Z.H. de Paus pessimistisch C' J Dezen zomer eindelijk weer eens met vacantie De moeilijkheden in Duitschland NAPELS „STAD DER OPPOSITIE" Vrede wijkt steeds verder terug Hoteliers komen behoorlijk voor den dag Het weer Hongersnood dreigt De kabinetsformatie Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23559 ZATERDAG 1 JUNI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weelc Smuts waarschuwt Truman's anti-stakingswet aanvaard rr DE HAVEN VERZAMELPLAATS VAN GANGSTERS Ernstige taal van Morrison GEEN RIJST MEER VOOR GEALLIEERDEN Nat. hoofdkwartier van de Kath. Jeugdbeweging 29 JUNI: ANJERDAG Besprekingen tussehen dr. Beel en prof. Romme N.V.V. AANVAARDT HET FUSIE-RAPPORT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ff Z. H. Paus Pius XII hee.ft voor het College van kardinalen een rede gehouden, die tevens door Radio Vaticana is uitgezonden. „Onze gedachten gaan terug naar een jaar geleden, toen de oorlog juist ten einde was," aldus de Paus. „In de harten van alle menschen leefde toen groote hoop, doch thans beseffen wij, dat wij er goed aan gedaan hebben de wereld toen te waarschuwen. 0e weg naar den werkelüken vrede is lang en moei lijk. Wij hebben den indruk, dat die vrede op het oogenblik verder en verder terugwijkt. De papieren en de documenten zijn opgestapeld op de conferentietafels, maar de moei lijkheden nemen nog steeds toe. Geen waarlijke vooruitgang naar den werkeljjken vrede kan gemaakt worden vóór de bedreiging van ge weld en polltieken en economischen druk van ons weggenomen is. On evenwichtigheid vergiftigt de in ternationale betrekkingen." Het is de taak van de Kerk, In een te Londen gehouden ra diorede heeft generaal Smuts, pre mier van Z.-Afrika, Vrijdagavond verklaard, dat de toestand in Duitschland een herziening der Geallieerde politiek vereischt, ten einde liet hoofd te bieden aan de verschrikkelijke situatie, welke daar in een niet ver verwijderde toekomst dreigt. Vernietig met ilie middelen het Duitschland van Bismarck en Hitler, aldus Smuts, maar tracht niet een groot histo risch volk van zijn bestaansmid delen te berooven. Duitschland -mag nooit meer een militaire bedreiging vormen. Het zal dit waarschijnlijk ook wel niet wor den, aldus Smuts, maar Duitschland kan een haard van infectie worden, die een groot deel van het continent kan hesmetten. Een ineenstorting van mensch en bedrijfsleven zal het hevigst gevoeld worden in de En- gelsche zone. Het odium daarvan zal vallen op Gr.-Brittannië, als bezet tende mogendheid. Daarom eischt de toestand een herziening van de be- ze ttingspolitiek De Senaat heeft president Tuman's noodwet op den arbeid met 61 tegen 20 stemmen aangenomen. De bepa lingen Inzake de vervolging van sta kers en vakvereenigingsleiders blijven gehandhaafd. Het mobiliseeren van stakers, die weigeren onder leiding van de regeering in de bedrijven door te wérken, werd verworpen en uit het wetsontwerp verwijderd. een ieder geduld en rechtvaardig heid te leerem. Als de krachten van het atheïsme trachten alle moreele wetten te verbreken, moet de Kerk haar taak vervullen. Wij zullen niet aflaten den geloovigen op het hart te drukken de hoop niet te verliezen en tegenstand te bieden aan al degenen die trach ten de moreele slagbcomen te ver breken. Het wederopbouwwerk kan slechts verricht worden op basis van orde, rechtvaardigheid en vrij heid. Paus Pius deed vervolgens een beroep op de geallieerden, de krijgsgevangenen naar hun va derland te laten* terugkeerem. (Van onzen Haagschen redacteur) TJ^en hotelier op de Veluwe, H. die voor de tweede maal in 6 jaar tijds zijn bedrijf van den grond af had moeten opbouwen, toonde ons, toen wij dezer dagen bij hem op be zoek waren, vol trots de kamers, welke hij zijn gasten kon aan bieden. Zij mochten er zijn. Zij waren eenvoudig, doch comfortabel ingericht. Hij zwaaide tenslotte de deur open van zijn eigen kernver. „Hier slaap ik", zei hijEn hier was slechts sprake van eenvoud zonder een spoortje van com fort. De hotelier op de Veluwe heeft vele collega's, die er zoo over den ken als hij en het- is dank zij hün energie eri werklust, huai streven om kost wat kost behoorlijk voor den dag te komen na bominslagen, inun daties en vorderingen door militairen, dat Nederland voor een deel althans dezen zomer de vacantie weer bui tenshuis kan doorbrengen. Natuurlijk is de vraag naar hotel ruimte grooter dan het aanbod en dat zal voorloopig wel zoo blijven. Niet alleen omdat een aantal hotels volkomen is verwoest, omdat de grenzen voor toeristen nog wel drie jaar gesloten zullen blijven en omdat een gelukkig steeds kleiner aantal bedrijven om de een 'of andere reden gevorderd blijft, maar ook omdat de animo om er nu eindelijk eens tus- schen uit te vliegen grooter is dan ooit te voren. Ten kantore van den bedrijfsgroep Horeca in Den Haag kon men ons dan ook mededeelen, dat voor de beide vacantiemaanden b(j uitstek. Juli en Augustus, de hotels en de aangesloten pensions zoo goed als volgeboekt zijn. Uiteraard zijn in de meeste geval len de oude gasten het eerst aan bod gekomen. Wie tot heden nog geen plannen maakte en niet door schoolgaande kinderen aan een vas ten vacantietijd gebonden is, doet dus het best te wachten tot Sep tember. Men mag wei aannemen, dat het seizoen lang gerekt zal zijn dit maal en mogelijk zelfs zich zal uit strekken tot over de eerste weken van October. Is men echter onder dak, dan kan men ook verzekerd zijn van een be hoorlijke verzorging. Weliswaar was de verstrekking van linnengoed tot nu toe wat dunnetjes en bij lange niet voldoende om de allengs leeg- geraakte linnenkasten weer te vul len, het is niet vanzelfsprekend meer, dat men eigen linnengoed moet meebrengen. De voorziening met serviesgoed was iets ruimer, ai kon ook op dit gebied niet worden goedgemaakt, wat de kamer- en keukenmeisjes gedurende de zes ja ren, waarin van vervanging geen sprake kon zijn, uit haar handen lieten glippen. Het eten tenslotte in zonder meer goed. Men moet er echter rekening mee houden, dat men bij een verblijf van langer dan vijf dagen wel dege lijk bonnen verschuldigd is in de hotels. Gezien deze bevredigende situatie worden buitenlanders er niet van weerhouden hun vacantie in Neder land door te brengen. Zij zullen wel hoofdzakelijk in de hoofdstad, waar de hotelaccomodatie het gaafst be waard bleef, onderdak vinden. Maar voor hen men verwacht met name nogal wat Amerikanen geldt in hooge mate het vervoersprobleem. De verbinding met b.v. Margraten, het groöte soldatengraf, is niet bijster gelukkig te noemen. De prijzen zijn belangrijk ver hoogd, maar niet exorbitant hoog geworden. Wij hebben nu het oog op de vastgestelde prij zen en niet op de zwarte, welke vooral door de gelegenheidspen sions nog steeds met den dag worden opgevoerd. Men mag echter verwachten, dat de con trole scherp zal zijn. Wanneer morgen in Italië mannen en vrouwen, deze laatsten voor het eerst, naar de stembus gaan, zal het speciaal in Napels spannen. Terujjl in N.-Italië de repnblikeinsche aanhang het grootst is, vermindert deze naarmate men ver der naar het Zuiden gaat. l it de tot nu toe binnen gekomen berichten zou men moeten opmaken, dat de monarchie maar weinig kansen op een voortbe staan heeft. Wie van Noord- naar Zuid-Itailë afzakt, be merkt In gesprekken en vergaderingen, dat er uit liet Zuiden een heel bij zondere wind waait en daarom wordt Napels niet voor niets de „hoofdstad der oppositie" genoemd. In het landschap van de campagna staan nog de ruines van gebömbardeer- MM-eSw11 naast de over blijfselen van vroeger eeuwen. En wanneer men met den autobus door de vroegere Pontijnsohe moe rassen rijdt, is er alle aan leiding over het verleden te spreken. Een reiziger naast me haalt veel-betee- kenend een royalistisch- gezinde brochure ült zijn tasch en wanneer het wel varen van het nieuwe land eenigen tijd aan de oogen van de reizigers is voorbij gegaan, mompelt een ander zachtjes voor zich uit: „Vlncere vinceremo" - „Wij zullen zegevieren". Deze en dergelijke wooi den hoort men bij men schen van hoog tót laag Hoe kan het ook anders. Er zijn Immers te veel menschen, die hun beste jaren onder het Fascisme hebben gekend. En de el lende van het heden ver levendigt de schoone her inneringen aan vroeger. Wanneer de auto lang zaam over een brug kruipt, kijken velen elkaar scham- En zoo denkt ook het volk er over. Het maakt het Fascisti sche regiem veel eer der verwijten over zijn buitenlandsche poli tiek dan over zijn binnenlandsch optre den. Bij Capna merkt de nadering van men een per aan en zeggen: „Weer zoo'n presentje van onze bevrijders", terwijl in Ame- rikaansche vrachtauto's rondrijdende Duitschers met een zekere vriendelijk heid worden begroet. Alsof het niet vaststaat, door .wiens schuld de malaria weer in de Ager Pontinus opdyikt en wie nu de noo- dige kinine daartegen le vert. Men moet het geschon den beeld van de Itali- aansche Westkust zien, het verwoeste Galba, het vermorzelde Formia en den geheelen benedenloop van de omstreden rivieren Liri en Volturno, om te begrijpen hoe vermetel- overmoedig Italië's re geerders waren de zee mogendheden uit te dagen bij een dergelijk lange, bij na onverdedigde kustlijn. groote stad. De geallieerde vrachtwagens, welke tus- schen sinaasappelenboo- men, bouwland, vliegvel den en gevangenkampen rijden, passeeren de ezel drijvers en krakende kar retjes van de Italianen. Zij vervoeren de UNRRA- waren, die in Napels, dat het Napels van vroeger niet meer is, worden ge lost. De Duitschers lieten de groote installaties van de voorzleningsbedrij ven springen toen de Engel- sche bommenwerpers en slagschepen hun werk reeds hadden gedaan. De huizen van de vroeger smalle straatjes zijn nu tegen elkaar gevallen of vormen samen een puin hoop. Balken steunen het trappenhuis en de deuren hangen uit de scharnie ren. Misschien is Napels op sommige plekjes nog schilderachtiger geworden, maar ook op ander gebied is het de stad van tegen stellingen. In de restau rants is het brood spier wit, wat niemand hoeft te verwonderen, want de ha ven is in vol bedrijf. De geallieerde toevoer is een onuitputtelijke bron van voordeelen. Er komen zelfs gangsters aan te pas, die voor de zwaarste straffen niet te rugschrikken, en zoo wordt Napels zelfs „spelunca latronum" of roovershol genoemd. De straat biedt een wisselend beeld van vitaliteit en moedeloos heid Lawaaierige proces sies en „vliegende" han delaars, vuurvreters en 9 stoepen slapende armen. Maar het wordt stiller in Napels. De drukte van de veldtochten is al lang voorbij en naarmate min der schepen arriveeren, komt de ellendige ver woesting van de liaven duidelijker uit. En met al zijn eliende schijnt Napels nóg koningsgezind ook. Toen de „Duca degli Abruzzi" met Victor Em manuel aan boord, die als Prins van Napels zijn va der opvolgde, de haven uitstoomde, stond meer dan levensgroot „Leve de koning" op de kaden ge schreven. Tricóloren hingen uit en de royalistische symbolen overtroffen de republikein- sche. Maar Napels is Italië niet en de uitslag van het referendum van morgen kan nog een ander beeld te zien geven. Sedert eenige dagen zijn op het vliegveld Schiphol genietroepen aan het werk in perband met de daar nog steeds aan den gang zijnde staking. Zij bepalen zich voorloopig tot het optrekken van nieuwe barakken. De vlag op de eerste barak is geheschen, ten teeken, dat met de dakbedekking begonnen kan worden Verwachting tot Zondagavond; Meest zwaarbewolkt met tijde lijk regen, meest krachtige wi»id tussehen Zuid- en Zuidwest. Wei nig verandering in temperatuur. Zon onder 20.49. Zondag; Maan 6.40, zon 4.2520.50. Maandag: Maan 7.53—0.05, zon op 4.25. Churchill opponeerde Vrijdag in het Britsche Lagerhuis tegen de door de Britsche regeering gevoerde politiek Inzake de voedselvoorziening. Door dat de Polen en de Russen tot de Neisse konden optrekken, werden dui zenden naar de Britsche zone gedreven, hetgeen schadelijk was voor de voed selvoorziening. De lord-president van den Privy Council, Morrison, voerde namens de Britsche regeering het woord. De voedselcrisis herinnert, volgens spreker, aan de dagen van Duin kerken. „De dreiging van den hon gersnood', zoo vervolgde Morrison, „is niet een voorbijgaande crisis maar een permanent gevaar, minstens tot aan den oogst van 1947". Hij deelde mede, dat Engeland sinds den vorigen herfst 490.500 ton graan producten naar Duitschland had ge zonden en 104.000 naar India. Morri son gaf uitdrukking aan zijn ver trouwen in de nieuwe pogingen om in het wereld voedseltekort te voor zien. De republikeinsche „regeering" de-ede Vrijdag aan het Geallieerde hoofdkwartier te Batavia mede, dat zij niet langer in staat was de over eenkomst na te komen voor de leve ring van 250 ton rijst per dag aan de Geallieerden te Batavia, in ruil voor textiel- en consumptiegoederen. Morgen zal de hoofdaalmoezenier, de zeereerw. heer A. J. L. Verhoeven, te 's-Gravenhage 't nationaal hoofd kwartier van de Katholieke Jeugdbe weging inzegenen. Tevoren wordt de voorzitter van de Kath. Jeugdbe weging, H. F M. baron van Voorst tot Voorst, geïnstalleerd tot hoofd commissaris van de verkenners der K. J. B. Medegedeeld kon nog worden, dat de verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging 29 en 30 Juni hun eerste nationale koempoelan na den oorlog houden en wel op den Gouds- berg te Lunteren Het ligt in de bedoeling van Prins Bernhard het „Prins Bern- hardfonds", dat in den oorlog te Curacao gesticht is. in stand Ie houden. Het zal financieelen steun verleenen aan de vereenigingen, die zich met heit jeugdwerk bezig hou den. Als eer3te actie in Nederland zal 29 Juni, den verjaardag van den Prins, in het geheele land een an jerdag worden gehouden. In de Slovaaksche hoofdstad Bra tislava zijn heftige communistische demonstraties tegen de demoeraten gehouden. Het transportsysteem in de stad ligt lam. De situatie in geheel Slovakije wordt „zeer gespannen" genoemd, meldt U.P. (Van onzen parlementairen redacteur) De fonmateur, dr. L. Beel, be vindt zich aan het eind van da eerste "week nog in het voorberei dende stadium van de uitvoering van de taak. welke H. M. de Ko ningin hem heeft opgedragen. Nog is hy bezig met het hoogst belang rijke werk, dat het opstellen is van zijn programma, waarop hij straks de partijen tot samenwerking hoopt te brengen. Doch al is, ais wij wel zijn ingelicht, het programma nog niet geheel voltooid, langzamerhand schijnt het tweede stadium te gaan aanbreken, n.l. het openen van de programma-besprekingen met de daarvoor in aanmerking komende fracties, waarop het feit, dat de formateur Vrijdag een bespreking had met prof. Romme, reeds wijst. In politieke kringen heeft men den indruk, dat de formateur uiterst wel overwogen te werk gaat bij zijn onderzoek naar de moge lijkheden, welke zich eventueel voor hem kunnen openen om aan de hem door de Koningin ver strekte opdracht te voldoen. Zoo kan men reeds waarnemen, dat hij zijn taak in twee phasen verdeeld heeft, waarvan de eerste is het opstellen van het program taak, die, daar het kabinet waar dr. Beel naar alle waarschijnlijkheid naar streeft een echt program-kabinet zal zijn, zeer veel overleg vereischt en de tweede phase is die van be sprekingen met de fracties, waarbij hij zal onderzoeken, of hij erin kan slagen zich op dit programma van den benoodigden steun van deze te verzekeren. Eu uit het bestaan van deze twee wel onderscheiden sta dia, welke men reeds thans kan waarnemen, mag men afleiden, dat eerst na de voltooiing van het tweede stadiuim nog een derde phase zal komen; de eigenlijke formatie van het kabinet, de be sprekingen met de personen, die de formateur voor een portefeuille in zijn kabinet in aanmerking acht te komen. Het stemt tot vertrouwen in de deugdelijkheid van deze po ging, dat de formateur eerst de vraag naar het wat van alle kan ten aan de orde stelt, om eerst als daarop een bevredigend ant woord is verkregen zich in te laten met de kwestie, wie in het ka binet zitting zullen nemen. Uiteraard mag men verwachten, dat dr. Beel, wanneer hij eenmaal met zijn programbesprekingen be gint, allereerst met zijn eigen frac tie in overleg zal treden om daar na, als hfj zich van den steun der K.V.P. zeker weet, contact op te nemen met andere groepen. Intus- schen zal het land zijn ongeduld nog wat moeten bedwingen. Want het is wel te voorzien dat bij deze solide werkwijze alleen de zake lijke programmabesprekingen nog wel een weekje aan kunnen loopen. Doch, dit is allerminst tijdverlies, zoo slechts wordt verkregen, dat de inhoud van het regeeringspro- gramma deugdelijk vastgelegd zal zijn vóór de samenstelling van het kabinet begint. In een brief aan de E. V. C. heeft de voorzitter van het N V. V. me degedeeld. dat het N. V. V. 15 Mei J.l. bet rapport inzake fusie met de V. C. heeft aanvaard. Fusie zal echter slechts mogelijk zijn als de E. V. C o. m. de beginselverklaring van het N. V V, onderschrijft en indien de bij de E. V. C. aangeslo ten bonden de garantie geven, dat zij geen stakingen of andere conflic ten. welke direct of indirect tegen het N. V. V. gericht zijn. zullen uitlokken. Binnen veertien dagen welke intusschen zijp verstreken moet de E. V. C. haar beslissing me dedeelen. Tot nu toe werd zij nog niet bekend. Een Duitsche politieagent vuurde te Berlijn het eerste schot sedert de politie aldaar weer met vuurwapens werd uitgerust. Een man. die uit een winkel twee radio-apparaten had ge stolen, werd er door gedood. Wees altijd goed voor uw medemenschen. Goedheid verwarmt hen als de eon het korenveld en daarom draagt goed doen altijd vruchteny

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1