ECHTVERBINTENISSEN Gillette is er ween DWS-Haarlem in Ol.-Stadion met Duitsche vrouwen NIEUWE BONNEN COMMENSAALS Waarom twee maten? Leger van generaal Anders ontbonden Velen hebben spijt van dezen stap Neo-fascisten in Italië Nieuw vcedselpian De stakingen in Ver. Staten Noorsch bananenschip wordt gelost Zwemwedstrijd Nederland- Denemarken-Zweden Stormvogels naar V.U.C. Kaas van het Kaaspaleis DONDERDAG 23 MEI 1946 PAGINA 3 Buitenlanisch overzicht Zullèn de spoorwegen blijven werken? Vette paJinjf. In de rookerijen te Volendam heerscht groote be drijvigheid Scheveningsche visschers gaan varen Oud bankpapier In theorie is het mogelijk, dat er Zondag twee nieuwe kampioenen in de eerste klas bekend worden, maar in de praktijk zal het wel bij één beslissing blijven en wel in af- deeling VI, waar Limfourgia de beste kansen heeft. Boterbonnen langer geldig ZIJLSTRAAT 84 Onbillijkheden bij na- inlevering bankpapier Vrouwen die Pijri lijden Niet minder dan 83000 Poolsehe soldaten dienden in Frankrijk in 1940. Van hen bereikten er 27.000 Engeland. Ongeveer 70.000 gingen in 1942 uit Rusland naay het Nabije Oosten. 12.000 sta ken tijdens de bezetting naar geal lieerde gebieden over, schreef on langs de Times. De „slag om Enge land", Tobroek, Cassino, Normandië, Arnhem, de Poolsehe soldaten hadden er een machtig aandeel in, en dat zij de lichtste taken op te knappen kregen wordt wel tegenge sproken door de verslagen over hun krijgsdaden in ons land (Westbra bant, Zeeland),.waarby zij vaak tot hun middel in het water stonden enz. Thans zyn er nog ruim 120.000 Poolsehe strijders in leven buiten 't eigen land, verdeeld over Duitsch- land, Italië en Engeland. Dé Poolsehe regeering' heeft meer malen den terugkeer van deze troe pen geëischt. Eerst zouden zij als legerafdeelingen mogen terugkeeren; vervolgens werd bepaald, dat ieder afzonderlijk zou moeten komen; ten laatste beschouwde de regeering hen als vreemdelingen. Gestraft zou echter niemand worden, tenzij hij schuldig bevonden werd aan hoog verraad of samenwerking met de Duitschers. Op de soldaten maakte dit geen erg plezierigen indruk, temeer daar zij van een zoo onder Russischen in vloed staand land (een „politie staat", zei Bevin) toch al geen aan gename verwachtingen koesterden. De verklaringen van het kabinet- thuis werden aan het leger overge bracht door het B'ritsche Opperbe vel, en de Engelsche regeering heeft bij herhaling den soldaten gelegen heid geboden te repatrieeren. Gele genheid waarvan maar weinigen «ge bruik gemaakt hebben. In het alge meen bedraagt hun aantal slechts bijna vijf procent, en tezamen met hen 'die al eerder teruggingen £0 procent, waaronder tal van lieden die hun familie of vaderland n:et langer alleen wilden laten, maar geen sympathie voor het roode regime hebben. Intusschen zit Engeland met de verantwoordelijkheid. De Russen heb ben er al meermalen op aangedron gen, dat het „leger van generaal An ders" uit Italië zou worden terugge trokken. Maar waarheen? De B'rit sche regeering heeft bij de Dominions geïnformeerd hoeveel,, deze zouden kunnen opnemen, want haar eigen capaciteit is gering. Met opluchting gaven de Engelsche kranten eenigen tijd geleden het bericht, dat men in Frankrijk wel Polen kon gebruiken. Een werkelijke oplossing kon blijk baar to'ch ook dit niet brengen. En het geval aan de Vereenigde Volke ren voorleggen? Vermoedelijk is het voor Engeland minder aanlokkelijk, weer voor conflicten met Ruslana en Polen stof te leveren, dan zelf maar de moeilijkheden te overwinnen. Tcch, gedemobiliseerd moeten de Polen ooit worden. Er is daarom be sloten, dat generaal folders spoedig met zijn mannen naar Engeland zaï worden getransporteerd. Dit zal 4 a B maanden duren; er is weinig scheepsruimte voor dit doel vrij te maken; en bijzonder groote haast te maken komt den Britten onnoo- dig voor, zoolang zij van 't fel anti- Russische element, dat de Polen in Italië vormen, niet alleen last maar ook nog voordeel genoeg ondervin den. Éénmaal aan Britschen wal, worden dan officieren en manschap pen gedemobiliseerd. En wat dan? Sommigen van hen zullen in direct dienstverband het Engelsche leger kunnen versterken, als Britsche on derdanen dus, niet langer Poolsch. De Poolsehe regeering (die nog al tijd „voorloopig" is) heeft echter een andere regeling voorgesteld. Haar afgevaardigden moeten aan alle Pool sehe soldaten in den vreemde formu lieren met vragen uitreiken; wie bin nen 7 dagen zijn formulier invult zal daardoor te kennen geven, dat hij wel naar het vaderland wil terug gaan; wie het niet doet, aal het Pdolsche staatsburgerschap automa tisch verliezen. Wat voor Indruk dit op het leger gemaakt heeft is nog niet bekend. Een officieel Engelsen commentaar is evenmin gegeven, of schoon, de woorden van Bevin; „Wij hebben een eereschuld aan hen en moeten deze aflossen voor de offers die zij hebben gebracht", er wel op wijzen, dat hij zijn sympathie voor de vrijwillige ballingen onverminderd heeft behouden. Hoe de duizenden Polen in 6taat te stellen verder te leven is nog eeri pijnigende vraag. Moeten zij genatu raliseerd worden, moeten zij scho ling of herscholing ondergaan, moe ten zij in kampen worden onderge bracht? Vragen te over rond deze oorlogshelden, die commensaals ge- w?rden zijn en voor wie men „eigen lijk kost noch kamers heeft. In het Engelsche Lagerhuis heeft Bevin Woensdag verklaard, dat de onder Engelsch bevel staande Pool sehe troepen, die vrijwillig naar Po len willen terugkeeren, gerepatrieerd zullen worden. Deze personen on geveer 5 procent van het uit 120.000 man bestaande leger van gen. Anders zullen terugkeeren als „soldaten" en de Poolsehe regeering zal moeten beslissen of zij bij de strijdkrachten worden gevoegd, dan wel gedemobi liseerd zullen worden. Diegenen, die niet naar Polen willen terugkeeren, zullen zoo spoedig mogelijk gede mobiliseerd worden. Het is het plan der regeering, aldus Bevin, een re geling te treffen, zoodat zij in de burgermaatschappij kunnen worden opgenomen, -hetzij in Engeland, het zij in de overzeesche gebiedsdeelen.. De Poolsehe troepen zullen niet gebruikt worden voor de bezetting van Duitschland, zooals Churchill had voorgesteld. Van .9 Mei tot 3 Juni zal een aan tal leerlingen van Belgische scholen een bezoek brengen aan ons land. (Van onzen Haagschen redacteur) Het moge dan al waar zijn, dat de liefde geen gren zen kent, dat zU In den oorlogstijd in duizenden gevallen geen verschil wenschte te maken tusschen vijanden en bondgenooten, zij heeft het feit niet weg kunnen kussen, dat er grenzen bestaan, nocli dat de regeering een duidelijk onder scheid maakt tussehen de onder danen van het eigen land en die van vijandelijke nationaliteit. En dat heeft zijn consequenties. Weliswaar wordt de wettigheid van huwelijken met Duitsche vrouwen, ook wanneer zij na October 1944 zijn gesloten, niet meer ontkend, doch de regeering heeft gemeend, dat in het belang van de veiligheid van den staat de toestrooming naar ons land van vrouwen van vijandelijken oor sprong blijvend aan controle moet worden onderworpen. Zij heeft daar om het wapen, dat zij in handen heeft tegen den toevloed van onge- wenschte elementen, het niet- verleenen van de Nederlandsche na tionaliteit aan deze vrouwen, vóoralsnog niet ter zijde gelegd. Vrouwen, die vijandelijk onderdaan zijn en die na Mei 1940 met een Nederlander in het huwelijk zijn ge treden, worden, ingevolge het Ko ninklijk Besluit van 17 November 1945, niet als Nederlandschen be schouwd. Of zij voor toelating hier te lande in aanmerking komen wordt geval voor geval onderzocht Naar aanleiding van de arresta tie der leden van den „uitvoerenden raad" van de geheime „fascistisch- democratische partij" in Italië wordt nog nader gemeld, dat onder leiding van dezen „raad" een complot tot het gewapenderhand bezetten van de plaatselijke bureaux der llnksche partijen en van dei plaatselijke kwar tieren der carabinieri was opgezet. Een der leden van den „raad" was de 46-jarige industrieel Luigi Ste- vani, een voormalig lid van Musso lini's „zwarte garde". De „raad" bestond uit een tiental personen, van wie elk het toezicht had op een aantal „cellen". Alleen reeds in Mi laan waren 33 van die cellen. Door de party werd een illegaal blad uitgegeven onder den naam; „Fascistische Strijd". De politie vond bij haar overval op het hoofd kwartier van de partij vele leden lijsten en propagandamateriaal, ais- mede een partij valsche bankbiljet ten van duizend lire. Er was nog genoeg van watermerk voorzien pa pier voorhanden voor het drukken van een partij bankbiljetten tot een gezamenlijke „waarde" van tweehon derd millioen lire. Dit valsche geld diende ter financiering van de be weging. Speelkaarten, voorzien van symbolen, dienden tot bewijs van lidmaatschap. De V.S., Canada en Engeland hebben op de voedselconferentie te Washington voorgesteld een organi satie in het leven te roepen ter vervanging van den gecombineer- den voedselraad. De nieuwe organi satie zal de voornaamste landen, die voedsel leveren en importeeren, moeten omvatten. Men hoopt hier door het lichaam met een zekere au toriteit te bekleeden, die ontbrak aan den gecombineerden voedselraad. Tengevolge van de overname door de regeering werd Woensdag de Amerlkaansche vlag geheschen op de 4.600 kolenmijnen. President Truman heeft den mi nister van Binnenlandsche Zaken, J. A. Krug, den 38-Jarigen vroegeren luitenant by de marine, benoemd, tot administrateur der mynen. Vice- admiraal Ben Moreell, die verleden jaar het beheer voerde over de olie raffinaderijen, nadat deze ook waren overgenomen, werd hem als hulp door dfn president toegewezen. De luitenant en de admiraal, tus schen wie de rollen nu verwisseld waren, maakten aanstonds een begin met hun belangryke taak. Zy deelden op een persconferentie mede, dat zij eerst „in beginsel" een contract samen zouden trachten te stellen. Het Witte Huis deelde Woensdag avond mede, dat de spoorwegarbei ders en 18 andere bonden buiten die der machinisten een voorstel van president Truman hebben aanvaard. Charles Ross, de perssecretaris van den president, deelde mede dat Whitney en Johnston, de leiders der vakvereenigingen, den president Don derdagmiddag, vier uren voordat de staking zal beginnen, zullen ant woorden. Alavnley Johnston, de voorzitter van den hond van machinisten, deelde na een conferentie op het Witte Huis, welke Woensdagavond heeft plaats gehad, mede, dat pre sident Truman den vakvereenigin gen een voorstel had gedaan om de staking te voorkomen. „We gaan er pver beraadslagen", voegde hy er aan toe. Een Chineesche jnonnik, pater Pierre Celetine Lou Tseng Teiang, is benoemd tot abt van de St. Pieters abdij te Gent. De nieuwe abt is een vroegere Chineesche minister-presi dent, die n» den dood van zijn vrouw in het klooster ging. door een commissie in Den Haag, in gesteld ter advies van den minister van Justitie, welke sedert kort aan den arbeid is gegaan. Een moeizame arbeid. De secretaris, mr. Fontyn, schatte het aantal In bezet Nederland met Duitsche vrouwen gesloten huwelij ken en het aantal bewjjzen van hu welijksbevoegdheid, dat ln die jaren is afgegeven ten behoeve van huwe- ïyken in Duitschland tusschen Ne derlanders en Duitsche vrouwen, op 10.000 tot 1 Januari 1945. En ook na dien datum Is getrouwd ln Duitsch land. Daarnaast moeten dan nog eenige duizenden huwelijken worden bezien in door Duitschland bezet gebied ge sloten met vrouwen van vreemde na tionaliteit, in hoofdzaak Russische en Poolsehe, een omvangryk werk al zou men alleen maar de rechtsgeldigheid van de trouwacten moeten onderzoe ken. Een groot deel van de in Duitschland gesloten huwelijken en vooral die, welke na de be- vryding werden aangegaan, kun nen nauweiyks bonafide worden genoemd. Bewuste of onbewuste bigamie komt bij deze echtver bintenissen, welke soms in een vloek en een zucht voor de een of andere geallieerde autoriteit gesloten zijn, vrij veel voor. Ook het aantal schijnhuwelijken, welke slechts dienden om een kans te hebben Duitschland te kunnen verlaten, is groot. En dat de liefde in een niet gering aantal gevallen slechts weinig diep zat, moge blijken uit de vele sehei- dingsaanvragen, welke worden inge diend door Nederlandsche jongeman nen, die, eenmaal thuis, eigenlijk spijt hebben van den gewichtigen stap, dien zij gedaan hebben. Daar tegenover staan de anderen, voor wie deze gedwongen gezinsscheiding een marteling is. Er zyn er onder hen, die dagelijks brieven en telegrammen zenden haar het secretariaat der commissie. Voor degenen, wier vrou wen ook op den duur niet in aan merking komen voor toelating, kan via de bezettingsautoriteiten verlof worden gevraagd tot vestiging in Duitschland. Naar schatting zijn ongeveer 7.000 na Mei 1940 met Nederlanders ge trouwde vrouwen legaal of illegaal hier te lande woonachtig. Tot 15 Juni kunnen zy bij het hoofd van de plaatselyke politie schriftelijke verzoeken indienen tot verkrijging van een vergunning voor langer ver blijf hier te lande. Na (aren van schcerellende komt Gillette ons bevrijden 1 Gillette Standard lOct. p.mesje. Thans staat vast, dat het Noor- sche motorschip „Duala", dat van Puerto Barrios is vertrokken met een lading bananen aan boord, on danks het conflict in de haven, naar Botterdam zal komen. Het schip wordt morgen, Vrijdag, verwacht. De bananen zijn deels voor Neder land, deels voor Zwitserland be stemd. De visschers van de Scheveningsche haringvloot hebben besloten de uit spraak van den Rijksbemiddelaar in zake het conflict, dat gerezen was tusschen Scheveningsche reeders en visschers, te aanvaarden en vandaag te monsteren. Vanavond zullen de schepen, ruim drie weken later dan de bedoeling was, ter haringvangst uitvaren. De Ned. Bank heeft een begin ge maakt met de afdoening van aanvra gen tot na-inlevering van oude bank en muntbiljetten en zilverbons. Alleen die aanvragen komen voor toewij zing in aanmerking, waarin overmacht bewezen is. De Ned. Bank zal de aanvragen nauwgezet beoordeelen. Correspondentie over afwyzing wordt niet gevoerd. De Europeesche zwemkampioen- schappen zullen tengevolge van reis- moeilijkheden e.a. niet doorgaan. In plaats daarvan wordt een drielanden- wedstrijd NederlandDenemarken Zweden georganiseerd op 6 en 7 Juli ln het Amstelparkhad te Amsterdam. Iedere ploeg zal uit ongeveer twin tig deelnemers bestaan. Dan zullen ook de waterpoloploegen heeren van deze landen tegen elkaar uitkomen. Voorts is voor 29 en 30 Juni een officieele landenwedstrljd tegen Frankryk vastgesteld. Bep v. Schaick en Kees Hoving zullen met een ploeg van De Meeu wen (Amsterdam) op 16 Juni deel nemen aan internationale zwemwed strijden te Parys. In afd. I zou ook AJax de kam- pioensvlag kunnen hyschen, wan neer Volewijckers zijn laatsten wed strijd thuis tegen Hermes verloor. Nu is Hermes altyd een ge- vaariyk tegenstander, maar we meenen toch wel, dat de groen-wlt- ten op het Mosveld baas kunnen blijven. In dat geval is de stryd nog niet beslist, ook al wint AJax Zon dag bij 't Gooi, waar het overigens op moet passen, omdat de Hilver summers nog lang niet veilig zijn. Winnen de beide Amsterdamsche leiders wéér en dat ligt o.l. wel voor de hand dan moeten de rood- witten uit hun beide laatste uit wedstrijden tegen ADO en VSV! nog twee punten halen. EDO, dat zoo nu en dan voor goede resultaten zorgt, kan er wel veen puntje uit slaan in den thui^wedstryd tegen ADO. RFC staat met geringe kansen bij Emma. In afd II weer een zeer moeilijke opgave voor Haarlem, dat Zaterdag avond ln het Olympisch Stadion te gen DWS speelt. De blauw-zwarten met hun hechte achterhoede, die ook nog naar Haarlem komen, zyn het laatste struikelblok voor de rood- broeken op weg naar het kampioen schap. De mannen van Smit zullen er dan ook goed san doen de ma chine nog eens teoliën, want ze moet waarlijk gesmeerd loopen, om tegen caldenhove c.s. succes te kun nen boeken. Biauw-Wit wint natuur- ïyk bij Neptunus, dat het dan ook nog in het stadion ontmoet. Haarlem speelt behalve tweemaal tegen DWS ook nog thuis tegen Sparta en uit te gen Stormvogels. Dit Stormvogels krygt nu overigens een moeiiyken wedstryd bij zijn lotgenoot VUC. Sla gen de IJmuidenaren erin te win nen, dan hebben zij een beste kans om niet tot het spelen van degrada tie-wedstrijden te worden gedwongen. Ook een gelijk spel zou een bevre digend resultaat zijn. Maar een ne derlaag mag het beslist niet worden, omdat dan het gevaar weer in alle dreiging terugkomt. In het oosten wint NEC thuis wel van Enschede, maar zijn AGOVV en Go Ahead heusch niet by voorbaat overwinnaars, in hun respectievelijke wedstryden tegen Ensched. Boys en Be Quick. In IV is LongaNAc de groote strijd NAC zou in deze afdeellng de gemakkelijkste kansen hebben, wan neer deze wedstrijd niet op het pro gramma stond. Ze zal den Breda- naren echter veel hoofdbrekens kos ten en het staat nog te bezien of zelfs het feit, dat achter de zege een kampioenschap lokt, hen over de moeilijkheden kan heenhelpen. Overigens is ook' BW er nog. De Bosschenaren winnen thuis van Wil lem II en blijven dus met den win naar van LongaNAC aan den kop. De laatste plaats wordt definitief bezet door RBC, wanneer deze ploeg zelf ln Eindhoven verliest en RKTVV Vlissingen onbeslist eindigt. In VI is Limburgia kampioen, wan neer het thuis van Juliana wint. Dit is echter nog een probleem, want ook de bezoekers hebben nog een kans je, dat wil zeggen, wanneer MVY thuis tegen Maurits geiyk speelt of verliest. In dat geval kan zelfs Bra- bantia nog gelijk met de leiders ein digen. Maar zoover zal het wel niet komen. BONKAARTEN KA, KB, KC 60«t 286 t.m. 290 alg. 800 gr. brood 291 alg. 400 gr. brood ?92 alg. 200 gr. kaas 293 alg. 100 gr. bloem B58 res. 1600 gr. brood C 58 res. 800 gr. brood B 59 res. 2 kg. aardappels» B60 res. 100 gr. kaas BONKAARTEN KF 606: 371 BMV 125 gr. boter 372 BMV 250 gr. margarine 374 suiker 400 gr. suiker BONKAARTEN LA, LB, LC 6Ü«: 239, 240, 241 en 242 vleeseh 100 gr, vleesch 235 aardappelen 2 kg aardappelen A 46 melk 2 L. melk B46, C 46 melk 3% L. melk BONKAARTEN KD, KE 606: 786, 787 alg. 800 ga', brood 788 alg. 100 gr. kaas 789 alg. 100 gr. bloem D 58 res. 800 gr. brood E 58 res. 500 gr. rijst, kindermeel of kinderbiscuits BONKAARTEN KG 606: 871 BMV 125 gr. boter 872 BMV 125 gr. margarine 874 suiker 400 gr. suiker BONKAARTEN LD, LE 606: 739, 740 vleesch 100 gr. vleesch 735 aardappelen 1 kg aardappelen D 46, E 46 melk 6 L. melk TABAKSKAARTEN ENZ. T 29 2 rants, tabaksartikelen V 29 100 gr. chocolade of suiker- werken X 29 2 rants, tabaksartikelen De bonnen voor melk en aardappe len zijn geldig tot en met Zaterdag 1 Juni a s. Voor de week van 2 t.m. 8 Juni zullen nog bonnen worden aan gewezen voor melk, aardappelen, boter, jam, thee, tabak, versnaperingen en zachte zeep. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds Vrijdag 24 Mei a.s. wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aard appelen, waarop eerst met ingang van Maandag 27 Mei mag worden afgeleverd. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de geldigheidsduur van de boterbonnen 867 BMV en 369 BMV is verlengd tot en met 8 Juni a.s. Oorspronkelijk deelde de minister- van Financiën mede, dat de niet ingeleverde bankbiljetten een batig saldo van f 1190 mill, hadden opgele verd. Dit was het resultaat, het tast bare belang van de geldsaneering. HeJ laas werd dit voordeel langzamerhand' vrywel geheel te niet gedaan, omdat dé mogelykheld tot na-inlevering werd opengesteld, zoodat dan ook op den' bewusten datum van 15 Mei volgens den weekstaat van de Nederlandsche Bank van 13 Mei van de oude uit gaven nog slechts 278.882.2T75 te boek stonden. In dien tusschentyd werd van de mogelijkheid tot na- inlevering voornamelijk door leden van geallieerde legers in zeer ruimq mate gebruik gemaakt. Bij onze groote banken kon worden geconsta-' teerd, dat de inlevering ln vele ge-, vallen niet bona-flde was en opj aandringen van onze zwarte-hande? laren geschiedde, doch zij stonden geheel machteloos omdat de 'Neder, landsche Bank deze practyk ntefl heeft bestreden, ofschoon zy er van op de hoogte was. De volkomen, willekeurige bepaling, waarbij de mi nister van Financiën de Nederland sche Bank heeft opgedragen alsnog aan bona-flde houders toebehoorendo biljetten niet te honoreeren en de wyze, waarop dei Nederlandsche Ban* deze bepaling ten koste van kleine bezitters op eigen gezag meent te kunnen uitvoeren, missen, even als zoovele andere beschikkingen en besluiten, eiken rechtsgrond.' Bovendien treft de bepaling 1» een tydperk, waarin Wordt voorJ gegeven, dat voor den kleinen man wordt gestreden, Juist deze catego rie van bezitters. Met welk recht kap men dictatoriaal beslissen, dat verj geetachtigheid, slordigheid, onacht zaamheid en dergeiyke redenen niet als verontschuldiging worden aange- nomen en al of niet aanvragen aan vaarden of afwijzen? Nadat Juis®] de Overheid en de nog niet ge-; nationaliseerde centrale Bank de na-, inlevering van het overgroote ge- deelte der niet Ingeleverde biljetten] door vergaande onachtzaamheid ten: bate van ongewenschte elementen' stilzwygend heeft toegelaten. J worden oud vóór hun tijd. Tegen rheumatische pijnen kunt ge U wa penen. Met de dagelijksche dosis Kruschen. Da's bewezen over dq heele wereld. Kruechen's aansporen, de werking op lever, nieren en inge wanden brengt deze organen tot krachtiger actie en de pijnverwek- lcende zuren verdwijnen vanzelf langs natuurlijken weg. Bij apoth. en drog. Fabr. Griffiths Hughes Ltd., Man chester (Engeland).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3