Groote spoorwegstaking in Ver. Staten Tooneelen van de stations in verwarring op groote steden Regiem-Franco voor Ver. Naties a Het weer. Zeeliedenstaking nog niet ten einde Verwarde verklaring van Giral Kabinetsfo rmatie Tot hoofd en hart 69st« JAARGANG No: 23552 VRIJDAG 24 MEI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weelc TWEE WEKEN VOEDSEL IN NEW YORK Overige fractieleiders bij de Koningin VIER WIJZIGINGEN IN BELGISCH ELFTAL „Tot het bittere einde" De herstelwerkzaamheden aan de groote sluizen te IJmuiden. Op „Dolle Dinsdag" werd door de Duitschers de put waarin de sluisdeuren draaien door diepte bommen gedeeltelijk verwoest. Door duikers werd in deze 20 M. diepe put een onderzoek inge steld en het bleek dat de rails icaarop de sluisdeuren loopen beschadigd waren. Nu heeft men de put drooggemalen en zijn arbeiders bezig met het herstellen van de rails Een luitenant van de Ameri- kaansche veldartillerie wijst in het proces tegen de oorlogsmis dadigers te Dachau den SS-er aan, die hij herkent als den man, die de eerste schoten loste bij de massatmoord op Ameri- kaansche krijgsgevangenen bij Malmedy in België Politieke delinquenten in „Van ouds het Raadhuis" Commissie geestelijke volksgezondheid De harten der menschen zijn bijna altijd goedmaar vaak I zijn ze traag in het uiten van die goedheid. J NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Donderdagavond om 21 uur Is de spoorwegstaking in de Ver. Staten bij 337 spoorwegmaat schappijen begonnen. Intusschen confereerde presi dent Truman op het Witte Huis niet de spoorwegdirecties en vak- vereenigiugs-afgevaardigden in een imglng oiu het conflict als nog te regelen. Er was niets bekend omtrent een beslissing van het Witte Huis, nu 250.000 spoorwegmenschen het werk hebben neergelegd. Uren voordat de staking begon, hadden de spoorwegmaatschappijen de doorgaande treinen al laten uit vallen, waardoor duizenden passa giers niet verder konden. In New York vochten de rei zigers om een plaatsje in de laat ste treinen en klommen door de raampjes naar binnen. In het Grand Central Station In New York renden 6.000 men- schen naar de treinen en er heerschte volkomen verwarring, toen de menschen, die in de trei nen wilden, in botsing kwamen met hen, die eruit wilden. Alle Long Island-treinen, waar mee dagelijks 250.000 arbeiders naar en van hun werk vervoerd worden, vielen uit voordat de staking begon en tienduizenden arbeiders moesten daardoor tn New York overnachten. De regeering heeft onmiddellijk alle vervoer, dat niet per spoor gaat, in handen genomen, om de nood zakelijkste levensmiddelen en de /nail te kunnen vervoeren. Alle vrachtauto's, luchtlijnen, het watertransport en alle spoorwegen, die nog ln bedrijf zijn, moeten op last van de regeering hun materieel samenvoegen en hun dienstregeling coördineeren om het maximum aan tal passagiers en het maximum ge- Wicht aan vrachtgoederen te kunnen verwerken. Het geschil van de 1.4 millioen spoorwegarbeiders begon verleden Jaar juni, toen 20 vakvereenigingen eischen tot loonsverhoogingen stel den, die tot 2 Va dollar per dag liepen. Achttien vakvereenigingen gingen er mede accoord, het geschil aan arbitrage te onderwerpen, maar de bonden van de machinisten en de spoorwegbeambten met 250.000 leden proclameerden tegen 18 Mei een sta king. De stakingsorder werd op het laat ste oogenblik herroepen met een be stand van vijf dagen, maarxle spoor wegen in het Oosten werden er reeds ln verwikkeld, voordat ue officieele kennisgeving, dat de staking tijdelijk was afgelast, de mannen bereikte. Eugene Schultz, de marktcommis- saris, zei, dat in New York, dat groo- tendeels afhankelijk le van de spoor wegen voor den aanvoer van voedsel, voorraden aanwezig zijn, die groot genoeg waren voor veertien dagen. zelfs indien er op geen enkele wijze aanvoer was. In alle spoorwegstations in de groote steden speelden zich tooneelen van verwarring af, doordat duizen den, die zich haastten de laatste treinen te pakken, terug moesten door de vroegtijdige stopzetting van den dienst. In alle grootere steden in het Oos ten riepen de spoorwegarbeiders ge lijktijdig „de staking is er" en Hepen van hun treinen weg. De mecjedeelingen via de luidspre kers op 't Grand, Central Station te New York konden nauwelijks boven het lawaai van de schreeuwende el kaar voortduwende menigte van dui zenden passagiers worden gehoord. Drie Britsche oorlogsbruidjes zaten echter kalm op haar kof fers in het met touwen afgesloten gedeelte van het station; zij wa ren de eenigen wlen het werd toegestaan het perron te betre den. Het Roode -Kruis zorgde voor hen en voor vijftien andere gestrande oorlogsbruldjes. H. M. de Koningin heeft heden, in verband met de kabinetsvor ming, de heeren H. W. Tilanus, voorzitter der C. H. fractie, dr. S. E. B. Bierema, voorzitter der frac tie van de Partij van de Vrijheid en ds. P. Zandt, voorzlter der Staatk. Geref. fractie van de Twee de Kamer ter bespreking ontvangen. Het Belgische voetbalelftal, dat op Hemelvaartsdag te Antwerpen tegen Nederland uitkomt, is als volgt sa mengesteld Doel; Meert (Anderlecht). Achter: Paverick (Antwerp), Pannaye (Tll- leur). Midden: Puttaert (Union St. Gilloise), Vermeulen (Mechelen), Devos (Beerschot). Voor: Lemtoe- rechts (Mechelen), Van Varenbergh (Anderlecht), Decleyn (Mechelen) Van den Audenaerde (Antwerp), Me lis (Gent). Scheidsrechte is Yvan Eklind (Zweden), terwijl als grensrechters voor België de heer Bauwens en voor Nederland de heer Geenen optreden. Om 13.00 zal een voorwedstrijd worden gespeeld tusschen teams van de Antwerpsche en Amsterdam- sche politie. Verwachting tot Zaterdagavond; Zonnig weer met matigen Noord- Oostclljken wind.. Zon onder 20.39. Maan 2.41 13.18, Zon op 4.33. Vandaag L.K, In een Donderdagavond gehouden vergadering hebben de stakende zee lleden te Amsterdam besloten de staking voort te zetten, totdat aan de laatstgeformüleerde eischen zou zijn tegemoet gekomen. Deze eischen zijn: geen rancune, zitting van de zeelieden in de contactcommissie tot onderhandeling over de loon- en ar beidsvoorwaarden, de pool, weduwen- en weezenpensloen enz. en mede- onderteekenlng door de E.V.C. afd. transport van de nieuwe C.A.O. Ge tracht zal worden ook de arbeiders in het vervoer per as en de binnen scheepvaart er toe te brengen geen „besmet" werk te verrichten. Een begin van solidariteitsstaking bij deze arbeiders openbaarde zich reeds Donderdagmiddag, toen een schuitenvoerder van de reederij „Koppe" het vervoer weigerde van goederen, die van een boot kwamen, welke door militairen werd gelost en op grond daarvan werd ontslagen, waarna alle werknemers van deze reederij het werk neerlegden. Van de zijde der vaste arbeiders zijn nadien enkele afgevaardigden met de directie gaan praten. Hedenmorgen hadden de vaste ar beiders het werk hervat. Eenlge uren later zijn alle arbeiders wederom bij eengekomen ln een vergaderingg, waarin beslist zal worden of de sta king zal worden voortgezet. Gisteravond heeft de E.V.C. In de Rivlerahal te Rotterdam een verga dering gehouden, waar eenlge be stuurders het woord voerden en waar werd medegedeeld, dat de staking ln de Rotterdamsche haven „tot het bittere einde zal worden voortgezet." Een <ier sprekers deelde mede, dat een aantal militairen, die geweigerd hebben te werken, gearresteerd ls. In de Rotterdamsche haven wer ken thans 1100 vrijwilligers, 400 mi litairen en 600 vaste arbeiders. Op vrijwel alle schepen, die ln de haven liggen (ca. 40), wordt gewerkt. Gis teren zijn in den loop van den dag weer 16 schepen binnengekomen. De bananen van het Noorsche motor schip Duala werden vanmiddag ln de Jobshaven gelost. Europa zal voor 'n steenkooltekort van 46 millioen ton staan ln het jaar na Juni 1946, tenzij een speciale ac tie wordt ondernomen. Giral, de premier van de Spaan sche „republikeinsche regeering", heeft voor de subcommissie van den Veiligheidsraad verklaard, dat Franco tegen alle Spanjaarden ge zegd had, dat zij zich konden wapenen tegen een aanval van Rusland. Hij zeide, dat Franco op het oogenblik beschikt over een gewapende macht van 1.5 millioen man en dat de vloot zelfs slag kruisers had. Hasluck, de afgevaardigde van Au- stralië, vestigde de aandacht op een vroeger rapport van Giral, waarin hij de gewapende strijdkrachten van Franco op 840.000 man schatte. Giral antwoordde, dat daarin de koloniale troepen niet Inbegrepen wa ren. - Hij zei, dat Spanje wapens Impor teert uit andere landen, maar hij zei niet waar vandaan. Giral zei, dat Franco 250.000 man aan de Spaansche grens had en dat hij Donderdag een telegram had ge kregen uit onbetwistbare bron, waarin stond, dat Franco nu heel wat sol daten ln burgerkleeding steekt en de opstellingen van het geschut camou fleert ln afwachting van een bezoek van waarnemers van de U.N.O. Giral zei dat Spaansche fascisten onder wie vroegere Vlchy-dlplomaten, niet aan Frankrijk waren uitgeleverd ondanks Wet verzoek der Fransche regeering. HIJ zei dat een daarvan was Paul Beaudouin. minister onder het reglme-Pétaln. „óp 23 Maart '45 ontsnapte hij uit Spanje en hield zich op aan den voet van de Pyreneëen aldus Giral, „de Falanxlsten hadden echter zijn terugkeer naar Spanje ge organiseerd en op die manier heeft hij Frankrijk verlaten en ls op het oogenblik in Spanje". Het Fransche lid van het comité, Guy de la Tournelle, interrumpeerde om te zeggen dat Beaudouin op het oogenblik te Parijs ln de gevangenis zit. De voorzitter van de subcommissie Hasluck, verzocht Giral op de volgen de openbare zitting op 27 Mei terug te willen komen. Zooals bekend had de commissie voor politieke delinquenten voor het onderbrengen van N. S. B.-ers het oog laten vallen op het hotel „Van ouds het Raadhuis" te Bloe- mendaal. De betreffende gemeente heeft tegen deze vordering protest aangeteekend. De commissie zou daarop een onderzoek laten instel len of misschien de fabriek „De Vrede" te Zaandam geschikt zou zijn voor de huisvesting van N. S. B.-ers. Dit gebouw is, naar wü thans vernemen, door een officieele instantie voor dit doel afgekeurd Besloten is, nu toch de hand te leggen op een gebouw in de ge meente Bloemendaal. De onlangs opgerichte commissie voor geestelijke volksgezondheid In Haarlem ontwikkelt een verblijden de activiteit. Vooral nu langzamer hand de groote vacanties naderen, ligt er veel werk op den weg van deze commissie, die zich o.a. be ijvert, de volwassenen, maar vooral dr jeugd meer sociaal besef by te brengen. Zij stelt zich voor, de kin deren zoo veel mogeiyk van de straat te houden en in hun belang het speeltuinwerk beter te organi- seeren. De middelbare schooljeugd zal in de zomervacantie worden in geschakeld bij den oogst, zooals het ook reeds vorig jaar geschiedde. Voorts zal een beroep gedaan wor den op de leerlingen van de middel bare scholen, om een speelgoed actie te ondernemen voor de jon gens en meisjes van de lagere scho len in Haarlem. De commissie voor geesteiyke volksgezondheid staat onder voor zitterschap van dr. M. J. Heering en is opgericht onder auspiciën van Ned. Volksherstel. Zitting hebben daarin dames en heeren uit ver schillende vereenigingen van Maat schappelijk Werk, Interkerkelijk Overleg, Onderwijs en eenlge artsen. Tot arts aan de Rijksuniversiteit te Leiden is bevorderd onze stad genoot de heer E. v. d. Wall. wind van denzelfden minister-presi dent gunstig zou werken. Het zou ongewenschte reacties kun nen oproepen, zoo redeneert men, wanneer wij na een zoo korten tijd reeds van minister-president zouden veranderen, doch men geeft er zich rekenschap van. dat ten aanzien van het aanblijven van Schermerhorn zeer bepaalde condities, die meer speciaal gericht zijn op de encadree- ring van zijn figuur, ln vervulling zouden dienen te gaan. Ten slotte mag niet onvermeld blijven, dat de katholieken als sterk ste partij, die tot de grootste verant woordelijkheid geroepen ls, ten aan- izlen van de verdeeling der porte feuilles zeer bepaalde wenschen hebben. Daarbij hoort men verlulden, dat zij zeker vier sleutelposities ln het kabinet zullen vorderen, o.a. twee economische departementen, waarbij Handel en Nijverheid en Landbouw sterk genoemd worden, terwijl men voorts hoort spreken over Overzeesche Gebledsdeelen en Onder wijs. (Van onzen parlementairen redacteur) De groote vraag, die alle ge sprekken in politieke kringen be- heerscht, is uiteraard: wie zal van H. M. de Koningin de opdracht tot formeering van het nieuwe kabinet krijgen? Het meest voor de hand liggend is, dat men den formateur zoekt in het- katholieke kamp, en de eerste naam, die hierby op ieders lippen komt, is die van prof. Romme. Maar dan is tevens ook de vraag aan de orde: zal men de regeeringsmeerderheid zoeken in eet samengaan van de K. V. P. met de P. van den A. of in het samen gaan met de Protestantsch-Chris- telijke partijen, of, derde mogelijk heid: zal men in stede van een parlementair kabinet de voorkeur geven aan een nationaal kabinet, dat overigens nog niet extra-parle mentair behoeft te zyn, aangezien men zich ook een nationaal kabi net of althans een kabinet op bree- de basis (het lijkt zeer onwaar- schynlijk, dat ook de Communisten tot toetreding zouden worden uit- genoodigd) op parlementairen grondslag kan denken. Zoo ligt dus 'het zeer breede veld van mogelijkheden, doch de prio riteit ervan heeft een parlementair kabinet, dat zal zyn voortgekomen uit de samenwerking van de K.V.P. en de P. van den A. In het katho lieke kamp ls althans de meerder heid, naar ons ter oore kwam, vóór deze samenwerking, zij het onder deugdelijke voorwaarden, geporteerd en men mag veilig aannemen, dat ook bij de P. van den A. de ge neigdheid daartoe aanwezig ls, al gedraagt men zich daar op dit oogenblik een tikje als het meisje, dat het Ijskoud onverschillig zou laten, als het niet gevraagd werd. Het ls dus aan te nemen, dat d« eerste poging ondernomen zal wor- 'en in de richting van een samen gaan van deze belde grootste par tijen, welker programma's op zoo menig punt van practlsche politiek verwantschap vertoonen. Doch in dit geval verheelt men zich niet, dat prof. Romme. dien men overigens nog volstrekt niet be hoeft te verslijten voor een man. dia van een dergelijke samenwerking af- keerlg ls. in de kringen van de P, van den A. niet met groot vertrou wen begroet zal worden, evenmin trouwens als ln de vooruitstrevende gelederen van zijn eigen nartlj. Een oplossing voor deze moeilijkheid zou kunnen gevonden worden door prof. Romme een co-formateur te geven, die de overbrugging tusschen de verschillende gevoelsreactles gemak kelijker tot stand zou kunnen bren gen, doch de katholieke Tweede Ka merfractie heeft zich reeds tegen het optreden van een co-formateur uit gesproken, en dit is ook wel begrijpe lijk, aangezien er ln eerste instantie feitelijk geen strikte reden voor het aanwijzen van twee formateurs be staat. De man, dien men, vóór het standpunt van de katholieke fractie bekend werd. als tweeden forma teur hoorde noemen, Is dr. L. Beel, en aan hem wordt dan ook op het oogenblik sterk gedacht voor de formateursrol. aangezien de heer Beel bij zijn bekwaamheden ook nog de kwaliteit voegt als uitge sproken voorstander van het voeren eener sterk progressieve politiek het vertrouwen van de P. van den A. en van zijn eigen vooruitstrevende geloofsgenooten wel te bezitten. Als derde mogelijkheid wordt gedacht aan den heer J. R. H. van Schalk, voorzitter der Tweede Kamer, die naar beide zijden verzoenend zou kunnen werken, doch minder gepro nonceerd leider van een polltieken koers lykt. En verder duiken dan nog op den achtegond op de na men van dr. Kortenhorst en mr. Van Maarsseveen, doch zoolang de tendentie ln de richting van toe nadering tot de P. van den A. blijft wijzen, zullen deze namen wel op den achtergrond blijven. Een heel andere mogelijkheid, die aanhangers vindt, wier Invloed men niet moet onderschatten, ls, dat prof. Schermerhom ten tweeden male de ultnoodiglng om een kabinet to v formeeren zou ontvangen, en men zou deze ultnoodiglng moeten op vatten, niet alleen als gedaan aan den partijleider, doch tevens aan den persoon van Schermerhorn, die, al is zijn positie wel verzwakt, niettemin in breede kringen ln het land nog veel sympathie en vertrouwen geniet, terwijl men ten andere ook over weegt, dat ten aanzien van het bui tenland de continuïteit van het be-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1