN VERWACHT Ex-koning Victor Emmanuel pan Italië en de koningin, die na den troionsafstand naar Egypte zijn vertrokkenaan het diner met koning Faroek. V.hn.r.: Ex-koningin Helena, koning Faroek, en ex-koning Victor Emmanuel. (Telegrafisch overgebrachte foto). Kleine Hiflertjes\ in Beieren Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 -Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Het weer. Onlangs hield Z. H. (Ze Paus een klein consistorie met de nieuw be noemde kardinalen Paliege uit Frankrijk tn Caro Rodriguez uit Chili, die wegens ziekte verhinderd waren te komen op het groote consistorie in Februari Het Prinselijk Paar zal tijdens zijn bezoek aan Zivitserland ver blijf houden op het prachtige, uit 1782 dateerende landgoed „Lohn" bij Kehrsatz. De woon kamer van het buitengoed Nachtvorst vernietigend voor aardbeienoogst De menschen praten dikwijls met elkaar. Doch als de ziel van den een de taal ivan den ander niet verstaat, hoe zul len zij het dan eens worden V! y Saarlanders willen geannexeerd worden Opgeschroefde berichten van Radio-Tebris VERRASSINGEN UIT DUITSCHLAND De „Prinz Eugen" RADIOREDE VAN BYRNES: Officieele deskundigen ver klaarden Zondag, dat de radio actieve wolk, welke veroorzaakt wordt door de in Juli te houden atoombom-proevten nabij Bikini, zich wellicht in de bovenste luchtlagen (op circa 23 km. hoog te) eenige malen rondom de we reld zal bewegen. Deze proef nemingen, met den naam „Ope ration Crossroads" aangeduid, zullen plaatselijk onweersbuien kunnen veroorzaken, doch ver moedelijk geen algemeene beïn vloeding van klimaat of weers omstandigheden. Wel achtte men het mogelijk, dat de radio-actieve wolk in aanraking zou kunnen komen met regenbuien, die een deel van de schadelijke radio-actieve deel tjes naar de aarde zouden kun nen „spoelen". Van veiligheidsstandpunt !s het van groot belang nauwkeurig de windrichting te bepalen, zoo dat de proef niet wordt onder nomen op een oogenblik, waarop er gevaar bestaat, dat de radio actief geleden wolk over bewoon de eilanden zou drijven. Het be- wolkingspercentage boven het te bombardeeren gebied is een der belangrijkste factoren bij de proefneming. Naa» schatting zijn er in Juli slechts zeven dagen, waarop de proefnemingen ver- richt kunnen worden. Het Berlijnsche blad „Der Mor gen" stelt voor het dragen van de door Chaplin be roemd, en door Hitier berucht gemaakte „tandenborstel-snor" te verbieden, aangezien overtuigde nazi's zulke uitwassen als blijk voor hun gezindheid zouden kunnen gebruiken. „Hitler's weerzinwek kende snor werd in Noord-Duitschland niet nagevolgd," schrijft „Der Morgen", „maar in Beieren wel." „Als iemand zijn" uiterlijk wenscht te ver fraaien, dient men hem zijn gang te laten gaan, maar in Beieren wonen primitieve menschen van wie men mag. ver wachten, dat zij door het dragen van een Hit ler-snor hun pro-nazl- gevoelens willen de- monstreeren." „Het dragen van een Hitler-snor kan dus een speciale beteekenis hebben. Zulke nonsens dient natuurlijk voor komen te worden, en de snor moet verdwij nen," voegt het blad hier aan toe. De Duitschers wor den bovendien nog aan het Hitler-regiem her- innerd door een maat regel, genomén door de" Sovjet-autoriteiten m de provincie Saksen, waardoor het systeem van de „Blockleiters", bijgenaamd „de Hit- lertjes", weer van volle kracht wordt. Het Russisdhe 6ysteem is zelfs nog erger dan dat der nazi's, want de man nen en vrouwen, die met de bewaking en de con trole der woningen be last zijn, zullen een uniform dragen en de zelfde bevoegdheden hebben als de hulppo litie Dè „Magdeburger Volkszeitung", een or gaan van de socialisti sche eenheidspartij, ver klaart, dat de „Block leiters" de taak hebben tegen saboteurs op te treden. Het Fransche blad „Le Monde" merkt hier bij op, dat deze instel ling practisch neer komt op een systeem van aanbrengen en ver klikken. hoewel de „Blockleiters" verplicht zijn hun inlichtingen aan de politie over te maken! NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT tot Woensdag- Verwachting avond Heldere naelit. Overdag gedeel telijk bewolkt. Droog weer. Zelf de temperatuur als vandaag. Zwakke tot matigen, Zuid-Weste lijke wind. Zon onder 20.35. Maan 1.27 9.31. Zon op 4.38. 24 Mei L.K. De Zwitsersche regeering heeft het Prinselijk Paar Maandagmiddag of ficieel in het Bondspaleis te Bern ontvangen. De president, dr. Karl Kobelt, hield een toespraak, waarin hij zei- de, dat de Zwitsersche regeering en het Zwitsersche volk het bezoek hooglijk op prijs stellen. Tijdens een persconferentie heeft Prinses Juliana de Innige dankbaarheid uitgesproken van het Nederlandsche volk voor de hulp van Zwitserland tijdens en na den oorlog. Op de vraag van de Zwitsersche journalisten aan de Prinses, wat zaj van het vrouwenkiesrecht dacht,, antwoordde Prinses Juliana, dat zij' het eens was met de woorden van een alombekend staatsman, die ge zegd heeft: „Mannen hebben al zoo veel kwaad gedaan, geef den vrouwen nu eens een kans.:' Maandagavond hebben Prinses Ju liana en Prins Bernhard aangezeten aan een diner, dat werd aangeboden door de Bondsregeering. Het voorjaar ruischt over Kennemerland en op de geest gronden achter de duinen keert het leven weer. In lange rijen sluiten de bedden met aardbeienplanten zich aaneen. Tusschen het fraal-groene blad is er de weelde van duizenden witte bloemen, waarover zich de tuinder, met angstige be zorgdheid buigt, want het voor jaar kan schoon zijn overdag, doch In den nacht sluipen ver raderlijke krachten rond, bij zonder in de dagen van de IJs- heiligen. Een van de meest gevreesde krachten is wel de nachtvorst. En deze is gekomen, fel en meedoogen- loos. Verschillende nachten ach tereen. De tuinder zet een zorge lijk gezicht. Het is funest geworden voor de aardbei. Van soorten als Mad Lefeber en Anna Paulowna is in Heemskerk en omgeving ze ker 80 tot 90 procent bevroren en de Moulin Rouge, de groote teelt van Kennemerland, vertoont een al niet veel beter beeld. Is de aardbeienoogst vernie tigd? Het is riskant dit te be weren, doch dat Kennemer land een grooten overvloed van deze begeerde vrucht zal leveren is vrijwel uitgesloten. In tuinderskringen had men, gezien de minder goede prijzen voor de voorjaarsgroenten, alle hoop op de aardbeien gesteld. Deze hoop is nu vervlogen. Wij verne men, dat ook aan vroege aardap pelen en de uitgeplante boonen veel schade is berokkend. De minister van Bultenland- sche Zaken der V. S., Byrnes, heeft in een radio-rede meege deeld, dat bij, indien dezen zo mer geen vredesconferentie ge houden wordt, de zaak voor de alg'emeene vergadering van de Vereenigde Naties zou brengen. B'yrnes zette uiteen, dat de Sov jet-Unie 100.000.000 dollar aan her stelbetalingen van Italië eischte, maar weigerde oorlogsbuit als her stelbetaling te accepteeren, daar oor logsbuit aan den veroveraar behoort en derhalve nimmer als schadever- foeding kan dienen. De schepen van e Italiaansche vloot beschouwt de Sovjet-Unie als oorlogsbuit. Toch heeft de U.S.S.R. nooit eenigen door haar veroverden oorlogsbuit met de andere geallieerden gedeeld. Voor Venezia Giulia verlangde de Sovjet-Unie een plebisciet over het geheele gebied, terwijl de V. S. het in twee zones wilden splitsen. Triest moet volgens Byrnes een vrije haven Worden onder internationaal toezicht. De verdragen vdor den Balkan kon den niet worden ontworpen, daar men het niet eens kon worden over economische clausules. De Sovjet- Unie wilde geen vrijhandel op den Donau waarborgen. Met Oostenrijk moet vrede tot stand komen. Dit aal ertoe bijdra gen, dat de bezettingslegers in Euro pa verdwijnen. Byrnes eindigde aldus: „Het doel van onze pogingen is niet „gebied" of „herstelbetaling" voor de V. S. Ons doel een rechtvaardige en duurzame vrede." Terwijl de Fransche kranten hun misnoegen niet onder stoelen of ban ken steken, dat de ministersconfe rentie te Parijs ook over het Saar- gebled geen beslissing heeft geno men, hebben Zondag 50.000 Saarlan ders te Sarrelouis gedemonstreerd voor de inlijving van het Saargebied bij Frankrijk. De betoogers zongen Fransche liederen en de burgemees ter deed een beroep op gen. Könlg en verzocht hem de Fransche re geering mede te deelen, dat een groote meerderheid "der Saarlanders herstel wenscht van de grenzen van 1814 en „de inlijving van de provin cie bij Frankrijk1'. Maurice Dansaelt, een zeventig jaar oude schilder, die vorige week 'is overleden, heeft den Paus een be drag van 1 millioen Belg. francs (circa f60.000) en een landhuis na gelaten. In verband met restauratiewerk zaamheden zal het Leidscheplein- theater te Amsterdam tot 1 Augus tus gesloten blijven. Op een persconferentie te Batavia heeft dr. Van Möok verklaard, dat hij niet wist of hij de onderhandelingen met de Indonesiërs onder zijn huidige mandaat zou kunnen voortzetten, als in Nederland een katholieke regeering aan het bewind zou komen, in plaats van een coalitie tusschen K.V.P. en Partij van den Arbeid. De mogelijkheid, dat een katholieke regeering aan de macht zou komen, was voor de Indo nesiërs een reden te meer om de aanvaarding van zijn nieuwe voor stellen niet langer uit te stellen, aldus Van Mook. Hij karakteriseerde deze nieuwe voorstellen, die hij Zondag aan Sharir overhandigd heeft, als de „laatste positie" van de Nederlandsche regeering en gaf daarbij aan, dat verdere concessies niet te verwachten zijn. Sjahrir begaf zich Maandag met de voorstellen per vliegtuig naar Djokjakarta en zal vandaag con- fereeren met Soekamo en alle leden van zijn „kabinet". Men acht deze bijeenkomst van het grootste belang, omdat van het resultaat afhangt of de im passe in de onderhandelingen met' de Nederlanders kan worden op geheven. Als Sjahrir niet bij mach te blijkt den steun voor Van Mook's voorstellen van de Indonesiërs te verkrijgen is de kans groot dat hij onder toenemenden extremistischen druk zal aftreden, In dat geval ls het uitbreken van een strijd op groote schaal in Indonesië evenmin onwaarschijnlijk. Neutrale waarnemers toonen zich niet optimistisch over de mogelijk heid van een regeling op basis van de nieuwe voorstellen. Naar vernomen wordt omvat ten de voorstellen: 1. erkenning de facto van de „republiek" op Java; 2. een voorstel om een stemming te houden op de overige eilanden van Ned.-In- dië, met uitzondering van Su matra, door den leiders der plaatselijke organisaties te vra gen of zij zich achter de „repu bliek" Indonesië wcnschen te scharen; 3. optreden van de Nederlandsche en Indonesische strijdkrachten gezamenlijk om Sumatra te „pacificeeren", ten einde de mogelijkheid van een soort plebisciet te openen. Kringen uit de omgeving van Sjahrir zeiden, dat hij teleurgesteld was over de nieuwe voorstellen, om dat hij, naar men gelooft, de groot ste moeite heeft de extremisten te winnen voor minder dan de onmiddellijke erkenning van de „republiek" Java en Sumatra. Aan het einde van deze week gaat Van Mook naar Singapore om lord Louis Moüntbatten, den Ge allieerden bevelhebber, te ontmoe ten. De Iraansche ambassadeur in Washington, Hoessein Ala, heeft aan den vooravond van de Vei ligheidsraad-zitting in een brief aan den sccr.-generaal der V. V. verklaard, dat de Sovjet-Unie zich nog steeds in Iraaansclie binnehlandsche aangelegenhe den mengt. Gromyko zal de zitting van Woensdag niet bijwonen, daar de Iraansche kwestie op de agenda staat. De Iraansche premier Ghavam noemde de gevechten aan de g'rens „slechts botsingen". Waarnemers in Teheran zelden, dat de opgeschroef de berichteh van Radio Tebrls over gevechten bedoeld waren voor bin- nenlandsche consumptie. Eenigo weken geleden zjjn in Duitschland 12.000 teekeningen van den electrischen bovenbouw en het electrlsch rollend materieel der Ned. Spoorwegen gevonden en aan de N. S. teruggestuurd en eenige dagen geleden zijn in Roermond twee trei nen aangekomen met een groote hoeveelheid electrische bovenbouw en onderstationslnstallaties, waar onder de Volledige doch deels be schadigde inventaris van het be langrijke onderstation Uitgeest. De Duitsche kruiser „Prinz Eugen" is op halve kracht de haven van Pearl Harbour btnnengeioopen. Het schip was twee dagen over tijd en zal opgekalefaterd worden voor den tocht naar Bikini, waar het schip deel zal uitmaken van de „proef konijn-vloot", die voor de atoom- homproeven gebruikt zal worden. De nieuwe B. K. Tweede-Kamer fractie heeft tot haar voorzitter benoemd prof. mr. C. P. M. Romme en tot haar secretaris dr. L. G. Korte nhorst. Tot lid van den KbdiCraad is be noemd mr. dr. A. A. van Rhljn te 's Gravenhage. De laatste tien dagen zijn met extra K.L.M. vrachtvliegtuigen 37.WJ K.G. aardbeien naar Engeland ge zonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1