Nieuw aanbod van Sjahrir Spoorwegstaking in Amerika is opgeheven Eens slagveld, thans oorlogsmuseum Officieele opening te Overloon Hevig onweer boven West-Friesland Prinselijk Paar naar Ver. Staten? Onze eigendommen in Duitschland V. Geïnterneerden kunnen vrij op Java leven of geëvacueerd worden GARANTIE IN TWIJFEL GETROKKEN DR. REEL ONTVANGT OPDRACHT DE VERKIEZINGEN IN TS J EC H Q-SLO V AKI J E Zweedsche busdienst Stockholm-Parijs Fascistisch radiostation ontdekt Landgenooten keeren terug uit Rusland Moeilijkheden bij de kolenmijnen zijn nog niet opgelost Klopjacht na schooltijd Het weer. HENRI DE GREEVE EN „DE WAARHEID" Bulletins der EVC in beslag genomen Tol hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23554 o MAANDAG 27 MEI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week De kabinetsformatie FrflRSChC artSSiï Staken Typhus in Oostenrijk t W*- ***5r i 1111 mmmÊÊMÊÈÈi Het is wel laat, maar deze Berlijners zijn tenslotte toch maar aan het werk geslagen om in den Tiergarten volkstuintjes aan te leggen. Zij moeten tenslotte iets doen om aan voedsel te komen. Op den achtergrond gebombardeerde gebouwen Veel schade veroorzaakt Onderzoek beëindigd Mr. B. J. M. v. Spaendonck Als men iets wil bereiken, moet men bereid zijn om moeilijkheden te overwinnen en tegenslagen te incassee- ren. Regen en modder zijn de losprijs voor de. lente. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Sjahrir heeft aan United Press verklaard, dat de Indonesische „regeering" den nog overgebleven 30.000 geïnterneerden op Java zal aanbieden in vrijheid op Java te wonen of geëvacueerd te wor den naar de door de Nederlan ders gecontroleerde gebieden. Hij zeide, dat voor dit plan reeds de goedkeuring van het „kabinet" is verkregen en dat de „regeering" thans garanties van de leiders van het republikelnsche leger probeert te verkrijgen, dat de veiligheid van de geïnterneerden, nadat zij losge laten worden, verzekerd zal zijn. De eerste reactie in Nederlandsche en Britsche kringen op Sjahrir's voorstel was sterke twijfel, dat de Indonesiërs de veiligheid van de ge- interneerden, wanneer deze eenmaal uit de kampen zouden zijn vrijge laten, kunnen garandeeren. Nadat Van Mook en zijn adviseurs uit Singapore te Batavia waren te ruggekeerd, is het volgende commu niqué uitgegeven: „25 Mei is op het hoofdkwartier van SEAC een conferentie over den toestand in Ned.-Indië gehouden. Onder de aangelegenheden, die be sproken werden, waren de ontwape ning en de evacuatie van de Japan- neezen, welke thans voortgang vin den, het in veiligheid stellen van de geïnterneerden en andere kwes ties, die op de liquidatie van den oorlog betrekking hebben. Ook heeft men gesproken over de aflossing van Britsche troepen door Nederlandsche. Men nam ook den politieken toe stand in oogenschouw en men wijdde voorts aandacht aan de voedselsitua tie in Ned.-Indië. Op de conferentie werd aangekondigd, dat na Mount- battens vertrek naar Engeland luit.- gen. Stopford op zal treden als op perbevelhebber van SEIAC; luit.-gen. Mansergh zal opperbevelhebber der geallieerde troepen in Ned.-Indië blijven. In deze laatste bijeenkomst onder admiraal Mountbattens voor zitterschap heeft een hartelijke sfeer geheerscht." H. M. de Koningin heeft heden morgen dr. L. J. M. Beel in ge hoor ontvangen en hem de op dracht verstrekt tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van de Tweede Kamer te genieten. Dr. Beel heeft H. M. verzocht, deze opdracht in beraad te mogen honden. De uitslagen van de Zondag In Tsjecho-Slovakije gehouden verkie- zingen toonen aan, dat in het Tsje chische landsdeel de communisten de leiding hebben en in het Slo- waaksche gebied de rechtsche par tijen een meerderheid verkregen. De socialistische partij van Presi dent Benesj kwam in geen van beide landsdeelen op de eerste plaats. Het totaal uitgebrachte stemmen bedroeg 5.529.960. Hiervan verkregen de communisten er 2.217.711, de Volks-socialisten van Benesj 1.303.463, de Katholieke Volkspartij 1.126.777, de Sociaal-democaten 862.494. De verkiezing werd gekenmerkt door een klein percentage blanco- stemmen (19.000)Er deden zich ner gens incidenten voor. Sterke drank mocht eerst na de sluiting der stem lokalen geschonken worden. Ingesteld is een busdienst Stock holmParijs, Zaterdagmiddag arri veerde de eerste bus, de „Linje- buss", op dezQ lijn te Velp. Onder de 15 passagiers die de reis van Stockholm naar Parijs maakten be vonden zich verscheidene Zweedsche Journalisten, alsmede de vertegen woordiger van de directie van de Aktiebolaget LinJebuss, de heer Bengt Samson. Nog dit jaar zal, zoo werd medegedeeld, een „Llnjebuss"- lijn StockholmPraag worden ge opend. Een staking van dei artsen In 18 Fransche departementen dreigt zich over geheel Frankrijk uit te breiden. De artsen eischen meer benzine en meer banden. Zij weigeren verklarin gen van geboorte en overlijden te teekenen. De Italiaansche politie heeft Zater dag in Rome een clandestien radio station ontdekt, dat neo-fascistische oproepen uitzond. In de voortgezette razzia's op neo-fascisten werden Vrijdag en Zaterdag 78 personen ge arresteerd. De leider van het radiostation, zooals in de radio-uitzending mede gedeeld werd en beluisterd door As sociated Press, een zekere Ubaldo Neri, werd gearresteerd. Een typhusepidemie is uitgebro ken in een district in het Burgen- land iil de Russische zone van Oos tenrijk. Volgens officieele opgaven zijn reeds 115 gevallen geconstateerd. In Weenen is geen ernstige golf van deze ziekte geconstateerd. Onopvallend zijn Zaterdagmiddag uit Brussel te Eindhoven 400 Neder landers aangekomen, afkomstig uit Russische kampen. Een jaar lang waren deze jonge memschen, meestal tusschen de 20 en 30 jaar, op reis, om den weg naar huis terug te kunnen vinden. Veelal Amsterdam mers en Rotterdammers, die 9 Mei 1943 werden opgepakt voor den ar beidsinzet in Duitschland, in Berlijn terecht kwamen en daarna vervoerd werden naar Rusland om diensten te verleenen bij wegenaanleg. r HMk!' ui, ia» Hat conflict bil de Amerikaan- sche spoorwegen IS beëindigd. De twee vakvereenigingen, die de 250.000 stakende spoorwegarbei ders vertegenwoordigen, hebben Zaterdag aangeboden onmiddel lijk hun mannen naar het werk terug te zenden. Het bericht bereikte het'Congres, terwijl President Truman zijn rede uitsprak voor het wetsontwerp inza. kè stakingen. De President onder brak zijn rede om het Congres van het einde der staking in kennis te stelle». De maatschappijen en de arbeiders zijn tot overeenstemming gekomen oo een loonsverhooging van achttien en een halve dollarcent per uur en een opschuiving van een wijziging der arbeidsvoorwaarden voor een jaar. De „Daily Herald" vertelt hoe kinderen een bankroover arres teerden. Het gebeurde in Montreal (Canada). Een 60-jarige bandiet kwam de Nationale Canadeesclie Bank uit en liad op de punt van zijn revolver tweeduizend dollar meegenomen. Maar op dat oogenblik ging de school uit en een kluwen joelen de en spelende kinderen stoof de straat in. De dartele knapen kre gen den dief in de gaten, roken lont en zetten enthousiast een achtervolging in. Een paar huizenblokken verder zeeg de bandiet, uitgeput van op winding. op liet trottoir neer. De politie, die met de achter hoede arriveerde, hoefde den man alleen maar over te némen uit de grijpgrage handen van haar Jeug dige assistenten. Met Johrr Lewis is nog geen over eenstemming bereikt te» aanzien van de mijnwerkersstaking. Krug, de Amerikaansche minister van Bin- nenlandsche Zaken, die de in beslag genomen mijnen beheert, heeft een beroer, op de mijnwerkers gedaan om Maandag aan het werk te blijven, aangezien de stakingsvrede Zondag 24 uur afliep. Het onweer, da,t Zondagmiddag woedde, heeft in de Zaanstreek veel schade aangericht. Op verscheidene plaatsen in West-Friesland is de bliksem ingeslagen. In Blokker on der Hoorn brandde de boerderij van den heer Sneek aan den Lageweg tot den grond toe af. Er werd weinig gered, doch persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. m Schellinkhout, onder Hoorn, werd de hoogspanning getroffen, waardoor de helft van West-Friesland van 18—20,30 uur zonder stroom zat. Te Lutjebroek werd de bakkerij van den heer Vriend getroffen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist het vuur te beteugelen, zoodat alleen wat waterschade ontstond. In Hoorn tenslotte sloeg de bliksem In de waterleiding, waardoor On 5 plaatsen het water uit de straten spoot. Op 74-jarigen leeftijd is te Velp overleden mr. A G\ A. Ridder van Rappard, lid van de Eerste Kamer, oud-lid van de Tweede Kamer en een geziene figuur op landbouwge bied. (Van onzen specialen verslaggever) In Overloon, dat de geallieerden het tweede Caen noemen, is Zater dag het eerste oorlogsmuseum in ons land geopend. Vele hectaren bosch-, en bouwland waren tot doo- den-grond geworden, toen de oor log, die welcen lang in alle hevigheid in dit Oost-Brabantsche dorpje woedde, was overgedreven. En van tientallen boerderijen bleven slechts ruines over. Overal in het land ston-, den nog ■kapotgeschoten Churchill- en tijgertanks, kanonnen en mortie ren en de grond was bezaaid met granaten. Een gedeelte van dit slag veld hebben de bewoners van Over loon gelaten in den toestand, waar in zij het vonden, toen zij in hun dorp terugkeerden. En met veel moeite en kosten bouwden zij op dit terrein een museum, waarin zij het kleine oorlogstuig, dat op hun ak kers was achtergebleven, onder brachten en waarin later wapens van allerlei aard, ontvangen door bemid deling van militaire autoriteiten, een plaats kreeg. Dit deden de be woners voordat zij met den her bouw van hun eigen huizen begon nen, als een hulde aan de geallieer den, 'die hun de bevrijding brach ten, als een blijvende, herinnering aan den strijd, die hier gestreden werd. Nu ls dan het museum, waaraan zij een jaar lang met man en macht hehben gewerkt, gereed gekomen. Het is een nationaal monument ge worden. Is het wonder, dat de be volking de plechtigheid van de ope ning vierde met allen luister, dien de Brabander op gloriedagen ont plooien kan? Wie vlaggen had in Overloon hing ze uit. Maar de hul zen waren verlaten. De heele bevol king was naar het museumterrsin getrokken en van heinde en verre waren gasten gekomen om getuige te zijn van de officieele opening. De burgemeester van Vierlingsbeek, tot welke gemeente Overloon be hoort, kon in de rede, welke hij hield op den drempel yan het mu- setlmgebouw, den Britschen briga dier-generaal Brand verwelkomen van de Britsche infanterie-divisie, die het leeuwenaandeel had In de bevrijding van het plaatsje, den rit meester Geertsema, adjudant van Prins Bernhard, den minister van binnenlandsche zaken, dr. Beel, lui tenant-generaal Dijxhoorn namens den minister van Oorlog, den waar nemend commissaris van H.M. ue Koningin, jhr. Smits van Oyen en tal van geallieerde militairen en ambtsdragers uit omliggende ge meenten. Hij was de eerste van een lange rij van sprekers, want nadat het museum door generaal Dijx hoorn geopend was, bij welke gele genheid de Britsche generaal de vlag van de derde divisie aanbood, en nadat alle genoodigden een rond gang hadden gemaakt over het ter rein, waarover de muziek van een Engelsch en een. Nederlandsch regi mentskorps klonk, werden tijdens een Brabantschen koffiemaaltijd in een groote, speciaal voor dit doel opge richte tent nog tal van woorden van dank en waardeering gesproken. Bij den rondgang had de zon ge schenen over de tanks en de ka nonnen, de hooge hoeden en de uniformen, tijdens den maaltijd, waarvoor enkele varkens waren ge slacht en waar de ham niet óp kwam, kletterde de regen op het tentzeil. De gasten aan de meters lange tafels hebben daardoor niet alles kunnen verstaan wat gezegd werd, maar overtuigd als zij ervan waren, dat de woorden van hulde verdiend waren en die van. dank welgemeend, hebben zij er niet min der hartelijk om geapplaudisseerd En de vertegenwoordiger uit de Haarlemmermeer, dat Over loon geadopteerd heeft, had zulk een krachtige stem, dat de 'me- dedeeiing van een gift van f 10.000 voor het museum al thans niet door het lawaai van den regen verloren ging. Voorts werden er geschenken overhan digd aan Britsche officieren en aan den sergeant Eardley, die om zijn moedig gedrag in den strijd bij Overloon het Victoria- kruis ontving. Toen men zich opmaakte voor Je doodenherdenking bij het symbo lisch graf, scheen de zon weer door de wolken. Zij bescheen een eimpel wit kruis en de lichte voorjaarsbloe men daaromheen, waaraan nog re gendruppels hingen. Zij bescheen een kleine haag van witte bruidjes, die daartusschen stonden, en zij bescheen de boerenbevolking van Overloon, de mannen blootshoofds, de vrouwen met haar kinderen aan de hand, opdat zij stil zouden zjjn, terwijl de volksliederen werden ge speeld en kransen werden gelegd aan den voet van het kruis. Verwachting tot Dinsdagavond Afnemende bewolking met ma tigen wind uit Zuidelijke rich ting, overwegend droog. Warmer Zon onder 20.43, Maan 3.35— 17.28, Zan op 4.30. Tijdens een in de Nederlandsche club te New York gegeven diner lieeft de heer Wilson, publicity- manager van de KL.M., medege deeld, dat Prinses Juliana en Prins Bemhard voornemens zijn over eenigen tijd een bezoek te brengen aan de Ver. Staten. Het Nederlandsche onderzoek naar door de Duitschers meege nomen uitrusting van de Ned, Spoorwegen, scheepswerven en fa- brieken in de Amerikaansche zone van Duitschland is thans beëin digd. Ondekt werden 1250 ton staal in verschillende stadia van bewer- king, 102 van de 302 gestolen tramwagens, rails, een volledige vtoot-bibliotheek van dniizend boeken, hotel-meubilair, groote hoeveelheden onderdeelen van kleine Nederlandsche fabrieken, brandibluschmateriaal, enz. Men vond ook de volledige uitrusting van een der werk plaatsen van het Hoogoven- bedrijf te IJmuiden. Deze uit rusting was naar Brunswijk vervoerd en bij de Hermann Garing Werke in dienst ge steld. Te Blumenthal werd in een kelder eerr volledig radiostation gevonden, vroeger in Nederland gebruikt voor de verbinding met West-Indië. Bij de gevonden uit rusting der Spoorwegen bevond zich o.a. het volledige materiaal van de lijn Amsterdam-Utrecht. Drie Nederlandsche kustvaartuigen zijn thans bezig het gevonden ma teriaal van Bremen naar Neder land over te brengen. Henri de Greeve heeft Zaterdag avond voor iie radio, vóór de uit zending van zijn wekelijksche Lichtbaken, ontkend dat hij, zooals in de communistische „De Waar heid" was gemeld, eefi SB.-er een paspoort zou hebben loezorgd om te kunnen ontvluchten. Hij deelde mede, dat dit bericht een perti nente en bewuste leugen is. Van de zijde der E.V.C. verneemt het A.N.P. dat de bulletins, waar mede ledereen, die lets met het transport In de Rotterdamsche haven te maken heeft, aangespoord wordt het werk hesmet te verklaren en. mede te' staken en waarin ook de militairen worden aangespoord zich met de stakers solidair te verklaren, door de politie ln beslag zijn geno men. De deelnemers aan de versprei ding ervan werden gearresteerd, maar zijn later weer op vrije voeten ge steld. Na een uitvoerig onderzoek heeft de minister van Handel en Nijver heid besloten, dat de tegen het be leid van mr. B. J. M. van Spaen donck, directeur van het Rijksbureau voor Textiel, Ingebrachte bezwaren in het licht van de wijze waarop h(j zich over het geheel van zijn taak heeft gekweten, geen voldoende ge wicht ln de schaal leggen om tot een zuiveringsmaatregel over te gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1