Broodrantsoen verlaagd Om de macht Tot 2200gram per week De Kabinetsformatie Illustere figuren in New York V. Reeders wijzen EVC- voorstellen af Meer kaas en extra vleesch bon Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23551 WOENSDAG 22 MEI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weel;' De drie grootste bokken van Europa, de „Ajax", „Heracles" en „Valk" hebben het grootste stuk spoorbrug, dat ooit in Nederland door drijvende bokken werd gelicht, nl. het 850 ton wegende stuk wan de spoorbrug te Zaltbommel, dat geheel in 't zand vastge zogen zat, gelicht. Dit stuk en het vorige week gelichte zullen tot een geheel werden verbouwd en dienst doen voor de Zuidelijke overspanning der brug Wenschen van het Zuiden Frank in Praag ter dood veroordeeld Te Manhattan in New-York vloog eergisteren een militair- vliegtuig in de dikke mist tegen een wolkenkrabber. De piloot en vier personen werden gedood.. De foto, die telegrafisch werd overgebrachttoont een deel van het wrak dat op een lager gele gen gebouw neerstortte Het weer. Regeering gaat met dit besluit accoord Kleur van brood wordt iets donkerder Voor de kleinen: minder suiker en vleesch Valsche schoenenbonnen in omloop Intern, voedselconferentie Op geheel natuurlijke wijze volgt steeds het eene ding op het andere; met dit verschil soms. dat je het ecne ziet na deren, terwijl het andere in het geheim komt en er plot- seling eenvoudig is. J NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De stakingsgolf, welke onmid dellijk na het beëindigen van den oorlog de toch reeds zoo in chaos verkeerende wereld economie overspoelde, heeft thans ln vrijwel alle democratisch gere geerde .landen den vorm aangeno men van een bandjir, die in niets ontziende woestheid alles dreigt te vernielen, wat in een jaar met uiterste krachtsinspanning is opge bouwd, Wij beleven de paradox, dat nu er overal een tekort aan ar beidskrachten heerscht, de arbeiders het werk weigeren, en daardoor we derom aansturen op een economi sche wereldcrisis, terwijl de laatste vijftien jaar voor den tweeden we reldoorlog er een verbijsterende werkloosheid viel te constateeren tengevolge van zulk een crisis. Wat zoo te betreuren is en wat blijkbaar door de arbeiders, die in dezen vicieuzen cirkel loopen, niet duidelijk genoeg wordt ingezien is, dat zij altijd, hoe dan ook, de meest gedupeerden zullen zijn. Wij behoeven niet naar het bui tenland te zien om de rampzalige gevolgen van een onafgebroken reeks stakingen te constateeren. Ook ons land werd al spoedig na de bevrij ding door hevige stakingen getrof fen; wij behoeven slechts te herin neren aan de havenstaking in Rot terdam, waardoor het onbegrijpelij ke mogelijk werd. dat slechts enke le maanden na den zwartsten hon gersnood in West-Nederland de ar beiders weigerden schepen met graan te lossen. Het was een slag ln het aangezicht van die landen, die ons in den blttersten nood hadden ge holpen om in het leven te blijven. En wanneer het nu alleen ging om verbetering van loon of ar beidsvoorwaarden dan zouden wij niet inzien, waarom er met inacht neming van de „spelregels" niet over zou kunnen worden geconfe reerd en onderhandeld. Doch dat is de kern niet van het conflict; mi nister Schermerhorn heeft Donder dag waarom juist aan den voor avond van de Tweede Kamer-ver kiezingen?. het probleem in zijn ware gedaante en volkomen juist gesteld; „het is een strijd geworden aldus de minister om de macht of liever nog wordt er ten koste van het Nederlandsche volk uitgevochten of wij in Nederland de arbeidsvoorwaarden in de toekomst willen zien vastgesteld op grond van rechtsregels of dat deze uit sluitend zullen moeten resulteeren uit een strijd om de macht, die met alle wapens van het geweld wordt gevoerd". Eenlge dagen later wor den zoowel in de Amsterdamsche als Rotterdamsche haven militai ren gestatlonneerd. Het is een teé- ken, dat het conflict zijn hoogte punt nadert. Men meene nu niet, dat wij, omdat wij deze stakingen ten scherpste veroordeelen, geen oog hebbeji voor den nood der arbeiders. Juist het tegenover gestelde is het geval. Alleen zijn wij er van overtuigd, dat zij met deze middelen hun doel ver betering van hun eigen sociale om standigheden niet bereiken, maar slechts de Eenheidsvakcentrale aan de macht helpen, die de ladder is. die de communistische kopstukken noodig hebben, om op te klimmen naar de roode dictatuur, zij het ook ten koste van het Nederlandsche volk en daardoor in de eerste plaats van de arbeiders. Dat het heele pro bleem hierom draait en dat de sta kende arbeiders als pionnen in dit spel om de macht worden gebruikt, bleek dezer dagen opnieuw toen de E.V.C. verzocht om toegelaten te worden tot eventueele komende on derhandelingen over de arbeidsvoor waarden in de scheepvaart. Op dit verzoek hebben, zooals begrijpelijk, de organisaties en de Nederlandsche reedersvereeniging afwijzend be schikt. De Nederlandsche regeering heeft zich met dit standpunt vol komen accoord verklaard. Hoe gevaarlijk de mentaliteit der E.V.C.-leiders is, viel dezer dagen weer eens op te maken uit een ver klaring van den voorzitter van de E.v.c. te Rotterdam. Hij merkte op. aldus lezen wij in de „Nat. Rott. Crt.", dat door de komst der mili tairen ln de havens de wapens niet langer gelijk zijn en dat in Neder land zeker de revolutionnaire si tuatie nog niet is ontstaan, welke den arbeiders aanleiding zou kunnen geven te trachten met ge lijke wapens tegen de nieuwe si tuatie op te treden. Nóg niet De dreiging, die in deze twee woor den ligt, is duidelijk. Zij zijn een waarschuwing op onze hoede te zijn en geen oogenblik onze waak zaamheid te laten verslappen. De communistische leiders, die zien, dat het uitbuiten der ontevre denheid der arbeiders hun winst oplevert, zullen waarschijnlijk nóg meer dan tot dusver tot stakingen ophitsen, en aldus den chaos nog m®er vergrooten, daarmede ons volk in plaats van uit het moeras nog dieper er in helpen. Zullen de arbeiders1 zich steeds verder op de zen gevaarlijken weg laten meeslee- pen» In de jaren der bezetting heb ben zij bewezen, hoe gezond, hoe zuiver Nederlandsch zij kunnen denken. Wij kunnen ons niet voor stellen, dat zij zich nog langer voor het karretje van Moskou zullen la ten spannen, anders zouden zij ziende blind zijn. En dat zijn ze zeker niet. President Truman heeft de over name van de kolenmijnen door de regeering bevolen. In verband met de interna tionale graanpositie zal het broodrantsoen met ingang van 26 Mei voor de leeftijdsgroepen boven 4 jaar met 2C0 gram per week per persoon worden ver laagd. Het rantsoen bloem zal op dien datum voor alle leef tijden worden verminderd tot Sv grain per persoon per week. Met het oog op het wereldtekort aan graan heeft de Combined Food Board geadviseerd het wekelijksch broodrantsoen' te bepalen op 2100 gram per persoon. Daar het hui dige broodrantsoen in 0115 land 2400 gram voor volwassenen bedraagt met enkele variaties bij de an dere leeftijdsgroepen zal door een nieuwe verlaging van het broodrantsoen ons voedingspeil verder aan de critieke internatio- H. M. de Koningin zou zich van daag naar Soestóijk begeven ten einde aldaar morgen een begin te maken met de besprekingen met verschillende politieke leiders in verband met de Kabinetsformatie. Naar aanleiding van de komende kabinetsformatie heeft de Brabant- sche vereenlglng „Brabantia Nostra" een verklaring afgelegd, waarin o.m. gezegd wordt, dat toen het kabinet- SchermerhornDrees optrad. het voor Noord-Brabant en Limburg een teleurstelling was te moeten ervaren, dat deze provincies, waarin een vijfde deel der Nederlandsche bevolking woonachtig is, slechts door één van de vijftien ministers in het kabinet vertegenwoordigd werden. De Brabantsche beweging is van oordeel, dat ln de huidige omstan digheden het belang der Zuld-Neder- landsche bevolking eischt, dat bij de nieuwe kabinetsformatie rekening wordt gehouden met haar rechtmatig verlangen, om overeenkomstig haar getalsterkte in de regeering te wor den vertegenwoordigd door mannen, die het Babantsche en Limburgsche volkskarakter werkelijk aanvoelen en de nooden en belangen dezer provin cies volledig kennen. Frank, de „protector van Bohemen en Moravlë" ls in Praag tot den strop veroordeeld. Een geheimzinnige brief, in Praag gepost, werd Dinsdagavond in Frank's gevangenis bezorgd. De tekst daar van luidt: „Vuur en vlammen. Hulp ls op komst. 3000 gewapende mannen staan klaar. Wacht Dinsdag vanaf 20 uur." im K. B. ls benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der let teren en wijsbegeerte aan de rijks universiteit te Utrecht dr. J. C. M. Broek, thans hoogleeraar aan de universiteit te Berkeley, Callfornië. Aan boord van de „Zebulch Vance", het „bruidenschip" met Fransche, Nederlandsche en Poolsche bruiden aan boord, zijn drie kinderen aan een niet geïdentificeerde ziekte bezwe ken. Vijftien andere kinderen zijn nog lijdende. VUf zwitsersche locomotieven zijn te Roosendaal aangekomen. Nu het puikje van 's werelds diplo maten, de mach tige Veiligheids raad der Vereerfigde Volkeren, reeds gerulmen tijd ln de Bronx, een buitenwijk van New York, vergadert, is het voor den lezer Interes sant om bepaalde figu ren uit dit Illustere In ternationale gezelschap eens onder de loupe te nemen. De Nederlandsche af gevaardigde mr. Van Kleffens maakt een uitstekenden indruk. Zijn scherpe, formalisti sche opmerkingen en droge humor maken hem tot een populaire figuur. Het weekblad „Time" dat een oplage heeft van enkele mlllioenen.. noemde hem kortgele den „Een hartelijk man, met een gevoel voor hu mor en van diepzinnige wijsheid; een die be hoort tot het kleine groepje groote Europee- sche staatslieden van dezen tijd". Hij luistert aandachtig naar eiken spreker. Zelfs naar Gro- myko. die uitsluitend Russisch spreekt. Neder land heeft ln hem een uitmuntend vertegen woordiger, opgegroeid ln het moeilijke vak der diplomatie. De vertegenwoordiger van Polen, dr. Oscar Lange, zit vol met ner veuze gebaren, wanneer hij spreekt tilt hij aller lei voorwerpen op en legt ze ergens anders weer neer. Soms steekt hij zijn vingers tusschen zijn boordje, alsof hij het benauwd heeft. Zijn XX Het puikje van 's werelds diplomaten^ woorden kiest hij nauw keurig en spreekt ze langzaam in goed En- gelsch uit. Lange is een paar Jaar Amerikaansch staatsburger geweest en heeft economie gedo ceerd aan de universi teit van Chicago. Soms schudt hij zijn hoofd, trekt met zijn oogen en hijscht zich op ln zijn stoel alsof hij op heete kolen zit. Wanneer hij uitgesproken is, kijkt hij om naar zijn advi seurs alsof hij zeggen wil: „Hoe heb Ik hem dat gelapt"? De advi seurs knikken onvoor waardelijk goedkeurend en dan zakt hij als eén tevreden man terug ln zijn veel te grooten stoel. Rusland heeft Andrei Gromyko afgevaardigd. Een dramatische figuui in het IraanschRussi sche geschil. Jong, don ker, bedaard en voor treffelijk spreker. Hij spreekt altijd ln het Russisch maar verstaat goed Engelsch, want bij de vertaling interum- peert hij voortdurend den tolk en brengt klei ne veranderingen aan Gromyko is 38 jaar en de jongste diplomaal aan de tafel. Hij glim lacht zelden en. a! spreekt hij in een voor vrijwel ieder onverstaan bare taal. men luistert aandachtig naar zijn woorden. Het is moeilijk te raden wat er omgaat in deze rustige figuur, die ln al zijn kalmte iets dreigends beeft. Hij is zoo gesloten als een boek en „geen commen taar" is vrijwel het eenl ge dat hij tot nu toe tot de verslaggevers heeft gezegdi Het was tot dusver het mees; dramatische oogenblik van de heele reeks zit- tingeh, dien laatsten Woensdagmiddag ln Maart, toen hij langzaam zijn bril afzette, zijn tasch onder den arm nam en, gevolgd dooi zijn adviseurs, achter de lange conferentie-tafel omliep en met onbewo gen gezicht de zaal ver liet. Verwachting tot Donderdag avond Aanvankelijk meest zwaar be wolkt, doch geen regen van be- teekenis. Later brekende bewol king. Eenige staging van tem peratuur. Zwakke win®. Zon onder 20.36. Maan 1.57 10.43 Zon op 4.36. 24 Mel L.K. Naar vernomen wordt, hebben de Ned. Reedersvereeniging zoowel als de organisaties afwijzend beschikt op het verzoek van de E.V.C. om tiegelaten te worden tot eventueeie onderhandelingen over de arbeids voorwaarden in de scheepvaart. Ook de Nederlandsche regeering is met dit besluit accoord gegaan. Namens den Raad van bestuur in de Zeevaart en de Organisaties van Werknemers ter Koopvaardij heeft de heer J. Brautlgam een schrijven doen toekomen aan het bestuur van de E.V.C. Hierin wordt er op gewezen, dat de f 100 plus 40 pet. een gevaren- toeslag was, waarvan het bestaans recht verviel, toen de oorlog met Japan was geëindigd. Een en ander voerde tot de nood zakelijkheid om tusschen reeders en zeevarenden de arbeidsvoorwaarden opnieuw in een oollectief contract te regelen. Bij de onderhandelingen zijn van werknemerszijde voorop gesteld: goede sociale toestanden, behoorlijke arbeidstijden, vacantle- en verlofrege lingen, ten tweede: een behoorlijk loon. Het loon bedraagt voor een matroos, een der laagst bezoldigde volwassenen aan boord, f 45 per week plus vrije voeding. Is nu een loon van f 45 per week plus vrije voeding een loon, dat ten achter staat bij dat van den Ne- derlandschen. arbeider? Bovendien wordt op dit loon nog een toeslag van f 50 per maand en straks nog een van f 25 betaald. Het basisloon zelf blijft boven dien rond f 30 hooger, dan het in den oorlog was. Het is meer dan 100 pet. hooger dan vóór den oorlog. Het resultaat van uw pogingen, zoo gaat het schrijven verder, om tot een zeelledenstaking te komen, was ge ring. Want het overgroote deel der zeevarenden heeft aan uw oproep geen gehoor gegeven. De kustvaart, de zee sleepvaart, het officieren-korps nam geen deel. Indien gij niet een staking van havenarbeiders ontketend had kenmerk van zwakte in het eigenlijk conflict, gelijk alle solidarlteitssta- kingen zijn dan ware van een zee lledenstaking sinds gerulmen tijd niets meer te merken geweest. Met ingang van 20 Mei is de ult- maling van tarwe voor broodbloem verhoogd tot 90 pet. Deae maatre gel, die o.a. ook reeds in Engeland is getroffen, heeft tot doel meer broodbloem uit de tarwe te haleri, waardoor de broodvoorziening gun stig wordt beïnvloed. Het brood zal Iets donkerder van kleur zijn. doch dit heeft op de kwaliteit vrijwel geen invloed. Leerlingen van de hoogste klassen der M. T. S. te Eindhoven en Tilburg zjjn naar Rotterdam ver trokken. om daar gedurende eenige dagen behulpzaam te zyn bij het lossen van schepen. nale voedselsituatie van hét oogen blik worden aangepast. Onze bin- nenlandsche graanvoorziening is, dank zij de vroegtijdige aankoopen der regeering, in vergelijking met enkele andere landen niet ongun stig. Hieruit vloeit voor ons de verplichting voort voor zoover mogelijk mede te werken aan een billijke verdeeling der beschik bare voorraden. Zooals bekend, heeft ons land aan Frankrijk reeds een aanzienlijke hoeveelheid tarwe geleend. Het is, in verband met de calorische waarde van het huidig levensmiddelenpakket in ons land, op dit oogenblik niet verantwoord het broodrantsoen verder te verla gen dan tot 2200 gram per norma len verbruiker per week» Het suikerrantsoen voor kinde ren van 04 jaar zal met ingang van 26 Mei worden verlaagd tot 200 gram per week, waardoor dit rantsoen gelijk zal zijn aan dat der overige leeftijdsgroepen. Eveneens zal voor deze categorie op dien datum het vleeschrantsoen van 150 tot 100 gram per week worden verminderd. Daar het broodrant soen voor deze groep niet kan worden aangetast, zijn in verband met de versobering van de levens middelenpakketten der drie ove rige leeftijdsgroepen de suiker en vleeschrantsoenen voor kinde ren beneden 5 jaar, welke wel eenige vermindering toelieten, ver laagd. Met ingang van 26 Mei zal het rantsoen kaas voor de leeftijds groep van 1520 jaar worden ver hoogd van 200 tot 300 gram per persoon per 14 dagen. Tevens zal voor alle leeftijden boven 4 jaar 23 Mei een extra bon voor 100 gram vleesch, geldig gedurende 14 da gen, worden bekend gemaakt. Het Centraal Distributiekan toor vestigt er de aandacht op, dat schoenenbonnen tn omloop zijn, voorzien van den opdruk „éen paar C.S.A.-lieerensclioe nen, u.S.A.-demessclioenen enz." en uitgevoerd in dezelfde kleuren als de gewone sehoenenbonnen, derhalve in bruin met rose fi guren. Oeze bonnen zjjn valsch enen derhalve ongeldig. Binnekort zullen wel schoenen bonnen, van bovenvermelden opdruk voorzien, in gebruik worden geno men, doch de kleur van deze bon nen ls blauw met bruine figuren, t.z.t. zullen over laatstgenoemde bon nen nadere mededeelingen volgen. De bruine schoenenbonnen met rose figuren, voorzien van den ge wonen opdruk „een paar heeren schoenen. damesschoenen, enz." zijn wel geldig. De internationale voedselconferen tie, die tien dagen 'duurt, zag zich in haar tweede zitting voor drie las tige problemen geplaatst. Op de eerste plaats de afwezigheid van Rusland en Argentinië. Volgens leidende figuren ter con ferentie zou het moeilijk zijn om zonder de medewerking van deze landen een doeltreffend bevoorra- dïngsprogramma op te stellen. Ten tweede was er het verschil van inzicht in hoeverre de landen met een overschot aan graan het gebruik van graan als veevoeder moesten be perken. En op de derde plaats moest men by de boeren de vrees wegnemen, dat groote oogsten de prijzen zouden drukken, zoodat zn zich zouden be ijveren een zoo groot mogelijke op brengst te verkrijeen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1