Besprekingen bij de kabinets formatie Nieuwe tegenvoorstellen van Sjahrir te verwachten Gevaren voor de jeugd Tweede-Kamerleden Italië een republiek Toiletzeep Dr. Bee! bedacht op versterking van het front Baron «e Vqs van Steenwijk Prinselijk Paar naar de Victory Parade Auto's voor artsen Het weer. op den zeepbon 1,1 Nederlanders weigerden erkenning van de onafhankelijkheid van Sumatra Engelsshe bond treedt toe tot F.I.F.A. E.V.C. heeft minister Drees en den Staat gedagvaard Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23562 o WOENSDAG 5 JUNI 1946 Bureaux Smedestrait 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro* 143480 - Abonnementsprijs 30 cent per week Eerste zitting gewijd aan formaliteiten Eerste Kamer Gaat heetii als lid van de Eerste Kamer É3| NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT (Van onzen parlement, redacteur). In politieke kringen heerscht de Indruk, dat de besprekingen, welke de formateur, dr. L. Beel, tot dusver heeft gehouden met vertegenwoordi gers van de P. v. d. A., niet onbe vredigend verloopen. Woensdagoch tend zou de voltallige fractie van de P. v. d. A. bijeenkomen, tieneinde te beraadslagen over het door den for mateur aan haar voorgelegde Regee. rings'programma, waarna In den loop van den avond r aniens haar aan dl'. Beel rapport uitgebracht zal worden. Deze dag is dus een zeer gewichtige in de kabinetsformatie, doch er is, naar wij meenen te mogen aanne men, reden om het resultaat met eenig vertrouwen tegemoet te zien. Dit feit opent meteen een gunstig vooruitzicht op de besprekingen, die dr. Beel zich voorstelt in de komende dagen met andere groepen te zullen houden. De teekenen wijzen er n.l. op, dat de formateur, die, zooals men ■weet, van meet af aan een warm voorstander is geweest van het vor men eener regeeringsmeerderheid uit. üe samenwerking van K.V.P. en' P. v. d. A., alleen uit den voor laatst genoemde partij nog verder teleur stellenden uitslag van de Prov. Staten verkiezingen de conclusie heeft ge trokken, dat de P. v. d. A. een te onzekere basis is geworden 'om het kabinet nog een steun te verleenen zjoo krachtig als gewenscht zou zijn. Het 1» dan ook redelijk te veronderstellen, dat de lieer Beel, wiens taak daarmede geenszins gemakkelijker geworden Is, be dacht moet zijn op versterking van het front, welke hij misschien zou verkrijgen door zich niet te beperken tot de P. V. d. A. Het is niet moeilijk te gissen, waar hij dien steun zal zoeken, doch het is op dit oogemblik nog volstrekt niet te voorzien of deze poging met suc ces bekroond zal worden. In ieder geval stemt het tot voldoening te vernemen, dat de besprekingen met de P. v. d. A. schijnen te vlotten, want met den steun van deze partij ln den rug zal de positie van den formateur bij zijn verdere bespre kingen aanzienlijk versterkt zijn door de zekerheid Van 'n redelijken waar borg ten aanzien van de uitvoering van zijn programma, dat, naar men mag aannemen, vooruitstrevend zal zUn. Indien immers met de P. v. d. A. overeenstemming wordt verkre gen, is de basis voor het toekom stige kabinet in hoofdzaak preiegd en gaat het er hij de gedachten- wisseling met andere groepen niet meer om die basis te veranderen door den wezenlijken inhoud van (Van onzen parlementairen redacteur) De eerste zitting van de Tweede Kamer was uitsluitend gewijd aan formaliteiten tusschen welke bedrij ven door de nieuwe leden de gele genheid te baat namen, kennis te maken en den weg te leeren in net huis. Na onderzoek der geloofsbrie ven werden all», aanwezige leden, onder wie ook de in de Kamer ge kozen minister? van het demission- naire kabiiit-i 'lich bevonden, beëe- digd. 93 wa:vt! er aanwezig, van wie 71 den eed r.riegden en 21 de ver klaring. Tenslotte werd de voor dracht voor het voorzitterschap op gemaakt. Bovenaan kwam, zooals in de lijn lag, .nr. J. R. van Sehaik, WieUs uitnemende leiding de Ka merleden ook vrijwel algemeen gecontim wenschten te zien, Voor he voorzitterschap ston den op ninatie de hh. Joekes (P. v. d. n Smeenk (A. R.) lag gehouden zitting amer werden eenlge aangenomen, o.a. het eldleeningen ten. laste ui tot een bedrag van n. De behandeling twerp wijziging van \n de schadeloosstel- I pensioen van de le- woede Kamer werd uit- n het quorum der 't aanwezig was. In de Du der Eers>,e wetsontwi aangaan v?n •Aran Ned.-T, f350.— m van het v de bedrage ling en va den van de gesteld, aa 'Kamerleden Naar verlui et, zal de voorzitter der Eerste Kam«r, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, zich niet herkiesbaar stellen bij de a.s. verkiezingen van leden dier Kamer. het programma te wijzigen, dooh is het slechts zaak een redelijk onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden om deze basis even tueel nog iets te versterken. Tijdens den loop van deze be sprekingen ligt het, als wij wei zijn ingelicht, voorts nog in de bedoeling van den formateur aan een vertegenwoordiger van de Partij van de Vrijheid zijn pro gramma bij wijze van informatie bekend te maken. Men ziet dat dit alles nog slechts programma-besprekingen in den strik ten zin betreft. Intusschen gonst het in het geheele land van namen, die ook jn een gToot deel van de pers opduiken, van gegadigden voor het ministersambt. Al deze namen zijn even zoovele gissingen, die achteraf in meerdere of mindere mate onjuist kunnen blijken, doch die voor het oogenblik nog op geen enkele reali teit steunen. Wij hebben reeds meer malen den nadruk gelegd op het voornemen van den formateur om eerst tot volledige overeenstemming te komen over het programma en pas daarna over de personen te gaan spreken. De systematische werkwijze, die dr. Beel blijkt te volgen, bevestigt deze verwachting, zoodat wij nog steeds goed meenen te doen op dit punt terughoudendheid te betrach ten en geen enkelen van de vele na men die door de politieke atmosfeer zwermen te ventileeren. Ook als alles op de gunstige wijze van dit oogen blik blijft verloopen, dan mag men er toch wel op rekenen, dat met het voltooien van de programma-bespre kingen de resteerende dagen van de week gevuld zullen zijn. Wellicht zal de formateur de Pinksterdagen nog v/ei aan rustige overpeinzingen wil len wijden, zoodat hij pas de volgende week de personen voOr ziijn kabinet zal gaan aanzoeken en aldus met de eigenlijke kabinetsformatie zal star ten. Winston Churchill heeft te Woodford in Essex de feestelijk heden ter herdenking aan de overwinning geopend. Woodford is Churchill's parlementaire kies district. Na zijn aankomst te Woodford Green inspecteert hij de marine-cadetten Naar wij vernemen zullen H. K. K. Prinses Juliana en Prins Bern hardt zich Vrijdag in den namiddag per vliegtuig naar Londen begeven in verband met de Victory Parade aldaar Zaterdag a.s. Wij vernemen van de zijde van het ministerie van Verkeer en Energie, dat voor het geval de 3.000 nieuwe Nash-personenauto's buiten de gewone allocatie döor Amerika voor de medische verzorging van Nederland beschikbaar worden ge steld, deze ook Inderdaad aan de artsen zullen ;>deu verstrekt. Verwachting tot Donderdag avond; Aanvankelijk krachtige, tijde lijk stormachtige, later langzaam afnemende wind tusschen Z.W en W. Zwaar bewolkt met tijde lijke opklaringen. Enkele regen buien. Iets kouder. Zon onder 30.53, Maan 11.47 1.40, Zon op 4.23. 6 Juni E.K. Officieel is bekend gemaakt, dat in Italië de republiek bij de volks stemming de meerderheid heeft behaald. De ministers van Oorlog en Binnenlandse he Zaken hebben maatregelen genomen, om de orde in het land te bewaren, na 'de pu blicatie van dit bericht. De* minister van Luchtvaart is waarschijnlijk geraadpleegd om een plan op te stellen voor het vertrek van Koning Umberto en zijn gezin. De koninklijke familie zal vermoe delijk per vliegtuig naar Genua ge bracht worden, waar zij zich naar Portugal zal inschepen. De Italiaansche verkiezings-uitsla- gen, welke geleidelijk bekend wor den, geven nog steeds hetzelfde beeld. De katholieke partij der chris ten-democraten leidt, na' de telling van ongeveer 30.00o stemdistricten van de 35.000, met zeven en een half millioen stemmen. De socialisten en communisten volgen met respectie velijk ruim en bijna vier millioen stemmen. De nationale democrati sche Unie en de Uomo Qualanque-be- weging verkregen ruim een millioen en de republikeinsche partij bijna een millioen stemmen. Op de toewijzingen voor huis houdzeep zal voortaan per rant soen 225 gram huishoudzeep of 90 gram toiletzeep verkrijgbaar zijn. T Sjahrir heeft Dinsdagmiddag op een. persconferentie te Batavia ver klaard, dat hy binnen enkele dagen in antwoord op het jongste Neder landsche aanbod tegen-voorstellen 'zal ontwerpen. Deze behoeven de goedkeuring van Soekamo en zul len Van Mook niet vóór de volgen de week bereiken. Voorts deelde hij mede, dat uit zijn besprekingen met de „partijleiders" en anderen te Djokjakarta gebleken was, dat de jongste Nederlandsche voorstel len „ver beneden de verwachtingen zijn gebleven." „Een van die voornaamste rede nen voor de telmrsbelliing was ge- weesit, dat de Nederlanders hadden geweigerd de onafhankelijkheid van Sumatra die faoto te erkennen, of schoon er ook nog andere punten zijn," aldus Sjahrir. Hij ontkende, dat er door het rapulblikeinschie lieger nood maatregelen waren genomen maar voegde er aan toe: „Wij moeten op het ergste voorbe reid zijn." Een invloedrijk Nederlandsch zegsman zeide na afloop der pers conferentie dat men verwacht, dat de onderhandelingen thanshet laatste stadium zullen ingaan, maar dat een uiteindelijk©' regeling neg nöiat in zicht is. Zoowel in Indone sische als in Nederlandsche krin gen gelooft men, aldus A. P., dat een uiteindelijke regeling dleiohts na interventie van de UNO tot sband aal komen. I Morgen is het twee jaar geleden, dat de geallieerde legers den aartpal begonnen op Normandie. En wat de Duitsche legerleiding voor onmogelijk had gehouden gelukte toch. Op het vlakke strand heeft men kans gezien genoeg troepen en materiaal aan land te zetten om een bruggehoofd te kunnen vormen, waarna het meest ongelooflijke gebeurde: men voerde van over zee een complete haven aan en boutade die in een paar dagen op. De opname hierboven is de eerste dagen na de landing ge maakt en geeft wel een duidelijk beeld van deze geweldige, histo rische prestatie Naar wij vernemen heeft de En- gelsche Voetbalbond, na overleg met de bonden der koloniën en do minions, thans besloten toe te tre den tot de P. I, F. A. Het stand punt der overige drie Britsohe bon den is nog niet bekend, doch men verwacht, dat zij thans dezelfde gedragslijn zullen volgen. De mogelijkheid, om de jeugd in de groote steden wat ruimte, vrijheid en -dus*... vacantiege- not te geven i s er. Het zal wat geld en wat moeite kosten: maar die worden beloond: onze kinderen genie ten en profiteeren van de buitenlucht en.... de stad heeft minder te lijden van de zich-vervelende en dus tot vernieling overgaande jeugd. Nu is er echter één bezwaar om deze vacantie- 1 gangers naar .de ruime velden, de woeste „parken" en op de wegen te sturen. En dat bezwaar vindt zijn, oorsprong niet in de jeugd zelf. Al bloemenplukkende, voetballende of iets anders spelende, zullen ze niet veel kwaads uitvoeren. "Ze zullen wel eena een keer aan 't vechten slaan of he vige ruzie krijgen maar dat is niét zoo erg: dat gebeurt ook overal elders. Neen, het gevaar, dat dreigt, komt van anderen, van ouderen. De voor bije zomersche dagen hebben het »1 aangetoond. Wat nu reeds langs we gen en op velden aan ongegeneerdheid en schaamteloosheid is tentoon gespreid, is meer dan ergerlijk. Nu ia het hier de bedoeling niet den zede- meester te gaan uithangen, laat staan, de plegers van deze feiten tot een beter inzicht te brengen. Want lede ren dag blijkt duidelijker, hoe een deel van onze oudere Jeugd zoodanig verheidenscht is, dat het nergens voor terugschrikt. Hier is de bedoeling: een kreet om hulp te slaken, een roep om mede lijden te doen weerklinken voor onze kinderen. Spaar hen voor dergelijke af te keuren tooneelen. Verontreinig voor hen het schoone van de natuur niet. Men behoeft hier geen belijder van den een of anderen godsdienst te zijn; men kan hierover desnooda denken zooals men wil, men kan hier in zelfs een ieder vrijlaten, maar ledera vader en moeder zal voor zijn jeugdige kinderen eischen, dat ze on ges too: 4 van de natuur kunnen genieten, d&ó hun jonge geestesleven niet vergiftigd wordt door het aanschouwen van er gerlijke tooneelen. We kunnen er zeker van zijn, dat de vrijgegeven grasvel den en parken evenals nu reeds de wegen rondom verschillende steden bij warm zomerweer onmiddellijk tot openbare zonnebaden en erger dingen verworden zullen. Eenige tegemoet koming van de zijde der zonnebaders en vrijlustigen, om het netjes te zeg gen, is niet te verwachten. Een beroep op het wel en wee van zooveel kin deren zal evenmin baten. Hier is het eenvoudig de overheid, die ingrijpen moet: snel en onverbiddelijk. Waar kinderen spelen kunnen, al of niet onder toezicht van ouders^ is geen plaats voor hierboven gesig naleerde personen. De jeugd moet in zedelijk opzicht gerespecteerd wor den. Dat eischen honderden ouders voor hun kinderen. Dat is een roep, die luid over onèe steden weerklinkt, nu en altijd, maar vooral nu, nu de groote vacantie voor de deur staat. Zal die roep verstaan worden? Zul len op de eerste plaats eenige terreinen geschikt gemaakt en open gesteld worden voor de jeugd? Maar zullen ook eenige agenten die jeugd beschermen tegen verwildering en ze denbederf, door die terreinen te door kruisen en er uit weg te jagen al degenen die een aanslag plegen op' de reinheid van de jeugd? Zullen de groote steden dezen roep beantwoor den en voor haar eigen jeugd die toch minstens zooveel waard is al3 honderden vreemdelingen ten min ste iets doen? De -E.v.c. deelt het A.N.P. het vol gende mede: Artikel 6 der Arbeidsbemidde- llngswet verbiedt den openbaren or ganen van arbeidsbemiddeling bij werkstakingen bemiddeling te verleenen bij het plaatsen van werkzoekenden ln een bedrijf waar staking of uitsluiting heerscht. De minister van Sociale Zaken, minis ter Drees heeft echter aanwijzingen gegeven dat de Gewestelijke Ar- beidsbureaux alsook de gemeen telijke bureaux voor Sociale Zaken alle bij hen ingeschreven havenar beiders moeten, doorgeven aan de bij de staking betrokken bedrijven. Arbeiders, die weigeren aan een op roep van dit bedrijf gevolg te ge ven, worden van de steunregeling en overbruggingsuitkeering uitge sloten. In die soorten arbeidsbemiddeling, waaraan bovendien dwang is ver bonden, ziet de E.V.C. een schen ding van genoemd artikel 6 Ar- beidsbemiddellngswet en heeft des wege den Staat der Nederlanden en den minister van Sociale Zaken we gens een onrechtmatige overheids- daad in kort geding gedagvaard De wegen, die omhoog voeren, zijn zeer verschillend. Er zijn wegen, die geasphalteerd zijn en spiraalvormig stijgen; hel aantal steile en, steenachtige is echter niet geringer, j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1