Het priesterfeest van pastoor Beune a r Stadsbeeld wordt hersteld Een bedrag van ruim 400 mille beneodigd Zandvoort en het a.s. seizoen De wederopbouw in Velsen Politieke delinquenten HOOG BEZOEK Markt ongeanimeerd WOENSDAG 22 MEI 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING DE HEER J. v. d. ERF GEHULDIGD TE DURE DROODJES Tweede concert van den Beethoven-Cyclus „Magere Compagnie" N.A.T.U. spreekt haar afkeuring uit R.K. Zangvereeniging St. Caecilia RAAD VAN HAARLEM DE HERDENKINGEN EN DE SCHOOLJEUGD WAT BIEDT DE RADIO DONDERDAG? De parochianen van Bloe- mendaal hebben Dinsdag hun pastoor, den zeereerw. heer L. Beune, ter gelegenheid van zijn 25-jarig priesterfeest op hartelijke en spontane wijze gehuldigd. Nadat des namiddags de parochi- eele vereenigingen en andere or ganisaties, vele parocianen en be langstellenden den jubileerenden herder hun gelukwenschen had den aangeboden, werd des avonds voor de meisjesschool aan den Dennenweg een openbare Maria- hulde gehouden. Pastoor Beune, geassisteerd door rector H. van Spanje en rector H. Brans, ver richtte de plechtigheid, waarbij behalve katholiek Bloemendaal ook vele geestelijken uit stad en om geving aanwezig waren. Tenslotte geschiedde de offi- cieele huldiging van den Zilveren jubilaris. De, heer W. Wilms Floet maakte zich de tolk van de Bloe mendalers en hield een toespraak. Na een bloemenhulde door de kin deren werden de parochieele acties en organisaties symbolisch uitgebeeld/Pastoor Beune bedankte aan het einde van den avond voor al de goede wenschen, voor de hulde en eadeaux. Hij deelde zijn parochianenmede, dat hij als tegenprestatie een geschenk in geld wilde geven voor de ver fraaiing en de restauratie van het kerkgebouw, daar de eerste jaren nog niet begonnen kan worden met den bouw van een nieuwe kerk. De heer J. v. d. Erf, nestor van de Katholieke Raadsfractie tè Heemstede, zal zich, gezien zijn hoogen leeftijd, niet meer beschik baar stellen voor het lidmaatschap van den raad. In verband hiermede werd de heer v. d. Erf, die 25 jaar lid van den raad geweest is, tijdens de vergadering van de Katholieke Volkspartij afd. Heemstede gehul digd. De Prijscontrölediertst te Haar lem heeft tegen den restaurateur P. A. v. D. proces-verbaal opge maakt, omdat hij diverse dranken en belegde broodjes te duur ver kocht. Uit het onderzoek bleek verder, dat de kellners H. J. C., S. H. B., B. J. G. E., A. van A. en H. R-, die bij hem in dienst zijn, de ge woonte hadden om op dezen reeds te hoogen prijs nog een extra be drag te leggen. Op die manier had den zij per maand f 150 extra verdienste. Jan Out dirigeerde dit concert in plaats van Hein Jordans, die op zijn beurt Eduard van Bednum moest vervangen. Ondanks den ge ringen tijd van voorbereiding wist Jan Out met het orkest toch zeer opmerkelijke resultaten te berei ken. De ouverture Coriolan, waar mee het concert werd geopend, werd niet alleen grootsch en he roïsch van spanning en opbouw, maar uiterst geacheveerd van dy namiek en kleur. Bijzonder fraaie, dynamiek kenmerkte ook de „Pas torale", Beethoven's Zesde Sym- phonie in F. gf. terts, die na de pauze ging. Een bijzonder kunst genot ook wist Paul Frenkel te schenken met zijn warm muzikale interpretatie van het Vierde Piano concert in G. gr. t., waarvan hij het lyrisch karakter en den elegi- schen inslag zeer gevoelig wist weer te geven. Met veel genoegen vernamen de toehoorders blijkbaar, dat de uitvoe ring van de. Negende zal worden gehouden in de Concertzaal en wel in plaats van 31 Mei op 29 Mei. J. Scheepens. Frans Hals' „Magere Compagnie" uit het Rijksmuseum te Amster dam, welke gedurende ruim zes jaren deel heeft uitgemaakt van de geëvacueerde kunstschatten, is, als tijdelijk bruikleen van het Rijk, Voor het eerst na de bevrijding ge- exposeerd in het Frans Hals museum. De passagierslijst van het m.s. Nieuw Holland, dat 24 Mei ver wacht wordt, ligt op ons bureau. Smedestraat 5, ter inzage. De afdeeling Haarlem van de N.A.T.U., waarbij vele plaatselijke dilettantenvereenigingen zijn aan gesloten, is in vergadering bijeen geweest. Zij heeft vernomen, dat dilettanten 27, 28 en 29 Juli 1946 in den Stadsschouwburg te Haar lem een tooneelspel zullen opvoe ren van den heer J. van Dam, van wien bekend is, dat hij zich op cul tureel gebied gedurende de bezet tingsjaren op on-Nederlandsche wijze heeft, gedragen. Zij rekent het tot haar moreelen plicht, in wel ken vorm ook, medewerking aan genoemde opvoeringen te weigeren. Bovendien heeft de afdeeling er haar afkeuring over uitgesproken, dat zij, noch de besturen der ver schillende aangesloten vereenigin gen, door het uitvoerend comité' in den gang van zaken zijn gekend. Na een gedwongen afwezigheid van ruim zes jaar verscheen gis terenavond een herboren „Caeci lia" onder leiding van Jan Nibbe- ring op het Concertpodium en be haalde reeds opmerkelijke resulta ten met enkele goed gekozen koor nummers van Handl, Arcadelt en Hendrik Andriessen, en vooral mej een Bevrijdingscantate op tekst van J. Scheepens, en op muziek van Jan Nibbering, die met bezieling en stevig van klank werd vertolkt. Als solisten traden dezen avond op de heeren J. P. Scheepens, bas, en Herm. Verbeek, tenor, die alleen en in samenzang enkele klassieke nummers ten beste govern Een klein jongenskoortje introduceerde het ter gelegenheid van Haarlems 700-jarig bestaan door Jan Nibbe ring gecomponeerde „Damiaatjes"- lied, dat geestdriftig werd ontvan gen, en dat als het binnenkort op de markt komt, zeker veel succes belooft. Een klein strijkensembie zorgde voor de verdere muzikale illustratie van dezen goed geslaag den avond. De in het kader van het bouw plan 1946 aan Zandvoort toegewe zen 40 „woningwet"-woningen zul len vermoedelijk in den loop van de maand Juni worden aanbesteed. De audiëntie van den commis saris der Koningin in de provincie Noord-Holland zal Vrijdag 31 Mei gehouden worden in het Provin cie-huis te Haariem van 10 tot 12 uur. Pastoor L. Beune, die gisteren zijn 25-jrig priesterfeest vierde, op weg naar de meisjesschool aan den Dennenweg te Bloemen daal, waar een grootsche openbare Mariahulde werd gehouden 30. Het werd hoog tijd, dat de hertog ingreep. „Wat geitenbaarden en bokkebaarden," zei de hertog, „bakkebaarden, dat is het!" De schild wacht en Petronius keken hem met groote oogen aan. „Het is waar," zei de schildwacht, „ik merk nu pas, dat het waar is. Alleen maar jammer, dat ik het niet eerder heb geweten." Hij bedekte het hoofd met den steek en stapte weer in de karos. De tocht werd voortgezet en langs een smal pad gingen zij hooger en hooger. Brrals je met je hoofd uit het raampje hing werd je duizelig van het kijken in de diepte De koetsier reed met zijn oogen dicht, in de hoop, dat de paarden geen stap te veel naar links zouden maken. Smaller en smaller werd het pad en dieper en dieper de afgrond. Eén onhandigheidje en de Alpen hadden opnieuw eenige slachtoffers geëischt. Op een gegeven oogenblik begon de koets te wankelen. Petronius wilde uit het linker raampje kijken, maar de baron hield hem tegen. „Je ver stoort het evenwicht,"- schreeuwde hij, „nog één beweging en we zijn er geweest." Toen liet de koetsier zich hooren. Hij had, omdat het niet anders kon. zijn oogen open gedaan en ontwaarde voor zich een reus achtige klipgeit. Het was een klipgeit, zooals zelfs in Artis niet is te zien en het beest was zoo koppig als de nacht. Het was honderd en vier jaar oud en ging voor niets uit den weg. Snel ingrijpen was nu geboden. Ter wijl het dier zich gereed maakte om met een fermen sprong karos en de paarden in den afgrond te boksen, bond de koetsier een klontje suiker aan zijn zweep, hengelde ermee naar de geit. hing het toen achter de karos en wachtte op de dingen, die komen zouden. Gisterenmiddag kwam de tijde lijke raad van. de gemeente Haar lem in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester M. A. Reinalda. Onderhandelingen met de direc tie van de Indische Pensioenfond sen te 's-Gravenhage hebben- tot overeenstemming geleid over het converteeren van het restant ad f796.000 van de in 1940 aangegane 4% pet. geldleening ad f 1.000.000 met een looptijd van 40 jaar in een 3% pet. geldleening met een loop tijd van 34 jaar. De raad bekrach tigde het ontwerpbesluit hierom trent. Voor het uitvoeren van verfwer- ken, het herstellen en afwerken van' muren en plafonds in het Frans Halsmuseum stelde de raad een bedrag van f4.000 ter beschik king. Het ontwerpbesluit betreffen de het herstellen van terreinen, bruggen, bestratingen en het dempen van tankgrachten, waarvoor een bedrag van f 416.200 benoodigd is, werd goedgekeurd. De heer Van Eysden stelde de vraag, of de vluchtheuvels in de stad weer in orde gemaakt zouden worden. Wethouder Angenent ant woordde, dat niet alle vluchtheu vels zullen worden hersteld, maar wel die, welke voor de veiligheid van het verkeer noodzakelijk zijn, o.a. bij tramhaltes. In verband met de slooping van den voormaligen Jansschouwburg en een opmerking van den heer Happé over het leegrooven van genoemd gebouw, deed de voorzit ter een beroep op de bevolking, om nu, na de bevrijding, zich niet meer aan andermans goed, ook niet aan gemeente-eigendommen, te ver grijpen, Wanneer van een nood toestand sprake is, dan kan men op de medewerking van het ge meentebestuur rekenen, thans mag zooiets niet meer voorkomen. Het plan tot onteigening van gronden voor het park Fuikvaart en het sportterrein aan den Schalkwijkerweg werd, zij het na eenige discussie, voorloopig goed gekeurd. Mevr. ScheltemaConra- di bestreed de urgentie van deze onteigening en vroeg of het wel financieel verantwoord ttas, op het oogenblik het werk voor het aan leggen van park en sportterrein te doen uitvoeren. De voorzitter zeide, dat slechts die werken ter hand genomen worden, die in het belang zijn van de bevolking. Er zal tevens rekening gehouden moeten worden met den stand der werkloosheid; er zijn thans ongeveer 480 werkloozen op het Gew. Arbeidsbureau inge schreven, van wie het grootste ge deelte ongeschoolde arbeiders, die zeer goed voor de uitvoering van dergelijke werken gebruikt kunnen worden. Spr. kon de opmerking van den heer Hooy, die niet graag zou zien, dat de werkkrachten ont trokken werden aan het economisch productieve leven, volledig onder strepen. Het is ook niet de bedoe ling, dadelijk met het werk te be ginnen, aldus de voorzitter, wel verdient het aanbeveling, dat de onteigening terstond geschiedt. De prijs van den grond ligt tusschen I cent en f 1.00 per m2. Hoewel in Mei met den weder opbouw voor de gemeente Velsen zou begonnen worden, zal, zoo ver nemen wij, ten Zuiden van heo Noordzee-kanaal voorloopig niet worden gebouwd in verband- met het algeheele plan voor den we deropbouw, dat vermoedelijk in Augustus gereed zal komen. Met het bouwen van een honderdtal woningen voor de Coöp. Arbeids Woningbouwvereeniging zal eerst in het komende voorjaar begonnen kunnen worden. De bouw van wo ningen in Velsen-Noord zal bin nenkort aanbesteed worden, doch de opbouw der winkelpanden moet door de gedupeerden zelf ter hand worden genomen. Gisteravond heeft de „Stichting Toezicht Politieke Delinquenten" een vergadering gehouden voor de leden en toekomstige leden van deze stichting. Dr. J. v. d. Grient uit Den Haag deelde mede, dat de lichte gevallen onder de politieke gedetineerden binnenkort voorwaardelijk of" on voorwaardelijk in vrijheid worden gesteld. De taak van de stichting bestaat in het reclasseeren van de geheel of gedeeltelijk buiten ver volging gestelde N.S.B.-ers. De toe zichthouders en -houdsters moeten zich naast de betrokkenen plaatsen, om hen met raad en daad bij te staan. Dit toezicht en advies heeft ten doel, de betreffende personen voor verdere misstappen te bewaren en hen terug te schakelen in het normale leven, zoodat er ook voor deze personen een mogelijkheid be staat weer een behoorlijke positie iri de maatschappij te veroveren, zij het dan volstrekt geen leidende positie. Het is noodzakelijk, dat de toezichthouder of -houdster denzelf den godsdienstigen of humanisti- schen beginselen toegedaan is als de persoon in kwestie. De zware gevallen blijven vanzelfsprekend buiten het arbeidsveld van de stichting, daar deze door het Bijzonder Gerechts hof behandeld zullen worden. Nadat spr. de technische zijde van dit streven had belicht, sloot mr. Th F. Raedt, voorzitter van de Haar- lemsche afdeeling, de vergadering Bij de in den laatsten tijd ge houden herdenkingen is de school jeugd steeds zooveel mogelijk be trokken en is vele malen gebruik gemaakt van de hulp van de jeugd organisaties. Hierdoor was het niet te vermijden, dat meermalen aan leerlingen van scholen vrijaf moest worden gegeven. Ook op de komen" de verkiezingsdagen is het noodza. kelijk de scholen te sluiten. Hoe nuttig en vanzelfsprekend de medewerking der jeugd aan de ge houden plechtigheden is geweest, er moet toch naar worden gestreefd, het schoolleven zooveel mogelijk in normale banen te houden. Het gemeentebestuur heeft daar om besloten in de toekomst het vrijgeven van leerlingen van ge meentelijke scholen voor deelne ming aan feesten, plechtigheden, collecten e.d. slechts bij zeer hooge uitzondering toe te staan. Jeugdorganisaties en andere ver eenigingen zullen bij het uitwerken van eventueele plannen goed doen hiermede rekening te houden. IN ONZE STAD Vanaf a.s. Vrijdag zullen tweedui zend Engelsche vrouwen in Haarlem komen om te getuigen van hun be levenissen in een Duitsch inter- neeringskamp. Phyllis Calvert, Patricia Roc, Anne Crawford en Flora Robson bevinden zich onder de aanwezigen. Zij zullen hun intrek nemen in het Frans Hals Theater. (Adv.). Aan den boulevard de Favauge te Zandvoort is Maandag een begin gemaakt met den bouw van de zeebadimichting „Het Noorderbad", op dezelfde plaats waar de vroegere zeebadinrichting van dien naam heeft gestaan. Aanbesteed is nog slechts het eersite gedeelte, bestaan de uit een kleedinrichting van 80 kleedcellen met wisselsysteem, voor den prijs van f 43 031. De opleverLngsdatum is geraamd eind Juni a.s. Het café-restaurant wordt later aanbesteed; het zwem bassin zal niet worden herbouwd. Aan dezen boulevard is begin Maart reeds een aanvang gemaakt met den bouw van een tijdelijk pa viljoen-café-restaurant, dat een oppervlakte beslaat van 452 m2. Het zal ongeveer half Juni as. worden opgeleverd. Amsterdam, 21 Mei 1946. M!et uitzondering van de beleg- gingsmarfct. die algemeen prijshou dend genoemd kon worden, was de beurs heden bij opening ongeani meerd gestemd. De omzetten dage lijks blijven gering, doch verkoopen zijn nog 6teeds in de meerderheid. De markt sloot zeer ongeanimeerd. Van Petroleumwaarden moest Kon.- Olie 10 punten prijsgeven op 356. Verder noteerden Pref. V. Vlissin- gen Katoen 104, Wilton 168, Holl. Be ton 30O, Kon. Ver. Tapijtfabr. 125, 6 pref. Unilever 145, Gouda Kaashandel 125 1.. Enthoven Tabak 10O 1., Ket- jen 225, Cert. Philips' Tabak 121. Prol. 2 ;4 HILVERSUM I - 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Gram. 10.30 Vrouw. 10.35 Lyra trio. 11.00 Nut tig en noodig. 11.10 Klartn. en piano. 11.45 Familleber. Indië. 12.00 Scar- latti-Boccherlnl. 12.30 Spionnetje. 12.35 Harpkwintet. 13.00 Nieuws. 13.15 Vaudeville-ork. 14.00 Vrouw. 14.20 Urbanova, zang. 15.00 Sterren en sterretjes. 15.20 Confetti. 16.15 Camera. 17.00 Kaleidoscoop. 17.30 H.A.R.K. 17.35 Renova Septet. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 en nu, naar bed! 19.05 Sport. 19.20 Cabaret. 20.00 Nieuws. 20.05 K.N.M.I. 20.08 Gram. 20.20 Concertgebouw. 22.30 Ouderen en jongeren. 22.40 Pierre Palla, or gel. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. HILVERSUM II - 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgengeb. 7.45 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr. overz. 8.20 Gram. 9.30 Waterst. 10.15 Morgend. 10.45 Gram. 11.00 Zonnebloem. Gram. 11.45 Zang. 12.15 Voordracht. 13.00 Nieuws. 13.45 Lezing. 14.00 Gram. 14.40 Causerie. 15.00 Pro Arte Trio. 15.40 Gram. 16.00 Bijbellez. 16 45 Gram. 17.00 Rijk Overzee. 17.10 Omroeporkest. 18.00 Gram. 18.15 All Round Sextet. 18.30 Land- en tuinbouw. 19.00 Nieuws. 19.15 Progr. overz. 19.20 Gram. 19.40 Vaart der volken. 20.00 Nieuws. 20.05 R.V.D. 20.20 Orkest. 21.20 Kleinkunst. 22.00 Nieuws. 22.15 Na het nieuws. 22.30 R'damsch Strijkkw. 23.05 Gram. 23.50 Schriftl. Directeur: J. J. W. Boerrlgter. Waarn. Hoofdredacteur: W. severln.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2