Pastoor P.Vollebregt 25 jaar priester Hertog Vijftigjarig bestaan Figee 2100 groote bouwwerken afgeleverd Gedrukte markt VRIJDAG 24 MEI 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Verkiezing Provinciale Staten Twee jaar voar inbraak R. K. arbeidersbeweging Meimaand-Concert Koor Kath. Haarlem Van Gelder Papier Sport en circus BOLLENSTREEK Kath. Volkspartij te Hillegom Groslijststemming te Bennebroek Nieuws van de bollenbeurs Doodelijk ongeluk Burgerlijke Stand Kath. Volkspartij te Noordwijk aan Zee BEVERWIJK Pastoor J. van Galen f Verklaring van Nimitz Haringvloot uitgevaren WAT BIEDT DE RADIO ZATERDAG? Ter voorkoming van stagnatie bij de te houden verkiezing van leden voor de Provinciale Staten van Noord-Holland op 29 Mei wordt het publiek aangeraden, zich aan de stembureaux te vervoegen in de volgorde en op de uren, zooals hieronder is aangegeven. Van 8 tot 11 uur de letters A t/m Gvan 11 tot 14 uur H t/m O van 14 tot 17 uur P t/m Z. In den nacht van 7 April waren de kolenwerker K. v V. en de chauffeur W. M., beiden uit Haar lem, naar een perceel in de Bree- straat gegaan, om daar hun slag te slaan. K. v. V. had eenigen tijd ge leden een tip gekregen van den aanstaanden schoonzoon van den bestolene, T. L., dat zijn-schoon vader des Zondagsavonds altijd met zijn echtgenoote naar de bioscoop ging. De schoonvader had, volgens zijn zeggen, tijdens en na de bezet ting goed verdiend, zoodat er op zijn minst wel een slordige f 7000.te vinden zou zijn. Voor dezen tip zou T. L. een derde van den buit ont vangen. Door middel van een breek ijzer hadden K. v. V. en W. M. zich tGegang tot de woning verschaft. Met hetzelfde voorwerp verbraken zij het schrijfbureau. Zij ontvreemd den daaruit een geldkistje met bankbiljetten en een sigarenkistje met zilvergeld tot een gezamenlijk bedrag van f 2100.—. Hiervan ont ving W. M. f 700.— en K. v. V. nam de resteerende f 1400mede, waarvan hij de helft af zou staan aan den schoonzoon. Gisteren stonden zij voor dezen diefstal in vereeniging terecht voor de Haarlemsche Rechtbank. Gezien de vele veroordeelingen, die ver dachten K. v. V. en W. M reeds hadden ondergaan, achtte de Offi cier van Justitie een flinke straf noodzakelijk. Hij requireerde tegen beiden een gevangenisstraf van 2 jaar. Tegen den medeplichtigen schoonzoon eischte hij 8 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 6 Juni. Tegen den los-arbeider W. W. uit Haarlem, die 1 April in een banket bakkerswinkel te Overveen was ge stapt en een doos suikerwerk had ontvreemd met het doel deze te verkoopen, eischte de Officier even eens een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar. Uitspraak ook in deze zaak 6 Juni. Dinsdag 28 Mei houdt de R.K. Arbeidersbeweging een buitengewo ne bestuursraadvergadering in het gebouw St. Bavo, waarop enkele zeer belangrijke punten aan de orde komen, o.a. mededeelingen over het getouw St. Bavo en het feest van den arbeid. Wij hadden verwacht, dat ka tholiek- en muziekminnend Haar lem grootere belangstelling aan den dag zou hebben gelegd voor het uitzonderlijk muziekfestijn dat het Donderdagavond werd geboden. Zoo algemeen was de teleurstelling dat men op den huldigingsavond van Mgr. Huibers geen plaats kon krijgen, dat we nu minstens had den gedacht 'n volle zaal te zien: er waren echter nog honderden plaat sen onbezet. Zou dus toch het de corum der vorige gelegenheid meer getrokken hebben dan de uitzon derlijkheid der zelden uitgevoerde koorwerken? Het zou jammer zijn! Wat intusschen niet belette, dat Albert de Klerk met jeugdig vuur en aanstekelijke levendigheid en semble en solisten benevens het H.O.V.-orkest wist op te voeren tot een indrukwekkende weergave van Mozart's Litaniae Lauretanae en Bach's Magnificat. - Alle lof voor de toewijding waarmee de hier en daar zeer lastige momenten werden overwonnen. Van de solis ten van dezen avond traden de so praan Dora van DoornLindeman en Annie Hermes opnieuw op den Voorgrond. De tenor Lex Karse- meier en de bas Ernst Bielke be vredigden in het Bach-werk beter dan in Mozart's Litanie. Het ge heel werd met warm en langdurig applaus beloond en leverde den di rigent en zijn ensemble een wel verdiend succes op, waarop in de toekomst met vertrouwen kan wor den voortgebouwd. J. Scheepens. De N.V. Papierfabrieken Van Gelder Zonen sloot het boekjaar 1944 met een verlies van f 2.799.740 (f 1.111.375), welke voorgesteld wordt toe te voegen aan het ver- liessaldo per 31 Dec. 143, waarna in tctaal het verliessaldo bedraagt f 4.225.365 Ook het boekjaar 1945 zal nog met een aanzienlijk ver lies afgesloten moeten worden. In Heemstede zullen de M.T.S. van Amsterdam, Deventer, Dor drecht en Haarlem 7 en 8 Juni sportwedstrijden houden. Het pro gramma vermeldt o.m.: Waterpolo, voetbal, hockey en tennis. Van 16 tot 17 Juli wordt circus Mik- kenie-Strassburger verwacht. Za terdag 25 Juli zal een concours- hippique worden gehouden. Op verzoek van een 25-tal leden zal Maandagavond 8 uur in het gebouw van de St. Josephgezellen een spoedeischende vergadering van den R. K. Kring van de Kath. Volkspartij worden gehouden, ten einde tot een eenvoudiger systeem van stemming op de groslijst te komen. Zondag 26 Mei zal in het R. K. VereendgiiQgsgieibouw aan de Schoollaan de stemming voor de groslijst van de Kath. Volkspartij worden gehouden van des morgens 10 tot des middags 3 uur. Als naar gewoonte was er op de bollenbeurs groote belangstelling en weinig kooplust terwijl weder om verschillende inzendingen gla diolen naar een certificaat don gen. De firma Mannetje Braun te Hillegom verkreeg een certificaat met Early Love en de firma F. Roozen met Radiance. Donderdagavond werd de 24-ja- rige M., die nabij de Bennebroe- kerbrug op de Ringvaart fietste, plotseling onwel en verloor de macht over het stuur zoodat hij in de Ringvaart reed. Ijlings toege schoten hulp haalde hem spoedig uit het water doch de levensgees ten bleken reeds te zijn geweken. BENNEBROEK. Geboren: J. P. Engel en E. v. Burggraaff, d; C. Hoogervorst en C. M. Weijers, z Ondertrouwd: W. T. Jonkheer en M. Lommerse. Getrouwd: J. Weijers en M. M. Apswoude; N. j. Assendelft en M. J. Nap. In de gehouden vergadering van de K. V. P. is besloten voor de ge meenteraadsverkiezingen met een candidatenlijst uit te komen. Hier voor werden voorgedragen de hee- ren: W. Alkemade, A. Beugelsdijk, H. G. de Boer, J. van Dijlk, C. Floor, W. van Graas, J. de Groot, H. Ma thot, J. C. - d. Meer, L. J, v, d. Meer, A. Mulder, H. van Rhijn, G. van Rhijn, Th. de Ridder, A. J. Roeleveld, W. Nelissen, J. A. Schumacher, J. van Stijn, J. Thijs- sen, F. Urlus, Th. P. Warmerdam en H. J. v. d. Werf. Naar wij vernemen hebben de heeren C. Floor en H. J. v. d. Werf voor hun oandidaatstelling bedankt. De stemming voor de groslijst is bepaald op Zondag 2 Juni in het Juvenaat van 93 uur en in het Langevelt in „Sancta Maria" van 11—3 uur. Vijf pastoors heeft de parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad te Beverwijk nu gehad en alle vijf hebben zij hun zilveren priester feest gevierd. Altijd heeft de Goede Raad haar pastoors met vee) luister eü groote hartelijkheid ge huldigd. En ditmaal zal het niet minder zijn. Pastoor P. C. Vollebregt is in den korten tijd, dat hij te Bever wijk verblijft, er wonderwel in ge slaagd de sympathie van zijn parochianen te winnen. Met zijn gul, opgewekt gebaar, met zijn on vermoeide belangstelling voor allen en alles wat kan er in Beverwijk gebeuren, zonder dat de pastoor er bij is? is hij de vriend van allen geworden. Met zorg volgt hij alle verrichtingen van zijn parochianen, of ze nu op de planken staan, op het voetbal veld of in de jeugdbeweging een uitvoering geven. Maar zijn ijver voor het geestelijk welzijn van al: Ien overtreft nog deze belangstel ling. Een dergelijke houding doet den menschen goed en de Katho lieken scharen zich dan ook vol vreugde rond hem, nu hij Zondag 26 Mei zijn zilveren priesterfeest viert. Met echte spontaneïteit is er reeds maanden gewerkt op school, in de jeugdbeweging en elders om het feest voor den pastoor onver getelijk te maken. Een mooi pro gramma is samengesteld. De pastoor is enkele dagen af wezig om de feestcommissie rustig de gelegenheid te geven een en an der voor te bereiden, doch Zater dagmiddag te half zes wordt hij door de kapelaans en het kerkbe stuur per rijtuig van het station gehaald. Op het kerkplein stellen zich de schoolkinderen op, die een zanghulde zullen brengen, terwijl 32) „Mijn naam is hertog Willem Caspar," zei nu de hertog, „ik vind het aardig op deze hooge bergen een landgenoot te ontmoeten." ..Zoo, dus u bent hertog Willem Caspar," antwoordde de waard, „die naam komt me bekend voor. Waar heb ik die meer gehoord?" „Ik denk van die lijfwachters, die hier gisteren met een lawine naar beneden zijn gedui keld. baas," zei nu de knecht, nieuwsgierig meeluisterend. „Hou je mond. Jan," zei de waard, ..sta niet te suffen en let op de melk." „Maar ik sta niet te suffen," zei. de knecht, ,.en de melk kan nog niet koken, want er is geen melk." „Wel potdrie dikkeme," zei de waard, „waarom is er geen melk?" „Omdat er geen koe is," zei de knecht. „Maar waar is de koe dan?" vroeg de waard. „Ik denk, dat ie met de lawine meegeduikel ls," antwoordde de knecht. „Het is niet meeduikelen, het is meevallen." zei de waard. „Nou, noemt u het maar een meevaller," antwoordde de knecht. De waard verloor zienderoogen zijn geduld en stond op uitbarsten. „Kunnen we geen geit nemen," vroeg de baron nu, „me dunkt geitenmelk smaakt ook best en in de chocolademelk merk je zco'n geit niet zoo erg." „Dat is een goed idee," zei de hertog, „wie vangt even een klipgeit?" ..Dat is kost voor mij," riep de schildwacht, „ik sla er wel een aan de haak." Hij rende onmiddellijk met een touw en een ladder weg. „Vertelt u ons ondertusschen hoe u hier terecht bent gekomen," zei de hertog tegen den waard. De waard zette zich op een stoel, vroeg of het ge- permiteerd was en stak van wal. „Het is in één regel verteld," zei hy. „Ik ben een man met een avontuurlijk gemoed." verschillende vereenigingen den pastoor afhalen. Een plechtig Lof in de kerk besluit den vooravond van het feest. Zondag draagt pastoor Volbregt de plechtige Hoogmis op te 10 uur, waaronder feestpredikatie doorden zeereerw. heer W. v. Alphen, pastoor te 's-Gravenhage, oud-medekapelaan van den jubilaris te Amsterdam. Om 1.30 uur is er receptie voor genoodigden in de gymnastiekzaal van de H. Hartscholen; om 2.15 u. receptie voor alle parochianen; 4 u. plechtig Lof met Te Deum en dankwoord van den pastoor. Maandagmorgen te kwart voor acht is er een gezongen H. Mis voor de schooljeugd, die daarna te 9.30 uur in de gymanstiekzaal van de H. Hartscholen een feest programma zal afwerken. Des avonds acht uur volgt een feest viering door welpen, verkenners en voortrekkers van de André de Thaye-groep, Binnenkort zal de Hoogoven schaakclub „Het Statenhuis" aan de Zeestraat verlaten, om haar in trek te nemen in het nieuwe ge bouw van Hoogovenstaten, 't voor. malige Kennemer-hotel. Gisteren vierde de N.V. Haar lemsche Machinefabriek v.h. Gebr. Figee haar 50-jarig bestaan. Des morgens bood het personeel de di rectie en commissarissen een ge denkraam aan, waarin o.a. de em blemen der vertegenwoordigers van het bedrijf, die zetelen in Buenos Aires, Soerabaja, Londen, Batavia en Parijs, waren opgenomen. Als grondmotief was gekozen de Bui- tenrustbrug uit Haarlem, die geheel door Figee werd vervaardigd. Rond het wapen van Haarlem was een greep gedaan uit diverse groote werken, die Figee in den loop der jaren had afgeleverd, o.a. de Poortwipkraan van de Provinciale havenbedrijven te Delfzijl, groote kranen, die destijds aan Werk spoor zijn geleverd en een diesel- rupskraan van de Saatsmijnen. Na de plechtige overdracht van het gedenkraam hield de presi dent-commissaris, de heer C. G. Vattier Kraane, een toespraak tot het personeel, waarin hij de ge schiedenis van Figee de revue liet passeeren. De grondslag van het bedrijf werd reeds in 1836 gelegd, toen Hendrik Figee Sr. een kisten- makerij begon. Dit bedrijfje maak te grooten opgang, zoodat het bin nen enkele jaren uitgebreid moest worden. In 1857 vond hij schijn baar geen bevrediging meer in de houtbewerking en stichtte hij een werkplaats tot het herstellen van ijzeren werktuigen. In 1896 besloot Hendrik Figee Jr., de zoon van den grondslaglegger, het bedrijf om te zetten in een naamlooze vennootschap. De Koninklijke Be williging op de statuten der nieu we vennootschap werd verkregen op 23 Mei 1896, zoodat van dien datum af het bedrijf den tegen- woordigen naam draagt. De fa briek steeg, naarmate de jaren verliepen, in reputatie. Zij ontving belangrijke orders uit alle deelen van de wereld. Als vaste cliënten konden gerekend worden de staats mijnen, de havenbedrijven in Delf zijl en de verschillende scheeps- bouw-stoombootmijen binnen en buiten Europa. Thans heeft men reeds het aantal van 2100 gebouwde en afgeleverde groote bouwwerken overschreden. Tijdens de Duitsche bezetting werden slechts enkele orders aangenomen. In de fabriek staan o.a. nog drie'kranen, die direct na de capitulatie in 1940 door Duitschland waren besteld. Men begon direct met den bouw, doch voltooide ze eerst na de bevrij ding, zoodat zij nu voor Neder land bestemd zijn. De nieuwste machines doken reeds in het be gin van den oorlog onder, deze konden nu dan ook direct voor den wederopbouw worden inge schakeld. Het bedrijf legt zich thans volle dig toe op de reparatiewerken in ons eigen land en werkt aan de voltooiing van de haven die het industrie-complex van Haarlem di rect verbinden moet met de spoor- en waterwegen. Ook zijn er reeds besprekingen gaande met de K.P. M. voor het vervaardigen van nieuwe haven- en scheepsinstalla- ties, doch de uitvoering hiervan zal nog wel even moeten wachten, daar ook Figee met een groot te kort aan vakkundig personeel en materiaal te kampen heeft. Voor den oorlog beschikte men over on geveer 500 man personeel, terwijl er thans 265 menschen werken. Dit is geen gevolg van de oorlogshan delingen, want hierdoor heeft het bedrijf bijna geen schade geleden, maar van de personeelscrisis, waaraan alle ondernemingen thans onderhevig zijn, doordat tijdens de afgeloopen 5 jaren geen gelegen heid bestond de leerlingen voor deze bedrijven op te leiden tot vol slagen arbeiders. Ondanks alles stampen en draaien de machines dag in dag uit weer door. De sluizen van IJmuiden, die door de Duitschers opgeblazen wa ren, zijn al weer in gevorderden staat van voltooiing. Eenige dagen geleden werd een groot bouwwerk, dat Figee in 1896 had afgeleverd, ter reparatie naar de fabriek terug- getransporteerd. Tijdens den oorlog had dit veel van de oorlogshande lingen te lijden gehad, zoodat een algeheele restauratie noodig bleek. Tijdens de receptie, die gisteren middag gehouden werd door direc tie en commissarissen, kwamen ve len gelukwenschen. Ook burge meester M. A. Reinalda gaf blijk van zijn belangstelling. Donderdag J.l. is in Huize Padua te Boekei overleden de zeereerw. heer J. G. van Galen, rustend pries ter in het bisdom Haarlem. De over ledene werd geboren te Haarlem, 2 Februari 1888. Na zijn priesterwij ding was hij achtereenvolgens kape laan te voorburg, Amsterdam (H. Ni- colaas), Schagen en Beverwijk. Het stoffelijk overschot zal a.s. Maandag in Boekei worden begraven. Admiraal Nimitz heeft in een schriftelijke getuigenis toegegeven, dat de Amerikaansche onderzeeërs op den dag dat de Ver. Staten in oorlog kwamen het bevel kregen vijan delijke vrachtschepen overal in den Grooten Oceaan zonder waarschuwing tot zinken te brengen. Naar men zich herinnert, heeft de advocaat van Raeder Nimitz om in lichtingen verzocht waarmede hij wilde bewijzen dat de practijken van de. Duitsche onderzeeërs niet erger waren dan die van de Amerikaansche in den Pacific. Donderdagavond zijn van de Sche- veningsche haven uit 20 motorlogger» ter haringvangst uitgevaren. Vanoch tend hebben nog vijf haringschepen zee gekozen. De Sint Radboudstichting heeft te Nijmegen twee kapitale villa's aangekocht tot inrichting van nieu we instituten der R.K. Universiteit, voornamelijk voor de psychologische afdeeling. Amsterdam, 23 Mei 1940. Eenige grond komt er wel in de markt. Scheepvaartwaarden gaven gisteren al een kleine verbetering te zien en vandaag waren Aku en Uni lever bij opening tamelijk prijshou dend. Voor Philips' Gloeilampen en Kon. Olie liepen de advieskoersen echter regelmatig terug bij een ge ringen omzet. De markt -sloot gedrukt. Philips Gloeilampen, die op 13 Mei 369 no teerden, kwamen vandaag ruim 100 punten lager op 260. Verder noteerden: Blaauwhoeden- veem 80, Rommenhöller 130 b., Kon. Zout 370, Heineken 230 1„ Ketjen 225 b., Spanjaard 115, Kolon. Bank 100 g.l„ H.B.U. 203, Kasverg. 117, Fokker 225, Dordtsche Petrol. 286, HILVERSUM I - 301 M 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr. overz. 8.20 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Plano. 10.45 Gram. 11.45 Familie berichten. 12.00 Gram. 12.30 Kalen der. 12.35 Kwartet Jan Corduwener. 13.00 Ned. Strijdkr. 13.30 Gram. 13.32 Stafmuziek. 14.00 Lezing. 14.15 Huismuziek. 14.45 Lezing. 15.00 Muziek. 16.00 Maleische les. 16.15 Gram. 16.45 Sport. 17.00 Mei-progr. 18.00 Nieuws. 18.15 Lezing. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Phia den Hertog Berghout, harp. 19.30 Bijbel. 20 00 Nieuws. 20.05 K.N.M.I. 20.08 Oor- logsdoc. 20.13 En nuOké. 21.2C Weekoverzicht. 21.35 Klankbeelden. 22.05 Ramblers. 22.30 Weekeindsere- nade. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram HILVERSUM II - 415 M. 7.0C Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgengebed. 7-45 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr.-overz. 8.20 Gram. 9.30 Waterst. 10.15 Voordr. 10.30 Ant. v. Heyningen, bas. 11.00 Zonnebloem. 11.45 Quatremains. 12.15 Voordr. 12.30 Lunohconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 Progr.-overz. 13.45 De tooneelkijker door Mr. Jan Derks. 14.00 Gram. 14.15 Engelsche les. 14.45 Gram. 15.00 Kinderland. 16.00 Blaasensemble. 16.15 Gram. 16.30 Causerie. 17.00 Kiosk. 17.15 Chopin. 17.45 Jeugdzorg. 18.00 Dinermuziek. 18.30 Overzee. 19.00 Nieuws. 19.15 Progr.-overz. 19.20 Kunstenaars. 19.40 Weekoverz. 20.00 Nieuws. 20.05 Lichtbaken. 20.30 Schoonmaak 21.00 Puzzle. 21.15 Muziek. 22.0C Nieuws. 22.15 Avondgebed. 22.35 Kwintet Meunier. 22.45 Slagwoor den. 23.15 Gram. DirecteurJ. J. W. Boerrigter. Waarn. Hoofdredacteur: W. Severln,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2