Indonesische kwestie voor Veiligheidsraad? Massaal optreden van sterk Katholiek bewustzijn Vacantie en jeugd Sjahrir's tegenvoorstellen Eerste Italiaansche verkiezingsuitslagen Invloed der nieuwe stemmen MANNEN UIT EEN STUK Zij vielen voor Nederland Tot hoofd en hart r J Jubileumcongres Intern. Christelijk Vakverbond Het weer WEER LUILAKMARKT Heemstede niet noodlijdend 69ste JAARGANG No. 23561 DINSDAG 4 JUNI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week De Amerikaansche jeep, die zijn nuttigheid en veelzijdigheid ge durende den oorlog op alle tooneelen van den strijd bewees, heeft inog een nieuwe taak gevonden, n.l. die van brandweerauto. Uit gerust met pompen en een reddingsladder is het de ideale machine voor de brandweer op het platteland. Tijdens een demonstratie der vrijwillige brandweer te Berkey in Ohio bewees de jeep weer eens te meer zijn buitengewone hoedanigheden Weest zuinig met koffie en cacao Vx %4- DE FRANSCHE VERKIEZINGEN President Harry Truman van de Vereenigde Staten en zijn doch ter Margaret ontvingen beiden een eere-doctoraat resp. in de rechten en in de geschiedenis, aan de George Washington Uni versiteit te Washington. De pre sident en zijn dochter omhelzen elkaar na afloop van de plech tigheid Herdenking van het proces tegen de „Stijkel-groep" Nadere uitslagen A Wie leering trekt uit den te genspoed of het ongeluk van een anderwordt goedkoop levenswijs. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht, doch vaak verqeten wij yj tn dien spiegel te kijken. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tien democratische leden van het Amerikaansche Congres hebben een schrijven aan stettinius, den Ameri- kaanschen afgevaardigde bij de U.N.O., gezonden, waarin zij hem verzoeken de Indonesische kwestie onmiddellijk voor den Veiligheids raad te brengen, omdat, naar be weerd wordt, de Britten Japansche troepen in Indonesië achterhouden en deze gebruiken om de inland- eche revolutie te onderdrukken. In het schrijven wordt gezegd: ,,I>e Ja pansche troepen in Indonesië staan onder Eng'elsch commando en 't doel hiervan ls weerzinwekkend. Zij wer ken samen met de Britsche en Ne- derlandsche strijdkrachten om de In donesische „republiek" te onderdruk ken." In welingelichte kringen te B'ata- vla wordt volgens A. N. P.-Aneta verwacht, dat Sjahrir hedenmiddag met tegenvoorstellen naar Batavia zou terugkeeren. Men neemt ln deze kringen aan, dat deze tegenvoorstellen in hoofdzaak zullen behelzen den elsch, dat de „republiek" Indonesia geen autonome staat Volgens de eerste Italiaansche verkiezingsuitslagen, welke op Noord-Italië betrekking hebben, zijn de voorstanders van de re publiek in ue meerderheid. Volgens de eerste uitslagen voor de constitueerende vergadering heb ben de Christen-democraten de lei ding met 2.862.800 stemmen. De so cialisten volgen met 1.615.350 en de communisten met 1.565.450 stemmen. De verkiezingen zijn over het al gemeen, aldus U.P., rustig verloopen. Slechts stemde in Rome een markiezin tweemaal. Zij werd gearresteerd om dat zij een valschen naam opgaf; werd een kolonel gearresteerd, toen er drie valsche stembiljetten uit zijn zak rolden; werden in Rome drie fascisten ge vat, die trachtten te stemmen; weiden 21 personen ernstig ge wond, toen een vrachtauto, die kie zers naar de stembus bracht, veron gelukte; werden acht personen gewond, toen een galeril in een stemlokaal te Ve- nosca teri westen van Turijn in stortte; In het gebouw der St. Jozefsge zellen, Stadhouderskade te A'dam, vandaag het driedaagsch Jubileum congres van het Internatlnoal Chris telijk Vakverbond, dat zijn 25-jarig bestaan herdenkt, begonnen. Uit verschillende landen, België, Luxem burg, Frankrijk, Zwitserland en Po len zijn afgevaardigden gekomen. Op een begroetingsbijeenkomst had Verbondsvoorzitter De Bruyn hen gisterenavond reeds toegesproken, daarbij constateerende dat het I.C.V. nu voor nog grooter moeilijkheden staat dan na '14'18. In de wereld openbaart zich een streven naar het beginsel, naar de principiëele orga nisatie. binnen het kader van het Ko ninkrijk zal zijn, doch eerder een onafhankelijke staat, welke aan vankelijk met het Koninkrijk door een verdrag zal zijn verhon den. De erkenning van het de lacto gezag over Sumatra zal waarschijnlijk eveneens deel uit maken van de ln het tegenvoor stel vervatte eischen. In republikeinsche kringen wordt verklaard, dat dit of een daarop zeer gelijkend schema in tegenwoordigheid van Sir Archibald Clark Kerr tus- schen Van Mook en Sjahrir te Bata via in het laatste stadium der be sprekingen is besproken, waarna Van Mdok het aan de Nederlandsche re geering heeft overgelegd, welke, aldus deze republikeinsche bron, daarmee niet accoord heeft willen gaan. Daar er eenige vertraging is ontstaan in den aanvoer van koffie is het niet uitgesloten, dat in Juli niet op tijd een kof fiebon zal kunnem worden aan gewezen. Ook de aanvoer van cacao verloopt thans niet geheel naar wensch. In verband hier mede zal 16 Juni voor alle leef tijden 50 gram cacao in plaats van 100 gram beschikbaar wor den gesteld. Zooals bekend is dit rantsoen bestemd voor 8 we- i ken. Onze PariJschC' correspondent te lefoneerde ons gisteravond: De samenstelling van de Zondag gekozen Constituante wijkt niet re- volutionnair af van haar voorgang ster. Enkele persoonlijkheden, die Ui (lens den oorlog intieme mede werkers waren van gen. de Gaulle, zijn verslagen, waartegenover staat dat figuren uit de voor-oorlogsche politiek, zooals Daladler en Reynaud, er ditmaal ln geslaagd zijn 'eenige zetels te bemachtigen, bit wordt uitgelegd als een symptoom van de natuurlijke slijtage, waaraan het prestige van de „Réslstance" onder hevig ls. Weliswaar heeft de stad Metz Giraud afgevaardigd, maar dit is een bijzonder geval met localen inslag. De wezenlijke trekken van den uitslag zijn op de eerste plaats, dat de socialisten en communisten hun gezamenlijke meerderheid niet kwijt zijn en op de tweede plaats, dat van de algemeene verwachting van een belangrijke winst, te behalen door de twee nieuwe grootheden, Repu blikeinsche Vrijheidspartij en Ras- semblement Républicain, heel weinig in vervulling is gegaan. Het belangrijkste is de opschuiving Verwachting tot Woensdag, avond; Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussclien Z.W. en Z. Tijdelijk toenemende be wolking met plaatselijk eenigen regen, voornamelijk in het Wes. ten van liet land. Eenige ver dere stuffing van temperatuur. Zon onder 20.52 Maan 10.30— 1.17. Zon op 4.23. Vandaag ls het 3 Jaar geleden, dat 32 ver zetsmannen uit de „Stiijkelgroep" door de iiuitsehers werden ge. fusilleert). 4 vrouwen, welke, na een jaar ln Scheveningen te hebben gezeten, werden overgebracht naar Berlijn om te verschijnen voor het R/elchskrlegsgericht. Van Reeds in Maart en April deae goede Nederlanders 1941 werden aii met nog 15 zijn 40 ter dood veroor- deeld (39 mannen en 1 anderen, hoofdzakelijk uit Den Haag, Amsterdam en de Zaanstreek, gearresteerd, verdacht van spionnage. Deze groep, later bekend als de groep „Stykel" had gespionneerd voop de orga. nisatie Westerveld. zij heb ben daarmede pioniers arbeid verricht, want zij werkten in een tijd, waai: ln zij geen ruggesteun had hebben gewerkt, hun einde tegemoet gezien. Wach tende op hun beurt (zij weiden allen met vijf mi nuten tusschenpoos opge roepen voor hun laatsten gang), hebben zij tezamen iiet „Wilhelmus" gezongen en „Een vaste burcht ls Mei ln de gevangenis terug, onze God". Hij meende als genezen te BUjna allen weigerden zi| zijn ontslagen, maar 3 Juni te worden geblinddoekt, 'werd hem met de anderen fier, rechtop, zooals een aangezegd, dat geen gratie Nederlander van den was verleend, het vonnis ouden stempel betaamt, rechtskrachtlg was gewor- hebben zij den dood tege- den en morgen ten uitvoer moet gezien. vrouw), zonder dat er oe- zou worden gelegd. 32 zijn 4 Juni, 's morgens. Uit meegesmokkelde hoorlljke bewijzen voor hun na zich te hebben voorbe- brieven en meegegeven schuld aanwezig waren, reid op het einde, naar boodschappen is duidelijk gebleken, dat deze mannen allen ook zij die niet den kogel kregen zici.v volkomen bewust waren van 't gevaar, dat zij bij hun werk liepen, dat zij de con sequenties moedig wenscit- ten te aanvaarden, dat zij Sifattó Ef beltoon. -8a" Het proces was een aan- Tegel bij Berlyn gebracht werden doodgeschoten, om- msatie Er bestonden nog fluiting. De overigen kre. sn daar doodgeschoten. dat zij van hun land hiel- geen valsche persoonsba- gen lichtere straffen. Bijna qen er voor werkten en wijzen, geen onderduik- 2'/2 jaar zaten de ter dood De DuitsChe gevangenis- ervoor wisten te sterven adressen, toen niemand veroordeelden en wachtten predikant, die hen tot het De eenige ter dood ver- nog ervaring had vaü ver- ongeveer io maanden op de laatste oogenblik bijstond, oordeelde vrouw kreeg tn zetswerk hebben zij ge- voltrekking van het reeds heeft verteld, dat zelfs de de gevangenis het bericht daan wat zij konden om gewezen vonnis, al dien Dultsche bewakers eerbied van de executie van haar belangrijke militaire gege- tijd zonder iets te doen te hadden voor de waardige echtgenoot en al de andere SE?,* «n-zanïelen en naar hebben. Van deze 40 stierf houding van deze Neder- mannen. Aan haar werd zli hphiii °Ver te „brer""er "l"11 ™°r r„et vonnls 'anders. „Het moet een het vonnis niet voltrokken, reii.lto Jt- - mee5 dan een' ten «"voer werd gelegd, groot volk geweest zijn, dat doch zij kreeg ook geen resultaat van hun werk van 6 werd het vonnis ver- zulke menschen voort- gratie. F®?'®"1 ,™aa,r ZU werden anderd ln tuchthuisstraf, brengt", heeft hij gezegvl. 46 zijn er uit Nederland heiaas te vroeg gearres Een jonge man, die wegens De mannen hebben rust ig weggevoerd, 4 zijn er terug- T.B.C. in het ziekenhuis en belieerseht, waardig gekeerd, n.l. 3 vrouwen en Het waren 42 mannen et- werd verpleegd, kwam einde zooals zU voo* hun land i long© man. binnen de drie-partijen-coalitie. Deze zal zeer waarschijnlijk worden voort gezet, zij het aangepast aan den uit slag van het referendum van 5 Mei, welke uitslag thans zijn bevestiging heeft gevonden in de overwinning van de Republikeinsche Volksbewe ging. Deze overwinning beteekent onder meer de consolidatie van een novum voor de Fransche politiek, gelegen ln het massaal optreden van een sterk progressief katholiek bewustzijn. Met een winst van on geveer vijftien zetels in de ConstI tuantei en van een millioen stemmen in het moederland met Algiers, is de Volksbeweging de grootste partij ge worden. In de algemeene verbazing over dit resultaat deelen haar eigen leiders; men had eerder een verlies van dezen omvang verwacht: op haar linkervleugel aan de Aassem- blement Républicain en op haar rechtervleugel aan de Vrijheidspartij. Merkwaardigerwijze vertoonen de uitslagen 'van Parijs inderdaad dit beeld. In de provincie daarentegen heeft de Volksbeweging haar aan hang weten uit te breiden, zelfs ln gewesten welke totdusver voor haar propganda practisch gesloten waren. De steun van de geestelijkheid ls voor dit succes zeker van beteekenis geweest. De nieuwe aanwas van den aanhang der beweging wordt eenerzijds geleverd door de groep der nieuwe stemmers (het aan tal onthoudingen is geringer gewees dan in Octobe j.l.) en anderzijds ongetwijfeld door die stemmers, die teleurgesteld wa ren, omdat de S F.I.O. den vorig jaar door Blum aangegeven hu- manistischen koers niet heef gevolgd. Het scherp anti-coihmunistische karakter van de socialistische ver kiezingscampagne heeft de S.F.I.O., door den uitslag van het referendum reeds duidelijk attent gemaakt op haar dwaling, niet meer kunnen baten. Haar aanhang in het land ls met ongeveer 3% teruggeloopen. Hoogst belangwekkend is natuur lijk het geval der communisten. Zij hebben in het moederland plus Al giers 6 zetels verloren, doch rond 150.000 stemmen gewonnen. Dit laatste wendt de leiding <jer partij aan om de lucht van com munistische overwinningsgeluiden te doen galmen. Niettemin bereikte de communistische partij met dezen stemmenaanwas ditmaal slechts 25.98% van de uitgebrachte stemmen tegen 26,10% op 21 October 1945. In de Industriecentra ging hun stem- menaantal, absoluut genomen, even eens terug. Een vooruitgang boekte zi] zeer verstrooid in de landelijke districten. Hieruit mag nien concludeeren, dat de oude pro- paganda-thema's der partij hun werkelijke wervingskracht onder de massa der industriearbeiders kwijt zijn in tegenstelling met de nieuwe, speciaal voor de boe renbevolking uitgedachte propa ganda. Boerenbedrog is dus eenigszins rendabel gebleken. De resultaten van Frankrijk. Noord- Afrika, Algiers, Tunis en Marokko luiden als volgt. Tusschen haakjes zijn de cijfers van de verkiezingen in Oct. 1945 geplaatst. Republikeinsche Volkspartij 162 (148) winst 14. Communisten 149 (155) verlies 6. Socialisten 122 f137) verlies 15. Partij'van de Vrijheid 37 Democratische Alliantie 26 Links Rep. Unie 40 (39) winst 1. Overige partijen 17 (14) winst 3- Nog enkele weken en een lawine van schoolvrije jeugd zal de groota steden ovrstroomden, haar stralen, pleinen en parken vullen. Zijn die steden klaar, die lawine op te van gen en te geleiden en de schade tot een minimum te beperken? M.a.w.: wordt er Iets gedaan, om de vacan- tie-jeugd eenige ontspanning te bieden. Niemand twijfelt eraan, dat de V.V.V.'s reeds maanden aan het werk zijn om duizenden vreemde lingen naar de steden te lokken en hun alles te bieden- aan schoonheid, kunst en vermaak, wat zij maar wenschen kunnen. Wat doet men echter voor da jeugd? Voor vele ouders zal het geluk en de weelde, om met hun gezin naar buiten te gaan, wel niet weggelegd zijn. Daarvoor zijn de gevraagde prij zen vorr pension en huur nog wel een ietsje te hoog. Zoo zal dus de jeugd, achter wie weldra voor een maand de schooldeuren gesloten wor den, de stedelijke straten binnen stormen. Zal opnieuw, zooals in de oorlogsjaren, het vandalisme hoogtij vieren? Toen waren vele stadswijken in afbraak en de jeugd hielp dapper mee, een bezigheid waarbij ze zich uitstekend amuseerde. Nu echter staan we weer in het teeken van den opbouw enhet zou naïef zijn te veronderstelden, dat onze nog lang niet van oorlogs invloeden herstelde jeugd dezen op bouw zal respecteeren, laat staan er aan meehelpen zal. Integendeel alles zal weer gedaan moeten wor den om de steden tegen de verniel zucht van de jeugd te beschermen tenzij men andere middelen vindt om den dadendrang en den vrijheidszin van deze vacantie-gan- gers in andere en betere banen te leiden. En dat kan. Zoo waren er voor den oorlog reeds tal van „vacantiescholen", die prachtig werk deden, door een deel van de vacantie-jeugd op te vangen en binnen bepaalde ruimten vrij aangenaam bezig te houden. Zullen deze „scholen" herrijzen? Er bestaat gegronde twijfel daar omtrent! Maar ook al zouden ze hier en daar komen dan blijft er toch nog een grocfè massa, meer groote, kinderen over, die liever vrij zijn, die liever vacantie zonder school hebben. Wat voor een deel te begrijpen en, te billijken is. Wat moeten vader en moeder daar mee doen? Hoe men het keert of wendt, het is voor alle ouders een besliste onmogelijkheid hun kinde ren de heele vacantie bezigheid en afleiding te bezorgen. De pers kan hier al prachtig werk doen, door allerlei kleine tochtjes uit te stippelen; door voorlichting te ge ven, waarheen de ouders hun kinde ren kunnen sturen, zonder dat deze te veel gevaren naar lichaam en ziel loopen, enz., enz.! Maar dan blijven er toch altijd vele dagen over, dat de Jeugd eens heelemaal vril wil zijn om te voet ballen, bloemen te plukken, roover- tje te spelen. De ruimte daarvoor ls er en clan destien wordt ze nu al gebruikt en in de vacantie zal de Jeugd zelf, ongevraagd, die ruimte wel verove ren. Het belang van stad en Jeugd elscht echter, dat de gemeenten zelf die ruimte minstens voor dit jaar beschikbaar stellen en ook beter bespeelbaar maken. Nu de belemmeringen van den bezetter met hem zijn ver dwenen, zal de traditioneele Haarlemsche bloemenmarkt, de z.g. „Luilakmarkt", weder in eere worden hersteld. Vrijdag 7 Juni 17 unr zal de markt worden gehouden aan den Kamper-, Gasthuis- en Raamsingel en geopend blijven tot Zaterdag v.m. 12 uur. Heemstede zal geen noodlijdende gemeente 2ajn. Hoewel de betreffen de begrooting een tekort vertoont van f 120.000, eal dit, op voorstel van het gemeentebestuur, gedekt worden door te putten uit de be schikbare reserve. Het verschijnen van de begrooting kan elk oogen blik worden verwacht en het ligt in de bedoeling, om haar begin Juli in den gemeenteraad te behandelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1