DE KABINETSFORMATIE Voorloopig geen suikerbon Ernstige atmosfeer in Batavia Nieuwe krachtmeting I ZalSjahrir deze week aftreden? De opdracht aan dr. Beel Tot hoofd en hart Onze uitslagendienst Direct gevolg van havenstakingen 69ste JAARGANG No. 23555 DINSDAG 28 MEI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Bij kinderen geldt vaak het recht van de grootste en de sterkste. Als wij rondom ons zien, dan schijnt het in de wereld altijd zoo te moeten gaan, dat de grooten de kiel' nen slaan. j Wmm Mr. Slamet, die een tegenstan der is van de huidige politiek in Indië en die er van overtuigd is dat het land op deze wijze door de extremisten verscheurd wordt, is onlangs uit Indonesië in ons land aangekomen. Giste ren werd hij in audiëntie door Kardinaal de Jong ontvangen. Mr. Slamet, hij zijn aankomst aan het paleis te Utrecht Het weer Koningin stelt pand ter beschikking Z. E. minister L. J. M. Beel te Soestdijk, waar hij Maandag morgen van H. M. de Koningin de opdracht ontving een kabinet te formeeren Suggesties van Van der Goes van Haters K.L.M. per 1 Juli dagelijks naar Bazel Stopzetting der Duitsche herstelbetalingen In Amerikaansche zone Geen nieuwe concessies Sproeiapparaat tegen coloradokever NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Wie de verkiezingen van Woens dag a.s en bagatelle zou ne men, onderschat de beteeke- nis der Provinciale Staten. In een vorig artikel hebben wij uit eengezet, welk een belangrijke taak op de Staten rust als kiescollege voor de Gedeputeerde Staten, die met het dagelijksch bestuur der provincie belast zijn. Een andetre, niet minder verantwoordelijke taak is eveneens in handen gelegd der Provinciale Staten: het kiezen van leden voor de Eerste Kamer. En nu moge de Eerste Kamer zich misschien niet in zoo'n groote belangstelling verheu gen als de Tweede Kamer, onze eigenlijke „volkskamer", een ieder ziet in, en het is ook dikwijls genoeg f:ebleken, dat de E.K. een zeer groo- en invloed kan hebben op den al- gemeenen gang van zaken in het politieke leven, en wel in het bij- inder op het beleid der regeering. e verkiezingen voor de Tweede Ka mer hebben ons het grootst aantal zetels opgeleverd; deze voorsprong moet ook in de Eerste Kamer duide lijk tot uiting komen. Want niets zou meer fnuikend zijn voor den arbeid van een nieuw kabinet, dan een Eerste Kamer, die in samenstel ling aanmerkelijk zou verschillen met de Tweede Kamer. In tegenstelling tot de leden der Tweede Kamer, die telkens voor vier jaar rechtstreeks worden gekozen, duurt de zittingsperiode der Eerste Kamer zes jaar. Om de drie jaar treedt de helft der leden echter af. Tengevolge van het feit, dat de zit tingsduur langer is, en ook, omdat het „getrapte" verkiezing is, wordt vaak verondersteld, dat de Eerste Kamer niet zoo duidelijk een af spiegeling is van de juiste politieke verhoudingen. Er is in vroeger jaren dan ook herhaaldelijk heftig over ge discussieerd of het niet beter was de Kamer maar af te schaffen Op aandrang van de Belgen in 1815 in gevoerd, voornamelijk om een soort Hoogerhuis te hebben voor de aristo cratie, is er in den loop der jaren een groote wijziging gekomen in de samenstelling. Tot 1917 was slechts de ambtelijke en geldaristocratie ver kiesbaar, zoodat inderdaad de Eer ste Kamer toen fungeerde als rem tegen den toenemenden volksin- Vloed. Sinds de eischen voor het passieve kiesrecht voor beide Kamers echter gelijk werden is het verschil tusschen beide takken der Volksver tegenwoordiging gaan afnemen. Juist hierom werd evenwel door velen geageerd voor afschaffing, om dat zij zoo langzamerhand den schijn wekte een copie, of een doublure te worden van de Tweede Kamer. Toch ligt er wel degelijk verschil in haar wijze van werken. Scheppen is niet de taak der Eerste Kamer; de actie gaat uit van de Tweede Kamer. De Eerste Kamer toetst de door de Tweede Kamer aangenomen ontwer pen aan het algemeen belang. En het gebeurt niet zelden, dat haar meening hierover een andere is dan die der T.K., tengevolge waarvan een wetsontwerp door haar kan worden afgewezen. Zoo ziet men, dat de Eerste Kamer, afgezien van haar al- of niet-wenschelijkheid, een zeer groote politieke heteekenis heeft. Onze politieke tegenstanders heb ben dit dan ook duidelijk ingezien. De communisten weren zich geducht en laten niet na, er op te wij zen, dat, mede ook voor de komende gemeentepolitiek, juist hij de ver kiezingen voor de Prov Staten het een in het andere grijpt. En het „Parool" dat de sterke positie der katholieken met leede oogen ziet en op allerlei wijzen ons succes afbreuk tracht te doen, schrijft: „er is nog wel geen sprake van een doorbraak door het front der katholieken, maar er is een gestuite opmarsch en er zijn op sommige plaatsen flinke deu ken". Er blijkt uit, hoe gespitst men is op het resultaat van de verkie zingen van 29 Mei. De katholieken, die zich zoo flink hielden hij de Tweede Kamerverkie zingen, moeten hun positie niet al leen handhaven, maar nog verbete ren. Dit is mogelijk, want de aanwas onzer kiezers, tengevolge van de grootte onzer gezinnen relatief grooter dan die van vele andere groepen, liad ons een nog grooter aantal stemmen kunnen verschaffen. Daarom moeten wij ons nog meer inspannen. De belangrijke taak, die de Prov. Staten hebben, eischt, dat de katholieken hierin zoo sterk mo gelijk vertegenwoordigd zijn. Wanneer ieder katholiek zijn plicht doet door te stemmen op de katho lieke lijst, zullen 'de verkiezingen voor de Prov. Staten een nieuwe overwinning brengen aan de Kath. Volkspartij. Na de triomphen op oorlogsterrein zal de Jeep waarschijnlijk een vreed zamer bestemming krijgen. Er zal namelijk een aantal jeep3 ter beschik king worden gesteld van den land bouw. Het aantal is voorloopig nog DsperKc. smsSw Verwachting tot Woensdagavond: Bewolkt weer met plaatselijk enkele buien. Hier en daar ver gezeld tun onweer. Wind' uit Zuidelijke richtingen, iets koeler. Zon onder 20.44. Maan 3.56-18.58. Zon op 4.29. N.M. 30 Mei. H.M. de Koningin heeft heit haar toebehoorende pand aan het Korte Voorhout te Den Haag ter beschik king gesteld van het Centraal Bu reau Oorlogsslachtoffers, ten be hoeve van den repatieeringsdienst Hemelvaartsdag 19.15 uur zal mevr. Patricia van Delden een radiotoespraak houden over de Amerikaansche belang stelling voor ons land. 'i-WX Jhr. mr. M. van der Goes van Naters (Partij van den Arbeid) heeft in een interview met een correspondente van Associated Press verklaard, dat hij een coalitie tus schen de Katholieke Volkspartij en de Partij van den Arbeid als de eenige mogelijkheid ziet. Hij achtte het zelfs niet uitgesloten, dat de heer Beel, de nieuwe formateur, zich tot ex-premier Schermerhorn zou wenden en hem de taak van formateur zou aanbieden, met het oog op de voortzetting van de poli tiek, zooals die werd gevoerd door de vroegere regeering. De Partij van Zooals bekend, is ons land in de laatste maanden voor zijn suiker voorziening geheel aangewezen op invoer. De stakingen in de havens in Rotterdam en Amsterdam heb ben er toe geleid, dat groote hoe veelheden aangevoerde ruwe suiker niet konden worden gelost. Of schoon hierin de laatste week een wijziging is ingetreden, heeft de staking reeds te lang geduurd om het suikerrantsoen onverminderd te kunnen handhaven. Daarbij is inmiddels nog gekomen de staking in de Wester Suiker Raffinaderij te Amsterdam, zoodat thans van een regelmatige suikervoorziening geen sprake meer kan zijn. Men moet er dan ook rekening mede houden, dat na den loo penden bon voorloopig geen bon voor consumptiesuiker zal kun nen worden aangewezen. Het publiek wordt dringend aan geraden met de suiker, welke het thans nog ter beschikking heeft, uiterst zuinig te zijn. Door den consumentenbon te laten vervallen, hoopt men in staat te zijn de voorziening van de in dustrieën nog zoo lang mogelijk in stand te houden. Er bestaat dus kans, dat de voorziening van het publiek met jam en andere producten op den jambon, ver snaperingen e.d. voorloopig niet te zeer zal stagneeren. De K.L.M. is voornemens met in gang van 1 Juli a.s. een. dagelijk- schen vliegdienst op Bazel te ope nen. den Arbeid, verklaarde hij, zal zich onder alle omstandigheden houden aan de volgende drie punten: voort, zetting van de Indonesische politiek, nationalisatie der Nederlandsche Bank en plan-economie, hoewel op minder strenge basis dan tot nog toe. Hij gaf toe, dat er van den kant van de Partij van den Arbeid geen pogingen zouden worden gedaan om in oppositie te gaan, tenzij zij hiertoe zou worden gedreven door de houding der katholieken. Vooral ook omdat dit een misluk king van hun Indonesische politiek zou beteekenen hetgeen het laatste is wat zij wenschen. In het bijzon der met het oog op het prestige dat Schermerhom geniet in Britsche en Belgische Labourkringen zou het volgens hem aanbeveling verdie nen, wanneer Schermerhorn het premierschap op zich zou nemen. Uiteindelijk voorziet hij een kabi net van 6 katholieken en 6 leden van de Partij van den Arbeid, met wellicht 4 deskundigen. Naar A. P. verder verneemt, zal dr. L. J. M. Beel pogingen in het werk stellen een linksch-katholiek kabinet te vormen. Luit.-gen. Claij, plaatsvervangend militair Gouverneur van de Ameri kaansche zone, heeft Zondag ver klaard, dat de V.S. de levering van poederen en de ontmanteling van fabrieken hij wijze van herstelbeta lingen heeft stopgezet, teneinde de economie van de Amerikaansche zone veilig te stellen, in het geval, dat de overeenkomst van Potsdam tot het besturen van Duitschland als een economische eenheid niet zou worden nagekomen. Het embargo op schadevergoedings leveringen heeft betrekking op alle eischers, maar treft vooral Rusland, waarheen tot nu toe' de meeste goe deren werden vervoerd. De atmosfeer die in Batavia heerscht is, volgens United Press, een ernstige. Het optimisme is momenteel zoowel aan Nederland sche als aan Indonesische zijde niet groot, daar het thans duide lijk is, dat het laatste Nederland sche aanbod voor de Indonesiërs onaanvaardbaar is, terwijl het on waarschijnlijk wordt geacht dat do Nederlanders nog verdere conces sies zullen doen. Sjahrir is van daag naar Djokjakarta vertrokken voor een laatste bijeenkomst met het „kabinet." Sjahrir verklaarde aan Uni ted Press, dat de kwestie of hij deze week te pjokjakarta al dan niet zal aftreden afhanke- kelijk is van een succesvolle oplossing van de twee proble men waar hü zich tegenover gesteld ziet: 1. Verzekering van de algeheele contröle over het republikeinsche leger, dat in sommige gedeelten nog altijd onafhankelijk handelt, 2. zijn bekwaamheid om den linker vleugel te sussen zonder ge noodzaakt te zijn personen in het „kabinet" op te nemen, die bij de uitvoering van zijn politiek niet zouden willen samenwerken. Sjahrir zeide dat indien hij af zou treden, zijn waarschijnlijkste opvolgers zouden zijn Soekarno, die dan tevens het „president schap" zou blijven bekleeden, of „vice-president" Hatta. Hij gaf echter toe, dat zijn aftreden de oppositie in een positie zou kunnen dwingen die ten gevolge zou heb ben dat hem gevraagd zou worden een nieuwe „regeering" te vormen, gelijk dit reeds eenmaal geschiedt, is. Sjahrir, die het zelve op een vriendschappelijke regeling aan stuurt, verklaarde voorts aan Uni ted Press, dat hij deze week te Djokjakarta de kwestie van UNO-interventie te berde zal bren gen waarschijnlijk via een Australischen stap in den Veilig heidsraad teneinde te verhinde ren dat de strijd op Java blijft voortduren, ondanks het feit dat vele Indonesische leiders en met name Soekarno tegen zulk een interventie gekant zijn. Het Tweede-Kamerlid Ruijs de Beerenbrouek heeft aan den minis ter van Overzeesche Gehiedsdeelen de volgende vragen gesteld: 1) Heeft de minister kennis ge nomen van de op 20 Mei J.I., op een persconferentie te Batavia, door den Luitenant-Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië gedane uitlatingen met betrekking tot de kabinetsformatie? tie? 2) Kan de minister mededeelen, of het gepubliceerde in overeenstem ming is met hetgeen ter persconfe rentie door den landvoogd is naar voren gebracht? 3) Indien er inderdaad door den Luitenant-Gouverneur-Generaal in dezen stelling is genomen, is de mi nister dan niet van meening, dat het minder Juist moet worden geacht, dat deze hooge gezagsdrager zich openlijk qualitate qua uitlaat over de oplossing der kabinetscrisis, daarbij den indruk vestigend, dat hij den gang van zaken tracht te beïnvloe den? Zooals na den uitslag der Tweede Kamerverkiezingen, waaruit de Kath. Volkspartij als grootste party te voorschijn kwam, was te verwachten, is aan een katholiek de opdracht gegeven tot het vormeu van een kabinet. De suggesties van het „Parool" van Zaterdag J.I., dat de benoeming van een kabinets formateur op zich zou laten wachten tot de verkiezingen voor de P'rov. Staten nog een nadere vingerwijzing zouden hebben gegeven in welka richting het verlangen van 't Neder landsche volk zich ontwikkelt, is dus niet bewaarheid geworden. Dat niet den voorzitter der Kath. Kamerfractie, Prof. Mr. Romme do opdracht is verstrekt, behoeft geens zins te verwonderen. De naam van den minister van Binnenlandsche Zaken in het demissionnaire kabinet. Dr. Beel, was de laatste qagen reeds meermalen genoemd en is dan ook geen verrassing. Dr. Beel, zoon van het Zuiden, heeft zich in het kabinet-Schermer- horn zeer onderscheiden en vooral zijn optreden de laatste maanden in dé Tweede Kamer, toen hij wat meer ingewerkt raakte, heeft een zeer goeden indruk gemaakt, pe huidige formateur is zich scherp de roeping en qe verantwoordelijkheid bewust, die op ons katholieken rust. Juist in de huidige chaotische toestanden. In een interview, dat wij 15 Mei j.L pu bliceerden, gaf hij in het kort zijn opvattingen weer in welke richting de practische politiek in ons land gevoerd behoorde te worden. „Als wil onze maatschappij-opvat tingen gaan realiseeren en daarmede in het vlak van de practische politiek treden, komen we in zeer vele ge vallen op hetzelfde vlak, waar we ook onze landgenooten van de Party van den Arbeid ontmoeten. Dit ligu zóó voor d© hand, aldus Dr. Beol, de programma's van de beide par tijen al sterk naar elkaar toe ge richt zijn. Het is een eerste eisch, dat wij een sterke progressieve poli tiek voeren op straffe, dat wij anders onzen tijd zullen missen en onza roeping als christenen niet zullen kunnen volbrengen. Dr. Beel sprak dan odk de hoop uit, dat een goede samenwerking met de Partij van den Arbeid zou kun nen tot stand komen. Dit wat de persoonlijke opvattingen betreft van den huidigen kabinets formateur. De opdracht, hem hedenmorgen door H- M. de Koningin verstrekt tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van de Tweede Kamer te genieten, is vrij vaag en ook ongewoon. Het vorige kabinet, dat twee formateurs kende, n.l. de heeren Schermerhorn en Drees, had tot taak te streven naar „herstel en vernieuwing". Het vage in de huidige opdracht ligt o.i. in de woorden: dat geacht mag wor den het vertrouwen van de T.K. te genieten. Welke formateur zou iets anders kunnen nastreven? Wijst dei» opdracht in de richting van samen werking met de P- v. d. Arbeid, dat een groote meerderheid zou betreuren of kan het ook beteekenen, dat ge streefd wordt naar een nationaal ka binet op zoo breed mogelijke basis? De komende dagen zullen waar schijnlijk wel eenige aanwijzing ge ven, in welke richting' dr. Beel tot een oplossing zal trachten te komen. Wij mogen ons niet verhelen, dat de opdracht voor dr. Beel uiterst moeilijk zal zijn. De P. v. d. A. zal immers, wil het tot samenwerking komen, heel wat water in haar wijn moeten doen. De eischen. die Koos Vorrink vorige week nog in zijn rede te Almelo stelde, hebben het pad zeker niet geëffend en ook de hou ding, die bijv. het „Parool" verte genwoordigt, werkt remmend. Het beeld zal echter wel veranderen, wanneer partij en persoonlijke ver antwoordelijkheid in het geding ko men. Te Baarle-Nassau is een demon stratie gehouden met een sproei apparaat ter bestrijding van den coloradokever. Het geheel is gemon teerd op een stel autowielen. Het reservoir bestaat uit een vat van 600 liter inhoud. Aan een 6 meter lange sproeibuis zitten 13 sproeiers, die de vloeistof fijn verstuiven, zoodat zy als een mist op de aard- appels neerdaalt. Woensdagavond, den dag der verkiezingen voor de Prov. Sta ten, znllen wij aan onze bureaux in de Smedestraat, aan het ge bouw van de Spaamestad, op de Nassaulaan en aan het gebouw van den R. K. Landarb. Bond in de Zaanenstraat wederom de binnenkomende verkiezingsuit slagen publiceeren. Voor de Heemstedenaren wordt de uitslagendienst ver zorgd op ons agentschap aan den Binnenweg 31 en de Zand- voortenaren kunnen het verloop volgen bij de drukkerij van Deursen in de Haltestraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1