Bidault heeft nu den tijger bij den staart Gevaarlijke jongeman na een klopjacht gegrepen Zoo zien de stakers het.... In den ban der E. V.C. N' Atomisch gifgas, hét middel E Onze uitslagendienst Frankrijk verleent gastvrijheid aan den ex-Groot-Moefti van Jeruzalem Eens Hitler's bondgenoot Zeventienjarige opereerde met stengun Van posters en „maffers" Het weer. Kamp vsor jeugdige politieke delinquenten Bel ons niet op vanavond Mgr. Paulissen in het vaderland terug Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23556 o WOENSDAG 29 MEI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week De Hemelvaart van Christus werd tn de vroeg-christelijke Kerk meer uitgeheeld dan dit later het geval was. Een détail-opname van het prachtige mozaïek in de apsis van St. Cosmas en Damia- nuskerk te Rome. Het dateert uit 530 en m den stijl is de Byzantijnsche invloed merkbaar. Dit mozaïek, in den koepel aan gebracht, krijgt door het vlak van de reproductie een ietwat typische verhouding Weer abonnementskaarten bij de Spoorwegen? PRINSELIJK PAAR NIET NAAR VER. STATEN Het hart, dat nooit leed on dervond, kan nooit verruk king kennen. Evenals de jon geman, die de vreugde van het rooken wil leer en kennen, moeten wij voor iedere vreug- de den cijns betalen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Ergens op de beboscbte heuvels die uitzicht bieden op de vreed zame voorsteden van Parijs woonr de man, die, wellicht meer dan eeni» ander, den vrede in het Oosten beheerscht: Amin el Hus sein i, afstammeling vaii den pro feet, ex-Groot-Moefti van Jeru- zaiem, en een vluchteling >oor den Britscheu rechter. Op last van den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Bidault, is hij de gast van Frankrijk, zoo genaamd in afwachting van een Engelsch visum voor zijn terug keer naar Palestina. Zoo woont dan de ex-Groot-Moefti ln een der fraaie villa's aan den buitenkant van Parijs, maar geen enkele autoriteit wil neggen in welke villa, zoogenaamd met het oog op inbrekers.Het is bekend, dat hot Franse he ministerie van oorlog hem daar hij zooveel „politieke vijanden" heeft, vier machinegeweren heeft ge leend, die keurig in den tuin van de villa verdekt zijn opgesteld. Boven dien heeft de potentaat een aan zienlijke lijfwacht van Arabische- trouwen om zich verzameld. Welke reden heeft Frankrijk om gastvrijheid te verleenen aan den man, die Hitler's bondgenoot was tijdens den oorlog en die regelmatig predikte voor een Mohammedaau- schen opstand tegen de geallieerde overheersching ln het Oosten? Het lijkt inderdaad vreemd, ook als men bedenkt dat de Groot-Moefti eigen lijk op den achtergrond stond van de nationalistische beweging die uit eindelijk leidde tot de Fransche terugtrekking uit de commercieel voordeelige protectoraten Syrië en den Libanon. De kwestie is namelijk zoo, dat de Engelschen Husseini eigenlijk niet zoo graag in handen zouden krijgen, hoewel Bevin eenige malen in het Lagerhuis de verzekering heeft ge geven, dat hij den Franschen zijn uitlevering had gevraagd. Kwam de Moefti immers in Engeland, dan zou hij terecht moeten staan voor zijn vele en onweerlegbare daden van hoogverraad. En de Engelschen zou den niet graag de reeds zoo ont stemde Arabische wereld verder irrl- teeren. De Franschen hielden Husseini aanvankelijk gevangen, maar kwamen o(T een gegeven oogen- blik tot de ontdekking, dat deze handelwijze hun slechten naam In de Mohammedaansche wereld nog slechter maakte. Zij zagen een kans de sympathie van de Mohammedanen in hun koloniën en van de Arabische Liga te win nen en proclameerden Husseini tot hun gast. De reactie der Arabieren was zooals men verwachtte. Frankrijk was in langen tijd niet zoo popu lair geweest. Diplomaten van bijna alle Arabische staten be tuigden hun dank en de Sultan van Marokko toonde zich hoogst tevreden. Maar de Franschen kregen spoedig minder aangename ervaringen. In minder dan geen tijd was de Moefti weer betrokken lneen net van po litieke intrigues. Hij vroeg zelfs Bi dault te spreken. De minister kwam om een vriendschappelijk voorstel te hooren tot ontruiming van geheel Noord-Afrika. Frankrijk zou d« meest begunstigde staat blijven, economisch en militair, en het was beter vrij willig te geven, wat misschien later afgedwongen zou worden. Sindsdien heeft de Moefti het ge duld der Fransehen, en de ongedu righeid der Engelschen, nog verder op de proef gesteld, door het ver leenen van verschillende audiënties aan den Sovjet-ambassadeur ln Frankrijk, Bogomolow. Dit achten Engelschen en Franschen bedenkelijk, in verband met de Russische politiek van critiek op de Palestijnsehe kwes tie en op de neiging van Moskou om als sympathiek-gezinde „groote broer" van de Arabieren op te treden. Maarde Fransehen hebben nu den tijger bïj den staart en zullen moeten vasthouden! (U.P.). De Rotterdamscbe politie heeft de hand weten te leggen op een 17- jarigen knaap, die er gangsterme thoden op nahield en een maand lang Rotterdam onveilig heeft ge maakt. De jongeman maakte er sinds een maand zijn werk van roofovervallen te plegen met behulp van een tweetai kornuiten. Hij bedreigde de bewoners eerst met een pistool, dat hij hij latere gelegen heden verwisselde voor een stengnn. Dat het hem met zijn dreigementen om te schieten ernst was. wordt wel bewezen door het feit. dat hij op de oude vrouw, die hij in de Essenburg- straat overviel en die niet spoedig genoeg met haar geld voor den dag kwam, tot twee maal toe met zijn stengun geschoten heeft. Een spiegel werd daarbij vernield en de vrouw bleef gelukkig ongedeerd. De politie zat hem meermalen op de hielen, doch wist hem steeds niet in handen te krijgen. Dezer dagen echter kon de politie een beter resul taat bereiken, niet dan na een wilde achtervolging. Zij was er achter gekomen, dat de stengun, welke hij gebruikte, bij een be/rienden kapper in Crooswijk be waard werd. Drie rechercheurs trok- wnni™ U11 ea juist toen zij in de ""fr boven wilden gaan kwam de gezochte naar beneden. Met een gevaarlijken sprong probeerde hl) tus- schen de rechercheurs door te ont komen, maar een van de politieman nen greep hem onder aan de trap beet en er ontstond een worsteling, waar bij hij tenslotte den rechercheur met colbertjasje en vest achterliet en het zelf op een loopen zette. Er volgde nu een wilde jacht door de Crooswijkbuurt over het opgebroken Schuttersveld, waarna hij over een schutting klom van de panden aan de Crooswijkschestraat, daar aan de achterzijde een huis binnendrong, zich nog eens omdraaide om iedereen, die hem volgde, met zijn wapen te be dreigen en aan de voorzijde het huis weer verliet. Dit spelletje herhaalde zich eenige malen. Morgen, op O. L. H. Hemelvaart, zal de krant niet verschijnen. Het daarmee gewonnen papier zullen wy Vrijdag benutten ter publicatie van de verkiezingsuitslagen. DIRECTIE. Inmiddels ^as assistentie gekomen, terwijl ook een overvalwagen werd gerequireerd. Tenslotte liep hij in de val. Een rechercheur zag kans hem in het linkerbeen te schieten, waarna hij wel gedwongen was zich over te geven. De jongeman, de 17-jarige C. Laghuwitz, heeft ondanks zijn jeug digen leeftijd reeds misdaden gepleegd van groot formaat. Reeds acht niaal is hij met de justitie in aanraking geweest wegens diefstal met braak. Om niet herkend te worden had L. sinds veertien dagen zijn blonde haren donker geverfd. De sardinevisschers van San Fran cisco zijn voornemens bij de visch- vangst gebruik te maken van sonar, een methode, berustende op geluids peiling, door middel waarvan naai- duikbooten werden opgespoord. (Van onzen specialen verslaggever) u zijn wy de havenbaronnen, zegt een der Amsterdamsche loosters op den hoek van den Houtmankade. Het groepje mannen, twee ouderen en enkele jon geren, staat bruin te bakken in de zomersche zon en kijkt naar het log massief van de N.V. Het Nederlana- sche Veem. Aan den waterkant van ae Amsterdamsche haven Is een lichter gearriveerd, uit Botter dam, geladen met koffie en gom. Militairen zijn bezig het schip te lossen: de lading is „besmet". Wij hebben den schipper gewaar schuwd, vertellen ons de stakers, maar deze heeft zich niets van hen aangetrokken. Vandaag of morgen kan hij een steen naar zyn kop krijgen, zegt een poster, maar een ander corrigeert hem snel: zoo moet je niet praten, man, rustig en waar dig1 blijven. Maar een „maffer" is het! Juist, een „maffer". Al wie niet slaafs het stakingsparool van de E.V.C. wil volgen, „maft". In de volksbuurten zagen wij pamfletten aangeplakt, waarop zoo'n „maffer" met naam en toenaam en adres wordt gesignaleerd Het is niet aan genaam en niemand "weet wat daar ui- voort kan komen. Vandaar dat velen het risico liever niet nemen, de schippers niet, de vervoerders niet,, de slagers ln de volksbuurten niet, die „besmet" verklaarde blikjes vleesch krijgen thuisbezorgd. Zoo breidt de staking zich als een olie vlek nit, maar gaat dit altijd eu overal con amore? Verwachting t»t Donderdag avond: Plaatselijk nog enkele buien, voornamelijk in den namiddag en avond. Veranderlijke wind. Zon onder 30.45 Donderdag: Maan 4.21—20.38. zon 4.28— 20.47 vrijdag: Maan 4.5521.45, zon op 4.27. r bestaan op zijn minst twee be- langijke geheime wapens, die. vol gens de natuurweten schappelijke geleerden, even gevaaglijk zijn voor de menschheid als de atoombom", zei de voorzitter van de Ame- rikaansche Vereeniging van atoomgeleerden Maandagavond in Washington. Hij noemde de biolo gische oorlogvoering en de oorlogvoering met de gebruikmaking van splitsbaar gifgas. Hi) gaf hierover ech ter geen byzonderhe- den. Wetenschappelijke levens te vernietigen. „Het is een snelle en medegedeeld, dat wijst op de ontdekking van zekere dood", wordt bacillen, die zouden ln een rapport van het bacteriologische wapen gezegd, maar, zelfs met Inbegrip van afwijken van de regels van de bekende be smettelijke ziekten. Reeds jaren voor den Middeleeuwen, bestaan er geen kiemen, die I Driemaal daags een druppel zouden doo- iedereen den. Zooals bekend ls op sommige plaatsen 60 pCt. van de bevolking gestorven tengevolge schrijvers hebben er op van de zwarte pest. gewezen, dat, hoewel Wanneer wij de ge- de zwarte pest uit de oorlog zyn de geleer- MT' den er niet in ge slaagd een epidemie te doen uitbreiden, zelfs niet onder dieren in kooien. Dinsdag werd ln een rapport van W. A. Higginbotham, voor zitter van de Ameri- kaansche federatie van atoomgeleerden, de re sultaten van een drup peltje atomisch gifgas in vloeibaren vorm be schreven. Het zou lederen per soon in een groote in- dustrieele fabriek ln gevaar kunnen bren gen. Een concentratie van dit aocgcnaamdfe gas zou ieder levend wezen in een gebied van een vierkanten kilometer kunnen dooden en zulks nie<t door een- chemische reactie, maar door radio-actie leden van een commis sie van het Ameri- kaansche Huis van Afgevaardigden gespro ken hebben over een bacillenspuit, waarmee het leven in een groote stad geheel zou kun nen worden uitgeroeid wordt, aldus vanuit hoog vliegende schrijvers, vliegtuigen er niet In de officieele rap- een dergelijke kiem, porten over de Ameri- bacteirie of virus be- kaansche bacillenoor- ve stralen, ontstaande staat, ln staat om alle logvoerlng wordt niets door atoomsplitsing. schiedenis nagaan, zal blijken, dat steden en landen zelfs zonder medicijnen deze epide mieën zijn te boven gekomen, omdat de mensch op den duur hiervoor immuun deze Zeker, de mannen, die wij vanmor gen spraken, daar bij het Neder- landsch Veem, staken van harte. Wij hebben lang met ze gepraat. Allen zijn lid van de E.V.C. en verwachten van haar het heil. De E.V.C. is toch jong, frisch en strijdvaardig, de oude vakorganisaties, zoo meenen zij, heb ben uitgediend: er moet met andere middelen tegen het „kapitaal" wor den gestreden. En 'dat kan huns In ziens alleen de E.V.C. Als wij hen wijzen op hetgeen de oude vakorga nisaties in een moeizamen strijd van jaren hebben bereikt, werpen zij dit domweg van zich afde E.V.C. alleen zal hun rechten verdedigen en dient derhalve erkend te worden. Daar gaat de strijd om. En wie het er niet mee eens ls, kan zijn eigen weg gaan, maar hij ls een „maffer". En dat wil zeggen: hij is gewaarschuwd. Toch zijn het sympathieke en ove rigens heel reëele knapen, die daar posten bij het Veem. Men kan met ze praten en het volkomen met ze eens worden mits.... men uitslui tend gelooft in de E.V.C. Zij smalen een beetje op de soldaten, studenten en andere vrijwilligers, die nu hun werk doen. Hun beroepstrots legt me nige schampere opmerking op hun tong: wy lossen met 16 man ln één dag 125 ton, zij daar hebben voor hetzelfde werk 110 man noodlg. Maar zij erkennen onmiddellijk, dat het Ieders werk dan ook niet is. Wel beschuldigen zij de vrijwilligers van minder nette practijken. Wy wisten er van, zeggen zij met een gebaar naar hun broekzak, maar zij weten het nog beter. Kom om vyf uur maar eens kijken: met broekzakken als toeters gaan ze naar huls. En wij zijn benieuwd, besluiten ze, of je dat nou ook in de krant durft zetten Zoo ligt het bedrijf in deze zomer sche voorjaarsdagen merkwaardig sti'. Het is of heel de haven een broeierige siësta houdt. Leeg zijn de zonnige kaden. Op de bruggen en toegangswegen staan politieposten, over de emplacementen patrouilleert de Militaire Politie, met stenguns gewapend. Hier en daar lossen vry- w-illigers de schepen. De „Niger- stroom" uit Afrika en de „Maaskerk" uit de West hebben hun passagiers afgezet midden ln een der nijpend- ste problemen van het vaderland. Zij hoorden en lazen hoe Nederland arbeidt aan zijn herstel en zij vin den een leege, vrijwel verlaten ha ven De haven staakt, op twee na ligt bij alle veemen het werk stil. Het zelfde is het geval bij den Scheeps bouw, de Amsterdamsche en Neder- landsche Dokmij.', de Wester Suiker Raffinaderij, En ook op Schiphol is de arbeid nog altijd niet hervat. Militairen vervoeren thans het vleesch ln blik uit de koelhuizen, want de vervoerders wagen er zich niet aan. En voor de Meelfabriek Holland ligt een lichter met „be smet" verklaard graan; als die ge lost wordt om het graan te malen, wordt ook voor de „Holland" het stakingsparool uitgegeven. En bij dit alles, zoo verzekeren de stakers, blijft het niet: ook de tram en bet spoor zullen hun houding moeten bepalen. De staking gaat verder en wie niet staakt, „maft".... Op vragen van mevr. De Vries Bruins heeft de minister van Justitie geantwoord, dat het kamp te Hemrik bij Drachten 1 Juni '46 in gebruik zal worden genomen ais bewarings- kamp voor politiek verdachten bene den 18 jaar. Het kamp te Deelen zal, zoodra het gereed is, door jeugdige gedetineerden worden betrokken. Een van de belangrijkste nazi's is Dinsdag in den persoon van Oswald Pohl bij Bremen gearres teerd. Pohl was alleen aan Himmler ondergeschikt en had het bevel over alle nazi-concen tratiekampen. Hedenavond, den dag der verkiezingen voor de Prov. Sta ten, zullen wij aan onze bureaux in de Smedestraat, aan het ge bouw van de Spaarnestad op de Nassaulaan en aan het gebouw van den E. K. Landarb. Bond in de Zaanenstraat wederom de binnenkomende verkiezingsuit slagen publiceeren. Voor de Heemstedenaren wordt de uitslagendienst ver zorgd op ons agentschap aan den Binnenweg 31 en de Zand- voortenaren kunnen het verloop volgen bij de drukkerij Van Beursen in de Haltestraat. Men wordt dringend verzocht ons hedenavond en vannacht niet op te bellen, aangezien wy alle tele foonlijnen noodig hebben voor onzen verkiezingsdienst. Overbelas ting van onze centrale zon ernstige stagnatie in dien dienst ten gevolge kunnen hebben. Een verkwikkende vaderlandsche lentehemel koepelt zich boven do opvallend rustige Amsterdamsche haven. Geen geratel van klinkhamers weerklinkt van de talrijke schepen in de droogdokken, alleen op vracht schepen zwaaien de lieren ononder broken heen en weer. Een handjevol belangstellenden wacht op de kade bij de Hollandsche Stoomboot Mij. waar het s.s. Nigerstroom van de Holland-West-Afrika lijn langzaam voor de meerpalen wordt getrokken. Als de loopbrug bevestigd is, debar- queert een gevarieerd gezelschap. Eerst een neger, enkele zeelleden, een missiezustertje met een groote zwar te parapluie en een tropenhelm on der de arm en wat zakenlui. Dan Mgr. H. Paulissen: een rustige verschijning met een korten witten baard en 'n vrien- deiyken, vadeiiyken glimlach, Eenige paters van Cadier en Keer (Sociëteit der Afrikaansche Mis siën) heeten hun hoogen orde broeder welkom. Mgr. Paulissen zag Nederland de laatste maal in 1937. In de hoofdstad van zijn diocees aan de Goudkust Kuman heeft men van oorlogshande lingen weinig bemerkt. Toch heeft er eenigen tijd een koortsachtige ac tiviteit geheerscht, toen de aanvoer- weg van Engelsch en Amerikaansch oorlogsmateriaal voor het Noord- en Oost-Afrikaansche front aan de Goudkust begon. Mgr. Paulissen vertrok onmiddel lijk naar Maastricht om zijn familie te bezoeken. Pater H. v. d. Ven uit Helmond keerde gelijk met den Bis schop van de Goudkust terug. Kaar onze Utrechtsche corres pondent verneemt, hebben de Ned. Spoorwegen by de Prijsbebeersching een verzoek ingediend om algemee- ne abonnemenstkaarten in te voeren tegen verhoogd tarief. Het zal dus van de beslissing van de Prijsbeheersching afhangen of deze door zoo velen gewenschte abonnementen weer spoedig zullen worden ingevoerd. Naar het kabinet van den Prins de K.L.M. vanochtend mede deelde. bestaat er geenerlei plan dat Prinses Juliana en Prins Bernhard in de naaste toekomst een bezoek aan de Ver. Staten zullen brengen. Naar aanleiding van een persbe richt dat het Prinseüjk Paar dit Jaar een bezoek zou brengen aan België, wordt aan het A.N.P. officieel mede gedeeld, dat zoodanige plannen wel overwogen worden, doch dat daarom trent nog niets definitiefs is vastge steld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1