Communisten verliezen hun eerste plaats Indonesiërs verwerpen Ned. voorstellen HET MIRAKELFEEST TE AMSTERDAM Eerste electrische trein naar Zandvoort Roode springvloed in Frankrijk tot staan gebracht ATOOMBOM WEEGT VIER TON Bijeenkomst van Partijbestuur O.P. M.R.P. behaalt de overwinning Sjahrir: Ernstig wantrouwen jegens de Nederlanders Tol hoofd en hart De kahinetsvorming Herderlijk schrijven Badplaats uit isolement verlost y Het weer HAVENSTAKING DUURT VOORT 69ste JAARGANG No. 23560 MAANDAG 3 JUNI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weelc FRANSCHE VERKIEZINGEN Pak alleen die dingen aan, waarvan gij zeker weet, dat ze niet boven uw krachten liggen, dat gij ze aankunt. 'Het gal veel ongelukken voor komen en u onaangenaam- y heden besvaren, j Toepassing in raketten nog niet mogelijk Benoemingen in het Bisdom Haarlem NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De verkiezingen voor een nieu we constituante in Frankrijk, welke Zondag gehouden werden, hebben aan de communisten ver lies en de Republikeinsche Volks partij aanzienlijke winst opge leverd. Voor de vierde maal in één jaar ging het Fransche volk naar de stem bus. Nadat op 5 Mei, het grondwets ontwerp door een meerderheid van cent millioen stemmen was verwor pen, moest gisteren een nieuwe con- stitueerende vergadering van 586 al gevaardigden worden gekozen. De verkiezingen zijn gepaard ge gaan met een bittere politieke cam pagne, waarin de communisten alleï in het werk stelden om hun leidende positie te behouden. De campagne bereikte haar hoogtepunt, toen de socialisten zich onverwacht van hun communistische parlementaire part ners afkeerden. Tegenover de be schuldigingen, dat de socialistische partij afhankelijk van de communis tische was, stelde zij haar zelfstan digheid, welke door de weigering van een gemeenschappelijke lijst moest worden gedemonstreerd. Sommige so cialistische leiders gingen verder en beschuldigden Thorez openlijk van landverraad, terwijl zij de commu nistische partij on-democratisch noemden en aanklaagden .bevelen van een buitenlandsche mogendheid te accepteerenr". De verkiezingen hadden een rustig verloop. Er vielen geen incidenten voor; de gendarmes stonden met verveelde gezichten op wacht voor de stemlokalen. Maandagmorgen om vier uur werd de officieele uitslag van 't Fransche moederland bekend. De resultaten der koloniën zullen eerst later worden gegeven. De groote winst, welke de com munistische partij na de bevrij ding in Frankrijk heeft gemaakt, heeft zich niet doorgezet. Inte gendeel, de partij verloor zelfs een zetel. Zij heeft haar eerste plaats moeten afstaan aan de Re publikeinsche Volkspartij (M. R.P.) De definitieve resultaten voor 522 zetels In Frankrijk en Corsica zijn volgens U.P. als volgt. Tusschen haakjes zijn de cijfers van de ver kiezingen van October 1945 ge plaatst M.R.P. 160 (143). Communisten 142 (143). Socialisten 115 (130). Parti de la Liberté 35. Democratische alliantie 21 (20). Links Republik. Unie 38 (38). Boerenpartij 7 (7). De socialisten hebben de zwaarste verliezen geleden, terwijl de conser vatieve katholieke Parti de la Liberté, welke in October nog niet aan de verkiezingen deelnam, een groot aan tal zetels beeft verworven. Er waren minder onthoudingen dan bij de vo rige verkiezingen. Sjahrir en Soekarno kwamen Zondag met het volledige Indone sische „kabinet" te Djokjakarta tezamen om de laatste hand te leggen aan de verklaring van de Indonesische „regeering", waarbij het laatste Nederlandsche aanbod werd verworpen en tegelijkertijd tegenvoorstellen werden gedaan. Tegenover United Press ver klaarde Sjahrir, dat Soekarno en alle andere „leiders" hem de ver zekering van hun volle'digen steun hadden gegeven, waardoor hij in staat is gesteld zijn mandaat te oontinueeren. Hij zeide, dat de ontmoetingen in de Indonesische hoofdstad het doel hadden „de „regeering" te versterken en te consolideeren en haar op alle eventualiteiten voor te bereiden." „De Indonesische „regeering", aldus Sjahrir, heeft bezwaar tegen „den geheelen toon van het Nederland sche aanbod". De overeenkomst moet een verdrag zijn van gelijken en geen „protocol", dat door Den Haag overhandigd wordt," zoo ver volgde hij. De laatste Nederlandsche voorstellen bevatten volgens hem minder dan de overeen komst, welke door bemiddeling van Clark Kerr tot stand is ge komen en hebben een ernstig wantrouwen bij de Indonesiërs jegens de Nederlanders veroor zaakt. De Indonesiërs hebben thans meer vertrouwen in de Britten, otndat de Britsche troepen geen offensieve hou ding tegenover de Indonesiërs hebben aangenomen. Sjahrir zeide voorts, dat de In donesische verklaring een duide lijk program zal bieden, dat de ba sis zou kunnen leggen voor bemid deling van de Vereenigde Naties, zoo de Nederlanders weigeren aan de verlangens tegemoet te komen. De verklaring zal ook een om schrijving geven van de houding der Indonesiërs tegenover „de an dere landen en volken van de Pa cific." Sjahrir keerde vandaag naar Batavia terug om de verklaring aan Dr. Van Mook.voor te leggen. Nadat de kabinetsformateur, dar. L. Beel, gedurende de vorige dagen den voorzitter van de Kamerfractie van de Katholieke Volkspartij ont vangen had, heeft hij vandaag den voorzitter van de Kamerfractie van de Partij van dien Arbeid ontvangen. Het ligt in zijn voornemen, in den loop van deze week ter bespreking van het door hem ontworpen re- geeringsprogram met de voorzitters van andere fracties contact op te nemen. Naar onze parlementaire redac teur nog verneemt heeft Zaterdag de Katholieke Tweede Kamer-frac tie vergaderd voor het voorloopig programma, dat de formateur, dr. L. Beel, aan haar heeft voorgelegd, welke vergadering naar wij meenen te mogen aannemen tot bevredi gende conclusies ten aanzien van het programma is gekomen. Zaterdag j.l. bezocht Prinses Elizabeth de koninklijke paar- dententoonstelltng te Windsor Great Park. Een aardige opna- mei van de prinses met den prijs winnaar (Van onzen parlement, redacteur). In een vergadering, die het Partij bestuur van de K.V.P. Zaterdag j.l. gehouden heeft, hebhen naar wij ver nemen, organisatie en werking van de party en het verkiezingsapparaat het hoofdonderwerp der besprekingen gevormd. Deze gedachtenwisseling vond haar ooraaak In de algemeene erkenning, dat de propaganda voor de juist gehouden verkiezingen on voldoende heeft gewerkt. In verband hiermede werd tevens diepgaand van gedachten gewisseld over de leiding van het Partijbestuur, welker voor ziening men als een essentieele voor waarde ziet voor het goed verrich ten van de taak, welke aan liet Partijbestuur ls opgedragen. Omtrent dit vraagstuk is men naar ons ter oore komt tot het inzicht gekomen, dat men, aonder aan den voorzitter van het Partijbestuur een goede be zoldiging toe te kennen, onmogelijk van dezen functionaris kan verlan gen, dat hy al zijn tijd en energie aan de belangrijke en veelomvattende bezigheden van het voorzitterschap kan geven. Als ernstige candidaten voor het voorzitterschap worden ge noemd de heeren Matser, onlangs benoemd tot burgemeester van Arnhem, en mr. Kolfschoten, mi nister van Justitie in het demls- slonnaire kabinet. Tegen de aanvaarding van het voorzitterschap door prof. Romme, die hiervoor de laatste maanden sterk genoemd is, bestaat toet ernstige be zwaar, dat hij als leider van de Tweede Kamerfractie zeer moeilijk deze functie met toet voorzitterschap kan vereenigen, terwijl hy odk sis fractieleider in den Partijraad, zoo als men weet, reeds een domineeren- de rol vervult. Met ingang van 1 Juni is de heer H. van Galen Last benoemd tot di recteur-generaal van het Verkeer. Joannes Petrus Huibers, door dg genade Gods en de gunst van den Apostolischen Stoel Bisschop van Haarlem, aan de hem toevertrouwde Geeste lijkheid en Geloovigen Zaligheid in den Heer. Beminde Geloovigen, Op den 15den Maart van het jaar 1945 was het 600 jaar geleden, dat God in Zijn aanbiddelijke wijsheid en eindelooze liefde in Amsterdam op zichtbar^ wijze Zijne aanwezig heid .toonde in het H. Sacrament. Gij weet. B.G., hoe de H. Hostie, die aan een zieke als Teerspijze was gegeven doch. na een braking met de uitwerpselen onachtzaam iii het vuur was geworpen, den volgenden morgen ongeschonden in het vuur werd teruggevonden, en hoe degene, diq Haar uit het vuur opnam, door het vuur niet het minst werd ge deerd. Gy weet ook. hoe op dit won der vele andere wonderen gevolgd zyn. Met groote dankbaarheid zyn wij vervuld om dit liefdebewijs van onzen dierbaren Zaligmaker, Die voor het Geloof aan dit Goddelijk Geheim zijn trouwe kinderen heeft willen beloonen en voor de toekomst heeft willen sterken. Ons Credo, dat wtf vol eerbied stamelen op Zyn Goddelijk Woord, ons in de Schriften overgeleverd, klinkt jubelend op. nu Hij, als is het maar een enkelen keer, een tipje heeft opgelicht van den sluier Zijner verborgenheid. Reeds jaren geleden hebben Wij uitgezien naar den dag van het zesde eeuwfeest, dat Wij met allen luister hoopten te vieren, met een groot Eucharistisch Congres, zoo mogelijk van heel Nederland. Maar de onzalige oorlog, die zooveel leed heeft gebracht, maakte ook dit on- mogelyk. Wel heeft Amsterdam op stille en indrukwekkende wijze dit feit herdacht, vooral op het einde van het eigenlijke jubeljaar in een volkomen Eucharistische week. En ook werd dit jaar de Stille Omgang weer met een massale deelneming gevierd. Doch deze oefeningen droe gen bovenal het karakter van boete en ernstige bezinning. Nu echter brandt ons hart van verlangen om onze vreugde uit te jubelen en door uiterlyk feestbetoon en door grootsche betoogingen hulde te brengen aan den verborgen Eu- charistischen Koning, Die in ons midden woont, Die als een goede Herder zijn schapen weidt en voedt. Die ons leven en onze kracht is, Dien wij noemen ihogen „thesauru- sus fidelium", den kostbaarsten Schat der geloovigen. Wij hebben daarvoor aangewezen den H. Sacramentsdag èn de daarop volgende dagen tot en met den Zon dag onder het octaaf. En al moet ook nu door allerlei moeilijkheden, vooral van reis- en verblijfgelegen- heid de feestviering zich hoofd zakelijk tot Amsterdam beperken, heel ons Bisdom wil het meevieren, zooals het ieder jaar op steeds meer dere plaatsen den Stillen Omgang medeviert. Maar ook weten wy dat heel Nederland in den geest met ons vereenigd is. Wy hebben de blijde toezegging, dat Zijne Eminentie, onzo gevierde Kardinaal, en ook de andere Bisschoppen van Nederland voor zoover zij niet volstrekt ver hinderd zyn de grootsche plechtig heden zullen komen opluisteren door hunne hooge tegenwoordigheid en hunne werkdadige deelname. Vele prelaten en andere vurige vereerders van het H. Sacrament komen deelen in onzen jubel. (Vervolg op pag. 2) Hedenmorgen vertrok de eer ste trein over een geëlectrifi- ceerd baanvak naar Zandvoort. Reeds enkele maanden geleden was de lijn AmsterdamO ver veen hersteld, doch wegens ge brek aan materiaal was men niet In staat evenals vroeger de Ujn door te trékken naar Zand voort. Precies 657 uur zette zich de met vlaggen getooide electrische trein in beweging, die de badplaats uit haar betrekkelijk nog geïsoleer de positie zou bevrijden. De werk lieden, die dagelijks vice versa moesten reizen, om naar hun werk te gaan, zagen door dit feit de visioenen van eindeloos wachten in rijen en staan tn volgepakte trams als een rookwolk verdwij nen, toen zij zich op gemakkelijke De „Daily Express" heeft eenige de tails gepubliceerd over den atoombom, die boven Hiroshima werd uitgeworpen. Hij woog vier ton en was zoo lang, dat hij al leen door superforten kon worden vervoerd. Uit oogpunt van vei ligheid hebben Ameri- kaansche autoriteiten indertijd berichten ver spreid als zou hij niet grooter zijn dan een voetbal. De bom is nu verbeterd door het uranium te vervangen door een ander me taal, het plutonium. Pogingen om het ge wicht te verminderen hebben echter ge-i faald. Dit beteekent vol gens rapporten uit Washington, dat het de eerste tien jaar on mogelijk is V-wapens geladen met atoom explosieven te ver vaardigen, daar een raket van honderd ton noodig zou zijn om een 4-tons atoombom over een behoorlijken af stand te vervoeren. Het grootste gedeelte van dit gewicht wordt ingenomen door het ontsterkingsapparaat. Dit bestaat uit een stalen loop met aan de eene zijde een 75 ponds kogel van plu- andere zijde een plu tonium en aan de tonium klomp van 75 pond. De explosie ge schiedt automatisch als de kogel wordt afge schoten. Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk nog tijdelijk krach tige wind tusschen Z.W. en W„ niet plaatselijke regenbuien. Mor gen hier en daar nog een enkele verspreide bul bij wisselende be wolking. Matige naar Z.W. of W. terugloopende wind. Stijging van temperatuur. Zon onder 20.51, Maan 9.11 0.47, Zon op 4.24. Vrijwel zonder eenig ceremonieel heeft de minister van Binnenland- sche Zaken, dr. Beel, Zaterdagmiddag de voorloopige zitting der Staten- Generaal voor gesloten verklaard. De leden der beide Kamers kwamen daartoe in de vergaderzaal der Tweede Kamer bijeen onder voorzlt- '-■rKChap van den president der Eerste Kamer. mr. W. L.~ baron de Vos van Steenwyk. banken v. d. electrischen trein kon den neervlijen. Langs het baanvak lagen reeds groote partijen nieuwe rails, die erop wezen, dat er plan nen bestaan, ook het dubbelspoor weer te herstellen. Naarmate de trein zijn einddoel naderde, werd het drukker langs de baan, waar de bewoners uit den omtrek van Zandvoort zich hadden opgesteld, om der* stalen bevrijder te verwel komen. Ondanks het voor velen vroege uur stonden honderden menschen op de perrons van het versierde station, die wuivend en juichend den trein ontvingert. Twee meisjes overhandigden den chef een prachtig bloemstuk, ter wijl _een dame een kistje sigaren uitdeelde onder de Spoorwegman nen, die met den trein meegeko men waren. Namens het gemeen tebestuur en de inwoners van Zandvoort sprak burgemeester H. v. Alphen conducteurs en be stuurders toe. Spr. memoreerde den moeilijken tijd, dien de spoor wegen achter den rug hadden en dankte voor hetgeen voor Zand voort gedaan is. Hij bood iederen spoorwegbeambte een gesloten enveloppe aan. De heer Steenwin kel sprak namens de directie der Nederlandsche Spoorwegen na zijn dankwoord den wensch uit, dat door deze verbinding met het achterland de bloei van Zand voort weer op zijn vooroorlogsch peil zou worden teruggebracht. De plechtigheid kon slechts 11 minu ten duren, daar de trein weer naar Amsterdam moest vertrekken. Het schrille fluitje van den sta tionschef deed bijna alle aanwe zigen, die een retourtje Zandvoort- Haarlem hadden vekocht, weer naar den trein snellen. De E.V.C. heeft zoowel te Rot terdam als te Amsterdam verga deringen gehouden, waarop beslo ten werd de staking in de havens te Rotterdam en te Amsterdam onverminderd te laten voortduren. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot pastoor te Lutje broek den weleerw. heer A. Th. L. Hendriks; tot pastoor te Heer-Hugo- waard (H. Hart) den weleerw. heer H. Ulleman; tot pastoor te Overzande den weleerw. heer H. J. A. M. van der Ven, die kapelaan was te Amsterdam (H. Vincentius).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1