P.R.A.-ambtenaren werkten zonder opdracht Ministerieele verklaring Graanpositie weinig bemoedigend DOMINIONS EN EGYPTE DINSDAG 21 MEI 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch ooerzkht Zonder geld niet naar het buitenland Meteorologen naar Indië Bloembollenexport naar Engeland Distributienieuws Verkeer sexamen Communisten vijanden van den Islam Haarlems jeugd doet verkeersexamen DE ZAAK ARNOLD MEIJER Marechaussee naar Rotterdam Bovendien een contingent militairen Tot viermaal toe. Het proces tegen prof. Van Loon uitgesteld Bandenlichter gezocht Minder granen voor veevoeder NEDERLANDERS IN DUITSCKLAND Extra voedsel voör onze landgenooten Ned. schip „Tiberius" aangevaren De oude talen Hoezeer ook aan de Engelsche regeering het recht toekomt, haar eigen troepen terug te trekken uit een land waarmee zij zelf een verdrag heeft gesloten dat haar tot dit terugtrekken ver plichtte, van geweldig belang is toch de meening van haar huisge- nooten in het Wereldrijk over do tiltoefening van dit recht. In zijn verklaring aan het Lagerhuis deelde Attlee mee dat de ministers der Dominions op de hoogte waren van he Bngelsche plan, later moest hij dit herroepen. Hij ervoer, dat de ministers omstandige opheldering wenschten. De Britsche onderhande laars in Cairo worden voortdurend van de opinies der Empire-confe- rentie in Londen in kennis gesteld. Het Canadeesche standpunt is, dat de politiek ten opzichte vau Egypte vooral een Britsche zaak is. Van dien kant heeft Attlee dan ook niet veel tegenstand te verwachten. Canada en Egypte hebben vrijwel niets direct met elkaar te maken, en in Ottawa is het eenige punt van overweging, of door het heen gaan der troepen de defensie van het Suez-kanaal verzwakt wordt, hetgeen niet het geval hoeft te zijn. Zoo gemakkelijk is men niet in Australië Tic Melbourne Herald" Ï!»S.:Ï In het Amsterdamsche havengebied zijn uit verschillende deélen van het land troepenaf deeling en aangekomen. De manschappen, zullenindien noodig, assistentie verleenen bij het lossen der schepen Als gevolg van de afschaffing van het verplichte pasvisum voor België, Frankrijk en Luxemburg blijken vele avontuurlijke Nederlanders zich naar deze landen te begeven, zonder in het bezit te zijn van een retourbiljet of van voldoende middelen om de te rugreis naar Nederland te bekostigen. Aangezien de Nederlandsche consu laire ambtenaren, volgens de hun ge geven instructies, in dergelijke geval len geen voorschotten mogen verlee nen, waartoe trouwen^ de middelen ontbreken, komen dergelijke reizigers in een onaangename situatie. Met klem wordt derhalve gewaarschuwd tegen het zich lichtvaardig en zonder voldoende middelen op reis begeven. Donderdag 23 Mei vertrekt van Schiphol een Skymaster naar Indië, die geheel gereserveerd is voor me teorologen van de luchtstrijdkrachten. Het betreft 7 officieren-„forecasters", (weervoorspellers) en 14 assistenten met onderofficiersrang, die worden edetacheerd bij den meteorologische!! dienst in Indië, om de meteorologen van de R.A.F. te vervangen, die tus- schen begin Mei en eind Juli allen Indië gaan verlaten. groot gedeelte van de B-, C- en n-vpphrnik-ers. t.w hotels, winkels, enz. geen de gele- van aan- et stook- ti dad; het Post" vraagt zien komstigen goeden wil van Egypte als voldoenden waarborg kan be schouwen voor het in stand hou den van „de levenslijn voor welke Australisch, Nieuw-Zeelandsch en Zuid-Afrikaansch bloed in twee we reldoorlogen vergoten werd." Van Afrika zjjn nog geen pers stemmen voorhanden, maar wellicht is de ontevreden uitlating van gene raal Stouts. die-wij reeds eenige dagen geleden citeerden, een aan wijzing voor de stemming in dit land, dat Ook groote belangen heeft bij het Suez-kanaal. Duidelijk is echter dat het mis noegen- niet op de eerste plaats het Britsche plan zelf geldt als wel de uiterst geringe mate waarin de re- geering-Attlee de Dominions, die notabene in Londen bijeen waren, in vertrouwen genomen heeft. De good will die de premier door zijn voor stel in Egypte hoopt te kweeken, is hij door 'zijn slordigheid bezig te verspelen in andere deelen van het Empire. Eh dat was niet noodig. Na de bevrijding heeft men door een nauwe samenwerking tusschen exporteurs en "officieele instanties in '45 ong. 4000 ton bloembollen naar Engeland kunnen uitvoeren. In verband met de in Engeland heer- schende moeilijke economische om standigheden is men daar echter weinig geneigd den aanvoer van luxe artikelen te bevorderen. Werd gemeld dat van 1 Juli '46 tot 1 Maart 1947 6000 ton bloem bollen uit Nederland zonder invoer vergunning in Engeland geïmpor teerd mogen worden, verwacht wordt dat de officieele cijfers hiervan niet meer zullen afwijken. In het centraal uitreiklokaal „De Vleeschhal", Groote Markt, zal volgens onderstaande letterindee- llng aan de a.s. moeders, die reeds 3 of meer verstrekkingen hebben ontvangen, de baby-tex- tielkaart V.P. 605 worden uitge reikt 22 Mei A—H, 23 Mei I—Q, 24 Mei R—Z, 25 Mei na-uitrei king. Geopend Maandag t/m. Vrijdag van 8.30—12.15 en van 14,00 16.45 uur. Zaterdag van 8.3012.15. Het is gebleken, dat door een len thans ,en inge- Donder- 25 Mei van het „toort t.w. „De Vleeschhal", Groote Markt (i.p.v. Zijlstraat 70), Steenbok- straat 1519, of Julianastraat 11. Tot en met Vrijdag 7 Juni wordt voor de Haarlemsche scholieren het gebruikelijke verkeersexamen gehouden. Na een theoretisch exa men, waar de meest voorkomende verkeersvraagstukken den scholieren ter schriftelijke beantwoording worden voorgelegd, moeten zij deze regels in praktijk brengen. Langs de route, die de kinderen dienden te volgen, waren ver keersborden geplaatst met het op schrift „Voorzichtig, verkeersexa men". Hierdoor, werd vooraf het autorijdend publiek er op attent gemaakt, dat de nonchalance, waarmede velen van hen bij de kruispunten rijden, ditmaal onder geen enkele voorwaarde door de vingers kon worden gezien. Van het Stationsplein, waar de scholie ren zich opstelden, moesten zij langs de moeilijkste kruispunten van de stad zonder fouten loopen of fietsen. Over het algemeen wer den de regels stipt nagevolgd, doch er waren ook enkelen, die waar schijnlijk van zenuwachtigheid lijn- rfecht tegen de verordeningen in gingen. Ondanks het feit, dat het signaal op rood stond, reden zij met een flink vaartje door, staken hun rechterhand uit en sloegen links af. De politieagenten, die in den, stroomenden regen, in kwali teit van ordebewakers, de fouten moesten aanteekenen, konden een glimlach niet onderdrukken, wan neer zij een dergelijke overtreding constateerden. De provinciale raad van de Mo- hammedaansche Liga in de Br.-In dische provincie Pendsjaab heeft een resolutie in overweging genomen, welke een voorteeken is van een zuivering van de liga van commu nisten, die reeds uit de Congrespartij der Hindoes zijn verwijderd. De re solutie betoogt, dat de communisten in Britsch-Indlë „de grootste vijan den van den Islam" zijn en „de vijfde colonne" vormen. Naar aanleiding van een aantal vragen van het Kamerlid Van der Goes van Naters in verband met de kwestie-Arnold Meyer hebben de mi nisters Schermerhom en Kolfschoten o.m. geantwoqrd, dat Arnold Meyer 5 Mei 1945 uit het kamp Vught is ontvlucht. Het niet meer te contro leeren gerucht gaat, dat hij daarbij gebruik zou hebben gemaak van een legerauto, toebehoorende aan de des tijds in het kamp aanwezige Cana deesche troepen. Sedert dien in het werk gestelde pogingen hem weer op te sporen, hebben geen resultaat ge had ten gevolge van het feit, dat hij zich blijkbaar veelvuldig op Belgisch grondgebied bevond en er in slaagde zich schuil te houden. In het begin van April 1946 hebben eenige leden van de po litieke recherche-afdeeling te Am sterdam zonder opdracht van het hoofd van politieke recherche en zonder diens voorkennis zich in gezelschap van een journalist van „Het Vrije Volk" naar Noord- Brabant, derhalve buiten hun ambtsressort, begeven en zich vervoegd bij het Trappistenkloos ter Koningshoeve te Tilburg, waar zij hebben voorgegeven een regee- ringsopdracht te hebben om Ar nold Meijer, die zich daar zou bevinden, in vrijheid te stellen. Arnold Meijer bevond zich echter niet in het klooster. Eenige dagen nadien hebben zij zich, zonder zich te voren bij hun chef te hebben gemeld en met voor bijgaan van minister Kolfschoten ver voegd bij den minister-president,- aan wien zij mededeelden ten behoeve van de opsporing van Arnold Meijer de beschikking te behoeven over een machtiging militaire kampementen te betreden. Minister Schermerhorn heeft hen daartoe geïntroduceerd bij zijn ambtgenoot van Oorlog, die hun een machtiging, als gevraagd, heeft afge geven. Zij zijn daarmede naar Nooitl- Brabant vertrokken en hebben je Til burg zekeren Jansen gearresteerd, dien zij gedurende vier en twintig uur ge vankelijk met zich mede hebben ge voerd. Na een bezoek aan Oisterwijk, waar zij den directeur van het post kantoor hebben gehoord, hebben zij zich te Eindhoven vervoegd bij het daar gevestigd' onderdeel van het bu reau Nationale Veiligheid, door mid del waarvan zij vermoedden in ver binding te kunnen komen met een contactpersoon van Arnold Meijer. Dezen contactpersoon, genaamd Denis, hebben zij ter plaatse aangetroffen en vervolgens gearresteerd, althans tegen zijn wil met zich mede genomen naar Amsterdam, waar hij is onder dak gebracht ten huize van den jour nalist van „Het Vrije Volk". Toen zij zich vervolgens bij het hoofd van politieke recherche te Amsterdam op diens verzoek meldden, hebben zij geweigerd dezen mededeeling te doen van hun verrichtingen en het door hen verzamelde materiaal, waarop ge noemd hoofd van politieke recherche, hun directe chef, hen op staanden voet heeft ontslagen. Voor hun jvei- In verband met de staking in de RotterSamsche haven zijn gister middag 500 marechaussees te Rot terdam gearriveerd, gewapend met ongeveer 50 pantserwagens en trucks, teneinde, indien noodig, de orde te handhaven. Er werd van daag bovendien nog een groot contingent troepen verwacht. De manschappen zullen het werk in de haven voorzoover noodig over nemen. Intusschen is de situatie nog weinig veranderd. De in de ha ven aanwezige schepen worden door vrijwilligers gelost en geladen. gering de gevraagde mededeelingen te doen, beriepen zij zich op een hoog geplaatst regeeringspersoon, wiens naam zij niet wenschten te noemen. Van al hetgeen deze opspo ringsambtenaren zonder opdracht van hun bevoegden chef hebben verricht, was noch aan beide mi nisters, noch den directeur-gene raal voor Bijzondere rechtspleging, noch den procureurs-fiscaal bij de Bijzondere Gerechtshoven te Am sterdam en 's Hertogenbosch iets bekend. Op last van hoogerhand zijn derhalve de genoemde op sporingsambtenaren in hetgeen zij hebben verricht niet belemmerd, noch is hun op last van hooger hand ontslag verleend. Nadat Arnold Meyer uit het kamp te Vught was ontvlucht, heeft de chef van den staf Militair Gezag zijn arrestatie bevolen en zorgvuldig voor bereide pogingen in het werk gesteld hem op te sporen. Tot vier maal toe is men er gewapend en wel op uit getrokken. Daarbij is getracht hem, die blijkbaar telkens naar het bui tenland uitweek, bij verrassing in handen te krijgen. Toen deze pogin gen bij herhaling hadden gefaald, ter wijl een verhoor van Arnold Meyer en een ernstig onderSoek naar diens gedragingen in den bezettingstijd toen niet minder dan nu als noodza kelijk en dringend gewenscht werden beschouwd, is van de zijde van het Militair Gezag ingegaan op een voor stel van den raadsman van Arnold Meyer om dezen een gedwongen ver blijfplaats aan te wijzen, waarheen hij zich. vrijwillig zou begeven. Daar toe werd het klooster Koningshoeve te Tilburg voorgesteld. In overleg met den procureur-fis caal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch en na het treffen van een regeling van de bewaking van Arnold Meyer en omtrent diens verhoor en onderzoek, waartoe het hoofd van den politieken opspo ringsdienst te Tilburg werd aangewe zen, is op dit voorstel ingegaan, en kel om een spoedig onderzoek in te lelden en daarmede aan tdeuwe en ontoelaatbare ^manoeuvres van Ar-, nold Meyer om zich aan de Justitie te onttrekken, een einde te maken. Het stond daarbij vast, dat de pro cureur-fiscaal, na bij dit onderzoek verkregen bevestiging van de verden king, Meyer alsnog in een bewarings- kamp zou doen insluiten. Van den raadsman van Meyer, die zou mede- deelen, wanneer Meyer zich ter be schikking zou stéllen, werd geruimen tijd niets vernomen, waarna hij me dedeelde dat Meyer zich aan een der gelijke regeling niet) wenschte te on derwerpen. Uit het voorgaande blijkt, dat de betrokken autoriteiten altijd geweten hebben, dat Meyer zich nim mer in het klooster heeft bevonden. Naar het A.N.P. meldt, zal het strafproces tegen den oud-president van den Hoogen Raad prof. mr. J. van Loon, dat was vastgesteld op 4 Juni, op dien datum geen voortgang vinden. Omtrent het verdere verloop van deze zaak is niets bekend. In een der afgeloopen nachten betrapte een waker van den Haar- lemschen Nachtveiligheidsdienst een persoon, die in de J. C. van Oostzanenlaan te Heemstede in een tuin aldaar bezig was banden van een rijwiel te halen. Toen de man zich -ontdekt zag, nam hij de vlucht en verdween in de duister nis. Een onmiddellijk door de po litie ingesteld onderzoek wees uit, dat bij twee bewoners in de omge ving aldaar rijwielen waren gesto len. Alhoewel de vermiste rijwie len werden teruggevonden, mocht het nog niet gelukken, den ban denlichter op het spoor te komen. Daar de graanpositie zoowel hier te lande als elders de voed selvoorziening der bevolking en het herstel van den veestapel be moeilijkt, heeft de Nederlandsche regeering evenals die van vele andere landen maatregelen ge troffen om het beschikbare graan zooveel mogelijk voor men- schelijke consumptie te reservee ren. Dit streven komt ook tot uiting in de huisslachtingsrege- ling voor het seizoen 19461947. Om te voorkomen dat granen, die dringend noodig zijn voor de voedsel voorziening van ons volk, bestemd zullen worden voor veevoeder, zijn in dezé nieuwe huisslachtingsregeling scherpere bepalingen opgenomen dan in voorgaande Jaren. Thans komen vo„. een vergunning tot het houden van een mestvarken alleen in aan merking personen, die hoofdzakelijk in het levensonderhoud van zichzelf en hun gezin voorzien door arbeid op land- of tuinbouwbedrijven. On der hen zijn begrepen boeren en tuinders, die zelfstandig een bedrijf voeren of als zet boer of bedrijfslei der de dagelijksche werkzaamheden op het bedrijf regelen. Zij moeten daar ook wonen of althans in de on middellijke nabijheid van de be drijfsgebouwen. Eveneens vallen on der de nieuwe regeling de vaste ar beiders op boerderij of tuinderij en de losse krachten, die evenwel min stens acht maanden per jaar in land- of tuinbouw werkzaam moeten zijn. Er zal eenige verbetering komen in de verstrekking van voedsel aan in Dultschland wonende of verblijvende Nederlanders. Door de verlaging van de rantsoenen in Dultschland was de voedselpositie van de Nederlanders aldaar van dien aard geworden, dat hulp uit het vaderland onontbeerlijk werd. Thans is na interdepartementaal overleg een nadere regeling getroffen voor het beschikbaarstellen van le vensmiddelen aan landgenooten in Dultschland-, De Nederlandsche mili taire missie bij den geallieerden be stuursraad in Dultschland, onder lei ding van vice-admiraal L. A. C. M. Doorman, heeft zich bereid verklaard de uitreiking van deze levensmidde len te verzorgen. In aanmerking komen Nederlanders die reeds vóór 1939 in Duitschland woonden en landgenooten, die door oorlogsomstandigheden daar terecht zijn gekomen en die nog niet, hetzij door ziekte of noodzakelijke werk zaamheden, naar Nederland konden terugkeeren. Uitgesloten zijn diegenen, op wier politiek gedrag aanmerkingen zijn te maken en zij, die er uit par ticuliere overwegingen de voorkeur aan geven in Duitschland te blijven wonen. Het Nederlandsche stoomschip „Ti berius" van de K.N.S.M., dat van West-Indië op weg is naar New York, kwam Zondagochtend vroeg tenge volge van mist in aanvaring met het Amerikaansche tankschip „Amlens", dat uit New Jersey vertrokken was. De „Tiberius" zond een S.O.S. uit, waarbij meegedeeld werd,, dat twee reddingbooten met 5 passagiers en met 12 leden van de bemanning neergela ten waren. Later werd het S.O.&.-be- richt Ingetrokken onder de mededee ling, dat de opvarenden in de red dingbooten door het tankschip „Amiens" aan boord waren genomen. De Nederlander Piet Knijnenburg eindigde als eerste in het hoofdnum mer der Zondag j.l. te Herentals (.België) gehouden motorrennen, de 500 c.c.-klasse senioren-solo. Athene en Rome waren grote steden uit de oudheid, waarvan de glorie nu nog steeds onder ons leeft. De litera tuur, beeldhouwkunst, de philoso- phie; kortom vele uitingen in onze hedendaagse samenleving hebben hun oorsprong bij de Grieken en Romeinen gevonden of worden er sterk door beïnvloed. Doordat het Griekse en Romeinse Keizerrijk de bakermat zijn geweest van onze ont wikkeling op cultureel gebied, is 't haast niet denkbaar dat iemand kan zeggen dat hij algemeen ont wikkeld is, wanneer hij niet de ken nis bezit van deze twee bronnen van kunst en cultuur. Niet alleen in de bouwkunst en beeldhouwkunst is ons een en ander overgebleven van de perfectie in de Griekse kunstuitin gen maar vooral in de literatuur zijn voor ons ontelbare schatten verborgen. Grote wijsgeren en litera toren hebben in bloemrijke taai de ideeënwereld van Griekenland en Rome op schrift gesteld. De kennis van deze. geschriften is van uiter mate groot belang voor een ieder. Dp studie is niet eenvoudig, maar daartegenover staat, dat Uw alge mene ontwikkeling eigenlijk pas af is na deze verworven kennis. RESA, Arnhem, heeft in deze be hoefte voorzien door lessen op -te zétten, die deze stof buitengewoon duidelijk en interessant behandelen. Denk niet. dat deze stof droog is, net tegendeel is waar. De cursus geeft niet alleen les in de Griekse of Latijnse taal, maar daarin zijn ook verweven de aardrijkskunde, ge schiedenis. de kunst zeden en ge woonten. kortom alles, waardoor het beeld van de oudheid voor ons uitermate interessant wordt. Wij raden U aan eens een proefles Oude Talen aan te vragen. (Adv.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 5