De zetel van Bloembollencultuur BIJ BIOEDABMCEDE Nieuw autobusmateriaal der N.Z.H. I Hertog Willem Caspar Ged. Staten van Zuid-Holland steunen Hillegom '„Oude Wal" Engelsche bellenwagens ingeschakeld WOENSDAG 5 JUNI 1946 PAGINA STAD EN OMGEVING Het Haarlemsche Tribunaal Natuurbad „Velserend" spoedig open Jan Dekker 25 jaar aan de rechtbank INBREKERS GEVAT INBREKERS VERKENNEN EERST TEAREIN Garnizoenscommandant van Haarlem „Het vierde beest'' Geslaagde ouderavond Distributienieuws English Association Orgelbespeling Willige markt Katholieke Illustratie Ongeldige postzegels Eisch geen twee pakjes WAT BIEDT DE RADIO DONDERDAG? De strijd tusschen Haarlem en Hillegom om den zetel van Bloem bollencultuur is in vollen gang. De voorzitters van de af deelingen der Algemeene Vereeniging voor Bloembol! encultunx hebben een vertrouwelijke vergadering gehou den en daar niets zoo moeilijk is als het bewaren van een geheim, is er een eri ander van het bespro kene uitgelekt. Vast staat, dat het plan-Hil- legom vrijwel algemeen is toe gejuicht, zulks door de West- Friezerj, die vanzelfsprekend als nuchtere menschen het voor en tegen overwogen hebben. Er werd op gewezen, dat het nog jaren zal duren voor 't nieuwe gebouw officieel geopend kon worden, gevraagd hoe de we deropbouw daartegenover staat en wat Haarlem eigenlijk van plan is. Al deze vragen zullen in den loop van deze weken ge heel of gedeeltelijk beantwoord worden, maar naar wij verne men is één belangrijke vraag alweer ten gunste van Hille-1 gom beslist, namelijk of Ged. Staten van Zuid-Holland het raadsbesluit der gemeente Hil legom betreffende de ƒ100.000 en de beschikbaarstelling van Treslong zouden goedkeuren. Ged. Staten hebben dit besluit goedgunstig ontvangen en zullen bij de Kroon adviseeren het goed te kernen. Deze procedure meet gevolgd worden omdat de gemeente noodlijdend is, maar de practijk heeft geleerd, dat de Kroon in bijna alle gevallen het advies van Ged. Staten aanvaardt. Het Haarlemsche gemeentebe stuur heeft in de afgeloopen maanden niets onbeproefd gelaten het Krelagehuis voor Bloembollen cultuur vrij te krijgen. Insiders we ten, hoe moeilijk het is dergelijke gebouwen, die bezet zijn, weer ter vrije beschikking te krijgen. De soldaten zouden naar de Kouden- hornkazeme kunnen veAuizen, waar ze thuishooren, maar" daar zitten de politieke gedetineerden en die hebben nog geen ander on derdak, hoewel het aantal steeds minder wordt, of moet worden. In- tusschen is de kwestie zóó urgent geworden, dat een oplossing op korten termijn noodzakelijk is, maar daar heeft Haarlem helaas maar weinig in te zeggen. Het Haarlemsche tribunaal, dat zooals bekend in het gebouw Dreef 32 wordt gevestigd, zal Woensdag 12 Juni des middags 2-30 uur officieel geïnstalleerd worden. De acht kamers van«het tribunaal,/ die onder algemeen presidimu" van mr. T- A. M. A. v. Löben Seis staan, zullen van Maandag 17 Juni af bijna dagelijks zitting houden. Het natuurbad „Velserend", dat de heer Minkema uit Schoorl zal exploiteeren, wordt thans geheel hersteld. Waarschijnlijk zal het bad reeds einde» dezer week heropend kunnen worden. Zaterdag viert de heer J. A. Dekker, Linschotenstraat 89 rood, zijn 25-jarig jubileum als bode van de Haarlemsche rechtbank. Jan Dekker is een zeer populaire figuur, niet alleen bij de balie maar ook bij de Haarlemsche pers. Door weer en wind kon men hem op zijn fiets met de dikke dossiers voor de rechters door de stad en buiten wijken zien fietsen. Zijn plicht ging hem boven alles, ook al zullen argelooze bezoekers in het paleis van Justitie in de Jansstraat wel eens gedacht hebben, dat de uit leg voor dit of dat wel wat uitge breider had kunnen zijn. Dekker -beijverde ?ich steeds om den jour- nalisten van dienst te kunnen zijn en. in de dagen van de. „oude garde", zooals hij de verslaggevers ten tijde van concierge Verkerk noemde, werd er in de bodekamer heel wat politiek bedreven en heel wat humor ten beste gegeven, al was het alleen maar rondom de „prachtige" telefooninstallatie, die de rechtbank toendertijd bezat. Dekker, nog vele jaren en mooi weer op je tochten naar Heem stede en Bloemendaal In den nacht van Maandag op Dinsdag is in een woning aan de Zonnelaan ingebroken. Nadat men toegang tot het perceel had gekre gen, door aan de achterzijde van het huis een glas-in-lood-raam te forceeren, ontvreemdde men een splinternieuw radiotoestel. Den mid dag daarop wandelde een'jonge re- Ferro - Dubbel Staaldruppels CHEM. PHARM. FABRIEK, AMSTERDAM-C. Ferro-dubbal la «arkrljgbaar bl| Apoihafcars en arkawda OrogMan chercheur door de stad, toen hij een man zag, die op den bagage drager van zijn fiets een groot pak had. De rechercheur hield hem aan en nam hem mede naar het bureau. Bij onderzoek bleek, dat deze man, J. v. d. H., de dader van den dief stal in de Zonnelaan was. Hij is achter slot en grendel gezet. Des avonds liepen de rechercheurs, die dezen diefstal hadden behan deld, huiswaarts. Onderweg arres teerden zij een lang gezochten dief van een speculaasmachine, P. N. R die ook in verzekerde bewaring is gesteld. Het komt den laatsten tijd bij herhaling voor, dat inbrekers bij het zoeken van een woning, waar van de bewoners tijdelijk afwezig zijn, op diverse adressen aanbellen. Blijkt hun veronderstelling niet juist te zijn, dan beginnen zij een nietszeggend verhaal en verdwij nen. In zulke gevallen is het zaak onmiddellijk de politie hiervan op de hoogte te stellen, waarbij het opgeven van een zoo nauwkeurig mogelijk signalement van groot be lang is: Wellicht is iets dergelijks in den nacht van Maandag 3 Juni tusschen 21 en 23 uur in de om geving van het station Bloemen daal geschied. Toen is een inbraak gepleegd op de Acacialaan. Indien zulks het geval is wordt verzocht alsnog de politie van Bloemendaal in te lichten, afd. recherche, tel. 10S6O. Majoor J. Dommisse van de ge- zagstroepen uit Breda is benoemd tot garnizoenscommandant van Haarlem. De nieuwbenoemde heeft zijn functie reeds aanvaard. „Het vierde beest" in den Stads- de Greeve de tweede Uitvoering van „Het vierde best" in den Stads schouwburg. Voor de derde uitvoe ring, die Maandag 2 September wordt gehouden, zijn nog kaarten verkrijgbaar aan het secretariaat van ..Geloof en Wetenschap", Emma- lam 9, tel. 15607. Dinsdagavond is voor het eerst na de bevrijding voor de ouders van de St. Aloysiusschool te Heemstede de school die tijdens de bezet ting niet minder dan acht malen gevorderd is een ouderavond ge organiseerd, die in alle opzichten is geslaagd. Jongens uit vrijwel alle klassen voerden alleraardigste zang en speelstukjes op. Aan het eind van den avond hield het hoofd van de school, Broeder Gabriël, een boeiende causerie over de verhou ding tusschen ouders en school. Hedenavond is er een herhaling. HEEMSTEDË-BENNEBROEK. Te beginnen met 11 Juni zullen worden uitgereikt de bonkaarten voor levensmiddelen KL 608, ta- bakskaarten QA 608, versnaperings- kaarten QB 608 en gemengde kaar ten QC 608. Men lette er op, dat de uitreiking plaats heeft in het gebouw Binnen weg 160 volgens onderstaand letter- sohema: 11 Juni 912 AAl; 1.30 4 AmBaai; 12 Juni 912 Bab —Boe; 1.30—4 Bof—Bri; *13 Juni 9—12 Bro—Bz; 1.30—4 C; 14 Juni 9—12 D—Do; 1.30—4 Dr—El; 15 Juni 912 EmGer; 17 Juni S12 GesGo; 1.304 GrGz; 18 Juni 9—12 H—Heem; 1.30—4 Heen— Hon; 19 Juni 912 HooX; 1.30— 4 JKok; 20 Juni 912 KolKru; 1.30—4 Krij—Lef; 21 Juni 9—12 Leg—Lz; 1304 MMey; 22 Juni 9—12 Mi—Mz; 24 Juni 9—12 N— Kg; 1.30—4 Pik—Pz; 25 Juni 9—12 QRie; 1.304 RikRz; 26 Juni 9 12 SSehn;'l.304 SchooSie; 27 Juni 9—12 Sik—Sz; 1.30—4 T—Tre; 28 Juni 9—12 Tri—U; 1.30—4 U— Veik; 29 Juni 9—12 Verl—Wai; 1 Dat het wagenpark van de N.Z.H. tijdens de bezettings jaren veel geleden heeft, is be kend. Van de twintig autobus sen, die de maatschappij in den zomer van 1945 nog rijk was, konden er tot nu toe tien weer in dienst worden gesteld. Op alle mogelijke manieren heeft de N.Z.H. getrach', haar mate rieel uit te breiden. Zij is hierin voor een groot deel geslaagd, zij het dan dat het verkregen aantal nieuwe wagens voor tij delijk gebruik, dus alleen voor de overgangsperiode, waarin zij zich nu bevindt, bestemd is. Door de overname van het Duin- lander-busmaterieel kwam de N.Z.H. in bezit van twee zoogenaamde Eellenwagens. Deze „Bell-cars". zooals de Engelschen ze noemen, waren gedurende den oorlog te Londen in gebruik als brandweer wagens en hebben daar tijdens der. „Blitz" groote diensten bewezen. Hun naam hebben ze te danken aan een groote bel, welke op het dak was gemonteerd. Ze deden dienst als manschappenwagen en trokken een tweewielig-brandspuitje achter zich aan. Na eenige geringe veranderingen konden zij hier te lande voor passagiersvervoer benut vorden. In verband met de groote behoef te aan vervoersmiddelen heeft de Rijksverkeersinspectie de N.Z.H. nog twee Ford-bellenwagens extra toegewezen, zoodat er thans vier in gebruik zijn. Ze hebben een ca paciteit van 15 personen en dienen hoofdzakelijk voor het vervoer van de visschers, die van Katwijk aan Zee naar IJmuiden worden ge bracht. Voorts heeft de R.V.I. drie Ford- chassis verschaft, bestemd voor op bouw van „nood-autobussen", die plaats bieden aan 31 personen. Deze drie bussen zijn kort "geleden dooi de firma Verheul te Waddinxveen afgeleverd. Eén ervan is op den dienst Bloemendaal ingeschakeld. De passagiers zullen constateeren, dat, al moeten ze op houten banken zitten, het rijden met zoo'n wagen best meevalt. Onlangs ontving de N.Z.H. door bemiddeling van de Ned. Spoor wegen zoo lezen wij in het maandblad van het personeel dezer maatschappij, waaraan wij een en ander ontleenen de beschikking, over een vijftal Dodge-wagens. Dit zijn vrachtauto's, doch met een heel wat minder luxueuze passagiers- accomodatie dan bij de „nood- autobussen". Het publiek zit op drie lange banken, overlangs in den wa gen opgesteld, onder een zeildoek- huif, welke aan de achterzijde ech ter open is. Het wagenpark is tenslotte nog uitgebreid met een Chausson-auto- bus, die met zijn 41 zitplaatsen, wat grootte betreft, het „vlagge- schip" der maatschappij genoemd wordt. De practijk zal moeten uit wijzen, of hij dezen eeretitel waard is. De „Chausson"-bus was bedoeld als eerste van een serie van vijf stuks. Dezer dagen heeft de Rijks verkeersinspectie aan de N.Z.H. medegedeeld, dat verdere afleve ring niet meer zal geschieden in verband met het feit, dat de maatschappij binnen een niet al te verre toekomst van de Ned. Spoorwegen een aantal nieuwe bussen zal toegewezen krijgen. 41. „Voor we naar de roovers gaan," zei de hertog, „zullen we die goec'.e vrienden van jou eens opzoeken. Wat doen ze eigenlijk voor de kost?" „Vinkolini ls kapper," zei de baron, „maar hij heeft veel aanleg voor de opera. Hl) zingt hartverscheurend. Hij ie tenor, maar als het moet "doet hij de bas er bij Haalt met gemak de hooge c. Als er nog hooger was. haalde hij het ook. Een goeie tenor die knaap, zal veel van zich laten hooren." „En Toscanini?" vroeg de hertog. „Die studeert voor dirigent." zei de baron. „De waarzegster heeft hem voorspeld, dat 't niks zal worden, maar zijn achterkleinzoon wordt wereldberoemd. Dat ls een heele troost voor hem als hij voor een orkest staat en de volgende dag oo straat." „Maar nou Hupsolini," zei de schildwacht, „hoe zit het daarmee?" ..Je moet het niet verder vertellen," fluisterde de baron, ,,maar hij heet eigenlijk geen Hupsolini." „O nee," vroeg de waard, „hoe heet hij dan?" „Als je het niet verder vertelt, hij heetsprak de baron, „maar vertel het in 's hemelsnaam niet verder. Wat er van hem geworden is weet Ik niet. want toen 'k hem voor het eerst ontmoette, was hfj marskramer." „Wat zeg Je," vroeg de baron, „ls hij marskramer?" „Ja zeker," antwoordde de baron, „hij heeft heel wat in zijn mars." „Dan zullen wij hem bezoeken," zei de hertog, „want ik leer graag alle menschen kennen, marskramers, kappers en tenoren. Ik hoop alleen, dat die tenor zooveel mogelijk zijn mond zal houden. Ik heb het' niet erg op hem begrepen." Juli 9—12 Wak—Wes; 1.30—4 Wet —War; 2 Juli 9—12 Wov—X—IJ; 1.30—4 Z. Bennebroek R. K. Ver. Gebouw Schaailaan: 3 Juli 912 B; 1.304 A—C; 4 Juli 9—12 D E F G H; 1.30 —4 uur I J K L M; 5 Juli 912 N O P Q R S; 1.30—4 uur T U V W X IJ Z. Dubbele kaart gsrepatrieerden, In de week 15 Juli aan de v. Merlen- laaoi. HAARLEM. Met ingang van 6 Juni kunnen wederom aanvragen voor textielgoederen door a.s. moe ders worden ingediend, doch uit sluitend die categorie moeders, wier baby volgens het dokters-attest in den loop van de maanden Juni en Juli verwacht wordt. Men kan zich volgens onder staande letterindeeling vervoegen aan kantoor Zijlstraat 70, afdeeling Textiel, loket 6A en 6B, voor het afhalen en indienen van aanvraag formulieren. 6 Juni 8.3012.00 A en B, 14.00—16.00 C en D, 7 Juni 8.30— 12.00 E tot en met G, 14.00—16.00 H en I, 8 Juni 8.30—11.30 J en K, 11 Juni 8.3012.00 L tot en met N, 14.0016.00 O tot en met Q, 12 Juni 8.30—12.00 R tpt en met T, 14.00— 16.00 U en V, 13 Juni 8.30—12.00 W tot en met Z, 14.00—16.00 na- uitreiking. Dinsdagavond is de English As sociation, afdeeling Haarlem, voor het eerst sinds eenige jaren weer bijeen geweest. De voorzittel', de •heer G. Comello, sprak een ope ningswoord en uitte zijn verrassing over de groote opkomst. In een kort overzicht *liet hij de recente geschiedenis van de Association de revue passeeren, waarbij spr. twee overleden bestuursleden herdacht. Op deze eerste bijeenkomst van de English Association, waarin tevens het Genootschap Nederland- Engeland is opgenomen,, hield Mr. Brian W. Downs van de Universi teit van Cambridge, die zich als vertegenwoordiger van de British Council in ons landt bevindt, een voordracht over de oudeEngel sche universiteiten, Oxford en Cambridge. Spr. beschreef de histo rische ontwikkeling en den invloed, die van deze cultuurcentra uitging, besprak vervolgens de innerlijke structuur, welke merkwaardige ver schillen vertoont in vergelijking met de indeeling op onze universi teiten, en gaf tenslotte zijn toe hoorders een indruk van het inter naatsleven der studenten. Een film over de Cambridge-universiteit il lustreerde na de pauze de gede gen en met humor doorkruide le zing van Mr. Downs. Het programma van de orgelbe speling in die Groote of St. Bavo- kerk, Donderdag 6 Juni, 's namid dags van 1516 uur, door George Robert, luidt: preludium en fuga e kl. t, J, S. BachVariaties „mein junges Lebem hat ein End", J. P- Sweeiinck; Variaties op Psalm 107, C. F. Hendriks; In memorium, Jas Jongen en Toccata, Th. Dubois. Amsterdam, 4 Juni 1946. Het aangeboden materiaal bleef vandaag zeer beperkt, waardoor bij opening al dadelijk een vastereten- denz ontstond Tegen het slöt kreeg een zeer vaste tot willige stemming de overhand. Ook de scheepvaartmarkt was weer willig. Tabakken bleven v eenigszins ten achter. De beleggingsmarkt blee! prijshoudend. Een oude vertrouwde is dan ein delijk werkelijk teruggekeerd. Voor ons ligt het eerste nummer van de Katholieke Illustratie, 80e jaargang, 6 Juni. De redactie vertelt er het wedervaren in „Van het donker naar het licht" en de groote feiten staan gememoreerd: de bevrijding, de Kar dinaalshuldiging, dff invasie, twee jaar geleden, ook op 6 Juni. Wij tref fen ook weer de Vijf minuteiipreek aan, terwijl voor divertissement een vertelling van Ad. van Houten zorgt. Verlucht met vele foto's en typogra fisch welverzorgd heeft de K. I. haar joyeuze rentree gemaatk. In verband met het feit, dat de laatste twee dagen nog 2700 brieven, die met postzegels van de symbolen- en zeeheldenserie waren gefrankeerd, op de postkantoren zijn binnengeko men, wordt het publiek van de zijdo der P.T.T. nogmaals er aan herinnerd, dat deze postzegels met ingang van 1 Juni J.l. niet meer voor frankeering mogen worden gebruikt. De Haarlemsche rechtbank heeft Dinsdag geien faillissementen uit gesproken. Beëedigd werden: 1 W. Specht Grijp, als makelaar in lan derijen, te .Heemstede; 2 P. Brune, als ambtenaar van dien burgerlijken stand dér gemeente Zandvoort; 3 Mr. Silvain Groten, als advocaat en procureur, te Haarlem. als ge er aan één genoeg hebt. Maizerfa fabrikaat Duryea is nog maar beperkt beschikbaar en de vraag is zoo groot. Hel oude vermaarde merk HILVERSUM II - 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgengebed. 7.45 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr.-overz. 8.20 Gram. 8.55 Vrouwen. 9.00 Gram. 9 30 Waterst. 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 11.00 Zonnebloem 11-45 Cello-recital. 12.15 Poëzie. 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.45 Lezing. 14.00 Gram. 14.40 Causerie. 15.00 R'damsch Strijkkwartet. 15.20 Mag-, gie Teyte, sopraan- 16.00 Bijbel. 16.45 Cantate. 17.00 Fluitrecital. 17.50 Rijk over zee. 18.00 Ensemble Draaisma. 18.30 Lezing. 1900 Nieuws. 19.15 Departement. 19 30 Gram. 19.40 „Vaart der volken 20.00 Nieuws 20.05 Kon. Mil. Kapel. 21.00 Spreker. 21.20 Trio Röntgen. 22.00 Nieuws. 22.15 Na het nieuws 22.30 Zangrecital. 23.15 Gram. 23.50 Schriftl. HILVERSUM I - 301 M. 7.30 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.15 Morgenw. 9.30 Gram. '10.30 Vrouw. 10.36 Simon Kooke, viool. 1100 Nuttig en noodig. 1-1.10 Roman cers. 11.45 Familie-bel'. 12.00 Wil lem Noske, viool. 12.3-0 Spionnetje. 12.35 Pierre Palla, orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Renov a-Septet. 14.90 Vrouw. 14.20 Bresser -kwartet. 15.00 Sterren en sterretj es. 15.20 Con fetti. 16.15 Camer-a. 17.00 Kalei- doscoop. 17.30 Ned. helpt Indie. 17.35 Vaudeville-orkest. 18-ri Nieuws. 18.30 Ned- Strijdkr. 19.00 en nu naar bed- Sport. 19.20 Muziek, J 9-45 dienst. 20.00 Nie-uws- 20-05 K.N.M.I. 20.08 Film. 20 15 Concertgebouw. 22 30 Lezing. 240 Pianoduo. 23.J0 Nieuws. 23.15 «ram. Directeur- Waarn. F W. Bo ngter. acteurvV. Se ver tv-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2