Zonder Rusknds steun geen vrede in Europa INT. CHR. VAKVERBOND ROND DEN RIJKDOM VAN HET ARME ITALIË IN DUBIO A.R.K.A.-congres 1 {3 Si Sovjets achten hun stelsel democratisch en alle overige systemen fascistisch Jubileumcongres in de hoofdstad C Schijnbare tegenstellingen WOENSDAG 5 JUNI 1946 PAGINA 5 Buitenlandsch overzicht Geen fusie met R.K.W.V. Colorado-kever dupeert sla-export Regelmatig komen Duitsche kin deren over de grens, om in Ne derland voedsel te bedelen. Zij komen en gaan langs de gehei me achterweggetjeswaarvan de beruchte smokkelaars maar al te veel gébruik maken. Twee Duit sche kinderen verdwijnen zoo vlug mogelijk met him buit BEVIN IN HET LAGERHUIS f Een doode stemt In Orïggio bij Milaan is de stem van een doodé geldig verklaard. De man stierf ten gevolge van een hart-aanval in het stemhokje. Daar hij reeds zijn stem had ingevuld verklaarde de voorzitter deze geldig en wierp het stembiljet in de bus. Wedstrijd voor jonge schilders Wereidschaaktournooi te Zaandam DAMPROBLEEM Si kÉ BÉ '<M e s m. Sn Officieele publicatie Nu in Frankrijk de verkiezingen van den gepasseerden Zondag weer teeke- ning gebracht hebben in de verhou ding tusschen de drie groote politieke partijen en aan de M.R.P. de leiding hebben bezorgd, is er behalve de Constltueerende Vergadering nog een ander lichaam samen te stellen: het kabinet. De stemmen van Zondag we zen de leden van die Vergadering aan, en op grond daarvan behoort een nieuwe x-egeering te worden gevormd. Het huidige kabinet, waarin de groote partijen zitting hadden en dat onder leiding van den socialist Féllx Gouin stond, kondigde zijn aftreden aan na de verkiezingen van 5 Mei 1.1. en bleef tot nu toe aan om de loopende zaken te behartigen; met kwesties van bln- binnenlandsch-politieken aard zou het zich niet bezig houden, en er zijn geen klachten gerezen dat het zich aan deze belofte niet gehouden zou heb ben. Gewoonlijk wordt de formatie van een regeering opgedragen aan een ver tegenwoordiger van de grootste partij. Hierop was het kabinet-Gouin een uitzondering. De socialisten immers hadden 137 zetels, tegen de commu nisten 155, de katholieken 148. Juist om de middenpositie echter die zij tusschen deze laatste beiden innamen waren de socialisten de aangewezenen om hen in een coalitie te vereenigen. Thans echter eischt de M.R.P. de for matie voor zich op, en met te meer kracht omdat de uitslag van de stem ming van 2 Juni een bevestiging was van die van 5 Mei, toen het land zidn uitspiak tegen communisten en so cialisten tezamen. M.R.P.-leiders noe men den huldigen minister van Bui- tenlandsche Zaken, Georges Bldault, als den door hen gewenschten forma teur. Bidault zou de regeering van de coalitie der drie groote partijen kunnen voortzetten. Tegen de so cialisten als deelgenooten zal hij geen bezwaar maken; zij hebben zich losgemaakt van den band met de communisten en zijn aanzienlijk den katholieken kant op gegaan. Met de communisten staat de ver onderstelde formateur echter op zeer kwaden voet. Zij nemen een radicaal tegenovergesteld stand punt in ten aanzien van de bin- nenlandsche politiek; en. voor wat de buitenlandsche politiek betreft stemmen zij met de katholieken slechts overeen in de grondstelling dat Frankrijk tegenover Engeland zelfstandig moet blijven, maar wij ken van hem af in de andere grondstelling dat Frankrijk zich ge heel op Rusland moet oriënteeren. Er zou dus voor Bidault reden zijn, de communisten buiten de regeering te laten. Er is ook kans dat dit geen schade voor het land beteekent. De economische herop richting van het land begint reeds van verre zichtbaar te worden, de steenkoolproductie behaalde nog onlangs een record sinds de bevrij ding, de industrie en de export ko men op toeren, de oogst belooft uit stekend te worden. Binnenkort moet dit een daling van de prijzen tot gevolg hebben, waardoor de communistische eisch tot verhooging van de loonen eiken socialen grond gaat missen. Het zou ons niet ver wonderen als Bidault dezen gun- stigen keer der Fransche huishou ding uitbuitte, en aan een ministe rie van katholieken, socialisten en wat kleineren den lauwerkrans zou trachten om te hangen van dezen opbloei, om daardoor den commu nisten den politieken wind uit de zeilen te nemen. De vraag is dan slechts of de socialisten hiei-op in zuilen gaan. Hun, positie is wéér machtiger dan hun' aantal. Andermaal zullen eigenlijk zij het zijn die de samen stelling van het kabinet bepalen, en het land in dubio laten. JDe tweede dag van het congres van de Algemeen Roomsch Katholieke Ambtenarenvereeniging werd ingezet met een plechtige Heilige Mis in de kathedraal te Utrecht. De interne reorganisatievoorstellen van het hoofdbestuur, werden in de ochtend vergadering aangenomen, waarbij de kwestie ter sprake kwam van even- tueele aansluiting van de A.R.K.A. bij het R.K. Werklieden Verbond. De afdeelingen welke voor aansluiting bij de vakcentrale waren, wezen op de hieraan verbonden voordeelen ais bijv. de instelling „Herwonnen Le venskracht". Op piincipieele gronden ont raadde liet hoofdbestuur de aan sluitingen; volgens haar moest een ambtenaar zich in de eerste plaats achter de- overheid scha ren, wat niet het geval is met den werknemer in het particu liere bedrijf. Indien de A.R.K.A. tot aansluiting btfj het R.K.W.V. over zou gaan, komt zij onder de stichting van den arbeid te staan, hetgeen voor een amb tenaar principieel onmogelijk is. In de middagzitting werd het ad vies van het hoofdbestuur opgevolgd en de aansluiting verworpen; alle verdere .prae-advlezen van het hoofd bestuur betreffende de reorganisatie werden eveneens aanvaard. s Avonds werd een opvoering ge geven van „Ons Leekenspel" van An ton Sweers. Het bestuur van de ARKA werd na de verkiezing als volgt samenge steld: A. Conijn, H. Korsten, drs. M v. Heivoort, mr. P. Kallen, G. Blee- kemolen, J. v. Lieshout, mr. dr. J Eens, A. Quinten en H. v. Velzen, die wederom als secretaris-penningmees ter aal optreden. Tijdens de slotver gadering van hedenmorgen werden eenige afdeelingsvoorstellen aangeno men om te komen tot herziening van salarieering van het overheidsperso neel, om deze aan te passen aan de gewijzigde koopkracht van het geld De ARKA zal in de salariscommissie komen met voorstellen dienaangaande. Volgens het blad „The Star" is te Wolverhampton een coloradokever aangetroffen in een zending sla uit Nederland. Iemand, die een kist met sla openmaakte, ontdekte het insect, dat onmiddellijk naar een landbouw kundig laboratorium werd opge stuurd. Naar aanleiding van deze ontdekking zullen autoriteiten van het ministerie van Landbouw een diepgaand onderzoek instellen op de markt, waar de sla uit Nederland opgeslagen ligt. Ook zal het schip, waarmede de sla vervoerd is, aan een onderzoek worden onderworpen. Het ministerie heeft bekend gemaakt, dat als gevolg van de ontdekking van dezen coloradokever geen sla uit Nedei-land meer zal worden geïm porteerd. José Giral, president van de Spaansche regeering in ballingschap, deelde Dinsdag mede, dat Franco zou vallen voor de herfst-zitting van de algemeene vergadering van de UNO. „Alleen met de volledige me dewerking van Rusland kan er vrede in Europa zijn. Uit alles wat aan Russische zijde echter gesproken wordt, blijkt, dat de Russen alleen hun Sovjetstelsel democratisch achten en alle overige systemen voor openlijk of bedekt fascisme uitmaken. Dit Is een van de grootste hin dernissen voor den vrede", aldus verklaarde minister Bevin in het Lagerhuis bij de opening van het tweedaagsclie debat over Engelands buitenlandsche poli tiek, waarin hij de vele politieke problemen van het heden be handelde. Het Sovjetvoorstel over de gx-ens- problemen tusschen Italië en Yougo- Slavië zou neerkomen op: alle Slo- venen uit Italië, maar 500.000 Ita lianen in Yougo-Slavië. „En ik kan er niet toe komen", zeide Bevin, „Triëst af te staan aan Yougo-Sla- vië. De stad moet een internationale haven worden". Overal is Engeland op moeilijkhe den gestuit om handelsrelaties met de Balkanlanden te openen. Enge land wil de betrekkingen van deze landen met Rusland niet in den weg 'staan, maar het wenscht zijn eigen relaties te herstellen. Over het Roer-gebied verklaarde de minister, dat dit zoowel een oor- logs- als een vredespotentieel vormt. Er was weliswaar nog steeds geen beslissing gevallen over de toekomst van het gebied, maar de voorloopige voorstellen zouden met Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg besproken worden. Bevin prefereer de een aparte Roer-provincie onder internationale controle, eventueel in een federaal Duitsch verband, bo ven een politieke afscheiding van Duitschland. Hij verklaarde zich voor overdracht van het Saargebied aan Frankrijk. Over het Midden-Oosten zeide Be vin, dat „Rusland en de V.S. de handhaving van Engelands positie aldaar erkenden als van geweldig belang voor den wereldvrede, mits er een regionale organisatie komt, die in het Veiligheidssysteem der UNO past. Hij vond een regeling t.a.v. Oostenrijk noodzakelijk. Engeland wil zich niet uitbreiden ten koste van Italië en Etiopië in Erytrea en Somaliland, maar En- gelsche legers hebben deze gebieden bevrijd en Engeland zou gaarne een oplossing zien, waarbij Erytrea aan Ethiopië zou worden toegewezen. Over Lybië zei de minister, dat Engeland zijn belofte aan de Senoes- sis gestand wilde doen, zoodat En geland Cyrenaica niet aan de Itali anen wil teruggeven. Over Indonesië zeide Bevin, dat Engeland op een spoedige regeling hoopt en zijn troepen zoo spoedig mogelijk wenscht terug te trekken. P. 1. S. Serrarens De voorzitter van het I.C.V., de heer H. Pauwels (België), opende het Dinsdag te Amsterdam begonnen congres met een korte rede, waarin hij o.a. opmerkte, dat het op dit congres ging om een nieuwe be krachtiging van het oude program ma. Nadat een telegram was voor gelezen van de Christelijke Poolsche Labourparty in Londen, kreeg de se cretaris van het verbond, de heer P. J. S. Serrarens, het woord. Op onze vorige congressen, aldus spre ker, hebben wij ordening van het economische leven gevraagd op den grondslag van publiekrechtelijke or ganisatie, die werkgevers- en arbei dersvakbonden blijvend verbindt. Tijdens de bezet ting is zoowel in Frankrijk, in Bel gië als in Nederland tusschen leiders van socialistische en christelijke vakbe wegingen onder - grondsch 'overleg geweest om na den oorlog in een geest van weder- zijdsch begrip sa men te werken. Na de bevrijding deden zich echter verschillen gelden, zoo-* welop het gebied van de vakbe weging als op politiek gebied. So cialisten - en communisten zijn uitermate gesteld - op eenheidsvak bewegingen, alhoewel de socialisten op politiek gebied de eenheid met de communisten afwijzen. Nadat de heer Serrarens een over zicht had gegeven van den stand van zaken in het I.C.V. in verschil lende landen, besprak hij de positie van het verbond tegenover de or ganisatie der Vereenigde Vplkeren. W(j hebben gelegenheid gevraagd en verkregen, aldus spreker, mede te werken aan den arbeid' van den eeonómtsch-socialen raad. Die moge lijkheid is geschapen. Verzoeken <>m inlichtingen van de zijde der U.N.O. zijn ongelukkigerwijze een maand onderweg gebleven van New-Yoik naar Utrecht. In het personeel, van het Internationaal Arbeidsbureau wordt een ambtenaar benoemd, die zich speciaal bezig houdt met het geen in onze beweging geschiedt. Tenslotte constateerde de heer Ser rarens, dat het gaat tusschen ae beschaving van het avondland, waarvan de werkelijke waarde de christelijke grondslagen zijn, en. de vloedgolf van een materialistisch en anti-christelijk Marxisme, dat ons uit het Oosten bedreigt. Namens de Poolsche arbeidersbe weging, die op het oogenblik In Londen zetelt, sprak de heer Bory- sowicz, die fel de zoogenaamde Poolsche regeering in Warschau he kelde. Spreker noemde de arbeiders organisatie in Polen- een caricatuur. Zij vertegenwoordigt niet de arbei ders, maar alleen den patroon, na melijk den Staat. De arbeiders wor den gedwongen lid te zijn van de eenige bestaande vakbeweging, dis volkomen onder dictatuur staat van de communistische party. Spreker noemde tenslotte het roode totali taire systeem gelijk aan het zwarte of bruine totalitaire systeem. Aan het einde van de zitting van van daag sprak Pater Leroy als verte genwoordiger van het Internationaal Arbeidsbureau. spreken, dacht ik, dé uitleg komt wel. „Maar meneer, voor den dollar heeft de bank me hier 225 liren gegeven, hy komt me In Nederland op 12.50, dus 90 liren in den gulden." „Ha, zwarte dollars", waagde ik. „Neen, groene, met een rood of blauw merk", kwam meneer er slinks tusschen. Mijn onnoosele gelaatsuitdrukking (Van onzen correspondent) Rome, 28 Mei 194S. Gisteravond heb ik in een trat toria, waar ik toevallig dineer de, de eerste Nederlandsche toeristen ontdekt aan hun in het Nederlandsch gestelde ontboeze mingen over de copieuze samenstel ling van het menu. „Nederlanders, Mevrouw en Mijn heer?" „Om u te dienen, Mijnheer" en fn een minimum van tijd waren de tongen los. „Wat is Italië een rijk land, meiveer". Ik neem me steeds in acht nooit schaduwen te werpen op het zonnig optimisme van mijn medemenschen. zoodat mijn eerbiedig stizwijgen om een ver deren uitleg vroeg van mevrouws idee over den rijkdom van het arme Italië. En de uitleg volgde: „Ik heb nooit in mijn le ven zooveel hammen en worsten en versch vleesch bij elkander gezien als hier in de winkels; de of- ficieele 200 gram brood, die we bij onze dochter op tafel krijgen, zijn moeilyk te verteren, maar daarnaast hebt u fijn wittebrood van de zwarte verderen uitleg, waar die rood-blauw- stand, nam dus hartelijk afscheid en ging naar huis. Op bed, dank zij 't extra glas wijn, mij door de toeristen aangeboden, holden mijn gedachten ietwat door elkander. Italië is toch een arm land, heeft geen goudvoorraad en nog veel minder grondstoffen, maar van de andere zijde is het land propvol van moet voor deze toeristen het bewijs allerlei góederen, kent men er prac- geweest zijn, dat mijn vorderingen fn tisch geen distributie van levens- de hoogeie economie op het gebied middelen meer, zijn de salarissen van van de vrije geldmarkt totaal onvol- arbeiders en ambtenaren, zoo niet doende waren, want ik kreeg geen geheel, dan toch voor een groot ge deelte aangepast aan het Italië is eigenlijk, ondanks al zijn ellende, niet zoo heel erg veranderd. Het is uiter lijke schijn en zal zijn oorzaak wel vinden in de Italiaansche luchthartigheid, welke het zoo nauw niet neemt en over de moeilijkhe- c'en iederen dag weet heen te stappen. Italië is een wonderbaarlijk land. Er is honger en overvloed, distributie en eigenlijk geen distributie. Want wie er prijs op stelt in leven te blijven, dient zijn over het alge meen goedgevulde portemonnaie bij de stal letjes op straat o*' in de restaurants duchtig aan te spreken. >1 markt. En wat gaan de menschen hier netjes gekleed, zoowel heeren als da mes. En de dames dragen alles ln zijde, en zelfs kan men pracht van zijden dameskousen koopen, zooveel als men maar wilt", persoonlijk dacht ik se dert eenigen tijd, dat er in Italië geen kousen meer voorradig waren, want hoe verder we in het seizoen vorderen, nadert het damestoilet van dag tot dag meer en muer dat van de danseressen van de Italiaansche Opera. „Eh dan de schoenen, meneer, de fijnste modellen; handtasschen van echt leer en hypermodern van vorm, étalages vol." Ik waagde den woordenvloed een oogenblik te onder breken? „en de prijzen, mevrouw?" „Erg goedkoop, meneer". Niet tegen- groene dollars, volgens mij zwart, te bekomen zyn. Ik ben dan ook nog niet verder ln deze economische studie gevorderd dan tot het theore ma: de gulden staat hier officieel ge noteerd op 38.50 liren, maar tot op heden is er noch vraag, noch aan bod: eindconclusie: niet wisselbaar „Alle menschen hebben hier hun portefeuille vol met groote lappen van biljetten en pasmunt ziet men niet; realiseer u eens even de waarde in liren van de uitgestalde artikelen in één enkele étalagekast"; steeds doorratelend vermeerderde mevrouw steeds meer en meer de economische verwarring in mijn brein. Ik had voldoende stof tot naden ken over Italië's economischen toe- hooge niveau der prij zen met het gevolg, dat die dame zeer juist gezien heeft, dat we hier allemaal met duizenden liren in den zak loopen. De Gasperi rinkelt aan de telefoon en roept: „Hallo, La Guardia" en schepen met graan, reeds op weg naar andere landen, zetten koers naar Italiaansche havens, hij telefoneert nog een keer en er komt steenkool, nog een telefoontje en de credieten van millioenen dollars trillioenen liren vloeien naar het schiereiland. De y Italiaansche bankbiljetten zijn alle „smerige briefjes", 't grootste gedeelte ervan Is voorzien van plakpleisters ln den, vorm van strookjes gelymd papier van allerlei soort, de rest ervan ligt in flarden; Nederland en België hebben mooie, nieuwe briefjes en met een wazig beeld van Lieftinck en Gut te mid den van stapels van deze nieuwe biljetten, overmant mij de slaap. En bU het ontwaken den volgen den morgen schoot my te binnen wat ik onlangs hoorde, dat een' der maatregelen van Amerika tegen den Russischen invloed in Italië is, dit lany economisch zoo sterk mogelijk te maken. Zou dit de oplossing zijn voor de schijnbare tegenstelling tus schen het rijke Italië van de Neder- landtche toeristen van gisteravond en het volgens my arme Italië? Op den tweeden dag van het Con gres van het Internationaal Christelijk Vakverbond te Amsterdam was ais eerste punt aan de orde het verslag van de financieele commissie. Na eeni ge discussie werd de contributie vast gesteld op "vier Pond Sterling per dui zend leden per jaar voor de vakver- duizend leden per jaar voor Vakinter- eenlgingen en twee Pond Sterling per nationales. Op voorstel van de In ternationale voor Textiel om het laat ste bedrag op een Pond Sterling ta stellen, werd verworpen met 27 stem men tegen 7. Verbondsvoorzitter A. C. de Bruyn sprak vervolgens over de verhouding van het I V.C. tot Duitschland en tot het Wereldvakverbond. Spr. noemde de kwestie Duitschland moeilijker dan tijdens den oorlog. Toen was men het eens in het negatieve, nu bestaat over de positieve problemen ten aanzien van Duitschland verschil van meening. Het I.V.C., aldus spr., heeft een ge wichtige taak in de organisatievor ming op sociaal gebied in het huidige Duitschland. Van geallieerde zijde wordt eenheid van organisatie bevor derd of zelfs bevolen; principieele organisaties worden tegengewerkt. Dit is een strijd met de democratische beginselen en met de doelstellingen van den oorlog, die voor de vrijheid gevoerd worden. Spr. drong er op aan, alle ge paste middelen te bevorderen om een plaats voor de christelijke vakbeweging in Duitschland te verzekeren. Vervolgens kwam de heer De Bruyn te Spreken over de verhouding van het I.C.V. tot het Wereldvakverbond en constateerde daarbij, cirVt het moei lijk is bij dit wereldvakverbond van een leidend beginsel te spreken. Ver mits zoowel de Engelsch sprekende landen als Rusland er deel van uit maken. De heer De Bruyn stelde dan ook vast, dat met deze organisatie waarin ook Russen zitting hebben, voor het I.C.V. slechts federatieve samenwerking mogelijk is. Het bestuur van de maatschappij „Arti et Amicitiae" heeft besloten den door de oorlogsomstandigheden ultge- stelden wedstrijd op het gebied van de schilderkunst thans te houden. Hei; doel van den wedstrijd is de onder steuning van jeugdige Nederlandsche kunstenaars en kunstenaressen ln hun studie. Nederlanders tot 35 jaar kunnen deelnemen met een schilderij in olie verf naar een vrij onderwerp. De in zendingstermijn loopt van 14—17 Aug. De uitslagen van de Dinsdag te Zaandam gespeelde partijen in het wereidschaaktournooi zijnSzabo Euwe afgebr., SoultanbeieffMuring 01, ChristoffelThomas 1O, WoodZnosko Borovsky 1'0, Kra merEk'ström 01, StoltzList 1—0. Intern, res. groep A: O'Hanlon— Schoonhoven '4. Meyerv. d. Bergh 01, BeenW. Schelfhout 10, Van Oosterwyk BruinVan Steenis 10, smakVan Scheltinga 01, HenneberkeVinken '/2. No. 1250 van P. J. Eype te Haarlem. «omh. Wit speelt en forceert de winst van twee stukken of de partij. Dit Ls het eerste vraagstuk van de Junise .ie waarvan de oplossingen kunnen wor den ingezonden tot half Juli aan het adres: B. H. M. Stevens, Eikenlaan 3d Heemstede. Uitslag April-serle: Twee en zeventig Inzenders zonden van deze serie alle oplossingen correct ln zoodat het lot weer te hulp moest komen om den winnaar aan te wijzen. Ditmaal was de heer P. de Wijs te Alkmaar de gelukkige. Belangrijke mededeellng voor H.H. exporteurs van cons.-aardappelen. Door dezen wordt bekend gemaakt, dat alle exporteurs van consumptie aardappelen, die gedurende de oogstjaren 1926 t/m 1930 consumptie aardappelen exporteerden naar Duitschland (incl. Saargebied) en momenteel nog een groothandelsbe drijf in aardappelen exploiteeren, zich onverwyid, doch in ieder geval vóór 15 Juni '46 schrifteiyk gelieven te melden bij het Secretariaat van de Ondervakgroep Export van Aard appelen, Grodte Marktstraat 36 te Den Haag. Deze mededeellng geldt ook voor hen, die bereids bij vermelde on dervakgroep zijn ingeschreven, of al- da'ar op andere wijze bekend zijn. Met nadruk zy erop gewezen dat aanmelding geen zin heeft indien men gedurende genoemde jaren geen export-omzetten in consumptie aardappelen op Duitschland heeft weten te behalen, resp. wel omzetten zijn behaald, doch deze niet op deugdelijke wijze waargemaakt kun nen worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3