Statenverkiezingen in de pers Storm in bloembollenwereld Het .^er, Gelijk spel in Antwerpen Gaat Haarlem de bollenbeurs verliezen? HILLEGOM DOET EEN GOEDEN GOOI Herdenkingsplechtigheid te Margraten Amersfoort-A'dam electrisch Nieuwe dienstregeling Spoorwegen Senaat tegen Truman Sfeer als vanouds Bi Twee visschersschepen op mijnen geloopen Duurder gas en electriciteit Thee- en koffiepotten vrij Rubberlaarzen niet meer op den bon Petroleum voor kookdoeleinden Voorloopig geen vroege aardappelen Gommandant van Dachau opgehangen Tot hoofd en hart V, 69ste JAARGANG No. 23558 VRIJDAG 31 MEI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Feestelijke rit van versierden trein Zevert personen omgekomen Niet in de harten der kiezers Verheugende uitslag Doel niet bereikt P. v. d. A. en kahinetsvormïiig E HAARLEMSCHE COURANT De afdeeling Hillegom van de Algemeene Vereeniging voer Bloem bollencultuur heeft een voorstel in gediend het Beursgebouw, dat thans te Haarlem in het Krelagehuis is gevestigd, te verplaatsen naar Hil legom. Niet alleen heeft het ge meentebestuur van Hillegom dit voorstel ondersteund door een be drag van f 190.000 aan te bieden, doch tevens stelt het het terrein „Trestong", groot 8500 M2., voor dit doel ter beschikking. Bovendien en dat is een zeer aantrekkelijke geste heeft de Hillegomsche za kenwereld een obligatieleening bij eengebracht van 350.000 gulden tegen 2 pCt. welke aan „Bloembol lencultuur" zal worden geschonken, wanneer het Beursgebouw in deze gemeente komt. En ten slotte kan nog worden medegedeeld, dat het Hoofdbestuur van „Bloembollencul tuur" het voorstel van de afdeeling Hillegom zal steunen. Men kan niet anders dan respect hebben voor de wel zeer energieke Wijze waarop Hillegom deze zaak heeft aangepsdd; en alleen daarom reeds is het te hopen, dat op de op de speciaal daarvoor te houden al gemeene vergadering van „Bloem bollencultuur", welke op 24 Juni ge houden zal worden, dit voorstel er met vlag en wimpel door zal gaan. Wanneer dit inderdaad het geval is, komt niet alleen .de Bloemboiien- beurs naar Hillegom, doch ook de vakgroep, de Bond van Bloembol - Jenhandelaren en natuurlijk ook de zetel van „Bloembollencultuur" met al hare ondgrafdeelingen. Vanzelf sprekend zal dan ook de proeftuin in Hillegom komen, waarmede dus een Heemsteedsch ideaal "voorgoed naar het rijk der droomen wordt verwezen. Intusschen mag er wel op worden gewezen, dat de vesti ging te Hillegom nog niet wil zeggen, dat dan alles in kannen en kruiken'is en het is ook niet onmogelijk dat er nog eenige struikelblokken moeten worden opgeruimd. Zoo is er b.v. kans dat Ged. Staten van Z.-Holland bezwaar zullen maken tegen het beschikbaar stellen van f 100.000 door het gemeentebestuur van Hillegom, omdat Hillegom tot de z.g. noodlijdende gemeenten behoort. Dan is ter verder de allesbehalve ideale verbinding met trein en tram waardoor op het oogenblik Hillegom een echte Uithoek is. Daarin dient, wan neer het gebouw er eenmaal is, een radicale verandering te komen. Intusschen staat het vast, dat, wanneer het voorstel-Hillegom wordt aangenomen, Haarlem de meest verliezende partij is, al krijgt deze gemeente dan de 100.000 gul den terug, die het in 1927 aan „Bloembollencultuur" geschonken heeft bij den bouw van het Kre lagehuis. Immers, aan deze schen king was de voorwaarde verbonden dat de Bollenbeurs minstens vijftig jaar in Haarlem zou blijven. Dit be drag is echter op het millioenen- tekort vatn Haarlem gelijk een druppel water op een gloeiende p'aat. Het kon echter wel eens fnuikend werken op de verschillen de groote en ietwat hebzuchtige In aanwezigheid van Prins Bernhard werd te Margraten ter gelegenheid van Memorial-Day een herdenkingsplechtigheid ge houden o,p het Amerikaansche soldatenkerkhofRuim 40.000 Limburgers waren getuige van deze uiting van dankbaarheid jegens de Amerikaansche man nendie hun leven gaven voor 0 de bevrijding van ons vaderland Bij elk der rond 19.000 graven was een kleine Amerikaansche vlag geplant en waren bloemen neergelegd. De opperbevelhebber der Ameri kaansche strijdkrachten in Duitsch- land hield de herdenkingsrede. Minister Meynen voerde vervolgens het woord, waarna de officieeie kranslegging volgde. Een peleton soldaten loste hierop een eere-salvo boven de graven, gevolgd door een taptoe en één minuut stilte. plannen die in Haarlems schoot worden gekoesterd en deze gemeen te kan er misschien de les uit trek ken, dat men feitelijk eerst moet beginnen te trachten om te houden wat men heeft. Eerst dan pas heeft men het recht naar expansie te streven en dan moet in elk geval die expansie ook verantwoord zijn. Dat in Hillegom de 24ste Juni, de dag waarop de algemeene ver gadering van „Bloembollencultuur"' een beslissing zal nemen over dit voorstel, met spanning wordt ver wacht, spreekt vanzelf en dat bij aanneming van het voorstel Hille gom inderdaad het centrum van de bloembollencultuur zal worden, zal niemand durven bestrijden. Op het station Amersfoortr, waar hoog de vlag der Nederl. Spoorwegen waalt, Is het tweede perron met sparren versierd. Op een mos plateau staat een vorige eeuwsche locomotief opgesteld, voorvader van den electrisehen trein, die vandaag feest brengt op het traject Amster damAmersfoort. Maandag wordt het ln gebruik genomen, vandaag Is het officieel geopend. Er Is mu ziek, er zijn bloemen, er Is respect over deze prestatie In c»as verarmd land. De directie der Spoorwegen, de president lr. W. Hupkes en de direc teuren G. F. H. Glesbergen en lr. F. Q. den Hollander, die in de met bloemen en genoodigden gevulde wachtkamer recipieeren, worden toe gesproken door den waarnemend bur gemeester van Amersfoort, den heer B. Noordewier, die een glas ln lood raam voor het station aanbiedt. Na gewuifd door een haag van belang stellenden vertrekt de uit zes wagens lange versierde trein. Passagiers zijn de directie der N.3., verschillend© chefa van dienst en hoofdingenieurs, ae waarnemend burgemeester van Amersfoort, voor zitter en secretaris van der» Foren- senbond, Rijkshoofdinspecteu van V'erkeer, voorzitters van de Kamer var Koophandel, en van Vreemde lingenverkeer en een aantal andere officieeie genoodigden. Overal langs de spoorbaan staan wuivenden en ook uit langs rijdende treinen wordt •gewuifd. Tusschen een hvog kinderen en bel angstellenden wordt gestopt 'op het eerst versierde station Baarn, waar de directie met haar staf uit stapt om de toespraken van burge meester era forensenbond in ont vangst te nemen. Een tegeltableau wordt in ontwerp aangeboden. Met muziek en gejuich start de trein naar de volgende forensenstations, waar telkens de toespraken, hulde, bloemen, muziek en een opeenge drongen massa verheugden wachten. Morgen wordt het badseizoen in Scheveningen officieel geopend. Verwachting tot Zaterdagavond; Wisselende bewolking nvet li iet en daar een regenbul, matige tol krachtigen wind tusschen Zuid <jn Zuid-West. Geleidelijk nog Iets koeler. Zon onder 20.48, Maan 5.41 23.08. Zon op 4.26. (Van onzen Utrechtschen corres pondent). Met ingang van 3 Juni gaat er weer een nieuwe dienstregeling van de Spoorwegen in, die^ belangrijke ver beteringen zal brengen. De belang rijkste is uiteraard de electrificatie AmsterdamAmersfoort, doch het hierdoor vrijgekomen spoormaterieel kon elders goed gebruikt worden. HaarlemZandvoort gaat ook elec trisch rijden en er komt een aantal speciale treinen rechtstreeks van Zandvoort naar Amsterdam. Haarlem Zandvoort krijgt ook een uurdienot. Verder is in Noordholland nog be langrijk, dat de tram van Alkmaar naar Bergen aan Zee weer gaat rijden. De relsduur van Amsterdam naar Den Heider wbrdt aanmerkelijk verkort. Bo vendien komen op dit traject eenige nieuwe treinen. AmsterdamAlkmaar krijgt een uurdienst. Over het geheel kan men zeggen, dat op alle belang rijke lijnen de frequentie en de snel heid zijn opgevoerd. De dienstregeling op het traject Den HaagRotterdam Utrecht is geheel veranderd. Men heeft de treinen beter over de uren 'ver deeld en een belangrijk aantal nieuwe ingelegd. Ook op het traject Amster damUtrecht zijn verbeteringen aan gebracht. Een rebelsche Senaat heeft het wetsvoorstel van president Truman, om de stakers, die in dienst van de regeering werk weigerden, onder de wapenen te roepen, met 70 tegen 13 stemmen afgewezen. In den Senaat werden kreten als „Hitier-praktijken" en „averecht- sche maatregel" gehoord, toen een machtige coalitie van democraten en republikeinen zich opmaakte het voorstel af te stemmen. Dr. Broekhuyzen, de oud-gezant van Zuid-Afrika in Nederland, bracht een bezoek aan de Dia mantbeurs te Amsterdam. Dr. Broekhuyzen bekijkt vol belang stelling een collectie diamanten ANTWERPEN, 30 Mei. Het Belgische voetbalelftal is er nieit in geslaagd volledig revanche tie nemen voor de 63 zege welke het Nederlandscbe team drie weken geleden te Amsterdam heeft be haald. "Wiel echiter is het een dub beltje op zijn kamt geweest en hoe wel de oranjemannen door twee doelpunten van Wilkes met een 20 voorsprong gingen rusten, mochten ze achteraf héél blü zijn dat zie tenslotte één puntje konden verreveren. Er was voor dit treffen ook in België zeer veel belangstelling, al hieven de supporters ln het land van Maas en Schelde rftet 260.000 onder de maat van hun Nederlandsche sportmakkers, die om 650.000 kaar ten vroegen. Maar het was niet al leen een belangstelling in kwanti teit, ook die in kwaliteit mocht er zijn. we zagen minister-president Van den Acker met vier andere Excellenties, onder wie de heer Spaak, voorzitter van de UNO. Ver der den Nederlandschen gezant in België en den Belgischen ambassa deur in Nederland, den gouverneur van Antwerpen, dien van Narrierr en tal van andere, burgerlijke zoowel als militaire autoriteiten. Voor den wedstrijd concentreerde de drukte zich als vanohds op de Keyzerlei, waar niet alleen de trei nen elk half uur drommen suppor ters uit de richting Brussel en van de provincie aanvoerden, maar ook zeer veel Nederlandsche supporters hun rumoerig entree maakten. Er werd gegoocheld met francs, omdat ze zoo kostbaar waren en de „mar- ché noir" bloeide Op het veld klonken de volkslie deren vertrouwd en ontroerend; Aanvoerder Paverick biedt zijn Nederlandschen collega Paauwe vóór den wedstrijd bloemen aan aanvoerder Paauwe kreeg van zijn Belgischen collega Paverick een enormen krans. En méér dan destijds in Amsterdam was er de sfeer van NederlandBelgië! omdat de Rood© Duivels ln de tweede helft eindelijk het fanatieke spel konden ont plooien, waar we tevoren drie maal drie kwartier op gewacht hadden. Doch daarover elders meer. Woensdagmorgen omstreeks 5 uur zijn twee motorvisschersvaartuigen uit Arnemuiden, gemerkt ABM 1 en ARM 3, in het Veersche Gat op mijnen geloopen. Van de ARM 1 zijn omgekomen: de schipper A. Meerman, oud 29 jaar, gehuwd; de matrozen; C. van Belzen, 29 jaar, gehuwd, beiden woonachtig te Ar nemuiden; E. Meerman, 35 jaar, gehuwd, te Vlissingen. Van de ARM 3 zijn omgekomen: de matro zen B. J. Siereveld, 20 jaar, onge huwd; zijn broeder L. Siereveld, 15 jaar, beiden zoons van den gered den schipper J. Siereveld; H. Siere veld, 36 jaar, gehuwd en C. van Beizen, 38 jaar, gehuwd, allen te Arnemuiden. "e Tweede Kamer is bijeengeroe pen voor een vergadering op Dins dag 4 Juni half twee. In een hoofdartikel over de staten verkiezingen constateert „De Tijd" (R.K.): „Als er één ding duidelijk is na, deze stemming, dan is het dat de Partij van den Arbeid met haar eer zucht van vernieuwing van wat ver ouderd, en van doorbreking van wat verstard heette, niet, althans niet meer, tot de verbeelding van ons volk spreekt. Wie daaromtrent nog geer» gevoel van zekerheid had na de verkiezingen voor de Tweede Ka mer, moet dit nu tot zijn vreugde of zijn verdriet gekregen hebben." Over de K.V.P. aegt de schrijver om.: „De Katholieke Volkspartij heeft de onwrikbaarheid van haar positie opnieuw en nog overtuigender bevestigd. Haar bolwerk is ook op deze plaatsen niet verzakt, integen deel. Toch moet niemand, die dit met welgevallen ziet, de oog'en slui ten voor de scheuren in de oudere muren. Een deugdelijk onderzoek en vastberaden maatregelen lijken hier noodig." Dan constateert het blad: „De kabinetsformateur zal uit deze nieuwe uitslagen ongetwijfeld ook Hijn conclusies trekken. Dat zijn po sitie er door versterkt wordt, lijdt geen twijfel. Minder zeker lijkt het, dat uit de P. v. d. Azmj vérder de wenken achterwege zullen blijven, dat dr. Beel het minister-president schap maar weer aan den heer Scher- merliorn moest overlaten. Voor de continuïteit! Al is het uit de ver kiezingsuitslagen ook nog zoo dui delijk, dat het volk op zijn minst genomen niet verlangt naar die con tinuïteit. De kabinetsformateur zei zfjn eigen conclusies weten te trekken. Hij kan ook uit deze verkiezing, juist uit deze, aanmoediging putten en sterk te tegen te groote aanmatiging uit de Partij van den Arbeid." „De Maasbode" (R.K.) merkt op, dat de P. V. d. A. niet in de harten van het Nederlandsche kiezerscorps staat en dat de oude S.D.A.P. weer het hoofd opsteekt, om het Ontbin dingsproces te bespoedigen. Toch acht het blad de P. v. d. A. in haar huidige positie de eerst aangewezen bondgenoot» voor de vooruitstre vende K.V.P., al blijkt de P. v. d. A. thans nog minder aantrekkelijk dan haar weinig stabiele constitutie reeds deed vermoeden. „Het geeft geen prettig gevoel te moeten steunen op een zuil met leemen voet, en er bestaat zonder twijfel méér reden dan vóór 29 Mei om uit te zien naar versterking en verbreeding van de basis, als dit kan geschieden zonder een pro gressieve politiek in gevaar te bren gen. Een pogen, om aansluiting te zoeken hij de christelijke partijen, heeft thans nóg meer zin dan vóór de laatste stembus-uitspraak." „Be Volkskrant" (R.K.) consta teert, dat de Chr.-Hist. Unie den palm der overwinning heeft weggedragen en dat de P. v. d. A. de verliezer is. Het blad besluit; (Verrassend is deze uitslag niet wel verheugend in 's lands belang. Wij zijn allesbehalve tegen een door braak, maar dan een doorbraak in 's lands belang kan het niet anders van onze natuurlijke zedelijke be ginselen. Het streven naa rorganisa- ginsden. Het streven naar organisa- ïische eenheid, zoolang de .geestelijke eenheid neg niet voldoend# is ge- -roeid, is per» ontijdig s'trëven. waar tegen wij ons moeten verzetten, en waartegen het" Katholieke volksdeel zich hééft verzet. De beide jongste verkiezingen le veren'te dezen statisch en dynamisch de demonstratie van de duidelijke wil van het Katholieke volksdeel, dat op eigen zedelijke basis hecht verenigd staat en als één man gericht is naar de verwezenlijking van een gemeen schappelijk aanvaard, practisch pro gram, dat duidelijk koers zet naar Christelijk-sociale vernieuwing, die aan het land uitkomst geven kan." Het orgaan van de P. v. d. A„ „Het Vrije Volk" meent, dat het politieke leven in Nederland terug glijdt in zijn voor-oörlogsche vormen en con cludeert verder: „Ernstige bezorgdheid over de uit slag behoeft niet in moedeloosheid om te slaan. De Partij van den Arbeid heeft ln eerste aanloop haar doel niet bereikt, zij zal zich in de ko mende vier jaar met groote ernst moeten wijden aan de scholing der kiezers en aan de propaganda van het democratisch-socialisme.'" Ook de „Nat. Rott. Cr." (P. v. d. Vrijheid) accentueert het gevoelige verlies van de P. v. d. Arbeid en het opmerkelijke succes van de Chr.- Hist. Unie. Het blad wijst verder op de komende samenstelling der Eer ste Kamer en besluit als volgt: „Voorts zal deze voor de Partij van den Arbeid teleurstellende uit slag ook nog van invloed' kunnen zijn op de onderhandelingspositie van, deze partij bij de kabinetsvor- ming. Dat de verschillen van in zicht, welke met betrekking tot de kabinetsvorming in den boezem van de soc. fractie heerschen, in dezen verkiezingsuitslag hun overbrugging vinden, mag zeker niet worden aan genomen. Dit zal de taak van den kabinetsformateur er niet gemakke lijker op maken. Met ingang van 1 Juni is de prijs voor anthraciet met 35 cent. per hl. verhoogd en voor cokes met 22% cent per hl. Als gevolg hiervan zullen de gastarieven met 0.01 per m3 en de electriciteits- tarieven met eerr cent per khw. worden verhoogd. Thee- en koffiepotten in alle maten, alsmede vuurvaste thee- en koffiepotten, mogen met ingang van 1 Juni 1946 worden afgeleverd, zon der in ontvangst neming van pun ten voor serviesgoed. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 1 Juni a.s. de distributie van rub berlaarzen beëindigd wordt. Na dien datum kunnen rubberlaarzen zonder bon verkocht worden. De volgende bonnen van de pe- troleumkaart voor kookdoeleinden óf verlichting zijn geldig verklaard: bon 37—40 der kaart UA 510 4 liter, bon 37 en 39 der kaart UB 510 4 li ter, bon 70 der kaart UC 510 4 liter, bon 125 der kaart UD 510 2 liter. De afdeeling Voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening deelt mede, dat. krachtens een bestaande veror dening van hét Bedrijfschap voor Aardappelen, het rooien van vroege aardappelen is verboden. Nader zaL worden hekend gemaakt, in welke periode opheffing van dit verbod ver leend wordt. Dit houdt in, dat voor loopig geen vroege aardappelen via de veilingen mogen worden verkocht. Weiss, commandant van het con centratiekamp Dachau, is Woensdag in de gevangenis te Landsberg op gehangen. Wat zou het heerlijk zijn, als iedereen zijn grieven op zij kon zetten en eenvoudig zeg gen: „het spijt me'Doch daar is moed voor noodig en begrijpende liefde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1