„Rotterdam" had bandenpech Iraansche kwestie besproken en verdaagd Veiligheidsraad ontevreden: GEALLIEERDEN OP DEN BALKAN Wrake der atoombom Tot hoofd en hart Fractievoorzitters bij de Koningin Met een snelheid van 320 km. per uur over een bijna rimpellooze oceaan Nieuwe plannen 69ste JAARGANG No. 23564 o DONDERDAG 23 MEI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week AMSTERDAM-NEW YORK Oproep der Amerikaansche Bisschoppen Om meer voedsel naar Europa te zenden Tas naar Amsterdam 1 Het bezoek van het Prinselijk Paar aan Zwitserland. Prinses Juliana en Prins Bernhard in gesprek met Nederlandsche kin deren, die in Zwitserland ver toeven Indische spaarbank boekjes Rusland vraagt ontbinding der controle-commissies Frank in Praag opgehangen In het tegenwoordige Iraansche leger worden nog de eeuwen oude methodes van lichamelijke training toegepast. De oefenin gen, welke vroeger uitsluitend ten doel hadden de arm. en schouder spier en te ontwikkelen voor het gébruik van pijl en boog, worden uitgevoerd met zware knotsen onder muzikale begeleiding van fluit en trom Prinsetijk bezoek aan Zwitserland ten einde Het weer. Algemeene staking bij A'damsche Droogdok Mij. Laatste evacuees uit Singapore vertrokken Velen willen altijd maai menschen om zich heen heb ben, zij willen zich bewegen en ver toonen in de volte; een volte, die veelal leegte is van keuring, critiek en koele taxatie. J NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het eerste vliegtuig van den K.L.M.-dlenst AmsterdamNew York, de „Rotterdam", is giste ren om 14.44 uur G.M.T. op liet vliegveld La Guardia te New York geland. De passagiers kou den eerst om 16.45 uur het toe stel verlaten, twee uur nadat het op liet vliegveld was aangeko men. Bandenpech was oorzaak van de vertraging; de schade moest nj. eerst hersteld worden. Omtrent deze reis meldt 'n A.N.P.- verslaggever het volgende: Nauwelijks hebben de volksliederen over Schiphol geklonken of de vier motoren van de „Flying Dutchman" brullen door de lucht. Daar taxiet de machtige machine over het veld, de eerste vlucht van de K.L.M. naar New York is begonnen. Even stil staan, dan ronken da motoren op nieuw en wü zijn los van den grond. Het mooie Nederlandsche landschap vlucht van ons weg. Hoog stijgen wij tot daar, waar haast volkomen at mosferische rust heerscht. Er is een uitermate prettige, gemoedelijke stemming in het vliegtuig. Tijdens gesprekken boven de Noordzee hoo- ren wij van vertegenwoordigers der K.L.M. over wéér nieuwe plannen: een geregelde dienst op Zuid-Ame- rika vermoedelijk September-Octo ber) via Dakar zal worden lngelhgd. Tot tweemaal in de week zal worden gevlogen met DC vier „Flying Dutch man". Voorts zijn er plannen ten aanzien van een dienst op Zuid- Afrika. Deze zijn nog eenlgszins vaag. Binnenkort zal een proefvlucht wor den ondernomen. Het mooie Schotsche landschap trekt onder ons door en wij dalen op het groote vliegveld Prestwick bij Glasgow, vanwaar gedurende den oorlog veertigduizend vliegtuigen de Atlantische plas zijn overgestoken. Klokslag zes uur, precies op tijd, zit Van Dijk weer achter den stuur- knuppel. De passagiers nemen hun plaatsen in en zij stijgen al gauw tot circa drieduizend meter. Er strekt zich een bijna rimpellooze oceaan zonder schepen onder ons Uit. De tocht over den Atlantischen Oceaan is begonnen. Het wonderlijke van de „reis is, dat alles uitermate gewoon "en geregeld gaat. Ver boven de wolken, besche nen door gouden avondzon, ste venen wü met een snelheid van driehonderdtwintig km. per uur op de nieuwe wereld af. Even flitst door ons brein een herin nering: hoe of dezelfde piloot Evert van Dijk zestien jaar ge leden tezamen met Kingsford Smith ongeveer dezelfde tocht ondernam, met welk een durf en NEW YORK (C.I.P.). „Millioe- nen menschen sterven thans den hongerdood. Het aantal slacht offers, verzwakt en uitgeput naar lichaam en geest, groeit dagelijks aan. Wij, die de verschrikking van den honger niet kennen, moeten het oor leenen aan de droeve kreten van onze broeders in Christus. Zelftucht en zelf opoffering van onzen kant zul len ontelbare menschenlevens redden. Brood moet voor ons iets heiligs worden, want het betee- kent leven voor een massa kin deren van God." Zoo begint de oproep, door de Kardinalen, Aartsbisschoppen en Bisschoppen, leden van het Uitvoe rend Comité van de National Ca tholic Welfare Conference van de Ver. Staten, gericht tot alle katho lieke parochies en scholen, om voed sel te verzamelen voor de honger lijdende landen. De Amerikaansche Bisschoppen maakten van deze ge legenheid gebruik, te wijzen op som mige oorzaken, die het tekort aan voedsel,- veroorzaakt door de ver woestingen van den oorlog, nog ver zwaren: „De ellende van Europa werd verzwaard door moreele en economische wanorde, die had kun nen voorkomen Worden. Uitstel in het bereiken van vredesovereenkom sten maakte, dat de onzekerheid bleef voortduren en men niet aan den wederopbouw kon beginnen. Hongersnood is onvermijdelijk oor zaak van angst en onrust, en onrust brengt de hoop op vrede, waar het menschdom naar hunkert, in gevaar. De Rechtvaardigheid komt heftig op tegen die schendingen van de moreele orde. Er kan geen vrede zijn zoolang deze blijven bestaan. Onrechtvaar digheid is de helpster van den hon gersnood en samen baren zij chaos. Orde tusschen de menschen en de naties kan slechts verkregen worden door de beoefening van rechtvaar digheid en barmhartigheid in de on derlinge betrekkingen." De rechtercommissaris te Breda heeft besloten de voorloopige hech tenis van den Amsterdamschen hulprechercheur K., die betrokken was bij de bekende jacht op Arnold Meyer, met 30 dagen te verlengen. moed en tegen welke ongeloof lijke ongemakken in. En thans zie ik. hem daar rustig in de (Sckpit zitten of zie hem met een borrel in de hand hier en daar een praatje maken met di verse gasten van de passagiers. Welk een sprong is er in deze zestien jaar gemaakt! Midden boven den Oceaan wordt ons omstreeks tien uur, bestraald door de rossige ondergaande zon, een diner op de schoot gezet, dat elk restauratiewagen-diner kan even aren. Dan, na koffie en likeur en een sigaretje verstommen langzamerhand de gesprekken. De lichtjes gaan een voor een uit en de oogen vallen toe. Het aanhoudend gedreun van de motoren heeft ons moe. gemaakt. We vallen in slaap, ons in veilige handen wetende bij den piloot en zijn mak kers. Na ruim twaalf uur vliegen in bijna volslagen stabiliteit, zijn wij in den vroegen ochtend op het vlieg veld La Guardia: de eerste reis van de „Rotterdam" is volbracht. De burgemeester van New York zwaaide Woensdagavond grooten lof toe aan Nederland bij een banket, dat aangeboden werd door de K.L.M., waaraan o.a. mr. W, F. Schokking, wethouder van Amsterdam en de plaatsvervangende burgemeester van Rotterdam, J. van Tilburg, aan zaten, Mr. Schokking bood de stad New York met de volgende woor den een schilderij van het Am- sterdamsche stadhuis aan: „Dit teeken van ons land aan Uw land is een voorstelling van het hart van Amsterdanr en het is waard gegeven te worden aan het hart van New York." De K.L.M. Skymaster PH-TAS ver trok gisteren 15.14 uur van het vlieg veld La Guardia naar Amsterdam. Het toestel vliegt via New Foundland en Schotland. Onder de passagiers bevinden zich 7 Amerikaansche jour nalisten en medewerkers aan radio en film. Zij zullen de gasten zijn van de K.L.M. en van den Regeerings- voorlichtingsdlenst. Gelden vóór de Japansche bezetting ingelegd op boekjes van de postspaar bank in- Ned. Indië kunnen thans worden overgedragen op boekjes van de Rijkspostspaarbank tegen den koers 100. Van het tegoed wordt 25 pet. plu/5 f 1000 geboekt op vrije rekening. Tijdens de gisteren gehouden vergadering van den Veiligheids raad, die in een gespannen at mosfeer verliep, was de Russische afgevaardigde, Gromyko, niet aanwezig. De voorzitter, Parodl, (Frank rijk) druktè zijn spijt uit over de ontvangst van een Iraansche mededeellng zonder bijzonder heden, die bovendien kort daar na door de Iraansche regeering werd tegengesproken. De Amerikaansche vertegenwoor diger, Stettlnius, verklaarde, dat het verslag van de Iraansche regeering over de ontruiming door de Russi sche troepen van Iraansch grondge bied alleen sprak over een deel van Azerbeidsjan en niet afdoend was. De voorzitter las vervolgens een telegram van Ghavam voor, dat door den Iraanschen ambassadeur te Washington, Hoessein Ala, aan deu raad was overhandigd en waarin me dedeellng wordt gedaan van de on derzoekingen van een Iraansche commissie In. Azerbeidsjan en waarin geloof wordt gehecht aan „betrouw bare plaatselijke bewoners" Inzake de verklaring, dat de Russischetroe pen de provincie per 6 Mei hadden verlaten. Stettlnius stelde voor, dat de Iraansche kwestie op de agenda van den Raad zou blijven en dat deze wederom het optreden ln deze zaak zou uitstellen, daar "de "Amerikaan sche regeering van meening was, dat de basis ontbrak om op het oogen- blik handelend op te treden. De Britsche afgevaardigde, Cado- gan, zelde over de mededeellng vaa de Iraansche regeering: „Ik kan dit bericht niet als definitief of ln elk opzicht bevredigend beschouwen". Ook Cadogan was van meening, dat de berichten niet de volledige ont ruiming bevestigden. De Poolsche afgevaardigde, dr. Lange, drong aan op het sluiten van de besprekingen over deze kwestie. Dr. van Kleffens stelde voor, den Iraanschen vertegenwoordiger, Hoes sein Ala, aan de besprekingen deel te laten nemen, teneinde „sommige der vragen, die door de leden waren gesteld, op te helderen". Ala nam vervolgens aan de tafel plaats en verklaarde, dat de klacht over Sov- jetinmengihg In de binnenlandscha aangelegenheden van Iran nog op de agenda stond. Hij beschreef Ghavam'3 telegram als „niet afdoend" en deel de den raad mede, dat „de Sovjet troepen langen tijd na den zesden Mei Azerbeidsjan werkelijk hadden verlaten". Hierop besloot de raad een stemmig de zaak op de agenda te handhaven, maar de bespre king voor onbepaalden tijd uit te stellen. Hierdoor zou dei kwestie ieder oogenblik weer ter sprake ge bracht kunnen worden. De woordvoerder van het Brit sche Ministerie van Buitenland- sche Zaken bevestigde de berich ten, dat Rusland een ontbinding der geallieerde controlecommissies in Hongarije, Roemenië en Bul garije zou hebben verlangd. Hij gaf echter te kennen dat Enge land en de Ver. Staten slechts op dit voorstel in zullen gaan als tegelijkertijd een algemeene her ziening der wapenstilstandsvoor waarden voor den Balkan plaats vindt, Engeland en de Ver. Staten, aldus een mededeellng uit diplomatieke kringen te Londen, beschouwen het Russische verzet tegen de hervatting van den vrijen handel op den Do- nau als de zwaarste hindernis op den weg tot de totstandkoming van de nieuwe Balkanverdragen. Verno men wordt, dat zij besloten zijn her ziening van de handelspolitiek der Sovjet-Unie op den Balkan te ver krijgen, daar zij vreezen dat Rusland een monopolistische handelspositie gaat innemen. Er bestaat in Engelsche kringen ongerustheid over den toenemenden invloed van Rusland op den Donau. Men herinnert daarbij aan de on langs onder Russischen invloed ge vormde Donauscheepvaartcorporaties, waarin men een aanwijzing ziet voor een mogelijke volledige Sovjet- contróle op den Donau in de toe komst. Frank, de „protector van Bohe- men en Moravië" is in Praag tot den strop veroordeeld en hedenmor gen opgehangen. De Eerste Kamer komt Dinsdag 28 Mei in vergadering bijeen. In comité- generaal zal behandeld Worden de raming der voor de Kamer in 1947 benöotflgde uitgaven. Bij prachtig weer maakten Prinses Juliana en Prins Bernhard gister morgen in de omgeving van Bern een autotocht, die bijna drie uur duurde. In een klein plaatsje, 10 km. van Bern, gebruikte het Prinselijk Paar in een landelijk restaurant het mid dagmaal met den bondspresident Kobelt en den Bondsraad Von Stei ger. Na het noenmaal begaf de Prin ses zich naar het „Lohn", aangezien de tocht haar nogal had vermoeid. Prins Bernhard bezocht vervolgens de militaire staatsstallen. De dag werd besloten met een gala-receptie, die door Hét Prinselijk Paar aan den vol- talligen Bondsraad en vele officieele Zwitsersche persoonlijkheden werd aangeboden. Dit beteekende tevens het officieele einde van het Neder landsche staatsbezoek aan Zwitser land. Prinses Juliana en Prins Bern hard verlieten hedenmorgen vroeg Bern. Op den terugweg zal het Prinselijk Paar nog een bezoek brengen aan Genêve, waar zij zul len worden voorgesteld aan de le den van het Internationale: Comité van het Roode Kruis. D> „Figaro" deelt mede, dat sinds mkele maanden ln de Vereenigde Sta ten rond de atoombom sen angstpsychose wordt geschapen. Al wat ln betrekking staat met de atoom, schijnt wer kelijk den invloed van de kwade hand te on dergaan, soms met doo- delijken afloop en te Manhattan, ln het be drijf van de atoomen ergie, zijn de arbeiders met schrik bevangen zij worden met den dag zeldzamer, zij laten hun werk in den steek. Hoe wel hun loon uitzon derlijk hoog is, verkie zen zij de werkloosheid, want zij vreeaen het noodlot. Aanvankelijk schreef men zulks toe aan eeu overspannen verbeel ding, maar tijdens de- te laatste maanden heb ben zich enkele ver ontrustende feiten voor gedaan, welke de ver warring inde gees ten nog hebben doen groeien. Men kent cle geschiedenis van dien atdom-ingenieur dien men te samen met zijn echtgenoote en zijn beide kinderen dood vond, met revolverscho ten neergekogeid. Men vond daarbij geen spoor van vingerafdrukken, noch van diefstal, en oogenschijnlijk was er geen enkele reden tot zelfmoord. Sindsdien hebben de ongelukken elkaar met versneld tempo opgevolgd, veer tien dagen geleden ont dekte een bewaker, die zijn ronde deed door de laboratoria, het lijk van een 25 -jarigen as- Onrustwekkende voorvallen sistent, die doorging voor een specialist in zake het onderzoek naai; de atoomsplitsing. Hoe was het mogelijk, dat hij tijdens den nacht in het laborato rium gebleven was? De portiers zweren, (jat zij hem den vorigen avond, zooals gewoonlijk te 20 uur, de fabriek hebben zien verlaten. Zijn li chaam droeg geen en kel spoor van geweld en toonde niets abnor maals. Het aantal van de slachtoffers groeit voortdurend, niet al leen onder het perso neel van het atoombe- drijf, maar ook onder allen die, voor om het even hoe, belangstel ling toonen voor de atoomenergie. Wie kent niet John Baxster, den journalist met een wereldfaam, die zich gespecialiseerd had In artikelen over de atoombom? Welnu, sinds enkele dagen ziet men hem niet meer, en hij zal van zijn beroep moeten afzien. Dr. Schramm, die gehecht ls aan het bedrijf te Manhattan, is in enkele dagen over leden aan de gevolgen van een zonderlinge soort alkoor. in de El dorado Bar, waar de arbeiders van Manhat tan eiken dag naar toe gaan, heeft men in minder dan drie maan den twee diefstallen en twee zelfmoorden vast gesteld. Als vanzelfspre kend hebben de Ameri kanen getracht deze feiten in het belachelij ke te trekken, in een variété-theater werd 'n sketch opgevoerd, geti teld. „De Gekke Atoom". De scène is ingestort met al de spelers, en twee braken hun bëe- nen. Zou de natuur zich wreken over de uitvin dingen van dengnensch? Verwachting tot Vrijdagavond: Aam de kust tijdelijk nog vrU krachtige, overigens meest ma tige Oostelijke wind. Overwegend zonnig weer, met later op den dag hier en daar kans op onweer. Zon onder 20.38. Maan 2.51 12,00. Zooi Op 4.35. 24 Mei E.K. H. M. de Koningin heeft heden in verband met de kabinetsvor ming prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de fractie der Ka tholieke Volkspartij; jhr. mr. M. van der Goes van Naters, voorzit ter van de fractie van de Partij van den Arbeid; J. Schouten, voor zitter van de Anti-Revolntionnaire fractie; G. Wagenaar, voorzitter van de Communistische fractie in de Tweede Kamer, ter bespreking op paleis Soestdyk ontvangen. De staking bij de Amsterdamsche Droogdok Mij. is algemeen gewor den. Hadden Dinsdagmiddag reeds achthonderd van de dertienhonderd man personeel het werk neergelegd, thans hebben de resteerende vijf honderd zich bij de anderen aan gesloten, waarmede het werk bij de Droogdok Mij. dus volledig tot stil stand is gekomen. Gisteren hebben ongeveer 1000 Nederlandsche evacuees de laatsten van de 13000, die 9 maanden geleden naar Singa pore kwamen aan boord van de „Johan de Witt" Singapore verlaten met bestemming Ne derland. De Nederlandsch-Indische leger commandant heeft een besluit uit gevaardigd, krachtens hetwelk alle mannen, die geboren zijn ln de ja ren 19231927 en dienstplichtig zijn, zich moeten melden en zich aan een geneeskundige keuring zullen heb ben te onderwerpen. De doortocht van de Russische troe pen door Tsjecho-Slowakije wordt uit gesteld tot na de verkiezingen van a.s. Zondag. In een verklaring van de re geering heet hjt, dat de Russen „edel moedig" er mee accoord gegaan zijn, de doortocht uit te stellen, waarvan het doel ln binnen- en buitenland verkeerd ls opgevat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1