SOVJET-UNIE EN DE FILM Caspa Wit Gele Kruis Groote activiteit HOSPITAALLINNEN DONDERDAG 23 MEI 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING KATH. VOLKSPARTIJ Partij-stemming voor den gemeenteraad Eerlang vestiging Kenaupark IS Ir. J. Cuypers 85 jaar Vierböndentournooi voetbal Tekort van 5millioen Batig saldo in Heemstede Paulusgroep 12% jaar N.V. Hypothecaire Beleggingsbank Beethoven-cyclus „Onze lieve Evelyn" KOLENBQNNEN 60 EM 61 Brandstoffenhandel „De Spaarnestad" Burgerlijke Stand Symphonietta van Jris Wouters Geen kinkhoestvluchten IN HET KORT BELANGRIJK! per meier f 3.75 Inwisseling van geld der gerepatrieerden Nieuwe inschrijving op Grootboek Markt verdeeld WAT BIEDT DE RADIO VRIJDAG? Zondag 26 Mei zullen de leden van de Kath. Volkspartij, afd. Haarlem, «temmen over de samen stelling der officieele lasten voor de candidaatstelling van leden yoor den gemeenteraad. De partij-leden dienen zich voor deze stemming te vervoegen in één Van de volgende stembureaux: WEST: School. Westergracht 10—2 uur, Gebouw Domi (Over- veen) 10—2 uur; OOST: Jeugdgebouw, Tey ler- plein 10—2 uur, Jeugdgebouw, Koningsteinstraat 10—2 uur; NOORD r Bibliotheek b/d Kerk Kleverpark 102 uur, Cath.-lo kaal, Gen. de la Reystr. 102 uur Clubhuis, Raadhuisstraat 104 uur, Catharinaschool, Haarlem- Noord 102 uur; CENTRUM: Gebouw St. Bavo. firn edestraat 104 uur; SPAARNDAM: ten huize van Jan. Hartog, SpaarndammerdijK JS B. 10—2 uur. De stemgerechtigde leden ont vangen tijdig een oproepingskaart. Deze oproepingskaart moeten zij Eorgvuldig bewaren en ter stem ming medebrengen. De vlucht, die het Wit Gele Kruis te Haarlem de laatste jaren genomeft heeft, bracht den drin genden eisch voor een betere en ruimere huisvesting in een acuut stadium. De stijging van het ledental tot 11000 beteekende niet alleen een uitbreiding van de administra1- tie, maar ook van 't aantal wijkver pleegsters en van het magazijn. Daarenboven wordt binnenkort bij het W.G.K. te Haarlem het cen trum voor de kraamopleiding voor stad en een groot aantal buiten gemeenten gevestigd een en an der volgens de rijksplannen em komt er nu zooveel teekening in de afdeeling gezinszorg, dat ook daar de groote plannen meer ver wezenlijkt kunnen worden. Het bestuur is dan ook verheugd de hand te hebben kunnen leggen op het fraai gelegen en volkomen aan het doel beantwoordende hee renhuis aan het Kenaupark 15, hoek Kenaustraat. Met medewer king van den Rijksgebouwendienst en krachtigen steun van den ge meentelijken gezondheidsdienst hoopt men daar binnenkort met een verbouwing te kunnen beginnen, teneinde een model-inrichting te verkrijgen. In dit pand zullen o.a, worden ingericht een overzichte lijke ruimte voor de administratie, flinke wacht- en spreekkamers, een aan velen plaatsbiedende leszaal o.a. voor de moedercursussen, een practisch magazijn, een desinfec- teerinrichting, kamers voor de in wonende zusters en de leerlingen kraamverzorgsters etc. De verschil lende afdeelingen vragen zooveel ruimte, dat de afdeeling gezinszorg, met interne leerlingen, op de Park laan gevestingd zal blijven. Wanneer dit nieuwe huis te zij - Her tijd geopend zal worden heeft de katholieke beyolking haar steen tje bijgedragen tot een krachtiger onwikkeling van de volksgezond heid in onze stad, en het mogelijk gemaakt een aan alle woderne eischen voldoende hulp aan den thuis verblijvende zieke, aan moe der en kind en 'aan het door ziekte van moeder hulpbehoevende gezin te verleenen. Ir. Joseph Th. J. Cuypers, bou- Wer van de St. Bavo Kathedraal, Viert 10 Juni zijn 85sten verjaar dag. Het voetbalelftal van de afd. Haarlem van den K.N.V.B., dat op Hemelvaartsdag te' Leiden in het yeld komt tegen Amsterdam, is als yolgt samengesteld; Doel: N.N. Achter: W. Poe les (R. C.H.) en M. v. Kalmthout (Hoofdd. B.) Midden: P. Schade (Waterloo), H. Tollenaar (R.C.H.) en J. van Meesche (Spaarnd.). Voor: H. Ver- wij ver en (Waterloo), J. v. d. Linde <WB), P. v. Dijk (EDO), C. Post- ma (Halfweg) en B. J. de Bruin (Waterloo). Het programma voor dien dag luidt: Leiden—Noord-Holland (12 V.), HaarlemAmsterdam (2.30 u.). Binnen eenige dagen zal de be grooting 1946 der gemeente Haar lem verschijnen. Zooals overal elders zijn ook hier de onkosten gestegen en de inkomsten gedaald, waardoor een tekort van 5 mil lioen gulden is ontstaan. De be grooting is weinig interessant en het wachten is op een goede financjeele verhouding tusschen Rijk en gemeente. Intusschen xs het voor de inwoners van Heem stede verblijdend, dat daar een sluitende begrooting verkregen is en zelfs een batig saldo geboekt werd V Zondag 26 Mei zal het 12 jaar geleden zijn, dat in de parochie van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Overveen de St. Pau lusgroep werd opgericht. Dit feit zal worden herdacht met een feestweek van 26 Mei2 Juni. Zon dag 26 Mei 9 uur plechtige H. Mis, 3 uur officieele receptie in „Domi" en 8 uur feestavond voor ouders en genoodigden. Verder, op verschil lende dagen, een oud-verkenners avond, een feestavond voor de pa- rochieele jeugd, een buitendag en een fancy-fair in „Domi", welke Zaterdag 1 Juni geopend is van 15.30 tot 22 uur en Zondag van 12 tot 22 uur. In de Woensdag gehouden alge- meene vergadering van aandeel houders der N.V. Hypothecaire Be leggingsbank te Haarlem is het ver slag over het jaar 1945 uitgebracht en zijn die balans en de verlies- en winstrekening goedgekeurd. Tot commissaris werden benoemd de heeren mr. W. H, L. Haitink te Amsterdam en mr Th. P Raedt, te Overveen Vrijdag 24 Mei 8 utir zal de H.O.V. in de Gemeentelijke Con certzaal te Haarlem het derde concert van den Beethoven-cyclus geven. De solist van dezen avond is de pianist Gerard Hengevelö die, met orkestbegeleiding, 't concert opent met het Vijfde Pianoconcert in Es gr. terts. Na de pauze wordt de Zevende Symphonie in A. gr. terts uitge voerd. Zondag 26 Mei zal de tooneel- groep „Comedia" in 'den Stads schouwburg te Haarlem de eerste voorstelling geven van „Onze lieve Evelyn" (A guest in the house) van Hagar Wilde en Dale Eunson, ver taling Jan- Teulings, onder regie van Joan Remmelts. Medespelenden zijn: Ank van der Moer, Anita Haazer, Yvonne Keller, Henriëtte van "Kuyk, Lies de Wlind, Elisabeth Andersen, Joe- kie Broedelet, Emmy van Swoll, Guus Oster, Cruys Voorbergh, Jos Liesting, Dio Huysmans, Jack Dixon, John Koek. moeten vóór 25 Mei worden ingeleverd. Doet U dit bij dan bent U zeker van een vlotte bediening. Friesche Varkenmarkt 6-10 (Spaarne bij viaduct) Tel. 14164 en 13904, Haarlem HAARLEM. Geboren: J. Zwerus— Hartman, d; W. Bronkhorst Leegwater, d; T. Zevenhuizen— Dunnebier, d; M. BonkeStolwijk, d; D. Kuijpers—van Dijk, z; A. VennikSteenkist, z; M. Geer- lings—Vervoort, z; C. van Geffen— Oderkerk, d; H. M. A. BeyNitz, d; B. A. van Room—Hofmans, d; A. Dekker—Zarandona, z. Overleden: P. Verdouw, 38 j., Scheepmakersdijk. Ondertrouwd: J. Vijlbrief en N. de Graaf; D, Huis in 't Veld en W. J. Stam; C. J. Snakenbroek en G. J. Kropff; D. A. Haan en J. Dollé; T. J. Verzeilberg en W. A. Haamans; J. J'. van der Vliet en J. G. Meinders; J. G. van Gennip en R. E. Mettes; H. T. ter Metz en A. M Cop; W. D. P. Sloos en H. de Wilde; J. T. F. van Vessum en C. G. P. Hoes; W. Voogt en H. J. Stet; W. Koeleveld en P. B. Tjeer- tes; P. van Zijl en A. J. van Roon; A. M. I. Koperberg en A. E. Bakker. Getrouwd: H. Stevenhaagên en H. W. Essenberg; M. J. Melchior en L. M. Hesselman; A. van Kam pen en G. P Langeveld; L, G. Stevens en J. M. v. d. Ploeg; J. Wessels en A M. van der Wiel; C. de Vries en C. C v. d Kamp; T. L. H. Bertholee en E. T. Blesgraaf; J. H. Inpijn en H. C. Schouws; H. van Brummelen en D. Elfers; F. van Gulik en C. J. v. d. Putten; J. de Jonge en H. C. Roest; B. J. Aussum en M. R. Keikes; C. Bou- ma en A den Ouden; P. v. d. Berge en W. M. C. Vos; G. J. A. van Raaij en E. M. Burger; W. Schip pers en J. M. van Dokkum; W. J. Schoo en J. H. Houniet; J. P. Hagemans en A. Louwen; J. L. v. d. Hulst en H. M. v. Buggenum; C. N.' G. Terstal en A. Molanus; P. Sperling en H. L. Blom; C. A. Louw en B. van Heijst; H. Bakker en N. Bijvoet; J. V. A. de Jong en P. A. Pauel; A. J. Gouw en E. Nijssen; W. Becker en S. W. Gru- teke; B. Smink en E. R. Hagen. Vrijdag 24 Mei" 8 uur zal het R.K. Tooneelgezelschap „St. Pan- cratius" het tooneelstuk „Tropen- adel" opvoeren in den Stads schouwburg. De opbrengst komt ten goede aan den R.K. Blinden- bond „St. Odilia". De Poolsche kunstenares Irene Getrey zal Vrijdag 31 Mei 8 uur een dansavond geven In den Stads schouwburg. Haar nieuwste pro gramma bevat o.a. „Hofdansen", „Dansen in de stilte", „De dorps gek", „Mazurka" en „Thuiskomst". Zaterdag 25 Mei herdenkt de heer J. P. van Kessel, Jansstraat 39, het feit, dat hij 25 jaar het beroep van afslager op publieke verkoopingen van roerende goede ren uitoefent. In een persconferentie heeft de di rectie van Filmex, die den Rus- sischen filmimport hier te lande verzorgt, eenige mededeelingen gedaan omtrent de activiteit van de Russische filmproductie, die blijk baar niet by de pakken neerzit en in weerwil van de ontzettende ver nielingen der nazi's férme resulta ten heeft bereikt, waarvan wij bin nenkort een en ander te zien zullen krygen. Uit de uiteenzettingen blijkt, dat de Sovjet-Unie streeft naar den bouw van een zeer groot aantal bioscopen. In 1950 zal het aantal bioscopen en publiek installaties niet minder dan vyftigduizend be dragen, waarby nog honderdvijftig duizend privé-installaties .gevoegd kunnen worden. Het aantal filmfa brieken overtreft het dozyn, het ana- tal regisseurs, producers, en camera- men loopt in de honderden, het aan tal films evenzoo. Zoowel de speel film als de documentaire, de kleur film, de stereoscopische film, de kkiderftm hebben de volle aandacht. Dl Sovjet-Unie heeft dus biykbaar het Inzicht nog niet verloren, dat de film een machig wapen kan zijn in dienst van een cultuur, een ideologie, eventueel een 'propaganda. Van de oude regisseurs zullen Eisenstein, Pudówkin, Room, Alexan- drof, de gebroeders Wassiliew e.a. weer met films voor den dag komen. Omtrent Wertow, Dowsjenko; Ekk niet de geringsten onder de Russi sche filmmakers ls niet bekend of zij weer aan het werk zyn ge gaan. Wat de stereoscopische film be treft. schynt men neer ver gevor derd te zijn. De functie van den ge- Veurcfen bril wordt thans vervuld door het projectiescherm, zoodat de toeschouwer de voorstelling zon der eenig hulpmiddel kan waarne men. Maar ook de wetenschappelyke film lieeft zich ontwikkeld. Reeds ln 1935 ie een Russische professor werkzaam geweest om de bewegingen van het menscheiyk hart op de film vast te leggen. Thans, na Ja ren, ls het experiment geslaagd* en wel bij een Russisch officier, die, ln den oorlog gewond, een operatie On derging onder het waakzoam oog van een speciaal geconstrueerde film camera: Aan de komische film en aan de zoogenaamde „musicals" hebben de Russen eveneens groote aandacnt besteed, terwyi men in 1941 is over gegaan tot de vervaardiging van films ln drie kleuren. Het zal wel licht interessant zijn te zien, hoe da Klussen met hun geveol voor de juiste verhoudingen in de filmkunst deze categorieën hebben aangepakt. Het heeft by zoo weinig ruimte ais onze krant biedt, weinig zin een aan tal filmtitels te vermelden, waarvan de beteekenis niet tevoren vastge steld kan worden. Uit het boven staande blijkt in alle geval, datdo Russlschefilm zeer actief is. Voegt men hierbij nog de mededeeling, dat er in Rusland verschillende film scholen zijn, woar Jonge krachten worden opgeleid, dan kan men zich een denkbeeld vormen van de toe komstige macht van het Sovjet- filmmedium. Bij alle overwegingen, die men hieromtrent maken kan, is deze, dat de Russische filmijver ten voorbeeld kan gesteld worden aan Nederland. De conferentie werd o.m. ook bll- gewöond door den heer Van Dyk, namens het departement van O., K en W. en door den heer P. K. Sliou- sarenk, eerste secretaris van de Sov« Jet-ambassade. 31. De geit bezweek voor de verleiding. Het uitzonderlijke dier rekte den hals om er achter te komen wat de koetsier met zyn zweep voor had, maai- het kon er niet bij. Toen zette het af. nam een. prachtigen sprong en veroverde in volle vlucht het klontje. Dadeiyk gingen de paarden er vandoor en na een versehrikkeiyken rit kwamen ze op den top van de Alpen, waar zooveel eeuwige sneeüw lag, dat je er niet meer door heen kori komen. Overal was prikkeldraad en er stonden borden met opschriften als: „Pas oD voor den afgrond," „Breekt uw nekken niet" en „Vriezen we dood dan vriezen we dood," wat kennelijk op de aanwezig heid van beschaafde menschelijke wezens duidde. „Ha!" riep nu de koetsier, di® gewend was zyn oogen goed den kost te geven, „ik zie een herberg!" Hij snelde vooruit en de uitgeputte reizigers volgden hem op een drafje. Zelfs de paarden probeerden nog een poot te verzetten, maar ze zwikten al spoedig op de plaats van vertrek terug. „Ik heb wel trek in een kop chocolademelk," zei de hertog, „ik hoop maar. dat er binnen een goed vuur brandt.',' Ze kwamen bij de herberg, die rustig stond in de eeuwige sneeuw en traden binnen. Een dikke, blozende waard kwam hun tegemoet. „Wat zal het zijn, heeren?" vroeg de waard. „Chocolademelk." zei de hertog. „Jan, vier chocolademelk," zei de waard tot zijn knecht en by vervolgde: „U bent, geloof ik, landslieden, is bet niet?" „Dat zijn we," antwoordde de baron. „Ik kom uit de Haarlemmer meer," zei de waard, „opschieten. Jan, vier chocolademelk." „De kunst gaat door het vrije land" en met haar het Radio-Philharmo- nisch orkest, yat Woensdagavond in het Amsterdamsche Concertgebouw concerteerde onder leiding van Al- bert van Raalte. Het programma vermeldde een werk van Jos Wouters, van wien wij tot op heden niet an ders wisten dan dat hij muzikaal adviseur van de Stichting Radio- Nederland is. De componist Jos Wou ters heeft, blijkens <je uitvoering van zijn Symphonietta, bij het realisee- rén van zijn muzikale gedachten nog met vele problemen te kampen; al kan men daarbij direct constateeren, dat die gedachten de moeite van het 'realiseeren waard zijn. Hij streeft kennelijk naar beknoptheid, maar de verscheidenheid en onberekenbaar heid van zijn muzikale invallen staan hem bij dat streven danig in den weg. Er is nóg véél duisters en gewrongens in dit werk, het bezit niet de helder heid, die een geordende geest er aan had kunnen geven. Maar het heeft ook de aantrekkelijkheid en oor- spronkelykheid van het- avontuur. Van Raalte en zijn orkest gaven een enthousiaste vertolking van het stuk, evenals trouwens van Brahms' eerste Symphonie en van Ravel's Bolero. Wim Noske speelde opvallend fraai van toon het concertstuk voor viool en orkest van Henriette Bos nians, dat op het allerlaatste mo ment in de plaats kwam van de hymne van Diepenbrock. H. Hn. I Naar aanleiding van de vele aan- en navragen over hoogtevluchten ter genezing van kinkhoest, deelt het hoofd van den geneeskundigen dienst der K.L.M., dr. K. M. Slotboom, ons mede, dat de K.L.M. reeds voor den oorlog op kleine schaal proeven heeft genomen met kinkhoestpatiënten teneinde na te gaan of er genezing, respectievelijk verbetering Intrad na het houden van een hoogtevlucht De resultaten waren echter poover. Te zeifder tijd werden in Berlijn door dr. H. G. Clamann en dr. H. Becker-Freyseng op grootere schaal proeven genomen met kinkhoest patiënten, eensdeels in een vliegtuig, anderdeels in een onderdrukkamer, waarbij de luchtdruk op een hoogte van drie- tot vierduizend meter was gebracht. Van de 156 kinderen, die op een vlucht werden meegenomen, zag men slechts bij 5% verbetering optreden. Ongeveer dezelfde resul taten boekte men in de onderdruk kamer. Recentere onderzoekingen in 1945 door dr. R. F. Landolt uit de kliniek van prof. G. Fanconi te Zurich lever den ongeveer dezelfde resultaten op. Met 24 kinderen met typisch onge- complideerden kinkhoest werd een hoogtevlucht gemaakt. Slechts by één kind tray een duidelijke verbe tering na de vlucht op, hij een ander kind kon, na een aanvankelijke ver ergering direct na de vlucht, een goede invloed worden bespeurd. Aan de hand van 43 contrölekinderen bleek, dat in doorsnee geen verkor ting van het verloop d°or de hoogte vlucht te bereiken was. De conclusie van dit onderzoek luidt dan ook, dat een hoogtevlucht als behandeling bil kinkhoest op grond hiervan moet worden afgewe zen. Vanzelfsprekend zal de K.L.M., gezien deze onderzoekingen, niet overgaan tot het houden van kink hoestvluchten. Vandaag herdenkt de heer H. Harren, ambachtsman bij de N. Z. H., Kruistochtstraat 62, den dag, dat hij 25 jaar geleden in dienst van deze maatschappij trad. In de parochie van ét. Agatha te Beverwijk zal Dinsdag 28 Mei een afdeeling van de Jonge Vrouwen Gemeenschap worden opgericht, een vereeniging, die parallel werkt met de Kath. Jongemannen-bewe ging in de parochie e;i bedoeld is voor het buitenkerkelijke terrein. Dezer dagen herdacht het echt paar H. Mink en J. Mink-van Eg- mond, Ambachtsstraat 24 te Hille- gom, zijn 55-jarig huwelijksfeest. De R. K. Harmonie „Crescendo" heeft het jubileerende echtpaar 'n serenade gebracht. (bedzeil) L/evert tydig den a.s. toiletzeepbon in FIRMA W. H. ENDENBURG Assistent-apotheker - Haarlem Rijksstraatweg 6 Telefoon 16658 Den gerepatrieerden uit Ned.- Indië, die aan boord der repatii- eeringsschepen Japansch geld, Javo- sche Bank-papier of Ned.-Indische mu'htbil jetten hebben Ingeleverd, wordt medegedeeld, dat thans een regeling voor inwisseling is getrof fen. Belanghebbenden kunnen zich terzake tot een deviezenbank wen den onder overlegging van het aan boord afgegeven regu. Wie aan boord geen regu heeft ontvangen, dient zich te wenden tot den dienst der repatrieering, afd. financiën, Was- senaarscheweg 24 te 's-Gravenhage. Een tweede inschrijving is open gesteld op de 3 pet. Grootboekschuld 1946. UJp deze leening kan worden ingeschreven van 4—14 Juni met ge blokkeerd tegoed tegen pari. Even eens kan worden ingeschreven met schatkistbiljetten. De storting zal op 1 Juni dienen te geschieden. Amsterdam 22 Mei 1946 Ter beurze werd heden bekend ge maakt, dat Vrijdag a.s. de handel zal worden opengesteld ln de bin- nenlandsche aandeelen van Suiker en Tabaksondernemingen, alsmede van Electriciteits-, Gas-, Telephoon-, Telegraaf- en Waterleiding Mijen en. van Handelsondernemingen. De stemming vandaag viel weer niet mee. Philips Gloeilampen wer den begin beurs voor 280 aangebo den, Kon. Olie liep van 356 terug tot 340 345, Unllfver en Akxi toon den aanvankelijk nog weinig veran dering. Tegen het slot boden Scheepvaart- aandeelen eenlgen weerstand. Bank- aandeelen sloten luk Van Industriee- len waren Aku en Unilever op resp. 130 V2 en 245 eveneens zwak. r HILVERSUM I, 301 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr.- overz. 8-50 Huisvrouw. 9.00 Gram. 10.00 Morgenwijd. 10.20 Regen boog 10.45. Vrouw. 11.00 Gram. 11.15 Pianorecital. 11.45 Famllie- ber. Indië. 12.00 Willy Busch, viool. 12.30 Sport. 12.35 „Hiber- nia". 13.00 Nieuws. 13.15 orkest Malando 14.00 Kookkunst. 14.20 Voordracht. 15.20 Hoorspel. 16.00 Gram. 16.30 School ls uit! 17.00 Eddy Walls. 17.30 Ned. helpt In dië. 17 35 Orgelspel 18.00 Nieuws, 18.15 Kilima Hawaiians. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 „Denk om de bocht!" 19.15 Departem. 19.30 Lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 K.N. M.I. 20.08 Roos Boelsma, alt. 20.30 Lezing. 21.00 Op de brug. 21.15 Gram. 21.30 Gram. 22.00 Buitenl. overz. 22.15 Dolf van der Linden. 22.40 Avondw. 23.00 Nieuws. 23.15 Sweetness and Rhythm. 23.35 Gram, HILVERSUM H, 415 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 7.45 Woord voor den dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr.-oveiz. 8.20 Gram. 9-30 Waterst. 10.30 Morgend. 11-00 Gram. 11.15 Zang. 12.00 Gram. 12.15 Ensemble Cin derella. 13.00 Nieuws. 13.15 Progr.-overz. 13.20 Stlchtsch Sa- lonork. 14.00 Viool-recital. 14.20 Schrijvers. 14.40 Koor. 15.00 Gram. 15.30 Fluitduetten. 16.00 Decla matie 16.30 Utr. Strijkkw. 17.30 Koor.17.45 Rijk over zee. 18.00 Gram. 18.20 The Travellers. 19.00 Nieuws. 19.15 Progr.-overz. 19.20 Gram. 19.40 Lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 Marinierskapel. 21.00 Op de brug. 21.15 Gram. 21.30 'Orgel. 22.00 Nieuws. 22.15 Na het nieuws. 22.30 Apollo. 23.10 Gram. 23.50 Schriftl, Directeur: J. J. W. Boerrigter. Waarn. Hoofdredacteur: W. Severin.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2